PDA

View Full Version : Μπαριερες Δολοφονοι.....



gkmaggas
09/06/2008, 15:04
Το δικό του μήνυμα πέρασε κατά τη διάρκεια του γύρου θριάμβου του ο Dani Pedrosa στην Catalunya.

Aμέσως μετά τον τερματισμό, ο νεαρός Ισπανός πήρε μια σημαία η οποία έγραφε πάνω «Guardarraíles asesinos» - «μπαριέρες δολοφόνοι».

Ο λόγος φυσικά για τις προστατευτικές μπαριέρες που υπάρχουν στους δημόσιους δρόμους και οι οποίες είναι άκρως επικίνδυνες για τους μοτοσυκλετιστές.


133060

cityfly
09/06/2008, 15:08
ωραία κίνηση

VANDA
09/06/2008, 15:09
Ωραίος ο Ντάνι...

Bavarian
09/06/2008, 15:23
Μπράβο Ντάνυ...:winka:

p@nos
09/06/2008, 15:25
πολυ ωραια κινηση,μπραβο


:smilea:

apav
09/06/2008, 15:31
:a013:

Aggelos_SV
09/06/2008, 17:12
Μπράβο του!!!
Ανεβαίνει πολύ στην υπόληψή μου ,παρότι είναι αχώνευτος:beer:

fantacid
09/06/2008, 17:29
k γω νομιζα οτι ειναι ελληνικης επινοησης αυτες οι μπαριερες....



κριμα που υπαρχουν κ στην υπολοιπη ευρωπη!

:sad: :sad: :sad: :sad:


αν σε δεκα χρονια τις αποσυρουν απο την ευρωπη σε 30 θα τις αποσύρουν κ απο την ελλαδα!

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

VANDA
09/06/2008, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV

Ανεβαίνει πολύ στην υπόληψή μου ,παρότι είναι αχώνευτος:beer:



Κι εγώ το ίδιο ένιωσα... :lol:

zephyr1
09/06/2008, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
k γω νομιζα οτι ειναι ελληνικης επινοησης αυτες οι μπαριερες....



κριμα που υπαρχουν κ στην υπολοιπη ευρωπη!

:sad: :sad: :sad: :sad:


αν σε δεκα χρονια τις αποσυρουν απο την ευρωπη σε 30 θα τις αποσύρουν κ απο την ελλαδα!

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Γιατι οι κολωνες της Δεη?

Δρομος καινουργιος με χωραφια αριστερα-δεξια και μετα απο λιγο καιρο γεμιζει και απο της 2 πλευρες με στηλους ανα 20 μετρα.

Σκαψτε την γη ρε ΠΑΠΑΡΕΣ και καντε τα υπογεια, φθηνο κοστος και κανενας κυνδινος.

:yuck:

KaTaNaS
09/06/2008, 19:20
h lysh ειναι απλή , απλα ανεβαζει το κοστος στο 70%

μια δευτερη σειρα κουρμπαρισμένου ελάσματος (σαν το υπαρχον που βρισκεται στους 60 ποντους) στο ενδιαμεσο υψος των γυμνων στηλων.

να ειναι και απο μικροτερο παχος ελασματος για ευκολοτερη παραμορφωση και πιο ηπια ανακοπη ορμης

madox
09/06/2008, 20:00
Eδω εμεις τι κανουμε για τις δολοφονες μπαριερες?καποτε πρεπει να αφησουμε κατα μερος τις διαφορες μοτοσυγκεντρωσεις(καλες και αυτες αλλα προεχουν αλλα κατα την γνωμη μου)για αργοτερα και να δωσουμε βαση σε τετοιου ειδους σοβαρα θεματα.

700_Thespieis
09/06/2008, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Eδω εμεις τι κανουμε για τις δολοφονες μπαριερες?καποτε πρεπει να αφησουμε κατα μερος τις διαφορες μοτοσυγκεντρωσεις(καλες και αυτες αλλα προεχουν αλλα κατα την γνωμη μου)για αργοτερα και να δωσουμε βαση σε τετοιου ειδους σοβαρα θεματα.

Μονο σου τα λες(το υπολοιπο το ξερεις)... :sad:

stefanos
09/06/2008, 21:12
Εμείς εδώ θαυμάζουμε τους αυτοκινητόδρομους τύπου Αττικής οδού που έτσι και πέσεις με μηχανή:wave2:
Γιατί δεν είναι μόνο οι μπαριέρες αλλά και οι τοίχοι αντιστήριξης.
Με λίγα λόγια οτι είναι καλό για τα αυτοκίνητα είναι κακό για τις μηχανές.
Αλλά το μόνο που φωνάζουμε είναι ο τάπητας και η πρόσφυση του, ώστε να ανοίγουμε.

hercul
09/06/2008, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Γιατι οι κολωνες της Δεη?

Δρομος καινουργιος με χωραφια αριστερα-δεξια και μετα απο λιγο καιρο γεμιζει και απο της 2 πλευρες με στηλους ανα 20 μετρα.

Σκαψτε την γη ρε ΠΑΠΑΡΕΣ και καντε τα υπογεια, φθηνο κοστος και κανενας κυνδινος.

:yuck:

Η υπόγεια μεταφορά ηλεκτρικής ενέργειας σίγουρα θα ήταν καλύτερη για το οδικό δίκτυο αλλά είναι πολυδάπανη για την ΔΕΗ(5-10 φορές ακριβότερη από την εναέρια μεταφορά) και έχει πιο αργή και ακριβή επισκευή!
Παρόλαυτά θα μπορούσαν απλά να μην έχουν τις εναέριες γραμμές μεταφοράς δίπλα στους δρόμους αλλά αυτό πάλι σε περίπτωση βλάβης θα δυσκόλευε το έργο των συνεργείων! Με λίγα λόγια ο κάθε φορέας κοιτάει την βόλεψη του! :yuck:

Προσωπικά πάντως έχω δει απο κολώνες πολλούς μηχανόβιους να παθαίνουν σοβαρή ζημιά αλλά ακόμα και αυτοκίνητα! Απαράδεκτο! :sick:

:a18: στον Dani!

zzr2005
10/06/2008, 13:17
παντως ρε παιδια υπαρχει καποια ασφαλής για μοτοσυκλετιστςε λυση για τον διαχωριμο των ρευματων κυκλοφοριας???
εγω δεν μπορώ να σκεφτώ καποια....
και αν δεν την εχουν σκεφτει σε προηγμενα κρατη ισως και να μην υπάρχει....
οι κολώνες ειναι αλλο θεμα και σιγουρα θα μπορουσαν να αποφευγονται διπλα σε δρομους οπως καθε μορφης κολωνακι κτλ...

devil's animal
10/06/2008, 14:09
μπραβο στον πιτσιρικο!
:beer:

madox
10/06/2008, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
παντως ρε παιδια υπαρχει καποια ασφαλής για μοτοσυκλετιστςε λυση για τον διαχωριμο των ρευματων κυκλοφοριας???
εγω δεν μπορώ να σκεφτώ καποια....
και αν δεν την εχουν σκεφτει σε προηγμενα κρατη ισως και να μην υπάρχει....
οι κολώνες ειναι αλλο θεμα και σιγουρα θα μπορουσαν να αποφευγονται διπλα σε δρομους οπως καθε μορφης κολωνακι κτλ...


στην αμερικα απο οτι βλεπω βαζουν μαλακο υλικο στο κατω μερος ετσι ωστε να αποφευχθει η οποιαδηποτε περιπτωση καποιος να σφινωσει απο κατω επισης εκει που αρχιζουν οι μπαριερες και διαχωριζονται τα ρευματα τοποθετουνται πλαστικα βαρελια με νερο.Μια καλη λυση ειναι τα παλια λαστιχα ως επενδυση του κατου μερους της μπαριερας(καπου το ειχα διαβασει οτι μαλλον θα εφαρμοστει στην αγγλια)

toulis
10/06/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox

Μια καλη λυση ειναι τα παλια λαστιχα ως επενδυση του κατου μερους της μπαριερας(καπου το ειχα διαβασει οτι μαλλον θα εφαρμοστει στην αγγλια)

Κάποτε θυμάμαι είχε γίνει μια κίνηση από συνονόματο περιοδικό νομίζω.

Είχε γίνει προσπάθεια να μαζευτούν άτομα και υλικά με σκοπό την τοποθέτηση παλιών λάστιχων στα κολονάκια των μπαριερων.

Για να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι το αποτέλεσμα αλλά είναι μια καλή λύση νομίζω

zzr2005
12/06/2008, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
στην αμερικα απο οτι βλεπω βαζουν μαλακο υλικο στο κατω μερος ετσι ωστε να αποφευχθει η οποιαδηποτε περιπτωση καποιος να σφινωσει απο κατω επισης εκει που αρχιζουν οι μπαριερες και διαχωριζονται τα ρευματα τοποθετουνται πλαστικα βαρελια με νερο.Μια καλη λυση ειναι τα παλια λαστιχα ως επενδυση του κατου μερους της μπαριερας(καπου το ειχα διαβασει οτι μαλλον θα εφαρμοστει στην αγγλια)

αν δεν κανω λαθος στην Αμερικη εχουν και αυτο το συστημα με το μεγαλο κενο αναμεσα στα δυο ρευματα ...το οποιο εχει κλιση ....σαν ομαλο χαντακι.....
δεν ξερω κατα ποσο ειναι διαδεδομενη εφαρμογη.....
αλλα μου φαινεται το πιο εφικτο σε εφαρμογή...