PDA

View Full Version : Ψάχνω δικηγόρο



johnpan
11/06/2008, 19:39
Φίλος μου έχει σοβαρό πρόβλημα με ιδιωτικό μεταπτυχιακό ξένου πανεπιστημίου που γίνεται στην αθήνα. Πρόβλημα συννενόησης με τη διοίκηση, χάλι η οργάνωση, και πολλά ακόμα. Έχει πάθει νευρικό κλονισμό και ΠPEΠEI να εκπροσωπηθεί. Το θεωρώ επείγον και παρακαλώ να μη σβηστεί. Αν υπάρχει κάποιος να βοηθήσει η και εκπροσωπήσει ας μου δώσει ένα τηλέφωνο. Ευχαριστώ

native
18/06/2008, 12:43
Να σε ρωτήσω κάτι? το πανεπιστήμιο του με ποιο κολλέγιο της Αθήνας συνεργάζεται?


είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα αλλά όχι με μεταπτυχιακό, με το bachelor μου...



Έχει σημασία να μου πεις σε πιο είναι γιατί αμα είμασταν στο ίδιο ίσως να μπορέσω να δώσω κάποιες συμβουλές σχετικά με το πως θα κινηθεί.

MikeG
18/06/2008, 12:48
Να γράψω τώρα κάτι αλλά να μην παρθεί ως κακία...
Ρε παιδιά δε καταλαβαίνω πραγματικά γιατί πάτε & σπαταλάτε τα χρήματα σας σε αυτά τα ξεφτιλισμένα & δήθεν μεταπτυχιακά, bachelor & ότι άλλο. Είναι καθαρά supermarket εκπαίδευσης χείριστης ποιότητας.
& απορώ πως μετά ζητάνε να έχουν τα ίδια εργασιακά δικαιώματα με τους υπόλοιπους που ήταν σε δημόσιο ΑΕΙ, ΤΕΙ...
Άμα θέλατε καλύτερη εκπαίδευση από τα δημόσια να πηγαίνατε εξωτερικό, & αν πείτε ότι no money, τότε να ξέρετε ότι Σουηδία, Φιλανδία, Ολλανδία έχουν μακράν καλύτερα πανεπιστήμια από supermarket & δε θέλουν money.
Τέλος πάντων. Θα βγάλω πολύ κακία & δε θέλω

apav
18/06/2008, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Να γράψω τώρα κάτι αλλά να μην παρθεί ως κακία...
Ρε παιδιά δε καταλαβαίνω πραγματικά γιατί πάτε & σπαταλάτε τα χρήματα σας σε αυτά τα ξεφτιλισμένα & δήθεν μεταπτυχιακά, bachelor & ότι άλλο. Είναι καθαρά supermarket εκπαίδευσης χείριστης ποιότητας.
& απορώ πως μετά ζητάνε να έχουν τα ίδια εργασιακά δικαιώματα με τους υπόλοιπους που ήταν σε δημόσιο ΑΕΙ, ΤΕΙ...
Άμα θέλατε καλύτερη εκπαίδευση από τα δημόσια να πηγαίνατε εξωτερικό, & αν πείτε ότι no money, τότε να ξέρετε ότι Σουηδία, Φιλανδία, Ολλανδία έχουν μακράν καλύτερα πανεπιστήμια από supermarket & δε θέλουν money.
Τέλος πάντων. Θα βγάλω πολύ κακία & δε θέλω

Νομίζω ότι σου είχε απαντήσει ο καπετάνιος πριν κάτι χρόνια σε παρόμοιο θέμα περί ιδιωτικής εκπαίδευσης.

-Δεν είναι supermarket
-Τα έχουν αναγνωρίσει άλλες EU χώρες
-Έχουν τα ίδια εργασιακά δικαιώματα αφού είναι τριτοβάθμιαια εκπαίδευση
-Είναι ρίσκο να δώσεις 2-3 χρόνια "μαύρα" σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα με τον κίνδυνο να μην περάσεις στην σχολή που θες (αυτή η επιλογή μπορεί να είναι και ΤΕΙ για ορισμένα παιδιά)
-Δεν τις επέλεξαν με κριτήριο την ποιότητα εκπαίδευσης σε σχέση με τα δημόσια, αλλά μπαίνουν οι πιο πάνω παράγοντες, συν το να περιμένεις έναν ακόμη χρόνο στα φροντιστήρια με την ελπίδα να περάσεις αυτή την φορά
-Χρήματα δεν πληρώνεις πουθενά για εκπαίδευση, αλλοίμονο δηλαδή σε εκπαιδεύουν για να γίνεις εξάρτημα της μηχανής και θα τους πληρώσεις κιόλας;

MikeG
18/06/2008, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Νομίζω ότι σου είχε απαντήσει ο καπετάνιος πριν κάτι χρόνια σε παρόμοιο θέμα περί ιδιωτικής εκπαίδευσης.

-Δεν είναι supermarket
-Τα έχουν αναγνωρίσει άλλες EU χώρες
-Έχουν τα ίδια εργασιακά δικαιώματα αφού είναι τριτοβάθμιαια εκπαίδευση
-Είναι ρίσκο να δώσεις 2-3 χρόνια "μαύρα" σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα με τον κίνδυνο να μην περάσεις στην σχολή που θες (αυτή η επιλογή μπορεί να είναι και ΤΕΙ για ορισμένα παιδιά)
-Δεν τις επέλεξαν με κριτήριο την ποιότητα εκπαίδευσης σε σχέση με τα δημόσια, αλλά μπαίνουν οι πιο πάνω παράγοντες, συν το να περιμένεις έναν ακόμη χρόνο στα φροντιστήρια με την ελπίδα να περάσεις αυτή την φορά
-Χρήματα δεν πληρώνεις πουθενά για εκπαίδευση, αλλοίμονο δηλαδή σε εκπαιδεύουν για να γίνεις εξάρτημα της μηχανής και θα τους πληρώσεις κιόλας;

Το μόνο που δυστυχώς μπορώ να κάνω είναι να γελάσω..... "Σπούδασε στο New York College παράρτημα Ελλάδος Πληροφορική". Αν δεν είναι super market τότε τι είναι?
Επίσης τράβα ρώτα πόσο κάνει....


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gdevelek
18/06/2008, 22:03
το αν είναι ή δεν είναι σούπερ μάρκετ κρίνεται από την ποιότητα των αποφοίτων

αν σε λίγα χρόνια η αγορά "διαπιστώσει" πως το μαγαζί αυτό βγάζει απόφοιτους που ξέρουν πληροφορική, ποιος θα τους αποκαλέσει σούπερ μάρκετ;

tools
18/06/2008, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Να γράψω τώρα κάτι αλλά να μην παρθεί ως κακία...
Ρε παιδιά δε καταλαβαίνω πραγματικά γιατί πάτε & σπαταλάτε τα χρήματα σας σε αυτά τα ξεφτιλισμένα & δήθεν μεταπτυχιακά, bachelor & ότι άλλο. Είναι καθαρά supermarket εκπαίδευσης χείριστης ποιότητας.
& απορώ πως μετά ζητάνε να έχουν τα ίδια εργασιακά δικαιώματα με τους υπόλοιπους που ήταν σε δημόσιο ΑΕΙ, ΤΕΙ...
Άμα θέλατε καλύτερη εκπαίδευση από τα δημόσια να πηγαίνατε εξωτερικό, & αν πείτε ότι no money, τότε να ξέρετε ότι Σουηδία, Φιλανδία, Ολλανδία έχουν μακράν καλύτερα πανεπιστήμια από supermarket & δε θέλουν money.
Τέλος πάντων. Θα βγάλω πολύ κακία & δε θέλω



τι παει να πει ''να μην παρθει ως κακια''??
ξεφτιλισμενα,δηθεν,supermarket...
σκεφτηκες οτι μπορει να προσβαλεις καποιους με αυτα που γραφεις?φαντασου να ηθελες να βγαλεις κ κακια..
καλα οτι εισαι κ τελειως εξω απο το θεμα.

menos
18/06/2008, 23:08
+1
:a18: :a19:

Xrider
19/06/2008, 10:30
Σχετικα ασχετο αλλα στην Ισπανια εχουν κανει σχολες οπως η νομικη μολις 3 χρονια :p
Η μονη χωρα που κωλοβαραει σε αυτο το θεμα ειναι η Ελλαδα.
Εχουμε τα αχρηστα ΙΕΚ και αντι να ανοιξουν τα πανεπιστημια και ας βαλουν διδακτρα λεω εγω 1000-2000€ το χρονο δουλευουν τον κοσμο με Πανελληνιες,Ιεκ και αλλες τετοιες ππς.

MikeG
19/06/2008, 12:42
Διαβάστε & κάτι σχετικό εδώ (http://www.skai.gr/master_story.php?id=85214) για την Αγγλία..
Όχι ότι δε τα ξέραμε.

apav
19/06/2008, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG


Λιγότερο από τα μαύρα ιδιαίτερα; Το παραπάνω κολλέγιο ποιος το ανέφερε ή αξιολόγησε; Κάτι έγραψε και ο τζιβιλέκ πιο κάτω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
[B]Αγγλία

Βρετανία

1η παράγραφος, εκτός θέματος χωρίς καν να την διαβάσεις.

3η παράγραφος, εκτός πραγματικότητας, δεν υπάρχει παντού το βύσμα->παίρνω ότι αξίζει το λάδι που έχει η τσέπη μου.

5η παράγραφος, παίρνεις πτυχίο ακόμη και με βαθμό κάτω από την βάση. ΣΚΑΙ και ενημέρωση κατ' τα άλλα.

6η παράγραφος, τον βαθμό θα τον κρίνει η αγορά εργασίας.

7η παράγραφος, μην ξεφύγουμε, σκόνακι έκαναν, δεν έσφαξαν κόσμο.

8η παράγραφος, για να μας αποτελειώσει δεν αναφέρει καν για αξιολόγηση και λοιπά όμορφα, αφήνοντας υπονοούμενα.

gcrook
19/06/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Σχετικα ασχετο αλλα στην Ισπανια εχουν κανει σχολες οπως η νομικη μολις 3 χρονια :p
Η μονη χωρα που κωλοβαραει σε αυτο το θεμα ειναι η Ελλαδα.
Εχουμε τα αχρηστα ΙΕΚ και αντι να ανοιξουν τα πανεπιστημια και ας βαλουν διδακτρα λεω εγω 1000-2000€ το χρονο δουλευουν τον κοσμο με Πανελληνιες,Ιεκ και αλλες τετοιες ππς.

Υπαρχει σοβαρη περιπτωση πολυ συντομα καποια ΙΕΚ να γινουν ιδιωτικα πανεπιστημια.
Και οσο για το αχρηστα συμφωνω εν μερει,αλλα ελα που μπροστα σε καποια "Ανωτατα Ιδρυματα" μερικα απο αυτα τα "αχρηστα" ΙΕΚ μοιαζουν με πραγματικα πανεπιστημια.
Ξερεις πανεπιστημιο...
Αυτο που ο καθηγητης ειναι στο γραφειο του και μπορεις να τον βρεις ανα πασα στιγμη να μιλησετε, σε ξερει απέξω και ανακατωτα διοτι εχει παρει feedback απο συναδελφους,και αλλα τετοια τρελλα.
τεσπα...

sergiosm
20/06/2008, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
ελα που μπροστα σε καποια "Ανωτατα Ιδρυματα" μερικα απο αυτα τα "αχρηστα" ΙΕΚ μοιαζουν με πραγματικα πανεπιστημια.

Μόνο που δεν είναι ...

Γιατί αν φτάσουμε στο σημείο τα ΙΕΚ να είναι καλύτερα απο τα πανεπιστήμια, τότε καλύτερα να πάμε να φουντάρουμε όλοι από κανά γκρεμό ...

miraze
20/06/2008, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Διαβάστε & κάτι σχετικό εδώ (http://www.skai.gr/master_story.php?id=85214) για την Αγγλία..
Όχι ότι δε τα ξέραμε.

Ενώ ρε φίλε Mike στα ελληνικά πανεπιστήμια δεν γίνεται αυτό?


Πίστεψέ με... 5 χρόνια είμαι σε μεταπτυχιακό-διδακτορικό και δεν μπορείς να φανταστείς τι έχουν δεί τα ματάκια μου.

Γίνονται διδάκτορες Χημείας παιδιά που δεν έχουν μπεί ποτέ τους σε εργαστήριο.
Και που να δείς τι γίνεται στα μεταπτυχιακά τώρα με τα Διατμηματικά......

Είμαι σίγουρος ότι τα έχεις ζήσει και εσύ.

Το πρόβλημα της εκπαίδευσής μας είναι ότι οι περισσότεροι βλέπουν το μεταπτυχιακό σαν 150 μόρια και το διδακτορικό σαν 300 μόρια για τον ΑΣΕΠ και όχι σαν έρευνα όπως θα έπρεπε.

:wave2: :wave2: :wave2:

Zid
20/06/2008, 09:07
Πως γίνεται ολα τα thread να καταλήγουν σε διαμάχη...:smokin:

sergiosm
20/06/2008, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από miraze
Το πρόβλημα της εκπαίδευσής μας είναι ότι οι περισσότεροι βλέπουν το μεταπτυχιακό σαν 150 μόρια και το διδακτορικό σαν 300 μόρια για τον ΑΣΕΠ και όχι σαν έρευνα όπως θα έπρεπε.


+1

Sapadak
20/06/2008, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Διαβάστε & κάτι σχετικό εδώ (http://www.skai.gr/master_story.php?id=85214) για την Αγγλία..
Όχι ότι δε τα ξέραμε.


Σύμφωνα πάντα με τον κ. Όλντερμαν, κάθε πανεπιστήμιο, για να μπει στον κατάλογο των ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων που δίνουν τα περισσότερα "λίαν καλώς" και "άριστα", βάζει … νερό στο κρασί του... συμβουλεύοντας το διδακτικό του προσωπικό να είναι επιεικές στον τρόπο με τον οποίο βαθμολογεί τους φοιτητές.

Ενω στη χωρα μας αν ανοιξεις ενα καταλογο πτυχιακων και διπλωματικων κατω απο 8αρι δεν παιζει και αυτα ειναι μετρημενα στα δακτυλα!!! Το 9 και το 10 γκοους κλαουντ.

Αν εχεις καποιο γνωστο σου που σπουδασε Αγγλια ή Γερμανια ή ή ή ρωτα τον τι βαθμο ειχε στη πτυχιακη του, και τι βαθμοι παιζαν γενικα στη σχολη του.

:beer: