PDA

View Full Version : Μηπως ο Λιακο εχει δικιο?



Xrider
06/06/2008, 11:00
Πριν μια εβδομαδα ειχα παει 3ημερο σε ενα πολυ τουριστικο μερος της Ιταλιας.
Στο ξενοδοχειο- πολυ χλιδατο- ζητησαν τα στοιχεια μας.
Εχω ενα διαβατηριο το οποιο εχει ληξει πριν 8 χρονια αλλα απο την στιγμη που υπαρχει η συνθηκη του Σενγκεν στην ουσια ειναι αχρηστο στην ΕΕ.
Δινω λοιπον το διαβατηριο μου και βγαινουμε να κανουμε μια βολτα.
Οταν γυρναω μου λεει ο τυπος στην Reception οτι το διαβατηριο ειναι ληγμενο.
Το ξερω του λεω...τι προβλημα εχεις?τον ρωταω.
Εκει μου αρχιζει μια ιστορια οτι ωντας ληγμενο δεν ισχυει και κατι αλλες τετοιες παπαριες...
Ρε -μαλακα,δεν τον προσφωνησα ετσι αλλα το στυλ που του την ειπα ηταν ισο-δεν εχεις ακουσει για την ΕΕ,συνθηκη Σενγκεν και οτι για την Ευρωπη δεν χρειαζεται διαβατηριο!?
Εγω απλα σου κανω μια χαρη να σου δωσω το διαβατηριο λογω του οτι ειναι στα λατινικα και ρε -πιπα- εχω παει και σε αλλα ξενοδοχεια με το ιδιο ληγμενο διαβατηριο και κανενας δεν μου εχει πει τιποτα,ουτε οταν περναω τα συνορα σε κανενα τυχαιο ελεγχο.....εχω παντως ταυτοτητα αν γουσταρεις κατι μη ληγμενο!!

Ο τυπος ψαρωνει και μου λεει οτι η ταυτοτητα θα ηταν καλητερη :rotflmao:

Και τι του "σκαω στην μουρη"!?
Την ορθοδοξη Ελληνικη μου ταυτοτητα που ειμαι 17 χρονων!! :rotflmao: :rotflmao:
Γραμμενα ολα σε απταιστα Ελληνικα!!!

Ο τυπος φρικαρε!!!
-Τι ειναι αυτο μου λεει?
-Ταυτοτητα δεν ηθελες -μαλακα- του λεω?Παρε να εχεις!
-Μα κυριε ειναι στα Ελληνικα...δεν καταλαβαινω!
-Στα παπαρια μου του λεω...ας εισουν διαβαστερος στο σχολειο.
-Μα κυριε εδω εισαστε παιδακι -μου λεει-
-Ελα ρε,δεν εχω αλλαξει και τοσο πολυ-ειμαι μονο 32 χρονων τωρα-
-Μα η ταυτοτητα δεν εχει ημερομινια ληξεως?Με ρωταει
-Τι ειναι κονσερβα του λεω?-πραγματικα του το ειπα-
-Κυριε δεν ειναι δυνατον να μην εχει ημ/νια ληξεως!Οι δικες μας εχουν! -οντως εχουν οι Ιταλικες καθε 5 χρονια αντικατασταση-
-Ε,εμεις δεν εχουμε...τι να σου κανω.
-Μα κυριε δεν γινεται
-Μαλακα παρε την πρεσβεια να σου λυσει καθε απορεια.
Αν εσυ ερ8εις με την ταυτοτητα σου η το διαβατηριο σου στην Ελλαδα -γιατι επεμαινε οτι θελει διαβατηριο για τις χωρες εκτος Ιταλιας-και σου ζητησει καποιος το διαβατηριο η την ταυτοτητα και εσυ ΔΕΝ εχεις Ελληνικα χαρτια πως θα βγαλεις ακρη?Δεν ειναι υποχρεωμενοι οι αστυνομικοι,ξενοδοχοι κλπ να μιλανε η να διαβαζουν Ιταλικα!!!!
Τον πουλο! -οπως ελεγε και ο μιτιΧωστας στον αδυνατο κρικο-

Αφου ειδε οτι δεν βγαζει ακρη μαζι μου,γυρησε παλι στο ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ και εκανε την δουλεια του.



Μου εστηλε ενας φιλος αυτο το βιντεο...παπαρια ειπα θα ειναι αλλα μου κινησε την περιεργεια η αμπουλα που ειχε σαν προεπισκοπηση.
Το κλικαρα και :eek: ηταν σαν να βλεπω τα διαφημιστηκα του Λιακοπουλου αλλα αυτη την φορα απο τους Αμερικανους!! :eek:

http://www.youtube.com/watch?v=vuBo4E77ZXo

Εκει μου ηρθε στο μυαλο ο μαλακας του ξενοδοχειου...που μου ειπε οτι τα στοιχεια μου τα περναει στο ΠΣ για την αστυνομια λογω του οτι υπαρχει ο αντιτομοκρατικος νομος.
Σε συνδιασμο με την ταυτοτητα και διαβατηριο που δεν εχω γιατι απλα δεν ημουν στην Ελλαδα οταν σας αλλαζαν ταυτοτητες και διαβατηρια.....με εκαναν να σκεφτω οτι ρε μηπως ειναι ετσι τα πραγματα και ολα τα υπολοιπα ειναι απλα για να δικαιολογησουν,να θολωσουν τον κοσμο1?
Η εκκλησια πως ηξερε για ολα αυτα πολυ πριν ακομα ανακαλυψουμε τον ηλεκτρισμο?

Gandalf dr685sm
06/06/2008, 11:31
είσαι 100% λάθος και πάρα πολύ τυχερός που δεν ήσουν καμιά Αγγλία να σε κάνουν πακετάκι και να σε στείλουν πίσω.

1. Βάση του νόμου που είπες και του visa waiver που εφαρμόζεται πλέον και στην Ε.Ε. πρέπει να έχεις..
α) είτε Διαβατήριο που να μην έχει λήξει και να έχει εκδοθεί σύμφωνα με τα νέα πρότυπα(βιομετρικό)
β) είτε ταυτότητα που έχει εκδοθεί σύμφωνα με τις προδιαγραφές της Ε.Ε. και φέρει πλέον λατινικά στοιχεία.

Αν ήταν κανάς κρυόκωλος Βρεττανός ή Γερμανός θα σε είχε δώσει στην ψύχρα και χαλαρά στις Αρχές και θα ερχόσουν πακετάκι πίσω.

btw.. όλα τα νέα Διαβατήρια είναι σε Λατινικά στοιχεία και οχι στην τοπική γλώσσα.

Άστο είσαι 100% λάθος... για την παγκοσμιοποίηση τώρα,.... είναι ενα άλλο θέμα , που δεν το ανακάλυψε πρώτος ο Λιακό , παρόλα αυτά το εκμεταλεύεται στο έπακρο για να πουλήσει , τα παραμυθάκια που τυπώνει.

Gandalf

yannis24
06/06/2008, 11:35
συμφωνω με τον Μαγο....
ακομα και στην ελλαδα πολλες φορες δεν σου παιρνουν την παλιο ταυτοτητα....
τυχερος εισαι.....
:smokin:

KiNG-R!
06/06/2008, 11:38
:nono: η παλιά ταυτότητα ισχύει μια χαρά στην ΕΕ μπορείς να πας παντού !!!!

kalesin
06/06/2008, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από KiNG-R!
:nono: η παλιά ταυτότητα ισχύει μια χαρά στην ΕΕ μπορείς να πας παντού !!!!

ουτε για αστειο πια..

:wave2:

KiNG-R!
06/06/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από KiNG-R!
:nono: η παλιά ταυτότητα ισχύει μια χαρά στην ΕΕ μπορείς να πας παντού !!!!

Πριν μια βδομάδα ταξίδεψα στο εξωτερικό με την παλιά ταυτότητα.:wave2:

sergiosm
06/06/2008, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από KiNG-R!
:nono: η παλιά ταυτότητα ισχύει μια χαρά στην ΕΕ μπορείς να πας παντού !!!!

Η παλιά ταυτότητα ισχύει ΜΟΝΟ στην Ελλάδα.

alximistis
06/06/2008, 12:07
Με βάση το γράμμα του νόμου ο μάγος έχει δίκιο. Κανονικά θα μπορούσε δεν λέω θα έπρεπε να σε είχε στείλει πακέτο σπίτι σου κι εσύ να κάτσεις μετά και να βρίζεις τους Ιταλούς. Επιπλέον σαφώς και δεν είναι υποχρεωμένος από κανέναν νόμο και πουθενά να ξέρει ο υπάλληλος ελληνικά. Μην τρελλαθούμε κιόλας! Και συμφωνώ απόλυτα ότι ήσουν απίστευτα τυχερός που δεν ήσουν στη Γερμανία ας πούμε γιατί θα είχες εύκολα καταλήξει και στο κρατητήριο.
Από την άλλη όμως, είναι επίσης αλήθεια πως η υπόθεση γενικά είναι ένα μπάχαλο. Επί της σουσίας είναι και θέμα που θα πέσεις. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν θα έκαναν πρόβλημα για την παλιά ταυτότητα. Κανένα μάλιστα. Και δεν είναι εξαιρέσεις είναι πολλοί. Με το γράμμα του νόμου όμως είναι παράτυποι. :)

Xrider
06/06/2008, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
είσαι 100% λάθος και πάρα πολύ τυχερός που δεν ήσουν καμιά Αγγλία να σε κάνουν πακετάκι και να σε στείλουν πίσω.

1. Βάση του νόμου που είπες και του visa waiver που εφαρμόζεται πλέον και στην Ε.Ε. πρέπει να έχεις..
α) είτε Διαβατήριο που να μην έχει λήξει και να έχει εκδοθεί σύμφωνα με τα νέα πρότυπα(βιομετρικό)
β) είτε ταυτότητα που έχει εκδοθεί σύμφωνα με τις προδιαγραφές της Ε.Ε. και φέρει πλέον λατινικά στοιχεία.

Αν ήταν κανάς κρυόκωλος Βρεττανός ή Γερμανός θα σε είχε δώσει στην ψύχρα και χαλαρά στις Αρχές και θα ερχόσουν πακετάκι πίσω.

btw.. όλα τα νέα Διαβατήρια είναι σε Λατινικά στοιχεία και οχι στην τοπική γλώσσα.

Άστο είσαι 100% λάθος... για την παγκοσμιοποίηση τώρα,.... είναι ενα άλλο θέμα , που δεν το ανακάλυψε πρώτος ο Λιακό , παρόλα αυτά το εκμεταλεύεται στο έπακρο για να πουλήσει , τα παραμυθάκια που τυπώνει.

Gandalf

1.
α-Το διαβατηριο που εχεις στην Ελλαδα ο ΜΟΝΟΣ λογως που ειναι υποτιθεται υψηλης ασφαλειας και δεν πλαστοποιειται ειναι για να μπορεις να ταξιδεψεις στις ΗΠΑ!
Οχι για την ΕΕ.
Εχω δει Βρετανικα,Ιταλικα διαβατηρια και δεν εχουν καμμια σχεση με την βιομετρικη φωτο που λες και το τσιπακι.
Δεν ξερω αν εχεις βγαλει το νεο διαβατηριο αλλα ειναι προεραετικο το τσιπακι.
Δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου.Ξερω πολυ καλα πως κινουμαι.
Το διαβατηριο ακομα και ληγμενο πρεπει για την εκδοση νεου να επιστραφει στην νομαρχια η οπου αλλου ειναι γιατι θεωρειται ακομα και ληγμενο επισημο εγγραφο του κρατους!Αρα θεωρητικα ληξη δεν υπαρχει.
β-Ο ιδος ο Παυλοπουλος αν δεν κανω λαθος αφου εγινε ο χαμος στην Ελλαδα με τις ταυτοτητες και ολα τα μπερδεματα σε ανακοινωση του υπουργειου ειπε οτι οι ταυτοτητες που εχουν εκδοθει μεχρι και πριν 10ετια ισχυουν και δεν ειναι υποχρεοτικη η αλλαγη τους.
Υπαρχει το σχετικο αρθρο στις εφημεριδες Εθνος,Νεα.
Δεν ξερω αν εχεις δει ποτε ταυτοτητα Βρετανικη η Ιταλικη αλλα ουδεμια σχεση εχουν με τις Ελληνικες.
Λεγωντας ταυτοτητα Βρετανικη εννοω το διπλωμα οδηγησης που εχουν.
Και οι Αγγλοι δεν ειναι στην συνθηκη του Σενγκεν!!
Και το διαβατηριο το δικο μου ειναι στα Αγγλικα και Γαλλικα...εννοειται οτι ποτε δεν ηταν στα Ελληνικα...

Cpt. Haddock
06/06/2008, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από KiNG-R!
Πριν μια βδομάδα ταξίδεψα στο εξωτερικό με την παλιά ταυτότητα.:wave2:

Αεροπορικώς;

alximistis
06/06/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αεροπορικώς;


Και αεροπορικώς μπορεί να γίνει Ηλία πίστεψε με. :)
Αλλά είναι καθαρά και μόνο θέμα τύχης. Σε τι υπάλληλο θα πέσεις. Αν και τα πράγματα έχουν σφίξει σε σχέση με παλιά κι όπως και να το κάνουμε είναι παράτυπο πλέον. :)

Cpt. Haddock
06/06/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Και αεροπορικώς μπορεί να γίνει Ηλία πίστεψε με. :)
Αλλά είναι καθαρά και μόνο θέμα τύχης. Σε τι υπάλληλο θα πέσεις. Αν και τα πράγματα έχουν σφίξει σε σχέση με παλιά κι όπως και να το κάνουμε είναι παράτυπο πλέον. :)

Αλλο ρωτάω ρε συ. Εαν πήγε αεροπορικώς δεν τίθεται θέμα.

Να ξεκαθαρίσουμε 5 πράγματα. Η συνθήκη Σενγκεν κατήργησε τα μεταξυ τους σύνορα, των χωρων που μετέχουν. Δλδ αν πας απο Ιταλια για Γαλλια ειναι σα να πηγαίνεις απο Νομο Κορινθίας σε Νομο Αργολίδας.
(πρακτικά πολλές απο αυτές τις χωρες είχαν ήδη καταργήσει τα σύνορα αλλα αυτό είναι άλλο θέμα)

Ετσι λοιπον, αν θες να ταξιδέψεις σε μια χώρα Σενγκεν απο την Ελλαδα, δεν υφίστασαι ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΣΥΝΟΡΙΑΚΟ/ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟ έλεγχο. Το μονο που γίνεται είναι ο έλεγχος ταυτοποίησης στο check-in των αεροδρομίων για να βεβαιωθούν οτι είσαι εσύ που ταξιδεύεις με το εισιτήριό σου. Πρακτικά λοιπόν, στο ΕΛΒΕΝ στα γκισέ των Αερ. Εταιριών οπου δουλεύουν συνήθως έλληνες υπάλληλοι δεν έχεις πρόβλημα ουτε με παλιά ταυτότητα ουτε με παλιό διαβατήριο.

ΑΛΛΑ!

Εάν, όντας στο εξωτερικό χρειαστεί να γίνει έλεγχος ταυτοποίησης ΚΑΙ τα δύο αυτά έγγραφα ειναι άκυρα

Τέλος :wave2:

yannis24
06/06/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
1.
α-Το διαβατηριο που εχεις στην Ελλαδα ο ΜΟΝΟΣ λογως που ειναι υποτιθεται υψηλης ασφαλειας και δεν πλαστοποιειται ειναι για να μπορεις να ταξιδεψεις στις ΗΠΑ!
Οχι για την ΕΕ.
Εχω δει Βρετανικα,Ιταλικα διαβατηρια και δεν εχουν καμμια σχεση με την βιομετρικη φωτο που λες και το τσιπακι.
Δεν ξερω αν εχεις βγαλει το νεο διαβατηριο αλλα ειναι προεραετικο το τσιπακι.
Δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου.Ξερω πολυ καλα πως κινουμαι.
Το διαβατηριο ακομα και ληγμενο πρεπει για την εκδοση νεου να επιστραφει στην νομαρχια η οπου αλλου ειναι γιατι θεωρειται ακομα και ληγμενο επισημο εγγραφο του κρατους!Αρα θεωρητικα ληξη δεν υπαρχει.
.

εισαι λαθος !

1. τα διαβατηρια βγαινουν απο την αστυνομια τωρα πια !
2. τα παλια διαβατηρια ΔΕΝ επιστρεφονταν ποτε ουτε και τωρα....τα κρατας εσυ...εχω διαβατηρια τα οποια και τα κραταω επειδη εχουν πανω τις σφραγιδες και τις Βιζες εισοδου παο τα διαφορα μερη που ταξειδευα παλιοτερα ( μπαμπας ναυτικος !)
3. ληξη στο διαβατηριο υπαρχει : γραφει πανω ΞΕΚΑΘΑΡΑ Ημερομηνια ληξης χχ/ψψ/ζζζζ
4. εβγαλα καινουργιο διανατηριο πριν 1 χρονι και δεν εχει το τσιπακι...είναι όμως καινουργιο και νομιμο κανονικα…το εβγαλα από την Αστυνομια με την φωτογραφια όπως σου λενε … αυτα με το τσιπακι και τα βιομετρικα στοιχεια νομιζω οτι θα βγουν αοπ το 2009...
5. η ταυτοτητα η παλια χρησιμοποιειται στην Ελλλαδα αλλα αμα καποιος σου αρνηθει να την δεχτει ( συνηθως σε υπηρεσιες, τα ξενοδοχεια, και τα μαγαζια ειναι πιο ελαστικα !) εχει καθε δικαιωμα !
6. η ταυτοτητα ειναι χαρτι του κρατους και για να βγαλεις καινουργια ΠΡΕΠΕΙ να επιστρεψεις και να καταργηθει η παλια....ΠΡΩΤΑ καταργητε η παλια, και μετα βγαινει η καινουργια....
7. στην ευρωπη η παλια ΔΕΝ μετραει....δεν ειναι υποχρεωμενος να την δεχτει κανενας...οσοι την εχουν χρησιμοποιησει απλα σταθηκανε τυχεροι....ΜΗΝ προκαλειτε την τυχη σας γιατι οπως εχουν γινει τα πραγματα μπορει να βρεθειτε πολυ ασχημα μπλεγμενοι !

yannis24
06/06/2008, 12:43
ακυρο double post !
:ZZZ: :smokin:

alximistis
06/06/2008, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αλλο ρωτάω ρε συ. Εαν πήγε αεροπορικώς δεν τίθεται θέμα.

Να ξεκαθαρίσουμε 5 πράγματα. Η συνθήκη Σενγκεν κατήργησε τα μεταξυ τους σύνορα, των χωρων που μετέχουν. Δλδ αν πας απο Ιταλια για Γαλλια ειναι σα να πηγαίνεις απο Νομο Κορινθίας σε Νομο Αργολίδας.
(πρακτικά πολλές απο αυτές τις χωρες είχαν ήδη καταργήσει τα σύνορα αλλα αυτό είναι άλλο θέμα)

Ετσι λοιπον, αν θες να ταξιδέψεις σε μια χώρα Σενγκεν απο την Ελλαδα, δεν υφίστασαι ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΣΥΝΟΡΙΑΚΟ/ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟ έλεγχο. Το μονο που γίνεται είναι ο έλεγχος ταυτοποίησης στο check-in των αεροδρομίων για να βεβαιωθούν οτι είσαι εσύ που ταξιδεύεις με το εισιτήριό σου. Πρακτικά λοιπόν, στο ΕΛΒΕΝ στα γκισέ των Αερ. Εταιριών οπου δουλεύουν συνήθως έλληνες υπάλληλοι δεν έχεις πρόβλημα ουτε με παλιά ταυτότητα ουτε με παλιό διαβατήριο.

