PDA

View Full Version : Πολύ σοβαρή πρόταση ... MOTO-Ebay



WWW
07/06/2008, 12:52
Καιρός ήταν ένας λεβέντης να πει μια Super πρόταση για το πολυαγαπημένο Site.

Όλοι βάζουμε αγγελίες με τον απλό ... παραδοσιακό τρόπο. Postaki, φωτογραφιούλα, "Up" κλπ κλπ.

Αυτά πρέπει να αποτελέσουν παρελθόν. Να έρθει η νέα, μοναδική και ανεπανάλυπτη εμπειρία του ...

ΜΟΤΟ.gr - ΕΒΑΥ

Κι εξηγούμε πως θα δουλεύει αυτό. Θα υπάρχουν κατηγορίες και όποιος θέλει να ποστάρει εκεί, με φωτογραφίες κλπ, καθώς και ημερομηνίας λήξης του χτυπήματος.

Πάμε τώρα στα +/-

α) Πλεονεκτήματα για τον πωλητή :
- Η αγγελία του είναι πάντα επίκαιρή, μέχρι της λήξης,
- Η τιμή που μπορεί να κεδίσει για το προϊόν ίσως είναι μεγαλύτερη
- Ευκολότερη χρήση, με Interface που θα τον βολεύει
- Σιγουριά των χρημάτων του, με αποστολές ακόμα κι εξ αποστάσεως, με Pay Pal.

β) Πλεονεκτήματα για τον αγοραστή :
- SOS SOS SOS. Θα μπορούν Κατ/τα να φτιάχνουν ηλεκτρονικά μαγαζιά στο Μοτο.gr EBAY, με κάνοντας προσφορές που θα είναι σε όφελος όλων.
- Οι χρήστες βρίσκει εύκολα αγγελίες, με το ωραίο User Interface
- Δεν θα υπάρχει η αδικία του στυλ ... ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΑ και το ΠΑΙΡΝΩ. Μέχρι να λήξει η αγγελία θα χτυπάς, έστω κι 1 ευρόπουλο παραπάνω για να το πάρεις. Αυτό είναι δικαιότερο και για τον πωλητή και τον Potential αγοραστή.

γ) Πλεονεκτήματα του Μοτο.gr
-Πολύ μεγαλύτερη επισκεψιμότητα (μόλις μαθευτεί θα γίνει χαμός. Αυτό συνεπάγεται και πιο εύκολες πωλήσεις για τους πωλητές. Άρα διπλό πλεονέκτημα).
-Κέρδη από ένα πολύ μικρό ποσοστό που θα ορίσουν οι admins. Θα μπορούσε πχ να είναι το 1% της αξίας (για τα έξοδα του Pay pal ή Verysign)

Αυτά παίχτες μου. Δεν λέω το Moto.gr να ασχοληθεί άμεσα με το εμπόριο (με δικά του προϊόντα δηλαδή) και να χαλάσει τις σχέσεις με την "αγορά" αλλά να παρέχει το μέσο ΚΑΙ στην αγορά ΚΑΙ στους χρήστες-πωλητές, που θα τους κάνει όλους κερδισμένους.

Αυτά τα λίγα :eyepop:

Τώρα ΜΑΛΑΚΙΕΣ Spam σε αυτό το Super Thread δεν θέλω. :lol: Κατανάλωσα τόση ενέργεια για να το σκεφτώ.

MODERAτορες. Περιμένω σχόλια σοβαρά. Μην το γράψετε στα @@ σας αυτό το Thread γιατί εσείς θα χάσετε.

Α και μην ξεχάσω. Όσοι το διάβασαν να το στείλουν σε τουλάχιστον 1232321 φίλους τους γιατί διαφορετικά θα τους καεί το βίντεο :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

byron
07/06/2008, 12:54
:confused: :confused:

MikeG
07/06/2008, 12:56
Αντιλήφθηκα τη πρόταση σου & έχω αρκετά να γράψω. Όμως με το γύψο δυσκολεύομαι. Μόλις τον βγάλω επιφυλλάσομαι να αναφερθώ στο θέμα.
Πάντως αυτό που περιγράφεις θέλει αρκετή "προγραμματιστική" δουλειά.


:wave2:

WWW
07/06/2008, 13:00
Δεν θέλει. Απ' ότι μου έχουν πει υπάρχουν ΕΤΟΙΜΑ ΠΑΚΕΤΑΚΙΑ που κάνουν αυτή τη δουλειά.

Για ψαχτείτε λιγάκι. Μην βιάζεστε:eek: :eek:

Θα δείτε πως αξίζει τον κόπο τελικά. Γιατί από πλευράς Marketing θα χτυπήσετε την αγορά με κάτι μοναδικό ...


ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ !!! και παροχή υπηρεσίες παράλληλα.

Δηλαδή εκτός από την ευκολία, θα μπορούσε να αποτελεί μια διαφορετική δραστηριότητα.

Αυτή είναι και η ουσιαστική διαφορά. Άλλωστε το Moto.gr πλέον είναι ενήλικας. Θα πρέπει να διαμορφώσει μια νέα εικόνα, τόσο προς όφελος δικό του όσο και για τα μέλη του.

Πλέον αποτελεί οντότητα και πάντα η καινοτομία είναι αυτή που μας κρατά ζωντανούς ...

Πριν πάτε στο πως γίνεται σκεφτείτε πρώτα το ΓΙΑΤΙ να γίνει και ποιά τα ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ.

Μετά θα το δούμε το ΠΩΣ ... (πάντα τελευταίο)

WWW
07/06/2008, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αντιλήφθηκα τη πρόταση σου & έχω αρκετά να γράψω. Όμως με το γύψο δυσκολεύομαι. Μόλις τον βγάλω επιφυλλάσομαι να αναφερθώ στο θέμα.
Πάντως αυτό που περιγράφεις θέλει αρκετή "προγραμματιστική" δουλειά.


:wave2:


Γιατί έχεις γύψο ρε θηρίο ???

Έπεσες ή από το πολύ ... Clickαρισμα στο Moto.gr έπαθες αγγύλωση ??? :rotflmao: :rotflmao:


Όπως και να εχει περαστικά σου.

byron
07/06/2008, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Δεν θέλει. Απ' ότι μου έχουν πει υπάρχουν ΕΤΟΙΜΑ ΠΑΚΕΤΑΚΙΑ που κάνουν αυτή τη δουλειά.

Για ψαχτείτε λιγάκι. Μην βιάζεστε:eek: :eek:

Θα δείτε πως αξίζει τον κόπο τελικά. Γιατί από πλευράς Marketing θα χτυπήσετε την αγορά με κάτι μοναδικό ...


ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ !!! και παροχή υπηρεσίες παράλληλα.

Δηλαδή εκτός από την ευκολία, θα μπορούσε να αποτελεί μια διαφορετική δραστηριότητα.

Αυτή είναι και η ουσιαστική διαφορά. Άλλωστε το Moto.gr πλέον είναι ενήλικας. Θα πρέπει να διαμορφώσει μια νέα εικόνα, τόσο προς όφελος δικό του όσο και για τα μέλη του.

Πλέον αποτελεί οντότητα και πάντα η καινοτομία είναι αυτή που μας κρατά ζωντανούς ...

Πριν πάτε στο πως γίνεται σκεφτείτε πρώτα το ΓΙΑΤΙ να γίνει και ποιά τα ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ.

Μετά θα το δούμε το ΠΩΣ ... (πάντα τελευταίο)

Ακόμα και αν γίνεται ξεχνάς κάτι βασικό. Το moto.gr είναι ένα φόρουμ που σκοπό έχει να προσφέρει ένα διαδικτυακό χώρο συνεύρεσης των ανθρώπων που αγαπούν την μοτοσυκλέτα και να μπορούν να μοιράζονται πληροφορίες και γνώση ανιδιοτελώς.

Αν ήθελαν οι ιδιοκτήτες του moto.gr να βγάλουν φράγκα απ΄αυτό θα ήταν αρκετά πιο έυκολο απ΄το να στήσουν ένα ebay made in Greece.
Σου θυμίζω ότι πρόσφατη πρόταση από μέλος που προθυμοποιήθηκε να φέρνει πράγματα από ebay έναντι μικρού κέρδους, έφαγε χοντρό κράξιμο απ΄όλους για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω.

WWW
07/06/2008, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ακόμα και αν γίνεται ξεχνάς κάτι βασικό. Το moto.gr είναι ένα φόρουμ που σκοπό έχει να προσφέρει ένα διαδικτυακό χώρο συνεύρεσης των ανθρώπων που αγαπούν την μοτοσυκλέτα και να μπορούν να μοιράζονται πληροφορίες και γνώση ανιδιοτελώς.

Αν ήθελαν οι ιδιοκτήτες του moto.gr να βγάλουν φράγκα απ΄αυτό θα ήταν αρκετά πιο έυκολο απ΄το να στήσουν ένα ebay made in Greece.
Σου θυμίζω ότι πρόσφατη πρόταση από μέλος που προθυμοποιήθηκε να φέρνει πράγματα από ebay έναντι μικρού κέρδους, έφαγε χοντρό κράξιμο απ΄όλους για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω.

Και ποιός σου είπε πως θα βγάλουν φράγκα ????

1) και τα έξοδα για να συντηρηθεί αυτή η σελίδα ??? Τα πληρώνουμε εμείς μήπως ?
2) ακόμα και αν μαζευτούν κάποια χρήματα, δεν μπορούν αυτά να διατεθούν για κοινοφελείς σκοπούς ?
3) ακόμα και αν μαζευτούν κάποια χρήματα (δις) δεν μπορούν να διατεθούν για events πχ εκπαίδευσης οδηγών μοτοσυκλέτας ?
4) για προστασία μήπως του περιβάλλοντος ?
5) για σεμινάρια ευαισθησίας σε κάτι τύπους που το μόνο που ξέρουν είναι πως το κέρδος είναι κακό ενώ μπορεί να αποτελεί οφέλιμο φορτίο ???


Και πως θα γίνει αυτό? ΠΧ μια Αστική εταιρεία μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Αναλογίσου, όχι μόνο τα κερδοσκοπικά οφέλη που φαντάζεσαι πάνω στην βιασίνη σου να απαντήσεις. Αλλά ΤΑ ΠΙΘΑΝΑ ΟΦΕΛΗ. Όφελος όπως και αξία άλλωστε δεν είναι μόνο το οικονομικό. Είναι και το ηθικό και το συναισθηματικό.

Just think.
ΗΜΑΡΤΟΝ ΚΥΡΙΕ ... Ρίχνει κάποιος μια πρόταση και να πέσετε να τον φάτε. :beer:

WWW
07/06/2008, 18:10
Επίσης να τονίσω πως το θέμα της αστικής - μη κεδροσκοπικού χαρακτήρας εταιρείας, με σκοπούς όπως :

η εκπαίδευση των μοτοσυκλετιστών στην ασφαλή οδήγηση
η δημιουργεία events όπως βόλτες σε όλη την Ελλάδα, επισκέψεις σε Ιδρύματα κλπ
η προστασία του περιβάλλοντος
η υπηρεσιών φιλοξενίας αγγελιών υπό μορφή e-shopping, στα μέλη της, χωρίς κερδοσκοπικό σκοπό.
η νομική υποστήριξη πχ με συμβουλές των μελών της, σε περίπτωση προβλημάτων που αφορούν την οδήγηση

κλπ κλπ (βάλε το μυαλό σου κι εσύ να δουλέψει ... μπορείς)

ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΑΛΛΗ SUPER ΠΡΟΤΑΣΗ για το Moto.gr

Θα είναι η πρώτη φορά που ένα μεγάλο ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ Forum θα ξεφύγει από το καβούκι του και από το απλό, δηλαδή να μαζευόμαστε εδω μέσα και να αλληλοβοηθιόμαστε, θα μπορούμε να κάνουμε πολλά ωραία και καινοτόμα πραγματάκια πράξη.

Πόροι για να γίνει? Άυτή η νομική μορφή δεν έχει λογιστικά βιβλία, δεν αποδίδει ΦΠΑ. Επομένως δεν χρειάζεται κυριολεκτικά φράγκο για να γίνει.

Επίσης μπορεί να καταθέσει φάκελο υποψηφιότητας σε μέτρα του 4ου ΚΠΣ, ως νομική μορφή αυτού του είδους, για επιδοτήσεις των δραστηριοτήτων που προτείνει. Να πάνε και κάπου τα χρήματα που θα αξίζει.

Δηλαδή όλοι μας είμαστε η ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΙ και γνωρίζουμε πως να οδηγούμε? πως να πέφτουμε ? πως να βοηθάμε ο ένας τον άλλον ?

Απλά πράγματα.

Ορίστε ΚΥΡΙΕΣ & ΚΥΡΙΟΙ. Η οικονομική δραστηριότητα μπορεί και να μην αποτελεί ΜΟΝΟ ΚΕΡΔΟΣ (που το έχουμε δαιμονοποιήσει στην Ελλάδα, λες δεν ζούμε από εταιρείες και τρώμε ψωμί από σισίτια ή μας ταΐζει το Κράτος). Άλλωστε είμαι σίγουρος πως στο Forum αυτό θα συμμετέχουν μελετητές και/ή οικονομολόγοι, που μπορούν να προτείνουν λεπτομέρεις ως προς το πως.

Αν όχι έχω πρότυπο καταστατικό και μπορώ να κάτσω μόνος μου και να το συντάξω και να σας το δώσω να τον πάτε σε έναν λογιστή.

Τρίχες δηλαδή. Απλά πράγματα είναι.

Αν δεν σας αρέσει δεν πειράζει ...

καληνύχτα και πάλι

:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

:beer: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

byron
07/06/2008, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
ΗΜΑΡΤΟΝ ΚΥΡΙΕ ... Ρίχνει κάποιος μια πρόταση και να πέσετε να τον φάτε. :beer:

Ποιός έπεσε να σε φάει άνθρωπε μου? Μια πρόταση έκανες και καλά έκανες. Εδωσα μια απάντηση ως χρήστης μιας και δεν ανήκω στην ομάδα των ανθρώπων που έχουν το moto.gr.

Τα παραδείγματα που έδωσες ακούγονται όμορφα. Κάποια απ΄αυτά δυστυχώς δεν είναι εφαρμόσιμα για νομικούς αλλά και πρακτικούς λόγους.

WWW
07/06/2008, 23:02
Μπορεί και να έχεις δίκιο. Όμως συγκεκριμένα τι δεν μπορεί να γίνει από αυτά που είπα ? Ρωτάω γιατί αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που δεν μπορεί να γίνει τότε σίγουρα θα βρω άλλη λύση. The Key point is ΘΕΛΗΣΗ !!!

Περιμένω όμως την άποψη των Moderators. Άλλωστε αν δεν δώσουν αυτοί το "πράσινο φώς" για την έναρξη των διαδικασιών, τότε απλά άλλη μια πρόταση θα πάει χαμένη μαζί με όλη τη διάθεση για βοήθεια που επιδυκνύουν τα μέλη

Το κακό με εμάς τους Ελληναράδες ξέρετε ποιό είναι ? Πως ενώ υπάρχει ο τρόπος και τα χρήματα μας τα δίνουν ΤΖΑΜΠΑ (ΚΠΣ) και τα χέρια είναι διαθέσιμα (τόσα μέλη), εντούτης ...

... δεν μαζευόμαστε και τα περιμένουμε όλα από το Κράτος.

"Σώπα μωρ αδερφέ τώρα" ... "να ξεβολευτούμε εμείς". ΜΟΥΡΟΧΑΥΛΟΙ ΓΙΝΑΜΕ !!!

Ακούμε συνέχεια. ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΡΑΤΟΣ ΚΥΡΙΟΙ κι ένα σωρό καραγκιοζιλίκια. Στο εξωτερικό που οργανόνονται βλέπετε τι καταφέρνουν. Πάμε έξω και μένουμε μαλάκες. Εκεί οι λέσχες και οι μη κερδοσκοπικές ή και μη κυβερνητικές οργανώσεις είναι ΚΡΑΤΟΣ και βοηθούν την κοινωνία.

Δεν λέω. Καλό το Moto.gr αλλά μπορούμε να το εξελίξουμε σε κάτι το ΖΩΝΤΑΝΟ. Όχι μόνο με το Moto ebay αλλά και με όλα τα παραπάνω.

Γι αυτό



ΞΥΠΝΑΤΕ ΜΟΔΕΡΑΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΕΠΙΣΗΜΑ. ΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΜΟΤΟ.GR

:a017: :a017:

div400
08/06/2008, 01:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
.......
ΞΥΠΝΑΤΕ ΜΟΔΕΡΑΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΕΠΙΣΗΜΑ. ΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΜΟΤΟ.GR

:a017: :a017:


:nono: :nono:

δεν ''οφειλει'' κανεις τιποτα σε κανεναν....ειδικα οι mods και ''ιδιοκτητες'' του site....
αποψη μου!


στα αλλα που αναφερεις: ωραια και καλα, αλλα υπαρχουν ηδη ''φορεις'' και οργανισμοι που ΘΑ μπορουσαν να τα προσφερουν....ειδικα αν εμεις οι μοτοσυλκετιστες ειμασταν πιο ενεργοι....

γιατι τελικα ποιο ειναι το ζητουμενο? να γινει ααααλλη μια ''λεσχη'', να γινουμε αααλλος ενας φορέας εκπροσωπισης των εν ελλαδι μοτοσυκλετιστων?
:nono:

αν θελαμε (ως μοτοσυκλετιστες και ως πολιτες) θα μπορουσαμε να συμμετεχουμε σε μια απο εκατονταδες λεσχες/ομοσπονδιες/ενωσεις κτλ κτλ κτλ και κανουμε πραξη ολα αυτα που αναφερεις.
αλλα μαλλον δεν θελουμε...

WWW
09/06/2008, 08:47
Αγαπητοί συνάδελφοι. Το Forum το εκτιμώ όσο κανένα άλλο, τόσο στα εντός όσο και στα εκτός "θέματος". Είναι το μεγαλύτερο στο είδος του και με στοιχειώδη οργάνωση.

Φοβάμαι όμως πως την πρότασή μου δεν την κατανοήσατε πλήρως.

Δεν μιλάμε για λέσχη. Μιλάμε για Αστική Εταιρεία μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα. Θα μου πεις σιγά την διαφορά.

ΕΛΑ ΜΟΥ ΝΤΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ...

Οι "εταιρείες" αυτές ΕΠΙΔΟΤΟΥΝΤΑΙ για να υλοποιήσουν ΕΡΓΑ, ακόμα και κοινοφελούς χαρακτήρα.

Με λίγα λόγια μας τα δίνουν ΤΖΑΜΠΑ μέσα από το 4ο ΚΠΣ κι εμείς "μυρίζουμε τα νύχια μας". Και μετά μας φταίει το κράτος, όταν δεν μπορούμε να έχουμε στοιχειώδη οργάνωση μόνοι μας.

Επίσης συμφωνώ με αυτά που λέτε. Υπάρχουν λέσχες. Για αναρωτηθείτε όμως. Η ΑΣΚ του Moto.gr μήπως θα είχε περισσότερο κόσμο και με περισσότερη δυναμική ?

Αυτή τη στιγμή υπάρχει μια δεδομένη ΔΥΝΑΜΙΚΟΤΗΤΑ στο Forum με σοβαρές προϋποθέσεις αυτή η δυναμικότητα να γίνει δύναμη. Άλλωστε η ΑΣΚ είναι διαφορετικό πράγμα και δεν σημαίνει πως δεν μπορούν τα μέλη να συμμετέχουν σε λέσχες.

Η φωνή όλων μας μέσα στο Moto.gr είναι απλώς κείμενο, πολύ σημαντικό βέβαια και ίσως κάποιες βόλτες κλπ

Και τίθεται το ερώτημα ... Μήπως θα πρέπει να αρκούμαστε μόνο σε αυτό? Μήπως η φωνή αυτή μπορεί να γίνει δραστηριότητα.

Επομένως τί χρειάζεται ??

Όρεξη + πάθος + χρήματα(=0 στην περίπτωσή μας). Τότε το μίγμα γίνεται εκρηκτικό.

Αλήθεια οφέλη δεν μπορεί κανείς σας να δει μέσα από αυτό ή απλά βαριέστε να το "φιλοσοφήσετε" ??? Αν βαριέστε τότε προτίθεμαι να βοηθήσω εγώ περισσότερο με τα διαδικαστικά.

Επειδή κουράστικα πολύ να παλεύω με το "Μη μου τους κύκλους τάρατε", σκεφτείτε το μόνοι σας λιγάκι. Αν δεν θέλετε δεν είναι κακό να μου πείτε κανα ΧΕΣΕ ΜΑΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΩΡΑ ή ακόμα ΡΕ ΔΕΝ ΠΑΣ ΝΑ Γ...... . Θα το αντέξω

:lol: :lol:

Άλλωστε, πάντα στο γενικότερο σύνολο, μια μικρή μερίδα ήταν αυτοί που προωθούσαν αλλαγές (πλην της "ήπιας προσαρμογής"). Ίσως δε θα πρέπει να έχω ιδιαίτερες προσδοκίες, στα πλαίσια και της γενικότερης αποχαύνωσης που επικρατεί.

Εύχομαι καλό καλοκαίρι. Από εμένα το Topic είναι ακόμα ανοικτό όπως και η πρόταση. Δαπανείστε λίγες θερμίδες, κάτω από καμια ομπρέλα θαλάσσης (μην κοιτάτε μόνο κώλους), με ελαφρά σκέψη των πλεονεκτημάτων.

Διαφορετικά ... φωνάξτε με να μαζευτούμε όλοι για να πλύνουμε μαζί τις μηχανές μας και να το φχαριστιθούμε :bawl: :bawl:

:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: