PDA

View Full Version : Λάδια



macdeath_s
10/06/2008, 23:22
Ρε guys έχω μια απορία... To manual λέει ότι καλό είναι να βάζεις τα λάδια της Shell, αλλά ακούω από πολύ κόσμο ότι καλύτερα είναι αυτό της Bel Ray???

Τι λεν οι ειδήμονες?

Vegeta
11/06/2008, 11:10
Άλλο ένα thread για λάδια... :rolleyes: Τι να σου πω, για ένα τέτοιο θέμα θα πάρεις τόσες απαντήσεις όσοι και οι συμφορουμήτες εδώ μέσα.:smilea:

Ας αρχίσουμε με τα δικά μου..:lol:
Αυτά που γράφουν τα manual είναι συμφωνίες μεταξύ εταιριών. Το ίδιο manual για τα μοντέλα 2003-2005 έλεγε μόνο Motorex! Μάλιστα το θέμα πήγαινε και ένα βήμα πιο πέρα αφήνοντας να εννοηθεί ότι υπήρχε συνεργασία (πέραν του marketing) μεταξύ KTM – Motorex και στο R&D των λαδιών, οπότε και αυτά ήταν τα μόνα και πλέον ειδικά που έπρεπε να βάζει κανείς! Κολοκύθια μετά ριγάνεος που λέει κι ο Τράγκας.

Το παν είναι το λάδι να καλύπτει τις προδιαγραφές που δίνει ο κατασκευαστής και όχι τη μάρκα. Και εκεί όμως χρειάζονται μικρο-αποκλίσεις όσο αφορά το SAE, καθώς άλλα λάδια θα πρέπει να έχεις στην Αυστρία και άλλα στο Ελλαδιστάν ντάλα καλοκαίρι που λέει ο λόγος.

Για να μη σε κουράζω άλλο, φρόντισε τα λάδια να καλύπτουν προδιαγραφές JASO MA και να έχουν SAE 15W-50 που σε καλύπτει για όλο το χρόνο σε συνάρτηση με το κλίμα της Ελλάδος (και όχι 10W-40 κατά την ταπεινή μου γνώμη που είναι για πιο ψυχρά κλίματα αλλά και κινητήρες με μικρότερες ανοχές). Τώρα αν θα είναι full-synthetic, semi-synthetic ή ηλιέλαιο με πρόσθετο ορυκτέλαιο, αυτό έχει να κάνει με το πόσο συχνά θα το αλλάζεις. Όλα παίζουν.

Στην τελική όμως βάζεις Shell μιας και αυτό λέει ο κατασκευαστής, για την ψυχική σου ηρεμία και την αποφυγή αναζητήσεων. Αλλά και στην περίπτωση στραβής αυτό θα είναι με το μέρος σου, μιας και δε θα μπορεί να σου πει ΤΙΠΟΤΑ καμία ΚΤΜ και κανένας μαστρο-τέτοιος ότι ευθύνεται το λάδι για τη ζημιά.:wave2:

ARISPEED1
11/06/2008, 13:31
Ti μηχανή διαθέτεις ;

macdeath_s
12/06/2008, 02:35
Σε ευχαριστώ Vegeta για το reply.

Έχω ένα LC4 του 03.

Άσχετο αλλά εν μέρη σχετικό...

Σήμερα το πήγα στο μάστορα να τα τσεκάρει και του συμπλήρωσε. Αργότερα που το κοίταξα μου φάνηκε ότι έχει πάρα πολλά, δλδ η στάθμη ήταν πάνω από την άνω γραμμή. Βέβαια τα κοίταξα με το μηχανάκι σχεδόν κρύο. Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να πάθει κάτι?

Vegeta
12/06/2008, 10:07
Παρακαλώ!
Σωστή η ερώτηση του ARISPEED1, μιας και εγώ θεώρησα δεδομένο ότι έχεις κάτι σε ADV 950 ή 990.
Όσο αφορά το LC4 τώρα, από τα λίγα που έχω διαβάσει, έχει ιδιαίτερο-ιδιόρρυθμο τρόπο αλλαγής λαδιών (εξαερώσεις και τέτοια πράγματα). Αν κρίνω δε από το 950 που είμαι κάτοχος θα έχει και κάποιο ιδιαίτερο τρόπο για τον έλεγχο στάθμης των λαδιών. Περίμενε μήπως απαντήσουν οι κάτοχοι αντίστοιχου μοντέλου ή βρες-διάβασε τι λέει το manual.
Τα παραπανίσια λάδια τώρα είναι εξ' ίσου "βλαβερά" όσο και τα λιγότερα, καθώς από τις πιέσεις που θα αναπτυχθούν, αυτά θα πρέπει να βρουν έξοδο διαφυγής..

KaTaNaS
12/06/2008, 13:07
για πολλοστη φορα... (διαβαζετε-ψαχνετε και προηγουμενς συζητησεις- εχουν χιλιοειπωθει καποια πραγματα)

φουλ συνθετικο λαδακι θα βαζεις 15-50

εγω εβαζα μοτουλ 300V , ΤΟΠ λαδακι!

η μετρηση της σταθμης γινεται με 5 λεπτα δουλεμα στο ρελαντι απο κρυο μοτερ. 5 λεπτα υπομονη με σβηστο κινητηρα και μετρας με την μοτο σε καθετη θεση ισσοροπιας!

ARISPEED1
12/06/2008, 21:30
Ο μηχανολόγος ΚαΤαΝας τοχε ξεκολ@$ei to δικό του 640,κάτι ξέρει κ συμφωνώ .

macdeath_s
13/06/2008, 00:27
Σε ευχαριστώ Katana... Και δικαιωματικά το κράξιμο...
Sorry mate και thanks για το reply...

BILL VUZAS
13/06/2008, 10:39
Παντως στο 990 για να δεις σταθμη λαδιων πρεπει να κανεις μεγαλη βολτα.
Σε δοκιμη που εκανα εναν γυρω στο τεραγωνο εδειχνε μαλακιες,Η"ΔΕΝ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΙΠΟΤΕ.
Πρεπει να δουλεψει καλα το μοτερ,παντα για το 990,σβηνεις και σε 1 λεπτο τσεκαρεις τον δεικτη.

Vegeta
13/06/2008, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
Παντως στο 990 για να δεις σταθμη λαδιων πρεπει να κανεις μεγαλη βολτα.
Σε δοκιμη που εκανα εναν γυρω στο τεραγωνο εδειχνε μαλακιες,Η"ΔΕΝ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΙΠΟΤΕ.
Πρεπει να δουλεψει καλα το μοτερ,παντα για το 990,σβηνεις και σε 1 λεπτο τσεκαρεις τον δεικτη.

Σωστά, ο κινητήρας πρέπει να είναι σε θερμοκρασία λειτουργίας (τουλάχιστον 4 μπάρες στο θερμόμετρο όπως λέει στο manual) και αφού την αφήσεις για 1 λεπτό περίπου στο ρελαντί σε αυτή τη θερμοκρασία και σε επίπεδο έδαφος (όχι στο πλαϊνό αλλά ούτε και στο κεντρικό σταντ) σβήνεις και τσεκάρεις..

gefr
15/07/2008, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vegeta
αλλά ούτε και στο κεντρικό σταντ) σβήνεις και τσεκάρεις.. [/B]

Γιατί καλέ, το κεντρικό τι τό'χουνε;:confused:

fantacid
15/07/2008, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vegeta
(όχι στο πλαϊνό αλλά ούτε και στο κεντρικό σταντ)


οχι στο πλαινο, οχι στο κεντρικο,
τοτε που???

:confused:

lamoun
15/07/2008, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
οχι στο πλαινο, οχι στο κεντρικο,
τοτε που???

:confused:

Στα χέρια! :smokin:

Vegeta
15/07/2008, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Στα χέρια! :smokin:

:a013:

lamoun
15/07/2008, 19:19
Βέβαια να πω οτι το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε με τις μηχανές μας είναι μια δοκιμή.

Πρώτα μετράμε τη στάθμη κρατώντας τη μηχανή όρθια με τα χέρια, μετά στο κεντρικό σταντ, και τέλος στο πλαϊνό.

Ε, βλέπουμε λοιπόν τί διαφορές υπάρχουν και μετά πράτουμε αναλόγως. Στο δικό μου π.χ. όρθιο vs κεντρικό σταντ δεν έχει καμία αξιοσημείωτη διαφορά, οπότε και γλυτώνω τα ντράβαλα. :)

fantacid
15/07/2008, 19:40
επειδη δεν εχω κεντρικο σταντ,

συνηθως τη στηριζω στο τειχο σρο ενα γκριπ

τσεκαρω εαν ειναι στην ευθεια κ μετα τσεκαρω τη σταθμη!

figo-migo
28/07/2008, 14:41
...εγώ πάντως όπως έχω πεί για να μην ψάχνω τοίχους, μάντρες και άλλες κατασκευές πάντα ελέγχω με κρύα μηχανή στο διπλό στάντ να έχει λάδια ο δείκτης και ξεκινάω ήσυχος. Ακόμα και αν τα λάδια είναι παραπάνω έτσι, όπως μου είπε και ο μηχανικός μου (ειδικός σε ΚΤΜ) δεν χρειάζεται να ανυσηχώ γιατί το μηχανάκι έχει δοχείο λαδιού και όχι κάρτερ.Τώρα βέβαια ξέρω τι λέει το μάνιουαλ αλλά...εγω αισθάνομαι πιο ''ήρεμος":wave2: