PDA

View Full Version : κατανάλωση λαδιού



vagXT
07/06/2008, 13:19
Παιδιά είμαι καινούργιος στο Forum και σας χαιρετώ..

Είναι φοβερή η παρέα εδω μέσα και φοβερή θεματολογία.

Εγώ έχω ένα XT 600 2003 μοντέλο και το πήρα μεταχειρισμένο με λίγα σχετικά χιλιόμετρα.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως έλεγξα στην αρχή τα λάδια και ήταν κομπλέ. Δεν ξέρω βέβαια τι λάδι είχε μέσα ο προηγούμενος αλλά αφού του έκανα περίπου 500-600Km (αρκετά σκληρά βέβαια, με υψηλές θερμοκρασίες, υψηλές ταχύτητες, γενικά με αρκετό κυνήγι) έλεγξα σήμερα τα λάδια και είχε κάψει περίπου 400ml-500ml τα οποία και συμπλήρωσα.

Ομολογώ πως προβληματίστηκα πολύ. Είναι φυσιολογικό να κάψει περίπου 100ml στα 100km?

Σίγουρα είναι μονοκύλίνδρο και περιμένω να τσιμπήσει λίγο λαδάκι αλλά μου φάνηκε πολύ. Το ζόρισα βέβαια αρκετά το μοτέρ και εθνική με 140-150km και είχε και μπόλικη ζέστη.

Γενικά καίνε λαδάκι κάποια ποσότητα τα ΧΤ?

Να σημειώσω πως σε καμιά φάση το μοτέρ δεν έχει κάνει κάποιο περίεργο θόρυβο, δουλεύει ρολόι, τα καυσαέρια του είναι καθαρά και η κατανάλωση βενζίνης φυσιολογική.Διαρροή λαδιού δεν έχει απο πουθενά, το έπλυνα και το έλεγξα εξονυχιστικά.

Τι μπορεί να συμβαίνει??:confused:

Tpap
07/06/2008, 13:30
Ξεκίνα από ένα έλεγχο στάθμης λαδιού.
Ελάχιστα παραπάνω να έχεις, θα το κάψει.
Και έπειτα βλέπουμε..

vagXT
07/06/2008, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Ξεκίνα από ένα έλεγχο στάθμης λαδιού.
Ελάχιστα παραπάνω να έχεις, θα το κάψει.
Και έπειτα βλέπουμε..

Έλεγχο έκανα και ενώ πριν 500km ήταν ο δείκτης στο full, σήμερα δεν έβγαζε καθόλου λάδι στον δείκτη. Άρχισα να συμπληρώνω μέχρι να ξαναφτάσει σε φυσιολογικό επίπεδο. Απο κει έβγαλα και το πόσο έκαψε.

Tpap
07/06/2008, 13:37
διαλέγεις και παίρνεις τότε:
η από βαλβίδες ή από ελατήρια πιστονιού...

MikeG
07/06/2008, 13:42
Εφόσον όμως λέει ότι το μηχανάκι το πήρε με λίγα χιλιόμετρα, χλωμό το βλέπω για ελλατήρια πιστονιού....:wave2:

vagXT
07/06/2008, 14:02
Δηλαδή υπάρχει πιθανότητα να είναι χοντρή βλάβη?

Απ ότι κατάλαβα δηλαδή δεν είναι φυσιολογική μια κατανάλωση 100ml ανα 100km??

Και άμα είναι μια τέτοια βλάβη ο μηχανικός (ο οποίος είναι και εξουσιοδοτημένος και πολύ καλός) ο οποίος το έλεγξε πριν το πάρω δεν θα το είχε εντοπίσει?

Και αν ξέρετε παιδιά σε περίπτωση που είναι βαλβίδες πως το καταλαβαίνουμε? και για να επιδιορθωθεί είναι μεγάλο το κόστος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

trigger
07/06/2008, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagXT
σήμερα δεν έβγαζε καθόλου λάδι στον δείκτη
Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, γνωρίζεις πως μετράμε το λάδι σε αυτού του τύπου κινητήρες; Σήμερα που το μέτρησες είχε δουλέψει η μηχανή;

p@nos
07/06/2008, 14:55
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να γεμισεις τον κινητηρα με λαδια και μετα απο καμια 1000αρα χλμ να τα βγαλεις και να μετρησεις την ποσοτητα τους ξανα...

