PDA

View Full Version : Moλις μου ηρθε με e-mail...



edmarios
10/06/2008, 08:15
To παρακατω μηνυμα μολις μου και ομολογω οτι ειναι πολυ συγκινητικο....

ΤΟ καλύτερο ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΤΕ…


Εστάλη από Josep, Βαρκελώνη, Ισπανία
Μετάφραση Γεώργιος Σ. Βλάχος
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::



Η γυναίκα μου μού πρότεινε να βγω με άλλη γυναίκα.



‘Γνωρίζεις πολύ καλά πως την αγαπάς’ μου είπε μια μέρα ξαφνιάζοντάς με.

‘Η ζωή είναι πολύ σύντομη, αφιέρωσέ της χρόνο.’



‘Μα εγώ ΕΣΕΝΑ αγαπώ’ της είπα έντονα.

‘Το ξέρω. Εξίσου όμως αγαπάς κι εκείνη.’





Η άλλη γυναίκα, την οποία η γυναίκα μου ήθελε να επισκεφθώ, ήταν η μητέρα μου, χήρα εδώ και χρόνια. Όμως οι απαιτήσεις της δουλειάς και των παιδιών με ανάγκαζαν να την επισκέπτομαι αραιά και που.’



Εκείνο το βράδυ της τηλεφώνησα και την προσκάλεσα έξω σε δείπνο και μετά για κινηματογράφο.

‘Τι συμβαίνει; Είσαι καλά;’ με ρώτησε.



Η μητέρα μου είναι από τους ανθρώπους που εκλαμβάνει ένα νυχτερινό τηλεφώνημα ή μια αναπάντεχη πρόσκληση ως αρχή κακών μαντάτων.



‘Νόμιζα πως θα ήταν καλή ιδέα να περνούσαμε λίγο χρόνο μαζί’ της απάντησα. ‘Οι δυο μας μόνοι… Τί λες;’



Σκέφθηκε λιγάκι και απάντησε: ‘Θα το ήθελα πολύ.’







Εκείνη την Παρασκευή, καθώς οδηγούσα μετά το γραφείο για να πάω να την πάρω, αισθανόμουν περίεργα. Ήταν ο εκνευρισμός που προηγείται ενός ραντεβού… Και πώς τα φέρνει η ζωή, όταν έφθασα στο σπίτι της, παρατήρησα πως και η ίδια ήταν φοβερά συγκινημένη!



Με περίμενε στην πόρτα φορώντας το παλιό καλό παλτό της, είχε περιποιηθεί τα μαλλιά της και ήταν ντυμένη με το φόρεμα με το οποίο είχε εορτάσει την τελευταία επέτειο του γάμου της. Το πρόσωπό της χαμογελούσε, ακτινοβολούσε φως, όπως το πρόσωπο ενός αγγέλου.



‘Είπα στις φίλες μου ότι θα βγω με το γιο μου και όλες τους συγκινήθηκαν’ μου είπε καθώς έμπαινε στο αυτοκίνητό μου. ‘Δεν μπορούν να περιμένουν μέχρι αύριο για να μάθουν τα πάντα για τη βραδυνή έξοδό μας.’







Πήγαμε σε ένα εστιατόριο όχι από τα καλά, αλλά με ζεστή ατμόσφαιρα. Η μητέρα μου με έπιασε από το μπράτσο σαν να ήταν ΄Η Πρώτη Κυρία της χώρας.΄

Μόλις καθήσαμε, έπρεπε εγώ να της διαβάσω τον κατάλογο με τα φαγητά. Το μόνο που ΄έπιαναν΄ τα μάτια της ήταν κάτι μεγάλες φιγούρες.



Μόλις έφθασα στη μέση του καταλόγου, σήκωσα το πρόσωπό μου. Η μαμά μου καθόταν στην άλλη άκρη του τραπεζιού και με χάζευε. Ένα νοσταλγικό χαμόγελο πέρασε από τα χείλη της.


‘Εγώ ήμουν αυτή που σου διάβαζε τον κατάλογο, όταν ήσουν μικρός, θυμάσαι;’



‘Ήρθε η ώρα, λοιπόν, να ξεκουραστείς και να μου επιτρέψεις να σου ανταποδώσω τη χάρη’ απάντησα.







Κατά τη διάρκεια του γεύματος είχαμε μια ευχάριστη συζήτηση, τίποτα το εξαιρετικό, απλά το πώς περνάει ο καθένας μας κάθε μέρα.



Μιλούσαμε για ώρες, που τελικά χάσαμε την ταινία στον κινηματογράφο.

‘Θα βγω μαζί σου την επόμενη φορά, αν μου επιτρέψεις να κάνω εγώ την πρόταση’ μου είπε η μητέρα μου καθώς την επέστρεφα στο σπίτι. Την φίλησα, την αγκάλιασα.








‘Πώς πήγε το ραντεβού;’ θέλησε να μάθει η γυναίκα μου μόλις μπήκα στο σπίτι εκείνο το βράδυ.

‘Πολύ όμορφα, σ΄ευχαριστώ. Περισσότερο κι απ΄ό,τι περίμενα.’ της απάντησα.











Μερικές μέρες αργότερα η μητέρα μου ΄έφυγε΄ από ανακοπή της καρδιάς. Όλα συνέβησαν τόσο γρήγορα, δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα.







Λίγο καιρό μετά, έλαβα έναν φακέλο από το εστιατόριο όπου είχαμε δειπνήσει η μητέρα μου κι εγώ. Μέσα είχε ένα σημείωμα που έγραφε:



‘Το δείπνο είναι προπληρωμένο. Ήμουν σχεδόν βέβαιη πως δεν θα μπορούσα να παρευρεθώ, κι έτσι πλήρωσα για δύο άτομα, για σένα και τη σύζυγό σου. Δεν θα μπορέσεις ποτέ σου να αισθανθείς τί σήμαινε εκείνη η βραδιά για μένα. Σε αγαπώ!’











Εκείνη τη στιγμή συνειδητοποίησα τη σπουδαιότητα του να είχα πει εγκαίρως ‘ΣΕ ΑΓΑΠΩ’.

Συνειδητοποίησα ακόμη τη σπουδαιότητα του να δίνουμε στους αγαπημένους μας το χρόνο που τους αξίζει. Τίποτα στη ζωή δεν είναι και δεν θα είναι πιο σημαντικό από την οικογένεια σου. Αφιέρωσε χρόνο σ΄αυτούς που αγαπάς, γιατί αυτοί δεν μπορούν να περιμένουν.













Εάν ζει η μητέρα σου

………. Απόλαυσε τη στιγμή.



Εάν δεν ζει

…………………….. Να τη θυμάσαι.



Εάν έχεις μητέρα

……………. Προώθησε αυτό το μήνυμα.

Αμέσως θα κάνεις κάποιον να αισθανθεί κάτι για κάποια που ξέχασε, για αυτό το υπέροχο ον που αποκαλείται… ΜΗΤΕΡΑ!









Και να θυμάσαι πάντοτε:



Ο χρόνος ποτέ δεν συγχωρεί!



Ούτε μπορεί να γυρίσει πίσω.



Υ.Γ. Καλημερα σε ολους και παντα με υγεια!

makis206
10/06/2008, 08:47
:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

XJR_Billy
10/06/2008, 08:51
Πραγματικά, πρέπει να καταλάβει κανείς τι έχει και την αξία του πριν το χάσει...

Γιατί μετά είναι αργά...

11 χρόνια μανούλα μου,,,....... όπου να είσαι............. θα μου λείπεις πάντα.............

sergiosm
10/06/2008, 08:54
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

hercul
10/06/2008, 09:15
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Λεωνίδας
10/06/2008, 09:22
:sad: :sad: :sad: :sad:

apav
10/06/2008, 10:17
:a013:

devil's animal
10/06/2008, 14:12
:) :) :) :)

airamhag
10/06/2008, 14:30
καλα..να κανω λιγο το δικηγορο του διαβολου..

σορρυ αλλα..ωρες ωρες οι γονεις ειναι τοσο υπερβολικοι κ παραξενοι που μας φτανουν στα ακρα..ε..κατι τετοιες στιγμες -ξερετε εκεινες τις μαγικες στιγμες που αρχιζουν την γκρινια κ τα "σταλεγα εγω" κλπ κλπ - δεν μπορεις να εισαι με ενα ρομαντικο χαμογελο , σωστα?:D





:beer: :beer:

tai
10/06/2008, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
καλα..να κανω λιγο το δικηγορο του διαβολου..

σορρυ αλλα..ωρες ωρες οι γονεις ειναι τοσο υπερβολικοι κ παραξενοι που μας φτανουν στα ακρα..ε..κατι τετοιες στιγμες -ξερετε εκεινες τις μαγικες στιγμες που αρχιζουν την γκρινια κ τα "σταλεγα εγω" κλπ κλπ - δεν μπορεις να εισαι με ενα ρομαντικο χαμογελο , σωστα?:D
:beer: :beer:
Μαρία δεν μπορείς να φανταστείς πόσο θα σου λείψει αυτό το γκρινιάρικο "σταλεγα εγω" οταν.....
:(


ΡΕ edmarios :a26:


ασταδιαλα ρε

με εκανες και δάκρυσα

:wave2:
:beer: :beer: :beer: :beer:

Anty12
10/06/2008, 16:07
Η μάνα εν κρύο νερόν…

Όταν γερά η μάνα και άλλο κε μπορεί
Ατότε θέλ’ βοήθειαν, ατότε θέλ’ ζωήν
Ατότε θέλ’ ζωήν
Κι όταν θα έρτε η ώρα και άλλο κι θα ζει
Αμαν κε φτας το χρέος σοις θα καίεται η ψύ σ’
Η μάνα εν κρύο νερόν και σο ποτήρ’ κε μπαίν’
Η μάνα να μη ίνεται, η μάνα να μη εν
Η μάνα να μη εν
Η μάνα εν βράχος, η μάνα εν ρασίν
Σον δύσκολον την ώρα σ’, μανίτσα θα τσαείς
Μανίτσα θα τσαείς
Η μάνα εν το στήριγμαν, τη χαράς το κλαδί
τ’ ατηνές η εγάπη κε βρίεται ση γην
Η μάνα εν κρύο νερόν

Μικρή Λουλού
10/06/2008, 23:23
τωρα...
γαμησε μας..



22-4-2008

edmarios
11/06/2008, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
τωρα...
γαμησε μας..



22-4-2008

Καλο κουραγιο... Δεν εκανα κατι εσκεμενα...
Συγγνωμη αν θυμησα σε καποιους γεγονοτα που θα ηθελαν οσο μπορουν να ξεχασουν...
αλλα επειδη ηταν τοσο ωραιο ηθελα να το μοιραστω μαζι σας...

:beer: :beer:

:wave2:

edmarios
11/06/2008, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Μαρία δεν μπορείς να φανταστείς πόσο θα σου λείψει αυτό το γκρινιάρικο "σταλεγα εγω" οταν.....
:(


ΡΕ edmarios :a26:


ασταδιαλα ρε

με εκανες και δάκρυσα

:wave2:
:beer: :beer: :beer: :beer:




:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

kaps
12/06/2008, 08:02
Ισως σας φανώ outsider αλλά ο καθένας μας αντιλαμβάνεται εξ ιδίας βιωματικής εμπειρείας τον όρο μητέρα .. προσωπικά δεν έχω αυτή την ρομαντική αίσθηση περί της υπάρξεως της και της σημασίας της λέξης . Ζει αλλά δεν έχω καμιά σκέψη ή ανάμνηση για να θέλω να τη δω . Ξέρω πως ακούγεται αλλά όπως προείπα σημασία έχει τι εικόνες μεταφέρεις μεσα σου .

menos
12/06/2008, 13:35
Φιλε Kaps, την ιδια αποψη ειχα για τον πατερα μου, Υπηρξε ενας σκληρος ανθρωπος, καταστρεψε πολλα, οι σχεσεις μας ηταν μηδαμινες,. βλεπομασταν 1-2 φορες το χρονο και το μισος οπως και η αγανακτηση ηταν δεδομενα, "Εφυγε" πριν 4 χρονια απο καρκινο στον εγκεφαλο, Μαζι του πηρε την τελευταια μου ελπιδα, Την ελπιδα πως καποτε ολα θα εφτιαχναν μεταξυ μας....... Τωρα εμεινε ενα δακρυ να υπενθυμιζει πως ο χρονος ειναι ενας μεγαλος δασκαλος στα λαθη μας και παντα μας διδασκει απο αυτα, Οταν ερθει η στιγμη............ θα καταλαβεις............:sad:

kaps
12/06/2008, 21:49
To έχω αμέτρητα μερόνυχτα σκεφτεί και έδωσα αρκετές ευκαιρίες ...Το συμπέρασμα ...το ίδιο .Στο τέλος κουράστηκα και εγώ να ελπίζω . Τώρα πια είναι σαν να μην υπάρχει ...και δυστυχώς δεν ισχύει μόνο για αυτήν αλλά για όλη την λοιπή οικογένεια . Αλλωστε είναι συμμέτοχοι σε αυτή τη κατάντια ..Εν πάση περιπτώσει ειλικρινά από τότε ησύχασα ποικιλοτρόπως και εγώ .

nassosxlvbros
19/07/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
καλα..να κανω λιγο το δικηγορο του διαβολου..

σορρυ αλλα..ωρες ωρες οι γονεις ειναι τοσο υπερβολικοι κ παραξενοι που μας φτανουν στα ακρα..ε..κατι τετοιες στιγμες -ξερετε εκεινες τις μαγικες στιγμες που αρχιζουν την γκρινια κ τα "σταλεγα εγω" κλπ κλπ - δεν μπορεις να εισαι με ενα ρομαντικο χαμογελο , σωστα?:D





:beer: :beer:

όταν αποκτήσεις την απαραίτητη σοφία να υπερνικήσεις το "στα'λεγα εγώ" και τα γνωστά τους "σπαστικά"(και δυστυχώς την αποκτάς όταν αυτοί δεν υπάρχουν) τότε θα απολαύσεις για ένα ακόμα διάστημα τον άνθρωπο που λέγεται μάνα-γονιός γενικότερα...και δεν θά'σαι με το ρομαντικό χαμόγελο ,αλλά με ένα χαμόγελο ευτυχίας και ευγνωμοσύνης που υπάρχει και νοιάζεται για σένα....δεν είναι -τελικά- οι γονείς υπερβολικοί...η αγάπη τους είναι...
είμαι στο "β" .....
:(

και τη θυμάμαι κάθε λεπτό....:(

fantacid
19/07/2008, 16:29
αν επαιζε κ ο καιλας θα ηταν ακομα καλυτερο....
























ξερω ξερω ειμαι πολυ κυνικος..

:lol: :lol: :lol:

tifoefs
19/07/2008, 17:29
Οταν οι γονεις φευγουν χανεται και η μοναδικη συγχωρεση που μπορει να εχουμε σε καθε λαλακια που κανουμε !

Τοτε αρχιζει η πιθανοτητα να εχουμε πραγματικους φιλους για να χαμογελασουν εκει που αλλοι θα βρισουν !

dimdil
20/07/2008, 14:08
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
[B]αν επαιζε κ ο καιλας θα ηταν ακομα καλυτερο....



δεν ειναι θεμα κυνισμου φιλε μου!!
καθαρο αποσταγμα μαλακιας ειναι!!!συμπηκνωμενης μαλιστα!!:rolleyes:

Daemon
20/07/2008, 16:45
:beer:

samoure
20/07/2008, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
[B]αν επαιζε κ ο καιλας θα ηταν ακομα καλυτερο....



δεν ειναι θεμα κυνισμου φιλε μου!!
καθαρο αποσταγμα μαλακιας ειναι!!!συμπηκνωμενης μαλιστα!!:rolleyes:


+1

nassosxlvbros
24/07/2008, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Οταν οι γονεις φευγουν χανεται και η μοναδικη συγχωρεση που μπορει να εχουμε σε καθε λαλακια που κανουμε !

Τοτε αρχιζει η πιθανοτητα να εχουμε πραγματικους φιλους για να χαμογελασουν εκει που αλλοι θα βρισουν !


+10000000000 + ακόμα 600
τίφο...εδώ αρχίζει η σοφία που έλεγα........

σαν σήμερα αποχαιρέτησα το γέρο μου..γέρο μου....ούτε καν πρόλαβε να γεράσει...57 χρονών ήταν...(24/7/1992 στα γενέθλιά του...) δεν τα βρήκαμε όλα,αλλά ήμασταν σε καλό δρόμο να βρούμε πολλά...και γαμώτο,(σπάνιο) είχαμε μπει στο δρόμο να τα βρούμε...αλλά μου έφυγε...όπως τότε που τσακωνόμασταν και έφευγε για λίγο να ξεθυμάνει,να κάνει ένα τσιγάρο και να γυρίσει μετά,αλλά δε γύρισε...μάλλον είναι ένα κομμάτι που άθελά του μου δίδαξε:να μην κρατάω κακία...σε κανέναν όσο κακό και να μου έκανε...

fantacid
25/07/2008, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
μάλλον είναι ένα κομμάτι που άθελά του μου δίδαξε:να μην κρατάω κακία...σε κανέναν όσο κακό και να μου έκανε...


αν μπορεις να τι κανεις αυτο .......

εισαι ηρωας!