PDA

View Full Version : R6 για πρωτη μηχανή;



Σελίδες : [1] 2

madsk1llzz
10/06/2008, 19:16
Γεια σε όλους!! Πρώτο μήνυμα..

ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΜΕΝΟ θέμα το ξέρω αλλά τους τελευταίους μήνες έχω προβληματιστεί πολύ..

Είμαι 22 χρονών και οδηγώ 5 χρόνια παπί 125 εντός πόλης.. Το θέμα είναι ότι έχω τρελαθεί με το r6 αλλά δεν ξέρω πόσο συνετό θα ήταν ν πάω τώρα σ'αυτό.. Πιστεύω όμως ότι έχω το μυαλό να συγκρατηθώ από μλκς αφού τις μηχανές αν και τις γουστάρω τις σέβομαι..

Η λογική λέει fazer ή z750 ως πιο φιλικά στην οδήγηση ενώ μ'ενδιαφέρει και η άνεση του συνεπιβάτη που στα SS από προσωπική εμπειρία είναι χάλια-ισχύει πραγματι; Δε θέλω όμως να πάρω κάτι και στο μυαλό μου να έχω συνέχεια κάτι άλλο(βλέπε r6)..

Σκεφτομαι μεταχειρισμένο r6 του 06.. Τι τιμές παίζουν περίπου;

Οι απόψεις σας κυρίως στο θέμα της ασφάλειας είναι πολύ σημαντικές γιατί έχω βαρεθεί να ακουω από ασχετους υπερβολές, είτε θετικές είτε αρνητικές..:confused: :confused: :confused:

johnpan
10/06/2008, 22:55
Διαστημικό λεωφορείο για μαθήματα πτήσης;

vaspiou
11/06/2008, 00:32
ρε ακομα δεν μαθατε οτι εδω ΔΕΝ ρωταμε τετοια πραγματα???

αμαν δλδ....

:yuck:

madsk1llzz
11/06/2008, 00:41
Ok παιδιά κατάλαβα..
Απλά μια άποψη ζήτησα..

arhs
11/06/2008, 02:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από madsk1llzz
Ok παιδιά κατάλαβα..
Απλά μια άποψη ζήτησα..

τσίμπα καμιά μπυρα μαν και άραξε λίγο. έχει και σωστά τυπάκια εδώ μέσα. όταν κάποιος από δαύτους το πάρι χαμπάρι θα σου απαντήσει.

αν δεν κάνω λάθος το ίδιο είχε ρωτήσει και άλλο παλικάρι αλλά για gsxr-750. αν ψάξεις κάπου εδώ μέσα θα το βρεις. εγώ δε γνωρίζω περί τούτου οπότε οτι και να σου πω παπάτζα θα είναι.:beer:

Ζεύκας
11/06/2008, 04:18
εγώ σου λέω πως αφού έχεις μια πεντάχρονη πείρα με δίκυκλο (έστω κ αν είναι παπί) προχώρα!

απλά να είσαι συνετός με το γκάζι! κ γρήγορα για σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης στη πίστα!
πίστεψε με αξίζουν κ το τελευταίο ευρώ κ θα σε ωφελήσει 100%

:wave2:

epp1640
11/06/2008, 05:02
Πείτε με πάλι υπερβολικό αλλά σε παρακαλώ μην το κάνεις.. μην το κάνεις για το δικό σου το καλό, και για να μην δούμε κάποιο thread στο "Στραβά και Ανάποδα" και γίνει η καρδιά μας περιβόλι.. Πριν δυο μέρες έχασα τον δεύτερο φίλο/ γνωστό για φέτος.. Είχα αρχίσει να γράφω ένα ολόκληρο κατεβατό για το ότι πρέπει να χτίζουμε σταδιακά εμπειρία αλλά έχω βαρεθεί να τα λέω και το έσβησα. Σε καμία περίπτωση δεν έχεις την εμπειρία να πας από το παπί (που έχει διαφορετική θέση οδήγησης, στήσιμο, γεωμετρία ακόμα και από μία μικρή μοτοσυκλέτα) σε r6. Θα σου πω μόνο ότι έχοντας δύο μηχανές, μία 50cc δίχρονη και ένα τετράχρονο 125 όταν οδήγησα πρώτη φορά το cb400 sf μου φάνηκε σαν διαστημόπλοιο της nasa.. πόσο μάλλον ένα 600 ss.. Αν θες να ακούσεις την συμβουλή μου (χωρίς παρεξήγηση, αφού είμαι ο τελευταίος που μπορώ να κρίνω εδώ μέσα αφού είμαι ακόμα άπειρος (όσο ζεις μαθαίνεις ούτως η άλλως) αναβάτης..) διάλεξε κατηγορία αρχικά και έπειτα βρες ένα ολοκληρωμένο μικρού κυβισμού μηχανάκι, θες street, δες το kawasaki ninja 250 κτλπ..

Επειδή όμως συνήθως όταν έχεις lockάρει τον στόχο δύσκολα ξεκολλάς, τουλάχιστον δώσε ένα χιλιάρικο για εξοπλισμό..

epp1640
11/06/2008, 05:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από madsk1llzz
Γεια σε όλους!! Πρώτο μήνυμα..

ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΜΕΝΟ θέμα το ξέρω αλλά τους τελευταίους μήνες έχω προβληματιστεί πολύ..

Είμαι 22 χρονών και οδηγώ 5 χρόνια παπί 125 εντός πόλης.. Το θέμα είναι ότι έχω τρελαθεί με το r6 αλλά δεν ξέρω πόσο συνετό θα ήταν ν πάω τώρα σ'αυτό.. Πιστεύω όμως ότι έχω το μυαλό να συγκρατηθώ από μλκς αφού τις μηχανές αν και τις γουστάρω τις σέβομαι..

Η λογική λέει fazer ή z750 ως πιο φιλικά στην οδήγηση ενώ μ'ενδιαφέρει και η άνεση του συνεπιβάτη που στα SS από προσωπική εμπειρία είναι χάλια-ισχύει πραγματι; Δε θέλω όμως να πάρω κάτι και στο μυαλό μου να έχω συνέχεια κάτι άλλο(βλέπε r6)..

Σκεφτομαι μεταχειρισμένο r6 του 06.. Τι τιμές παίζουν περίπου;

Οι απόψεις σας κυρίως στο θέμα της ασφάλειας είναι πολύ σημαντικές γιατί έχω βαρεθεί να ακουω από ασχετους υπερβολές, είτε θετικές είτε αρνητικές..:confused: :confused: :confused:

Και κάτι που δεν σχολίασα, πίστεψε με ένα z750 με 110 άλογα μόνο φιλικό δεν μπορεί να έιναι..για fazer1000 με 152 άλογα..

johnpan
11/06/2008, 08:03
Και για όσους δεν κατάλαβαν την παρομοίωση μου, να το αναλύσω λίγο. Ακόμα κι αν είσαι μετρημένος AΛΛA KAI TYXEPOΣ και δε χτυπήσεις, πότε δε θα μάθεις να οδηγείς όπως αξιζει στο μηχανάκι αυτό, εκτός αν έχεις πολύ χρόνο και λεφτά για να λιώσεις μέσα στις πίστες με μαθήματα και trackdays. Ξεκίνα με ένα πιο μικρό και ήπιο μηχανάκι, όχι αναγκαστικά 250, για παραδειγμα er650 στο οποίο θα μάθεις πιο EYKOΛA KAI ΓPHΓOPA τις αρχές της ασφαλτινης οδήγησης όπως το σωστό φρεναρισμα και φυσικά το γυροσκοπικο

papaioannoug
11/06/2008, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από madsk1llzz
Γεια σε όλους!! Πρώτο μήνυμα..

ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΜΕΝΟ θέμα το ξέρω αλλά τους τελευταίους μήνες έχω προβληματιστεί πολύ..

Είμαι 22 χρονών και οδηγώ 5 χρόνια παπί 125 εντός πόλης.. Το θέμα είναι ότι έχω τρελαθεί με το r6 αλλά δεν ξέρω πόσο συνετό θα ήταν ν πάω τώρα σ'αυτό.. Πιστεύω όμως ότι έχω το μυαλό να συγκρατηθώ από μλκς αφού τις μηχανές αν και τις γουστάρω τις σέβομαι..

Η λογική λέει fazer ή z750 ως πιο φιλικά στην οδήγηση ενώ μ'ενδιαφέρει και η άνεση του συνεπιβάτη που στα SS από προσωπική εμπειρία είναι χάλια-ισχύει πραγματι; Δε θέλω όμως να πάρω κάτι και στο μυαλό μου να έχω συνέχεια κάτι άλλο(βλέπε r6)..

Σκεφτομαι μεταχειρισμένο r6 του 06.. Τι τιμές παίζουν περίπου;

Οι απόψεις σας κυρίως στο θέμα της ασφάλειας είναι πολύ σημαντικές γιατί έχω βαρεθεί να ακουω από ασχετους υπερβολές, είτε θετικές είτε αρνητικές..:confused: :confused: :confused:

Φιλαράκι αν πραγματικά σου αρέσει ΠΑΡ' ΤΟ!!!!

Απλά να είσαι ήρεμος σχετικά με το γκάζι, τα άλλα έρχονται σιγά-σιγά! Θα μάθεις κ να στρίβεις κ να πηγαίνεις γρήγορα και όλα!

Κάνε αυτό που πραγματικά ΕΣΥ θες!!! Ο λόγος είναι ότι άμα σου πούμε μην το πάρεις, θα μείνεις με την απορεία!!!

gdevelek
11/06/2008, 10:05
το βήμα προς το Ρ6 είναι μεγάλο, αλλα και τα 5 χρόνια εμπειρίας σου δεν είναι ασήμαντα

αν το σεβαστείς πραγματικά και πάς και σε κάνα σχολείο οδήγησης τύπου 0-300, πιθανότατα δεν θα έχεις πρόβλημα

δεδομένου ότι το μηχανάκι στροφάρει πολύ ψηλά, αν το πας ως τις 5000 στροφές τον πρώτο καιρό, θα το τιθασεύσεις σχετικά εύκολα

κράνος μπουφάν μπότες τα ξέρεις αυτά έτσι;

xampos
11/06/2008, 11:45
πρωτα θα παρεις ενα 50 αρι , παντα κρανος και ολοσωμη στολη οπου κι αν πας ακομα και στο περιπτερο :rotflmao: :rotflmao:

μετα θα παρεις ενα 125 - μετα ενα 150 - μετα 250 αρι μετα ενα 400 - με τη σειρα του ενα 600 αρι ηρεμα οχι πανω απο 80 αλογα

και μετα απο πολλα πολλα χιλιομετρα μπορεις να παρεις ενα 600 αρι ss

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

byron
11/06/2008, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
πρωτα θα παρεις ενα 50 αρι , παντα κρανος και ολοσωμη στολη οπου κι αν πας ακομα και στο περιπτερο :rotflmao: :rotflmao:

μετα θα παρεις ενα 125 - μετα ενα 150 - μετα 250 αρι μετα ενα 400 - με τη σειρα του ενα 600 αρι ηρεμα οχι πανω απο 80 αλογα

και μετα απο πολλα πολλα χιλιομετρα μπορεις να παρεις ενα 600 αρι ss

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Εκτός απο το να σπαμμάρεις, έχεις να προσθέσεις κάτι στην ουσία του θέματος ;(οχι αυτού αναγκαστικά)

byron
11/06/2008, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από madsk1llzz
Η λογική λέει fazer ή z750 ως πιο φιλικά στην οδήγηση ενώ μ'ενδιαφέρει και η άνεση του συνεπιβάτη που στα SS από προσωπική εμπειρία είναι χάλια-ισχύει πραγματι; Δε θέλω όμως να πάρω κάτι και στο μυαλό μου να έχω συνέχεια κάτι άλλο(βλέπε r6)..

Σκεφτομαι μεταχειρισμένο r6 του 06.. Τι τιμές παίζουν περίπου;

Οι απόψεις σας κυρίως στο θέμα της ασφάλειας είναι πολύ σημαντικές γιατί έχω βαρεθεί να ακουω από ασχετους υπερβολές, είτε θετικές είτε αρνητικές..:confused: :confused: :confused:

Συμφωνώ με τον gdevelek


Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
το βήμα προς το Ρ6 είναι μεγάλο, αλλα και τα 5 χρόνια εμπειρίας σου δεν είναι ασήμαντα

αν το σεβαστείς πραγματικά και πάς και σε κάνα σχολείο οδήγησης τύπου 0-300, πιθανότατα δεν θα έχεις πρόβλημα

δεδομένου ότι το μηχανάκι στροφάρει πολύ ψηλά, αν το πας ως τις 5000 στροφές τον πρώτο καιρό, θα το τιθασεύσεις σχετικά εύκολα

κράνος μπουφάν μπότες τα ξέρεις αυτά έτσι;

Αν σε ενδιαφέρει το θέμα συνεπιβάτη το R6 το ξεχνάς. Ιδίως το συγκεκριμένο είναι απ΄τα πιο άβολα για συνεπιβάτη (όλα τα SS είναι, αλλά τεσπα). Επίσης το R6 είναι προσανατολισμένο και από θέμα απόδοσης κινητήρα μόνο για πίστα.

Καλύτερα να έβλεπες κάποιο fazer 600. Και τις βόλτες σου μπορείς να κάνεις με παρέα, και τα ταξιδάκια σου ενώ δεν του λείπει δύναμη.

KiNG-R!
11/06/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
εγώ σου λέω πως αφού έχεις μια πεντάχρονη πείρα με δίκυκλο (έστω κ αν είναι παπί) προχώρα!

απλά να είσαι συνετός με το γκάζι! κ γρήγορα για σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης στη πίστα!
πίστεψε με αξίζουν κ το τελευταίο ευρώ κ θα σε ωφελήσει 100%

:wave2:

+1
Μη μασάς πάρτο, και εγώ κάπως έτσι πήγα από τα 250cc στο R1

xampos
11/06/2008, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εκτός απο το να σπαμμάρεις, έχεις να προσθέσεις κάτι στην ουσία του θέματος ;(οχι αυτού αναγκαστικά)

πες εσυ τη γνωμη σου πρωτα που ξερεις και 5 πραγματα παραπανω :rotflmao:

λοιπον και βεβαια να το παρεις το Ρ 6 αφου σε αρεσει απλα στην αρχη με συνεση το γκαζι ωσπου να το συνηθησεις , και αμα εχεις το μυαλο στο κεφαλι σου δεν εχεις να φοβασαι τιποτα, απο εσενα εξαρτατε :D

και αμα δεν μπορεις να διαθεσεις τα 300 ευρω για το καθε μαθημα του css μπορεις καλιστα να βαλεις λαστιχα και να πας πιστα με φιλους που ξερουνε να μαθεις 5 πραματα (βεβαια δε θα ειναι το ιδιο )
αν σε ενδιαφερει η πιστα :D
πιο ασφαλης θα εισαι στην καφετερια ομως ;)

byron
11/06/2008, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
πες εσυ τη γνωμη σου πρωτα που ξερεις και 5 πραγματα παραπανω :rotflmao:


Γελάκια και χαζομαρούλες με τους συμμαθητές σου στο φροντιστήριο χάμπο.

Μείνε στο σπαμμοθέμα σου για όσο καιρό υπάρχει ακόμα και άσε τις σοβαρές κουβέντες για όσους έχουν οδηγήσει 5 μηχανάκια παραπάνω.

Κατανοητό ή όχι ;

xampos
11/06/2008, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γελάκια και χαζομαρούλες με τους συμμαθητές σου στο φροντιστήριο χάμπο.

Μείνε στο σπαμμοθέμα σου για όσο καιρό υπάρχει ακόμα και άσε τις σοβαρές κουβέντες για όσους έχουν οδηγήσει 5 μηχανάκια παραπάνω.

Κατανοητό ή όχι ;

οχι

εσυ με φαινετε εχεις προβλημα μαζι μου ε?? τι σε πειραζει??

και το σπαμοθεμα μου σβηστο αν γουσταρεις , ετσι κι αλλιως εφτασε ο καιρος του , θα ανοιξουμε αλλο αλλα παλι προβλημα θα εχεις εσυ

madsk1llzz
11/06/2008, 13:00
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους όσους απαντήσατε.
Απ'ότι βλέπω οι απόψεις είναι περίπου μοιρασμένες. Το fazer 600 είναι η δεύτερη επιλογή αν και το θεωρώ πλέον παρωχημένο μηχανάκι.. Το θέμα είναι ότι αγοράζοντας το, θα ξέρω απ' την αρχή ότι θα το κρατήσω το πολυ 2-3 χρόνια αφού πάντα θα γουστάρω το r6..:confused:

Η αλήθεια είναι ότι το r6 χάνει αρκετά εκτός από το θέμα της ασφάλειας φυσικά που είναι και το σημαντικότερο, και από την θέση του συνεπιβάτη που όπως είπα μ'ενδιαφέρει..
Δεν θα θελα να συμβιβαστώ με την αγορά κάτι ακόμα λιγότερου απ' το fazer 600 που δεν θα μ'αρέσει..

Το σίγουρο είναι ότι αν τελικά αποφασίσω για r6, έχω σκοπό να παρακολουθήσω τουλάχιστον ένα μάθημα CSS

jfx
11/06/2008, 13:02
κοιταξε εγω εκανα αυτο ακριβως που λες. ειχα δηλαδη για 4 χρόνια παπάκι (το οποιο και λόγω δουλειας το οδηγουσα πανω απο 8 ωρες τη μερα για τον τελευταιο χρόνο.)

Μετα πήρα R6 2006. Τις πρώτες μερες φοβηθηκα απο τη δυναμη του και ελεγα απο μέσα μου:
"ολοι αυτοι που διαβαζα στο φορουμ που ελεγαν για κατι ενδιαμεσο πρωτα ειχαν δικιο. παει και τελειωσε."

βεβαια το εβγαζα εκεινη την πρωτη εβδομαδα ΜΟΝΟ βραδυ(μετα τη 1) για να μην εχει κινηση και πηγαινα στο πανεπιστημιο πατρων(οπου το βραδυ δεν κυκλοφορει τιποτα)κι εκανα βολτες, εξασκηση στο φρεναρισμα και καμια λιιγο γρηγορη εκκινηση.

Οταν πηγα μια βολτιτσα λιγο πιο εξω απο την πόλη ειδα οτι πιανει πολυ ευκολα μεγαλη ταχυτητα, χωρις να το επιδιωξεις, απλά αν ξεχαστεις λιγο....


(σιγουρα ειχα αρχισει στον ενα μηνα που το ειχα να το συνηθιζω λιγο και να το γερνω και λιγο παραπανω απο την πρωτη φορα που το καβαλησα.)
Για πιο μετα τι γινεται δε μπορω να σου πω τιποτα καθως με χτύπησε αυτοκινητο και το μηχανακι τωρα δε κουνάει (ο αλλος εφταιγε).

Γενικά πιστεύω οτι ειναι παρα πολύ καλη ιδεα το κατι ενδιαμεσο ετσι ωστε οταν πας στο μεγαλο να μη σου φανει τοσο τεραστια η διαφορα, και να εχεις συνηθισει το συμπλεκτη ωστε να εστιασεις την προσοχη σου σε κατι αλλο.
Ομως αν δεν εχεις οικονομικα περιθωρια για μια ακομα μηχανη, δεν ειναι σιγουρο οτι με το R6 θα φας τα μουτρα σου.

Α, και αν σε ενδιαφερει πως θα νοιωθει ο απο πισω, μια βολτα με σενα στο σελάκι πισω θα σε πεισει
οτι οι σχεδιαστες του Ρ6 ΔΕΝ εδωσαν και μεγαλη σημασια στο δικάβαλο...


οτι και να παρεις, ανεβασε φωτογραφιες!!

gdevelek
11/06/2008, 13:03
αν θες και αίσθηση ΣΣ και άνεση συνεπιβάτη και πιο ξεκούραστη κίνηση στην πόλη μπορείς να κοιτάξεις το cbr600-F

papitsoulos
12/06/2008, 21:05
Φιλε madsk1llzz....

Η ιστορια σου ειναι ακριβως ιδια με τη δικη μου με μονη διαφορα τα 5 χρονια σου, που εμενα ηταν 7 (με παπι).

Οσο εχεις το μυαλο σου εκει που πρεπει, εισαι σχετικα οκ.

Αν θες και το δικο μου R6, ριξε μια φωνη :beer:

madsk1llzz
12/06/2008, 21:50
Στις επόμενες 1-2 εβδομάδες θα χω αποφασίσει σίγουρα ανάμεσα σε r6, fazer 600 και z750..

Χωρίς παρεξήγηση αλλά έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι κάτοχοι SS ψάχνουν να το ξεφορτωθούν μόλις κλείσουν 1-2 χρόνια.. Γιατί;

gdevelek
13/06/2008, 00:07
πάρα πολλοί που πουλανε ΣΣ, το κανουν για να ξαναπάρουν ΣΣ, κάποιο πιο νέο, στα ΣΣ παίζει μεγάλο ρόλο η μόδα, τα ελάχιστα άλογα παραπάνω, τα ελάχιστα κιλά παρακάτω, τα νέα πλαστικά και χρώματα

madsk1llzz
13/06/2008, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ex_hustler
Γιατί :
1. Δεν είναι άνετο στη κίνηση της πόλης και σε μποτιλιαρισμένους δρόμους.
2. Λίγες συνεπιβάτισες δέχονται να βολευτούν πάνω σε ένα σελάκι 10 επί 10 για ώρα.
3. Ρουφάει μπόλικη βενζίνη.


Δεν έχεις άδικο φίλε.. Αυτοί οι 3 λόγοι με προβληματίζουν και μένα τον τελευταίο καιρο και αφού τη μηχανή τη θέλω κυρίως γαι χρήση εντός πόλης, μαλλον θα το μετάνοιωνα και γω να πάρω κάποιο SS :confused: .. Γι'αυτό παροσανατολίζοαι και στο fazer 600.. Έλα όμως που το r6 είναι άλλη φάση.. :dizzy:

gdevelek
13/06/2008, 14:23
επίσης ζεσταίνεται πολύ το μοτέρ (με ό,τι αυτό συνεπάγεται για αυξημένη φθορά) και ζεσταίνει και τον αναβάτη

ammon_ra
13/06/2008, 14:46
εγω με την σειρα μου εχω να πω τα εξης.
εγω απο T50 πηγα σε R1.
τα παντα ειναι στο μυαλο μας.
στην αρχη το πηγενα σαν 400 μετα σαν 600 και τωρα μετα απο 2.5 χρονια το παω σαν χιλιαρι.
η αποποψη μου και αν θες την ακους η παρε κατι μικροτερο και παλιο η παρε κατευθειαν ενα χιλιαρι. ενα φιλαρακι που πειρε το R6 νεμεν του αρεσε πολυ αλλα το βαρεθικε και γρογορα και τρομαξε να το δωσει.
εξαλου η διαφορα τιμης απο ενα 600 με ενα 1000 ειναι αρκετα μικρη για να σκεφτεις τα λεφτα.
και λεω ΑΠΟΨΗ μου γιατι ειναι κατι που πιστευω ΕΓΩ.
ο καθενας μπορει να εχει την αποψη του και να την λεει και να γινετε δεκτη.
δεν εχω σκοπο να διαφονισω με κανεναν.
καλο απογευμα

epp1640
13/06/2008, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από madsk1llzz
Δεν έχεις άδικο φίλε.. Αυτοί οι 3 λόγοι με προβληματίζουν και μένα τον τελευταίο καιρο και αφού τη μηχανή τη θέλω κυρίως γαι χρήση εντός πόλης, μαλλον θα το μετάνοιωνα και γω να πάρω κάποιο SS :confused: .. Γι'αυτό παροσανατολίζοαι και στο fazer 600.. Έλα όμως που το r6 είναι άλλη φάση.. :dizzy:

Και εγώ είμαι της άποψης ότι δεν είναι κατάλληλη μηχανή αν δεν οδηγάς ήδη μοτοσυκλέτα (με συμπλέκτη) καθώς στην αρχή θα έχεις τον νου σου σε αυτόν και τα 100 άλογα δεν συγχωρούν χαζά λάθη στο συμπλέκτη που κάνεις όταν μαθαίνεις. Εφόσον όμως πρόκειται να πας σε 4 κύλινδρο όπως και να έχει, τότε κοίτα και το bandit το 650 με το fairing.. λογικά θα είναι πιο ήρεμο από το fazer και έχε και υπόψην σου ότι το fazer δουλεύει ψηλά.. :beer:

TOLISTOLAROS
13/06/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από madsk1llzz
Γεια σε όλους!! Πρώτο μήνυμα..

ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΜΕΝΟ θέμα το ξέρω αλλά τους τελευταίους μήνες έχω προβληματιστεί πολύ..

Είμαι 22 χρονών και οδηγώ 5 χρόνια παπί 125 εντός πόλης.. Το θέμα είναι ότι έχω τρελαθεί με το r6 αλλά δεν ξέρω πόσο συνετό θα ήταν ν πάω τώρα σ'αυτό.. Πιστεύω όμως ότι έχω το μυαλό να συγκρατηθώ από μλκς αφού τις μηχανές αν και τις γουστάρω τις σέβομαι..

Η λογική λέει fazer ή z750 ως πιο φιλικά στην οδήγηση ενώ μ'ενδιαφέρει και η άνεση του συνεπιβάτη που στα SS από προσωπική εμπειρία είναι χάλια-ισχύει πραγματι; Δε θέλω όμως να πάρω κάτι και στο μυαλό μου να έχω συνέχεια κάτι άλλο(βλέπε r6)..

Σκεφτομαι μεταχειρισμένο r6 του 06.. Τι τιμές παίζουν περίπου;

Οι απόψεις σας κυρίως στο θέμα της ασφάλειας είναι πολύ σημαντικές γιατί έχω βαρεθεί να ακουω από ασχετους υπερβολές, είτε θετικές είτε αρνητικές..:confused: :confused: :confused:
Αν έχεις μυαλό παρτο.Εγώ στα 30 πήρα Sv 650s....δεν είχα ούτε παπί!Πρόσεξε,αν έχεις μυαλό...Kai πάντα full προστασία:κράνος,μπουφάν,γάντια,μποτάκια,ακόμα και το καλοκαίρι...Έτσι εκτός από ασφάλεια θα θυμίζεις στον εαυτό σου τί πας να κάνεις:βόλτα με τη μηχανή...:wave2:

madox
13/06/2008, 18:09
Δεν καταλαβαινω γιατι καποιος πρεπει να εχει εμπειρια παγκοσμιου για να παρει ενα εξακοσαρι.Γραφει καποιος για αγορα μηχανης και αρχιζετε ολοι τα διαφορα μακαβρια λες και ολοι οι υποψηφιοι αγοραστες εχουν βγει απο το ιδιο καλουπι του παραλογου παποβιου καγκουρα.
Δηλαδη αν ηθελε tdm θα κινδυνευε λιγοτερο?και αν τελικα απογοητευτει και στραφει σε κ@λοφτιγμενο GTI θα ειναι πολιτικα ορθοτερο και ακινδυνο?
Ενταξει μια γνωμη ζητησε το παιδι και πολυ σωστα την πηρε αλλα δεν χρειαζεται τοση μοιρολατρεια και ισοπεδωση.





:beer:

TOLISTOLAROS
13/06/2008, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Δεν καταλαβαινω γιατι καποιος πρεπει να εχει εμπειρια παγκοσμιου για να παρει ενα εξακοσαρι.Γραφει καποιος για αγορα μηχανης και αρχιζετε ολοι τα διαφορα μακαβρια λες και ολοι οι υποψηφιοι αγοραστες εχουν βγει απο το ιδιο καλουπι του παραλογου παποβιου καγκουρα.
Δηλαδη αν ηθελε tdm θα κινδυνευε λιγοτερο?και αν τελικα απογοητευτει και στραφει σε κ@λοφτιγμενο GTI θα ειναι πολιτικα ορθοτερο και ακινδυνο?
Ενταξει μια γνωμη ζητησε το παιδι και πολυ σωστα την πηρε αλλα δεν χρειαζεται τοση μοιρολατρεια και ισοπεδωση.





:beer:
Ε,όπως και να το κάνουμε είναι πιο επικίνδυνη η οδήγηση μοτοσυκλέτας...κάθε πτώση-ακόμα και χαζή-έχει κόστος,ενώ με αμάξι την πληρώνει πρώτα η λαμαρίνα.Δεν είναι θέμα μοιρολατρίας.Καλύτερα ν'ακούει την αλήθεια σκληρή παρά να πονάει σε γύψο.Με Tdm περισσότερο θα κινδύνευε γιατί έχει μεγάλο βάρος και δύναμη παντού.το R6 πρέπει να το σκίσεις,άρα θα τ'ακούσεις,άρα θα προετοιμαστείς=φυλαχτείς για να γκαζώσεις.

snow
13/06/2008, 20:11
γεια σου φιλε,αν το γουσταρεις το παιρνεις....8ελει προσοχη ,παρολο που καπιοι θα σου πουν <<ελα μωρε,μικρο ειναι>>(καπιοι με κανα 1000+)

και για μενα 1 μηχανη ειναι το r6 ..στην αρχη 8α τρομα3εις ,οπως τρομα3α και εγω:lol:
....αλλα μετα θα σαρεσει ολο και πιο πολυ..


ΠΡΟΣΟΧΗ!!ομως :winka:

ARISPEED1
13/06/2008, 20:55
ΤOO MUCH το 600 για την ηλικία κ την εμπειρία σου.................Πάρε κάνα 250 η 400 για κανά δυο χρόνια κ μετά S.S 600 ...........

johnpan
13/06/2008, 22:31
+1 gia to bandit h to cbr600f

papitsoulos
14/06/2008, 02:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από madsk1llzz


Χωρίς παρεξήγηση αλλά έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι κάτοχοι SS ψάχνουν να το ξεφορτωθούν μόλις κλείσουν 1-2 χρόνια.. Γιατί;

Προσωπικα σκοπευω να μετακομισω στο τελος του καλοκαιριου για Κυπρο.

Και αν ειναι δυνατον να μη ξαναγυρισω :beer:

epp1640
14/06/2008, 03:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
+1 gia to bandit h to cbr600f

Ναι αν και γενικά είμαι αντίθετος σε οποιοδήποτε τετρακύλινδρο.. Αυτό που δεν σκέφτηκε κανείς είναι ότι μάλλον ο φίλος μας είχε δίπλωμα 125 οπότε αυτό αυτόματα έγινε Α οπότε δεν έχει οδηγήσει ποτέ μεγάλη μηχανή.. γιατί δεν είναι μόνο ο συμπλέκτης και η δύναμη, αλλά το βάρος της, το στήσιμο, η θέση οδήγησης, η γεωμετρία.. αν είχε οδηγήσει ας πούμε ένα sf στην σχολή οδηγών και είχε ήδη εμπειρία στο παπί που έχει ήδη θα έλεγα οκ μπορεί να πάει σε κάποιο ήρεμο (όσο γίνεται) τετρακύλινδρο.. Και επειδή οκ, συμφωνώ ότι σε κάποια πράγματα μπορεί να ήμουν υπερβολικός μην φτάνουμε στο άλλο άκρο.. :nono: σαφώς και ένα gti είναι πιο ακίνδυνο από μία R6.. το ίδιο είναι να έχεις κάτι με δύο ρόδες και 130 άλογα σε 160 κιλά με το να έχεις 200 άλογα στον τόνο?? Το οτί μπορεί κάποιοι να το ρίσκαραν και να τα κατάφεραν κουτσά στραβά ή με ελάχιστα προβλήματα δεν σημαίνει ότι αυτή είναι η σωστή τακτική και δεν νομίζω ότι απόψεις του τύπου πάρτο αλλά ήρεμα βοηθάνε. Όσο ήρεμα και να πάει αυτή η μηχανή δεν θα του συγχωρήσει λάθη, και είναι και σε τέτοια ηλικία που όσο ώριμος και να ναι όλο και λίγο θα το πιέσει.. αλοίμονο αν πήγαιναν όλοι από τα παπιά στα 600 ss.. απλώς στην Ελλάδα (να ναι καλά οι Σαρακάκηδες και τα euro 3..) απουσιάζουν ουσιαστικά κατηγορίες όπως 250, 400 κτλπ και επίσης έχουμε γεμίσει ss για τον ίδιο λόγο που έχουμε γεμίσει και suv.. πουλ μουρ.. και ασφαλώς δεν μιλάω για τα 600 άρια που μπαίνουν πίστα ή κάνουν τουριστικά χλμ αλλά όλα τα άλλα που χρησιμοποιούνται για μόνστρα στην καφετέρια και που αλλάζονται κάθε δύο χρόνια μόλις παλιώσει το χρωματάκι και βγει το καινούριο με 2 άλογα παραπάνω.. :wave2:

Ζεύκας
14/06/2008, 03:39
ηλικίες, εμπειρίες κ κουραφέξαλα.

ξέρω 16χρονο να παίρνει σσ σε πίστα κάρτ, να μη μπορεί να φτάσει τα πόδια του κάτω κ να ξύνει γόνατο!

οι μηχανές μεγάλου κυβισμού θέλουν σεβασμό.
Άμα έχεις νου σου στην θέση του κ όχι στην καυλα τράβα πάρε κ 1000άρα.

νταξ δεν είπαμε κ ένας ΤΕΛΕΙΩΣ άσχετος να πάρει το υπερόπλο αλλά κ η μακροχρόνια κ η συχνή χρήση ενός ταπεινού δίκυκλου δεν είναι αμελητέος παράγοντας.

Μη καταδικάζετε το παλικάρι κ του κόβετε τα φτερά.Δεν ξέρετε τι οδηγός είναι κ τι σύνεση έχει
με το γκάζι. Άμα του αρέσει το R6 να το πάρει. Ίσως να μη το σεβαστεί κ να τρομάξει από τη
δύναμη. Ίσως όμως κ να έχει φρόνιμο μυαλό κ να το μάθει σταδιακά.

Κ όπως λέει κ το τραγουδάκι:

Άσε με να κάνω λάθος
Μη παριστάνεις το Θεό
Δεν μ' αρέσουν οι σωτήρες
Δε γουστάρω να σωθώ
Δεν πειράζει αν μετά θα μετανιώσω
Δεν τρέχει τίποτα αν διπλά θα κουραστώ
Δεν με νοιάζει απαγοήτευση αν νιώσω
Αφού ξέρω πώς έπαιξα και 'γω.

Ζεύκας
14/06/2008, 03:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Ναι αν και γενικά είμαι αντίθετος σε οποιοδήποτε τετρακύλινδρο.. Αυτό που δεν σκέφτηκε κανείς είναι ότι μάλλον ο φίλος μας είχε δίπλωμα 125 οπότε αυτό αυτόματα έγινε Α οπότε δεν έχει οδηγήσει ποτέ μεγάλη μηχανή.. γιατί δεν είναι μόνο ο συμπλέκτης και η δύναμη, αλλά το βάρος της, το στήσιμο, η θέση οδήγησης, η γεωμετρία.. αν είχε οδηγήσει ας πούμε ένα sf στην σχολή οδηγών και είχε ήδη εμπειρία στο παπί που έχει ήδη θα έλεγα οκ μπορεί να πάει σε κάποιο ήρεμο (όσο γίνεται) τετρακύλινδρο.. Και επειδή οκ, συμφωνώ ότι σε κάποια πράγματα μπορεί να ήμουν υπερβολικός μην φτάνουμε στο άλλο άκρο.. :nono: σαφώς και ένα gti είναι πιο ακίνδυνο από μία R6.. το ίδιο είναι να έχεις κάτι με δύο ρόδες και 130 άλογα σε 160 κιλά με το να έχεις 200 άλογα στον τόνο?? Το οτί μπορεί κάποιοι να το ρίσκαραν και να τα κατάφεραν κουτσά στραβά ή με ελάχιστα προβλήματα δεν σημαίνει ότι αυτή είναι η σωστή τακτική και δεν νομίζω ότι απόψεις του τύπου πάρτο αλλά ήρεμα βοηθάνε. Όσο ήρεμα και να πάει αυτή η μηχανή δεν θα του συγχωρήσει λάθη, και είναι και σε τέτοια ηλικία που όσο ώριμος και να ναι όλο και λίγο θα το πιέσει.. αλοίμονο αν πήγαιναν όλοι από τα παπιά στα 600 ss.. απλώς στην Ελλάδα (να ναι καλά οι Σαρακάκηδες και τα euro 3..) απουσιάζουν ουσιαστικά κατηγορίες όπως 250, 400 κτλπ και επίσης έχουμε γεμίσει ss για τον ίδιο λόγο που έχουμε γεμίσει και suv.. πουλ μουρ.. και ασφαλώς δεν μιλάω για τα 600 άρια που μπαίνουν πίστα ή κάνουν τουριστικά χλμ αλλά όλα τα άλλα που χρησιμοποιούνται για μόνστρα στην καφετέρια και που αλλάζονται κάθε δύο χρόνια μόλις παλιώσει το χρωματάκι και βγει το καινούριο με 2 άλογα παραπάνω.. :wave2:

κοίταξε, δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, φένεσαι παλικάρι που
σκοπεύει να κάνει σωστές κινήσεις στο θέμα μοτοσυκλέτα,αλλά τα βλέπεις όλα απόλυτα!

όλα είναι στο μυαλό μας κ το πως θα τα παμε τα οχήματα το ορίζουμε ΕΜΕΙΣ κ όχι ΑΥΤΑ.
άμα η μηχανή σε πάει, και δεν την πας, δεν φταίει η μηχανή, φταις εσύ που την άφησες να σε πάει.
άμα τη σεβαστείς κ δν τη ξεσκίσεις με το καλημέρα, κανένα πρόβλημα.
(ο ενικός Β δεν πάει σε σένα,γενικολογώ)

σκοτώστρα μπορεί να γίνει το παπί, μπορεί να γίνει κ το gti.

irinia
14/06/2008, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ηλικίες, εμπειρίες κ κουραφέξαλα.

ξέρω 16χρονο να παίρνει σσ σε πίστα κάρτ, να μη μπορεί να φτάσει τα πόδια του κάτω κ να ξύνει γόνατο!

οι μηχανές μεγάλου κυβισμού θέλουν σεβασμό.
Άμα έχεις νου σου στην θέση του κ όχι στην καυλα τράβα πάρε κ 1000άρα.

νταξ δεν είπαμε κ ένας ΤΕΛΕΙΩΣ άσχετος να πάρει το υπερόπλο αλλά κ η μακροχρόνια κ η συχνή χρήση ενός ταπεινού δίκυκλου δεν είναι αμελητέος παράγοντας.

Μη καταδικάζετε το παλικάρι κ του κόβετε τα φτερά.Δεν ξέρετε τι οδηγός είναι κ τι σύνεση έχει
με το γκάζι. Άμα του αρέσει το R6 να το πάρει. Ίσως να μη το σεβαστεί κ να τρομάξει από τη
δύναμη. Ίσως όμως κ να έχει φρόνιμο μυαλό κ να το μάθει σταδιακά.

Κ όπως λέει κ το τραγουδάκι:

Άσε με να κάνω λάθος
Μη παριστάνεις το Θεό
Δεν μ' αρέσουν οι σωτήρες
Δε γουστάρω να σωθώ
Δεν πειράζει αν μετά θα μετανιώσω
Δεν τρέχει τίποτα αν διπλά θα κουραστώ
Δεν με νοιάζει απαγοήτευση αν νιώσω
Αφού ξέρω πώς έπαιξα και 'γω.




ΚΑΤΙ ΣΟΥ ΞΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΙΧΟ ............ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ....!!!!



Πολύ βιάζεστε..........όλοι σας.......
Καί ή ζωή είναι μπροστά νά περιμένει καί νά χαμογελάει.....
Άλλά έδώ μέσα κάθε μέρα διαβάζουμε γιά άνθρώπους .....ΝΕΟΥΣ.........πού φεύγουν άδικα.
Κάποιοι ήταν άτυχοι,κάποιοι έπιπόλαοι...........
ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΜΩΣ,........ΕΚΑΝΑΝ ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗ.....!!!!

Γιά όσους λοιπόν πετάνε έξυπνάδες, ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΑΚΟΣΑΡΙΑ SS.........πρέπει νά ξέρετε
ότι
είναι οί δεύτεροι πύραυλοι μετά τά 1000........!!!!!!!
Μηχανάκια πού χτυπάνε γιά πλάκα 250-260 χιλιόμετρα....!!!!
Ποιός πήρε ρέ μάγκες στά χέρια του γκάζι καί τό πήγε σιγά-σιγά...???
Τότε γιατί τό παίρνει...??
Ή προσδοκία τού νά τό σκίσει δέν τόν όδηγεί...??
Τί δουλειά έχουν οί πίστες μέ τούς Έλληνικούς κωλόδρομους καρμανιόλες...??
Καί ποιός σάς είπε ότι άμα μπαίνετε κάθε μέρα στήν πίστα. όταν θά είστε στό δρόμο
ό έγκέφαλος θά δουλεύει μέ σύνεση...???

Βαρεθήκαμε νά τά γράφουμε οί μεγαλύτεροι καί οί μικρότεροι νά είρωνεύονται καί νά
κοροιδεύουν.....!!!
Δέν άναλογιστήκατε ότι ίσως ζήσαμε κάποιες ίστορίες....??
Τό μόνο πού προσπαθώ αύτή τή στιγμή είναι νά δώσω σέ κάποιους νά καταλάβουν ότι
ή μηχανή είναι μιά καρμανιόλα,δέν είναι παιχνιδάκι καί ότι ή ζωή είναι πολύ γλυκιά....!!!
Γιαυτό όσοι κάνατε αύτό τό ....ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΑΛΜΑ.........άπό παπί σέ 600SS........μή δίνετε
άστείες συμβουλές.......
Νάστε καλά όπου καί νάστε καί νά προσέχετε.........
Ό δρόμος σας όμως είναι λάθος......

Γιά τήν ίστορία λοιπόν φίλε μου πού ψάχνεσαι........
Άν θές νά έχεις τίς πιό πολλές πιθανότητες νά άπολαμβάνεις μηχανάκι μέχρι τά γεράματα σου..
ή σειρά είναι ή παρακάτω.....
Πολύ καλά έκανες μέ τό παπί γιά μιά πενταετία.......
Τώρα είσαι γιά 250-400 έντουράκι πού είναι πιό έλαφρύ ,συγχωρεί πιό εύκολα τά λάθη
είναι μονοκύλινδρο ή δικύλινδρο καί έχει λιγότερο γκάζι.....!!!!
Μιά διετία έδώ είναι ότι πρέπει.......καί μετά βλέπεις τά έξακοσάρια....
Πάλι μονοκύλινδρα-δικύλινδρα......ΧΤ καί τέτοια..........!!!!!
Καί μετά είναι ό κόσμος τών 600αριών πού όνειρεύεσαι........καί πάλι πρώτα τά στύλ Faser κ.λ.π...


Τά ύπόλοιπα είναι............γιά νά γράφουν οί πιτσιρικάδες.......
Τό ότι κάποιοι πήγαν καί άγόρασαν 1000άρι σάν πρώτο μηχανάκι καί είναι άκόμα όρθιοι..
ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΡΙΤΗΡΙΟ.......ΣΩΣΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΚΑΙ ΣΕΙΡΑΣ.....!!!!!!

Κι όταν μέ τό καλό τριανταρίσεις καί όντως πήξει ό έγκέφαλος.........τότε πιάσε τό γκάζι
καί ξεζούμιστο.....!!!!!!

Γιατί τά λάθη μέ τή μηχανή δέ γίνονται έπειδή κάποιος......ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ.........
Γίνονται έπειδή σχεδόν πάντα ύπερεκτιμούμε τίς ίκανότητες μας........
Κι όσο πιό πολύ έχει πήξει τό μυαλουδάκι σου.......
τόσο λιγότερες πιθανότητες ύπάρχουν........ΓΙΑ ΛΑΘΗ....!!!!

Άντε καί καλή έπιλογή......


υγ. Μή πεταχτεί πάλι κανένας άπό τό νηπιαγωγείο καί άρχίσει τά διάφορα....!!!
υγ2. Ζέφκα..........στά ...ΙΣΩΣ........δέ στηρίζεις τή ζωή τών άνθρώπων ...!!!


:wave2:

BELZEBOYLIS
14/06/2008, 11:26
Πάρε το μηχανάκι έχε τον νου σου , ΚΑΝΕ τα μαθήματα ασφαλούς οδήγησης και προχώρα σιγά σιγά.....απλά!!!

epp1640
14/06/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΚΑΤΙ ΣΟΥ ΞΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΙΧΟ ............ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ....!!!!



Πολύ βιάζεστε..........όλοι σας.......
Καί ή ζωή είναι μπροστά νά περιμένει καί νά χαμογελάει.....
Άλλά έδώ μέσα κάθε μέρα διαβάζουμε γιά άνθρώπους .....ΝΕΟΥΣ.........πού φεύγουν άδικα.
Κάποιοι ήταν άτυχοι,κάποιοι έπιπόλαοι...........
ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΜΩΣ,........ΕΚΑΝΑΝ ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗ.....!!!!

Γιά όσους λοιπόν πετάνε έξυπνάδες, ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΑΚΟΣΑΡΙΑ SS.........πρέπει νά ξέρετε
ότι
είναι οί δεύτεροι πύραυλοι μετά τά 1000........!!!!!!!
Μηχανάκια πού χτυπάνε γιά πλάκα 250-260 χιλιόμετρα....!!!!
Ποιός πήρε ρέ μάγκες στά χέρια του γκάζι καί τό πήγε σιγά-σιγά...???
Τότε γιατί τό παίρνει...??
Ή προσδοκία τού νά τό σκίσει δέν τόν όδηγεί...??
Τί δουλειά έχουν οί πίστες μέ τούς Έλληνικούς κωλόδρομους καρμανιόλες...??
Καί ποιός σάς είπε ότι άμα μπαίνετε κάθε μέρα στήν πίστα. όταν θά είστε στό δρόμο
ό έγκέφαλος θά δουλεύει μέ σύνεση...???

Βαρεθήκαμε νά τά γράφουμε οί μεγαλύτεροι καί οί μικρότεροι νά είρωνεύονται καί νά
κοροιδεύουν.....!!!
Δέν άναλογιστήκατε ότι ίσως ζήσαμε κάποιες ίστορίες....??
Τό μόνο πού προσπαθώ αύτή τή στιγμή είναι νά δώσω σέ κάποιους νά καταλάβουν ότι
ή μηχανή είναι μιά καρμανιόλα,δέν είναι παιχνιδάκι καί ότι ή ζωή είναι πολύ γλυκιά....!!!
Γιαυτό όσοι κάνατε αύτό τό ....ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΑΛΜΑ.........άπό παπί σέ 600SS........μή δίνετε
άστείες συμβουλές.......
Νάστε καλά όπου καί νάστε καί νά προσέχετε.........
Ό δρόμος σας όμως είναι λάθος......

Γιά τήν ίστορία λοιπόν φίλε μου πού ψάχνεσαι........
Άν θές νά έχεις τίς πιό πολλές πιθανότητες νά άπολαμβάνεις μηχανάκι μέχρι τά γεράματα σου..
ή σειρά είναι ή παρακάτω.....
Πολύ καλά έκανες μέ τό παπί γιά μιά πενταετία.......
Τώρα είσαι γιά 250-400 έντουράκι πού είναι πιό έλαφρύ ,συγχωρεί πιό εύκολα τά λάθη
είναι μονοκύλινδρο ή δικύλινδρο καί έχει λιγότερο γκάζι.....!!!!
Μιά διετία έδώ είναι ότι πρέπει.......καί μετά βλέπεις τά έξακοσάρια....
Πάλι μονοκύλινδρα-δικύλινδρα......ΧΤ καί τέτοια..........!!!!!
Καί μετά είναι ό κόσμος τών 600αριών πού όνειρεύεσαι........καί πάλι πρώτα τά στύλ Faser κ.λ.π...


Τά ύπόλοιπα είναι............γιά νά γράφουν οί πιτσιρικάδες.......
Τό ότι κάποιοι πήγαν καί άγόρασαν 1000άρι σάν πρώτο μηχανάκι καί είναι άκόμα όρθιοι..
ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΡΙΤΗΡΙΟ.......ΣΩΣΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΚΑΙ ΣΕΙΡΑΣ.....!!!!!!

Κι όταν μέ τό καλό τριανταρίσεις καί όντως πήξει ό έγκέφαλος.........τότε πιάσε τό γκάζι
καί ξεζούμιστο.....!!!!!!

Γιατί τά λάθη μέ τή μηχανή δέ γίνονται έπειδή κάποιος......ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ.........
Γίνονται έπειδή σχεδόν πάντα ύπερεκτιμούμε τίς ίκανότητες μας........
Κι όσο πιό πολύ έχει πήξει τό μυαλουδάκι σου.......
τόσο λιγότερες πιθανότητες ύπάρχουν........ΓΙΑ ΛΑΘΗ....!!!!

Άντε καί καλή έπιλογή......


υγ. Μή πεταχτεί πάλι κανένας άπό τό νηπιαγωγείο καί άρχίσει τά διάφορα....!!!
υγ2. Ζέφκα..........στά ...ΙΣΩΣ........δέ στηρίζεις τή ζωή τών άνθρώπων ...!!!


:wave2:

Είχα αρχίσει να σκέφτομαι οτί εγώ είμαι περίεργος.. συμφωνώ απόλυτα σε όλα αυτά που είπες..τα ίδια ακριβώς είπα απο πάνω.. το ότι επέζησαν κάποιοι δεν σημαίνει ότι είναι η σωστή οδός.. Δηλαδή αν δεν θες να τρέξεις γιατί να πάρεις το R6? Ξεκίνα από χαμηλά και δόμησε εμπειρία..Θες sport μηχανάκι? Δες το ninja250.. ιδανικό για την εμπειρία που έχεις..

Ζεύκας
14/06/2008, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
Ζέφκα..........στά ...ΙΣΩΣ........δέ στηρίζεις τή ζωή τών άνθρώπων ...!!!

Πρώτον και σημαντικότερον.Με λένε Ζευκα. Ευχαριστώ. :D


Πάμε παρακάτω.

Η ουσία είναι μία.Να σέβεσαι το όπλο που έχεις ανάμεσα στα πόδια σου.
Ανεξαρτήτως ηλικίας, εμπειρίας κτλ.Διαφωνείς?

Όποιος έχει προσδοκία να σκίζει τον πυραυλό του ανεξαρτήτως συνθηκών
είναι βλάκας και εθελοντής για τον άλλο κόσμο.

Άμα εγώ σκεφτόμουν τη καύλα μου, το Φλεβάρη η μανούλα μου θα με έκλαιγε
γιατί ένας παππούς πετάχτηκε στην εθνική ενώ εγώ θα πήγαινα με 200 χλμ/ώρα.

Αντ'αυτού εγώ προτιμούσα να τρέχω σε ερημιές και σε πίστες,να δίνω χιλιάρικα
για δέρματα και μαθήματα. Έκανα κάτι λάθος? Μήπως ήμουν τυχερός? Μπα...

Άμα θεωρείς τους στίχους που έβαλα σαν μια ειρωνία ενός μικρού καυλόγκαζου
απέναντι στην εμπειρία των μεγαλυτέρων ζητώ συγνώμη, δν είχα τέτοια πρόθεση.

Εμπειρίες έχω νιώσει κ εγώ στο πετσί μου κ ας είμαι μικρός αλλά είμαι στην ευτυχή θέση
να δηλώσω ότι δεν έχω σπάσει ούτε το μικρό μου δαχτυλάκι. Τυχαίο? Μπα...

Λυπάμαι πολύ που με θεωρείς σαν ένα πιτσιρικά που ξερογλείφεται τα ss εν αγνοία του.
Δεν πιστεύω ότι έχω δώσει τέτοιο δικαίωμα εδώ μέσα, ή στις συναντήσεις του φόρουμ
ή στις βόλτες.

Αυτά. :wave2:

gdevelek
14/06/2008, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας

Εμπειρίες έχω νιώσει κ εγώ στο πετσί μου κ ας είμαι μικρός αλλά είμαι στην ευτυχή θέση
να δηλώσω ότι δεν έχω σπάσει ούτε το μικρό μου δαχτυλάκι. Τυχαίο? Μπα...


ναι, τυχαίο είναι

εκτός αν πιστεύεις πως, όταν κάποιος πέφτει, είναι ΠΑΝΤΑ λάθος του ίδιου, και όχι λάθος κάποιου άλλου που οδηγεί δίπλα/πίσω/μπροστά

εκτός αν πιστεύεις πως είσαι σε θέση να προβλέψεις αυτόν που θα σου πεταχτεί από ΣΤΟΠ, ή τον πεζό που θα περάσει όπως και όπου θέλει το δρόμο κρυμμένος από ΙΧ ή ακόμη και ψηλό όχημα, ή αυτόν που θα αλλάξει λωρίδα μιλώντας στο κινητο και ψάχνοντας σταθμό στο ράδιο, ή αυτόν που βλέποντας πορτοκαλί στα 50μ θα γκαζώσει ενώ εσύ θα φρενάρεις

Ζεύκας
14/06/2008, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
ναι, τυχαίο είναι

εκτός αν πιστεύεις πως, όταν κάποιος πέφτει, είναι ΠΑΝΤΑ λάθος του ίδιου, και όχι λάθος κάποιου άλλου που οδηγεί δίπλα/πίσω/μπροστά

εκτός αν πιστεύεις πως είσαι σε θέση να προβλέψεις αυτόν που θα σου πεταχτεί από ΣΤΟΠ, ή τον πεζό που θα περάσει όπως και όπου θέλει το δρόμο κρυμμένος από ΙΧ ή ακόμη και ψηλό όχημα, ή αυτόν που θα αλλάξει λωρίδα μιλώντας στο κινητο και ψάχνοντας σταθμό στο ράδιο, ή αυτόν που βλέποντας πορτοκαλί στα 50μ θα γκαζώσει ενώ εσύ θα φρενάρεις

κοίταξε. άλλο να είσαι σε θέση να το προβλέψεις και άλλο να αποφύγεις τη κακιά στιγμή.

π.χ. οδηγούσα σε μια κωλοεθνική με βρεγμένο οδόστρωμα και κίνηση.
για να προβλέψω το μοιραίο κινιόμουν με ταχύτητα περίπου 80 χλμ/ώρα
Πετάχτηκε ένας παππούς ξαφνικά κ δν πρόλαβα να φρενάρω.
καταστράφηκε η μηχανή μου και εγώ κατέληξα κάτω από ένα σταθμευμένο φορτηγάκι
στη διαπλάτυνση της οδού που υπήρχε 15 μέτρα πιο κάτω.

Εγώ επέζησα χωρίς να πάθω τπτ το σοβαρό.

Εγώ σε ρωτάω τι έφταιγε που δν έπαθα τίποτα.
μήπως ο πύραυλος των 110 αλόγων?
μήπως το γεγονός ότι φόραγα εξοπλισμό 2000 ευρω?
μήπως το γεγονός ότι δεν έτρεχα?

ή μήπως απλά τύχη? η ο Άγιος Χαράλαμπος/Άγιος Χριστόφορος κ δν ξέρω εγώ ποιός άλλος? :rolleyes:

madox
14/06/2008, 19:05
να υπενθιμισω εδω οτι το μεγαλυτερο ποσοστο αναβατων σκοτωνεται επειδη ενεπλακη σε τροχαιο με αυτοκινητο.Οι ss τρεχουν αλλα νομιζω πως ολες οι μεγαλες μηχανες ειναι λιγο πολυ γρηγορες οποτε δεν τιθεται θεμα.Ξανατονιζω οτι μοτοσυκλετιστες που σκοτωνονται μονοι τους στο δρομο ειναι μειοψηφια.

δηλαδη για να αγορασει καποιος καποιος golf gti πρεπει πρωτα να περασει απο το lupo?:yuck: :yuck: :yuck:


:beer:

gdevelek
14/06/2008, 19:06
θα μπορούσες να έχεις καταλήξει κατω από ρόδες κινούμενου οχήματος ή επάνω σε κάποιο κολωνάκι ή μπαριέρα ή κράσπεδο ή δεν ξέρω τι

πριν περίπου 20 μέρες μάθαμε για τον πατέρα δύο παιδιών που έπεσε στις ρόδες κινούμενου φορτηγού

τώρα, αν πιστεύεις πως έχεις τον έλεγχο τέτοιων περιστάσεων επειδή δεν τρέχεις (όταν βρέχει) και φοράς εξοπλισμό και λοιπά, είναι δικό σου θέμα

anco
14/06/2008, 19:20
φιλε να το παρεις.

Απλα θα σε δυσκολεψει λιγο ο συμπλεκτης στην αρχη.

Στα υπολοιπα γκαζι-φρενο ειναι το ιδιο.

Απλα το γκαζι ειναι ποιο πολυ και αμεσο, το ιδιο πρεπει να ειναι και το φρεναρισμα σου.

Οταν μαθεις να το ξεκινας και να το φρεναρεις σωστα, τοτε ειναι η ωρα να κανεις ενα μαθημα

οπως το 0-300 RS, οχι ποιο πριν γιατι αν δεν μαθεις φρενο σε αυτη την μηχανη και μετριασμα στο

γκαζι δεν μπορεις για εμενα να κανεις το παραπανω βημα.

Να ξερεις οτι η δυναμη σε ενα 600 σημερα ειναι οτι ηταν το 1993 το GSXR και το ZXR 750.

Αρα δεν ειναι λιγη η δυναμη που θα πρεπει να διαχηριστεις.

Βεβαια η Νο1 επιλογη ειναι ενα 400αρι supersport οπως CBR - ZXR 400 μιας και εχει ολα τα χαρακτηριστικα μιας 600αρας και σε μαθενει τα πρωτα βηματα.

Για 1000αρι ξεχασε το μιας και 1 στους 10 το παει.....και δεν τον παει........

Τελος δεν χρειαζεται να οδηγας 15 χρονια μηχανη για να λες ειμαι καλος, η οδηγηση μοτοσυκλετας ειναι ταλεντο, εχεις δεν εχεις 10 χρονια πειρας, αν δεν μπορεις να την κανεις οτι θελεις δεν κανεις τιποτα.

Το γιατι.....

Αν ανοιξεις το γκαζι σε ενα 600αρι στην 1η, το ποιο πιθανο εκτος απο να πεταξει κωλο ειναι να σηκωθει και σουζα, οπωτε τοτε θα πρεπει να ξερεις τι να κανεις.......γιατι οπως λεει και ενας φιλος δεν εχει reset οπως στο Playstation.

Καλα για 1000αρι δεν το συζηταμε γιατι κανει και σουζα απο τα 160+

epp1640
14/06/2008, 20:15
Συγνώμη, κανένας δεν βλέπει ότι είναι σαν να προσπαθείς να μάθεις οδήγηση με μία Ferrari?? :confused: Φυσικά και αν έχει ακόμα και fiat uno μπορεί να σκοτωθεί αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση.. εδώ μιλάμε για το ποιο είναι το ιδανικό όχημα που θα τον βάλει σιγά σιγά στην street κατηγορία..

johnpan
14/06/2008, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Συγνώμη, κανένας δεν βλέπει ότι είναι σαν να προσπαθείς να μάθεις οδήγηση με μία Ferrari?? :confused:
Παρόν! Δες την πρώτη πρώτη απάντηση.

Παράδειγμα: Δώσε σε δύο αρχαρίους ένα νίντζα250 και ένα ρ6 για ένα χρόνο. Μετά δώσε ρ6 σε αυτον με το 250 και δύο μήνες ακόμα. Μετά βαλε τους σε πίστα. Ποιος θα γράψει καλύτερο χρόνο; έχω προκαλέσει φιλο μου με Z750 και δεν δέχεται. Το άτομο ΦAINETAI ότι δε μπορεί να στρίψει. Στην ακαδημία MOTOgp ξεκινούν με μοταρ 250 και 400. Τα ελληνόπουλα μόνο είναι ταλέντα και μαθαίνουν υψηλή οδήγηση με ςς...
Θα μου πεις στην ακαδημία είναι 12χρονα. Ναι αλλά είναι στις πίστες από τα 5 τους, και στην ακαδημία είναι όλη μέρα πίστα με εκπαιδευτές. Εμείς μαθαίνουμε μόνοι μας το γύροσκοπικο στην ελλ άσφαλτο, άντε και 2 ώρες πίστα το XPONO...

OΠOTE ο φίλος ας πάρει ρ6 αν θέλει να μόστραρει η να πηγαίνει για καφέ σαν άνθρωπος. Αν όμως θέλει να βιώσει οδηγικη απόλαυση -που δεν είναι απλά γκάζι αλλά πολύ περισσότερα πράγματα- ας ξεκινήσει με κάτι μικρότερο. Φυσικά μπορώ εύκολα κι εγώ να πω ''φίλε αν σου αρέσει παρτο''...

xampos
14/06/2008, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Παρόν! Δες την πρώτη πρώτη απάντηση.

Παράδειγμα: Δώσε σε δύο αρχαρίους ένα νίντζα250 και ένα ρ6 για ένα χρόνο. Μετά δώσε ρ6 σε αυτον με το 250 και δύο μήνες ακόμα. Μετά βαλε τους σε πίστα. Ποιος θα γράψει καλύτερο χρόνο;

ρε φιλε οποιος πραγματικα ''το εχει'' αυτος θα γραψει καλυτερο χρονο τι ειναι αυτα που λες??

:wacko: :dizzy: :dizzy: :dizzy:

gdevelek
14/06/2008, 23:46
σε κάθε περίπτωση ο προβληματισμός έχει να κάνει με την ασφάλεια και όχι με χρόνους σε πίστα ή "ποιός θα στρίψει καλύτερα"

MikeG
14/06/2008, 23:48
Φιλαράκι, ξέχασε το το R6 για πρώτη μηχανή. :nono: :nono:

snow
15/06/2008, 00:00
to filaraki ,siga min diabazei,ti grafoume:evil: :lol:

3ekinisa na grafo kati kai to esbisa..as kanei oti 8elei....i logiki pantos leei apo to eukolo sto diskolo ,kai apo to aplo sto sin8eto.
Tora giati kai ego pira 1 mixani r6 einai giati den me kratouse kanenas.....toso poli to i8ela
I ipoxorisi pou ekana ego ,itan na min paro tin haya pou itan i g@ula mou,bebea den to metaniosa!!!

epp1640
15/06/2008, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Παρόν! Δες την πρώτη πρώτη απάντηση.

Παράδειγμα: Δώσε σε δύο αρχαρίους ένα νίντζα250 και ένα ρ6 για ένα χρόνο. Μετά δώσε ρ6 σε αυτον με το 250 και δύο μήνες ακόμα. Μετά βαλε τους σε πίστα. Ποιος θα γράψει καλύτερο χρόνο; έχω προκαλέσει φιλο μου με Z750 και δεν δέχεται. Το άτομο ΦAINETAI ότι δε μπορεί να στρίψει. Στην ακαδημία MOTOgp ξεκινούν με μοταρ 250 και 400. Τα ελληνόπουλα μόνο είναι ταλέντα και μαθαίνουν υψηλή οδήγηση με ςς...
Θα μου πεις στην ακαδημία είναι 12χρονα. Ναι αλλά είναι στις πίστες από τα 5 τους, και στην ακαδημία είναι όλη μέρα πίστα με εκπαιδευτές. Εμείς μαθαίνουμε μόνοι μας το γύροσκοπικο στην ελλ άσφαλτο, άντε και 2 ώρες πίστα το XPONO...

OΠOTE ο φίλος ας πάρει ρ6 αν θέλει να μόστραρει η να πηγαίνει για καφέ σαν άνθρωπος. Αν όμως θέλει να βιώσει οδηγικη απόλαυση -που δεν είναι απλά γκάζι αλλά πολύ περισσότερα πράγματα- ας ξεκινήσει με κάτι μικρότερο. Φυσικά μπορώ εύκολα κι εγώ να πω ''φίλε αν σου αρέσει παρτο''...

ακριβώς! δεν υπάρχει πιο ανεύθυνη απάντηση από το αν σου αρέσει πάρτο!! εσύ θα ψάχνεσαι?? προφανώς και όχι.. είναι τόσο οφθαλμοφανές το πόσο άκυρη επιλογή είναι για πρώτη μηχανή που μου κάνει εντύπωση. Στην τελική είναι πολύ απλά τα πράγματα..αν δεν το θες για να το τρέξεις τότε ένα ninja 250 που τερματίζει λογικά γύρω στα 150..σε αντίθετη περίπτωση καταλήγουμε στο ότι θα τρέχει έχοντας μεταβεί από τα 6-7 άλογα στα 130..τέλος πάντων, το έχουμε βαβαλήσει το θέμα, και το πιο πιθανόν είναι το παλικάρι να έχει ήδη αποφασίσει ή πάρει..





ΥΓ επειδή κάποιος ανέφερε πιο πάνω για κόψιμο φτερών.. σε καμία περίπτωση ούτε αυτός είναι ο στόχος μου και ούτε αυτό τελικά συμβαίνει. Δεν του είπαμε να μην πάρει μηχανή όσοι αντιδράμε..του είπαμε απλώς να ξεκινήσει με κάτι πιο μικρό μα δεν τον πήραν τα χρόνια.. θα αποκτήσει και r6 και μετά r1 και μετά ποιος ξέρει τι άλλο.. αλλά αφού πρώτα μάθει κάποια πράγματα και ωριμάσει σαν οδηγός.. γιατί χάρηκα με τα 6-7 άλογα είναι ώριμος αλλά όλοι ξέρουμε πόσο γλυκό είναι το γκαζάκι όταν έχεις ένα τέτοιο εργαλείο

Ζεύκας
15/06/2008, 04:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
θα μπορούσες να έχεις καταλήξει κατω από ρόδες κινούμενου οχήματος ή επάνω σε κάποιο κολωνάκι ή μπαριέρα ή κράσπεδο ή δεν ξέρω τι

πριν περίπου 20 μέρες μάθαμε για τον πατέρα δύο παιδιών που έπεσε στις ρόδες κινούμενου φορτηγού

τώρα, αν πιστεύεις πως έχεις τον έλεγχο τέτοιων περιστάσεων επειδή δεν τρέχεις (όταν βρέχει) και φοράς εξοπλισμό και λοιπά, είναι δικό σου θέμα

η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.
δεν είπα ότι έχω τον απόλυτο έλεγχο των περιστάσεων αλλά δεν πιστεύω ότι όλα είναι τύχη.

απλά θεωρώ ότι εφαρμόζοντας κάποια πράγματα έχω πολύ λιγότερες πιθανότητες να
θέσω εαυτόν σε κίνδυνο.

:wave2:

luke
15/06/2008, 05:14
σε σχέση με το z750 που ρωτάει στο πρώτο πόστ ο φίλος έχετε να πείτε μια άποψη?γιατι είμαι σε ενα δίλλημα μεταξύ των δύο.

DrIoannis
15/06/2008, 08:18
Το Ζ750 επίσης είναι πολύ.Κάτι σε 250/400 άντε 600 τύπου CBF(και πάλι πολύ κατά την γνώμη μου).Ξέρω ότι δεν υπάρχουν πολύ όμορφα μηχανάκια σε αυτήν την κατηγορία αλλά συμβιβάσου για λίγο καιρό(1-2 χρόνια).

irinia
15/06/2008, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Πρώτον και σημαντικότερον.Με λένε Ζευκα. Ευχαριστώ. :D


Πάμε παρακάτω.

Η ουσία είναι μία.Να σέβεσαι το όπλο που έχεις ανάμεσα στα πόδια σου.
Ανεξαρτήτως ηλικίας, εμπειρίας κτλ.Διαφωνείς?

Όποιος έχει προσδοκία να σκίζει τον πυραυλό του ανεξαρτήτως συνθηκών
είναι βλάκας και εθελοντής για τον άλλο κόσμο.

Άμα εγώ σκεφτόμουν τη καύλα μου, το Φλεβάρη η μανούλα μου θα με έκλαιγε
γιατί ένας παππούς πετάχτηκε στην εθνική ενώ εγώ θα πήγαινα με 200 χλμ/ώρα.

Αντ'αυτού εγώ προτιμούσα να τρέχω σε ερημιές και σε πίστες,να δίνω χιλιάρικα
για δέρματα και μαθήματα. Έκανα κάτι λάθος? Μήπως ήμουν τυχερός? Μπα...

Άμα θεωρείς τους στίχους που έβαλα σαν μια ειρωνία ενός μικρού καυλόγκαζου
απέναντι στην εμπειρία των μεγαλυτέρων ζητώ συγνώμη, δν είχα τέτοια πρόθεση.

Εμπειρίες έχω νιώσει κ εγώ στο πετσί μου κ ας είμαι μικρός αλλά είμαι στην ευτυχή θέση
να δηλώσω ότι δεν έχω σπάσει ούτε το μικρό μου δαχτυλάκι. Τυχαίο? Μπα...

Λυπάμαι πολύ που με θεωρείς σαν ένα πιτσιρικά που ξερογλείφεται τα ss εν αγνοία του.
Δεν πιστεύω ότι έχω δώσει τέτοιο δικαίωμα εδώ μέσα, ή στις συναντήσεις του φόρουμ
ή στις βόλτες.

Αυτά. :wave2:


ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ...........ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΞΕΦΥΓΕ......


Προσπαθώ νά πώ άκριβώς τό ίδιο πράγμα.........ότι είναι σχεδόν άδύνατον στά 22 του
κάποιος νά μήν έχει τερματίσει τό γκάζι πού έχει στά πόδια του.....
όσο συνετός καί νάναι.......
Έσύ τί λές είναι καλύτερα νάχεις ένα μηχανάκι πού τά σπάει καί νά τό δουλεύεις μέ σύνεση
στά 22 σου ή νάχεις ένα μηχανάκι πού μπορεί μέχρι ένα σημείο καί μετά νά πάς στό έπόμενο..??
Καί έγώ φίλε μου φοράω τό κράνος καί μόνος μου σέ έρημιές τό άπολαμβάνω...
Δέν τό θεωρώ προέκταση τού άνδρισμού μου γιά νά τό έπιδεικνύω....
Καί όταν κυκλοφορώ μέ τό varadero καί τό γιό μου ή τή γυναίκα μου είμαι άκόμα
πιό προσεκτικός....!!!

Γιά τούς στίχους πολύ κακώς τό έξέλαβες......
Μεγάλωσα μέ τούς στίχους τού κουρσάρου στ'αύτιά μου.....!!!!
Άπλά.........ύπάρχει καί τό........ΑΣΕ ΜΕ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΤΩ......!!!!
Καί γιά νά γίνει αύτό πρέπει νάσαι ζωντανός.........γιαυτό τό είπα,τίποτε άλλο...!!!

Χαίρομαι πού δέν έχεις πάθει τίποτε ποτέ καί μακάρι νά μή σού τύχει.........
ΚΟΙΤΑ ΟΜΩΣ ΓΥΡΩ ΣΟΥ.........ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΚΑΤ.......
ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΟΣΟΙ ΝΕΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ..


Δέν σέ θεώρησα κανέναν πιτσιρικά...........ΑΛΛΑ....

είναι λάθος ,νά παροτρύνεις άνθρώπους........ΣΕ ΛΑΘΟΣ 100% ΚΙΝΗΣΕΙΣ.........
μή λαμβάνοντας ύπ'όψιν τήν ίδιοσυγκρασία τους καί τό χαρακτήρα τους,άλλά πολύ απλοικά
νά κρίνεις έξ ίδίων τά άλλότρια.........
Μέ λίγα λόγια άλλο έσύ άλλο ό νεαρός πού ψάχνει μηχανάκι......!!!!

Κι άν έχουν δεί τά ματάκια μου φίλε........
Δυστυχώς είμαι ό τελευταίος μιάς παρέας.........πού ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΑ.........
όχι γιατί είμαι ό καλύτερος........άλλά γιατί είμαι ό πιό τυχερός.....!!!!
Ό καλύτερος άπ'όλους έφυγε..........ΠΡΩΤΟΣ......!!!!!
Μή θίγεσαι λοιπόν τόσο εύκολα ,ούτε νά σέ προσβάλω ήθελα ούτε τίποτε....!!!!
Άπλά νά βοηθήσω ένα νέο άνθρωπο..........

ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ..........
ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΡΕΙ ΤΗ ΜΟΤΟ ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ.......!!!!!!!!!!







:wave2:

anco
15/06/2008, 11:25
Καλα αλλα 5 ποστ με βλακεις.

Φιλε που θες να παρεις το R6, μην ακους κανεναν.

O Runner ο Παναγιωτης απο Gilera Runner 180 πηρε Ducati Monster.

Απο σκουτερ πηρε μηχανη

Επειδη ξερω τον Παναγιωτη, πολλα παιδια απο δω μεσα δεν μπορουν στην πιστα να

τον ακολουθησουν.

Ενταξει εχει φαει κατι τουμπες και καλες με χτυπηματα, αλλα ολα αυτα μεσα σε πιστα.

Σε ηλικια πανω απο τα 35 ξεκινησε να οδηγαει μηχανη με συμπλεκτη.

Στο ξαναλεω μετα απο σκουτερ μηχανη.

Το ιδιο και εγω απο παπακι 100 MAX σε ZXR 400.

Αφου μαθεις να οδηγας με συμπλεκτη μπορεις να οδηγας οτι θες.

DrIoannis
15/06/2008, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από anco
Καλα αλλα 5 ποστ με βλακεις.

Φιλε που θες να παρεις το R6, μην ακους κανεναν.

O Runner ο Παναγιωτης απο Gilera Runner 180 πηρε Ducati Monster.

Απο σκουτερ πηρε μηχανη

Επειδη ξερω τον Παναγιωτη, πολλα παιδια απο δω μεσα δεν μπορουν στην πιστα να

τον ακολουθησουν.

Ενταξει εχει φαει κατι τουμπες και καλες με χτυπηματα, αλλα ολα αυτα μεσα σε πιστα.

Σε ηλικια πανω απο τα 35 ξεκινησε να οδηγαει μηχανη με συμπλεκτη.

Στο ξαναλεω μετα απο σκουτερ μηχανη.

Το ιδιο και εγω απο παπακι 100 MAX σε ZXR 400.



Μιλάς για έναν άνθρωπο 35 χρονών ο οποίος δεν έχει καμία σχέση σαν ιδιοσυγκρασία με έναν άνθρωπο 22 χρονών.Λες πράγματα ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΑ στο παιδί.Ειδικά αυτό που αναφέρεις "Αφου μαθεις να οδηγας με συμπλεκτη μπορεις να οδηγας οτι θες. " είναι γελοίο και ανεύθυνο.Κάτι τέτοια ακούν τα παιδιά και μετά κλαίνε οικογένειες.

anco
15/06/2008, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Μιλάς για έναν άνθρωπο 35 χρονών ο οποίος δεν έχει καμία σχέση σαν ιδιοσυγκρασία με έναν άνθρωπο 22 χρονών.Λες πράγματα ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΑ στο παιδί.Ειδικά αυτό που αναφέρεις "Αφου μαθεις να οδηγας με συμπλεκτη μπορεις να οδηγας οτι θες. " είναι γελοίο και ανεύθυνο.Κάτι τέτοια ακούν τα παιδιά και μετά κλαίνε οικογένειες.

Αυτο που λες ειναι ασχετο με την ηλικια.

Ποια ειναι τα επικινδυνα....?

Οτι αν μαθεις να οδηγας με συμπλεκτη, μπορεις να οδηγας οτι θες?

Δυναμη στην ασφαλτο οση θες μονος σου βγαζεις.

Και με 250 κυβικα χτυπας το ιδιο με τα 1000.

Σε ενα track-day ηταν το ανηψακι του Ψυχογειου μολις 15 χρονων και οδηγαγε μεσα στα Μεγαρα το ΖΧ10 του.

Τι μας λες τωρα δηλαδη....???

DrIoannis
15/06/2008, 12:07
Θες να πεις τώρα ότι ο 15χρονος και ο 35χρονος έχουν το ίδιο μυαλό?Η ηλικία έχει ΑΜΕΣΗ σχέση με την ιδιοσυγκρασία και τον τρόπο οδήγησής μας.
Το ότι το οδηγούσε δεν σημαίνει τίποτα.Το πιθανότερο είναι η μηχανή να τον οδηγούσε και όχι αυτός την μηχανή.
Δεν αμφιβάλω ότι δεν χτυπάς ακόμη και με ποδήλατο(δες Παπανδρέου...) αλλά μπορείς να ελέγξεις καλύτερα πχ το 250αρι με τα 35 άλογα(λέμε...) απ ότι το 1000αρι με τα 160 άλογα.Μην τρελαθούμε τελείως τώρα,δεν είναι το ίδιο.Αν είναι να μιλάμε και να δίνουμε τέτοιου είδους συμβουλές που μπορεί να βάλουν σε μεγάλο κίνδυνο έναν νέο άνθρωπο που δεν έχει κάποια ιδέα σε τι πάει να μπλέξει καλύτερα να μασάμε τσίχλα.
Όπως αναφέρθηκε προηγουμένως κάνε εσύ και ο φίλος μας που θέλει να πάρει το R6 μία βόλτα από το ΚΑΤ να δει τι ηλικίες παίζουν.Δεν του λέω να ΜΗΝ πάρει ΠΟΤΕ αυτήν την μηχανή.Αντίθετα, τον συμβουλεύω να κάνει λίγο υπομονή και να αγοράσει την μηχανή που θέλει 1-2 χρονιά μετά, έχοντας αποκτήσει πιο πολύ εμπειρία και γνώση με την βοήθεια μιας λιγότερο ακραίας μηχανής.

anco
15/06/2008, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Θες να πεις τώρα ότι ο 15χρονος και ο 35χρονος έχουν το ίδιο μυαλό?Η ηλικία έχει ΑΜΕΣΗ σχέση με την ιδιοσυγκρασία και τον τρόπο οδήγησής μας.
Το ότι το οδηγούσε δεν σημαίνει τίποτα.Το πιθανότερο είναι η μηχανή να τον οδηγούσε και όχι αυτός την μηχανή.
Δεν αμφιβάλω ότι δεν χτυπάς ακόμη και με ποδήλατο(δες Παπανδρέου...) αλλά μπορείς να ελέγξεις καλύτερα πχ το 250αρι με τα 35 άλογα(λέμε...) απ ότι το 1000αρι με τα 160 άλογα.Μην τρελαθούμε τελείως τώρα,δεν είναι το ίδιο.Αν είναι να μιλάμε και να δίνουμε τέτοιου είδους συμβουλές που μπορεί να βάλουν σε μεγάλο κίνδυνο έναν νέο άνθρωπο που δεν έχει κάποια ιδέα σε τι πάει να μπλέξει καλύτερα να μασάμε τσίχλα.
Όπως αναφέρθηκε προηγουμένως κάνε εσύ και ο φίλος μας που θέλει να πάρει το R6 μία βόλτα από το ΚΑΤ να δει τι ηλικίες παίζουν.Δεν του λέω να ΜΗΝ πάρει ΠΟΤΕ αυτήν την μηχανή.Αντίθετα, τον συμβουλεύω να κάνει λίγο υπομονή και να αγοράσει την μηχανή που θέλει 1-2 χρονιά μετά, έχοντας αποκτήσει πιο πολύ εμπειρία και γνώση με την βοήθεια μιας λιγότερο ακραίας μηχανής.

Φιλε για ΚΑΤ μην μου λες μιας και δουλευω σε γραφειο τελετων.

Τωρα με την ηλικια παλι στο ξαναλεω οτι δεν παιζει ρολο.

Στο εξωτερικο εχουν και Red Bull cup με μοτο RS 125 κοντα στα 55 αλογα της Honda.

Αυτα πανε ποιο γρηγορα απο το R6.

Oσο για τον μικρο που σου ανεφερα μπορει να μην εκανε χρονους αλλα πηγενε πολυ αξιοπρεπως.

Διαβασα οτι τους λες να παρει ενα CBF 600, το λες λιγο...???

Εχω δει οδηγους με αυτο να μην μπορουν να τους ποιασουν με GSXR 600....

Τα 250 κυβικα ενος CBF ειναι λιγα...ακομα και 5 χρονια να το οδηγας δεν παει να πει οτι τωρα εισαι

ετοιμος για 600...SS απλα ειναι μια καλη βαση.

Το καλητερο ειναι ενα 400αρι ZXR CBR αλλα ολοι θελουν πλεον μοδατα 600αρια.

Ο LS Kostas πρωτη μηχανη και τιποτα αλλο ηταν το παλιο μου ZXR400, στην αρχη δεν το πηγενε τον πηγενε....αλλα εβαλε κατω το κεφαλι και εμαθε σιγα σιγα και πλεον παει τις βολτες του με ενα Tenere 750.

CIRUS
15/06/2008, 12:28
εγώ λέω να μη ρισκάρεις το αν θα αποκτήσεις ποτέ οικογένεια και αφού σαρέσουν τόσο τα superspor να πας να κάνεις μαθήματα και να πάρεις κανα 400 για να κάνεις την αρχή και μετά βλέπεις, έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου να πάρεις 100 μηχανές ακόμα, δεν χρειάζεται να βιάζεσαι από τώρα. Το r6 εξάλου κάθε χρόνο βγαίνει καινούργιο θα έρθει και η σειρά του αφού το θέλεις τόσο. Γνώμη μου πάντα, ό,τι και να αποφασίσεις να το χαίρεσαι και να προσέχεις πολύ.:wave2:

DrIoannis
15/06/2008, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από anco


Διαβασα οτι τους λες να παρει ενα CBF 600, το λες λιγο...???

Εχω δει οδηγους με αυτο να μην μπορουν να τους ποιασουν με GSXR 600....

Τα 250 κυβικα ενος CBF ειναι λιγα...ακομα και 5 χρονια να το οδηγας δεν παει να πει οτι τωρα εισαι

ετοιμος για 600...SS απλα ειναι μια καλη βαση.

Το καλητερο ειναι ενα 400αρι ZXR CBR αλλα ολοι θελουν πλεον μοδατα 600αρια.



1.Διάβασε καλύτερα τι μύνημά μου.
2.Έρχεσαι στα λόγια μου επιτέλους.
Κακώς λοιπόν αναφέρεις προηγουμένος "Φιλε που θες να παρεις το R6, μην ακους κανεναν."και "Αφου μαθεις να οδηγας με συμπλεκτη μπορεις να οδηγας οτι θες."?Ενθαρύνεις έναν άνθρωπο χωρίς βάσεις να κάνει μία αγορά η οποία είναι ΛΑΘΟΣ.Τον ωθείς να ακολουθήσει την μόδα.

Ξαναλέω μην φαιρόμαστε ΑΝΕΥΘΥΝΑ απέναντι σε ανθρώπους που δεν ξέρουν σε τι μπλέκουν.

anco
15/06/2008, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
1.Διάβασε καλύτερα τι μύνημά μου.
2.Έρχεσαι στα λόγια μου επιτέλους.
Κακώς λοιπόν αναφέρεις προηγουμένος "Φιλε που θες να παρεις το R6, μην ακους κανεναν."και "Αφου μαθεις να οδηγας με συμπλεκτη μπορεις να οδηγας οτι θες."?Ενθαρύνεις έναν άνθρωπο χωρίς βάσεις να κάνει μία αγορά η οποία είναι ΛΑΘΟΣ.Τον ωθείς να ακολουθήσει την μόδα.

Ξαναλέω μην φαιρόμαστε ΑΝΕΥΘΥΝΑ απέναντι σε ανθρώπους που δεν ξέρουν σε τι μπλέκουν.


Ωραια.

Και το CBF αν το παμε ετσει πολυ ειναι.

Αλλα 400αρια δεν υπαρχουν πλεον, το ξαναειπα η καλητερη δασκαλα ειναι αυτες.

DrIoannis
15/06/2008, 13:01
Μιας και δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις το μήνυμά μου το επαναλαμβάνω εδώ
"Κάτι σε 250/400 άντε 600 τύπου CBF(και πάλι πολύ κατά την γνώμη μου)".
Μεταχειρισμένα βρίσκεις ότι θες.Υπάρχουν 250αρια φρέσκα και στην φιλοσοφία που θέλει ο φίλος πχ Kawasaki Ninja ZX250R.
Φίλε madsk1llzz δες εδώ
http://www.kawasaki.com/PRODUCTS/detail.aspx?id=263&content=photos

anco
15/06/2008, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Μιας και δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις το μήνυμά μου το επαναλαμβάνω εδώ
"Κάτι σε 250/400 άντε 600 τύπου CBF(και πάλι πολύ κατά την γνώμη μου)".
Μεταχειρισμένα βρίσκεις ότι θες.Υπάρχουν 250αρια φρέσκα και στην φιλοσοφία που θέλει ο φίλος πχ Kawasaki Ninja ZX250R.
Φίλε madsk1llzz δες εδώ
http://www.kawasaki.com/PRODUCTS/detail.aspx?id=263&content=photos

OK

Arxagelos
15/06/2008, 13:09
Αμα ειναι να πάς....υπάρχει καλύτερος θάνατος απο το να βρίσκεσαι πάνω σε ενα R1 ή R6? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Πάρε ρε ότι γουστάρεις αλλα με σεβασμό πάντα στο γκάζι γιατι ειναι πολλά τα κιλά! :wacko:

snow
15/06/2008, 13:48
παιδια ....ετσι οπως τα λεμε,το παλικαρι 8α νομιζει οτι με το <μικρο>μηχανακι που μπορει να παρει ,δεν 8α κινδινευει.!

προσοχη οτι και ναναι !

gdevelek
15/06/2008, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από snow
παιδια ....ετσι οπως τα λεμε,το παλικαρι 8α νομιζει οτι με το <μικρο>μηχανακι που μπορει να παρει ,δεν 8α κινδινευει.!


...καθώς και ότι, αν περάσει από 7 μηχανάκια πριν το Ρ6, όταν τελικά το πάρει το Ρ6, δεν θα κινδυνεύει από τίποτε πια :confused:

epp1640
15/06/2008, 14:04
:a018:

vassilis88
15/06/2008, 14:10
ολα στο μυαλο ειναι, μου ειχε πει καποιος, 22 χρονων δν ειναι παιδακι, ακομα κ απ το νομο :alien: ειναι καλλυμενος. :rolleyes: αμα εχει σκοπο να ασχοληθει με το αθλημα γιατι να μην παρει δλδ? δν υπαρχουν μηχανες μεταβατικες στην αγορα, cbf η cbr 600 το ενα 600 κ το αλλο, σε σχεση με το παπι το ιδιο τουμπανα θα του φαινονται, κ τα 250αρια πανε λιγο πιο γρηγορα απο τα παπια δν θα μαθει τπτ παραπανω, εφοσον 5 χρονια εχει την αισθηση του πως κινουμαστε στο δρομο σιγα σιγα θα το μαθει κ το μεγαλο.

johnpan
15/06/2008, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
ρε φιλε οποιος πραγματικα ''το εχει'' αυτος θα γραψει καλυτερο χρονο τι ειναι αυτα που λες??

:wacko: :dizzy: :dizzy: :dizzy:

Τι πα να πει "το έχει"? Που το έχει στο DNA του? Ποιος θα έχει εκπαιδευτεί καλύτερα ρωτάω :wave2: Εκτός αν η οδήγηση είναι έμφυτο ταλέντο και λοιπές μ@λ@κίες... Δε μιλάμε για το ποιος θα γίνει οδηγός motogp, εκεί παίζει το ταλέντο. Στο να γράψεις αξιοπρεπώς έναν καλό χρόνο είναι μόνο θέμα εκπαίδευσης...

epp1640
15/06/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
ολα στο μυαλο ειναι, μου ειχε πει καποιος, 22 χρονων δν ειναι παιδακι, ακομα κ απ το νομο :alien: ειναι καλλυμενος. :rolleyes: αμα εχει σκοπο να ασχοληθει με το αθλημα γιατι να μην παρει δλδ? δν υπαρχουν μηχανες μεταβατικες στην αγορα, cbf η cbr 600 το ενα 600 κ το αλλο, σε σχεση με το παπι το ιδιο τουμπανα θα του φαινονται, κ τα 250αρια πανε λιγο πιο γρηγορα απο τα παπια δν θα μαθει τπτ παραπανω, εφοσον 5 χρονια εχει την αισθηση του πως κινουμαστε στο δρομο σιγα σιγα θα το μαθει κ το μεγαλο.

Βασίλη αν οδηγούσε ήδη μηχανή.. όσα κυβικά και να ήταν θα ήμουν πιο θετικός αλλά επειδή έκατσα σε παπάκι δεν έχει καμία σχέση.. το παιδί αυτό δεν ξέρει καν συμπλέκτη.. θα μάθει πάνω σε κάτι με 130 άλογα που η παραμικρή μαλακία θα του κοστίσει? To νιντζάκι είναι μια χαρά για πρώτη μοτοσυκλέτα, και έχει μεγάλη διαφορά.. είναι σχεδόν 6 φορές πιο δυνατό.. και έχει διαστάσεις βάρος και στήσιμο μεγάλης sport μοτοσυκλέτας. Το πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα δεν εισάγονται πλέον sport μηχανάκια εκτός των 600, 750, 1000..




ΥΓ μέσα στον χρόνο θα κυκλοφορήσει το r250.. δεν θα βάζει φωτιά κάτω αλλά είναι μία πραγματική μικρή ss



SPAM

Είσαι Ηράκλειο?? Χθες το βράδυ.. ξημερώματα δεν βρήκα παρέα και έτρεχα μόνος μου Άγιο :rotflmao:

LsKostas
15/06/2008, 15:42
To να παρεις και να μαθεις σε ss μηχανακι ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.


Προυποθετει μυαλο και ορεξη για συνεχη εξασκηση.
Αν νομιζεις οτι τα εχεις και προπαντως καταλαβεις νωρις τα ορια σου καντο.

Ενας εγραψε πριν λιγες μερες για ενα παιδι που πηρε bUSA και στα 240χλμ εφυγε απ την μηχανη!!!
το μαζεψαν οι φιλοι του και το busa εσκασε μετα απο 2χλμ στις μπαριερες μονο του


Καταλαβαινεις οτι ο μονος λογος που εγινε αυτο ειναι γιατι το παλικαρι δεν ηξερε τα ορια του


το R6 ειναι μια γρηγορη μηχανη κοντα στα 120αλογα πραγμα το οποιο σου φωναζει
ενα πραγμα "Θα σε τιμωρησω αν κανεις μαλακιες"

Ποσο μπορεις να ελεγξεις το εαυτο σου ειναι δικο σου θεμα,
λαβε υποψη σου οτι στους ελληνικους δρομους το drift ερχεται απο το πουθενα ,
βγες μονος σου και μαθε τα φρενα της
Ρωτα και κανα φιλαρακι σου να σου πει τις δικες του εμπειριες
και κυριως στο επαναλαμβανω...

.... Να δεις τα ορια σου και να μην βαριεσαι να βελτιωθεις


Παντα ορθιος και υγιής μ οτι διαλεξεις :wave2:

xampos
15/06/2008, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Τι πα να πει "το έχει"? Που το έχει στο DNA του? Ποιος θα έχει εκπαιδευτεί καλύτερα ρωτάω :wave2: Εκτός αν η οδήγηση είναι έμφυτο ταλέντο και λοιπές μ@λ@κίες... Δε μιλάμε για το ποιος θα γίνει οδηγός motogp, εκεί παίζει το ταλέντο. Στο να γράψεις αξιοπρεπώς έναν καλό χρόνο είναι μόνο θέμα εκπαίδευσης...

εννοω οτι μπορει να οδιγαει 10 χρονια ο αλλος και να φοβαται να στριψει και να ανοιξει γκαζι :wacko: ενω ενας αλλος μεσα στον ενα χρονο να το παει αξιοπρεπος

ειναι στον ανθρωπο

η λογικη σου ητανε εντελως αστοχη :hypnotize

vassilis88
15/06/2008, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640

Είσαι Ηράκλειο??

no.. θα κατεβω μεσα ιουλιου περιπου, δν ξερω ποτε ακριβως..:smilea:

anco
15/06/2008, 17:34
Και για να δειτε πως πανε τα 400αρια...

Carl Fogarty vs James Whitham

http://www.youtube.com/watch?v=ylO8zbytLnE

To ενα ειναi RGV 250 και το αλλο αν δεν κανω λαθος VFR 400.

Η ιπποδυναμη περιπου 60 - 65 αλογα ροδα.

zuki1000k5
15/06/2008, 17:48
Εγω λεω να το παρεις το κοριτσι...!!!!:winka:




:wave2:

epp1640
15/06/2008, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από anco
Και για να δειτε πως πανε τα 400αρια...

Carl Fogarty vs James Whitham

http://www.youtube.com/watch?v=ylO8zbytLnE

To ενα ειναi RGV 250 και το αλλο αν δεν κανω λαθος VFR 400.

Η ιπποδυναμη περιπου 60 - 65 αλογα ροδα.

Δεν νομίζω ότι κανένας από εμάς που διαφώνησαν μίλησε για στημένο για πίστα 400άρι..

epp1640
15/06/2008, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από zuki1000k5
Εγω λεω να το παρεις το κοριτσι...!!!!:winka:




:wave2:

παραιτούμαι..

LsKostas
15/06/2008, 17:56
Δεν νομίζω ότι κανένας από εμάς που διαφώνησαν μίλησε για στημένο για πίστα 400άρι..



Mαλλον ηθελε να δειξει οτι και με 60 αλογα πας γρηγορα,οταν Ξερεις...
δεν εχεις και τοσο αναγκη τα γκλαμουρατα 600αρια των 120 ιππων.

johnpan
15/06/2008, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
εννοω οτι μπορει να οδιγαει 10 χρονια ο αλλος και να φοβαται να στριψει και να ανοιξει γκαζι :wacko: ενω ενας αλλος μεσα στον ενα χρονο να το παει αξιοπρεπος

ειναι στον ανθρωπο

η λογικη σου ητανε εντελως αστοχη :hypnotize
Δεκτον αλλά στο παράδειγμα μου μιλάω για δύο αρχαρίους που προσπαθούν να εξελιχθούν σαν οδηγοί και δε σταματάνε όταν μάθουν να πηγαίνουν για καφέ. Άλλωστε όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται ΔEN παίρνει ρ6...
Ο παράγοντας φόβος υπάρχει πάντα. Όμως σε αυτον που δεν πέρασε από 250 θα είναι μεγαλύτερος στατιστικά. APA δεν είναι τόσο λάθος η λογική μου...

epp1640
15/06/2008, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Mαλλον ηθελε να δειξει οτι και με 60 αλογα πας γρηγορα,οταν Ξερεις...
δεν εχεις και τοσο αναγκη τα γκλαμουρατα 600αρια των 120 ιππων.

σε αυτό θα συμφωνήσω.. ακόμα και με ένα aprilia rs125 μπορείς να κινηθείς σε πολύ σβέλτους ρυθμούς αν ξέρεις.. αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας

xampos
15/06/2008, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Δεκτον αλλά στο παράδειγμα μου μιλάω για δύο αρχαρίους που προσπαθούν να εξελιχθούν σαν οδηγοί και δε σταματάνε όταν μάθουν να πηγαίνουν για καφέ. Άλλωστε όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται ΔEN παίρνει ρ6...
Ο παράγοντας φόβος υπάρχει πάντα. Όμως σε αυτον που δεν πέρασε από 250 θα είναι μεγαλύτερος στατιστικά. APA δεν είναι τόσο λάθος η λογική μου...

τελος παντων ο καθενας τη γνωμη του :beer:

εγω πιστευω πως αυτα ειναι μονο θεωρια και απεχουν πολυ απο την πραξη , το παν ειναι εκει εξω στους δρομους και εξαρτατε απ το καθε ατομο τι εχει μεσα στο κεφαλι του αν θα μπορεσει να επιβιωση για αρχη με ενα 600 η οχι :beer:

anco
15/06/2008, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Mαλλον ηθελε να δειξει οτι και με 60 αλογα πας γρηγορα,οταν Ξερεις...
δεν εχεις και τοσο αναγκη τα γκλαμουρατα 600αρια των 120 ιππων.

Αυτο ακριβως !

+ οτι ειναι και μια μηχανη που σε μαθαινει να την βοηθας να παει γρηγορα και να μαθαινεις απο

τα λαθη σου.

Ζεύκας
16/06/2008, 05:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ...........ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΞΕΦΥΓΕ......


Προσπαθώ νά πώ άκριβώς τό ίδιο πράγμα.........ότι είναι σχεδόν άδύνατον στά 22 του
κάποιος νά μήν έχει τερματίσει τό γκάζι πού έχει στά πόδια του.....
όσο συνετός καί νάναι.......
Έσύ τί λές είναι καλύτερα νάχεις ένα μηχανάκι πού τά σπάει καί νά τό δουλεύεις μέ σύνεση
στά 22 σου ή νάχεις ένα μηχανάκι πού μπορεί μέχρι ένα σημείο καί μετά νά πάς στό έπόμενο..??
Καί έγώ φίλε μου φοράω τό κράνος καί μόνος μου σέ έρημιές τό άπολαμβάνω...
Δέν τό θεωρώ προέκταση τού άνδρισμού μου γιά νά τό έπιδεικνύω....
Καί όταν κυκλοφορώ μέ τό varadero καί τό γιό μου ή τή γυναίκα μου είμαι άκόμα
πιό προσεκτικός....!!!

Γιά τούς στίχους πολύ κακώς τό έξέλαβες......
Μεγάλωσα μέ τούς στίχους τού κουρσάρου στ'αύτιά μου.....!!!!
Άπλά.........ύπάρχει καί τό........ΑΣΕ ΜΕ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΤΩ......!!!!
Καί γιά νά γίνει αύτό πρέπει νάσαι ζωντανός.........γιαυτό τό είπα,τίποτε άλλο...!!!

Χαίρομαι πού δέν έχεις πάθει τίποτε ποτέ καί μακάρι νά μή σού τύχει.........
ΚΟΙΤΑ ΟΜΩΣ ΓΥΡΩ ΣΟΥ.........ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΚΑΤ.......
ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΟΣΟΙ ΝΕΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ..


Δέν σέ θεώρησα κανέναν πιτσιρικά...........ΑΛΛΑ....

είναι λάθος ,νά παροτρύνεις άνθρώπους........ΣΕ ΛΑΘΟΣ 100% ΚΙΝΗΣΕΙΣ.........
μή λαμβάνοντας ύπ'όψιν τήν ίδιοσυγκρασία τους καί τό χαρακτήρα τους,άλλά πολύ απλοικά
νά κρίνεις έξ ίδίων τά άλλότρια.........
Μέ λίγα λόγια άλλο έσύ άλλο ό νεαρός πού ψάχνει μηχανάκι......!!!!

Κι άν έχουν δεί τά ματάκια μου φίλε........
Δυστυχώς είμαι ό τελευταίος μιάς παρέας.........πού ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΑ.........
όχι γιατί είμαι ό καλύτερος........άλλά γιατί είμαι ό πιό τυχερός.....!!!!
Ό καλύτερος άπ'όλους έφυγε..........ΠΡΩΤΟΣ......!!!!!
Μή θίγεσαι λοιπόν τόσο εύκολα ,ούτε νά σέ προσβάλω ήθελα ούτε τίποτε....!!!!
Άπλά νά βοηθήσω ένα νέο άνθρωπο..........

ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ..........
ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΡΕΙ ΤΗ ΜΟΤΟ ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ.......!!!!!!!!!!







:wave2:

Ξέρω ότι είμαι μικρός και άσχετος ακόμα με το θέμα μοτοσυκλετισμός.

αναγνωρίζω ότι με βάση τις εμπειρίες μου είπα περισσότερα από ότι μου αναλογούν να πω
κ θα σεβαστώ τα λόγια ενός ανθρώπου με πολλά περισσότερα χρόνια εμπειρίας με το άθλημα.

καλά μας χιλιόμετρα. :sun:

Ταξιδευτής
16/06/2008, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΚΑΤΙ ΣΟΥ ΞΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΙΧΟ ............ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ....!!!!



Πολύ βιάζεστε..........όλοι σας.......
Καί ή ζωή είναι μπροστά νά περιμένει καί νά χαμογελάει.....
Άλλά έδώ μέσα κάθε μέρα διαβάζουμε γιά άνθρώπους .....ΝΕΟΥΣ.........πού φεύγουν άδικα.
Κάποιοι ήταν άτυχοι,κάποιοι έπιπόλαοι...........
ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΜΩΣ,........ΕΚΑΝΑΝ ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗ.....!!!!

Γιά όσους λοιπόν πετάνε έξυπνάδες, ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΑΚΟΣΑΡΙΑ SS.........πρέπει νά ξέρετε
ότι
είναι οί δεύτεροι πύραυλοι μετά τά 1000........!!!!!!!
Μηχανάκια πού χτυπάνε γιά πλάκα 250-260 χιλιόμετρα....!!!!
Ποιός πήρε ρέ μάγκες στά χέρια του γκάζι καί τό πήγε σιγά-σιγά...???
Τότε γιατί τό παίρνει...??
Ή προσδοκία τού νά τό σκίσει δέν τόν όδηγεί...??
Τί δουλειά έχουν οί πίστες μέ τούς Έλληνικούς κωλόδρομους καρμανιόλες...??
Καί ποιός σάς είπε ότι άμα μπαίνετε κάθε μέρα στήν πίστα. όταν θά είστε στό δρόμο
ό έγκέφαλος θά δουλεύει μέ σύνεση...???

Βαρεθήκαμε νά τά γράφουμε οί μεγαλύτεροι καί οί μικρότεροι νά είρωνεύονται καί νά
κοροιδεύουν.....!!!
Δέν άναλογιστήκατε ότι ίσως ζήσαμε κάποιες ίστορίες....??
Τό μόνο πού προσπαθώ αύτή τή στιγμή είναι νά δώσω σέ κάποιους νά καταλάβουν ότι
ή μηχανή είναι μιά καρμανιόλα,δέν είναι παιχνιδάκι καί ότι ή ζωή είναι πολύ γλυκιά....!!!
Γιαυτό όσοι κάνατε αύτό τό ....ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΑΛΜΑ.........άπό παπί σέ 600SS........μή δίνετε
άστείες συμβουλές.......
Νάστε καλά όπου καί νάστε καί νά προσέχετε.........
Ό δρόμος σας όμως είναι λάθος......


+143555252521 Παππου! :wave2: :wave2:

Εγω δεν θα γραψω αν πρεπει η οχι να το παρει. Νοιωθω οτι το ερωτημα ειναι ΑΚΥΡΟ εξ ορισμου. Τι ρωτας ρε φιλε; ΕΓΩ θα σου πω αν πρεπει η οχι να παρεις το 600αρι; Ενας αγνωστος θα κανει κουμαντο στη ζωη σου; Και στην τελικη ειναι "κομπινα" να βαζεις αλλους να βγαζουν το φιδι απο την τρυπα για παρτη σου.

Και αν σου πω πανε παρτο και δεις τα ραδικια αναποδα, ΠΟΙΟΣ θα λογοδοτησει στη μανα σου μετα; Ποιος ειναι ο Ζευκας, ο Ταξιδευτης, ο Τερενς και ολοι μας;

Συγνωμη αν γινομαι αποτομος, αλλα η ζωη ειναι δικη σου και κανεις δεν θα αποφασισει για εσενα. ΜΟΝΟΣ πρεπει να κανεις τα κουμαντα σου, οπως νομιζεις και ξερεις. Γιατι στο φιναλε εσυ ξερεις τον εαυτο σου καλυτερα απο ολους μας.

Ταξιδευτής
16/06/2008, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ex_hustler
Γιατί :
1. Δεν είναι άνετο στη κίνηση της πόλης και σε μποτιλιαρισμένους δρόμους.
2. Λίγες συνεπιβάτισες δέχονται να βολευτούν πάνω σε ένα σελάκι 10 επί 10 για ώρα.
3. Ρουφάει μπόλικη βενζίνη.
4. Τα φέρινγκ και τα διάφορα ακριβά ανταλλακτικά κάνουν οικονομικό εφιάλτη μια ενδεχόμενη μικρή πτώση.
5. Έχει 0 αποθηκευτικούς χώρους άρα κουβαλάς μαζί σου το κράνος αναγκαστιικά.





Αρχικά δημιουργήθηκε από ex_hustler
Οι γρήγορες μοτοσικλέτες είναι σα τα εξωτικά θυληκά. Ενώ σου προσφέρουν τόνους ευχαρήστισης και πολύ δυνατές συγκινήσεις κάνουν απίθανη τη μακροχρόνια συμβίωση.

Είναι δύσχρηστες και οικονομικά ασύμφορες. Μπορείς άραγε να ζήσεις ένα κακομαθημένο πανέμορφο call girl με τα Χ λεφτούλια που παίρνεις? Και αν ναι για πόσο?

Άσε που όλοι θα θέλουν να την αποκτήσουν και να τη καβαλήσουν!

Φιλε ex_hustler πραγματικα το πετυχες διανα το θεμα! :beer:
Ειναι περιεργο πραγμα αυτες οι μηχανες... Ολοι τις θαυμαζουν και τις ονειρευονται αλλα αυτο συντομα χανει το λουστρο του....
Εχω μια μηχανη 20 χιλιαδων και το 90% του χρονου καθεται στο γκαραζ γιατι πολυ απλα δεν εχω που να την παω.
Στην πολη ΔΕΝ παει. Οπως ολα τα δυνατα χιλιαρια γλυστραει παντου και παντα, ενω τρεμεις στο ενδεχομενο στραβης απο ανοητο κουτακια -και στην πολη εισαι περικυκλωμενος απο χιλιαδες ζωα! :mad:
Συν οτι τρεμεις μην πρεπει να σταματησεις σε κινηση λογω της θερμοκρασιας που θα βγαλει το κτηνος! Εχω φτασει να εχω εγκαυματα με πυον :hypnotize λογω της θερμοκρασιας που βγαζει η μηχανη στα ποδια μου και τσαμπα αποτριχωση :blush: !

Για ταξιδι, ναι μεν το κανει, και δεν ειναι τοσο αβολο οσο φανταζεται ο κοσμος, αλλα ειναι αδικο γιατι γραφεις πολλα "χαζα" χιλιομετρα με το γκαζι στο 1/10 και 100-140 χαω -και πιστεψε με, με το κοστος που εχουν τετοιες μηχανες ανα χιλιομετρο, θελεις ΚΑΘΕ διαδρομη να "βγαζει τα λεφτα της".

Αυτο που ειπες τα λεει ολα: "Είναι δύσχρηστες και οικονομικά ασύμφορες. Μπορείς άραγε να ζήσεις ένα κακομαθημένο πανέμορφο call girl με τα Χ λεφτούλια που παίρνεις? Και αν ναι για πόσο? "

Ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι! Οταν καθε ζευγαρι λαστιχα ειναι 400αρι και αλλαζεις 2+ ζευγαρια το χρονο αν οδηγησεις οπως αρμοζει σε αυτες τις μηχανες, και οταν πινουν τον αμπακο απο βενζινη, και οταν τα σερβις ειναι απο 300 και ανεβαινε, και οι ασφαλειες ειναι 300+... Ε ποσο να αντεξει μια τσεπη;

Και ολα αυτα γιατι;
Εκδρομη με φιλους χαλαρη ΔΕΝ μπορεις να πας γιατι σε χαλαρες ταχυτητες αυτες οι μηχανες σε κανουν να φτυνεις αιμα.
Στην πολη ΔΕΝ μπορεις να πας γιατι οι ταχυτητες ειναι ακομα πιο μικρες και οι θερμοκρασιες που βγαζει το τερας σου κανουν κατι εγκαυμα πρωτης ταξεως.
Ταξιδι ΔΕΝ κανεις γιατι ειναι πανακριβες στο χιλιομετρο και δεν εχεις που να βαλεις μπαγκαζια.
Δικαβαλο ΔΕΝ μπορεις να παρεις γιατι ο αλλος δεν εχει που να κρατηθει και τον παιρνεις στην πλατη καθε 5 μετρα και σας βγαινει και των 2 η πιστη αναποδα.

Οποτε; Δινεις τοσα λεφτα γιατι;
Αν εξαιρεσουμε το να πουλας μουρη σε καφετεριες (που το κανουν καλα αυτες οι μηχανες), ειναι φτιαγμενες για γρηγορες βολτες και για πιστες. Κακα τα ψεμματα.
Οποτε, ποσα χρονια θα το κανεις αυτο το πραγμα; Δεν ειναι φτιαγμενες για να ζεις μαζι τους... Και για εμενα ΑΥΤΟ ειναι το μεγαλυτερο μειον τους... :sick:

gdevelek
16/06/2008, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής

Εκδρομη με φιλους χαλαρη ΔΕΝ μπορεις να πας γιατι σε χαλαρες ταχυτητες αυτες οι μηχανες σε κανουν να φτυνεις αιμα.


εδώ το παράκανες

μια χαρά μπορείς να πάς χαλαρή εκδρομή, ούτε λάστιχα θα φθείρεις ιδιαίτερα, ούτε υπερθέρμανση θα πάθει το μοτέρ, όλα ομαλά

irinia
16/06/2008, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Φιλε ex_hustler πραγματικα το πετυχες διανα το θεμα! :beer:
Ειναι περιεργο πραγμα αυτες οι μηχανες... Ολοι τις θαυμαζουν και τις ονειρευονται αλλα αυτο συντομα χανει το λουστρο του....
Εχω μια μηχανη 20 χιλιαδων και το 90% του χρονου καθεται στο γκαραζ γιατι πολυ απλα δεν εχω που να την παω.
Στην πολη ΔΕΝ παει. Οπως ολα τα δυνατα χιλιαρια γλυστραει παντου και παντα, ενω τρεμεις στο ενδεχομενο στραβης απο ανοητο κουτακια -και στην πολη εισαι περικυκλωμενος απο χιλιαδες ζωα! :mad:
Συν οτι τρεμεις μην πρεπει να σταματησεις σε κινηση λογω της θερμοκρασιας που θα βγαλει το κτηνος! Εχω φτασει να εχω εγκαυματα με πυον :hypnotize λογω της θερμοκρασιας που βγαζει η μηχανη στα ποδια μου και τσαμπα αποτριχωση :blush: !

Για ταξιδι, ναι μεν το κανει, και δεν ειναι τοσο αβολο οσο φανταζεται ο κοσμος, αλλα ειναι αδικο γιατι γραφεις πολλα "χαζα" χιλιομετρα με το γκαζι στο 1/10 και 100-140 χαω -και πιστεψε με, με το κοστος που εχουν τετοιες μηχανες ανα χιλιομετρο, θελεις ΚΑΘΕ διαδρομη να "βγαζει τα λεφτα της".

Αυτο που ειπες τα λεει ολα: "Είναι δύσχρηστες και οικονομικά ασύμφορες. Μπορείς άραγε να ζήσεις ένα κακομαθημένο πανέμορφο call girl με τα Χ λεφτούλια που παίρνεις? Και αν ναι για πόσο? "

Ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι! Οταν καθε ζευγαρι λαστιχα ειναι 400αρι και αλλαζεις 2+ ζευγαρια το χρονο αν οδηγησεις οπως αρμοζει σε αυτες τις μηχανες, και οταν πινουν τον αμπακο απο βενζινη, και οταν τα σερβις ειναι απο 300 και ανεβαινε, και οι ασφαλειες ειναι 300+... Ε ποσο να αντεξει μια τσεπη;

Και ολα αυτα γιατι;
Εκδρομη με φιλους χαλαρη ΔΕΝ μπορεις να πας γιατι σε χαλαρες ταχυτητες αυτες οι μηχανες σε κανουν να φτυνεις αιμα.
Στην πολη ΔΕΝ μπορεις να πας γιατι οι ταχυτητες ειναι ακομα πιο μικρες και οι θερμοκρασιες που βγαζει το τερας σου κανουν κατι εγκαυμα πρωτης ταξεως.
Ταξιδι ΔΕΝ κανεις γιατι ειναι πανακριβες στο χιλιομετρο και δεν εχεις που να βαλεις μπαγκαζια.
Δικαβαλο ΔΕΝ μπορεις να παρεις γιατι ο αλλος δεν εχει που να κρατηθει και τον παιρνεις στην πλατη καθε 5 μετρα και σας βγαινει και των 2 η πιστη αναποδα.

Οποτε; Δινεις τοσα λεφτα γιατι;
Αν εξαιρεσουμε το να πουλας μουρη σε καφετεριες (που το κανουν καλα αυτες οι μηχανες), ειναι φτιαγμενες για γρηγορες βολτες και για πιστες. Κακα τα ψεμματα.
Οποτε, ποσα χρονια θα το κανεις αυτο το πραγμα; Δεν ειναι φτιαγμενες για να ζεις μαζι τους... Και για εμενα ΑΥΤΟ ειναι το μεγαλυτερο μειον τους... :sick:



ΠΟΥΛΗΣΑ ΤΟ HAYABUSA............ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ......


Λέω πάει γέρασα..........ή λογική όμως λέει πώς όταν πάς μέ τό varadero........
τό όποιοδήποτε varadero, γιά νά μήν άρπαχτούν οί άσχετοι.........μπορείς καί βλέπεις
καί δεξιά άριστερά.........άπολαμβάνεις καί τή βόλτα,ρισκάρεις λιγώτερο.......!!!!!

Κάθε φορά πού τόβγαζα...τό HAYA......κυνηγιόμουνα μέ τόν έαυτό μου........άπό Έθνικές μέχρι μέσα
στά βουνά......κι όταν τελείωνα κοίταγα τό λάστιχο νά δώ μέχρι πού τό πάτησα......!!!!!

Τό varadero..........διακοσαρίζει γιά πλάκα.........τούς ένοχλητικούς άν θέλεις τούς περνάς...
στά 180 καπνίζεις τσιγάρο όρθιος.........στήν πόλη άν προσέχεις δέν είναι Ντουκάτι ούτε
hayabusa......!!!!!

ΤΑΞΙΔΕΥΤΗ............ΛΕΒΕΝΤΗ ΜΟΥ

ΛΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΝΑ ΚΟΥΣΟΥΡΙ.....???

ΛΕΣ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΥΒΑ....???

ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΠΟΣΑ ΑΝΤΕΧΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΕ SS.........???

TI ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΕΧΩ.....???

Τή γλύτωσα άπό μηχανάκι.........λές νά πάω άπό μελαγχολία....???


:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:


:wave2: ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΡΕ............ΟΛΟΙ.........Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΙΑ....:wave2:

Xlitos
16/06/2008, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
εδώ το παράκανες

μια χαρά μπορείς να πάς χαλαρή εκδρομή,

έχεις ανέβεις σε σέλα 749/999...?Σου κόβει τα μπούτια. :p

:wave2:

Ταξιδευτής
16/06/2008, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
έχεις ανέβεις σε σέλα 749/999...?Σου κόβει τα μπούτια. :p

:wave2:

+Αυτο :bawl:

αλλα και περισσοτερο αυτο:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
Κάθε φορά πού τόβγαζα...τό HAYA......κυνηγιόμουνα μέ τόν έαυτό μου........άπό Έθνικές μέχρι μέσα
στά βουνά.....



Αυτο ακριβως ειναι το θεμα μου Νικολα.... Καθε φορα που βγαζω την μηχανη εξω κυνηγιεμαι με τον εαυτο μου... Μονος, σε εθνικες, επαρχιακους, σε καμπους και βουνα.... Καποια στιγμη αυτο γινεται κουραστικο ομως.... :sick:

madsk1llzz
20/06/2008, 11:13
Λοιπόν παιδιά σήμερα πάω αντιπροσωπεία για τη μηχανή.. όπως φαίνεται θα είναι η fazer 600..ελπίζω να έχω κάνει καλή επιλογή αν και αυτη πιστεύω πως μου ταιριάζει περισσότερο σύμφωνα με τις ανάγκες μου τώρα.. καθοριστικό στην επιλογή μου είναι ότι τη μηχανή τη θέλω σχεδόν για καθημερινή χρήση και μες στην πόλη κυρίως.. αν βάλεις και το κόστος και το κόστος συντήρησης ενός SS..

johnpan
20/06/2008, 14:40
με το καλό ό,τι και να πάρεις φίλε :beer:

ammon_ra
21/06/2008, 14:25
kaloriziko na sou einai
panta orthios
kai to kiriotero ta miala sto kefali gera
kai an mporeis na ta exeis kai mesa sto kranos akoma kalitera.
:sun: :sun:

Road67
21/06/2008, 14:59
Eισαι ανωριμος και θα το καταλαβεις αμα καβαλησεις το θηριο.

Και η λογικη δε λεει fazer, το πολυ που λεει ειναι κανα CB500.

Εχω πει κι εχω γραψει πολλες φορες σε αλλα φορουμ οτι το παπι ΔΕΝ ειναι μηχανη. Τελεια και παυλα. Το eduro των 125 κυβικων ειναι μηχανη, τα mega scooters ειναι μηχανες. Τα μικρου κυβισμου street ειναι παπια και τα παπια ΔΕΝ ειναι μηχανες. Ναι, τους ιδιους κινδυνους αντιμετωπιζουμε, τους ιδιους δρομους, τον ιδιο αερα, αλλα η μηχανη εχει ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΕΣ ΤΗΣ αντιδρασεις.

Ξεκινας απο μια μικρη μηχανη να την μαθεις και να σε μαθει κι εκεινη τη σοφια της.

Πολλοι λενε οτι δε θα επαιρναν για πρωτη μηχανη τη CBR γιατι ειναι σκοτωστρα κι εχουν την εσφαλμενη αντιληψη οτι R6 και R1 δεν ειναι αντιστοιχα θηρια, αλλα κατι αλλο πιο βολικο και ευκολοδηγητο. Και ετσι να ηταν που ΔΕΝ ειναι πως ειναι δυνατον να θεωρεις τον εαυτο σου σοβαρο και ωριμο και να μην καταλαβαινεις οτι απο το 4,5 αλογακια δεν πας στα 100 συν, αλλα ουτε καν στα 80.

Σεβεσαι τις μηχανες. Ειναι μια φραση εφαμιλλη του ''η μηχανη ειναι τροπος ζωης'' που εχεις ακουσει να λενε οι μηχανοβιοι αλλα ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι ασπαζεσαι, δεν εχεις ιδεα ομως τι σημαινει.

Ελεος δηλαδη. Αν για πρωτο οχημα ειχα ενα ηλεκτροκινητο πατινι και το οδηγουσα για πεντε χρονια μετα θα ημουν αξιος να παρω τη Haya ;;;;

Καλοταξιδος ο,τι κι αν παρεις.

ammon_ra
21/06/2008, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Eισαι ανωριμος και θα το καταλαβεις αμα καβαλησεις το θηριο.

Και η λογικη δε λεει fazer, το πολυ που λεει ειναι κανα CB500.

Εχω πει κι εχω γραψει πολλες φορες σε αλλα φορουμ οτι το παπι ΔΕΝ ειναι μηχανη. Τελεια και παυλα. Το eduro των 125 κυβικων ειναι μηχανη, τα mega scooters ειναι μηχανες. Τα μικρου κυβισμου street ειναι παπια και τα παπια ΔΕΝ ειναι μηχανες. Ναι, τους ιδιους κινδυνους αντιμετωπιζουμε, τους ιδιους δρομους, τον ιδιο αερα, αλλα η μηχανη εχει ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΕΣ ΤΗΣ αντιδρασεις.

Ξεκινας απο μια μικρη μηχανη να την μαθεις και να σε μαθει κι εκεινη τη σοφια της.

Πολλοι λενε οτι δε θα επαιρναν για πρωτη μηχανη τη CBR γιατι ειναι σκοτωστρα κι εχουν την εσφαλμενη αντιληψη οτι R6 και R1 δεν ειναι αντιστοιχα θηρια, αλλα κατι αλλο πιο βολικο και ευκολοδηγητο. Και ετσι να ηταν που ΔΕΝ ειναι πως ειναι δυνατον να θεωρεις τον εαυτο σου σοβαρο και ωριμο και να μην καταλαβαινεις οτι απο το 4,5 αλογακια δεν πας στα 100 συν, αλλα ουτε καν στα 80.

Σεβεσαι τις μηχανες. Ειναι μια φραση εφαμιλλη του ''η μηχανη ειναι τροπος ζωης'' που εχεις ακουσει να λενε οι μηχανοβιοι αλλα ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι ασπαζεσαι, δεν εχεις ιδεα ομως τι σημαινει.

Ελεος δηλαδη. Αν για πρωτο οχημα ειχα ενα ηλεκτροκινητο πατινι και το οδηγουσα για πεντε χρονια μετα θα ημουν αξιος να παρω τη Haya ;;;;

Καλοταξιδος ο,τι κι αν παρεις.





to akiro tis ipothesis file einai oti rotaei emas ti na parei.
o kathenas mporei na leei tin apopsi tou kai tou kathenos i apopsi einai sebasti
alla na min katakrinoume ton alon.
o kathenas pernei kai kabalaei oti thelei opos thelei kai gia oso thelei.
kai na peis se kapoion na min treksei i na min kanei malakia tha se akousei?
pali afto pou thelei na kanei tha kanei.
ola ta alla periseboun.
apla koubenta na ginete.
diladi exei kapoios tin entiposi oti enas pou anebainei apo papi se 600
einai poio epikindinos apo enan pou exei xrooooooooooonia sta moteria kai exei faei ta moutra tou ametrites fores?
ola einai stin antilipsi tou kathenos apo emas.
oloi eimaste to idio epikindinoi merikes fires me ton opoiodipote "asxeto" i "atzami" opos leme.
geroi na eimaste kai na mpenoume kai na leme o kathenas mas tin "malakia" mas (ki ego mazi me sas) ne pernaei i ora kai na gelame

snow
21/06/2008, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ammon_ra
to akiro tis ipothesis file einai oti rotaei emas ti na parei.
o kathenas mporei na leei tin apopsi tou kai tou kathenos i apopsi einai sebasti
alla na min katakrinoume ton alon.
o kathenas pernei kai kabalaei oti thelei opos thelei kai gia oso thelei.
kai na peis se kapoion na min treksei i na min kanei malakia tha se akousei?
pali afto pou thelei na kanei tha kanei.
ola ta alla periseboun.
apla koubenta na ginete.
diladi exei kapoios tin entiposi oti enas pou anebainei apo papi se 600
einai poio epikindinos apo enan pou exei xrooooooooooonia sta moteria kai exei faei ta moutra tou ametrites fores?
ola einai stin antilipsi tou kathenos apo emas.
oloi eimaste to idio epikindinoi merikes fires me ton opoiodipote "asxeto" i "atzami" opos leme.
geroi na eimaste kai na mpenoume kai na leme o kathenas mas tin "malakia" mas (ki ego mazi me sas) ne pernaei i ora kai na gelame


bravo re file pesta:beer: