PDA

View Full Version : Σβήσιμο στα κατεβάσματα...



618RR
10/06/2008, 14:18
:confused:

Λόγω μ@λ@κι@ς έμεινα για πρώτη (και τελευταία ελπίζω) φορά από βενζίνη...

Για την ακρίβεια επέστρεψα σπίτι μου... με τον αέρα...

Από τότε που γέμισα (ευτυχώς ήταν κατηφόρα) όμως, όταν πλησιάζω φανάρι και κατεβάζω ταχύτητες, η μηχανή (συχνά) σβήνει...

Παρατήρησα επίσης ότι και το ρελαντί μοιάζει να έχει κατέβει...

Κακή ποιότητα βενζίνης (έβαλα από το πρώτο βενζινάδικο που βρήκα... στην κατηφόρα που προανέφερα) ή να περάσω μια βόλτα απ' το μάστορα; :rolleyes:

xampos
13/06/2008, 00:21
Δε μου ακουγετε λογικο το προβλημα να δημιουργηθηκε απο τη χαμηλη σταθμη βενζινης.
(Τουλαχιστον σε καρπυρατερατο μηχανακι δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα)

Τελειωνοντας η βενζινη βαλε απο "τσεκαρισμενο" βενζιναδικο και βλεπουμε.

banditgr
14/06/2008, 10:27
pantos den einai kalo gia tin trompa tis venzinis na douleyei me aera,i venzini tin psyxei taytoxrona.Tha elega na valeis apo gnosto pratiria kai na kaneis merika dinata anoigmata.

618RR
17/06/2008, 14:44
:rolleyes:
Μεγάλη η μ@λ@κί@ μου, το ξέρω - έπεσα θύμα των μετρήσεων κατανάλωσης που κάνω :rolleyes: - και περίμενα ότι θα έβγαζα ακόμα 10-15 km...

Μόλις τώρα κατάφερα να αδειάσω το ντεπόζιτο, μια και δεν κινούσα ιδιαίτερα τη μηχανή της προηγούμενες ημέρες...

Το απόγευμα γεμίζω από έμπιστο πρατήριο - κάνω τα σχετικά ανοίγματα - και ενημερώνω εδώ και το μάστορα... (ο οποίος μου είπε να πάω αφού συνεχιστεί το πρόβλημα μετά το νέο γέμισμα)...

:beer: :beer: :beer:

Band(age)it
22/09/2008, 00:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από 618RR
:confused:

Λόγω μ@λ@κι@ς έμεινα για πρώτη (και τελευταία ελπίζω) φορά από βενζίνη...

Για την ακρίβεια επέστρεψα σπίτι μου... με τον αέρα...

Από τότε που γέμισα (ευτυχώς ήταν κατηφόρα) όμως, όταν πλησιάζω φανάρι και κατεβάζω ταχύτητες, η μηχανή (συχνά) σβήνει...

Παρατήρησα επίσης ότι και το ρελαντί μοιάζει να έχει κατέβει...

Κακή ποιότητα βενζίνης (έβαλα από το πρώτο βενζινάδικο που βρήκα... στην κατηφόρα που προανέφερα) ή να περάσω μια βόλτα απ' το μάστορα; :rolleyes:


Επαναφερω το εν λογω ποστ καθως εχω τα ιδια 2 συμπτωματα (σβησιμο σε κατεβασμα και χαμηλο ρελαντι) στο GSR K6.

Τελικα τι του εφταιγε , εβγαλες καμια ακρη ?

618RR
22/09/2008, 10:09
Καλή εβδομάδα και καλοτάξιδο το gsr!!!

γενικά το k6 έχει τη συνήθεια να "βήχει" χαμηλά, πράγμα που διορθώθηκε στο k7 με νέα χαρτογράφηση και απώλεια 3 ίππων (από δυναμομετρήσεις που είχα δει 89 τροχό το K6 --> 86 το k7.

Το ρελαντί πρέπει να είναι γύρω στις 1200 στροφές +/- 50 αν θυμάμαι καλά, οπότε ξεκίνα από κει. Έχω παρατηρήσει ότι πέφτει με τη χρήση, οπότε σε κάθε service το επαναφέρουν στο σωστό φάσμα στροφών.

Στο δικό μου το πρόβλημα μειώθηκε αισθητά μετά από ένα ντεπόζιτο βενζίνης από τσεκαρισμένο πρατήριο... Ο μηχανικός δηλ. μου είπε να βάλω από ελεγμένο βενζινάδικο και αν το πρόβλημα παραμένει τότε να πάω.

Έχω βέβαια κανένα σβησιματάκι που και που, αλλά οφείλεται στο γεγονός ότι το ρελαντί έπεσε μετά από αυτή την ιστορία... και μόλις είχα κάνει service :bigcry:

Τώρα περιμένω το επόμενο service για να λυθεί τελείως το πρόβλημα...

Οπότε:

α) έλεγχος στροφών ρελαντί
β) καλή βενζίνη
γ) άνοιγμα για να δουλέψει κάμποσα χλμ. με την καλή βενζίνη και αν το πρόβλημα παραμένει
δ) μάστορας


:beer: :beer: :beer: