PDA

View Full Version : R6 για πρωτη μηχανή;



Σελίδες : 1 [2]

TOLISTOLAROS
21/06/2008, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
... τα mega scooters ειναι μηχανες. Τα μικρου κυβισμου street ειναι παπια και τα παπια ΔΕΝ ειναι μηχανες.
Mε την καμμία..:nono: :nono: :nono: ειδικά τα scooter,μικρό ή μεγάλο δεν θα γίνουν ποτέ μηχανές....δε στρίβουν σα μηχανές,δε φρενάρουν σα μηχανές,δεν πλαγιάζουν σα μηχανές.1000φορές παπί παρά scooter

TOLISTOLAROS
21/06/2008, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από madsk1llzz
Λοιπόν παιδιά σήμερα πάω αντιπροσωπεία για τη μηχανή.. όπως φαίνεται θα είναι η fazer 600..ελπίζω να έχω κάνει καλή επιλογή αν και αυτη πιστεύω πως μου ταιριάζει περισσότερο σύμφωνα με τις ανάγκες μου τώρα.. καθοριστικό στην επιλογή μου είναι ότι τη μηχανή τη θέλω σχεδόν για καθημερινή χρήση και μες στην πόλη κυρίως.. αν βάλεις και το κόστος και το κόστος συντήρησης ενός SS..
2 φίλοι μου πήραν Fazer για πρώτη μηχανή.Πολύ καλή.Ο ένας την κρατά ακόμα.Ο άλλος πήρε tuono!!!:D :D :D :D :D
Φίλε καλές βόλτες,πάντα όρθιος και πάντα full εξοπλισμένος! :wave2: :wave2: :wave2:

pilotos_xtreme
26/08/2008, 05:38
Πείτε με πάλι υπερβολικό αλλά σε παρακαλώ μην το κάνεις.. μην το κάνεις για το δικό σου το καλό, και για να μην δούμε κάποιο thread στο "Στραβά και Ανάποδα" και γίνει η καρδιά μας περιβόλι.. Πριν δυο μέρες έχασα τον δεύτερο φίλο/ γνωστό για φέτος.. Είχα αρχίσει να γράφω ένα ολόκληρο κατεβατό για το ότι πρέπει να χτίζουμε σταδιακά εμπειρία αλλά έχω βαρεθεί να τα λέω και το έσβησα. Σε καμία περίπτωση δεν έχεις την εμπειρία να πας από το παπί (που έχει διαφορετική θέση οδήγησης, στήσιμο, γεωμετρία ακόμα και από μία μικρή μοτοσυκλέτα) σε r6. Θα σου πω μόνο ότι έχοντας δύο μηχανές, μία 50cc δίχρονη και ένα τετράχρονο 125 όταν οδήγησα πρώτη φορά το cb400 sf μου φάνηκε σαν διαστημόπλοιο της nasa.. πόσο μάλλον ένα 600 ss.. Αν θες να ακούσεις την συμβουλή μου (χωρίς παρεξήγηση, αφού είμαι ο τελευταίος που μπορώ να κρίνω εδώ μέσα αφού είμαι ακόμα άπειρος (όσο ζεις μαθαίνεις ούτως η άλλως) αναβάτης..) διάλεξε κατηγορία αρχικά και έπειτα βρες ένα ολοκληρωμένο μικρού κυβισμού μηχανάκι, θες street, δες το kawasaki ninja 250 κτλπ..

Επειδή όμως συνήθως όταν έχεις lockάρει τον στόχο δύσκολα ξεκολλάς, τουλάχιστον δώσε ένα χιλιάρικο για εξοπλισμό..

+++++1000!!!!!! η πιο σωστη απαντηση:a19: :a19: :a20: :a18:

Road67
26/08/2008, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Mε την καμμία..:nono: :nono: :nono: ειδικά τα scooter,μικρό ή μεγάλο δεν θα γίνουν ποτέ μηχανές....δε στρίβουν σα μηχανές,δε φρενάρουν σα μηχανές,δεν πλαγιάζουν σα μηχανές.1000φορές παπί παρά scooter Παμε στοιχημα; Εγω το λεω ειλικρινα οτι το xmax στριβει δεκαδες φορες καλυτερα απο sf και cb500. Κι οσον αφορα το αν φρεναρουν, φρεναρουν και παραφρεναρουν. Το παπι δεν ειναι μικρη μοτοσυκλετα και δεν προκειται να γινει. Οταν μιλαω για σκουτερ μια διευκρινηση αναφερομαι μονο σε οσα εχουν το τιμονι ενιαιο με το σκαφος και οχι σαν ανεξαρτητο σωμα. Δηλαδη ισιο τιμονι ενιαιο με την τιμονιερα κι οχι με αποσταση και καμπυλο τυπου τσοπερ. Εισαι ακυρος. Κανενα παπι δε φρεναρει ικανοποιητικα και δε μπορει να οδηγηθει σα μηχανη. Εξαιρεση ως προς το φρεναρισμα, το fx αλλα το συγκεκριμενο δεν εχει καμια σχεση με τα υπολοιπα και κριμα που δεν τσουλησε αρκετα. Τα σκουτερ πλαγιαζουν κανονικα, μπορουν ακομη και να ξυσουν. Μπορεις να κανεις παιχνιδι με τον αερα.

cartman
26/08/2008, 12:55
Καταρχήν καλορίζικο το fazer! Μια χαρά μηχανή παίρνεις. Και εγώ από 125 πήρα FZ6. Οι συμβουλές μου είναι να την δουλεύεις μέχρι 4-5 χιλ στροφές μέχρι να την μάθεις καλά. Το πότε θα την έχεις μάθει εξαρτάται από εσένα (μάθε να φρενάρεις και να στρίβεις τουλάχιστον- όχι αλά motoGP αλλά τα βασικά!). Μετά όταν θα θές να την ανοίξεις, πήγαινε σε εθνική σε ώρες με λίγη κίνηση, μην διανοηθείς να την ανοίξεις μέσα στην πόλη, ούτε καν σε λεωφόρους. Στο λέω από τώρα, η δευτέρα γεμίζει στα 130 και μέχρι να πείς "μ@λάαακαααααα" τα 180 τα έχεις για πλάκα! Παίρνεις μοτέρ από R6 (αν πάρεις το απλό fazer με τα 78 άλογα και πάλι είναι γρήγορο αλλά χωρίς το ξέσπασμα του 98αριού).

Για το καλό σου διάβασε ότι μπορείς από τεχνικές οδήγησης, βιβλία φόρα κ.τ.λ. εμένα με βοήθησαν πάρα πολύ στο να μάθω να οδηγάω σωστά γρήγορα και με ασφάλεια (όσο μπορώ τελοσπάντων).
Κάνε αυτό που έκανε και ο φίλος JFX, στα έγραψε σε προηγούμενη σελίδα.

Τέλος διάβασα τα σχόλια των συμφορουμητών! Ο καθένας είπε την άποψή του και είναι ΣΕΒΑΣΤΗ ΑΛΛΑ θα έπρεπε να το σταματήσετε εκεί! Άλλο η άποψη-συμβουλή, την οποία την δίνει κάποιος και ο δέκτης ΑΝ ΘΕΛΕΙ την χρησιμοποιεί και άλλο η άποψη-επιβολή, ότι δηλαδή είμαι 100% σίγουρος για αυτά που λέω και έτσι είναι τα πράγματα! Μακάρι να υπήρχαν 400 άρια ss αλλά ΔΕΝ υπάρχουν. Το 600άρι ss ΝΑΙ είναι υπερβολή για τον φίλο, αλλά έλεος ρε παιδιά δεν σημαίνει ότι θα σκοτωθεί κιόλας, όπως πολλοί από εσάς περάσατε προς τα έξω. Πέστε ότι είναι πάρα πολύ επικύνδινο με πολλές πιθανότητες πτώσεις ΑΝ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ να μάθει να οδηγεί και τέλος! Τα σε παρακαλώ μην πάρεις γιατί θα πεθάνεις είναι λάθος επειδή επενεργούν αρνητικά και στην ψυχολογία του φίλου αλλά και στην δική μας!

