PDA

View Full Version : Τα τίναξε η μπαταρία?



mixalisX
10/06/2008, 09:28
Γία σας παίδες. Είμαι ευτυχισμένος ιδιοκτήτης μιας Susuki gsf 400 V :)

Η μηχανούλα μου πετάει πρέπει να πώ και είναι εδώ και 2 σχεδόν χρόνια απροβλημάτιστη. Απλά εδώ και κανα 2 βδομάδες έχω πρόβλημα με την μπαταρία.

Να σημειώσω ότι φοράω μια bosch 8 Αh (όπως ζητάει η μαμα).

To πρόβλημα ξεκίνησε όταν πριν 2 βδομάδες την ξεχασα απο βραδύς με αναμένα τα φώτα με αποτέλλεσμα να ξεζουμιστεί. Απο τότε δεν έχει συνέλθει. Η μπαταρία φαίνεται να φορτίζει, μετρησα την τάση κατα την λειτουργία στην μπαταρία και είναι 14+ Volt άρα στέλνεται ρευμα απο την πλακέτα για φόρτηση.

Επισης την φόρτησα με φορτιστή δουλεψε για κανα 2 μέρες απροβλημάτιστα αλλά μετά απο 3ημερό που την άφησα σταματημένη πάλι τα ίδια.

Γένικά δεν έχει ζουμί η μπαταρία(τουλάχιστον έτσι φαίνεται) για να βάλει μπροστα την μηχανή οπότε την αναβω σκαστή.

Τώρα το θέμα είναι, να πάω κατευθύαν για καινούρια μπαταρία? ή μήπως είναι κάποια επαφη που πρέπει να ελενξω-καθαρίσω και αν ναι ποιά?

Tο Σάββατο φεύγω για Θάσο και άν πετύχετε έναν να βάζει μια gsf 400 μπροστά σκαστή συμμαίνει ότι το πρόβλημα μάλον δεν λύθηκε ;)

rsp
10/06/2008, 09:32
Βαλε μια μπαταρια πριν φυγεις..Δεν υπαρχει χειροτερο απο το να περασεις τις διακοπες σου ετσι...:wave2:

mixalisX
10/06/2008, 09:57
Μάλον αυτό θα κάνω απλά παραξενεύτηκα ούτε χρόνο δεν την έχω και υποτίθεται ότι είναι και καλή μπαταρια...

Πάντως θα κοιτάξω να πάρω μπαταρία με 9 η 10 Αh για να έχει περισσότερο ζουμί.

Απλά μη την αλλάξω τσάμπα φοβαμαι.

xampos
10/06/2008, 10:07
παρε μια μπαταρια ρε μην ξεκινησεις ετσι για θασο :uplate:

μην σε παραξενευει που σε ενα χρονο στην εφαγε (και πολυ κρατησε στο bandit ) :lol: :lol: :beer:

mixalisX
10/06/2008, 11:33
οκ οκ θα την αλλάξω...

Απλά βλέπουμε αν φταίει και τιποτα άλλο.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει όχι η μπαταρία αλλά η ίδια η μίζα? Δίαβαζω τώρα στο service manual ότι μέσα στην μίζα ενδεχομένως να έχει φαγωθεί το ''brush'' που αναφέρει.Nα φανταστώ ότι μιλάει για τα καρβουνάκια? Υπάρχει περιπτωσει να ισχύει?

Και αν νάι ειναι ακριβή η επισκευή η πάω για καινουρια μιζα?


133091

OldMan
10/06/2008, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
στέλνεται ρευμα απο την πλακέτα για φόρτηση
Από "ποιαν" στέλνεται ρεύμα ??? :look:

(dwen exoun plaketes ta mixanakia, kardia mou...:( - και καλά κάνουν, γιατί από τους κραδασμούς θα δίναν μαζί με τα εργαλεία και κολητήρι - τρομπα - καλάϊ κ.λ.π.) :beer:


Υ.Γ.1
Η παλιές μπαταρίες, αν εκφορτιστούν "βαθειά" (κάτω από 10.5 Volts) ΔΕΝ επανέρχονται εύκολα στην αρχική τους χωρητικότητα (προχωρημένη θειίκωση και πτώση ενεργού υλικού από τις πλάκες...).
Μπορεί να ανεβάζουν τάση ανοιχτού κυκλώματος πάνω από 12.6 -12.8 Volts (που δηλώνει "πλασματική" χωρητικότητα 90% - 95%) αλλά με το παραμικρό φορτίο η τάση τους πέφτει σημαντικά, οπότε δεν μπορούν να ανταποκριθούν σε ζήτηση αυξημένου φορτίου (όπως το μιζάρισμα) !! :wave2:

Υ.Γ.2
Αυτά είναι δουλειά του Anty12, αλλά μας έχει χεσμένους ...!!! :smokin:

mixalisX
10/06/2008, 12:50
οκ, εντάξυ. Μάλον το σωστό είναι διανομέας. Οποίος τον μετρησα και είναι οκ.

Η μπαταρία με παραξενεύει, γιατί όπως λέει και ο oldman οι παλαιότερες έχουν το προβλημα που ανέφερε.

Πάντως να αποκλείσω τα καρβουνάκια της μίζας και να πάω σε μπαταρία λοιπον? Καλά καταλαβα ετσι?


Α, να ρωτήσω. Αν αντί για 8ah βάλω 9 ή 10 θα κερδίσω κάτι ή θα ζωρίσω τα ηλεκτρικά της μηχανής?

OldMan
10/06/2008, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
Πάντως να αποκλείσω τα καρβουνάκια της μίζας και να πάω σε μπαταρία λοιπον? Καλά καταλαβα ετσι?
Μπορείς εύκολα να το ελέγξεις αν μιζάρεις με μια άλλη (διαπιστωμένα Ο.Κ.) μπαταρία ...!!! :wave2:
(δεν διευκρίνησες αν γυρίζει η μίζα και δεν "σκάζει" ή αν ακούγεται μόνο το τσικ-τσικ από το ρελέ ...)


Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
Αν αντί για 8ah βάλω 9 ή 10 θα κερδίσω κάτι ή θα ζωρίσω τα ηλεκτρικά της μηχανής?
Θα κερδίσεις 1-2 Αμπερώρια και ΔΕΝ θα ζορίσεις τίποτε ...!!!
(απλά, θα καθυστερεί - χρονικά - να φορτιστεί από την γεννήτρια κατά 12 - 20 %).
:wave2:

mixalisX
10/06/2008, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπορείς εύκολα να το ελέγξεις αν μιζάρεις με μια άλλη (διαπιστωμένα Ο.Κ.) μπαταρία ...!!! :wave2:
(δεν διευκρίνησες αν γυρίζει η μίζα και δεν "σκάζει" ή αν ακούγεται μόνο το τσικ-τσικ από το ρελέ ...)


Θα κερδίσεις 1-2 Αμπερώρια και ΔΕΝ θα ζορίσεις τίποτε ...!!!
(απλά, θα καθυστερεί - χρονικά - να φορτιστεί από την γεννήτρια κατά 12 - 20 %).
:wave2:


H μίζα γυρίζει αλλά αργά και με το ζόρι, ακουγεται σαν να κάνει 2/3 της στροφής ο στρόφαλος και μετά σταματάει.

Η μπαταρία ζορίζεται μάλον γιατί η αποσταση δουλεία σπίτι που κάνω κάθε μέρα είναι 10 λεπτά. Οπότε λογικά η μπαταρία δεν προλαβαίνει να φωρτίσει σωστα και μέρα με την μέρα εξασθενεί.

Αλλά να μου πείς και τι αλλό να κάνω? Μικρη μπαταρία λιγότερος χρόνος φόρτησης- μεγάλη μεγαλήτερη ισχύς κατά την εκίνηση αλλά δεν θα φορτίζει σωστα.

Δίλυμα...

OldMan
10/06/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
Αλλά να μου πείς και τι αλλό να κάνω?
Αναγκαστικά, λόγω χρήσης, θα βάλεις μεγαλύτερη (σε χωρητικότητα) μπαταρία και θα φροντίζεις να την φορτίζεις εντελώς κατά διαστήματα (είτε με φορτιστή είτε με καμιά μεγάλη βόλτα ...) :wave2:

mixalisX
10/06/2008, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αναγκαστικά, λόγω χρήσης, θα βάλεις μεγαλύτερη (σε χωρητικότητα) μπαταρία και θα φροντίζεις να την φορτίζεις εντελώς κατά διαστήματα (είτε με φορτιστή είτε με καμιά μεγάλη βόλτα ...) :wave2:

oκ απο όσο έψαξα δεν μπορεσα να βρώ για βαντιτ συγκεκριμένα μπαταρία με 10ah. Αν κάποιος έχει βάλει καμιά και θυμάται ποιά ας μου δώσει τα φώτα του.


Thanx!!!