Κανονικα αφου λες οτι ειχε λιγα χλμ δεν θα επρεπε να καιει σχεδον τιποτα.

Το δικο μου το πηρα με 20,000χλμ, τωρα εχει σχεδον 29,000χλμ και δεν καιει ΤΙΠΟΤΑ.

πλεον δεν τα ελεγχω.

vagXT
07/06/2008, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, γνωρίζεις πως μετράμε το λάδι σε αυτού του τύπου κινητήρες; Σήμερα που το μέτρησες είχε δουλέψει η μηχανή;

Καμία προσβολή..:beer:

Την ίδια ερώτηση θα έκανα κι εγώ για λεπτομέρειες.

Για σωστή μέτρηση όπως λέει και το manual του κατασκευαστή, η μηχανή απο κρύα πρέπει να δουλέψει 10-15sec. Έπειτα σβήνουμε και χρειάζεται να περάσουν μερικά λεπτά να κάτσει το λάδι και αφού καθαρίσουμε τον δείκτη τον τοποθετούμε μέσα χωρίς να βιδώσουμε το καπάκι.

Έτσι πέρνουμε την σωστή μέτρηση. Το επιβεβαίωσα και απο το επίσημο Service manual.

Οπότε προς το παρόν το συμπέρασμα ισχύει.

Επειδή την μηχανή την πήρα μεταχειρισμένη δεν γνωρίζω βέβαια ακριβώς την προιστορία της ούτε τι λάδια είχε μέσα. Οπότε απο βδομάδα θα πάω να βάλω καινούργια λάδια και φίλτρο για να έχω πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Έχω και μια σκέψη στην άκρη του μυαλού μου(λίγο τραβηγμένη βέβαια) επειδή όταν την πήρα την μηχανή και τράβηξα τον δείκτη να ελέγξω τα λάδια μου φάνηκαν ολοκάθαρα. Κάνω και εγώ (την ίσως τραβηγμένη σκέψη) πως ίσως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης (όντας αρκετά τυπικός απο πληροφορίες που είχα) να έκανε μια αλλαγή λαδιού πριν το πουλήσει για να φαίνονται και τα λάδια καλά σε κάποιον έλεγχο. Οπότε μπορεί να έβαλε κάνα φτηνολάδι σκέτο ορυκτέλαιο ίσως και να το καψε πιο εύκολα το XT (εικάζω)

Το δεύτερο σενάριο (ελπίζω να μην ισχύει) είναι να χει κάποια προϊστορία η μηχανη να καίει λάδι για κάποιον λόγο και να συμπλήρωσε για να μην φανεί και γι αυτό να μου φάνηκαν καθαρά τα λάδια.

Αλλά βρε παιδιά πως γίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα η μηχανή και να της κάνω 500 σκληρά χιλιόμετρα χωρίς κάποια ένδειξη πτώσης απόδοσης ή κάποιο περίεργο θόρυβο?

p@nos
07/06/2008, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagXT


Αλλά βρε παιδιά πως γίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα η μηχανή και να της κάνω 500 σκληρά χιλιόμετρα χωρίς κάποια ένδειξη πτώσης απόδοσης ή κάποιο περίεργο θόρυβο?



Κοιτα γενικα ο συγκεκριμενος κινητηρας ειναι πολυ ανθεκτικος.Μπορει να ακουγεται αλλα αποκλειεται να σε αφησει.Και προβλημα να εχει η αποδοση του δεν προκειτε να πεσει.

Εμενα το δικο μου ακουγεται αρκετα.Το ακουγα απ'την αρχη αλλα επειδη δεν ειχα ξανα ακουσει ΧΤ το πηγα στον επισημο της yamaha και μου ειπε οτι ολα ετσι κανουν(κακια του ωρα),αλλα ακουσα προσφατα ενα αλλο ΧΤ που δεν ακουγοταν τιποτα.

Λοιπον τωρα ο κινητηρας μπορει να κανει λιγο θορυβο, τον οποιο μονο καποιος πιο ψαγμενος θα τον αντιληφθει, χωρις να σημαινει οτι θα σε αφησει, απλα εχει να κανει με το ποσο ψειρας εισαι.

KaTaNaS
07/06/2008, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagXT
Για σωστή μέτρηση όπως λέει και το manual του κατασκευαστή, η μηχανή απο κρύα πρέπει να δουλέψει 10-15sec.
θα την αφηνεις να δουλεψει απο σβηστη 5 λεπτα, θα περιμενεις 5 λεπτα και μετα θα μετρησεις σε ορθια θεση της μοτο...



Αρχικά δημιουργήθηκε από vagXT

Αλλά βρε παιδιά πως γίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα η μηχανή και να της κάνω 500 σκληρά χιλιόμετρα χωρίς κάποια ένδειξη πτώσης απόδοσης ή κάποιο περίεργο θόρυβο?


το οτι καιει λαδακι δεν σημαινει τιποτα.... απλα πρεπει να κοιτας συχνα τη σταθμη και να συμπληρωνεις...
ελατηρια αλλαγη και τσιμουχακια βαλβιδων... κι ετσι να το αφησεις δεν τρεχει!


βαζε ημισυνθετικα , μοτουλ 5100

trigger
07/06/2008, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
θα την αφηνεις να δουλεψει απο σβηστη 5 λεπτα, θα περιμενεις 5 λεπτα και μετα θα μετρησεις σε ορθια θεση της μοτο...





το οτι καιει λαδακι δεν σημαινει τιποτα.... απλα πρεπει να κοιτας συχνα τη σταθμη και να συμπληρωνεις...
ελατηρια αλλαγη και τσιμουχακια βαλβιδων... κι ετσι να το αφησεις δεν τρεχει!


βαζε ημισυνθετικα , μοτουλ 5100
+1

Για να είσαι σίγουρος άλλαξε λάδια και φίλτρο και κάνε από την αρχή τις μετρήσεις. Μόνο με την παρακολούθηση θα βγάλεις συμπεράσματα;)

vagXT
07/06/2008, 15:32
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Θα του κάνω μια αλλαγή λάδια-φίλτρο την δευτέρα και θα το παρακολουθήσω λίγο πιο προσεκτικά. Θα σας πω στην πορεία.

Το ΧΤ είναι γνωστό οτι είναι άσπαστο μηχανάκι, το έχω πολύ ψηλά σε εκτίμηση και γι αυτό το πήρα. Πιστεύω να μην είναι κάτι τελικά



:beer:

vagXT
11/06/2008, 00:27
Σήμερα ήρθε η λύση στο μυστήριο.

Πέρασα απο το συνεργείο (απο τους πολύ καλούς εξουσιοδοτημένους της Yamaha) και τον ρώτησα για το θέμα. Με ενημέρωσε πως γενικά τα ΧΤ600 έχουν λίγο αναξιόπιστο δείκτη λαδιού επειδή το μοτερ λόγω ξηρού κάρτερ κρατάει το λάδι στο σύστημα με τέτοιο τρόπο που ουσιαστικά κάπως αξιόπιστη ένδειξη παίρνεις με το που σβήσεις το μοτέρ άμα τα μετρήσεις.

Όπως και να χει μου φάνηκε λίγο περίεργο καθότι το service manual τα λεγε λίγο αλλιώς αλλά τον εμπιστεύομαι λόγω πραγματικά άψογου ιστορικού.

Με διαβεβαίωσε πως τα ΧΤ είναι ζώα και δουλεύουν και χωρίς λάδι (που λέει ο λόγος..:D ) και να μην προβληματίζομαι ειδικά με μόλις 18.000km που έχει το μοτέρ.

Άμα έχει πρόβλημα το μοτέρ και καίει λάδι θα φανεί είπε και στα καυσαέρια αλλά και στην λειτουργία του κινητήρα.

Όλα καλά λοιπόν και πάμε για χιλιόμετρα..:beer:

sotpag
11/06/2008, 01:12
αν και ακουω πολλα .... παμε παρακατω



1 τι λαδια βαζεις;; βασικο

2 λογικο ειναι να τσιμπαει "λιγο" λαδι τωρα τα 100ml/100χλμ ειναι λιγο πολλα, αλλα οπως λες τουτου $%^@@@ τη μανα

3 δεν τι τραβαει σε νορμαλ καταστασεις και βλεπεις, ενας ποιο καλος ελεγχος θα δειξει πολλα


4 τα ημισυνθετικα και πολυ του ειναι


5 τελος καλυτερα να καιει λαδι παρα βενζινα πια:rotflmao:

notakos600
11/06/2008, 07:31
Το μυστήριο κρύβεται στον αναξιόπιστο -κατά τη γνώμη- μου δείκτη του λαδιού και το ψιλομπέρδεμα που παίζει λόγω ξηρού κάρτερ.
Όταν το πήρα κι εγώ μεταχειρισμένο φρικάρισα στην αρχή με τις διαφορετικές μετρήσεις που έκανα. Πάντως για φθορά μην το σκέφτεσαι, δεν παίζει καν, ειδικά με τα 500 σκληρά χλμ που αναφέρεις πως του έκανες όταν το αγόρασες.
Όπως είπαν και τα παιδιά άδειασέ του τα λάδια κι όταν λέω άδειασέ τα εννοώ στράγγιξέ το.
Από το βιδάκι χαμηλά στο πλαίσιο μπροστά και φυσικά από την βίδα αποστράγγισης κοντά και κάτω από το γρανάζι κίνησης, άλλαξε φίλτρο και βάλτου λάδι, κάντο μια βόλτα και από την ώρα αυτή θα μιλάμε για μετρημένη κατανάλωση λαδιού.
Εν κατακλείδι μην ανησυχείς, είναι μοτέρ αλεξίσφαιρο, το δικό μου είναι μοντέλο 2002, τρίτο χέρι με τους δυο πιτσιρικάδες που το είχαν πριν να το έχουν σκίσει, το μοτέρ κελαηδάει και το μόνο που άλλαξα ήταν το πίσω λάστιχο που ήταν φυτίλια.
Καλά χιλιόμετρα να έχεις και προσοχή στους δρόμους.

reinmeister
11/06/2008, 10:17
σε αεροψυκτο μοτερ το να βαζει κανεις οτιδηποτε πλην ορυκτελαιου ειναι απλως πεταμα χρηματων...βαλε απλο ορυκτελαιο(προτεινω torco t4 20-50) και πεταγε το καθε 1000-1500 max...

με σκληρη χρηση δικαιολογειται καταναλωση μεχρι και 300 ml/1000 χιλ...οχι παραπανω...

βασικα τσεκαρε σωστα τα λαδια οπως ειπαν και οι αποπανω εχοντας υπ οψιν οτι μοτερ xt οπως και dominator-fmx με ξηρα καρτερ θελουν τουλαχιστον ενα 10λεπτο καλο δουλεμα(βολτα οχι ρελαντι) για να δειξουν σωστα σταθμη...και το τσεκαρεις αμεσως μολις σβησεις...δεν περιμενεις να κατεβει ουτε λαδι ουτε καμια ιδεα...

υ.γ. αν σε ρωτησει κανεις σε φαναρι "φιλαρακι τι λαδι μιξης βαζεις" τοτε καλο θα ηταν να λυσεις μοτερ για τσεκ...:lol: :lol:

vagXT
11/06/2008, 16:02
QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Το μυστήριο κρύβεται στον αναξιόπιστο -κατά τη γνώμη- μου δείκτη του λαδιού και το ψιλομπέρδεμα που παίζει λόγω ξηρού κάρτερ.
Όταν το πήρα κι εγώ μεταχειρισμένο φρικάρισα στην αρχή με τις διαφορετικές μετρήσεις που έκανα. Πάντως για φθορά μην το σκέφτεσαι, δεν παίζει καν, ειδικά με τα 500 σκληρά χλμ που αναφέρεις πως του έκανες όταν το αγόρασες.
Όπως είπαν και τα παιδιά άδειασέ του τα λάδια κι όταν λέω άδειασέ τα εννοώ στράγγιξέ το.
Από το βιδάκι χαμηλά στο πλαίσιο μπροστά και φυσικά από την βίδα αποστράγγισης κοντά και κάτω από το γρανάζι κίνησης, άλλαξε φίλτρο και βάλτου λάδι, κάντο μια βόλτα και από την ώρα αυτή θα μιλάμε για μετρημένη κατανάλωση λαδιού.
Εν κατακλείδι μην ανησυχείς, είναι μοτέρ αλεξίσφαιρο, το δικό μου είναι μοντέλο 2002, τρίτο χέρι με τους δυο πιτσιρικάδες που το είχαν πριν να το έχουν σκίσει, το μοτέρ κελαηδάει και το μόνο που άλλαξα ήταν το πίσω λάστιχο που ήταν φυτίλια.
Καλά χιλιόμετρα να έχεις και προσοχή στους δρόμους. [/QUOTE]



Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
σε αεροψυκτο μοτερ το να βαζει κανεις οτιδηποτε πλην ορυκτελαιου ειναι απλως πεταμα χρηματων...βαλε απλο ορυκτελαιο(προτεινω torco t4 20-50) και πεταγε το καθε 1000-1500 max...

με σκληρη χρηση δικαιολογειται καταναλωση μεχρι και 300 ml/1000 χιλ...οχι παραπανω...

βασικα τσεκαρε σωστα τα λαδια οπως ειπαν και οι αποπανω εχοντας υπ οψιν οτι μοτερ xt οπως και dominator-fmx με ξηρα καρτερ θελουν τουλαχιστον ενα 10λεπτο καλο δουλεμα(βολτα οχι ρελαντι) για να δειξουν σωστα σταθμη...και το τσεκαρεις αμεσως μολις σβησεις...δεν περιμενεις να κατεβει ουτε λαδι ουτε καμια ιδεα...

υ.γ. αν σε ρωτησει κανεις σε φαναρι "φιλαρακι τι λαδι μιξης βαζεις" τοτε καλο θα ηταν να λυσεις μοτερ για τσεκ...:lol: :lol:

Όπως τα λέτε είναι. (Μάλλον δεν είδατε και οι 2 την τελευταία μου απάντηση).

Τελικά έχει λίγο περίεργο δείκτη το XT απλά. Εγώ δυστυχώς δεν το ξερα και συμπλήρωσα γύρω στο μισό λίτρο μέχρι να δω ένδειξη (βασικά το παραγέμισα). Οπότε για να ξεμπερδεύω του έκανα μια αλλαγή λαδιών-φίλτρου με ημισυνθετικά 20W50 και όλα καλά.

Συνεπώς δεν υπήρχε τελικά θέμα να μου χει κάψει λάδι, απλά με μπέρδεψε ο δείκτης

p@nos
11/06/2008, 16:12
μην αγχωνεσαι και τοσο,το ΧΤ εχειΠΑΡΑ πολυ λαδι,3,5 λιτρα σχεδον...

και να σου καιει,πρεπει να το αφησεις πολυ καιρο μεχρι πραγματικα να μεινει απο λαδια...


:wave2:

apsogos
10/07/2008, 22:19
........και συνεχιζουμε! πριν λοιπον περιπου το ανωτερο 1500χλμ ειχα παει σε ενα μαστορα , μετα απο τον 1ο μαστορα που ειχα παει το χτ 1η φορα για σερβις.Μου λεει ο κατασκευαστης λεει να βαζετε 15/50...λαθος του εβαλες 20/50.του λεω ...σιγουρα ?100% ναι μου λεει...πεταξε τα μαζι με το φιλτρο τον ενημερωνο.οπως και εγινε....σημερα μετα απο καιρο που ψαχτηκα στην yamaha και σε αντιπροσωπεια της bel ray εξωτερικου πηγα και αγορασα τα bel ray thumper 20/50.δεν ηταν να τα βαλω ακομα...τυχαια σημερα κοιταξα τι σταθμη και δειχνει σχεδον αδειο...τωρα δεν το κοιταω σωστα...τα εχει καψει...τι να σας πω δεν ξερω....εχω σαλταρει...αυριο θα παρω ενα φιλτρο...και το απογευμα θα τα αλλαξω...δεν ξερω τι να υποθεσω...!

mourgakos
13/07/2008, 16:36
μοτουλ 5100 15 50 .,
καποιος εγραψε 3,5 λιτρα λαδι πιο πανω...
μαλλον 2,7 χωρις φιλτρο
2,8 με φιλτρο
3,3 απο ανακατασκευη
:wave2: