PDA

View Full Version : Hip Hop documentary



Ζεύκας
09/06/2008, 03:40
Για τους πιστούς ή απλά φαν του είδους...

http://www.youtube.com/watch?v=4kkgJkqmy3w

Το ντοκιμαντέρ θα πρωτοπροβληθεί το σεπτέμβρη στο φεστιβάλ "Νύχτες Πρεμιέρας" κ εν συνεχεία στην κρατική τελεόραση.

:beer: :beer: :beer:

Giorgos19
09/06/2008, 08:22
Πρεπει να εχουν κανει πολυ καλη δουλεια αλλα ρε γμτ ουτε μια κουβεντα απο τους Active Member?:(


Αναμενω να το δω ολοκληρο

:beer: :beer: :beer:

GIXXERAKIAS
09/06/2008, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Πρεπει να εχουν κανει πολυ καλη δουλεια αλλα ρε γμτ ουτε μια κουβεντα απο τους Active Member?:(


Αναμενω να το δω ολοκληρο

:beer: :beer: :beer:

Αλλο το hip hop και αλλο το low bap φιλε μου.:wave2:

(ασε που παιζει πολυ ξυλο και εχθρα μεταξυ των εκαστοτε φανατικων:D )

Akatanomastos
09/06/2008, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Αλλο το hip hop και αλλο το low bap φιλε μου.:wave2:

(ασε που παιζει πολυ ξυλο και εχθρα μεταξυ των εκαστοτε φανατικων:D )

καλα ρε παιδια, αλλα το ενα αλλο το αλλο, ομως στο βιντεο μιλαει και για break dancers dj's graffity κλπ κλπ.. δεν ειναι αποκλειστικα για πιπ ποπ

θα μπορουσαν να κανουν μια αναφορα στο ow bap που στην τελικη ειναι ελληνικη πατεντα παγκοσμιως και αξιζει ενα ρεσπεκτ και σε αυτα τα παιδια..

κατα τα αλλα οι περισσοτεροι που χουν στο βιντεο ειναι κλασσικοι καμενοι μλκες..

dez
09/06/2008, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
καλα ρε παιδια, αλλα το ενα αλλο το αλλο, ομως στο βιντεο μιλαει και για break dancers dj's graffity κλπ κλπ.. δεν ειναι αποκλειστικα για πιπ ποπ

θα μπορουσαν να κανουν μια αναφορα στο ow bap που στην τελικη ειναι ελληνικη πατεντα παγκοσμιως και αξιζει ενα ρεσπεκτ και σε αυτα τα παιδια..

κατα τα αλλα οι περισσοτεροι που χουν στο βιντεο ειναι κλασσικοι καμενοι μλκες..
hip hop ηταν ολοκληρη κουλτουρα γυρω απο DJs, MCs, graffiti artists και break dancers, δεν ηταν μονο η μουσικη.

low bap κι ελληνικο hip hop... ισα που κρατιεμαι αλλα καλυτερα να μην εκφραστω :D

τελοσπαντων, δειτε το "wild style" για πραγματικο hip hop documentary!

Giorgos19
09/06/2008, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Αλλο το hip hop και αλλο το low bap φιλε μου.:wave2:

(ασε που παιζει πολυ ξυλο και εχθρα μεταξυ των εκαστοτε φανατικων:D )


Kαι οι Active σαν hip hop ξεκινησαν.Αν ακουσεις το πρωτο τους cd (Διαμαρτυρια,1993) θα καταλαβεις.

GIXXERAKIAS
09/06/2008, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Kαι οι Active σαν hip hop ξεκινησαν.Αν ακουσεις το πρωτο τους cd (Διαμαρτυρια,1993) θα καταλαβεις. Χμμμμ θα το ψαξω...:winka:

Α και μεσα στο βιντεακι εχουμε και παγκοσμιο μελος φορουμ,Dee jay που παραδιδει ομιλια και ολιγον τι scratchαρισμα...:D

devil's animal
09/06/2008, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Για τους πιστούς ή απλά φαν του είδους...

http://www.youtube.com/watch?v=4kkgJkqmy3w

Το ντοκιμαντέρ θα πρωτοπροβληθεί το σεπτέμβρη στο φεστιβάλ "Νύχτες Πρεμιέρας" κ εν συνεχεία στην κρατική τελεόραση.

:beer: :beer: :beer:


μλκ με πηγες πολυ πισω....:smokin: :smokin:

Τerror X Crew & FF.C

γραμμενα με graffitti παντου...

:beer: :beer: :beer:

Giorgos19
09/06/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Χμμμμ θα το ψαξω...:winka:

Α και μεσα στο βιντεακι εχουμε και παγκοσμιο μελος φορουμ,Dee jay που παραδιδει ομιλια και ολιγον τι scratchαρισμα...:D


Ναι καπου τον εχω ξαναδει τον συγκεκριμενο αλλα δεν ξερω που!:D

700_Thespieis
09/06/2008, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Kαι οι Active σαν hip hop ξεκινησαν.Αν ακουσεις το πρωτο τους cd (Διαμαρτυρια,1993) θα καταλαβεις.

Μεγαλη κουβεντα φιλε μου..και ανισες οι συγκρισεις.

:wave2:

Giorgos19
09/06/2008, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
Μεγαλη κουβεντα φιλε μου..και ανισες οι συγκρισεις.

:wave2:


Δεν συγκρινω κανεναν,γιατι πολυ απλα για εμενα οι Α.Μ ειναι μια κλαση απο μονοι τους...:D

Ζεύκας
09/06/2008, 15:27
καλά για το τι εστί low bap χωράει μεγάλη κουβέντα...

κ εγώ νομίζω πως active member ξεκίνησαν σαν χιπ-χοπ φαση
κ κάπου μετά διαφοροποιήθηκαν σε λο μπαπ.

εμένα πάντως το πρώτο τους άλμπουμ δν μου κάνει σε λο μπαπ.(έχω κ καιρό να το ακούσω ρε γμτ...)


τέσπα απ'ότι ξέρω active member δν θα χει το ντοκιμαντέρ.
Γενικά το παίζουν τώρα τελευταία: είμαστε κλεισμένοι στο γκέτο μας στο Πέραμα κ δν μας
νοιάζει η επικοινωνία με τα mainstream media του στυλ mad.tv και τα ρέστα...

κρίμα...

Πάντως ffc θα δείξει το ντοκιμαντέρ.Τουλ. θα έχει απ'οτι γνωρίζω συνεντευξεις από κάποιο μέλος
κ όχι από όλο το συκρότημα γιατί τα πλάνα γυρίστηκαν μετά τη διάλυση του ιστορικού συγκροτήματος...




κ μιας κ που συζητάμε για το χιπ-χοπ θα πρέπει να αναφέρω πόσο με θλίβει η πορεία του σήμερα.
Από τη στιγμή που οι παλιοί καλοί Going Through άλλαξαν ρότα, δημιούργησαν τη Sagrada Familia
και έβγαλαν το "Πόσο μ****** είσαι" το ελληνικο χιπ-χοπ πήγε κατά διαόλου...

Μπήκε στα μπουζούκια κ τα κλαμπάκια,κάποιοι έγιναν λεφτάδες,κ το χιπ-χοπ του πεζοδρομίου
έγινε r'n'b του δερμάτινου καθίσματος του hummer και της χρυσής καδένας των 2 κιλών...

και πάλι κρίμα...

Giorgos19
09/06/2008, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
καλά για το τι εστί low bap χωράει μεγάλη κουβέντα...

κ εγώ νομίζω πως active member ξεκίνησαν σαν χιπ-χοπ φαση
κ κάπου μετά διαφοροποιήθηκαν σε λο μπαπ.

εμένα πάντως το πρώτο τους άλμπουμ δν μου κάνει σε λο μπαπ.(έχω κ καιρό να το ακούσω ρε γμτ...)


τέσπα απ'ότι ξέρω active member δν θα χει το ντοκιμαντέρ.
Γενικά το παίζουν τώρα τελευταία: είμαστε κλεισμένοι στο γκέτο μας στο Πέραμα κ δν μας
νοιάζει η επικοινωνία με τα mainstream media του στυλ mad.tv και τα ρέστα...

κρίμα...

Πάντως ffc θα δείξει το ντοκιμαντέρ.Τουλ. θα έχει απ'οτι γνωρίζω συνεντευξεις από κάποιο μέλος
κ όχι από όλο το συκρότημα γιατί τα πλάνα γυρίστηκαν μετά τη διάλυση του ιστορικού συγκροτήματος...




κ μιας κ που συζητάμε για το χιπ-χοπ θα πρέπει να αναφέρω πόσο με θλίβει η πορεία του σήμερα.
Από τη στιγμή που οι παλιοί καλοί Going Through άλλαξαν ρότα, δημιούργησαν τη Sagrada Familia
και έβγαλαν το "Πόσο μ****** είσαι" το ελληνικο χιπ-χοπ πήγε κατά διαόλου...

Μπήκε στα μπουζούκια κ τα κλαμπάκια,κάποιοι έγιναν λεφτάδες,κ το χιπ-χοπ του πεζοδρομίου
έγινε r'n'b του δερμάτινου καθίσματος του hummer και της χρυσής καδένας των 2 κιλών...

και πάλι κρίμα...

Μαν τον πρωτο τους δισκο τον εχω,αν θες στο γραφω και καποια στιγμη κανονιζουμε να το παρεις.
Κατα την γνωμη μου η κοντρα μεταξυ του low bap και του hip hop οφειλεται στο οτι μερικοι απο τους hihopαδες ξεπουληθηκαν και εγιναν πιο εμπορικοι

Ζεύκας
09/06/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
μερικοι απο τους hihopαδες ξεπουληθηκαν και εγιναν πιο εμπορικοι

το χιπ-χοπ έγινε εμπορικό στην Ελλάδα σχετικά πρόσφατα! όπως είπα σαγραδα φαμιλία κτλ...

η κόντρα ξεκινά χρόνια νωρίτερα!

τότε που έβγαιναν κάποιοι με επικεφαλής τους ζήτα-νι και το μόνο για το οποίο τραγούδαγαν
ήταν το τρίπτυχο μαφία-ναρκωτικά-μουνιά...

βέβαια κ το λο μπαπ διαφέρει όχι μόνο στον ποιοτικό-λυρικό στίχο αλλά και στη μουσική.
ξερς βάζουμε κιθαρούλα,πιάνο καμιά μελωδία πάνω από το μπιτ κ τα σκρατσάκια κτλ.




Το μέλλον του χιπ-χοπ πάντως θα μπλεχτεί έντονα με τη ροκ μουσική...
δν θα ναι απλό κ καθαρό χιπ-χοπ με "δυο MC's και ενάς dj" που έλεγαν οι TXC παλιότερα...

Μπαίνουν ηλεκτρικές κιθάρες,μπάσα κτλ.

Δες τι έκανε ο X-Ray παύλα Νικήτας Κλιντ όταν έφυγε από τους Active Member.
Συνεργάστηκε με άτομα της ροκ σκηνής (πχ με τον μπασίστα των Magic de Spell)
και έφταξαν τις Ρόδες! οι οποίοι οφείλω να ομολογήσω ότι έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά!

Δες τους stavento ή πως οι TXC μεταλλάχθηκαν σε Αρτέμης&Ευθύμης!