PDA

View Full Version : Πείραμα με Abs



oscar
11/06/2008, 13:05
Δοκιμάστε ένα απο τα παρακάτω πειράματά:

1) Πηγαίντε σε έναν δρόμο όχι και τόσο καλής ποιότητας με λίγα χλμ (50-60), πατήστε απότομα μπρόστα φρένο να πιάσει το ABS και μόλις ενεργοποιηθεί τότε αφήστε το φρένο και ξαναπατήστε. Το μηχανάκη δεν εχει φρένα για περίπου 1 δευτ. τι φταίει αραγε το ABS ή οι αναρτήσεις?


2)Την ώρα που φρενάρετε και έχετε πατημένω πίσω φρένο δοκιμάστε να κατεβάσετε όπως κάναμε με τα παπία.... θα αισθανθείτε ότι το ABS μπαίνει και πάλι σε λειτουργεία χωρισ λόγο..

3)Προσοχή μεγάλη αν ο δρόμο έχει λίγα χώματα απο καμία οικοδομή που είχα αδείασει το χωμα στο δρόμο δεν έχετε φρένα καθόλου..(πήγα να παρκάρω με 10-20 χλμ και επειδή ο δρόμος είχε χώμα δεν είχα φρένα καθόλου,το μόνο που κατάφερα να κάνω ήταν να ακουμπήσω την ρόδα στο κράσπεδο για να φρενάρω πριν πέσω στο αμάξι που ήταν παρκαρισμένο)


Τελικά είναι καλό που έχει ABS....(όλα τα άλλα μηχανάκια που είχα είχα καλύτερα φρένα ήξερα που θε σταματήσω) Υ.Γ. εκτώς από το modenas

nikos1709
11/06/2008, 13:57
to abs κανονικα επρεπε να ειχε διακοπτη επιλογησ και ειναι επικυνδινο στα λιγα χιλιομετρα σε λακουβα να πεσεισ δε φρεναρει

byron
11/06/2008, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από oscar
Δοκιμάστε ένα απο τα παρακάτω πειράματά:

1) Πηγαίντε σε έναν δρόμο όχι και τόσο καλής ποιότητας με λίγα χλμ (50-60), πατήστε απότομα μπρόστα φρένο να πιάσει το ABS και μόλις ενεργοποιηθεί τότε αφήστε το φρένο και ξαναπατήστε. Το μηχανάκη δεν εχει φρένα για περίπου 1 δευτ. τι φταίει αραγε το ABS ή οι αναρτήσεις?


2)Την ώρα που φρενάρετε και έχετε πατημένω πίσω φρένο δοκιμάστε να κατεβάσετε όπως κάναμε με τα παπία.... θα αισθανθείτε ότι το ABS μπαίνει και πάλι σε λειτουργεία χωρισ λόγο..

3)Προσοχή μεγάλη αν ο δρόμο έχει λίγα χώματα απο καμία οικοδομή που είχα αδείασει το χωμα στο δρόμο δεν έχετε φρένα καθόλου..(πήγα να παρκάρω με 10-20 χλμ και επειδή ο δρόμος είχε χώμα δεν είχα φρένα καθόλου,το μόνο που κατάφερα να κάνω ήταν να ακουμπήσω την ρόδα στο κράσπεδο για να φρενάρω πριν πέσω στο αμάξι που ήταν παρκαρισμένο)


Τελικά είναι καλό που έχει ABS....(όλα τα άλλα μηχανάκια που είχα είχα καλύτερα φρένα ήξερα που θε σταματήσω) Υ.Γ. εκτώς από το modenas

1) Γιατί να το κάνεις αυτό; :confused:
2) Ελα μου ντε; Γιατι μπαίνει σε λειτουργία το ABS όταν κατεβάζεις ταχύτητες; :rolleyes:

Παίδες αφήστε τα πειράματα με τα μηχανάκια σας και τα ΑΒS. Εκτός από πίστα με το ABS φρενάρουμε γρηγορότερα και ασφαλέστερα.

oscar
11/06/2008, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
1) Γιατί να το κάνεις αυτό; :confused:
2) Ελα μου ντε; Γιατι μπαίνει σε λειτουργία το ABS όταν κατεβάζεις ταχύτητες; :rolleyes:

Παίδες αφήστε τα πειράματα με τα μηχανάκια σας και τα ΑΒS. Εκτός από πίστα με το ABS φρενάρουμε γρηγορότερα και ασφαλέστερα.


Πρώτον αυτό θα το κάνεις για να συνηδητοποιήσεις ότι το μηχανάκι δεν έχει φρένα ,δεύτερον με αυτόν τον τρόπο θα μάθεις πως θα συμπεριφερθεί το μηχανάκι σε μία από αυτές τις περιπτώσεις ωστε να μην βρεθείς καρφωμένος πάνω σε καμία νταλίκα και τρίτον θα μάθεις να υπολογίζεις την απόσταση που χρειάζεσαι για να σταματήσεις.

kachius
11/06/2008, 15:13
Με αυτά :


Αρχικά δημιουργήθηκε από oscar
Δοκιμάστε ένα απο τα παρακάτω πειράματά:

1) Το μηχανάκη δεν εχει φρένα για περίπου 1 δευτ.

Προσοχή μεγάλη αν ο δρόμο έχει λίγα χώματα απο καμία οικοδομή που είχα αδείασει το χωμα στο δρόμο δεν έχετε φρένα καθόλου..


εννοείς ότι δε δουλεύει το abs ή ότι δεν πιάνουν τα φρένα καθόλου;

oscar
11/06/2008, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Με αυτά :




εννοείς ότι δε δουλεύει το abs ή ότι δεν πιάνουν τα φρένα καθόλου;


Η μηχανή δεν έχει φρενάρει, το γιατί δεν το ξέρω.Μπαινει σε λειτουργία το ΑΒΣ και δεν σταματάει καθόλου

byron
11/06/2008, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από oscar
Η μηχανή δεν έχει φρενάρει, το γιατί δεν το ξέρω.Μπαινει σε λειτουργία το ΑΒΣ και δεν σταματάει καθόλου

Συνεργείο την έχει δεί;

oscar
11/06/2008, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Συνεργείο την έχει δεί;

Καινούργια είναι και από ότι έχω δεί το έχουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα

byron
11/06/2008, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από oscar
Καινούργια είναι και από ότι έχω δεί το έχουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα


Για να καταλάβω κάτι. ¨οταν λες ότι δεν φρενάρει, εννοείς ότι μπάινει σε λειτουργία το ABS αλλά δεν φρενάρει ΚΑΘΟΛΟΥ;

Cpt. Haddock
11/06/2008, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από oscar
Καινούργια είναι και από ότι έχω δεί το έχουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα

Εχουν κι άλλοι με βεστρωμ πρόβλημα με το ABS?

Το πρόβλημα ποιο ακριβώς ειναι;

α) Δεν ενεργοποιείται εγκαίρως το ABS;

β) Ενεργοποιείται πολύ γρήγορα;

γ) Δε μπορείς / δεν έχεις συνηθίσει να φρενάρεις με ABS;

δ) Ενεργοποιείται και τα φρένα χαλαρώνουν τελείως;


Για οτιδήποτε πλην του (γ) πας στο συνεργείο - είσαι και στην εγγύηση

:wave2:

oscar
11/06/2008, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εχουν κι άλλοι με βεστρωμ πρόβλημα με το ABS?

Το πρόβλημα ποιο ακριβώς ειναι;

α) Δεν ενεργοποιείται εγκαίρως το ABS;

β) Ενεργοποιείται πολύ γρήγορα;

γ) Δε μπορείς / δεν έχεις συνηθίσει να φρενάρεις με ABS;

δ) Ενεργοποιείται και τα φρένα χαλαρώνουν τελείως;


Για οτιδήποτε πλην του (γ) πας στο συνεργείο - είσαι και στην εγγύηση

:wave2:
ενεργοποιείται και σε στιγμές τις οποίες δεν είναι απαραίτητο με αποτέλεσμα να μεγαλώνει η απόσταση φρεναρίσματος υπάρχει και σχετικο θέμα στο vstromclub.gr

Cpt. Haddock
11/06/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από oscar
ενεργοποιείται και σε στιγμές τις οποίες δεν είναι απαραίτητο με αποτέλεσμα να μεγαλώνει η απόσταση φρεναρίσματος υπάρχει και σχετικο θέμα στο vstromclub.gr

Τι θα πει "δεν ειναι απαραίτητο"; Το ABS ενεργοποιείται απο εναν αισθητήρα ο οποίος ανιχνεύει το πότε παει να μπλοκάρει ο τροχός... Τότε ειναι απαραίτητο γιατι το μπλοκάρισμα ειναι ανεπιθύμητο...

Εαν ο αισθητήρας δουλεύει σωστά, σιγουρα ξέρει καλύτερα απο όλους μας πότε να ενεργοποιήσει το σύστημα και πότε όχι...

Εάν υπάρχει σχετικό θέμα στο βεστρωμ κλαμπ, έχετε απευθυνθεί στη Σουζουκι Ελλας ( :bigcry: ) να δείτε τι λέει;

Εχει υπάρξει ανακληση/οδηγία για αυτό;

Γιατι οι εδω βεστρωμάδες κάνουν την πάπια; :evil:

oscar
11/06/2008, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τι θα πει "δεν ειναι απαραίτητο"; Το ABS ενεργοποιείται απο εναν αισθητήρα ο οποίος ανιχνεύει το πότε παει να μπλοκάρει ο τροχός... Τότε ειναι απαραίτητο γιατι το μπλοκάρισμα ειναι ανεπιθύμητο...

Εαν ο αισθητήρας δουλεύει σωστά, σιγουρα ξέρει καλύτερα απο όλους μας πότε να ενεργοποιήσει το σύστημα και πότε όχι...

Εάν υπάρχει σχετικό θέμα στο βεστρωμ κλαμπ, έχετε απευθυνθεί στη Σουζουκι Ελλας ( :bigcry: ) να δείτε τι λέει;

Εχει υπάρξει ανακληση/οδηγία για αυτό;

Γιατι οι εδω βεστρωμάδες κάνουν την πάπια; :evil:
αν δεν έχεις ΑΒΣ μην το ζορίζεις το θέμα άστω αν έχεις ΑΒΣ κάνε κάτι από τα παραπάνω και θα δείς τι γίνεται...

Cpt. Haddock
11/06/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από oscar
αν δεν έχεις ΑΒΣ μην το ζορίζεις το θέμα άστω ...

Δεν το ζορίζω, να βοηθήσω θέλω να βρούμε μια άκρη...

Αν δε θες πάλι οκ, καλή τύχη με το πείραμα :wave2:




εγώ φταίω που καθομαι κι ασχολούμαι με τα απαυγάσματα της τεχνολογίας ο μάλακας :rolleyes:

el_hymador
11/06/2008, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από oscar
Δοκιμάστε ένα απο τα παρακάτω πειράματά:

1) Πηγαίντε σε έναν δρόμο όχι και τόσο καλής ποιότητας με λίγα χλμ (50-60), πατήστε απότομα μπρόστα φρένο να πιάσει το ABS και μόλις ενεργοποιηθεί τότε αφήστε το φρένο και ξαναπατήστε. Το μηχανάκη δεν εχει φρένα για περίπου 1 δευτ. τι φταίει αραγε το ABS ή οι αναρτήσεις?


2)Την ώρα που φρενάρετε και έχετε πατημένω πίσω φρένο δοκιμάστε να κατεβάσετε όπως κάναμε με τα παπία.... θα αισθανθείτε ότι το ABS μπαίνει και πάλι σε λειτουργεία χωρισ λόγο..

3)Προσοχή μεγάλη αν ο δρόμο έχει λίγα χώματα απο καμία οικοδομή που είχα αδείασει το χωμα στο δρόμο δεν έχετε φρένα καθόλου..(πήγα να παρκάρω με 10-20 χλμ και επειδή ο δρόμος είχε χώμα δεν είχα φρένα καθόλου,το μόνο που κατάφερα να κάνω ήταν να ακουμπήσω την ρόδα στο κράσπεδο για να φρενάρω πριν πέσω στο αμάξι που ήταν παρκαρισμένο)


Τελικά είναι καλό που έχει ABS....(όλα τα άλλα μηχανάκια που είχα είχα καλύτερα φρένα ήξερα που θε σταματήσω) Υ.Γ. εκτώς από το modenas

1) ...... :confused:

2) Προφανως κατεβαζοντας ταχυτητα, το φρενο του κινητηρα λειτουργει προσθετικα στην δυναμη πεδησης που εφαρμοζεις ηδη με το πεδοφρενο και ο τροχος σου μπλοκαρει ενεργοποιοντας το ABS.

3)Κανονικα κατω απο τα 10-15 χ.α.ω. θα πρεπει αυτοματα να απενεργοποιειτε το ABS...ετσι οπως το περιγραφεις πολυ πιθανον να γλυτσρουσες με μπλοκαρισμενους τροχους και να νομιζες οτι εχει μπει σε λειτουργια το ABS.

Τσεκαρε την ενδεικτικη λυχνια του ABS στο ταμπλο σου αν ειναι αναμενη οταν βαζεις μπροστα την μηχανη και αν σβηνει μετα απο τα πρωτα μετρα που αναπτυσεις ταχυτητα.

K0K0$
12/06/2008, 08:00
1) Βασικος κανονας του ABS: οταν ενεργοποιηθει σε φρεναρισμα ΔΕΝ αφηνουμε τα φρενα! Το γραφουν ολα τα εγχειριδια σε ολα τα οχηματα που ειναι εξοπλισμενα με το συστημα, ανεξαρτητως τυπου.

2) Απαντηθηκε απο συμφορουμιτη. Το ABS επεμβαινει οταν αισθανθει διαφορα στην ταχυτητα περιστροφης των τροχων. Το κατεβασμα μπλοκαρει στιγμιαια τον τροχο.

3) Ditto. Κατω απο καποια χαω το ABS δε λειτουργει. Σε λεπτη πουδρα χωματος δε, πανω απο αυτα τα χαω, ειναι σιγουρο οτι θα επεμβει και θα επιμηκυνει παρα πολυ την αποσταση φρεναρισματος. Αλλά παλι το ιδιο θα συμβει και σε λαδια, σε παγο, σε νερα... Δε νομιζω οτι περιμενει κανεις απο το ABS να ειναι πανακεια.



Εχω κανει 18000χλμ με το δικο μου και ηδη τα μπροστινα μου τακακια ειναι τελειωμενα. Τα πισω απο τα 10000χλμ... Γιατι; Γιατι νιωθω τοση σιγουρια με το ABS που απλα παταω τα φρενα με ολη τη δυναμη και αφηνω το συστημα να κανει τη δουλεια του. Το ζητημα ειναι οτι το Στρομ γενικα εχει, στην καλυτερη, μετρια φρενα. :wave2: :wave2: :beer:

snatch
12/06/2008, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
1) Βασικος κανονας του ABS: οταν ενεργοποιηθει σε φρεναρισμα ΔΕΝ αφηνουμε τα φρενα! Το γραφουν ολα τα εγχειριδια σε ολα τα οχηματα που ειναι εξοπλισμενα με το συστημα, ανεξαρτητως τυπου.

2) Απαντηθηκε απο συμφορουμιτη. Το ABS επεμβαινει οταν αισθανθει διαφορα στην ταχυτητα περιστροφης των τροχων. Το κατεβασμα μπλοκαρει στιγμιαια τον τροχο.

3) Ditto. Κατω απο καποια χαω το ABS δε λειτουργει. Σε λεπτη πουδρα χωματος δε, πανω απο αυτα τα χαω, ειναι σιγουρο οτι θα επεμβει και θα επιμηκυνει παρα πολυ την αποσταση φρεναρισματος. Αλλά παλι το ιδιο θα συμβει και σε λαδια, σε παγο, σε νερα... Δε νομιζω οτι περιμενει κανεις απο το ABS να ειναι πανακεια.



Εχω κανει 18000χλμ με το δικο μου και ηδη τα μπροστινα μου τακακια ειναι τελειωμενα. Τα πισω απο τα 10000χλμ... Γιατι; Γιατι νιωθω τοση σιγουρια με το ABS που απλα παταω τα φρενα με ολη τη δυναμη και αφηνω το συστημα να κανει τη δουλεια του. Το ζητημα ειναι οτι το Στρομ γενικα εχει, στην καλυτερη, μετρια φρενα. :wave2: :wave2: :beer:

Συμφωνώ απόλυτα!!!
Ειδικά στο 1)
Δεν αφήνουμε ποτε την μανέτα του φρένου οταν ενεργοποιηθεί το ABS!Συνεχιζουμε και πιέζουμε σταθερα!

oscar
12/06/2008, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1709
to abs κανονικα επρεπε να ειχε διακοπτη επιλογησ και ειναι επικυνδινο στα λιγα χιλιομετρα σε λακουβα να πεσεισ δε φρεναρει
συμφωνω απόλυτα κατι ξερει η ΒΜW και εχει βαλει τον διακοπτη και για το ΑΒΣ και για το αντισπιν

paranoid
25/06/2008, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από oscar
συμφωνω απόλυτα κατι ξερει η ΒΜW και εχει βαλει τον διακοπτη και για το ΑΒΣ και για το αντισπιν

Συμφωνώ ότι ένα διακοπτάκι για το ABS δεν θα ήταν κακή ιδέα, αλλα μου φαίνεται ότι δεν είναι τόσο σημαντικό....Ο χρόνος στο φρενάρισμα πανικού είναι τόσο μικρός που αποκλείεται κάποιος να σκεφτεί ότι τώρα με το ABS δεν θα έχω καλό φρενάρισμα οπότε πάτα το διακοπτάκι να απενεργοποιηθεί και μετά φρέναρε....Θα τους έχεις πάρει όλους σβάρνα πρίν κάν πατήσεις το διακόπτη...
Απο την άλλη όταν βρεθείς σε ένα κακό δρόμο που τραβάει για πολλά χιλίομετρα και θες να το απενεργοποιήσεις απλά είναι πιο ευκολία να πατήσεις τον διακόπτη παρα να βγάλεις τη σέλα και να αφαιρέσεις τις ασφάλειες.....
Επίσης δεν είμαι σίγουρος αν με το διακοπτάκι της BMW απενεργοποιήται το ABS εν κινήση ή πρέπει να σταματήσεις πρώτα....
:wave2: :wave2:

grenouig
25/06/2008, 19:27
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΒΣ ΚΙ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΠΛΑΚΑ ΓΙΑΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΤΟΥ 07 ΜΕ 28000 ΧΜ.ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΙΑ ΑΛΛΑ ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΣΤΑ ΠΟΛΛΑ ΧΜ ΜΕ ΕΒΓΑΛΑΝ ΑΣΠΡΟΠΡΟΣΩΠΟ,ΓΟΝΑΤΙΖΕ Η ΜΗΧΑΝΗ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΠΑΝΙΚΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΤΡΟΦΗ ΒΓΗΚΑ ΑΛΩΒΗΤΟΣ,ΟΠΩΣ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΔΡΟΜΟΥΣ ΓΥΑΛΙ.ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ,ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΚΕΙ,ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΑΖΕΨΕΙ ΠΟΥΡΙ-ΜΟΥΤΖΟΥΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΛΑ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΕΙ ΤΑ ΦΡΕΝΑ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΑΒΣ ΣΤΟ 1000 ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

filipp0s
25/06/2008, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid
...............
Επίσης δεν είμαι σίγουρος αν με το διακοπτάκι της BMW απενεργοποιήται το ABS εν κινήση ή πρέπει να σταματήσεις πρώτα....
:wave2: :wave2:


πρεπει να σταματήσεις να γυρίσεις το κλειδι να πατήσεις τον διακόπτη απενεργοποίησης και μετά να βάλεις μπροστά. Αν το σβήσεις και το ξανανάψεις ενεργοποιείται αυτόματα...


'Οπως και να 'χει... μπορείς να το θέσεις εκτός λειτουργίας :wave2: :wave2:

charlie says
25/06/2008, 20:45
για ριξε μια ματια και εδω για να καταλαβεις που βρισκεται το <θεμα>http://vstromhellas.forumotion.com/forum-f9/topic-t458.htm