ΑΛΛΑ!

Εάν, όντας στο εξωτερικό χρειαστεί να γίνει έλεγχος ταυτοποίησης ΚΑΙ τα δύο αυτά έγγραφα ειναι άκυρα

Τέλος :wave2:

Δεν το κατάλαβα οκ. ΑΚριβώς έτσι όπως τα λες πάντως. :)

Xrider
06/06/2008, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
εισαι λαθος !

1. τα διαβατηρια βγαινουν απο την αστυνομια τωρα πια !
2. τα παλια διαβατηρια ΔΕΝ επιστρεφονταν ποτε ουτε και τωρα....τα κρατας εσυ...εχω διαβατηρια τα οποια και τα κραταω επειδη εχουν πανω τις σφραγιδες και τις Βιζες εισοδου παο τα διαφορα μερη που ταξειδευα παλιοτερα ( μπαμπας ναυτικος !)
3. ληξη στο διαβατηριο υπαρχει : γραφει πανω ΞΕΚΑΘΑΡΑ Ημερομηνια ληξης χχ/ψψ/ζζζζ
4. εβγαλα καινουργιο διανατηριο πριν 1 χρονι και δεν εχει το τσιπακι...είναι όμως καινουργιο και νομιμο κανονικα…το εβγαλα από την Αστυνομια με την φωτογραφια όπως σου λενε … αυτα με το τσιπακι και τα βιομετρικα στοιχεια νομιζω οτι θα βγουν αοπ το 2009...
5. η ταυτοτητα η παλια χρησιμοποιειται στην Ελλλαδα αλλα αμα καποιος σου αρνηθει να την δεχτει ( συνηθως σε υπηρεσιες, τα ξενοδοχεια, και τα μαγαζια ειναι πιο ελαστικα !) εχει καθε δικαιωμα !
6. η ταυτοτητα ειναι χαρτι του κρατους και για να βγαλεις καινουργια ΠΡΕΠΕΙ να επιστρεψεις και να καταργηθει η παλια....ΠΡΩΤΑ καταργητε η παλια, και μετα βγαινει η καινουργια....
7. στην ευρωπη η παλια ΔΕΝ μετραει....δεν ειναι υποχρεωμενος να την δεχτει κανενας...οσοι την εχουν χρησιμοποιησει απλα σταθηκανε τυχεροι....ΜΗΝ προκαλειτε την τυχη σας γιατι οπως εχουν γινει τα πραγματα μπορει να βρεθειτε πολυ ασχημα μπλεγμενοι !

Δεν ειμαι λαθος πιστεψε με.Ξερω πολυ καλα τι λεω.
1-2,Τα διαβατηρια ΠΑΝΤΑ επιστρεφονται.
Μαλλον θα δηλωσες απωλεια για να κρατησεις το παλιο.Το δικο μου ληγμενο ειναι το 3ο διαβατηριο που εχω βγαλει και τα 2 προηγουμενα μου τα κρατησαν.
Εχει και σχετικη σφραγιδα οτι εχει εκδοθει σε αντικατασταση του προηγουμενου.
Το οτι εκδιδονται απο την αστυνομια το εκαναν για να αποφυγουν την κοσμοσυρροη στις νομαρχιες αφου τα αστυνομικα τμηματα ειναι περισοτερα.
3 Ειναι απλα γραφειοκρατια.Πρακτικα ληγει..σε μια εξακριβωση ομως ισχυει
5-6,Η ταυτοτητα η παλια ισχυει και εξω απο την Ελλαδα και για την Ελλαδα...θα βρω το αντιστοιχω αρθρο και θα το δεις.Απο την στιγμη που το λεει το Υπουργειο κανενας "μπακαλης" δεν μπορει να την αρνηθει.

Εχω ρωτησει την πρεσβεια στην Ιταλια ;)

Ολα αυτα εγιναν ΜΟΝΟ στην Ελλαδα για να μπορειτε καποια στιγμη να ταξιδευεται στις ΗΠΑ χωρις Βιζα.
Η Ελλαδα ειναι η μονη χωρα στην ΕΕ που χρειαζεται βιζα καποιος πολιτης για να ταξιδεψει στις ΗΠΑ.
Η Μπακογιαννη πριν 3-4 μηνες παρακαλουσε τους Αμερικανους για να μην χρειαζεται κανεις Βιζα και τους ειπε οτι ακομα και τα διαβατηρια αλλαξε για χαρη τους.

Ουτε αδειες παραμονης ουτε τιποτα τετοιο χρειαζεται πλεον για αλλους ΕΕ.
Και μην πει κανενας οτι εδω ειναι Ιταλια κ νομιζεται οτι ειναι σαν την Ναπολι η Ελλαδα ξεφραγο αμπελι....εδω σε μαζευουν πριν καταλαβεις τι εγινε.

Cpt. Haddock
06/06/2008, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Δεν ειμαι λαθος πιστεψε με.Ξερω πολυ καλα τι λεω.
1-2,Τα διαβατηρια ΠΑΝΤΑ επιστρεφονται.
Μαλλον θα δηλωσες απωλεια για να κρατησεις το παλιο.Το δικο μου ληγμενο ειναι το 3ο διαβατηριο που εχω βγαλει και τα 2 προηγουμενα μου τα κρατησαν.
Εχει και σχετικη σφραγιδα οτι εχει εκδοθει σε αντικατασταση του προηγουμενου.

Πρέπει να είσαι σπάνια περίπτωση...

Εχω τρια ληγμένα διαβατηρια* στο συρτάρι μου συν το ισχύον, σε κανένα δε δήλωσα απώλεια απλα πηγαινα και έβγαζα καινουριο...

:wave2:


*όχι δεν έχω κατι άλλο ληγμένο :lol:

Xrider
06/06/2008, 13:19
http://europa.eu/abc/travel/doc/index_el.htm

Έχουν πλέον καταργηθεί οι έλεγχοι στα σύνορα μεταξύ 22 χωρών της ΕΕχάρη στη συμφωνία Σένγκεν που έχει ενσωματωθεί στη νομοθεσία της ΕΕ. Οι κανόνες Σένγκεν καταργούν όλους τους ελέγχους στα εσωτερικά σύνορα, ενισχύοντας συγχρόνως τα συστήματα ελέγχου στα εξωτερικά σύνορα της ΕΕ, και καθιερώνουν κοινή πολιτική για τις θεωρήσεις. Πλήρη μέλη της συμφωνίας Σένγκεν είναι η Αυστρία, το Βέλγιο, η Δανία, η Γαλλία, η Γερμανία, η Ελλάδα, η Εσθονία, η Ισπανία, η Ιταλία, οι Κάτω Χώρες, η Λεττονία, η Λιθουανία, το Λουξεμβούργο, η Μάλτα, η Ουγγαρία, η Πολωνία, η Πορτογαλία, η Σλοβακία, η Σλοβενία, η Σουηδία, η Τσεχική Δημοκρατία, η Φινλανδία, (όχι όμως η Ιρλανδία και το Ηνωμένο Βασίλειο), καθώς και η Ισλανδία και η Νορβηγία (που δεν είναι μέλη της ΕΕ).

Η Κύπρος η οποία προσχώρησε στην ΕΕ το 2004, καθώς και η Βουλγαρία και η Ρουμανία που προσχώρησαν το 2007 δεν συμμετέχουν ακόμη πλήρως στη συμφωνία Σένγκεν. Θα χρειαστείτε συνεπώς έγκυρο διαβατήριο ή ταυτότητα για να ταξιδέψετε σε αυτές τις χώρες, καθώς επίσης στην Ιρλανδία και το Ηνωμένο Βασίλειο.

Όταν διέρχεστε τα εξωτερικά σύνορα της ΕΕ, χρειάζεστε έγκυρο διαβατήριο ή ταυτότητα.

Είναι προτιμότερο να έχετε μαζί σας το διαβατήριο ή την ταυτότητά σας όταν ταξιδεύετε στο εσωτερικό της ΕΕ διότι μπορεί να σας ζητηθεί να αποδείξετε τα στοιχεία ταυτότητάς σας. Κάθε φορά που λόγοι δημόσιας τάξης ή εθνικής ασφάλειας το επιβάλλουν, είναι δυνατόν να διεξάγονται ακόμη έλεγχοι στα εσωτερικά σύνορα για σύντομο όμως χρονικό διάστημα.

Βεβαιωθείτε ότι τα παιδιά που ταξιδεύουν μαζί σας έχουν δικό τους διαβατήριο ή ταυτότητα ή ότι το όνομά τους είναι καταχωρισμένο στο δικό σας διαβατήριο.

Συμφωνίες με την Ισλανδία, το Λιχτενστάιν, τη Νορβηγία και την Ελβετία δίνουν τη δυνατότητα στους υπηκόους τους να έχουν την ίδια μεταχείριση με τους πολίτες της ΕΕ και να ταξιδεύουν στην ΕΕ μόνο με την ταυτότητα ή το διαβατήριο.

http://tribes.wordpress.com/2007/01/12/diavatirio/


1) Το παλιό ελληνικό διαβατήριο δεν ισχύει για τις ελληνικές αρχές. Αν οποιαδήποτε άλλη χώρα θέλει να τα δέχεται ακόμα, είναι ελεύθερη να το κάνει. Πουθενά στην ανακοίνωση του Υπουργείου δεν υποννοείται ότι παύει η ισχύς των διαβατηρίων και για τις άλλες χώρες. Επομένως το παλιό σου διαβατήριο δεν ισχύει αν επιχειρήσεις με αυτό να βγεις ή να μπεις στην Ελλάδα. Για οποιαδήποτε άλλη χώρα, είναι στην ευχέρεια της άλλης χώρας
2)Το τσιπάκι συμφωνώ ότι είναι αμερικανοεπιβεβλημένο αλλά τα νέα διαβατήρια ΔΕΝ έχουν τσιπάκι

Cpt. Haddock
06/06/2008, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

1) Το παλιό ελληνικό διαβατήριο δεν ισχύει για τις ελληνικές αρχές. Αν οποιαδήποτε άλλη χώρα θέλει να τα δέχεται ακόμα, είναι ελεύθερη να το κάνει. Πουθενά στην ανακοίνωση του Υπουργείου δεν υποννοείται ότι παύει η ισχύς των διαβατηρίων και για τις άλλες χώρες. Επομένως το παλιό σου διαβατήριο δεν ισχύει αν επιχειρήσεις με αυτό να βγεις ή να μπεις στην Ελλάδα. Για οποιαδήποτε άλλη χώρα, είναι στην ευχέρεια της άλλης χώρας
2)Το τσιπάκι συμφωνώ ότι είναι αμερικανοεπιβεβλημένο αλλά τα νέα διαβατήρια ΔΕΝ έχουν τσιπάκι

Το (1) ειναι δική σου εκτίμηση

Το (2) ειναι εν μέρει σωστό. Βγήκαν δύο παρτίδες "καινουριων" διαβατηρίων, με αυτή την άθλια μεγάλη φωτό. Η πρώτη ειναι χωρίς τσιπακι, η δεύτερη με. Και οι δυο ισχύουν

:wave2: :wave2:

Xrider
06/06/2008, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το (1) ειναι δική σου εκτίμηση

Το (2) ειναι εν μέρει σωστό. Βγήκαν δύο παρτίδες "καινουριων" διαβατηρίων, με αυτή την άθλια μεγάλη φωτό. Η πρώτη ειναι χωρίς τσιπακι, η δεύτερη με. Και οι δυο ισχύουν

:wave2: :wave2:
oyte to 1 oute to 2 to leo Ego.
giauto evala ta link

yannis24
06/06/2008, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Δεν ειμαι λαθος πιστεψε με.Ξερω πολυ καλα τι λεω.
1-2,Τα διαβατηρια ΠΑΝΤΑ επιστρεφονται.
Μαλλον θα δηλωσες απωλεια για να κρατησεις το παλιο.Το δικο μου ληγμενο ειναι το 3ο διαβατηριο που εχω βγαλει και τα 2 προηγουμενα μου τα κρατησαν.
Εχει και σχετικη σφραγιδα οτι εχει εκδοθει σε αντικατασταση του προηγουμενου.
5-6,Η ταυτοτητα η παλια ισχυει και εξω απο την Ελλαδα και για την Ελλαδα...θα βρω το αντιστοιχω αρθρο και θα το δεις.Απο την στιγμη που το λεει το Υπουργειο κανενας "μπακαλης" δεν μπορει να την αρνηθει.



και σου καναλεω :
τα διαβατηρια ΔΕΝ επιστρεφονται.....
εχω και εγω στο συρταρι μου 3-4 ληγμενα διαβατηρια που τα κραταω...και τα εχω...και εχω και το καινουργιο....

την ταυτοτητα σου την παλια ΕΚΤΟΣ ελλαδος μπορει να ο οποισδηποτε να στην αρνηθει εφοσων δεν φερει λατινικους χαρακτηρες και η φωτογραφια σου ειναι προ αμνημονευτων χρονων! βασικα, στο 90% + των περιπτωσεων θα σε κοιτανε σαν χανο....
στην Ελλαδα η παλια ισχυει αλλα παλι αμα πεσεις σε καποιον περιεργο εχει το καθε του δικαιωμα να αρνηθει να στην χρησιμοποιησει ( οχι τοσο λογο των λατινικων, αλλα λογο της φωτογραφιας - αμα δεν μοιαζεις καθολου )....

τωρα για το διαβατηριο που λες οτι ισχυει και μετα την ημερομηνια ληξης του και εκει λαθος εισαι ....
οταν ληξει το διαβατηριο σου ΛΗΓΕΙ ....ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ και το βαζεις στο συρταρι σου μαζι με τα αλλα για ενθυμιο να δειχνεις στα παιδια σου τα μερη που εχεις παει ! ... θυμαμαι ειδικα οταν πηγαινα στον πατερα μου στην Αμερικη, (πριν παω στρατο) το διαβατηριο μου εληγε 9 μηνες μετα την ημερομηνια εκδοσης του ! και αυτο για να μην τους την κανω !!

σου λενε ολοι εδω μεσα σχεδον οτι εισαι φαουλ...και επιμενεις.....


για τα αλλα που λε περι βιζας, Αμερικης και τα σχετικα συμφωνω μαζι οσυ....και πηγαινοντας τωρα πια στην Αμρικη, πεφτει τρελλο φακελωμα στο customs office !

Bavarian
06/06/2008, 13:36
:a014:

γεροπιτσιρικος
06/06/2008, 13:38
Τα παλιά διαβατήρια δεν επιστρέφονται. Μάλιστα, επειδή πχ η βίζα για Αμερική με ισχύ 10 χρόνια δεν μεταφέρεται από διαβατήριο σε διαβατήριο, για αυτό και τα επιστρέφουν και ταξιδεύεις με δύο.

yannis24
06/06/2008, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
Τα παλιά διαβατήρια δεν επιστρέφονται. Μάλιστα, επειδή πχ η βίζα για Αμερική με ισχύ 10 χρόνια δεν μεταφέρεται από διαβατήριο σε διαβατήριο, για αυτό και τα επιστρέφουν και ταξιδεύεις με δύο.

:beer:

δεν το καταλαβενει με τιποτα αυτο το παιδι !!!

και οχι τιποτα αλλο.....και μου ειναι και συμπαθης γιατι ειναι και Ιταλοφιλος αμα κρινω απο το αβαταρ του !! ! ( Ναπολι γεννηθηκα !!)

Operater
06/06/2008, 14:20
Εμένα δηλαδή τώρα με λένε εντος Ελλάδος "Φώτη" και εκτός "Fotis" ή "Photis"?

Ή παντού "Fotis"? Ή "Φωτη"? :look: :look: :confused:

gcrook
06/06/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από KiNG-R!
Πριν μια βδομάδα ταξίδεψα στο εξωτερικό με την παλιά ταυτότητα.:wave2:

Απλα ετυχε να κανουν τα στραβα ματια.
Και εγω το εκανα περσι αυτο αλλα ημουν απλα κωλοφαρδος.

ermiss
06/06/2008, 15:12
Το διαβατήριό μου έληξε πριν 11 μήνες (νομίζω). Πάω τράπεζα για να κάνω ανάληψη και επειδή δεν έχω μαζί μου την ταυτότητα παίρνω απο το αμάξι το διαβατήριο, ο υπάλληλος της τράπεζας αρνήθηκε να κάνει συναλλαγή επειδή δεν μπορούσε να ταυτοποιήσει τα στοιχεία μου απο το ληγμένο διαβατήριο :hypnotize αφού επέμενα ότι δεν είναι τελωνειακός ούτε υπάλληλος στο αεροδρόμιο, για να τον ενδιαφέρει η διάρκεια ισχύς του αλλά απλά για να ταυτοποιήσει τα στοιχεία μου και αφού φάγαμε κανά δεκάλεπτο με εποικοδομητική μεταξύ συναλλασσομένου και Δημοσίου υπάλληλου... αποφάσισε να δεχτεί ότι αυτός στην φώτο είμαι εγώ και ότι τα στοιχεία συμφωνούν με το λογαριασμό ώστε να εισπράξω...

Άσχετο με τα προηγούμενα, αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω ότι όταν χρησιμοποιείς ένα δημόσιο έγγραφο για ταυτοποίηση,πρόσφατο σχετικά, έχει σημασία η ημερομηνία λήξης του...

apav
06/06/2008, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Το οτι εκδιδονται απο την αστυνομια το εκαναν για να αποφυγουν την κοσμοσυρροη στις νομαρχιες αφου τα αστυνομικα τμηματα ειναι περισοτερα.

Καμία σχέση. Στην Ασφάλεια βγάζεις διαβατήριο. :wacko:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
τα νέα διαβατήρια ΔΕΝ έχουν τσιπάκι

Τυπικό Βρετανικό τσιπωμένο. :wave2:


132917

apav
06/06/2008, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Άσχετο με τα προηγούμενα, αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω ότι όταν χρησιμοποιείς ένα δημόσιο έγγραφο για ταυτοποίηση,πρόσφατο σχετικά, έχει σημασία η ημερομηνία λήξης του...

Μα γι' αυτό έχουμε το διαβατήριο. Από τότε, μέχρι τότε, πιστοποιεί ότι εσύ, είσαι εσύ. Εάν λήξει, γιατί θα έπρεπε να ισχύει; :p

JIMK7
06/06/2008, 22:42
Παιδια αυτό με τις ταυτοτητες από τη στιγμη που δεν είναι κομμενη (οσοι εχουν παντρευτει εχουν κομμενη ταυτοτητα ) μπορουν να πανε ανετα ΙΤΑΛΙΑ και σε ολες τις χωρες ΕΕ

Cpt. Haddock
06/06/2008, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Παιδια αυτό με τις ταυτοτητες από τη στιγμη που δεν είναι κομμενη (οσοι εχουν παντρευτει εχουν κομμενη ταυτοτητα ) μπορουν να πανε ανετα ΙΤΑΛΙΑ και σε ολες τις χωρες ΕΕ

Διάβασε λιγο τι λέω...

Το "πανε" ειναι σχετικο μια και συνοριακός έλεγχος δεν υφίσταται. Εαν ομως σε ελεγξουν έξω για τον οποοιδήποτε λόγο και έχεις παλια ταυτότητα έχεις πρόβλημα

Και μη λέτε πραγματα ελαφρά τη καρδία χωρίς να τα ξέρετε το "ολες τις χωρες ΕΕ" δεν ισχύει μια και η Μ.Βρετανία αλλα και οι καινουριες ειναι ακόμα ΕΚΤΟΣ σένγκεν

:wave2: :rolleyes: :wave2:

Akatanomastos
06/06/2008, 23:48
τα συνορα τα παιρνας χυμα στο κυμα και στην πραγματικοτητα δνε υπαρχουν κιολας

τι γινεται ομως, αν πχ εισαι γαλλια και πας γερμανια, δεν υπαρχουν καν συνορα, ουτε υπαλληλοι ουτε τιποτα.

σε ταξιδι στην ιταλια, με το που φτασαμε ανκονα, κατεβαινοντας, ηταν 3-4 ιταλο-μπατσοι οι οποιοι επιλεγαν κοσμο για ελεγχο, απο τι καταλαβα απο τα εξωτερικα χαρακτηριστηκα/ντυσικο/χρωμα/ κλπ κλπ
ολοι οι υπολοιποι (ευτηχως ειμαι ασπρουλιαρης :D ) καμια καθυστερηση

αν τωρα σε σταματησουν πρεπει να χεις χαρτι που να μπορει ο αλλος να καταλαβει τι γραφει, αλλιως μπλεκεις με εξακριβωση πρεσβειες κλπ κλπ

lakou636
08/06/2008, 13:26
βασει νομοθεσιας περαν τισ 15ετιασ ειναι στην διακριτικη ευχερεια του καθε υπαλληλου να σασ αναγνωρισει και να δεχτει την ταυτοτητα,
εντοσ 15 ετιασ μπορει να την αρνηθουν μονο αν εχουν φθορεσ αλλοιωσεισ ή εχουν επελθει μεταβολεσ προσωπικων στοιχειων.
για ταξιδια εντοσ ευρωπησ και σε χωρεσ που εχουν υπιογραψει συνθηκη σεγκεν κανονικα προβλεπετε ταυτοτητα με λατινικουσ χαρακτηρες.
τωρα,επειδη μασ βολευει να κανουν τα στραβα ματια και να περναμε και με τισ παλιεσ,μην νομιζετε οτι αν πεσετε σε καποιον τυπικο θα εχει αδικο.
και οχι να λεμε οτι επειδη η ταυτοτητα δεν εχει ημερομηνια ληξης οτι την κραταμε συνεχεια χωρισ πρωτα να ξερουμε τι ισχυει γυρω απο αυτη.

επισησ οταν γινετε ανανεωση διαβατηριου παντα επιστρεφετε στον κατοχο του το προηγουμενο εαν εχει ληξει,
ή ακυρωνετε,πλην των χρησιμων σελιδων για αυτον οπωσ π.χ βιζεσ κ.τ.λ.
τωρα νομικα παραθυρακια παντα υπαρχουν να τα κρατησουμε,δεν σημαινει ομωσ οτι ειναι σωστο γιατι υπαρχουν νομικεσ κυρωσεισ για ψευδεσ υπ.δηλωσεις, διπλοκατοχη δελτιου ταυτοτητασ που το κρατησαμε για συναισθηματικους λογους κ.τ.λ

εχουμε παρα πολλα δικαιωματα αρκει να ειμαστε σωστοι στισ υποχρεωσεισ μασ....



Υ.Γ:η απαντηση μου εχει χαρακτηρα καθαρα ενημερωτικο και οχι επικριτικο....

apav
08/06/2008, 15:03
Από πότε η ταυτότητα έχει ισχύ 15 ετών;

Τα διαβατήρια δεν τα κρατάμε με νομικό παραθυράκι. Μας το επιστρέφει η Ασφάλεια όταν εκδίδουμε το καινούργιο.

ΥΓ Το "ς" είναι στο "w".

vestromas
08/06/2008, 15:22
Οταν καταλαβετε ποσο δικιο εχει ο Λιακο, τοτε ελπιζω να μην ειναι πολυ αργα.
Μετα τις φωτιες οι σεισμοι και μετα τα γεγονοτα.
Μ ενα θρεντ, δυο τριγωνια:lol: :beer: :wave2:

lakou636
08/06/2008, 17:53
ειπα οτι περαν τησ 15 ετιας ειναι πιθανο να αρνηθει καποιος την ταυτοτητα σου γιατι δεν θα σε αναγνωριζει.....
οχι οτι δεν ισχυει.....
βεβαια κατ'επεκταση θα πρεπει να βγαλεις καινουργια για να μπορεις να κανεις τις συναλλαγες σου...υπαρχουν και σχετικες διαταξεις....
τωρα αν καποιος ειναι λιγο δεν βαριεσαι,και την δεχετε,εχει καλως.......
οχι ομως οταν την αρνηθει καποιοσς να πουμε ''μα γιατι''?


οσο για τα νομικα παραθυρακια,στην νομαρχια εβγαζες με το κιλο διαβατηρια,μια υπευθυνη δηλωση εκανες οτι το εχασες και τη αλλη μερα ειχες αλλο.

το ξερω το ''ς'' αλλα βαριεμαι.............

Ζεύκας
09/06/2008, 03:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Οταν καταλαβετε ποσο δικιο εχει ο Λιακο, τοτε ελπιζω να μην ειναι πολυ αργα.
Μετα τις φωτιες οι σεισμοι και μετα τα γεγονοτα.
Μ ενα θρεντ, δυο τριγωνια:lol: :beer: :wave2:


πέραν της πλάκας ο Λιακόπουλος αν δεν απατώμαι (δεν έχω διαβάσει ποτέ βιβλία του) έχει
επηρρεαστεί κ από τη Καινή Διαθήκη, σωστά?

τώρα λοιμοί,σεισμοί,καταστροφές κτλ πάντα γινόντουσαν ανά την ιστορία άρα δν μπορούμε
να βγάλουμε έγκυρο συμπέρασμα...

κ μιας κ που το φερε κ η κουβέντα για τα τσιπάκια να αναφέρω ότι για τα τσιπάκια κ τη παρακολήθηση των ανθρώπων γίνετα έμμεση αναφορά στην Αποκάλυψη του Ιωάννη...

Γενικά μελετώντας την Αποκάλυψη μπορεί κάποιος να την συνδέσει με διάφορα γεγονότα της εποχής μας αλλά ωσαν πνεύμα αμφισβήτησης (που θεωρώ τον εαυτό μου) κρατώ μια σκεπτικιστική στάση.

Gandalf dr685sm
09/06/2008, 10:09
Επειδή βαριέμαι να ξαναγράφω τα ίδια, και επειδή λόγω δουλειάς έχω ασχοληθεί περισσότερο απο όλους εδώ μέσα με το θέμα.. άρθρο που είχε γραφεί απο μένα και 1-2 άτομα ακόμα με αυτόν τον σκοπό (τα νέα βιομετρικά διαβατήρια.)

PCW έκδοση , τεύχος 21, Οκτώβριος 2006 (RFID & Βιομετρικά διαβατήρια)

xrider>.. με τον νέο αντιτρομοκρατικό νόμο του 2004 , της Ε.Ε. , ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ, να φέρεις αναγνωρίσιμο έγγραφο ταυτοποιήσης εν ισχύ , που να δίνει τα αληθινά στοιχεία σου. Ειδικότερα στην Βρεττανία , ενόψει του 2012 και των Ολυμπιακών αγώνων θα είναι υποχρεωτική η επίδειξη διαβατηρίου που θα φέρει τα βιομετρικά χαρακτηριστικά του VISA WAIVER PROGRAM.

Τα νέα διαβατήρια που θα εκδοθούν το 2008 θα φέρουν και εκείνα chip + RFID , αφού η Ελλάδα αποφάσισε να συμμετάσχει πλήρως στο "open passport program" καθορισμένο πλέον απο τις ΗΠΑ. Ο σκοπός ύπαρξης του διαβατηρίου αυτού θα είναι η κοινή εισαγωγή στοιχείων , σε προκαθορισμένη φόρμα βάσης δεδομένων που οι Αρχές της Ε.Ε. και των ΗΠΑ-Αυστραλίας-UK θα ελέγχουν στο πλαίσιο του Patriot Act και του νόμου περί τρομοκρατίας και Διεθνούς ασφάλειας (2004) της Ε.Ε. Και τα δύο εκδοθέντα διαβατήρια θα ισχύουν για 10 έτη (αυτός είναι και ο χρόνος ανανέωσης των νέων διαβατηρίων απο 1/1/08) μέχρι να αντικατασταθούν στο σύνολο τους απο εκείνα που θα φέρουν τα βιομετρικά στοιχεία του open passport.

Το Διαβατήριο που είχε εκδοθεί απο τις Ελληνικές Αρχές πριν το νέο και βιομετρικό , πρέπει να παραδίδεται πλέον στην ΕΛ.ΑΣ καθώς θεωρείται μη ισχύον σαν δημόσιο έγγραφο, κατά την ανανέωση του. Ο σκοπός μεταφοράς των στοιχείων στην ΕΛ.ΑΣ και οχι στην νομαρχία, είναι για να ολοκληρωθεί η βάση δεδομένων που θα δημιουργηθεί , όσον αφορά τους Έλληνες πολίτες και για τον ευκολότερο έλεγχο απο τις Αρχές σε κάθε περίπτωση.

Η χρήση Ελληνικής ταυτότητας με Ελληνικούς χαρακτήρες , μπορεί να σε αφήσει να περάσεις απο τα Ελληνικά σύνορα και πιθανόν απο κάποιες χώρες της Ε.Ε που δεν θα μπούν στον κόπο ταυτοποίησης στα σύνορα, αλλά αν γίνει έλεγχος όπως σε Γερμανία, Γαλλία, UK , θα σου απαγορευτεί η είσοδος μέχρι να παρουσιάσεις έγγραφο αποδεκτό απο τις διεθνείς Αρχές κατά το παραπάνω αναφερθέν πρόγραμμα.

Τα στοιχεία του κάθε διαβατηρίου θα είναι διαθέσιμα , μέσα απο τα ταξιδιωτικά γραφέια και εταιρίες σε όποια Αρχή (με ή χωρίς ένταλμα!!!) θελήσουν να ταυτοποιήσουν άτομο που θεωρείται ύποπτος τρομοκρατικής ενέργειας.

Καλό είναι λοιπόν κάθε φορά που θα πάτε να βγείτε εκτός συνόρων να είστε σίγουροι οτι διαθέτετε , είτε ταυτότητα λατινικών στοιχείων , είτε διαβατήριο που έχει εκδοθεί βάσει του Visa Waiver προγράμματος.



Βιομετρικά Διαβατήρια
(Ενημέρωση της ECTAA [Group of Travel Agents’ Associations within the E.U.] στις 03/07/2006)

Στις 28 Ιουνίου η Ευρωπαϊκή Επιτροπή υιοθέτησε την απόφαση για τις τεχνικές προδιαγραφές εισαγωγής δακτυλικών αποτυπωμάτων στα διαβατήρια και άλλα έγγραφα που εκδίδονται από τα κράτη - μέλη. Δύο δακτυλικά αποτυπώματα του κατόχου του διαβατηρίου θα πρέπει να αποθηκεύονται σε ειδικό τσιπ που θα τοποθετείται σε αυτό. Για την προστασία αυτών των προσωπικών δεδομένων, που είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα, η ευρωπαϊκή επιτροπή αποφάσισε να εφαρμόσει ένα ειδικό σύστημα που θα προστατεύει την ακεραιότητα, την αυθεντικότητα και την εμπιστευτικότητα τους.
Προς το παρόν πρόσβαση στη βάση δεδομένων δακτυλικών αποτυπωμάτων θα έχουν μόνο τα κράτη-μέλη. Η Ε.Ε. θα αποφασίσει μελλοντικά αν θα επιτραπεί η πρόσβαση σε τρίτες χώρες.
Προθεσμία για την αποθήκευση των αποτυπωμάτων στα νέα διαβατήρια που εκδίδονται είναι η 28η Ιουνίου 2009.
Η απόφαση αυτή ακολουθεί εκείνη της 28ης Φεβρουαρίου 2005 για τις τεχνικές προδιαγραφές και την αποθήκευση της φωτογραφίας του κατόχου διαβατηρίου σε ειδικό τσιπ που τοποθετείται στο διαβατήριο της οποίας προθεσμία είναι η 28η Αυγούστου 2006. Αυτή η προσαρμογή θα επιτρέψει σε όλα τα κράτη-μέλη να πληρούν τις προϋποθέσεις των ΗΠΑ οι οποίες απαιτούν την έκδοση βιομετρικών διαβατηρίων από τον Οκτώβριο του 2006 για την είσοδο επισκεπτών στη χώρα χωρίς να είναι απαραίτητη η visa.


Και μερικά Links...απο το άρθρο..

http://en.wikipedia.org/wiki/Visa_Waiver_Program (Visa Waiver)
http://ec.europa.eu/justice_home/doc_centre/freetravel/visa/doc_freetravel_visa_en.htm
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7294831.stm
http://www.passport.gov.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=35&Itemid=59
http://www.travel.state.gov/visa/temp/without/without_1990.html
http://eur-lex.europa.eu/Result.do?direct=yes&lang=el&where=EUROVOC:002271&whereihm=EUROVOC:διαβατήριο