PDA

View Full Version : Μποϋκοτάζ στο γάλα



arisk
09/06/2008, 07:19
Ξεκινάει σήμερα το μποϋκοτάζ στο γάλα.Ας δοκιμάσουμε όλοι μαζί να αντισταθούμε στους λίγους που οι μαλάκες έχουν μπερδευτεί και νομίζουν οτι πουλάνε τον ουρανό με τα άστρα.:mad:
Έτσι μήπως καταλάβουμε και εμείς πόσο μεγάλη είναι η δύναμή μας σαν καταναλωτές.

THEOD
09/06/2008, 07:48
Αυτά τα γενικευμένα και μη στοχευμένα μπουκοτάζ είναι καταδικασμένα σε αποτυχία...ειδικά όταν αφορούν προιόντα πρώτης ανάγκης...
Το πιο σωστό θα ήταν τα κινήματα καταναλωτών να καταδείξουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ φίρμες που αισχροκερδούν στο γάλα όπως πρώην Δέλτα, Φάγε, κλπ και εκεί να στοχεύσουν...
Ο καταναλωτής το χρειάζεται το γάλα...δεν μπορεί να απέχει ολοκληρωτικά από την αγορά του...Μπορεί όμως να μπουκοτάρει τους leaders της αγοράς που μέσω συννενοήσεων πουλάνε ομαδοποιημένη τιμή 35-40% πάνω από την υπόλοιπη Ευρώπη...
Γιατί σας πληροφορώ ότι ΥΠΑΡΧΕΙ φρέσκο γάλα στην αγορά είτε Ελληνικό είτε εισαγόμενο με 80 λεπτά... Απλά ο περισσότερος κόσμος δεν το ξέρει γιατί το συντριπτικό μερίδιο της αγοράς το κατέχουν οι μεγάλοι και η πλύση εγκεφάλου από την διαφήμιση είναι ισχυρή...Μια βόλτα στο Lidl θα σας πείσει...
Απλά οι δικοί μας "επώνυμοι λαμπροί επιχειρηματίες" (και όχι οι "κακές ανώνυμες πολυεθνικές" ...) έχοντας κάνει πλακάκια τόσα χρόνια το θέμα με τους πολιτικούς θησαυρίζουν πουλώντας μας για χρυσάφι ΟΛΑ τα γαλακτοκομικά (και όχι μόνο το γάλα- και στο γιαούρτι και στο παγωτό η ίδια κατάσταση επικρατεί...). Και τώρα παίζουν το παιχνίδι του ότι δήθεν δείχνουν "ανθρώπινο πρόσωπο" και "κοινωνική ευαισθησία" μειώνοντας 3% την κατά τουλάχιστον 20-25% υπερτιμημένη τιμή τους... Εκεί πρέπει να πέσει το ξύλο...

KaTaNaS
09/06/2008, 08:56
to μποϊ κοταζ ειναι για τα γαλατα που υπερβαινουν το ενα ευρω (το λιτρο μου φαινεται)

στα βεροπουλος υπαρχει πολυ καλο αυστριακό γάλα αλπεων!

arisk
09/06/2008, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

Το πιο σωστό θα ήταν τα κινήματα καταναλωτών να καταδείξουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ φίρμες που αισχροκερδούν στο γάλα όπως πρώην Δέλτα, Φάγε, κλπ και εκεί να στοχεύσουν...
Ο καταναλωτής το χρειάζεται το γάλα...δεν μπορεί να απέχει ολοκληρωτικά από την αγορά του...Μπορεί όμως να μπουκοτάρει τους leaders της αγοράς που μέσω συννενοήσεων πουλάνε ομαδοποιημένη τιμή 35-40% πάνω από την υπόλοιπη Ευρώπη...
Γιατί σας πληροφορώ ότι ΥΠΑΡΧΕΙ φρέσκο γάλα στην αγορά είτε Ελληνικό είτε εισαγόμενο με 80 λεπτά...
Εντάξει. Οι leaders της αγοράς πουλάνε πολύ πάνω από 1€.Τι να πεις όμως όταν και οι μικροί παραγωγοί (Όλυμπος, Αγρόκτημα Βραχιάς) πουλάνε 1,55 και 1,75€ αντίστοιχα.:mad:
Και δυστυχώς συμφωνώ μαζί σου οτι τέτοιες κινήσεις πέφτουν στο κενό.

ronin1
09/06/2008, 09:12
αν γινουν οργανωμενα κ σωστα..γιατι να πεσουν στο κενο...?


με το προηγουμενο για τα ζυμαρικα..??

ξερει κανεις?

ειχε ανταπόκριση?

αποτελεσμα?

καλημερα σας..:a55:

gdevelek
09/06/2008, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αυτά τα γενικευμένα και μη στοχευμένα μπουκοτάζ είναι καταδικασμένα σε αποτυχία...ειδικά όταν αφορούν προιόντα πρώτης ανάγκης...
Το πιο σωστό θα ήταν τα κινήματα καταναλωτών να καταδείξουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ φίρμες που αισχροκερδούν στο γάλα όπως πρώην Δέλτα, Φάγε, κλπ και εκεί να στοχεύσουν...

ΑΚΡΙΒΩΣ

αλλά κωλώνουν να το κάνουν, φοβούνται

ακούμε μπλα μπλα όλη μέρα, αλλά ΚΑΝΕΙΣ δεν κατονομάζει

ακόμη και στο μείζον θέμα της υγείας, στο ηλιέλαιο, όταν ο ΑΝΤ1 έκανε ρεπορτάζ για μολυσμένο γάλα που ακόμη υπήρχε στα ράφια, ΚΑΛΥΨΑν τη φίρμα στο μπουκάλι! :yuck:


επίσης, τι πάει να πει "για μια εβδομάδα";

θα γίνει τίποτε σε τόσο λίγο χρόνο; όχι βέβαια!

μήπως ο στόχος είναι να ΜΗ γίνει τίποτε, αλλά να βαυκαλιζόμαστε πως τάχα κάτι κάνουμε;

τι είναι το μποϋκοτάζ, μόδα που αλλάζει κάθε εβδομάδα;

byron
09/06/2008, 09:22
Μπουκοτάζ στο γάλα;;

Χλωμό το βλέπω, ιδίως αν έχεις πιτσιρίκια που το χρειάζονται. Τα περί lidl και γάλα Αλπεων όμορφα ακούγονται αλλά είναι φρέσκο; Μποϋκοτάζ σηκώνει στα μικρά mini-market, φούρνους κλπ. Το γάλα που αγοράζω 1.40? στα super market, το πουλάνε 1.90-1.95

½? λες, δεν τρέχει και τίποτα. 35-40% πάνω σημαίνει αυτό το ½?.......

gdevelek
09/06/2008, 09:23
το σάββατο που το 'ψαξα λίγο, δεν βρήκα στο σούπερ μάρκετ (μαρινόπουλος) λίτρο κάτω από 1.30Ε πάντως

Εχετλαίος
09/06/2008, 09:41
Το μπακάλικο εδώ απέναντι που δουλεύω έχει το φρέσκο της ΔΕΛΤΑ καθώς και όλα τα εβαπορέ κουτιά φτηνότερα από τα σούπερμάρκετ των Χανίων. Και έχει και καλό κέρδος όπως μου έλεγε ο ιδιοκτήτης.
Όσο για το ηλιέλαιο...
Ηλιέλαιο (όσο και αν ακούγεται περίεργο) έχουν και τα παιδικά-βρεφικά γάλατα (βλέπε πχ ΦΑΓΕ ΑΒΓ) καθότι αποτελεί ιδανικό ρευστοποιητή των σκατών που βάζουνε μέσα.
Πως είπατε; Δεν έγινε απόσυρση των εν λόγω γαλάτων από το υπουργείο; Προφανώς και όχι!

zephyr1
09/06/2008, 09:41
Το γαλα του lidl λεγεται Γαλπο και ειναι το πιο σουπερ γαλα στην αγορα , περνω 2 μπουκαλια την ημερα στα .80 λεπτα και καποιες μερες παιζεις και προσφορα στα 2 +1 δωρο.
Το γαλα ειναι απο βορεια Ελλαδα και οπως σε πολλες περιπτωσεις πχ.ελιες, κλεινουν ολη την παραγωγη για το lidl και το προιον ειναι Ελληνικο και μαματο.Δοκιμαστε το θα με θυμηθητε, καλυτερο απο Ολυμπος (αν και ημουν φανατικοτης ποτης του συγκεκριμενου) τωρα μονο Γαλπο.

Εκτος απο τα μηχανακια ξερουμε να ξεχωριζουμε και το αγνο -παρθενο γαλα :a08:

THEOD
09/06/2008, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Το γαλα του lidl λεγεται Γαλπο και ειναι το πιο σουπερ γαλα στην αγορα , περνω 2 μπουκαλια την ημερα στα .80 λεπτα και καποιες μερες παιζεις και προσφορα στα 2 +1 δωρο.
Το γαλα ειναι απο βορεια Ελλαδα και οπως σε πολλες περιπτωσεις πχ.ελιες, κλεινουν ολη την παραγωγη για το lidl και το προιον ειναι Ελληνικο και μαματο.Δοκιμαστε το θα με θυμηθητε, καλυτερο απο Ολυμπος (αν και ημουν φανατικοτης ποτης του συγκεκριμενου) τωρα μονο Γαλπο.



Σωστά...Και όχι μόνο...Υπάρχουν και άλλα Ελληνικά γάλατα καθώς και εισαγωγές με κόστος γύρω από τα 80 λεπτά...Μην μασάτε λοιπόν επειδή οι γνωστές βιομηχανίες (σε συννενόηση με τα μάρκετ) έχουν πετάξει τους μικρούς έξω από τα σούπερ για να αισχροκερδούν ανενόχλητοι...Λίγο παραπάνω ψάξιμο χρειάζεται...


Αααα και κάτι σημαντικό...Μπορεί η φασαρία να γίνεται για το γάλα, αλλά το ίδιο συμβαίνει σε όλα τα γαλακτοκομικά...Επίσης χοντρό πιάσιμο του κ@λου πέφτει και στο γιαούρτι και στο παγωτό...Μην ξεχνιόμαστε....Θέλει αντίδραση σε όλα...

urban
09/06/2008, 10:25
το μποϋκοταζ σε προϊοντα ειναι λαθος και, για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους, ειναι αδικο για τις...εταιρειες!!!

Πριν πεσουν να με φανε οι βιαστικοι, να εξηγησω.

Ο βασικος υπευθυνος ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ για την ακριβεια δεν ειναι η δελτα, η εβγα, η ΒΙ.Κ.Η ή ο μπαρμπα σταθης.
Ο βασικος υπευθυνος ειναι οι μεγαλες αλυσιδες των σουπερ μαρκετ. Οσοι σπουδασαν marketing διδαχτηκαν (και οσοι εχουν κοινο νου το καταλαβαινουν γιατι το marketing δεν ειναι επιστημη-αερολογια ειναι) οτι το προιον σου οσο καλο, φτηνο, χρησιμο υπεροχο κι αν ειναι, αν δεν βρεις τροπο να το πουλησεις, τελειωσες. Πεθανες, φαλιρισες, τελος.

Ο μονος τροπος να πουλησεις, στις ποσοτητες που πωλουνται τα μαζικα προϊοντα, ειναι να σε δεχτουν στο ραφι τους οι μεγαλες αλυσιδες s/m. βεροπουλος, μαρινοπουλος κλπ.

Αυτοι οι κυριοι βεβαιως το γνωριζουν αυτο. Και πλεον εκβιαζουν ΣΤΕΓΝΑ τις παραγωγους εταιρειες για να τις δεχτουν στα μαγαζια τους.

Για να μλησω με νουμερα:

Εγω φτιαχνω σαλαμια και χτυπαω την πορτα του Χ s/m για να βαλω το σαλαμι μου στο ραφι.

Το σαλαμι μου θα εχει τιμη στο ραφι 1 ευρω. ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ 1 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ, ΤΑ 60 ΛΕΠΤΑ ΠΑΝΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ S/M. ΜΑΥΡΑ. Αυτο το λενε "παροχες".

Οι "παροχες" ειναι πλεον νομος της αγορας και τα παζαρεματα ειναι στο υψος τους και οχι στο αν θα τις πληρωσεις. Οι μονοι που μπορουν να σταθουν καπως κοντρα στον εκβιασμο ειναι οι τεραστιες μαρκες, οπως η κοκα-κολα, που "εκβιαζει" με τη σειρα της γιατι s/m που δεν εχει κοκα-κολα δεν γινεται.

Επειδη ομως η κοκα-κολα ειναι μια, ΟΛΟΙ οι αλλοι τα χωνουν. (Και η κοκα κολα τα χωνει αλλα πολυ λιγοτερο και με αλλο τροπο)

Το 60% "παροχες" που εγραψα πιο πανω δεν ειναι απο τη φαντασια μου. Υπαρχει βιομηχανια που πληρωνει 65% ( μαυρα-μην ξεχνιομαστε) και αλλη, πιο ισχυρη, που πληρωνει 50%. Σε καθε περιπτωση τα μαυρα ποσα που τσεπωνουν οι "σουπερμαρκετοπουλοι" ειναι τεραστια.
Αν λοιπον οι βιομηχανιες "βγαινουν" χανοντας 60 λεπτα στο 1 ευρω καταλαβαινετε οτι, αν δεν επρεπε να τα δινουν στους εκβιαστες, θα μπορουσαν να τα κανουν εκπτωση προς εμας. (Οχι ολα βεβαιως, δεν ειναι και μαλακες! Να σωθουν απο τον εκβιαστη και να μην το διασκεδασουν?)



Ο φιλος που εγραψε οτι φταινε τα μινι μαρκετ και να τα μποϋκοταρουμε, ισως πρεπει να το ξανασκεφτει.

Οι εγκληματιες ειναι οι "σουπερμαρκετοπουλοι" κλπ. Οταν αποφασισουν αυτοι να μειωσουν στο μισο τα μαυρα που παιρνουν εκβιαστικα, τοτε να συζητησουμε για τους αλλους. Μεχρι τοτε εγω θα αναρωτιεμαι:

Αυτα τα απλα που σας εγραψα ειναι καθεστως στην αγορα. Οι κυβερνησεις λετε να μην τα ξερουν ενω να τα ξερω εγω? Τα ινστιτουτα καταναλωτων δεν τα ξερουν?

Οι πρωτοι δεν κανουν τιποτα και οι δευτεροι προτεινουν να μποϋκοταρουμε πρωτα αυτους που -επαναλαμβανω - ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ φταινε λιγοτερο απο τους αλλους.

Ελπιζω να μη σας κουρασα.
:wave2:

Εχετλαίος
09/06/2008, 10:55
Το πλατιάζω και συγνώμη αλλά που να δεις στα φάρμακα τι γίνεται. Εκεί να δεις υπερκοστολόγηση άχρηστων ουσιών που συνταγογραφείται στον κοσμάκη επειδή "το είπε ο γιατρός" (ε, να πάει το ταξειδάκι του και αυτός, να πάρει και κάνα-δυο ερκοντισιον, να του πάμε και καμιά-δυο βίζιτούδες στο συνέδριο κτλ).

zephyr1
09/06/2008, 11:03
Το πιο σωστο μπουκοταζ κατ'εμε θα ηταν (μιας και μιλαμε για γαλακτοκομικα) να παρουμε ολοι απο 1-2 γιουρτια πηλινα και να τους τα σκασουμε στην μαπα, δωρο το νοσοκομειο.;)

THEOD
09/06/2008, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από urban
το μποϋκοταζ σε προϊοντα ειναι λαθος και, για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους, ειναι αδικο για τις...εταιρειες!!!
.
.
.
.
Ελπιζω να μη σας κουρασα.
:wave2:

Σωστά αυτά που γράφεις και έχεις δίκιο, αλλά εμάς σαν καταναλωτές αυτό τελικά που μας ενδιαφέρει είναι ότι κάποιοι αισχροκερδούν στην καμπούρα μας και μας πουλάνε ένα προιόν πρώτης ανάγκης 35-40% πάνω απ' όλη την Ευρώπη...Το πως "μοιράζονται" μεταξύ τους οι μαρκετάδες με τις βιομηχανίες την επιπλέον υπεραξία που πληρώνουμε στην τελική μας είναι αδιάφορο..ας τα βρουν μεταξύ τους...

Εχετλαίος
09/06/2008, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Το πιο σωστο μπουκοταζ κατ'εμε θα ηταν (μιας και μιλαμε για γαλακτοκομικα) να παρουμε ολοι απο 1-2 γιουρτια πηλινα και να τους τα σκασουμε στην μαπα, δωρο το νοσοκομειο.;)

Kαι μας μένει και το πήλινο :D

nikonian
09/06/2008, 11:12
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΛΟΙΠΟΝ!!!!!

Γι'αυτό μας π2δάνε στεγνά.


Αντί να χαιρετίσετε την πρώτη συλλογική προσπάθεια που γίνεται , μπας και αποκτήσουμε κάποτε καταναλωτική συνείδηση, αρχίσατε τη μίρλα, τη μουρμούρα και την "ανάλυση".

Αντί να φωνάξετε: "ΜΕΣΑ ΜΕ ΤΑ 1000" , ξύνετε τα γένια σας , παίρνετε το σοφιστικέ σας, τραβάτε τζούρα απ'το τσιμπούκι και αναφωνείτε αργόσυρτα: "Δεν είναι τόσο απλά τα πράματα..."

Έστω κι αν η προσπάθεια αυτή είναι ψιλοαδέξια, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.
Να καταλάβουνε ότι υπάρχουμε.:a29: :a29:

byron
09/06/2008, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από urban
Ο φιλος που εγραψε οτι φταινε τα μινι μαρκετ και να τα μποϋκοταρουμε, ισως πρεπει να το ξανασκεφτει.

Οι εγκληματιες ειναι οι "σουπερμαρκετοπουλοι" κλπ. Οταν αποφασισουν αυτοι να μειωσουν στο μισο τα μαυρα που παιρνουν εκβιαστικα, τοτε να συζητησουμε για τους αλλους. Μεχρι τοτε εγω θα αναρωτιεμαι:

Αυτα τα απλα που σας εγραψα ειναι καθεστως στην αγορα. Οι κυβερνησεις λετε να μην τα ξερουν ενω να τα ξερω εγω? Τα ινστιτουτα καταναλωτων δεν τα ξερουν?

Οι πρωτοι δεν κανουν τιποτα και οι δευτεροι προτεινουν να μποϋκοταρουμε πρωτα αυτους που -επαναλαμβανω - ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ φταινε λιγοτερο απο τους αλλους.

Ελπιζω να μη σας κουρασα.
:wave2:

Χωρίς να αμφισβητώ αυτά που λες, ο καταναλωτής αναγκαστικά καταφεύγει στα μεγάλα SM, για λόγους που έχουν να κάνουν κυρίως με τον χρόνο του. Καλά και χρυσά είναι τα Lidl, Dia κλπ το θέμα είναι ότι η πλειονότητα των προϊόντων τους είναι άγνωστα (δεν λέω αμφίβολης ποιότητας, αλλά....)

Όταν έχουμε τόσοοοο μικρό διαθέσιμο χρόνο για να κάνουμε τα ψώνια της εβδομάδας, αντε να βρεθεί το κουράγιο να ψάχνουμε 2-3 διαφορετικά μαγαζιά για να κάνουμε οικονομία κλίμακας και να δείξουμε την αντίδραση μας.
Το σχόλιο για τους μικρούς δεν το παίρνω πίσω. Ακόμα και με τα μαύρα που παίρνει ο μεγαλοσουπερμαρκετζής, υπάρχει ένα ικανοποιητικό περιθώριο κέρδους που του απομένει, εφόσον αγοράζει χονδρική απ΄την εταιρία. Το να πουλάει 35-40% παραπάνω απ΄το SM είναι αισχροκέρδεια.

Εχετλαίος
09/06/2008, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΛΟΙΠΟΝ!!!!!

Γι'αυτό μας π2δάνε στεγνά.


Αντί να χαιρετίσετε την πρώτη συλλογική προσπάθεια που γίνεται , μπας και αποκτήσουμε κάποτε καταναλωτική συνείδηση, αρχίσατε τη μίρλα, τη μουρμούρα και την "ανάλυση".

Αντί να φωνάξετε: "ΜΕΣΑ ΜΕ ΤΑ 1000" , ξύνετε τα γένια σας , παίρνετε το σοφιστικέ σας, τραβάτε τζούρα απ'το τσιμπούκι και αναφωνείτε αργόσυρτα: "Δεν είναι τόσο απλά τα πράματα..."

Έστω κι αν η προσπάθεια αυτή είναι ψιλοαδέξια, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.
Να καταλάβουνε ότι υπάρχουμε.:a29: :a29:

Kαι τη στηρίζουμε και το κάνουμε. Και όχι τώρα αλλά εδώ και πολλά έτη. Μην αγχώνεσαι. Ο συνειδητοποιημένος το κάνει κάθε μέρα επιλέγοντας σοφά. :wave2:

MIKE_16V
09/06/2008, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Το γαλα του lidl λεγεται Γαλπο και ειναι το πιο σουπερ γαλα στην αγορα , περνω 2 μπουκαλια την ημερα στα .80 λεπτα και καποιες μερες παιζεις και προσφορα στα 2 +1 δωρο.
Το γαλα ειναι απο βορεια Ελλαδα και οπως σε πολλες περιπτωσεις πχ.ελιες, κλεινουν ολη την παραγωγη για το lidl και το προιον ειναι Ελληνικο και μαματο.Δοκιμαστε το θα με θυμηθητε, καλυτερο απο Ολυμπος (αν και ημουν φανατικοτης ποτης του συγκεκριμενου) τωρα μονο Γαλπο.

Εκτος απο τα μηχανακια ξερουμε να ξεχωριζουμε και το αγνο -παρθενο γαλα :a08:

Κομμενο το Ολυμπος....απο σημερα Γαλπο:cool:

Αμα ειναι μουφα......θα το πιει το μηχανακι σου.......:smilea:

zephyr1
09/06/2008, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Kαι μας μένει και το πήλινο :D

Κομματια.:D

byron
09/06/2008, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΛΟΙΠΟΝ!!!!!

Γι'αυτό μας π2δάνε στεγνά.


Αντί να χαιρετίσετε την πρώτη συλλογική προσπάθεια που γίνεται , μπας και αποκτήσουμε κάποτε καταναλωτική συνείδηση, αρχίσατε τη μίρλα, τη μουρμούρα και την "ανάλυση".

Αντί να φωνάξετε: "ΜΕΣΑ ΜΕ ΤΑ 1000" , ξύνετε τα γένια σας , παίρνετε το σοφιστικέ σας, τραβάτε τζούρα απ'το τσιμπούκι και αναφωνείτε αργόσυρτα: "Δεν είναι τόσο απλά τα πράματα..."

Έστω κι αν η προσπάθεια αυτή είναι ψιλοαδέξια, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.
Να καταλάβουνε ότι υπάρχουμε.:a29: :a29:

Να την στηρίξουμε φίλε.
Μπορεί κάποιος να μου πει την κατάληξη της υπόθεσης του Sofitel και της περίφημης επιβολής προστίμων στα SM απ΄την επιτροπή ανταγωνισμού;

zephyr1
09/06/2008, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Κομμενο το Ολυμπος....απο σημερα Γαλπο:cool:

Αμα ειναι μουφα......θα το πιει το μηχανακι σου.......:smilea:

Περιμενω εντυπωσεις, γλυκο και αφρατο αγορι.:D

THEOD
09/06/2008, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Να την στηρίξουμε φίλε.
Μπορεί κάποιος να μου πει την κατάληξη της υπόθεσης του Sofitel και της περίφημης επιβολής προστίμων στα SM απ΄την επιτροπή ανταγωνισμού;

Φίλε μου άμα περιμένουμε χαίρι και προκοπή από την επιτροπή ανταγωνισμού τότε είμαστε άξιοι της τύχης μας... Διεφθαρμένοι είναι όπως άλλωστε και οι πολιτικοί που τους διορίζουν σε αυτές τις θέσεις και που παίζουν θέατρο στα παράθυρα ότι νοιάζονται ενώ εδώ και χρόνια αφήνουν αυτά τα βρώμικα παιχνίδια να παίζονται στην πλάτη μας...Σιγά μη δεν τα ξέρουν..

Το θέμα είναι... Εμείς πρέπει να αντιδράσουμε...ΤΩΡΑ...


Και ναι... το στηρίζουμε το μπουκοτάζ και όχι για μια εβδομάδα μόνο...

MIKE_16V
09/06/2008, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Φίλε μου άμα περιμένουμε χαίρι και προκοπή από την επιτροπή ανταγωνισμού τότε είμαστε άξιοι της τύχης μας... Διεφθαρμένοι είναι όπως άλλωστε και οι πολιτικοί που τους διορίζουν σε αυτές τις θέσεις και που παίζουν θέατρο στα παράθυρα ότι νοιάζονται ενώ εδώ και χρόνια αφήνουν αυτά τα βρώμικα παιχνίδια να παίζονται στην πλάτη μας...Σιγά μη δεν τα ξέρουν..

Το θέμα είναι... Εμείς πρέπει να αντιδράσουμε...ΤΩΡΑ...


Και ναι... το στηρίζουμε το μπουκοτάζ και όχι για μια εβδομάδα μόνο...

Αυτο το "μπουκοταζ" που λετε..... ειναι γνωστο?

Δηλαδη ποσοι ανθρωποι πιστευεις οτι το ξερουν.....

Εγω προσωπικα....κατι ειχα ακουσει....και εδω σημερα ειδα τι ακριβως συμβαινει.

Τι ποσοστο ετσι χοντρικα πιστευεις οτι το γνωριζει.....?

THEOD
09/06/2008, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V

Εγω προσωπικα....κατι ειχα ακουσει....και εδω σημερα ειδα τι ακριβως συμβαινει.

Τι ποσοστο ετσι χοντρικα πιστευεις οτι το γνωριζει.....?

Δεν ξέρω τι ποσοστό το γνωρίζει...Πάντως ακόμα και μέσω από εδώ το γνωρίζουν τώρα περισσότεροι...:winka:

THEOD
09/06/2008, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από urban
το μποϋκοταζ σε προϊοντα ειναι λαθος και, για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους, ειναι αδικο για τις...εταιρειες!!!

.
.
.
.
Ελπιζω να μη σας κουρασα.
:wave2:

Πάντως για να μην βγάλουμε κιόλας "αθώες περιστερές" τις βιομηχανίες, το επιπλέον ποσοστό κέρδους που αποκομίζουν πουλώντας ακριβά στην υπόλοιπη (εκτός μάρκετ με μαύρες παροχές...) αγορά προκειμένου να μην μπορεί κανείς να πουλήσει φθηνά και να ξεσκεπάσει το κόλπο, εεε στις τσέπες τους μπαίνει...

notakos600
09/06/2008, 11:46
Να πω τι με τρομάζει πιο πολύ από όλα βρε παιδιά?
Τι θα δώσω στο παιδί μου και βασικά στα @@ μου τι κάνει ο κάθε σουπερμαρκετάς.
Όταν μου είπε μια ημέρα η γυναίκα μου :
-τρέξε να δεις και να φρίξεις...
Γάλα ΑΒΓ για παιδιά και διαβάζω στα συστατικά ηλιέλαιο, έμεινα μ@λ@κας μιλάμε......
Το ανέφερε και κάποιος παραπάνω νομίζω.
Την επομένη πάω στο ράφι και κατεβάζω όλα τα παιδικά γάλατα και τα γ@μημένα είχαν όλα ηλιέλαιο.
Ας είμαστε ρεαλιστές, θα τρώμε και θα πίνουμε εμείς και τα παιδιά μας(το κυριότερο) τα πιο απίθανα πράγματα και θα τα ακριβοπληρώνουμε, τελεία και παύλα.

Εχετλαίος
09/06/2008, 11:55
Προκειμένου για τα βρεφικά γάλατα, καλή εναλλακτική είναι το κατσικίσιο. Αν μπορείς να το βρείς πάρτο για τα κοπέλια σου, εγγύηση!

byron
09/06/2008, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Προκειμένου για τα βρεφικά γάλατα, καλή εναλλακτική είναι το κατσικίσιο. Αν μπορείς να το βρείς πάρτο για τα κοπέλια σου, εγγύηση!

Ρε μπας και να βάλω μια στην ταράτσα; Άλλοι έχουν σκύλο, εγώ θα βάλω κατσίκα. Ασε που είναι και πιο έξυπνες :lol:

Μόνο με το άρμεγμα τα βλέπω ζόρικα......:sad:

Εχετλαίος
09/06/2008, 12:10
Θέλει και τράο για να κατεβάσει γάλα κουμπάρο. :wave2:

byron
09/06/2008, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Θέλει και τράο για να κατεβάσει γάλα κουμπάρο. :wave2:


Ωωωωωω μη γ@μήσω....:look:

Θέλει και τραγί η ρουφιάνα;; :confused:

Εχετλαίος
09/06/2008, 12:27
Εκτός και ανε κατέχεις κιανένα άλλο που μπορεί να κάμει τη δουλειά :D :rotflmao:

cityfly
09/06/2008, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Προκειμένου για τα βρεφικά γάλατα, καλή εναλλακτική είναι το κατσικίσιο. Αν μπορείς να το βρείς πάρτο για τα κοπέλια σου, εγγύηση!

υπάρχει κατσικίσιο στα σούπερμάρκετ πλέον
συγκεκριμένα το βέρο
δεν ξέρω για άλλες μάρκες

ARISPEED1
09/06/2008, 12:48
Αργήσαμε αλλά ξυπνάμε σιγά σιγά ..............Δεν θα πάθουμε και τίποτες εμείς και τα μωρά μας 10 μερούλες χωρίς φρέσκο γάλα ..............ΤΟ υποτιθεμενο ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ ..........Πάντος ουτε κ το εισαγώμενο γάλα γύψος..........πρέπει να καταναλώσουμε............Σίγουρα τα μονοπώλια κ ολιγοπώλια του κλάδου ,θα τα λάβουν ολα ΥΠΟΨΗ !Ενημερωτικά σήμερα τιμή 0,96 ευρώ.........

Εχετλαίος
09/06/2008, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
υπάρχει κατσικίσιο στα σούπερμάρκετ πλέον
συγκεκριμένα το βέρο
δεν ξέρω για άλλες μάρκες

Σωστά, το Βέρο Κρητικό.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι τα οζά (οι αίγες) δεν έχουνε ούλο το χρόνο γάλα οπότε δεν υπάρχει πάντα στην αγορά. Αν έχει κιανείς κιαμιά άκρη σε παραγωγό ή σε τυροκομειό, μπορεί να πάρει εξαιρετικό γάλα από πρώτο χέρι και να πάνε να γ. οι μεσάζοντες και ούλοι!

notakos600
09/06/2008, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Σωστά, το Βέρο Κρητικό.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι τα οζά (οι αίγες) δεν έχουνε ούλο το χρόνο γάλα οπότε δεν υπάρχει πάντα στην αγορά. Αν έχει κιανείς κιαμιά άκρη σε παραγωγό ή σε τυροκομειό, μπορεί να πάρει εξαιρετικό γάλα από πρώτο χέρι και να πάνε να γ. οι μεσάζοντες και ούλοι!

Και μια και το έφερε η κουβέντα... καμιά καλή ρακή παίζει λεβέντη από μεγαλόνησο?
:beer: :beer:

Εχετλαίος
09/06/2008, 13:30
Εντροπή και που ρωτάς! :D

notakos600
09/06/2008, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Εντροπή και που ρωτάς! :D


:lol: :lol: :lol: νάσαι καλά.

THEOD
11/06/2008, 06:58
Και για να μην ξεχνιόμαστε....

Το μπουκοταζ συνεχίζετε...ΧΤΥΠΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΟΝΑΝΕ...

nikos force
11/06/2008, 07:54
Προπαγανδιστικες καπιταλιστικες παγιδες που παραπλανουν το μυαλο τοθ κοσμακη και τον κανουν να πιστευει οτι αντιδραει και κανει κατι , ενω πραγματικα το μονο που καταφερνει ειναι να ενισχυει και αλλο το κεφαλαιο και τις μεγαλες αλυσιδες και να κατακεραυνωνει τις μικρες επιχειρισεις ,,, . Μια μεγαλη αλυσιδα δουλευει πλυθησμιακα που σημαινει οτι καταφερνοντας να αποσπασει τον κοσμακη απο μικρα σουπερ μαρκετ και συνοικιακες επιχειρησεις παλι καρδισμενοι ειναι ...οπου στην τελικη και σε μειωση των τιμων ν καταφυγουνε θα το εχουν κανει κανοντας ακομα μεγαλυτερες παρραγγελιες αρα μεγαλυτερο ποσοστο εκπτωσης αρα ιδια ποσοστα κερδους ΑΛΛΑ με ακομα μεγαλυτερη πελατεια ...με τις μικρομεσαιες επιχειρησει να σιγοσβινουν ... μπουκοταζ σημαινει μπουκοταζ ... ναδα ...κανενα ευρω διατηεσιμο πουθενα ... οχι μπουκοταζ στο γαλα που κοστιζει ΠΑΝΩ απο 1 ευρω ...

nikos force
11/06/2008, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Όταν έχουμε τόσοοοο μικρό διαθέσιμο χρόνο για να κάνουμε τα ψώνια της εβδομάδας, αντε να βρεθεί το κουράγιο να ψάχνουμε 2-3 διαφορετικά μαγαζιά για να κάνουμε οικονομία κλίμακας και να δείξουμε την αντίδραση μας.
Το σχόλιο για τους μικρούς δεν το παίρνω πίσω. Ακόμα και με τα μαύρα που παίρνει ο μεγαλοσουπερμαρκετζής, υπάρχει ένα ικανοποιητικό περιθώριο κέρδους που του απομένει, εφόσον αγοράζει χονδρική απ΄την εταιρία. Το να πουλάει 35-40% παραπάνω απ΄το SM είναι αισχροκέρδεια. Υποστηριζεις μια αποψη και βγαζεις ο ιδιος τον εαυτο σου φαουλ δυο γραμμες παρακατω ... εχεις δικιο οτι μερικα συνοικιακα μαγαζια το παρακανουν ...ΑΛΛΑ οταν λες οτι ο χρονος σου ειναι περιορισμενος και πολυτιμος ...μηπως το οτι θα βρεις γαλα ΑΠΕΝΑΝΤΙ απο το σπιτι σου ... ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΕΚΑ το βραδυ (σε αντιθεση με το σουπερ που δεν ειναι απεναντι απο το σπιτι σου ,ουτε μεχρις τις 10-11 το βραδυ και ουτε κυριακες ) δεν καθιστουν το 30 % τοσο υπερβολικο ????????????????????????????????/??????????????????? δεν σου ζηατω να σκεφτεις τον συνοικιακο ψιλικατζη και απο τι χρεη-δυσκολιεσ-αντιξοοτητες και επιλογες ειναι στο 30 % πανω ... αλλα σκεψου εσενα και το τι σε οδηγησε εκει ... η ελλειψη πολυτιμου χρονου (ο ιδιος χρονος λοιπον που ‘’φυλακιζει’’ και αυτον τον ανθρωπο καποιες παραπανω ωρες σε 4 τοιχους η ενα κουβουκλιο) και ως γνωστων Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΜΑ

THEOD
11/06/2008, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
μπουκοταζ σημαινει μπουκοταζ ... ναδα ...κανενα ευρω διατηεσιμο πουθενα ... οχι μπουκοταζ στο γαλα που κοστιζει ΠΑΝΩ απο 1 ευρω ...

Φίλε μου αυτό που λες ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ σε ένα προιόν πρώτης ανάγκης όπως το γάλα...Αν είχες παιδιά θα το ήξερες...όπως δεν γίνεται στα καύσιμα και σε άλλα προιόντα που είναι απαραίτητα για την διαβίωσή μας..

Το θέμα είναι ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ στοχευμένη, ΕΦΙΚΤΗ, άρα και ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ μέσα από την επιτυχία της, όχι να γίνει μια παπαριά για το θεαθήναι που θα βουλιάξει σούμπιτη επειδή είναι ανέφικτη και κανένας δεν θα το τηρήσει...

KaTaNaS
11/06/2008, 09:29
παντως feedback απο την μανα μου λεει πως στα σουπερ αρκετ εχουν αδειασει τα ραφι αμε τα φθηνα γαλατα!

Fournaris
11/06/2008, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Φίλε μου αυτό που λες ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ σε ένα προιόν πρώτης ανάγκης όπως το γάλα...Αν είχες παιδιά θα το ήξερες...όπως δεν γίνεται στα καύσιμα και σε άλλα προιόντα που είναι απαραίτητα για την διαβίωσή μας..

Το θέμα είναι ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ στοχευμένη, ΕΦΙΚΤΗ, άρα και ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ μέσα από την επιτυχία της, όχι να γίνει μια παπαριά για το θεαθήναι που θα βουλιάξει σούμπιτη επειδή είναι ανέφικτη και κανένας δεν θα το τηρήσει...


Αυτο για τα παιδια που λες εχεις δικιο και αντε εγω που ειμαι σε χωριο βρισκω μια λυση και θα το ταισω το παιδι μου. Θα το παρω απο τον παραγωγο απευθειας με 0.9 ευρω το λιτρο θα το βρασω και θα το πιω. Αυτος που μενει σε πολη ή κωμοπολη ομως τι θα κανει. Τι θα ταισει τα παιδια του; Τυρι; Και για ποσο καιρο μπορει να το κανει;

Το μπουκοταζ εχει νοημα μονο οταν στρεφεται κατα συγκεκριμενης εταιριας με σκοπο να μειωσει την τιμη του προιοντος στο ραφι.

Και κατι ακομα. Απο τη θεση στην οποια βρισκομαι γεωγραφικα μπορω να σας πω με ακριβεια οτι απο Πενταλοφο Νεοχωρουδα Χαλαστρα Σινδο και οι γυρω περιοχες πουλανε γαλα σε μεγαλη σχετικα βιομηχανια με 0,33 το λιτρο. Τους κανουν και χαρη που ερχονται και το φορτωνουν οι ιδιοι απο τα μαντρια. Στο ραφι μετα την επεξεργασια καταληγει στο 1,4-1,5 το λιτρο Καθιστε και δειτε τωρα ποιοι ειναι οι κλεφτες οι παραγωγοι ή οι μεταποιητες.

Επισης για να γνωριζετε κατι ακομα. Εχω αρτοποιειο και πουλαω και γαλα. Το πουλαω 1,5 ευρω το λιτρο. Ξερετε ποσο το αγοραζω 1,43 ευρω Απο εκει και περα βγαλτε τα συμπερασματα σας.

THEOD
11/06/2008, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
παντως feedback απο την μανα μου λεει πως στα σουπερ αρκετ εχουν αδειασει τα ραφι αμε τα φθηνα γαλατα!

Θέλει πίεση συνεχόμενη...Και χρόνο και διάθεση για ψάξιμο...Δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς...No pain-no gain που λένε οι Αγγλοσάξωνες...
Το ξαναγράφω...
Υπάρχουν σχετικά μικρές-άγνωστες φίρμες καθώς και πολλά εισαγωγής που παίζουν αισθητά κάτω από το 1 ευρώ...Γιατί δηλαδή η Δέλτα, Φάγε, Μεβγάλ, Ολυμπος και οι υπολοιποι της συμμορίας πρέπει εσαεί να μας κλέβουν στο 1,40 ???
Και αν στο φρέσκο γάλα τα πράγματα είναι ζόρικα γιατί εκμεταλλεύονται την σφιχτή ημερομηνία λήξης με αποτέλεσμα τα εισαγόμενα να μην μπορούν να παίξουν, υπάρχει και η λύση της υψηλής παστερίωσης που είναι εξίσου καλή, φθηνή, και διαθέσιμη...

Η κοροιδία...Χθες στο Lidl Βουλιαγμένης σε μια προσπάθεια να κάνουν δημόσιες σχέσεις και να μετριάσουν τις εντυπώσεις, η Όλυμπος είχε στήσει κιόσκι και μοίραζε ΔΩΡΕΑΝ συσκευασίες γάλα των 330ml ...Καραγκιοζιλίκια δηλαδή λες και τρώμε κουτόχορτο...Σαν τις μειώσεις του 3% που εξείγγειλε η Vivartia...Ρε ουστ...

zephyr1
11/06/2008, 11:26
1 λιτρο φρεσκο απο φουρνο της γειτονιας 1,60
2 λιτρα φρεσκο απο lidl 1,37 :eyepop:

Σταματαω γιατι θα πουν οτι ειμαι διαφημιστης τους λιντελ.
:yuck:

THEOD
11/06/2008, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
1 λιτρο φρεσκο απο φουρνο της γειτονιας 1,60
2 λιτρα φρεσκο απο lidl 1,37 :eyepop:


Σε ΟΛΗ την Ευρώπη η τιμή του φρέσκου γάλακτος στα μάρκετ παίζει στα 0,65-0,85 το λίτρο...
Αν αυτό το double price στην Ελλάδα δεν είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της κλοπής και της αισχροκέρδειας δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι...

Και αυτό που ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει είναι ότι σχεδόν το ίδιο φαινόμενο (απλά σε λίγο μικρότερη ένταση) συμβαίνει ΚΑΙ στο γιαούρτι, ΚΑΙ στο παγωτό...

Τα συμπεράσματα και η αντίδραση δική σας...

catmaster
11/06/2008, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Η κοροιδία...Χθες στο Lidl Βουλιαγμένης σε μια προσπάθεια να κάνουν δημόσιες σχέσεις και να μετριάσουν τις εντυπώσεις, η Όλυμπος είχε στήσει κιόσκι και μοίραζε ΔΩΡΕΑΝ συσκευασίες γάλα των 330ml ...Καραγκιοζιλίκια δηλαδή λες και τρώμε κουτόχορτο...Σαν τις μειώσεις του 3% που εξείγγειλε η Vivartia...Ρε ουστ...

δεν το έκαναν για δημόσιες σχέσεις ...

την πρώτη μέρα του "μπλοκάζ" :lol: έπεσαν οι πωλήσεις τους κατά 68% .... που σημαίνει ότι προκειμένου να μείνει αδιάθετο στα ράφια ... το μοίρασαν ...





Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Σε ΟΛΗ την Ευρώπη η τιμή του φρέσκου γάλακτος στα μάρκετ παίζει στα 0,65-0,85 το λίτρο...
Αν αυτό το double price στην Ελλάδα δεν είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της κλοπής και της αισχροκέρδειας δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι...

Και αυτό που ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει είναι ότι σχεδόν το ίδιο φαινόμενο (απλά σε λίγο μικρότερη ένταση) συμβαίνει ΚΑΙ στο γιαούρτι, ΚΑΙ στο παγωτό...

Τα συμπεράσματα και η αντίδραση δική σας...



Οι γαλακτοβιομηχανίες υποστηρίζουν ότι η χώρα έχει ιδιαίτερες συνθήκες στο κομμάτι διαλογής και για αυτό υπάρχει η διαφορά στην τιμή ... (ενταξει αυτό το δέχομαι ως ένα ποσοστό αλλά μαλάκας δεν είμαι .. )


Το θέμα όνως είναι ότι το "μπλοκάζ" θα παίξει για λίγες μέρες , θα βγεί ο σύνδεσμος καταναλωτών να λειτουργήσει και αυτός ως συντεχνεία και θα ρίξει βεγγαλικά ... :yuck: και μετά θα ξαναπάμε σαν καλά πρόβατα που είμαστε να ψωνίσουμε από το μεγάλο Super Market ... πάλι μάγκες θα τους κάνουμε δηλαδή ....

η μαγκιά θα είναι να σταματήσω να αγοράζω σαν μαλάκας ότι μου διαφημίζουν ,

η μαγκιά θα είναι να σταματήσω να φορτώνω ένα καρότσι μέχρι τα μπούνια και στην πραγματικότητα να χρειάζομαι ούτε τα μισά ,

η μαγκιά θα είναι να ψωνίζω με χαρτάκι και να τσεκάρω τιμές ,

η μαγκιά θα είναι να αποβάλλω το κατοχικό σύνδρομο και να σταματήσω να φορτώνω το αμάξι κάθε φορά που έκλασε ο τελευταίος χαρτογιακάς wannabe "Σωτήρας του κόσμου" ,

η μαγκιά θα είναι να ΑΠΑΙΤΗΣΩ ΤΩΡΑ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΜΑΛΑΚΑΣ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙ ΤΟ ΠΟΥΣΤΟΚΡΑΤΟΣ ΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΩΝ ΚΑΡΤΕΛ ΠΟΥ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΑΠΥΡΟΒΛΗΤΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΥΣ,

η μαγκιά θα είναι να φτιαχτεί ένα site που να ενημερώνεται on- line κάθε μέρα με τις τιμές όλων των μεγάλων αλυσίδων κατανάλωσης (ΜΕ ΥΠΟΧΡΈΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ) για τα βασικά είδη πρώτης ανάγκης και να μπορώ να συγκρίνω δεδομένα άμεσα...

η μαγκιά θα είναι μια ωραία μέρα να ξυπνήσω και να καταλάβω ....



... ότι ολοι οι "παλιοί" μπορεί να μην είχαμε γάλα κάθε μέρα (και πότε είχαμε φρέσκο γάλα ημέρας ρε παιδιά ;;; ).... αλλά δεν πάθαμε και τίποτα ....




:D :D

byron
11/06/2008, 12:31
+990

sniper
11/06/2008, 12:35
Δεν τα διάβασα όλα αλλά,

με τις ανατιμήσεις (προϊόντων και πετρελαίου) το κράτος κερδίζει από τον ΦΠΑ κι έτσι οι προϋπολογισμοί είναι θετικοί στο τέλος.....

Σιγά μην κάνουν κάτι για την ακρίβεια..... με μαλάκες (ιδιώτες, με την νομική έννοια του όρου) έχουν να κάνουν, όχι με πολίτες....

catmaster
11/06/2008, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν τα διάβασα όλα αλλά,

με τις ανατιμήσεις (προϊόντων και πετρελαίου) το κράτος κερδίζει από τον ΦΠΑ κι έτσι οι προϋπολογισμοί είναι θετικοί στο τέλος.....

Σιγά μην κάνουν κάτι για την ακρίβεια..... με μαλάκες (ιδιώτες, με την νομική έννοια του όρου) έχουν να κάνουν, όχι με πολίτες....

Δεν είναι ακριβώς έτσι ... ναι μεν βραχυπρόθεσμα βγάζουν τα κοράκια από το ΦΑΠΑ και άλλους μπήχτικους φόρους , αλλά μακροπρόθεσμα χάνουν από αλλού ...

(υπάρχει ένας όρος που τον τρέμουν οι περισσότεροι αναλυτές ... στασιμοπληθωρισμός λέγεται ... )


αλλά να μου πείς ... τέτοια ζώα που κυβερνούν και με τέτοιους υπουργούς οικονομικών που έχουν βάλει ειλικρινά σαν να θέλουν να τα κάνουν σκατά επίτηδες λέμε .. (για όλες τις κυβερνήσεις μιλάω μην παρεξηγηθούμε - αν και τον τελευταίο τον είχα ένα φεγγάρι καθηγητή .... γάματα λέμε ο άνθρωπος ήταν νύχτα κατράμι σκοτάδι βαθύ .... )

:lol:

catmaster
11/06/2008, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
+990

+997.62 για την ακρίβεια ήθελες να πείς αλλά τες πα ....


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

THEOD
11/06/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
δεν το έκαναν για δημόσιες σχέσεις ...

την πρώτη μέρα του "μπλοκάζ" :lol: έπεσαν οι πωλήσεις τους κατά 68% .... που σημαίνει ότι προκειμένου να μείνει αδιάθετο στα ράφια ... το μοίρασαν ...



Χα,χαχα....καλό αλλά μάλλον δεν είναι έτσι...ήταν σε μικρή (330λιτρ) συσκευασία που σημαίνει ότι μάλλον το ετοιμάσαν στα γρήγορα για "εκστρατεία ωραιοποίησης της δημόσιας εικόνας" - μην χέσω...



Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Οι γαλακτοβιομηχανίες υποστηρίζουν ότι η χώρα έχει ιδιαίτερες συνθήκες στο κομμάτι διαλογής και για αυτό υπάρχει η διαφορά στην τιμή ... (ενταξει αυτό το δέχομαι ως ένα ποσοστό αλλά μαλάκας δεν είμαι .. )



Καλά...για να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα και εγώ μπορώ να σκαρφιστώ ότι θες...Τέτοια πράγματα είναι υπέυθυνα για διαφορές τιμής της τάξης του 5-10%...Σε καμμιά περίπτωση για το πιάσιμο του κώλου που μας κάνουν σε συνεργασία με τις αλυσίδες...




Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
[B]Το θέμα όνως είναι ότι το "μπλοκάζ" θα παίξει για λίγες μέρες , θα βγεί ο σύνδεσμος καταναλωτών να λειτουργήσει και αυτός ως συντεχνεία και θα ρίξει βεγγαλικά ... :yuck: και μετά θα ξαναπάμε σαν καλά πρόβατα που είμαστε να ψωνίσουμε από το μεγάλο Super Market ... πάλι μάγκες θα τους κάνουμε δηλαδή ....


Κι όμως κάτι μου λέει ότι αυτή την φορά τα πράγματα είναι διαφορετικά...
Κάτι που ο κόμπος έφτασε στο χτένι, κάτι που μεγάλο ποσοστό πολιτών δεν τα ήξεραν και τώρα πια είναι ενημερωμένοι, κάτι που η συνολική πίεση στα εισοδήματα αναγκάζει πλέον τα νοικοκυριά σε μεγάλη οικονομία και σκέψη στις αγορές τους, πιστεύω ότι θα υπάρχουν ΜΟΝΙΜΕΣ συνέπειες... Μην ξεχνάς ότι αν κάποιοι λόγω συγκυρίας στραφούν σε εναλλακτικές αγορές που θα αποδειχθούν καλές και πολύ φθηνότερες, τότε πολλοί θα μείνουν εκεί - δύσκολα υπάρχει γυρισμός σε ένα τέτοιο καθεστώς κοροιδίας...

nikos force
11/06/2008, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
- δύσκολα υπάρχει γυρισμός σε ένα τέτοιο καθεστώς κοροιδίας... trapezes-kartes-daneia ... o ellinas exei deiksei oti ontws den gyrnaei eykola se kathestwta koroidias ...:wave2:

nikos force
11/06/2008, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster


... ότι ολοι οι "παλιοί" μπορεί να μην είχαμε γάλα κάθε μέρα (και πότε είχαμε φρέσκο γάλα ημέρας ρε παιδιά ;;; ).... αλλά δεν πάθαμε και τίποτα ....




:D :D +1000... otan anaferomaste sto GALA-BENZINI san eidi amesis diabiwsis ...tote to mellon mas (toulaxiston to oikonomiko) einai prodiagegrammeno...

ermiss
11/06/2008, 13:22
Και κυρίως να σταματήσουν την κλασσική παπαριά "ΦΡΕΣΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΓΑΛΑ"

@@ ελληνικό είναι, ας μας πουν πρώτα αν αρκεί η ελληνική παραγωγή για να καλύψει τις ανάγκες σε γάλα, σε γαλακτοκομικά και στα προιόντα που έχουν γάλα μέσα, εισαγωγές κάνουν και σε ποσότητες....

@@ φρέσκο είναι, παστερίωση του κάνουν αλλιώς δεν αντέχει 7-9 μέρες, απλά του κάνουν χαμηλή παστερίωση και διαρκεί μερικές μέρες παραπάνω. Την μισή παστερίωση από ότι έχει το ΝΟΥΝΟΥ και τα λοιπά κονσερβοκούτια.

Μέχρι και οι τοπικοί παραγωγοί γαλακτοκομικών χρησιμοποιούν σκόνη για τα τυροκομικα-γαλακτοκομικά γιατί πολύ απλά ΔΕΝ έχουν παραγωγή πρόβειου όλο το χρόνο αρκετή ώστε να καλύψει τις συνεχείς σταθερές ανάγκες τις αγοράς....

notakos600
11/06/2008, 13:25
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
[B]Και κυρίως να σταματήσουν την κλασσική παπαριά "ΦΡΕΣΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΓΑΛΑ"

αρχίδια ελληνικό είναι,

Αρχίδια φρέσκο είναι,


Παιδί μου πως εκφράζεσαι έτσι? :nono:

Υπάρχουν και τα @@. :lol:

KaTaNaS
11/06/2008, 13:35
και αυτο με το ελληνικο γαλα απλα για να προσγειωσω αυτους που φανταζονται καταπρασινα λιβαδια...

ασπροπυργος, διπλα στις βιομηχανιες στη σκονη την ξεραηλα και τα φορτηγα, διπλα στα ρεεματα με το φωσφοριζε υγρο μια στάνη με στιβαγμενες 30 αγελαδες σε 250 τετραγωνικα και με ενα προαυλιο μονο διαθεσιμο οπου κυριολεκτικα κολυμπανε στην κοπρια τους πεινουν νερο απο πηγαδια σε υδροφορους οριζοντες βιομηχανικων περιοχων. το γαλα ... αυτο ναι το ελληνικο... το μαζευει η δελτα!

ermiss
11/06/2008, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
[B]Και κυρίως να σταματήσουν την κλασσική παπαριά "ΦΡΕΣΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΓΑΛΑ"

@@ ελληνικό είναι,

@@ φρέσκο είναι,


Παιδί μου πως εκφράζεσαι έτσι? :nono:

Υπάρχουν και τα @@. :lol:
:beer: :beer:

THEOD
02/07/2008, 20:26
ή αλλιώς πως με μια έστω και μικρής διάρκειας πετυχημένη αντίδραση ο καταναλωτής μπορεί να βγεί πολλαπλά κερδισμένος και να διαμορφώσει νέα δεδομένα στην αγορά...

Ας τα πάρουμε από την αρχή...
Γνωρίζετε όλοι ότι κάποια στιγμή από τους συλλόγους προστασίας του καταναλωτή προκυρήχθηκε μπουκοτάζ στο γάλα επώνυμων εταιριών που έχουν σχηματίσει καρτέλ και μας πουλάνε με τον τσαμπουκά φρέσκο γάλα σε τιμές έως και 100% πάνω από την υπόλοιπη Ευρώπη... Τα στοιχεία που έχουν διαρεύσει λένε ότι ήταν η πρώτη φορά στην Ελλάδα που ένα "μπουκοτάζ" είχε σοβαρό βαθμό συμμετοχής και ήδη τα πρώτα σημάδια αλλαγής είναι ορατά...
Και εξηγούμαι...
Ψωνίζουμε για την οικογένεια εδώ και χρόνια από τον Σκλαβενίτη της περιοχής μας...
Μέχρι πρότινος η εν λόγω αλυσίδα αν και είχε από χρόνια δημιουργήσει το δικό της brand-name "MAΡATA" σε πάμπολα προιόντα όπως ζυμαρικά, όσπρια, ζάχαρες κλπ, για τους γνωστούς λόγους (προφανώς τα είχαν κάνει πλακάκια με το καρτέλ του γάλακτος) δεν είχε αντίστοιχο δικό της εκπρόσωπο-προιόν στο γάλα. Τα ψυγεία της ήταν τίγκα μόνο στα γνωστά και πανάκριβα γάλατα της Δέλτα, Φάγε, κλπ μεγαλοκαρχαριών της αγοράς, με τιμές φυσικά απλά παράλογες (από 1,30 έως 1,55 το λίτρο....).

Όταν με αφορμή το μπουκοτάζ ο κόσμος άρχισε να ψωνίζει γάλα από άλλες-εναλλακτικές αλυσίδες που είχαν και φθηνό γάλα, προφανώς οι υπεύθυνοι της αλυσίδας "ένοιωσαν" την πτώση τζίρου και όχι μόνο από τα γαλακτοκομικά, μιας και ο πελάτης που θα μπεί σε άλλο σούπερ-μάρκετ θα ψωνίσει και άλλα πράγματα από εκεί, άρα η ζημιά δεν θα περιοριστεί μόνο στην πτώση των πωλήσεων του γάλακτος αυτού καθ' αυτού.
Οι "δήθεν στο φιλικό" ερωτήσεις τις προηγούμενες εβδομάδες από τις γνωστές μας πια μετά από τόσα χρόνια πωλήτριες αν ψωνίζουμε από αλλού γάλα, και οι παρατηρήσεις του στύλ "σας χάσαμε τώρα τελευταία" κλπ προφανώς ήταν κατ' εντολή της διεύθυνσης προκειμένου να διερευνήσουν αν οι γνωστοί και παλιοί πελάτες άρχιζαν να ψάχνονται και ψωνίζουν και από αλλού...
Έτσι σε χρόνο ρεκόρ ετοιμάστηκε Ελληνικό, φρέσκο γάλα με το ήδη γνωστό brand-name "MAΡATA" με τιμή παρακαλώ ....0,90 το λίτρο.... Μάλιστα στην "μάχη του ραφιού" (και όλοι ξέρουμε πόσο σημαντικό είναι αυτό...) στο εν λόγω σούπερ-μάρκετ έχει επικρατήσει πλήρως των παλιών γνωστών γαλατων καταλαμβάνοντας πάνω από το 60% του διαθέσιμου χώρου με τα παλιά-γνωστά-πανάκριβα γάλατα να βρίσκονται στριμωγμένα στις άκρες των ψυγείων σαν φτωχοί συγγενείς...
Στο λίγο που παρατήρησα η ανταπόκριση του κόσμου ήταν εντυπωσιακή...

Αφιερωμένο στο πόσο μια μικρή αντίδραση μπορεί να φέρει αποτελέσματα...Ας ελπίσουμε ότι είναι μόνο η αρχή και ο καταναλωτής θα συνηδειτοποιήσει πόση δύναμη έχει στα χέρια του...
Ας μην ξεχνάμε ότι η αισχροκέρδεια παρατηρείτε σε πάρα πολλά προιόντα συτην χώρα μας με τα γαλακτοκομικά (και όχι μόνο στο γάλα) και τα απορρυπαντικά απλά να έχουν τα πρωτεία...


135408

zapmaria
02/07/2008, 22:06
Αυτό το γάλα είναι σίγουρα φρέσκο????
Γιατί έτσι όπως το βλέπω μάλλον για υψηλής παστερίωσης μου κάνει....
Για δες το λίγο. ;) ;) ;)

zapmaria
02/07/2008, 22:39
Και επειδή έχω όρεξη σήμερα, ας γράψω και λίγα πραγματάκια. Η αλήθεια είναι ότι δεν διάβασα όλα τα ποστ που έχουν γραφτεί.
άλλα επειδή τυχαίνει να γνωρίζω αρκετά πράγματα για το συγκεκριμένο θέμα θα το αναλύσω λίγο από την αρχή.

ΘΕΜΑ : Το γάλα και πως φτάνει σε εμάς

Ας αρχίσουμε από τον παραγωγό και την τιμή του νωπού γάλακτος.
Οι τιμές του γάλακτος στον παραγωγό εξαρτόνται από πολλά πράγματα, όπως, η ποσότητα του γάλακτος που παραδίδει καθημερινά, το ποσοστό νοθείας του γάλακτος (όσο να'ναι μερικοί κάνουν και κολπάκια τους), και τα θρεπτικά του στοιχεία (λίπος, πρωτείνες, λακτόζη). Τα τελευταία είναι συνάρτηση της διατροφής των ζώων, των συνθηκών που επικρατούν στην περιοχή και ενός σωρό άλλων παραγόντων.
έστω ότι η μέση τιμή αγοράς γάλακτος από τον παραγωγό είναι 0.40? (δεν ξέρω αν αυτό αντιστοιχεί σε τιμή πραγματική ή όχι, άλλα φαντάζομαι κάπου εκεί θα είναι).

έξοδα μέχρι το ράφι

Ποιά είναι τα έξοδα που έχει να κάνει η βιομηχανία μέχρι να φτάσει στο ράφι το γάλα???
1.μεταφορικά από τον στάβλο στο εργοστάσιο
2. επεξεργασία του γάλακτος
3. εμφιάλωση του γάλακτος
4. διανομή


1. τα μεταφορικά εξαρτόνται κυρίως από την απόσταση του στάβλου από το εργοστάσιο. Να βάλουμε χονδρικά ότι είναι 0.05? για κάθε λίτρο
2. Επεξεργασία σημαίνει: φιλτράρισμα, παστερίωση, ψύξη, αποθήκευση μέχρι την εμφιάλωση και φυσικά, ρεύμα και νερό. Περίπου 0,05? το λίτρο
3. Η εμφιάλωση του γάλακτος είναι ίσως το πιο ακριβό πράγμα στην όλη διαδικασία ακόμα και άν σας φαίνεται ανόητο. όχι η διαδικασία άλλα τα υλικά, δηλαδή το χαρτί. Γιατί το χαρτί αυτό πρέπει να είναι ειδικό πολυστρωματικό (δηλαδή με στρώματα διαφόρων υλικών), έτσι ώστε να εξασφαλίζεται η φρεσκάδα του γάλακτος, η προστασία του από τον ήλιο, η μη μετανάστευση υλικών από το εξωτερικό χαρτί στο γάλα. Σχετικά με τα πλαστικά μπουκάλια που κυκλοφορούν, η προστασία από τον ήλιο διασφαλίζεται με ειδικό "φιλμ" το οποίο απορροφά την ακτινοβολία. Είναι πιο εμπορεύσιμο γιατί ο καταναλωτής μπορεί να δει το προιόν πριν το αγοράσει και για αυτό όλο και περισσότερες εταιρείες το γυρίζουν στην πλαστική συσκευασία. Καθαρά θέμα μάρκετινγκ.
Τιμή λοιπόν χαρτιου-μπουκαλιού περίπου 0,10?/lt.
4. Διανομή. Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Θα βάλω μια υποθετική τιμή των 0,05? για κάθε λίτρο γάλακτος που παραδίδεται, ανεξάρτητα αν αυτό είναι Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Αλεξανδρούπολη, ή Πάτρα

Αν προσθέσουμε όλα τα παραπάνω έχουμε γενικό σύνολο: 0,65?/lt

Αυτά χωρίς τα εργατικά. Αν βάλουμε και τα εργατικά, 0,05?/Lt, έχουμε σύνολο

0,70?/Lt

zapmaria
02/07/2008, 22:57
Και πάμε στο θέμα της διάθεσης.
Κανόνας 1: για να βάλεις το προιόν σου σε ράφι σουπερ-μάρκετ πρέπει να πληρώσεις
Κανόνας 2: ανάλογα με το ράφι και η τιμή.
Τι σημαίνει αυτό το δεύτερο? ότι αν το ράφι είναι στο ύψος του ματιού το πληρώνεις πιο πολύ από ότι ένα ράφι που είναι ψηλά και δεν φτάνεις ή ένα χαμηλό ράφι που δεν θα σκύψεις να πάρεις προιόν. (η τιμή του ραφιού επίσης εξαρτάται από το μέγεθος του σουπερ-μαρκετ, από το πόσο πουλάει κ.λ.π)

Είχαμε μείνει στα 0,70? το λίτρο.
αν εγώ θέλω να πουλήσω το γάλα μου σε μια μεγάλη αλυσίδα σουπερ μάρκετ θα πρέπει να την πληρώσω για να με βάλει σε κάποιο ράφι.
Δεν ξέρω πόσο πάει αυτό.
Αν βάλω όμως και το γεγονός ότι πρέπει να βγάλω και κάποιο, έστω μικρό, κέρδος από το προιόν που πουλάω, άλλα και το σούπερ μάρκετ να βγάλει κάτι, τότε η τιμή των 0,90-0,95?/Lt, ακούγεται φυσιολογικό.

Τι γίνεται με τα φασόν

Το φασόν γάλα ή αλλιώς γάλα ιδιωτικής ετικέτας είναι ακριβώς το ίδιο γάλα. Γιατί έχει φθηνότερη τιμή??
Μα απλά γιατί το σούπερ μάρκετ δεν έχει το παραπάνω έξοδο για τοποθέτηση του προιόντος του στο ράφι.
άρα η τιμή κατεβαίνει και το 0,80-0,90?/lt ακούγεται φυσιολογική τιμή.

Τώρα περι εισαγωμένων γάλατων, πάμε σε άλλη κατηγορία προιόντων. Πάμε στα υψηλής παστερίωσης ή τα μακριάς διαρκείας που είναι άλλη ιστορία.
Προς το παρόν τα παραπάνω αφορούν το φρέσκο παστεριωμένο γάλα ή αλλιώς γάλα 5 ημερών.

Αυτά τα ολίγα.
Για όποια άλλη απορία εδώ είμαστε
Αν δεν βαρεθώ θα γράψω και άλλα.
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

hotcarver
02/07/2008, 23:07
Που θα παει ρε παιδια θα ξυπνησει ο καταναλωτης θελοντας και μη..Ηδη ακουμε για επιθεσεις καταναλωτων σε ραφια σουπερμαρκετ και μοιρασμα του πλιατσικου σε λαικες...Καπως ετσι ξεκινανε παντα οι ανατροπες..

vangelis 64
02/07/2008, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria


Είχαμε μείνει στα 0,70? το λίτρο.
αν εγώ θέλω να πουλήσω το γάλα μου σε μια μεγάλη αλυσίδα σουπερ μάρκετ θα πρέπει να την πληρώσω για να με βάλει σε κάποιο ράφι.
Δεν ξέρω πόσο πάει αυτό.
Αν βάλω όμως και το γεγονός ότι πρέπει να βγάλω και κάποιο, έστω μικρό, κέρδος από το προιόν που πουλάω, άλλα και το σούπερ μάρκετ να βγάλει κάτι, τότε η τιμή των 0,90-0,95?/Lt, ακούγεται φυσιολογικό.


Στην πρώτη σελίδα ο urban έγραψε,μεταξύ άλλων, αυτό....
Αρχικά δημιουργήθηκε από urban


Το σαλαμι μου θα εχει τιμη στο ραφι 1 ευρω. ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ 1 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ, ΤΑ 60 ΛΕΠΤΑ ΠΑΝΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ S/M. ΜΑΥΡΑ. Αυτο το λενε "παροχες".

:wave2:

Για αύριο,το ΙΝΚΑ έχει "προγραμματίσει" πλήρη αποχή από κάθε αγορά καταναλωτικών αγαθών.Έτσι και συμμετάσχει το 20-25%,πάμε για πάρτυ.

zapmaria
02/07/2008, 23:13
Και φυσικά όλα τα παραπάνω τα έγραψα για να δείτε ότι το γάλα φεύγει από τα εργοστάσιο προς τους χονδέμπορους (σούπερ-μάρκετ, μινι μαρκετ κ.λ.π) με τιμή περίπου στα 0,80-0,85?/lt.

Με αυτή την τιμή η εταιρεία παραγωγής έχει βγάλει τα έξοδά της και ένα μικρό κέρδος. Το κέρδος των γαλακτοβιομηχανιών βασίζεται στην ποσότητα πιο πολύ. Δηλαδή μεγάλες πωλήσεις με μικρό κέρδος, αφού το γάλα αποτελεί βασικό προιόν διατροφής.
Η περαιτέρω αύξηση ης τιμής, αποτελεί άλλο θέμα.

zapmaria
02/07/2008, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Στην πρώτη σελίδα ο urban έγραψε,μεταξύ άλλων, αυτό....

Για αύριο,το ΙΝΚΑ έχει "προγραμματίσει" πλήρη αποχή από κάθε αγορά καταναλωτικών αγαθών.Έτσι και συμμετάσχει το 20-25%,πάμε για πάρτυ.

Οι τιμές που έβαλα παραπάνω (0,90-0,95?/lt), αποτελούν, για μένα τουλάχιστον, την τιμή που πρέπει να πουλιέται το γάλα.
Βέβαια τώρα τελευταία έχει προκύψει και το θέμα με τις μεταφορές και τις αυξήσεις στο πετρέλαιο, τα οποία επηρεάζουν άμεσα την τιμή μεταφοράς-διάθεσης, άρα και πώλησης.
Αυτό που έγραψε ο urban ισχύει. Σου λένε "αφού πουλάω που πουλάω, και αναγκαστικά από εμένα θα το αγοράσει, γιατί να μην βγάλω κάτι παραπάνω??"
Και έτσι φτάνουμε στο 1,20-1,40?/Lt σν δεν κάνω λάθος :wave2: :wave2: :wave2:

apav
03/07/2008, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
αποτελούν, για μένα τουλάχιστον, την τιμή που πρέπει να πουλιέται το γάλα

Στα 70 λεπτά έχουν υπεραρκετό κέρδος! Γιατί να τους σπρώξουμε στο 1?;

Έξω το αγοράζω 0.55?/lt. :sick:

zapmaria
03/07/2008, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Στα 70 λεπτά έχουν υπεραρκετό κέρδος! Γιατί να τους σπρώξουμε στο 1?;

Έξω το αγοράζω 0.55?/lt. :sick:

Στα 0,70? δεν βγάζεις κέρδος, βγάζεις απλά τα έξοδα σου και εξήγησα παραπάνω πως βγαίνει η τιμή.
Δεν ξέρω που το έβγαλες το συμπέρασμα ότι με 0,70?/lt έχεις και υπεραρκετό κέρδος. Εξήγησε μου πως το σκέφτεσαι να το καταλάβω.

Και μην συγκρίνεις το τι γίνεται έξω. Πρώτον εγώ με την Γερμανία για παράδειγμα δεν έχω τα ίδια μεταφορικά. Το εργοστάσιο χαρτιού για παράδειγμα βρίσκεται στην Σουηδία.Είναι πολύ πιο εύκολο να φτάσει εκεί παρά εδώ. να κατευθείαν τουλάχιστον 0,05? λιγότερα στην τιμή.
Αν βάλεις και το γεγονός ότι έχουν (όπως και να το κάνουμε) καλύτερη τεχνολογία και τεχνογνωσία βάλε τι γλιτώνουν και από τον ενεργειακό τομέα.
Τώρα θα μου πεις γιατί έχουν αυτοί τεχνογνωσία και τεχνολογία και όχι εμείς.
Εκεί πάμε σε άλλο θέμα πολύ μεγαλύτερο από αυτό που συχητάμε τώρα.
Το τομέα αγοράς πρώτης ύλης (γάλακτος) δεν το βάζω μέσα γιατί δεν ξέρω πόσο το αγοράζουν εκει πέρα, ούτε και τα μεταφορικά, τα οποία εξαρτώνται από το που είναι το εργοστάσιο και μέχρι που φτάνει το γάλα τους κ.α.
:wave2: :wave2: :wave2:

urban
03/07/2008, 18:29
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria


Είχαμε μείνει στα 0,70? το λίτρο.
αν εγώ θέλω να πουλήσω το γάλα μου σε μια μεγάλη αλυσίδα σουπερ μάρκετ θα πρέπει να την πληρώσω για να με βάλει σε κάποιο ράφι.
Δεν ξέρω πόσο πάει αυτό.



Καλα τα λες. Εγω λοιπον, ξερω ποσο παει και τα εγραψα λιγες μερες πριν εδω, στο ιδιο θρεντ. Βρες το ( γιατι εγω δεν ξερω πως γινεται να ξαναβρω τι προηγουμενο ποστ μου και να το παραθεσω εδω...:rolleyes: ) και συμπληρωσε τους υπολογισμους σου.


:wave2:

urban
03/07/2008, 18:32
Σβηστε με παιδιά, πιαστηκα αδιαβαστος!!!

madox
03/07/2008, 18:50
αν καπου πρεπει να γινει μποικοταζ αυτο πρεπει να εχει στοχο τις μεγαλες αλυσιδες μαρκετ

εχω κοψει εδω και χρονια τις αγορες απο αυτους ,μονο το lidl παιζει και ενα μικρο μαρκετ της γειτονιας που σε χαλεπους καιρους μου κανει και πιστωση(και εχει και κορη για παντρεια):rotflmao:

apav
03/07/2008, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
πως το σκέφτεσαι μην συγκρίνεις το τι γίνεται έξω

Παρατηρώντας την σπατάλη που γίνεται στα 0.30? που περιέγραψες και αναλογιζόμενος πως είναι δυνατόν αλλού με ακριβότερες τιμές στην διαδικασία των 0.30?, έχουν καταντήσει να το πουλούν 0.55? στον καταναλωτή.

zapmaria
03/07/2008, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Παρατηρώντας την σπατάλη που γίνεται στα 0.30? που περιέγραψες και αναλογιζόμενος πως είναι δυνατόν αλλού με ακριβότερες τιμές στην διαδικασία των 0.30?, έχουν καταντήσει να το πουλούν 0.55? στον καταναλωτή.

Εγώ προσπαθώ να σου εξηγήσω τι γίνεται στην Ελλάδα. Τώρα για το τι γίνεται στο εξωτερικό, δεν έχω άποψη για τίποτα. Ούτε για τιμές γάλακτος, ούτε για κόστος επεξεργασίας, ούτε για κόστος μεταφοράς και τοποθέτησης στο ράφι. Μπορεί αυτό το 0,30 να είναι ακριβότερο άλλα τα υπόλοιπα φθηνότερα. Οπότε δεν μπορείς να κρίνεις γνωρίζοντας μόνο τα μισά.
Περιέγραψα μια κατάσταση όπως όντως συμβαίνει χωρίς να θέλω να αγιάσω τις γαλακτοβιομηχανίες, άλλα ούτε και τους καταναλωτές. Στο κάτω κάτω και εγώ μια από τα ίδια είμαι. Απλά τυχαίνει να γνωρίζω κάποια πράγματα πάνω στο γάλα. ;) ;) ;)

THEOD
03/07/2008, 22:31
Ρε παιδιά τι το ζαλίζετε το πράγμα...??? Ούτε οικονομολόγοι είμαστε, ούτε όλα τα κοστολογικά στοιχεία ξέρουμε για να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα...

Το γεγονός όμως είναι ένα...Το γάλα πουλιέται σε όλη την Ευρώπη με μέση τιμή 0,75 το λίτρο...Όταν στην Ελλάδα οι leaderς της αγοράς που κατέχουν το συντριπτικό μερίδιο αυτής πουλάνε με μέση τιμή της τάξης του 1,30-1,35 το λίτρο, αυτό αντιπροσωπεύει από κάτω προς τα πάνω μια αύξηση της τάξης του + 75%....!!! :eyepop: :eyepop:

Ακόμα και χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις και ο πλέον βλάξ μπορεί να καταλάβει ότι ένα ελαφρά αυξημένο κόστος συλλογής του γάλακτος και μια μικρότερη συγκριτικά με τα Ευρωπαικά δεδομένα κλίμακα παραγωγής (τέτοιες σαχλοδικαιολογίες προφασίζονται οι βιομηχανίες...) δεν είναι δυνατόν να διαμορφώσει τέτοιες τεράστιες διαφορές...Φως φανάρι ότι κάποιοι κερδοσκοπούν χοντρά στις πλάτες μας...Και αυτό συμβαίνει εδώ και χρόνια...
Τώρα αν αυτοί είναι οι γαλακτοβιομηχανιές (που είναι...) ή οι αλυσίδες των σούπερμάρκετ (που επίσης είναι...), εμάς μας αφήνει αδιάφορους...Εμείς απλά πρέπει να αντιδράσουμε με το να μην αγοράζουμε το προιόν σε τέτοιες παράλογες τιμές και να είστε σίγουροι ότι μια αντίδραση με συμμετοχή και διάρκεια θα αναγκάσει την αγορά να βρεί μόνη της το "σωστό" σημείο ισσοροπίας...

zapmaria
03/07/2008, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
ούτε όλα τα κοστολογικά στοιχεία ξέρουμε για να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα...



έλα που τα ξέρουμε ;) ;) ;) ;)

apav
04/07/2008, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
έλα που τα ξέρουμε ;) ;) ;) ;)

:rolleyes:


Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
Εγώ προσπαθώ να σου εξηγήσω τι γίνεται στην Ελλάδα.

Δώσε λίγο χρόνο σε αυτό:


Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
και ο πλέον βλάξ μπορεί να καταλάβει ότι ένα ελαφρά αυξημένο κόστος συλλογής του γάλακτος και μια μικρότερη συγκριτικά με τα Ευρωπαικά δεδομένα κλίμακα παραγωγής (τέτοιες σαχλοδικαιολογίες προφασίζονται οι βιομηχανίες...) δεν είναι δυνατόν να διαμορφώσει τέτοιες τεράστιες διαφορές...Φως φανάρι ότι κάποιοι κερδοσκοπούν χοντρά στις πλάτες μας...Και αυτό συμβαίνει εδώ και χρόνια

και φαντάσου να σταματήσει ο κόσμος να αγοράζει γάλα για δύο μήνες. Να δω μετά με τι θα σε πληρώσουν οι γαλατάδες για τα οικονομικά σου, με τι θα πληρώσουν τα πετρέλαια πάνελα στον αγρότη και στο supermarket, με τι θα πληρώσουν τα μαύρα που λέγαμε πιο πάνω προς το supermarket, με τι θα πληρώσουν τον αγρότη, με τι θα πληρώσουν την ΔΕΗ, και τι θα κάνουν όλοι αυτοί που κρέμονται από τις ορέξεις των γαλατάδων.

Η λύση είναι: να τους προτείνετε να το πωλούν περισσότερο και από τον βασικό μισθό των 3?/ώρα και όχι μόνο για το γάλα, αλλά για τα πάντα. Τότε θα δούμε εάν η επανάσταση θα ξεκινήσει από την Μύκονο που λέει και ο Πανούσης. :wave2:

zapmaria
04/07/2008, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Δώσε λίγο χρόνο σε αυτό:

και φαντάσου να σταματήσει ο κόσμος να αγοράζει γάλα για δύο μήνες. Να δω μετά με τι θα σε πληρώσουν οι γαλατάδες για τα οικονομικά σου, με τι θα πληρώσουν τα πετρέλαια πάνελα στον αγρότη και στο supermarket, με τι θα πληρώσουν τα μαύρα που λέγαμε πιο πάνω προς το supermarket, με τι θα πληρώσουν τον αγρότη, με τι θα πληρώσουν την ΔΕΗ, και τι θα κάνουν όλοι αυτοί που κρέμονται από τις ορέξεις των γαλατάδων.

Η λύση είναι: να τους προτείνετε να το πωλούν περισσότερο και από τον βασικό μισθό των 3?/ώρα και όχι μόνο για το γάλα, αλλά για τα πάντα. Τότε θα δούμε εάν η επανάσταση θα ξεκινήσει από την Μύκονο που λέει και ο Πανούσης. :wave2: [/B]

Δεν είναι μόνο οι ορέξεις των γαλατάδων, είναι οι ορέξεις των παραγωγών, είναι οι ορέξεις των σουπερ μάρκετ, είναι οι ορέξεις των προμηθευτών είναι οι ορέξεις 100 ατόμων που εμπλέκονται στην όλη παραγωγή.

Σχετικά με το μπουκοτάζ, συμφωνώ. Και όχι μόνο για δύο μήνες και για παραπάνω.
Σκέψου όμως και τις συνέπειες.
Δεν θα πουλάω γάλα, άρα δεν θα αγοράζω από τους κτηνοτρόφους, άρα ο κτηνοτρόφος δεν θα έχει να διαθέσει το γάλα του οπότε δεν θα έχει και χρήματα να ζήσει, άρα θα διώξουν εμένα και άλλους 50 από το εργοστάσιο, άρα θα με απολύσου από το σούπερ μάρκετ γιατί δεν θα τους χρειάζομαι, μαζί με άλλους 40 εργαζόμενους και άλλους 50 οδηγούς.

Η λύση οπότε για μένα δεν είναι να μην αγοράζεις κάποια προιόντα.
Η λύση είναι να αγοράζεις τα προιόντα τα οποία θεωρείς ότι είναι στην σωστή τιμή.
Αν 1,30? είναι ακριβό για ένα λίτρο γάλα, αγόρασε αυτό που έχει 0,80-0,90? (δεν ξέρω πόσο).
Αν πουλήσει αυτό και δεν πουλήσει το ακριβό, θα αναγκαστεί και η βιομηχανία να ρίξει τιμές, όπως και το σούπερ-μαρκέτ αργότερα. Πάρε ένα φασόν προιόν. Το ίδιο γάλα είναι σε άλλη συσκευασία και με χαμηλότερη τιμή.

apav
05/07/2008, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
είναι οι ορέξεις των παραγωγών

Ο παραγωγός είναι η τελευταία πέτρα του σκανδάλου που ακούει τον εκβιασμό της εταιρίας, "εάν θες πούλα!". :sick:


Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
Σχετικά με το μπουκοτάζ, συμφωνώ. Και όχι μόνο για δύο μήνες και για παραπάνω. Σκέψου όμως και τις συνέπειες.

Μα μόνο οι συνέπειες, βλέπε πονάει τσέπη, μπορεί να τους αλλάξει γνώμη και νοοτροπίες. Εάν δεν μπορούμε να κάνουμε θυσία-αγώνα, καλά μας κάνουν και πληρώνουμε κερατιάτικα. :evil:


Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
Η λύση είναι να αγοράζεις τα προιόντα τα οποία θεωρείς ότι είναι στην σωστή τιμή.

Καθόρισε την σωστή τιμή. Στον πολιτισμό, οι τιμές καθορίζονται σε συνάρτηση του βασικού μισθού. 3? είναι ο βασικός μισθός (ωρομίσθιο), δικαιολογείται το 1.5? ή το 1? ανά λίτρο; Δικαιολογείται έξω να έχουν βασικό μισθό 7.5? και το γάλα να πωλείται 0.50?; Δεν βγάζουν κέρδος; Πώς δικαιολογούν την τιμή του καφέ (1/5 ωρομισθίου), του σινεμά (1/2 ωρομισθίου), του θεάτρου (1 ωρομίσθιο), του εστιατορίου (1 ωρομίσθιο), ή της βενζίνης; (1/5 ωρομισθίου)

Είπαμε ότι είμαστε καθυστερημένοι ως αγορά, αλλά από την στιγμή που δεν θέλουμε να χαλάσουμε και την βόλεψη μας, κάποιοι θα κυκλοφορούν με Cayenne και κάποιοι θα κλαίγονται για 1 λίτρο γάλα. :sick:

zapmaria
05/07/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Ο παραγωγός είναι η τελευταία πέτρα του σκανδάλου που ακούει τον εκβιασμό της εταιρίας, "εάν θες πούλα!". :sick:

Έτσι λειτουργούσε το καρτέλ, αν είχες ακουστά.
Άλλα δεν ήταν όλοι στο καρτέλ. Θυμάσαι ποιες εταιρείες ήταν??? Οι μεγάλες, που και αυτή την στιγμή που μιλάμε το γάλα συνεχίζουν να το δίνουν πιο ακριβά σε σχέση με αυτές που δεν ήταν. Αγόραζαν φθηνό γάλα με τον τρόπο που λες και το πουλούσαν σε τετραπλάσια τιμή.



Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Μα μόνο οι συνέπειες, βλέπε πονάει τσέπη, μπορεί να τους αλλάξει γνώμη και νοοτροπίες. Εάν δεν μπορούμε να κάνουμε θυσία-αγώνα, καλά μας κάνουν και πληρώνουμε κερατιάτικα. :evil:

Συνέπειες δεν εννοώ τις συνέπειες στην τσέπη του βιομηχάνου. Εννοώ τις συνέπειες σε εσένα και σε εμένα που θα μείνουμε χωρίς δουλειά. Ο βιομήχανος θα την βρεί την άκρη του. Εσύ που δεν θα έχεις δουλειά τι θα κάνεις????



Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Καθόρισε την σωστή τιμή. Στον πολιτισμό, οι τιμές καθορίζονται σε συνάρτηση του βασικού μισθού. 3? είναι ο βασικός μισθός (ωρομίσθιο), δικαιολογείται το 1.5? ή το 1? ανά λίτρο; Δικαιολογείται έξω να έχουν βασικό μισθό 7.5? και το γάλα να πωλείται 0.50?; Δεν βγάζουν κέρδος; Πώς δικαιολογούν την τιμή του καφέ (1/5 ωρομισθίου), του σινεμά (1/2 ωρομισθίου), του θεάτρου (1 ωρομίσθιο), του εστιατορίου (1 ωρομίσθιο), ή της βενζίνης; (1/5 ωρομισθίου)

Είπαμε ότι είμαστε καθυστερημένοι ως αγορά, αλλά από την στιγμή που δεν θέλουμε να χαλάσουμε και την βόλεψη μας, κάποιοι θα κυκλοφορούν με Cayenne και κάποιοι θα κλαίγονται για 1 λίτρο γάλα. :sick:

Σου λέω για μια ακόμα φορά, ότι δεν ξέρω τι γίνεται έξω και δεν μπορώ να έχω άποψη, για το πόσο αγοράζουν το γάλα και πόσο το πουλάνε και γιατί γίνεται αυτό. Μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω και δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο.
Και όπως έγραψα και παραπάνω θεωρώ λογική τιμή πώλησης του γάλακτος 0,80-0,90?. Τα περί 1,20 και 1,30 ? τα θεωρώ υπερβολικά και αυτά τα οποία είναι στα 0,60-0,70? τα θεωρώ ύποπτα (αραιωμένο γάλα, γάλα μη κανονικό κ.λ.π )

apav
05/07/2008, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
καρτέλ

Όπως και να το ονομάσουν, η κατάντια είναι ότι οι καταναλωτές το κατάπιαν αμάσητο. :sick:


Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
Εσύ που δεν θα έχεις δουλειά τι θα κάνεις?

Δεν θα αγοράσω Κ8. Ο βιομήχανος έγινε επειδή τον έφτιαξες εσύ και εγώ. Εάν εγώ και εσύ δεν έχεις δύναμη=χρήματα, δεν θα μπορέσες να τον τροφοδοτήσεις για να σου πουλάει τους πιο πάνω εκβιασμούς. Θα μου πεις ότι δεν έχεις και δύναμη να βάλεις άλλες 23 νέες δόσεις, αλλά θα σου πω ότι έχεις άπειρο χρόνο να ξανασκεφτείς ορισμένα πράγματα.

Όταν πριν 20 χρόνια έκλειναν τα τελευταία εργοστάσια στην Πάτρα, οι πιο πάνω βιομήχανοι έτριβαν τα χέρια τους ότι θα ξαναφτιάξουν μαυραγορίτικα μονοπώλια. Μπορείς να φανταστείς τις φατσούλες τους όταν το παιχνίδι το διαμόρφωσαν οι πολύ-εθνικές;

Χωρίς δουλειά ζεις, ο βιομήχανος χωρίς Cayenne, δεν! Οπότε, μπορείς να φανταστείς με τι ευκολία καίνε τις τελευταίες τους αποθήκες τώρα και την κάνουν για Βουλγαρία έχοντας τσεπώσει και τις αποζημιώσεις των ασφαλιστικών. Χάνω την δουλειά μου και ο βιομήχανος νομίζει ότι θα συνεχίσω να αγοράζω. :alien:

Πώς μπορώ εγώ να συζητήσω με αυτόν τον άνθρωπο που μου κυκλοφορεί με το Jaguar και θεωρεί λογικές τις τιμές του; Τον άνθρωπο που καίει την επιχείρηση του για να πάρει την παχυλή αποζημίωση πριν φύγει στο εξωτερικό; Μήπως με το να συζητήσω μαζί του με οικονομικούς όρους-δεν_αγοράζω_λέμε_να_σου_μείνουν_απούλητα_και_να_τα_κάψε ις_και_αυτά;


Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
λογική τιμή πώλησης

Κανένα πρόβλημα. Απλώς εγώ δεν θέλω να δουλεύω 20 λεπτά για να πιω ένα ποτήρι γάλα. Όπως δεν θέλω να μου πουλάει αφεντιλίκι με τις απλήρωτες υπερωρίες και να προσπαθώ να αποδείξω ότι είμαι ελέφαντας, αφού κρίνουν ότι είναι σωστή, τίμια και λογική η τιμή αυτή, ας το πουλήσουν τόσο. :wave2:

zapmaria
05/07/2008, 21:41
Μπορεί όντως να συμβαίνει αυτό που λες περί εμπρησμών για αποζημιώσεις κ.λ.π. δεν ξέρω, άλλα το φαντάζομαι, όπως και με τα καράβια που τα βουλιάζουν για τον ίδιο λόγο.
Άρα εσύ τι πιστεύεις? Θα σταματήσεις να αγοράζεις γάλα γιατί είναι ακριβό??? Θα αγοράσεις πιο φτηνό γάλα, ή θα κάνεις σαν να μην άκουσες τίποτα και θα συνεχίσεις να πίνεις το γάλα που έπινες ώς τώρα αδιαφορώντας για την τιμή του???
Εσύ ναι μπορείς να κάνεις κάτι από τα παραπάνω. Η μάνα όμως που θέλει να δώσει γάλα στο παιδί της μπορεί??? Οπότε πιστεύω ότι η λύση δεν είναι η αποχή, άλλα το να δείξεις με τις πράξεις σου ότι θέλεις πιο φτηνά προιόντα.
Αν δεν πουλάει κανεις ,απλά δεν πουλάει. Αν πουλάει όμως ο ανταγωνιστής και δεν πουλάς εσύ, τότε αρχίζει το πρόβλημα και ψάχνεις να βρεις πως να πουλήσεις και το δικό σου προιόν, άρα ρίχνεις τιμές ή κάνεις άλλες κινήσεις (θέμα μάρκετινγκ, δεν ξέρω και πολλά πράγματα για αυτόν τον τομέα)

iatrodikastis
05/07/2008, 21:58
Θέματα marketing :

To "σπάσιμο" των τιμών οφελεί τον καταναλωτή και οδηγεί στο κλείσιμο των επιχειρήσεων.

Το μποϋκοτάρισμα ενός υπερτιμολογημένου προϊόντος,οδηγεί στην σωστή κοστολόγηση,με αποτέλεσμα την οφέλεια του καταναλωτή και της επιχείρησης.

Γιατί να πληρώνω εγώ την παρακαταθήκη του γάλακτος στα ράφια?

Γιατί στην κοστολόγηση του γάλακτος να υπολογίζονται και τα έξοδα επιστροφής των ληγμένων.

Γιατί κάποιες γαλακτοβιομηχανίες πουλάνε γάλα χωρίς δικαίωμα επιστροφής και έχουν "σωστή" τιμή?

Γιατί κάποιοι επιχειρηματίες που αγοράζουν γάλα από τις παραπάνω βιομηχανίες χρησιμοποιούν το "ληγμένο" γάλα,που δεν μπορούν να επιστρέψουν,σε άλλα προϊόντα?

Η πράξη έχει δείξει ότι αν ο καθένας μας αγοράζει με οικονομικά κριτίρια,δλδ μεγιστοποίηση της οφέλειας από το έξοδο που κάνω,τότε η αγορά ρυθμίζεται αυτόματα.

zapmaria
05/07/2008, 22:18
just in time ;) ;) ;)

apav
06/07/2008, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
Μπορεί όντως να συμβαίνει αυτό που λες περί εμπρησμών για αποζημιώσεις

Πριν δύο εβδομάδες στην Πάτρα.:evil:


Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
Θα σταματήσεις να αγοράζεις γάλα γιατί είναι ακριβό?

:a01:


Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
Η μάνα όμως που θέλει να δώσει γάλα στο παιδί της μπορεί?

1. Θηλασμός
2. Το αγοράζεις και θα του την φορέσεις :a36: αργότερα για το έγκλημα που κάνει να πουλάει σε αυτές τις τιμές.


Αρχικά δημιουργήθηκε από zapmaria
Οπότε πιστεύω ότι η λύση δεν είναι η αποχή, άλλα το να δείξεις με τις πράξεις σου ότι θέλεις πιο φτηνά προιόντα. Αν δεν πουλάει κανεις ,απλά δεν πουλάει. Αν πουλάει όμως ο ανταγωνιστής και δεν πουλάς εσύ, τότε αρχίζει το πρόβλημα και ψάχνεις να βρεις πως να πουλήσεις και το δικό σου προιόν, άρα ρίχνεις τιμές ή κάνεις άλλες κινήσεις (θέμα μάρκετινγκ, δεν ξέρω και πολλά πράγματα για αυτόν τον τομέα)

Καρτέλ έλεγες πιο πάνω. Γιατί να ρίξει τις τιμές αφού τα προβατάκια θα αγοράσουν τον καΊφέ με 5?πούλα; Το να αγοράζω το γάλα 1.50? γιατί οι ανταγωνιστές το πουλούν 1.60? δεν με κάνει και τόσο ευτυχισμένο ότι ρίχνω τις τιμές. Αντίθετα, μου υπενθυμίζει ότι σήμερα δούλεψα μισή ώρα για να πιω ένα μαμημένο ποτήρι γάλα. :evil:


Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
Γιατί κάποιοι επιχειρηματίες που αγοράζουν γάλα από τις παραπάνω βιομηχανίες χρησιμοποιούν το "ληγμένο" γάλα,που δεν μπορούν να επιστρέψουν,σε άλλα προϊόντα?

Γιατί αυτό γίνεται από παλιά και απλά τώρα με τα χημικά είναι 100 φορές πιο εύκολο. Έχεις δει πόσο νόστιμο γίνεται το ανακυκλωμένο μουχλιασμένο κίτριτο τυρί; :sick: Με τα χάλια που έχουμε φτάσει, ποιος περιμένει από τον επιχειρηματία να έχει τσίπα πάνω του;


Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
Η πράξη έχει δείξει ότι αν ο καθένας μας αγοράζει με οικονομικά κριτίρια,δλδ μεγιστοποίηση της οφέλειας από το έξοδο που κάνω,τότε η αγορά ρυθμίζεται αυτόματα.

Σε μια υγιή αγορά. Εδώ ισχύει ο νόμος του μαυρεμπορίου. Εξάλλου, και όλοι τους να κλείσουν, με τόσο κλέψιμο που έχουν κάνει, μπορούν να ζήσουν μέχρι και τα τρισέγγονα τους. Δεν τους αγγίζει καν αυτό το σενάριο. :wave2:

THEOD
06/07/2008, 10:15
Έχω την εντύπωση ότι ξεφύγατε από ένα ΠΟΛΥ συγκεκριμένο θέμα, και κάπου οι υπόλοιποι χάσαν την μπάλλα...

2-3 παρατηρήσεις ίσα για να επαναφέρουν το ποστ στον αρχικό του σκοπό και στόχο...

1. Είναι γεγονός ότι στην Ελλάδα εδώ και χρόνια οι μεγαλοβιομηχανίες γάλακτος σε συνεργασία προφανώς με τις αλυσίδες ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΥΝ ΑΣΥΣΤΟΛΑ στην πλάτη του Έλληνα πολίτη πουλώντας γάλα με ενοποιημένη τιμή και με αντίτιμο 70-80% περισσότερο από ότι σε όλη την Ευρώπη...Φυσικά δεν είναι οι μόνες-και σε άλλα προιόντα συμβαίνει αυτό, απλά εδώ η περίπτωση είναι η πιο "καραμπινάτη"...

2. Είμαστε ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ...Δεν θα κάνουμε τους οικονομικούς αναλυτές ούτε τους βιομήχανους μαντεύοντας πόσο μπορεί να είναι η κανονική του τιμή, ή πόσα κέρδη βγάζουν, ή τι θα γίνει άμα βγάλουν λιγότερα... Απλά μας ενδιαφέρει να πληρώνουμε το προιόν σε παρόμοια τιμή με όλο τον υπόλοιπο κόσμο....Το αν φταίνε οι βιομηχανίες ή τα μάρκετ μας είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ....
Επίσης δεν είναι δυνατόν να ανεχόμαστε αυτήν την κατάσταση με την γελοία δικαιολογία ότι θα την πληρώσουν οι κτηνοτρόφοι, ή θα κλείσουν βιομηχανίες και θα μείνουμε χωρίς δουλειά...Βλακείες κοπανιστές... Οι κτηνοτρόφοι ας οργανωθούν καλύτερα σε συνεταιρισμούς ώστε να μπορούν να ανθίσταται στις πιέσεις, ή στην τελική ας δημιουργήσουν δική τους μονάδα επεξεργασίας και δίκτυο διανομής αν θέλουν να επιβιώσουν και να πωλούν σε ανθρώπινες τιμές... Και κανένας δεν θα χάσει την δουλειά του γιατί ποσότητες γάλακτος πάντα θα χρειάζεται να παραχθούν και να πουληθούν...

3. Το γάλα είναι είδος ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ και ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ειδικά σε οικογένειες μέ μικρά παιδιά, άρα σενάρια πλήρως αποχής από την αγορά του είναι ουτοπικά και καταδικασμένα σε αποτυχία...ΥΠΑΡΧΟΥΝ όμως φθηνά γάλατα στην αγορά είτε Ελληνικά είτε εισαγώμενα όπου μπορούμε να στραφούμε για να πιέσουμε... Αν το κάνουμε με συνέπεια, θα δείτε πολύ σύντομα τα πράγματα να αλλάζουν... Σταματήστε λοιπόν να αγοράζετε γάλα πάνω από 0,9-1 ευρώ...Μην φοβηθείτε να δοκιμάσετε άγνωστες μάρκες ή γάλα υπό brand-name...Συνήθως είναι το ίδιο με τα γνωστά αλλά αισθητά φθηνότερο...Στην ανάγκη στραφείτε στο εισαγώμενο υψηλής παστερίωσης που υπάρχει σε εναλλακτικές αλυσίδες... Μπορεί να χρειαστεί να πάτε σε 2-3 μάρκετ για να βρείτε, αλλά θα βρείτε. No pain-no gain δυστυχώς...

4. Επειδή η φασαρία γίνεται για το γάλα, μην μας ξεφεύγει το γεγονός ότι οι ΙΔΙΕΣ βιομηχανίες ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΟΥΝ σε όλα τα γαλακτοκομικά. Το γιαούρτι είναι επίσης ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ με τα Ευρωπαικά δεδομένα, ενώ μεγάλο πάρτυ γίνεται και στα παγωτά όταν ένα κυπελλάκι των 100-150γρ (τεράστιο κουτί με πάτο 5 εκατοστά....) κοστίζει πάνω από 2 εύρω !!! ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΤΕ ΣΥΝΟΛΙΚΑ....και μην υποκύπτετε ούτε να αφήνετε τα παιδιά σας να υποκύψουν στην πλύση εγκεφάλου των διαφημίσεων και του μάρκετινγκ..

5. Ο καταναλωτής έχει ΔΥΝΑΜΗ...Κάτι που στις υπόλοιπες Ευρωπαικές το έχουν μάθει εδώ και δεκαετίες... Εμείς ΤΩΡΑ υπο την πίεση της οικονομικής κρίσης αρχίζουμε να το ψυχανεμιζόμαστε.
Πρέπει να αποκτήσουμε καταναλωτική συνείδηση, να οργανωθούμε, και να αντιδράμε συνολικά και στοχευμένα. Απαιτεί χρόνο μιας και η συνήθεια είναι ισχυρή, αλλά θα γίνει. Και πρέπει όλοι μας να αλλάξουμε νοοτροπία και συνήθειες για να το πετύχουμε...



Αντί λοιπόν να διαφωνούμε και να αναλωνώμαστε σε επιμέρους μικροπράγματα, πρέπει να στηρίξουμε και να προωθήσουμε όσο μπορούμε τις οργανωμένες κινήσεις που δειλά-δειλά κάνουν τα πρώτα τους βήματα, και το κυριότερο...Χρησιμοποιείστε το μυαλό σας, και αλλάξτε καταναλωτικές συνήθειες όσο και αν αυτό μας "ξεβολεύει" κάποιες φορές...Τώρα πια το διαδίκτυο μας προσφέρει ένα βήμα δημοσιότητας και οργάνωσης χωρίς να εξαρτώμαστε από τα πουλημένα σε συμφέροντα ΜΜΕ...Ευκαιρία να το χρησιμοποιήσουμε και για τέτοια πράγματα...

KRHTIKOS
07/07/2008, 00:41
Κάνα τρόπο να πέρνουμε ευρωπαικό μισθό ξέρει κανείς;;;;;
Στην Ελλάδα ε;

the Italian
07/07/2008, 01:55
Ο βασικος φταχτεις ειναι το κρατος που το αφορ αμονο η τσεπη του και δεν ασχολειται καθολου με την αισχροκερδια παντου.Στο γαλα κολλησαμε τωρα....

nik53
16/01/2009, 16:35
loipon paidia swsta eipate gia ta kosti tou galaktos,kai to gala ontws fevgei apo ton paragogo sta 0,35 me 0,40 to litro, gia na mpeis sta katastimata thes toulaxiston to ligotero stoin pio mikri alisida 12000euro,tha simfonisw oti to gala exei tsouxteri timi alla oxi gia oles tis etairies.i megales etairies otan pouloun 125 me 170 sto supermarket einai megala ta posa kai ta kerdi alla se mikres topikes etairies i timi tou 155 kapou ekei einai sto kostos giati skeftite oti den pouloun posotita alla poiotita,kanena gala otan iparxei se megales alysides den einai poiotiko giati oti k n kaneis einai viomixanopoiimeno pleon,kai den thelw na akouw apo kamia etairia oti einai diko mas to gala apo tin farma mas i apo to agroktima mas kai na pouloun 30 tonous kai..pws ginetai ayto?poios paragos exei 1400 agelades gia na piasei 25 30 tonous?kanenas.tha m peis kai ti gala na pio mono megales einai sto paixnidi,k omws egw xerw arketes stin vorio ellada p axizei na tous dwseis t 1,50 k na pieis poiotiko paradoiako gala pou to fteiaxnoy=un oi idioi kai to pasterionounxoris na travane ta lipi i na to anakiklonoun i na t pasterionoun parapanw gia na kratisei perisoteres meres,kai telos oson afora ta private label twn super market tou enos euro einai oi epistrofes twn megalwn etairiwn xoris lipi i threptika stoixia pou kanonika tha eprepe na apagorevetai n poulietai alla miza sti miza vgenei sto rafi k gia na to katalavetai parte k vraste to na dite ti krema tha vgalei i poli apla parte opoidipote gala kai xtipiste to n deite an tha pixi.an pixi simenei oti toulaxiston exei lipi panw apo 3 % epidi ta xerw ayta ola kai gia tin kathe etairia megali k mikri (ayti einai i douleia m) den iparxei etaireia m kalo gala pou na exei parousia se megala supermarket ektos apo dio pou exoun apla kalo gala alla gia logous evnoitous den mporw oute na kakoxaraktirisw oute na penepsw.pantws na pinete gala kai na katanalonete giati epofeloumaste oloi apo ta stoixia tou k voithame me ayton ton tropo tin ktinotrofiki oikonomia alla prosexte apo mikres etairies sta mini market k psomadika kai topikes etairies,osoi menoun sindo kilkis kai se tetoies perioxes xeroun poies ennow

THEOD
25/04/2009, 16:21
Η ανακοίνωση της Vivartia (βλεπε ΔΕΛΤΑ) για πτώση κατά 25% της τιμής του γάλακτος στο ράφι των μάρκετ δεν είναι καθόλου τυχαία και δείχνει ακριβώς την δύναμη που έχουν οι καταναλωτές....

Γιατί φυσικά αυτή η απόφαση δεν είναι δείγμα "καλοσύνης"... Ελήφθη μετά από μεγάλη πτώση στον τζιρο των γαλάτων της και στην ταυτόχρονη ραγδαία αύξηση των πωλήσεων των φθηνότερων αντίστοιχων προιόντων "ιδιωτικής ετικέττας" εις βάρος των δικών τους - και ας προσπαθούν να το παρουσιάσουν ώς κίνηση καλής θελήσεως και ευθύνης έναντι του καταναλωτικού κοινού... Κουτόχορτο δεν τρώμε...

Και αυτό από μια παντοδύναμη εταιρία που επι χρόνια είχε μάθει να κερδοσκοποεί ασύστολα ανενόχλητη (και για να μην ξεχνιόμαστε συνεχίζει να το κάνει όπου την "παίρνει" όπως στο γιαούρτι, παγωτό κλπ) στην πλάτη του Ελληνα καταναλωτή...
Και φαντάζομαι ότι εντός ολίγον ημερών ηχηρά ή σιωπηλά θα ακολουθήσουν και οι άλλοι μέχρι πρότινος "συνάδελφοι στο καρτέλ της κερδοσκοπίας" όπως ΦΑΓΕ, ΜΕΒΓΑΛ κλπ... Και υπάρχει περιθώριο για αρκετά ακόμη πιο κάτω....Άρα η "πίεση" πρέπει να συνεχιστεί...

Ένα απλό δείγμα του τι σημαίνει δύναμη του καταναλωτή και συνειδητοποιημένη αντίδραση απέναντι στο κατεστημένο των καρτέλ και των κερδοσκόπων, και κόντρα στην συνήθεια και στην μοιρολατρική κακομοιριά που μας έχουν επιβάλλει (επειδη τους συμφέρει...) ότι στην "Ελλάδα τίποτα δεν αλλάζει"...

THEOD
11/06/2009, 18:35
Και όπως είχα ήδη επισημάνει από την αρχή αυτού του τόπικ το πρόβλημα των καρτέλ και των μονοπολίων που ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΟΥΝ δεν είναι μόνο στο γάλα...Είναι και στο γιαούρτι, και στο παγωτό, και στους φυσικούς χυμούς...

Στο γάλα μετά από όλον αυτόν τον θόρυβο και το μπουκοτάζ κάτι καταφέραμε...
Σειρά έχουν τα επόμενα με πρώτο στόχο το ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ γιαούρτι...

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1022714&lngDtrID=251