PDA

View Full Version : kawasaki zxr 400 VS Honda Vfr 400



jk_trainer
07/06/2008, 09:05
Γειά σε όλους σας και καλως σας βρήκα.
Είμαι σε διαδικασία αγοράς μηχανής. Θα είναι η πρώτη πραγματικά δικιά μου μηχανή είμαι 23 και ψάχνω κάτι για να μετακινούμαι καθημερινά, να είναι στριτ και να είναι όμορφο και σβέλτο.
Είμαι ανάμεσα στο kawasaki zxr 400 και στο Honda Vfr 400.
Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε ποιό να προτιμήσω και γιατί?
ποιό είναι το πιο αξιόπιστο, ποιο στρίβει καλύτερα , ποιό είναι πιο γρήγορο και ποιό έχει την πιο φθηνή συντήρηση?
Και τα δύο τα βρίσκω κοντά στα 1500 ευρώ ίσως και χαμηλότερα, προχθές οδήγισα ένα χοντα για πρώτη φορά και έπαθα πλακα, για 400αρι παει απίστευτα...

σας ευχαριστω προκαταβολικά και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.
φιλικά
γιάννης

jk_trainer
08/06/2008, 16:13
σας παρακαλώ, ας με βοηθήσει κάποιος.. τελικά τωρα σκέφτομαι πολύ σοβαρά και το Honda CBR 400 rr Gullarm έχω βρει αρκετά στα χρήματα που θέλω και σε καλή κατάσταση, ποιό όμως να προτιμίσω και γιατι?
βγάλτε με απο αυτό το λαβυρινθο...

apav
08/06/2008, 16:46
Έχεις σκετεί ότι τα μοντέλα αυτά είναι αρχαιολογίες που δεν θα βρίσκεις ούτε βίδα ως ανταλλακτικό; :D

Αφού είναι το πρώτο σου μηχανάκι, γιατί δεν δοκιμάζεις κάτι σαν το CBF με 2.000?, το οποίο και εύκολο είναι, και ελάχιστα έξοδα έχει, και μπορείς να το δώσεις αργότερα; :wave2:

daddy78
08/06/2008, 16:54
το VFR είναι πολύ καλό, ακόμα καλύτερο όμως το RVF, άν το βρείς σε καλή τιμή καθώς κυκλοφορούν λίγα. Και το CBR400 επίσης αστεράκι. Ψαξου βάσει διαθεσιμότητας / τιμής ανταλλακτικών και κινήσου ανάλογα... δε θα το μετανιώσεις θα κανένα από τα δύο (τρία) Hondakia

jk_trainer
08/06/2008, 17:06
ευχαριστώ παιδιά, το cbr είναι πιο αξιόπιστο απο το vfr?
ποιό έιναι πιο γρήγορο?

daddy78
08/06/2008, 17:42
και τα δυο αξιόπιστα είναι, βασικότερο όμως ειναι η κατάσταση τους. Εγω θα σου πρότεινα να πάρεις ένα τηλέφωνο τα ανταλλακτικά στο Σαρακάκη να ρωτήσεις αν έχει διαθεσιμότητα ανταλλακτικών γιατι μόνο εκεί πασχουν... παντως, μην σνομπάρεις και το SF για το οποιο και ανταλλακτικά θα βρίσκεις ευκολότερα (και φτηνότερα) και ποιο βολικό είναι για καθημερινές μετακινήσεις. Εγώ θα σου δώσω μερικά (εμπειρικά) στοιχεία παρακάτω για να τα γνωρίζεις σχετικά με τα 400αρια της Honda.

Επιδόσεις:

1. RVF400
2. VFR400
3. CBR400
4. CB-1 kai CB400 R SF
5. CB400 SF

Στήσιμο

1. RVF400
2. VFR400 - CB-1
3. CBR400
4. CB400 SF

Αξιοπιστία

Τα ίδια πάνω κάτω...

Κόστος συντήρησης (Χαμηλό-->Υψηλό )

1.CB 400 SF
2. CBR 400
3. RVF - VFR - CB-1

Όσον αφορά τις επιδόσεις, μήν φανταστείς τρελές διαφορές στο δρόμο, καθώς όλα κυμαίνονται απο 45-58 HP μάξιμουμ αναλόγως κατάστασης και εξτρά. To ποιό είναι πιο γρήγορο είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί, εκτός αν σκέφτεσαι για κόντρες, οπότε σταματάω εδώ να ασχολούμαι μαζί σου...

Για να μην γίνει αιμοδοσία το μελλοντικό σου μηχανάκι, σκέψου το πολύ καλά πριν αποφασίσεις και κυρίως το θέμα κόστους συντήρησης και ανταλλακτικών. (Για να σου δώσω μία τάξη μεγέθους, για το δικό μου (CB-1) το μαμά φίλτρο (original) αέρα έχει 55? :eyepop:

jk_trainer
08/06/2008, 19:07
ευχαριστώ φίλε, όχι δεν θέλω να κάνω κοντρες, αλλα ψάχνω τι μου δίνει τα περισσότερα στην ιδια τιμή.
θα καταλήξω στο cbr τελικά. θα ανεβάσω φωτό όταν το πάρω!

anco
08/06/2008, 19:39
παρε ενα ΖΧR 400.

Το εργοστασιο το εβγαζε μεχρι το 2003.

Καποτε ειχα 3.

Απο αξιποπηστια ειναι παρα πολυ καλο.

Ανταλακτικα ειναι διαθεσιμα.

Απο αναρτησεις φρενα ειναι παρα πολυ καλο.

Δες εδω το δικο μου(καποτε) σε πλαγιασμα

To CBR δεν εχει αναρτησεις της προκοπης φοραει απλο πηρουνι, ειναι αδυναμο μονο 45 αλογα σε σχεση με τα 57 στην ροδα του ZXR.

Φρενα ειναι αδυναμα.

Δεν ειναι τυχαιο που στο Βρετανικο Πρωταθλημα τρεχουν ZXR 400 και RVF 400.

Αν ειναι να παρεις RVF 400 ΝΑΙ !!!!! Ειναι κορυφη.

Εχει κινηση εκκεντροφορων με γραναζια.

Ειναι V4

Εχει φρενα και αναρτησεις.

Ειναι HRC......αλλα ανταλακτικα με τα κυαλια......δυστιχως.

Αυτα τα 2 400αρακια θα σε μαθουν αρκετα καλα και θα εισαι ΟΚ για τα 600 αργοτερα.

CBF600 ειναι αργα και δεν εχουν γεωμετρειες.

Αν θες παρε με τηλ να σου πω οτι θες.

6973-494661 Ανδρεας.




133019