Τέλος φίλε μου, αν πραγματικά θέλεις το R6 και παίρνεις το fazer, είναι λάθος κίνηση για μένα, μιας και αποτελούν παραπλήσια κατηγορία με παρόμοια άλογα, με μείον στο fazer τα χειρότερα φρένα και αναρτήσεις από το R6. Αν θέλεις να το πάρεις ορθολογικά το όλο θέμα επειδή γουστάρεις να μάθεις να οδηγείς και όχι την μόστρα στις καφετέρειες, πάρε μικρότερη μηχανή να μάθεις πάνω της όπως πολύ σωστά είπαν τα παιδιά και σε 6 μήνες άντε χρόνο κτύπα το R6 με πείρα και σύνεση. Αν πάλι θές 600 και τέλος, πάρε το R6 να ησυχάσεις! Έτσι κι αλλιώς για να πάρεις τα παραπάνω άλογα του R6 (συγκριτικά με το fazer) θα πρέπει να το δουλέψεις αρκετά ψηλά, κάτι που μπορείς εύκολα να μην κάνεις μέχρι να το μάθεις.

Αυτή είναι η άποψή μου μετά από 1 χρόνο με ybr 125 και 1 χρόνο με fazer (22000 χλμ με το fazer) και οδήγηση παντού (βόλτες ταξίδια πίστες κ.τ.λ.) και μπορεί κάλλιστα να είναι ΛΑΘΟΣ! Αυτά ξέρω αυτά σου λέω!
Καλές αγορές και πάρε καλό κράνος!! :wave2:

Υ.Γ: Προς το αρχικό σου πόστ, η λογική ΔΕΝ λέει ούτε fazer και ιδιαίτερα όχι Z750. Κάτι μέχρι 70 άλογα λέει η λογική το πολύ! Γιαυτό το νού σου με το fazer αν το πάρεις τελικά!

mini_yzf
26/08/2008, 13:33
Αν η καρδια σου σου λεει R6 τοτε παρε R6,αν η καρδια σου σου λεει fazer παρε εκεινο...
γενικα παρε οτι νομιζεις εσυ οτι σου αρεσει συμφωνα με τα δικα σου κριτηρια.

Εγω πηγα απο παπι σε 1000αρι ss και ουτε σκοτωσα κανεναν ούτε επαθα εγω τιποτα,μην ακους τις τραγικοτητες μερικων εδω μεσα ο καθενας να ξερεις λεει τον μακρη του και τον κοντο του και αν σου πω τι ειχα ακουσει εγω θα κλαις απο τα γελεια..αν εχεις λιγο μυαλο θα καταλαβεις οτι δεν ειναι παιχνιδι και οτι απλα πρεπει να προσεχεις το γκαζι και ακομα πιο πολυ το φρενο,γιατι ενα δαγκωμα στο μπροστινο μπορει να σου στοιχησει αρκετα πολυ..και σωματικα και οικονομικα,και τα οικονομικα αστα στην ακρη,τα σωματικα ειναι τα συμαντικα.

Απλα να ξερεις πως ειναι πολυ επιθετικη η θεση οδηγισης στο R6,εγω εχω το 2008 και δεν εχει καμια επαφη με 1000αρι ειναι πολυ πιο κουραστικο,πολυ χαμηλα τα κλιπον πολυ ψηλη η σελα για μενα ιδικα που ειμαι και σχετικα κοντη(1.71-1.72).

Μην το φοβασαι το μηχανακι,απλα να το σεβεσαι και να ανοιγεις με συνεση και λογικη το γκαζι και να προσεχεις λιγακι τα φρενα ιδικα μεχρη να το μαθεις,να εχεις ομαλη οδηγιση και οχι αποτομη ωστε να του παρεις σιγα σιγα τον αερα και να ξερεις θα σου παρει καιρο..στο στριψιμο ειναι διαβητης να ξερεις ειναι πολυ γλυκια η αισθηση και να προσεχεις,οπως λεει κι ο συμφορουμιστης ακριβως απο πανω συνφωνω κι εγω μαζι του σχεδον σε ολα θελει χρονο μεχρη να το συνηθισεις.

Καλες αγορες λοιπον σε οτι παρεις και παντα ορθιος!

Road67
26/08/2008, 16:33
Και ξαναγυριζουμε στη γνωστη καραμελιτσα, 3 ατομα λενε πηγαινε απο παπι σε 1000 ΧΧ εγω δεν ειχα προβλημα και Εκατονταπλασιο αριθμο μοτοσυκλετιστων που λενε να πας λαου λαου.
Δεν εχει νοημα να το ζαλισουμε αλλο. Απλως παρε φουλ εξοπλισμο, για 'σενα. Γιατι εισαι απειρος και γιατι υπαρχουν κουτια γυρω γυρω τα οποια μας γραφουν εκει που μελανι δεν πιανει.

cartman
26/08/2008, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Και ξαναγυριζουμε στη γνωστη καραμελιτσα, 3 ατομα λενε πηγαινε απο παπι σε 1000 ΧΧ εγω δεν ειχα προβλημα και Εκατονταπλασιο αριθμο μοτοσυκλετιστων που λενε να πας λαου λαου.
Δεν εχει νοημα να το ζαλισουμε αλλο. Απλως παρε φουλ εξοπλισμο, για 'σενα. Γιατι εισαι απειρος και γιατι υπαρχουν κουτια γυρω γυρω τα οποια μας γραφουν εκει που μελανι δεν πιανει.

Χωρίς διάθεση για αντιπαράθεση αλλά υπερβάλλεις! :wave2:

extremist
02/09/2008, 03:03
Τι να πώ ρε παιδιά..αν δεν υπήρχε αυτό το forum δεν ξέρω που θα βρισκόμουν τώρα.Κ όμως μερικοί
έχετε βαλθεί να μου αλλάξετε τα μυαλά:hypnotize
Όταν πρωτομπήκα εδώ είχα το παπί ήδη(cryptonx)
Ήθελα R1 σαν ΤΡΕΛΟΣ.Δεν μπορούσα να κοιμηθώ,δεν ήξερα τι να κάνω.Ρωτούσα και εγώ με τη σειρά μου απο δώ κ απο κεί και έπερνα ακριβώς τέτοιες,διαφορετικές συνεχώς απόψεις..
Εδώ όμως βρεθήκανε 3-4-5-6 κοκ άτομα τα οποία μετά απο συζήτηση μου είπανε,
"αν μπορείς να κάνεις υπομονή και αν μπορείς να τα βγάλεις πέρα με τα χρήμματα τότε η καλύτερη λύση είναι να ξεκινήσεις απο χαμηλά.ΟΣΟ πιο χαμηλά γίνετε."
Επειδή 135 κ.ε. παπί είχα ήδη αποφάσισα να μην πάω σε cbr125 αλλά σε 400άρι.Ευτυχώς και το εννοώ το ευτυχώς,βρήκα ένα CBR250R MC19.Το μηχανάκι είναι απλά απίστευτο.Το οδηγούσα επί 8 μήνες και εντός και εκτώς πόλης και ουκ ολίγες φορές το πήγαινα στα τέρματα ενώ δεν θα'πρεπε.
Έπειτα πήρα το ninja250r το οποίο έχω 4 μήνες.Οκ δεν μπορώ να πώ οτι είμαι η οδηγάρα ούτε κάτι παρόμοιο αλλά το μηχανάκι το πάω χέσε μέσα.Έχω καταλάβει πως δεν έχει να μου προσφέρει κάτι πλέον η κατηγορία αυτή και είναι καιρός να ανέβω,αφού σκοπός μου είναι να μπώ πίστα,να κάνω μαθήματα κοκ.Σε λίγο καιρό θα αποκτήσω ένα παλιό gsxf600 93 μοντέλο και σκοπέυω να το κρατήσω μέχρι να τελειώσω φανταριλίκι.2 χρόνια σχεδόν δλδ.Μετά ας είμαστε καλά και βλέπουμε.
Και 600άρια SS έχω οδηγήσει για αρκετές ώρες και το μόνο που μπορώ να πώ,εκτώς του ότι είναι αυτο που θέλω αλλά δεν θα πάρω προς το παρών:rolleyes: είναι πως οι μηχανές αυτές ΔΕΝ είναι για πόλη σε ώρες με κίνηση και ΔΕΝ είναι λογικό/σωστό να αποκτούντε σαν πρώτες μηχανές..λίγο να πιάσει το λάστιχο κάτω εχεις βρεθέι να κοιτάς τον ουρανό και λίγο να μην πιάσει κάνεις πατινάζ..
Αυτά για τώρα:wacko:
:beer:

mini_yzf
02/09/2008, 08:18
Και 600άρια SS έχω οδηγήσει για αρκετές ώρες και το μόνο που μπορώ να πώ,εκτώς του ότι είναι αυτο που θέλω αλλά δεν θα πάρω προς το παρών:rolleyes: είναι πως οι μηχανές αυτές ΔΕΝ είναι για πόλη σε ώρες με κίνηση και ΔΕΝ είναι λογικό/σωστό να αποκτούντε σαν πρώτες μηχανές..λίγο να πιάσει το λάστιχο κάτω εχεις βρεθέι να κοιτάς τον ουρανό και λίγο να μην πιάσει κάνεις πατινάζ..
Αυτά για τώρα:wacko:
:beer: [/B]

Φυσικα και ειναι αβολες αυτου του τυπου οι μηχανες για εντος πολης.Οσο για αυτο που λες ΑΝ πιασει κατω..αν δεν μπορεις να ελενξεις το χερι σου συμφωνα με τις δυνατοτητες σου καλυτερα να μην καβαλας καθολου μηχανη.

bar-code
02/09/2008, 11:02
pedes,auti ti sizitisi ti xriazomoun.ime 25 kai meta apo papi mexri ta 22,pira ena gs 500 f.to ixa gia 1,5 xrono kai ligo prin mpo fantros mia gineka odigos stin ethniki pano apo eleusina,kai eno imaste monoi mas sto dromo,kani moni tis te-ta-ke kai me mazepse.i mixani dielithi alla eutixos kranos kai mpoufan me sosane!tora ,gia to fantariliki sti xio pira ena kineziko papi.molis apolitho omos exo bali skopo na paro pali mixani.exo arostisi me ta ducati.ime metaksi neo monster kai 848.to 848 ine oniro kai diabasa se ena periodiko oti pleon to mikro ss tis ducati ine pleon kalo sxolio oxi mono gia ti pista alla kai gia dromo.me auta pou diabasa edo,mallon tha pao gia to monster pou kai ayto mou aresi kai etsi pou to kabalisa,to boleutika.alla to 848 den tha mou glitosi!etsi opos allazoun ta montela oi italoi mallon se 3 xronakia tha to prolabo!sto palikari pou anoikse ti koubenta tha po oti mallon kalitera to fazer gia tin ora kai tha tou euxitho kales boltes kai panta orthios!



p.s.ta lefta ine pola ite me to ena ite me to allo alla...gia auto ta bgazoume ta gamimena,gia na ta xeromaste!

AntoD
02/09/2008, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Και ξαναγυριζουμε στη γνωστη καραμελιτσα, 3 ατομα λενε πηγαινε απο παπι σε 1000 ΧΧ εγω δεν ειχα προβλημα και Εκατονταπλασιο αριθμο μοτοσυκλετιστων που λενε να πας λαου λαου.
Δεν εχει νοημα να το ζαλισουμε αλλο. Απλως παρε φουλ εξοπλισμο, για 'σενα. Γιατι εισαι απειρος και γιατι υπαρχουν κουτια γυρω γυρω τα οποια μας γραφουν εκει που μελανι δεν πιανει.

:a10:

Σωστός
:a18:

cartman
02/09/2008, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από extremist
Τι να πώ ρε παιδιά..αν δεν υπήρχε αυτό το forum δεν ξέρω που θα βρισκόμουν τώρα.Κ όμως μερικοί
έχετε βαλθεί να μου αλλάξετε τα μυαλά:hypnotize
Όταν πρωτομπήκα εδώ είχα το παπί ήδη(cryptonx)
Ήθελα R1 σαν ΤΡΕΛΟΣ.Δεν μπορούσα να κοιμηθώ,δεν ήξερα τι να κάνω.Ρωτούσα και εγώ με τη σειρά μου απο δώ κ απο κεί και έπερνα ακριβώς τέτοιες,διαφορετικές συνεχώς απόψεις..
Εδώ όμως βρεθήκανε 3-4-5-6 κοκ άτομα τα οποία μετά απο συζήτηση μου είπανε,
"αν μπορείς να κάνεις υπομονή και αν μπορείς να τα βγάλεις πέρα με τα χρήμματα τότε η καλύτερη λύση είναι να ξεκινήσεις απο χαμηλά.ΟΣΟ πιο χαμηλά γίνετε."
Επειδή 135 κ.ε. παπί είχα ήδη αποφάσισα να μην πάω σε cbr125 αλλά σε 400άρι.Ευτυχώς και το εννοώ το ευτυχώς,βρήκα ένα CBR250R MC19.Το μηχανάκι είναι απλά απίστευτο.Το οδηγούσα επί 8 μήνες και εντός και εκτώς πόλης και ουκ ολίγες φορές το πήγαινα στα τέρματα ενώ δεν θα'πρεπε...

Φίλε μου καταρχήν δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος στο φόρουμ που να εγκρίνει την μετάβαση από παπί σε R1!!
Κατά δεύτερο, το cbr250R απ`ότι κοίταξα στο net βγάζει 40 άλογα, όσα και ένα 400άρι περίπου. Σκέψου ότι το XT 660 είναι 660 cc και βγάζει 43 άλογα! Άρα το ευτυχώς πήγαινε για το R1 (εννοείται ευτυχώς που δεν το πήρες) και όχι για το 400άρι!




Αρχικά δημιουργήθηκε από extremist
...Και 600άρια SS έχω οδηγήσει για αρκετές ώρες και το μόνο που μπορώ να πώ,εκτώς του ότι είναι αυτο που θέλω αλλά δεν θα πάρω προς το παρών:rolleyes: είναι πως οι μηχανές αυτές ΔΕΝ είναι για πόλη σε ώρες με κίνηση και ΔΕΝ είναι λογικό/σωστό να αποκτούντε σαν πρώτες μηχανές..λίγο να πιάσει το λάστιχο κάτω εχεις βρεθέι να κοιτάς τον ουρανό και λίγο να μην πιάσει κάνεις πατινάζ..
Αυτά για τώρα:wacko:
:beer:

Από την μία έχεις δίκαιο, σαν ΠΡΩΤΕΣ μηχανές ΔΕΝ πρέπει να αποκτούνται, αλλά από την άλλη και η mini_yzf έχει δίκαιο! Αν δεν μπορείς να ελέγξεις το γκάζι, δεν πρέπει να πάς ποτέ πάνω από 125 κυβικά. Επειδή φίλε μου και με 40 άλογα (που είχες) μπορεί κάποιος να σκοτωθεί αν ανοίξει άτσαλα το γκάζι και αν το λάστιχο πιάσει (ή δεν πιάσει) κάτω... (για πολλούς λόγους: βρεγμένο, κωλόδρομοι, χώμα-σκόνη, άνοιγμα γκαζιού υπό κλίση).

Τελικά το συμπέρασμα για μένα είναι: ή παίρνουμε κάτι περίπου στα όρια μας και με σύνεση το μαθαίνουμε, ή γινόμαστε επικίνδυνοι με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και αν οδηγάμε!

extremist
03/09/2008, 01:44
Εννοείτε πως πρέπει να ξέρεις να το ελέγχεις και να ξέρεις και τα όρια σου.Επειδή εγώ ξέρω όσο ξέρω γιαυτό ακριβώς είπα ότι κοιτάς τα ουράνια μόλις πατήσει καλά το λαστιχάκι και ανεβάσεις στροφές απότομα.Όχι οτι θα φάς καπάκι αν το πάθεις αυτό αλλά άν έχεις παπί η ακόμα και 250άρι και ΔΕΝ το έχεις φτάσει στα οριά του(συμπεριλαμβανομένων και των οδηγικών ικανοτήτων του αναβάτη)τότε σίγουρα δεν παίρνεις SS ούτε 600 ούτε 1000.Εκτώς αν βάλεις κόφτη στις 6.000 σαλ:rolleyes: