PDA

View Full Version : Πρωινή καλοκαιρινή σουπίτσα



anf125
06/06/2008, 12:16
Σήμερα το έριξε λίγο ψιλόβροχο στην Αθήνα, 8 παρά με 9 περίπου. Όχι κάτι σπουδαίο, αλλά με την ανομβρία και σκόνη τόσων εβδομάδων οι δρόμοι γλιστρούσαν πάρα πολύ... χειρότερα από χειμωνιάτικη μέρα με κανονική βροχή. Τα προμυνήματα ήρθαν απο νωρίς, οταν σε ελιγμό γύρω από ακινητοποιημένα αυτοκίνητα σχεδόν δίπλωσε το μηχανάκι σε φρενάρισμα με ελάχιστη ταχύτητα. Επειδή στο μεταξύ άρχισε να δυναμώνει η βροχή κατέβηκα και φόρεσα το αδιάβροχο παντέλόνι. Λίγο πιο κάτω όμως, μέσα στο τούνελ της Μουστοξύδη πριν το φανάρι που οδηγεί προς Αλεξάνδρας, πάτησα λίγο πιο δυνατά το φρένο, ή είχα πήγαινα ίσως λίγο πιο γρήγορα από ότι επέτρεπαν οι συνθήκες (περίπου 50 χλμ/ω) με αποτέλεσμα να μπλοκάρει το προστινό και να αρχίσει να σέρνεται στο πλάι το μηχανάκι χωρίς δυνατότητα σωσίματος :sad: Ευτυχώς ο δρόμος ήταν άδειος και έπεσα αρκετά πριν τη διάβαση.

Απολογισμός:

Αναβάτης: Τα συνιθισμένα γδαρσίματα στα γόνατα και ενόχληση στο δεξί καρπό... Δε νομίζω να ψείναι σπάσιμο ή ράγισμα αφού δεν έπεσα με δύναμη, σύρθηκα πλάγια 5-6 μέτρα. 5 ώρες μετά δεν έχει αυξηθεί ο πόνος. Βασικά όταν είναι χαλαρό το χερι δεν πονά σχεδόν καθόλου. Όταν το λυγίζω, ιδίως προς τα πάνω (όπως όταν θέλω να ανοίξω το γκάζι) φέρνει αντίσταση και ενόχληση και δυσκολεύομαι να κάνω κινήσεις με το δεξί χέρι, π.χ. να δέσω τα κορδόνια. Λογικά είναι μυικό, γιατί δε φτάνει δύναμη στα δάχτυλα χωρίς να έχουν χτυπήσει τα τελευταία. Δεν ξέρω αν προληπτικά θα έπρεπε να κάνω ακτινογραφία αλλά πέρα ότι όπως οι περισσότεροι δεν έχουν καλές σχέσεις με γιατρούς και νοσοκομεία, έπεσα και σε συγκυρία... Σαρκοζί + Σ/Κ, όποτε μάλλον βλέπουμε από Δευτέρα.

Εξοπλισμός: Το μπουφάν, αν και καλοκαιρινό ουσιαστικά έκανε τη δουλειά του, δε χτύπησα καθόλου στον αγκώνα (είχε σημάδια βρωμιάς εξωτερικά του μπουφάν). Τρύπησε σε 2 σημεία το καλοκαιρινό γαντάκι που φορούσα, από το τέντωμα μάλλον. Έχει προστασίες στο πάνω μέρος αλλά όχι και στο σημείο που χτήπησα. Σκίστηκε λίγο στο γόνατο το αδιάβροχο.

Παπί: Στράβωσε τιμόνι και μαρσπιέδες. Ο μάστορας τα ίσιωσε προσωρινά, αλλά μου είπε ότι πρέπει άμεσα να αλλαχθούν, καθώς είναι επιβαρυμένα και από παλιότερες πτώσεις. Κάνα 100ρι αυτά, συν 50 το προβλεπόμενο ετήσιο σερβις που είναι προ των πυλών. Τα λάστιχα μου είπε πως αντέχουν μέχρι το φθινόπωρο (15 μήνες και 6.000 χλμ ζωή περίπου), αν και είναι αισθητή μια πτώση στην αόδοσή τους.

Συνολικά μικρό το κακό (αν δεν προκύψει κανένα χουνερι με το χέρι).

Ηθικό διδαγμα: και το καλοκαιρι οι δρόμοι γλιστράνε και είναι και πιο επώδυνες οι πτώσεις γιατί συνήθως φοράμε λιγότερα ρούχα και προστατευτικά





:wave2:

Cpt. Haddock
06/06/2008, 12:19
Σορυ ρε συ (και περαστικα κι αγυριστα) αλλα μεσα στο τουνελ πως ειχε νερά; :confused:

Βγαλε ακτινογραφία, ο καρπός ειναι γ@μημενο πράμα

:wave2:

MIKE_16V
06/06/2008, 12:21
Περαστικα!!

Αλλα οι δρομοι γλυστρανε ΠΑΝΤΑ περισσοτερο το καλοκαιρι:winka:

TOLISTOLAROS
06/06/2008, 12:25
Καρφί για ακτίνα και ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΌ.- ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝ'ΑΠ'ΟΛΑ.
Κάνε ό,τι χρειαστεί και κάτι παραπάνω
Περαστικά και ποτέ ξανά ξάπλα!:smilea: :smilea: :smilea:

XJR_Billy
06/06/2008, 12:31
Περαστικά φίλε, και προσοχή παιδιά.

Το καλοκαίρι αν ψιχαλίσει οι δρόμοι γίνονται γυαλί...

Φτηνά τη γλύτωσες.

Ο εξοπλισμός, εξοπλισμός όμως...

sapila racing
06/06/2008, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Σορυ ρε συ (και περαστικα κι αγυριστα) αλλα μεσα στο τουνελ πως ειχε νερά; :confused:

Βγαλε ακτινογραφία, ο καρπός ειναι γ@μημενο πράμα

:wave2:

Περαστικά!!

captain την τούμπα την εφαγε κοντα στη διάβαση, μετα το τούνελ αν κατάλαβα.

Παντως αν και στο τούνελ δεν εχει νερα, να ξέρετε οτι πιο πολύ γλυστραει οταν μπαίνεις σε σχεδόν στεγνο οδόστρωμα, απ οτι γλύστραγε στο κανικά βρεγμένο.

Πχ εισαι σε βρεγμένο και ανοίγεις το γκάζι, πας σταθερα με ανοιχτό γκάζι.
Μπαινεις σε στεγνό και τότε αρχίζεις τα παντιλίκια, πάντα με σταθερό γκάζι.

devil's animal
06/06/2008, 13:06
περαστικα και σε σενα και στην τσεπη σου.
αφου ηταν μονο αυτα!!
:beer: :beer:

sober
06/06/2008, 13:36
Περαστικα και κοιταξε το χερι σου οσο απλο και να φαινεται...καλυτερα να εισαι σιγουρος..

:beer:

xampos
06/06/2008, 13:55
περαστικα ρε σει :beer:

mivvo
06/06/2008, 16:42
Περαστικά !

sergiosm
06/06/2008, 16:57
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΓΥΡΙΣΤΑ

THEOD
06/06/2008, 17:43
Βγάλε μια ακτινογραφία καλού-κακού...
Ένα ρωγμώδες κάταγμα σκαφοειδούς δεν πονάει πολύ αλλά αμα δε το αντιμετωπίσεις έγκαιρα και σωστά μετά το @α@ημένο δεν κολλάει με τίποτα και θέλει βιδίτσα και ιστορίες για αγρίους...

anf125
06/06/2008, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Περαστικά!!

captain την τούμπα την εφαγε κοντα στη διάβαση, μετα το τούνελ αν κατάλαβα.



Έτσι ακριβώς...

Ευχαριστώ όλους για τις ευχές και τις συμβουλές. Τη Δευτέρα θα πάω σε γιατρό εφόσον συνεχίζει η ενόχληση. Λογικά είναι μυικό. Η αίσθηση μοιάζει με παλιότερο τραυματισμό στον αστράγαλο όταν έπαιζα μπάσκετ.

apav
07/06/2008, 09:52
Περαστικά! :wave2:

Fireball400
09/06/2008, 00:36
Και απέκτησες και μία σχετική εμπειρία με ευτυχώς μικρό κόστος για σένα.Αν και δεν θα'ναι τίποτα περαστικά:wave2:

anf125
11/06/2008, 22:10
Τελικά δεν υπάρχει κάταγμα, σύμφωνα με τις ακτινογραφίες. Ακόμα βέβαια δεν έχει φύγει η ενόχληση, θέλει καμιά 10ριά μέρες συνολικά, δε βοηθάει και η δουλειά γραφείου :sad: Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση εντός του 3ημέρου. Η δε επισκευή του παπιού αναβάλλεται για την άλλη βδομάδα λόγω φόρτου εργασίας του συνεργείου.

ronin1
11/06/2008, 23:43
εφόσον δεν ειναι καταγμα..ολα καλα...δεστο καλα..να μην κινειται ο καρπος για 4-5 μερες..κ με ξεκουραση..θα ειναι οκ..

περαστικά...

:wave2:

zimouras
16/07/2008, 09:11
Μια ακτικογραφιούλα φίλε μου δε θα βλάψει.
Εντάξει με μικροσουπίτσες εκτονώνεται σιγά σιγά η κακή ενέργεια.
:beer:

anf125
16/07/2008, 22:19
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, ακόμα και μετά από τόσο καιρό! Έβγαλα ακτινογραφία και δε φάνηκε να έχω σπάσει τίποτα ευτυχώς. "Κάταγμα μαλακών μορίων" νομίζω είπε ο ορθοπεδικός. Είχα ενόχληση βέβαια για 2 με 3 βδομάδες, κατά τις οποίες δεν μπορούσα και να οδηγήσω προφανώς. Ακόμα και τώρα έχω μια μικρή ενόχληση σε συγκεκριμένες κινήσεις, αλλά το μεγάλο ζόρι πέρασε. Το κόστος της επισκευής του παπιού πήγε στα € 160, μαζί με το προβλεπόμενο σέρβις που ήταν προγραμματισμένο να γίνει έτσι κι αλλιώς. Επιπλέον αλλάχθηκαν τιμόνι, αντίβαρα και μαρσπιέδες.

TROOPER
17/07/2008, 01:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
"Κάταγμα μαλακών μορίων"

κακωση μαλακων μοριων

περαστικα και απο μενα :wave2: