PDA

View Full Version : Scooters 50cc..



ChriC
11/06/2008, 14:21
Telika i ora eftase :)
Apofasisa na parw 50araki epidi exw diploma gia na eimai nomimos :P
Exw katalixei se 3 epiloges..

1)Gilera Runner 50cc
2)Yamaha Aerox Race Replica
3)Peugeot Speedfight 2



Peite m poio einai kalitero kai gt k oti nomizete oti tha m boithisei stin agora m :P



P.S Min arxisei kanenas na leei pare to aerox peta tou mia exatmish kana kilindropistono k eisai kirios...to mixanaki tha to exw mama panta ektos ama balw kamia exatmish sto mellon.. :P
Ty ek twn proteron :)

giorgosp17
11/06/2008, 16:13
αεροξ δεν θα επαιρνα εγω..θα επαιρνα gillera που ειναι το πιο δοκιμασμενο..και κατα τη γνωμη μου και το πιο ομορφο!!
το nrg γιατι δεν το βαζεις μεσα??κι αυτο ειναι πολυ ομορφο..ιδια μηχανη με το gillera εχει

panavour
11/06/2008, 21:35
Επειδη εχω yamaha θα σου πω να παρεις το aerox οχι μονο γιατι εχει παροιμιωδη αξιοπιστια το μοτερ του, μακραν καλυτερη απο καθε ιταλικο χαρχαλο,αλλα και γιατι η ΓΙΑΜΑΧΑ σαν αντιπροσωπεια ειναι 100χρονια μπροστα απ ολες τις αλλες στην Ελλαδα.:wave2: :wave2:

giorgosp17
11/06/2008, 23:47
φιλε panavour μαλλον δεν ξερεις απο ιταλικα..επειδη δηλαδη ακουσατε κατι για ιταλικα απο καποιους αλλους πριν αρκετα χρονια το δεσατε κομπο οτι τα ιταλικα ειναι "χαρχαλα"..??

για αντε ρωτα οποιονδηποτε ιδιοκτητη gillera να σου πει..και παρε και τον πρωτο κινητηρα που εβγαλε η piaggio 50cc και αμα βρεις κανενα με προβλημα ελα σφυρα μου κλεφτικα...


και σκεψου οτι τα μισα ειναι κωλομπαρεμενα και δεν καταλαβαινουν τιποτα απολυτως..

panavour
12/06/2008, 19:19
Φιλε γιωργο επειδη ειμαι λιγο μεγαλυτερος σου -μονο 29 χρονια-και επειδη ισως :confused: :confused: :confused: εχω λιγο μεγαλυτερη γνωση -λογω ηλικιας- απο ιταλικα
μηχανακια θα μου επιτρεψεις να επιμεινω στην γνωμη μου:wave2: :wave2: :wave2:

giorgosp17
13/06/2008, 23:05
στα χρονια σου ναι ισχυε αυτο αλλα πλεον τα 2 τελευταια χρονια δεν ισχυει αυτο...:nono: :nono: :wave2: !!! εχω εμπειρια απο παρα πολλα καινοιυργια ιταλικα σκουτερ και δεν παρουσιαζουν το παραμικρο..απλα εχει βγει απο παλια το ονομα για τα ιταλικα και δεν ξεκολλαει ο κοσμος τωρα..

Elle
14/06/2008, 17:04
Ok η Yamaha. Είναι Respect σχεδόν σε όλα της τα μηχανάκια. Αλλά εγώ θα σου πρότεινα Gilera Runner! Το είχα νοικιάσει σε νησί που έκανα διακοπες για μια εβδομάδα και μου άρεσε. Το Aerox είναι ανώτερο και πιο γεμάτο αλλά δεν μου είπε ιδιαίτερα πράματα όταν το οδήγησα μια φορά. Όσον αφορά το Peugeot εγώ θα του κερνούσα Χ. Οχι Peugeot δίκυκλο ρε παιδιά...

KLE
14/06/2008, 23:23
Παρε Runner ή NRG :

-Για να χτυπησει αντλια νερου σε δυο (το πολυ) χρονια και να θελεις να κατεβασεις ολοκληρο μοτερ(μεχρι και στροφαλος εξω) για μια βλαβη των 15 ευρω.
-Για να σου κοπει ντιζα γκαζιου και να πρεπει να λυσεις μεχρι και το καπακι του ιμαντα για να αποσυνδεσεις την (αλλη)ντιζα του λαδιου αν θελεις να το φτιαξεις.
-Για να παλευεις μεσα σε δυο χρονια με ηλεκτρικα-πασης φυσεως- απο ανορθωτες και μπαταριες μεχρι λαμπες και διακοπτες.
-Για να πληρωνεις και αντλια λαδιου σε περιπτωση που κοψει ιμαντα γιατι τα δυο τους φλερταρουν επικινδυνα.
-Για να εχεις το φοβο του καθε καγκουρα πιτσιρικα να στο "ψειρισει" επειδη πολλα κομματια ταιριαζουν και στο δικο του το 180 που εχει ριμαξει.
-Για να μην εχεις μπροστινες μπουκαλες(να μην δουλευουν εννοω) μετα απο κανα-δυο χρονια.Φρακαρουν και δεν βυθιζονται πλεον.


Παρε Peughot:

-Απλα μην το παρεις !!!!!!!


Παρε AEROX
Παρ'το
Αλλα πρωτα ακου: Το δικο μου το NEO'S 50 (YAMAHA κι αυτο) που εχει MINARELI κινητηρα αεροψυκτο εχει κανει 40.000(σαραντα χιλιαδες) χιλιομετρα, δεν εχει αλλαξει ποτε ιμαντα(ουτε καν προλειπτικα δεν τον εχω αλλαξει) δεν εχει καψει ουτε λαμπα(οσον αφορα τα ηλεκτρικα του) βαλβολινες στο σασμανακι του εχει ακομη της μαμας, δεν εχει καψει ποτε μπουζι, τα πλαστικα του αν δεν το γκρεμοτσακισεις δεν θα "μαδησουν" ποτε, μπαταρια καθε τρια χρονια(με καθημερινη χρηση-οχι μονο καλοκαιρι και το χειμωνα "κλειστο"), ντιζα(οποιαδηποτε)δεν εχει κοψει ποτε....γενικα βλαβη δεν εχει βγαλει ΠΟΤΕ.
Ισως ημουν κwλοφαρδος και ετυχε....
Εγω πιστευω δεν ετυχε....απλα το NEO'S ειναι ΣΚΥΛΟΣ ΜΑΥΡΟΣ και οι κινητηρες(τυπος 3KJ) της Minareli ειναι εγγυηση.
Συμβιβαζεσαι ομως στα 65-70 χιλιομετρα τελικης εναντι των κοντα 85 του Runner ή του NRG(σ'αυτο το θεμα respect στον ιταλο).

panavour
15/06/2008, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από KLE
Παρε Runner ή NRG :

-Για να χτυπησει αντλια νερου σε δυο (το πολυ) χρονια και να θελεις να κατεβασεις ολοκληρο μοτερ(μεχρι και στροφαλος εξω) για μια βλαβη των 15 ευρω.
-Για να σου κοπει ντιζα γκαζιου και να πρεπει να λυσεις μεχρι και το καπακι του ιμαντα για να αποσυνδεσεις την (αλλη)ντιζα του λαδιου αν θελεις να το φτιαξεις.
-Για να παλευεις μεσα σε δυο χρονια με ηλεκτρικα-πασης φυσεως- απο ανορθωτες και μπαταριες μεχρι λαμπες και διακοπτες.
-Για να πληρωνεις και αντλια λαδιου σε περιπτωση που κοψει ιμαντα γιατι τα δυο τους φλερταρουν επικινδυνα.
-Για να εχεις το φοβο του καθε καγκουρα πιτσιρικα να στο "ψειρισει" επειδη πολλα κομματια ταιριαζουν και στο δικο του το 180 που εχει ριμαξει.
-Για να μην εχεις μπροστινες μπουκαλες(να μην δουλευουν εννοω) μετα απο κανα-δυο χρονια.Φρακαρουν και δεν βυθιζονται πλεον.


Παρε Peughot:

-Απλα μην το παρεις !!!!!!!


Παρε AEROX
Παρ'το
Αλλα πρωτα ακου: Το δικο μου το NEO'S 50 (YAMAHA κι αυτο) που εχει MINARELI κινητηρα αεροψυκτο εχει κανει 40.000(σαραντα χιλιαδες) χιλιομετρα, δεν εχει αλλαξει ποτε ιμαντα(ουτε καν προλειπτικα δεν τον εχω αλλαξει) δεν εχει καψει ουτε λαμπα(οσον αφορα τα ηλεκτρικα του) βαλβολινες στο σασμανακι του εχει ακομη της μαμας, δεν εχει καψει ποτε μπουζι, τα πλαστικα του αν δεν το γκρεμοτσακισεις δεν θα "μαδησουν" ποτε, μπαταρια καθε τρια χρονια(με καθημερινη χρηση-οχι μονο καλοκαιρι και το χειμωνα "κλειστο"), ντιζα(οποιαδηποτε)δεν εχει κοψει ποτε....γενικα βλαβη δεν εχει βγαλει ΠΟΤΕ.
Ισως ημουν κwλοφαρδος και ετυχε....
Εγω πιστευω δεν ετυχε....απλα το NEO'S ειναι ΣΚΥΛΟΣ ΜΑΥΡΟΣ και οι κινητηρες(τυπος 3KJ) της Minareli ειναι εγγυηση.
Συμβιβαζεσαι ομως στα 65-70 χιλιομετρα τελικης εναντι των κοντα 85 του Runner ή του NRG(σ'αυτο το θεμα respect στον ιταλο).




Νομιζω οτι ο Ηλιας τα ειπε ολα και με στοιχεια.:beer: :wave2:

giorgosp17
15/06/2008, 12:30
φιλε μαλλον λες για το προηγουμενο μοντελο energy που εκτος απο τα προβληματα ειναι και ασχημο..για το καινουργιο δεν εχω ακουσει το παραμικρο παντως..προσωπικα παντως δεν μου αρεσει to αεροξ..θα προτιμουσα ενα jog αν επιμενετε για yamaha..οτι και να παρεις,καλες βολτες παντως!:wave2:

ChriC
15/06/2008, 12:56
Exw rotisei k arketa filarakia m..
M eipan na parw runner...
Einai to kalitero lene k apo provlimata den tous exoun bgalei tpt..

KLE
15/06/2008, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgosp17
φιλε μαλλον λες για το προηγουμενο μοντελο energy που εκτος απο τα προβληματα ειναι και ασχημο..για το καινουργιο δεν εχω ακουσει το παραμικρο παντως..προσωπικα παντως δεν μου αρεσει to αεροξ..θα προτιμουσα ενα jog αν επιμενετε για yamaha ..οτι και να παρεις,καλες βολτες παντως!:wave2:

Jog εε...!!! Minareli (3KJ) κινητηρα δηλαδη :D :D
Πολυ ποιο ομορφο ακομη και απο το NEO'S και με πολυ καλυτερη οδικη συμπεριφορα.

Γενικα ειμαι κατα της υδροψυξης στα 50αρια Scooter.
Ειναι αυτο που λενε over-engineering.(αχρειαστο μηχανολογικως,υπερβολικο χωρις λογο). Μηπως τι...;;; Θα το ταξιδεψει κανεις; Για μεσα στην πολη ειναι ....αναψε-σβησε...

panavour
15/06/2008, 13:38
Λοιπον αγαπητα μου παιδια- εκτος KLE λογω ηλικιας-θα ηθελα να επισημανω τα εξης.
Αγοραστε οτι σας γουσταρει.Εξ αλλου οτι και να σας πουμε εμεις οι μεγαλυτεροι ακομα και με αδιασειστα στοιχεια ,εσεις θα αγορασετε οτι σας γουσταρει ,και οτι θα σας κανει αποδεκτους απο την παρεα σας γιατι σ αυτην την ηλικια που ειστε -οπως και εμεις οταν ημαστε αλλωστε-
εκεινο που μετραει ειναι η εμφανιση και το στυλ,για να εισαι αποδεκτος απο την παρεα σου.
Η πειρα και ο ορθη κριση ερχονται με τα χρονια και δεν μεταβιβαζονται απο τον ενα στον αλλο.
Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις που λεει και ο λαος.Καλη αγορα και ορθια χιλιομετρα.:) :) :) :beer: :wave2: :wave2: :wave2: :wacko:

CIRUS
15/06/2008, 13:44
σεβομαι τις απόψεις ολων των προηγούμενων αλλα άκου και τη δική μου

πάρε αυτό που σου αρέσει εμφανισιακά πιο πολύ (εκτός κινέζικων) και ξέχνα όλα τα άλλα απλά γιατί νομίζω ότι στα 50 κυβικά διαφορές σε απόδοση δεν υπάρχουν, θέμα αξιοπιστίας δεν τίθεται πάλι για κανένα αν τα προσέχεις διότι έτσι και αλλιώς σε κόβω σε 2 χρόνια το πολύ από όταν το πάρεις να το πουλήσεις και να πας σε κάτι μεγαλύτερο που θα έχεις βγάλει το δίπλωμα σου καθότι τα 50 κυβικά θα τα βαρεθείς πολύ γρήγορα.

μια συμβουλή: ότι και να πάρεις, να πάρεις ένα καλό κρανάκι και μπουφάν και να τα βάζεις πάντα μα πάντα, ποτέ ξεκράνωτος έχουμε κλάψει πολλά παιδιά στην άσφαλτο.

δεύτερη συμβουλη: να το αφήσεις τελείως μαμά για πάρα πολλούς λόγους κυρίως πεταμένα λεφτά στα 50 κυβικά χωρίς να πάρεις τίποτα απολύτως σε επιδόσεις

καλως ήρθες και καλορίζικο ό,τι και να πάρεις!!!!:beer: :beer: :beer:

giwrgoscuderia
02/08/2012, 13:44
παιδια επειδη βλεπω οτι ολοι λετε οτι τα peugeot δεν αξιζουν σαν μηχανακια , εγω ηθελα να ρωτησω γνωμες για το sym jet 4 50cc ... σε σχεση με το peugeot λεει ή ειναι ακομα χειροτερο? ευχαριστω

harris_x
07/08/2012, 13:59
Παρακαλώ να γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες.
Τα μηνύματα με λατινικούς θα φεύγουν χωρίς προειδοποίηση.

tom kissas
25/09/2012, 12:31
Εγω τωρα το ειδα το θεμα τωρα θα γραψω !
Λοιπον πριν 2 χρονια στα 16 μου που εψαχνα 50ρακι δοκιμασα και το Peugeot και το yamaha jog και aerox και το aprilia sr τελικα κατελιξα στο runner 2 χρονια μετα δεν το μετανοιωνω παει καλητερα απο ολα με μικρη διαφορα απο το aerox βρισκεις τα παντα και καινουργια απο την αντιπρωσοπεια αλλα και απο μεταχειρισμενα επειδη εχει κυκλοφωρισει , απιαστο στο στριψιμο και στο φρεναρισμα , ανετο. Αυτο που δεν χονεψα ποτε ειναι η υδροψυξη μεχρι τωρα δεν μου εχει δωσει δικαιοματα αλλα το φοβαμε πολυ. Τελος εχω κανει 15.000 χιλιομετρα και ειναι σαν καινουργιο , ο ξαδερφος μου εχει κανει 30.000 ουτε εκεινου εχει βγαλει τιποτα.
:wave2: