PDA

View Full Version : wrf250 η exc250???



geotriada
05/06/2008, 21:58
Για βοηθατε ρε μαγκες

αυριο δινω τελικα το 450, και ενω ημουν αποφασισμενος για exc250 09 , παω στην
Χαλκιδα για το ΠΠΕ οπου τυχαια μιλαω με γνωστους αγωνιζομενους εντουραδες,
που μου λενε οτι καλη επιλογη ειναι και τα 2504τ, και ειδικα το wrf.

Να πω οτι και τα δυο τα βρηκα στην ιδια τιμη , το YAMAHA εισαγωγης.
Επισης εαν περιμενω μετα το ISDE ισως παιζουν και μεταχειρο.

ΥΓ1. Παρακαλω οχι συμβουλες του στιλ, παρε DRZ:lol:
ΥΓ2. Μη κρινετε βαση των δικων σας δεδομενων, αλλα των δικων μου (για οσους με ξερουν βεβαιως-βεβαιως:wave2: )

ΥΓ3.Καποιος που εχει wrf να πει πως παει μιας και δεν το εχω οδηγησει καθολου???
(γενικα 2504τ , αρε Μαριε δεν ετυχε:bigcry: )

MikeG
05/06/2008, 22:01
Το Husqvarna TE250 το έχεις εκτός λίστας? :winka:

ayrton63
05/06/2008, 22:05
Ο doc έχει ΚΤΜ 250 4Τ Six days κούτα, και 250 WRF αλλα στην Αλβανία επέλεξε το yamaha χωρίς δεύτερη σκέψη, αν σου λέει κατι αυτο.
Γενικά πίνει νερό στο όνομα του.
Περιμενε να γυρίσει να σου πεί.

.....Παρεπειπτώντος ο Μελέτης πουλάει το DRZ του...:p :p :D :D

geotriada
05/06/2008, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το Husqvarna TE250 το έχεις εκτός λίστας? :winka:

Ναι, ειμαι Γιαπονεζοφιλος:lol: και αν θα κανω εξαιρεση θα ειναι μονο για το KTM,,,,

STOYBI
05/06/2008, 22:09
Αν δεν σου λειψει η μιζα , και το σπαστικο ξυλο που θα τρωει η φουσκα της εξατμισης.....

ΚΤΜ 250 Γιωργο.....

Εχει να δωσει ακομα ( σε αντιθεση με το μικρο 4τ :winka: )




:wave2:

geotriada
05/06/2008, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ayrton63
Ο doc έχει ΚΤΜ 250 4Τ Six days κούτα, και 250 WRF αλλα στην Αλβανία επέλεξε το yamaha χωρίς δεύτερη σκέψη, αν σου λέει κατι αυτο.
Γενικά πίνει νερό στο όνομα του.
Περιμενε να γυρίσει να σου πεί.

.....Παρεπειπτώντος ο Μελέτης πουλάει το DRZ του...:p :p :D :D


αυρτον , ο Μητσος στην Αλβανια δεν τρεχει εντουρο, εγω μιλαω μονο για χρηση εντουρο
προπονησουλες και ΑΤΤΙΚΑ. κΑΙ ναι πινει νερο για τα YAMAHA αλλα στο ππε τρεχει με ktm:bigcry: :bigcry:

geotriada
05/06/2008, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Αν δεν σου λειψει η μιζα , και το σπαστικο ξυλο που θα τρωει η φουσκα της εξατμισης.....

ΚΤΜ 250 Γιωργο.....

Εχει να δωσει ακομα ( σε αντιθεση με το μικρο 4τ :winka: )




:wave2:


Aν δεν παρω το WRF αυτος θα ειναι ο λογος,, λιγο γκαζι φιλε Κωστα:wave2:

geotriada
05/06/2008, 22:18
και μια φωτο


132843

dirtbird
06/06/2008, 01:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
και μια φωτο

Αυτό είναι... 450 :confused: :confused:


πάρε Η/berg '08 :winka:

marios8
06/06/2008, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
Για βοηθατε


Όσοι αγωνιζόμενοι το έχουν δοκιμάσει έχουν πεί τα καλύτερα.
Δεν έχει την δύναμη του 450 (είναι το πιο δυνατό 250 )αλλα η ροπή του είναι υπεραρκετή ωστε να γυρνάς γρήγορα και να μην σε κουράζει.
Μπροστά στα μάτια μου έχω δεί αγωνιζόμενους στην πρώτη βόλτα με το 250 να γράφουν καλύτερους χρόνους απο το 450 με το οποίο προπονούνταν μήνες :eyepop:

Σημαντικότατον, ΜΗΝ δοκιμάσεις το EXC-f με την μαμά εξάτμιση. Δεν μπορείς να φανταστείς τι κάνει ένα τελικό. :eyepop:


Την επόμενη φορά θα κάνεις βόλτα και θα καταλάβεις .

Το Yamaha δεν το ξέρω αλλα δεν το βλέπω και σε αγώνες .



Υγ @ dirtbird μην διορθώνεις ορθογραφικά πριν πιω καφέ ( περίπου 7:30) :evil:

dirtbird
06/06/2008, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8

Σημαντικότατον


Υγ @ dirtbird μην διορθώνεις ορθογραφικά πριν πιω καφέ ( περίπου 7:30) :evil:

Mη φας....:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Δεν διορθώνεσαι κιόλας, τα ίδια κάθε μέρα....:smokin: :smokin:

marios8
06/06/2008, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Mη φας....:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Δεν διορθώνεσαι κιόλας, τα ίδια κάθε μέρα....:smokin: :smokin:







:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

dirtbird
06/06/2008, 07:33
:evil: :evil:

dirtbird
06/06/2008, 07:34
Γιώργο....... ας μιλήσουν οι εικόνες......:eek: :eek:


132851

ayrton63
06/06/2008, 07:43
.....απ την άλλη βέβαια έκανα το μηχανάκι ΚΤΜ 250 F του Γιατρού καμμιά 30αριά χλμ βόλτα στα πέριξ του Πευκιού την περασμένη εβδομάδα και είναι μάλλον το καλύτερο μηχανάκι που έχω οδηγήσει ποτέ.
Εύκολο, γλυκό,πάει όπου κοιτάς χωρίς προσπάθεια.....το ερωτεύτηκα.
Το WR 250 το έτρεξα πέρσι στο Πευκί 130 χλμ.....ποδήλατο, τελείωσα καινούργιος.
Τι να πείς άβυσσος.
Περί ορέξεως....

geotriada
06/06/2008, 07:48
Μαριε το μηχανακι σου ειναι το top αυτη την στιγμη, ομως ειναι ακριβο:bigcry:
δεν θελω να δωσω πανω απο 7500ε .

Σωτηρη εδω δυσκολευτηκα να πουλησω το YAMAHA φαντασου να ειχα berg:nono:
αυτο στην φωτο τι ειναι ρε man???

dirtbird
06/06/2008, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
......
αυτο στην φωτο τι ειναι ρε man???

ΚΤΜ300 XCW (δλδ EXC αμερικάνικο....)..........


























































2WD :evil: :evil:

geotriada
06/06/2008, 07:59
εαν παρουμε 2 θα μας κανουν καλυτερη τιμη???

(δεν θελω αλλα γκαζιααααααααα)

dirtbird
06/06/2008, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
εαν παρουμε 2 θα μας κανουν καλυτερη τιμη???

(δεν θελω αλλα γκαζιααααααααα) δικίνητο, όχι διμήχανο.....:confused: :confused:

geotriada
06/06/2008, 08:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
δικίνητο, όχι διμήχανο.....:confused: :confused:


:rotflmao: :rotflmao:

geotriada
06/06/2008, 10:03
ΚΩΣΤΑΣYZ ακουει???????
μια αναλυση ρε φιλεεεεεε:wave2:

Zid
06/06/2008, 10:25
To yamaha πόσο περίπου θα σου κοστίσει αν επιτρέπεται?

geotriada
06/06/2008, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
To yamaha πόσο περίπου θα σου κοστίσει αν επιτρέπεται?


το βρηκα παραεισαγωγης 7100ε (η MOTOΔΥΝΑΜΙΚΗ δεν εχει ουτε προβλεπεται:a31: :a31: )

Zid
06/06/2008, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
το βρηκα παραεισαγωγης 7100ε (η MOTOΔΥΝΑΜΙΚΗ δεν εχει ουτε προβλεπεται:a31: :a31: )

7100 το 07 η το 08?

Πάντως όπως και να έχει είναι πολύ καλη τιμη...:beer:

Στο 450 το υψος της σέλας απο το έδαφος και το βάρος σε δυσκόλευε γενικα?

marios8
06/06/2008, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
το βρηκα παραεισαγωγης 7100ε (η MOTOΔΥΝΑΜΙΚΗ δεν εχει ουτε προβλεπεται:a31: :a31: )

7100 το πήρα κούτα . Περίμενε τις προσφορές :winka:

Ο kostasyz το έχει δοκιμάσει πολλές φορές το δικό μου και σαν πιο έμπειρος μπορεί να σου πεί 2 πράγματα .

Αλλιώς ρώτα τον Κοινωνά :lol: :lol:

kordix
06/06/2008, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
7100 το πήρα κούτα . Περίμενε τις προσφορές :winka:

Ο kostasyz το έχει δοκιμάσει πολλές φορές το δικό μου και σαν πιο έμπειρος μπορεί να σου πεί 2 πράγματα .

Αλλιώς ρώτα τον Κοινωνά :lol: :lol:



Γιώργο και γω αυτό το καιρό σκέφτομαι τι προτιμώ περισσότερο, δίχρονο ή τετράχρονο και κατέληξα στα παρακάτω, αφού οδήγησα αρκετά μηχανάκια, ενώ δυστυχώς δεν έχω οδηγήσει 08 δίχρονο ΚΤΜ εκτός από το 125 για λίγο.

Για τη χρήση που κάνουμε εμείς τα 250 4Τ είναι σαφώς καλύτερα. Ειδικά του Μάριου με την εξάτμιση δουλεύει υποδειγματικά.

Σε απλές διαδρομές σε κρατάει ξεκούραστο αλλά το σημαντικό είναι ότι σε ειδικές κλειστές τύπου Αττικα σε βοηθάει να γράψεις πολύ καλούς χρόνους. Είναι ροπάτο, φιλικό, έχει δύναμη την οποία περνάει στο χώμα με εξαιρετικό τρόπο. Το φρενάρισμα του κινητήρα δεν ενοχλεί και σε βοηθά να το πλασάρεις στις στροφές πιο εύκολα. Το μεγαλύτερο προσόν για μένα ότι σου δίνει τη δυνατότητα να έχει περισσότερη ώρα το γκάζι ανοιχτό, έχουν δηλαδή πιο μεγάλη διάρκεια από τα δίχρονα. Αυτό εκτός από καλύτερους χρόνους βοηθά και στην λειτουργία των αναρτήσεων αφού τις κρατά συμπιεσμένες περισσότερο απ ότι ένα διχρονάκι.

Ανάμεσα σε ΚΤΜ ή ΥΑΜΑΗΑ δεν ξέρω πραγματικά τι θα διάλεγα. Προσπάθησε να τα οδηγήσεις και τα δυο ώστε να δεις τις θέσεις οδήγησης και τη αίσθηση σου αφήνει το καθένα. Τα 990mm
του WR είναι πολλά για ύψος σέλας ενώ το ΚΤΜ είναι πιο μαζεμένο. Το 07 EXC είναι πιο σφιχτό σε αναρτήσεις απ΄οτι το WR στο οποίο είναι πολύ μαλακές.


Για τα δίχρονα και ειδικά το 08 της ΚΤΜ έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία. Αν δεν δοκιμάσω δεν μπορώ να έχω άποψη. Πάντως οδηγώντας το 04 του Στέφανου διαπίστωσα ότι είναι αρκετά ροπάτο, στρίβει καλά στα κλειστά, αλλά επιμένω ότι αν τα οδηγήσει ο ίδιος οδηγός θα κάνει καλύτερο χρόνο με το 250 4Τ.


Και για να μη παρεξηγηθώ από τους διχρονάκιδες (τα οποία και γω συμπαθώ ιδιαίτερα ) αυτά τα οποία γράφω παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη για το τι θα ταίριαζε καλύτερα στο Γιώργο, στην παρούσα φάση της καριέρας του. :wave2:

geotriada
06/06/2008, 19:34
ZID. 08 ειναι αλλα σε τηλεφωνα που εγιναν Γερμανια στις αποθηκες της YAMAHA
δυστιχως δεν εχει:bigcry: Ειπαν απο Οκτωμβριο τα 09. Τωρα ψαχνουμε απο Ολλανδια.
Για το υψος της σελας δεν ειχα προβλημα ,αλλα τα 05 εχουν αλλη θεση οδηγησης απο τα03-04.

Μπραβο ρε Κωστα γιαυτο ηθελα την γνωμη σου.
Τα 2504τ πατανε ποιο καλα στο εδαφος (το λεω με δικα μου λογια)
Του Στεφανου που εχω κανει πολυ , αλλα και του Δρολια 08 250 exc δεν με ενθουσιασαν.
ισως πρεπει να αλαξω τον τροπο οδηγησης μου. Δεν ξερω. (το yz σου μου αρεσε ποιο πολυ)
Τωρα 250 τετραχρονο ΔΕΝ εχω οδηγησει καθολου. Με το ματι ομως που τα ειδα στην
Χαλκιδα ,ειναι ακριβως οπως τα ειπες.
Σκεφτομαι να μη αγχωθω ,να φυγει το γ@μ@καλοκαιρι και απο Σεπτεμβριο βλεπουμε.
(πεζουν και μεταχειρο απο ISDE)

ευχαριστω
:wave2: :wave2:

kordix
06/06/2008, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
ZID. 08 ειναι αλλα σε τηλεφωνα που εγιναν Γερμανια στις αποθηκες της YAMAHA
δυστιχως δεν εχει:bigcry: Ειπαν απο Οκτωμβριο τα 09. Τωρα ψαχνουμε απο Ολλανδια.
Για το υψος της σελας δεν ειχα προβλημα ,αλλα τα 05 εχουν αλλη θεση οδηγησης απο τα03-04.

Μπραβο ρε Κωστα γιαυτο ηθελα την γνωμη σου.
Τα 2504τ πατανε ποιο καλα στο εδαφος (το λεω με δικα μου λογια)
Του Στεφανου που εχω κανει πολυ , αλλα και του Δρολια 08 250 exc δεν με ενθουσιασαν.
ισως πρεπει να αλαξω τον τροπο οδηγησης μου. Δεν ξερω. (το yz σου μου αρεσε ποιο πολυ)
Τωρα 250 τετραχρονο ΔΕΝ εχω οδηγησει καθολου. Με το ματι ομως που τα ειδα στην
Χαλκιδα ,ειναι ακριβως οπως τα ειπες.
Σκεφτομαι να μη αγχωθω ,να φυγει το γ@μ@καλοκαιρι και απο Σεπτεμβριο βλεπουμε.
(πεζουν και μεταχειρο απο ISDE)

ευχαριστω
:wave2: :wave2:


Δεν υπάρχει λόγος να πάρεις τώρα μηχανάκι αφού πιάσαν οι ζέστες. Άσε να γίνει το ISDE και βλέπεις. Πάντως λένε (Χελιώτης) για το μοτέρ του EXC 250 4T σα του Μάριου ότι είναι πολύ γερό. Μόλις στρωθεί κάνεις μια φορά βαλβίδες και μετά κάθε πέντε βόλτες λαδάκια + φίλτρο. ΅

Το μοτέρ του καινούργιου WR έχει πολλές αλλαγές από του παλιού. Δεν το βλέπω να κυκλοφορεί και πολύ στο βουνό χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι δεν είναι καλό μηχανάκι.

Πάντως όλοι οι φίλοι και γνωστοί που κάνουν μοτοκρος πήραν 250 τετράχρονα και κατέβασαν χρόνους τρελά. Στο εντούρο είναι διαφορετικά τα πράγματα αλλά τα μηχανάκια αυτής της κατηγορίας πιστεύω ότι είναι ο καλύτερος συνδυασμός για ξεκούραστη και ευχάριστη οδήγηση.

kordix
06/06/2008, 20:10
Για να πας από τετράχρονο σε δίχρονο εντούρο χρειάζεσαι κάποιο χρόνο να προσαρμοστείς. Έχουν και τα διχρονάκια τα πλεονεκτήματά τους, ειδικά αυτό της ελαφρυάς αίσθησης αλλά έχουν διαφορετικό τρόπο οδήγησης. Επίσης είναι και το τι σου ταιριάζει οδηγικά.


Θα σου πρότινα να οδηγήσεις όσα περισσότερα μηχανάκια μπορείς και δίχρονα φυσικά γιατί μπορεί κάποιο να σου κάνει κλικ.

marios8
06/06/2008, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Επίσης είναι και το τι σου ταιριάζει οδηγικά.





Κώστα αυτό πιστεύω τελικά, είναι το κλειδί της ιστορίας. :a013:


:beer: :beer: :wave2:

geotriada
06/06/2008, 20:57
Οτι και να παρω θα το μαθω, το θεμα ειναι ποιο θελει λιγοτερο κοπο, καθοτι εχει λιγοστεψει
η υπομονη μου (εε λογω ηλικιας:smokin: )

παντως δεν ειναι σωστος ο τροπος αντιμετωπισης του εντουρο απο την ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ.
εφερε λιγα μηχανακια ,τα εδωσε αμεσως , χωρις να υποστηριξει κανεναν αγωνιζομενο,
και ο υπευθινος δεν ξερει ποτε ,που ,και γιατι, αλλου λεμε.
πως θα κρατησουν τον κοσμο τους???????

marios8
06/06/2008, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
Οτι και να παρω θα το μαθω, το θεμα ειναι ποιο θελει λιγοτερο κοπο, καθοτι εχει λιγοστεψει
η υπομονη μου (εε λογω ηλικιας:smokin: )

παντως δεν ειναι σωστος ο τροπος αντιμετωπισης του εντουρο απο την ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ.
εφερε λιγα μηχανακια ,τα εδωσε αμεσως , χωρις να υποστηριξει κανεναν αγωνιζομενο,
και ο υπευθινος δεν ξερει ποτε ,που ,και γιατι, αλλου λεμε.
πως θα κρατησουν τον κοσμο τους???????

Γιώργο έτυχε να έχω μηχανές απο όλες τις εταιρίες (όχι μόνο χωμάτινα) .
Η yamaha πιστεύω είναι η πιο σοβαρή αντιπροσωπεία στην Ελλάδα , όμως το enduro ΔΕΝ την ενδιαφέρει.

:beer: :wave2:

ktmakis
06/06/2008, 23:25
Ετσι όπως τα λέει ο Μάριος είναι. Καλά μηχανάκια αλλά εμπορικά και τεχνικά η αντιπροσωπεία αδιαφορεί προκλητικά. Το ΚΤΜ είναι καλύτερη λύση από εμπορική ματιά. Το μοτερ του Yamaha πάντως είναι πολύ μπροστά!!

ARISPEED1
07/06/2008, 20:22
Γιώργαρε λάβε υπόψιν αναρτήσεις ,φρένα ,πλαίσιο συγκριτικά.......,και το ενα μέτρο υψος σέλας του wrf ,αν και εσύ ξέρεις απο WRF ..........