PDA

View Full Version : Piagio Beverly 250 κινητήρας επισκευή 1800????



Tropeas
05/06/2008, 16:38
Ρε παιδιά μόλις με ενημερωσε αδερφικός φίλος τα παρακάτω:
Απο ότι φαίνεται αρχικά είχε πρόβλημα στον αισθητήρα του ventilater
σαν αποτέλεσμα ζεσταινόταν και δεν έπερνε για να κρυώσει,
κατα συνέπεια του είπε ο μηχανικός ότι δεν δούλευε λόγω αισθητήρα η τρόμπα νερού για να το ψύξει...
ανέβασε θερμοκρασία,
υπολειτουργούσε σαν απόδοση για κάποιο χρονικό διάστημα και κατέληξε πετάξει τα νερά να σβύσει και να μην ξαναπάρει, με μόνο την μίζα μετά να λειτουργεί.
Στον μηχανικό που πήγε του είπε ότι κόλλησε το μοτέρ, και απο την θερμοκρασία έχουνε πάρει και τα μέταλλα,
το κόστος για την επισκευή του είπαν 1800? σε μηχανή που μεταχειρισμένο πωλέίται 2500?...
ωστόσο για να το αγόραζε για ανταλλακτικά ο μηχανικός του είπε 500?...

αν κάποιος ξέρει τιμές , επισκευής κινητήρα ή και αγοράς αυτού ως ανταλλακτικά ,
ας μας πει γιατί απο την μία μου φαίνεται υπερβολή το κόστος του κινητήρα,
απο την άλλη μου φαίνεται υποτίμηση το 500άρι των ανταλλακτικών όλου του υπόλοιπου του scooter...

Κάνας γνωστός Piaggio? κάνας μηχανικός?:confused: :confused: :confused:

Tropeas
05/06/2008, 23:03
κανένας?

catmaster
06/06/2008, 00:12
Λάμπρο ... ο μάστορας που σου είπε αυτή την τιμή πρέπει να δουλεύει σε χρυσελεφάντινους πάγκους...

Πες τι μοντέλο είναι το μηχανάκι και πόσα χλμ έχει κάνει και θα τσεκάρω αύριο τιμές από την Piaggio να σου πω πόσα πρέπει να βγαίνουν πάνω κάτω ...

.... άκου 1800 ... μπορεί να παίρνει και 3 κινητήρες μετάχειρο με τόσα λ7...

:wave2:

dirtbird
06/06/2008, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Λάμπρο ... ο μάστορας που σου είπε αυτή την τιμή πρέπει να δουλεύει σε χρυσελεφάντινους πάγκους...

Πες τι μοντέλο είναι το μηχανάκι και πόσα χλμ έχει κάνει και θα τσεκάρω αύριο τιμές από την Piaggio να σου πω πόσα πρέπει να βγαίνουν πάνω κάτω ...

.... άκου 1800 ... μπορεί να παίρνει και 3 κινητήρες μετάχειρο με τόσα λ7...

:wave2:

Oι χρεώσεις για τακτική συντήρηση της παραπάνω μαρκας κάνουν την επισκευή να φαίνεται.... ευκαιρία. :winka:

MIKE_16V
06/06/2008, 08:37
1.700€ πληρωσε φιλος πριν απο ενα χρονο...για επισκευη μοτερ vxr200...απο...στροφαλο και μπροστα....(με καποια εκπτωση στα ανταλακτικα).:sick:

Piaggio:a31:

Tropeas
06/06/2008, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Λάμπρο ... ο μάστορας που σου είπε αυτή την τιμή πρέπει να δουλεύει σε χρυσελεφάντινους πάγκους...

Πες τι μοντέλο είναι το μηχανάκι και πόσα χλμ έχει κάνει και θα τσεκάρω αύριο τιμές από την Piaggio να σου πω πόσα πρέπει να βγαίνουν πάνω κάτω ...

.... άκου 1800 ... μπορεί να παίρνει και 3 κινητήρες μετάχειρο με τόσα λ7...

:wave2:
απο 1000 το λιγότερο του πανε Ακή...
400? έχει μόνο το πιστόνι λένε...
Piaggio Beverly 250 του 04, 20.000 είχε κάνει πριν λίγο καιρό το σέρβις...

byron
06/06/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
απο 1000 το λιγότερο του πανε Ακή...
400? έχει μόνο το πιστόνι λένε...


80 με 100? έχει το πιστόνι.

odt
06/06/2008, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas

400? έχει μόνο το πιστόνι λένε...



:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:



ξέρω ότι δεν βοηθάει το μήνυμά μου...αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ...

sober
06/06/2008, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Ρε παιδιά μόλις με ενημερωσε αδερφικός φίλος τα παρακάτω:
.......του είπε ο μηχανικός....:confused: :confused: :confused:


Παλι καλα που δεν του ειπε ''το μηχανακι σας ειναι φτιαγμενο για Σκανδιναβικες χωρες και δεν αντεχει στις υψηλες 8ερμοκρασιες της Α8ηνας ...''....:rolleyes:

Σου στελνω πμ...

papet
07/06/2008, 15:44
giati amfiovaleis oti sxedon ola ta mixanakia pou erxode stin ellada den einai rithmizmena gia to diko mas klima alla gia pio kruo. vevaia oi italoi exoun to idio kairo me tin ellada opote gia piaggio teteia dikiologia den paizei.

Tropeas
08/06/2008, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
80 με 100? έχει το πιστόνι.
ο κύλινδρος έχει 450 γιούρια σόρυ... αλλά βάλε και 100 το πιστόνι και δεν ξέρω γω και τι άλλα , ελατήρια στρόφαλους μπιέλες... βάλε και τα εργατικά ανοιγμα κατέβασμα κλπ...αστα!

devil's animal
09/06/2008, 13:01
ας δωσει τα 1800€ να παρει το runner του Παπ.

και περνει καινουργιο μηχανακι και πουλαει και το δικο του τσεπωνοντας 500€
:wave2:

byron
09/06/2008, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
ο κύλινδρος έχει 450 γιούρια σόρυ... αλλά βάλε και 100 το πιστόνι και δεν ξέρω γω και τι άλλα , ελατήρια στρόφαλους μπιέλες... βάλε και τα εργατικά ανοιγμα κατέβασμα κλπ...αστα!

Γιατί να αλλάξει κύλινδρο;; :confused:

hidefnick
09/06/2008, 13:36
Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλίες (http://www.e-moto.gr/gr/Details.asp?ProductID=680) που φτιάχνουν κυλινδροπίστονα.

ex_hustler
09/06/2008, 13:46
-

Tropeas
11/06/2008, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γιατί να αλλάξει κύλινδρο;; :confused:
Γιατί έτσι του πε ο πρώτος μάστορας χωρίς να το ανοίξει,
που μόλις πήγε να το πάρει και να το πάει και κάπου αλλού να το δούνε,
απο 500 που του χε πει σαν αντ/κα του πε ότι βρήκε κάποιον που το θέλει ένα 1000αρικο...
πονηρευτίκαμε και αναμένουμε τον έλεγχο του 2ου μάστορα...:rolleyes:

Bavarian
11/06/2008, 23:25
Ρε τους απίθανους...τι απάτες είναι αυτοί ρε συ.Και φυσικά να πάρετε και δευτερη και τρίτη γνώμη...



Πριν λίγα χρόνια είχαμε ένα παπί Τ-50.Σκύλος ο πάπος δεν καταλάβαινε τίποτα...κάποια στιγμή ηθελε λαδάκια και ενα καθαρισμα στο καρμπυρατέρ κι επειδή δεν προλάβαινα το πήγε η γυναίκα μου σε ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ ΓΝΩΣΤΟ μάστορα στο Περιστέρι.Τι λέει ο πανίβλακας χωρίς να ξέρει ότι είναι η γυναίκα μου (Κι επειδή ο καραγκιόζης με ξέρει πολυυυυυυ καλά) ? "Ναι βεβαίως να σας το φτιάξω αλλά για να καθαρίσουμε το καρμπυρατερ πρέπει να αλλάξουμε και μπιέλα :wacko: ...αλλά φυσικά ούτε μπιέλα άλλαξε και πενήντα συγγνώμες ζήτησε (κι ακόμα ζητάει):winka: όποιος θέλει το όνομα του μηχανικού πμ :wave2:



Λάμπρο αν μπορείτε να έρθετε και στο Περιστέρι που έχω γνωστό στην Piaggio να πάρουμε κι από εκεί μια γνώμη...:beer:

Tropeas
11/06/2008, 23:34
κάτσε να έχουμε νεότερα και θα τα πούμε...:winka: