PDA

View Full Version : Tι παπάκι?



Lazaros32
12/06/2008, 09:08
Παιδιά θέλω να πάρω ένα παπάκι καινούριο (ή ίσος ελάχιστα μεταχειρισμένο) τουλάχιστον 125cc. Είχα το Honda Inova πριν από 3 χρόνια και δεν θα έλεγα ότι ήμουνα ευχαριστημένος γιατί καινούριο μηχανάκι να τσιμπάει λαδάκι και να τρίζει συνέχεια νομίζω ότι δεν είναι και ότι καλύτερο.

Μετά από το παπάκι είχα Fazer600 2001, μετά το Fazer600 S2 και τέλος για περίπου 2 μήνες το Honda Lead 100cc.

Η δουλειά που το θέλω είναι πέρα από την δυνατότητα να μπορώ να κάνω τις δουλειές μου γρήγορα μέσα στην πόλη (όποτε και άμα χρειάζεται) να μπορώ να πηγαίνω καθημερινά (όταν ο καιρός το επιτρέπει) στην δουλειά μου μέσο του περιφερειακού Θεσσαλονίκης μιας και δουλεύω στον Λαγκαδά Θεσσαλονίκης και έτσι κάνω συνολικά 60 χλμ πάνε έλα.

Όπως καταλαβαίνετε θέλω ένα παπάκι αξιόπιστο αλλά ταυτόχρονα και γρήγορο ώστε να μπορώ να κινούμε τουλάχιστον αξιοπρεπώς με 100-110 ή και παραπάνω (όσα περισσότερα τόσο καλύτερα) στον περιφερειακό και στην απόσταση που θα καλύπτω.

Από μία μικρή και πρόχειρη έρευνα που έκανα είδα ότι ίσως βολεύουν τα :

Kymco Straight 150cc
Yamaha Crypton X 135cc
Modenas Kristar 125cc
Modenas X-Cite 135cc

Από τα παραπάνω απλά από ότι είδα το Kymco ίσως είναι το λιγότερο αξιόπιστο ενώ το Yamaha είναι το πιο ακριβό με μεγάλη κιόλας διαφορά οπότε σκέφτομαι πιο πολύ για τα Modenas αλλά από την άλλη θα με ενδιέφερε να ακούσω τις γνώμες σας αναφέροντας τα θετικά και αρνητικά του κάθε μοντέλου καθώς και την στοιχειοθέτηση της δικής σας επιλογής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους για τις απαντήσεις σας.

XJR_Billy
12/06/2008, 10:15
MHN πάρεις παπάκι!

Πάρε μοτοσυκλέτα 125-250cc.

Βλέπε ΧΤ125, CBF,YBR...

:wave2:

Lazaros32
12/06/2008, 10:36
Ψευδό enduro κτλ δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω γιατί δεν τα μπορώ άσε που με δυσκολεύουν αφάνταστα λόγω ύψους :). Σε ότι αφορά μοτοσικλέτα το σκέφτηκα και εγώ απλά δεν βρίσκεις εύκολα και στην μεταπώληση το παπάκι φεύγει πολύ πιο εύκολα όταν είναι 4-5 ετών παρά μία μοτοσικλέτα και τέλος το παπάκι είναι πολύ πιο οικονομικό από όλες τις απόψεις.

XJR_Billy
12/06/2008, 10:40
Φίλε Λάζαρε μία λέξη θα πω και αν θέλεις σκέψου τη.

Yamaha YBR-125.

:wave2:

Lazaros32
12/06/2008, 11:41
Πολύ άσχημο είναι. Το τσέκαρα λίγο στο νετ και δεν μου άρεσε καθόλου από εμφάνιση

XJR_Billy
12/06/2008, 11:44
Η εμφάνιση δεν είναι το παν φίλε μου.

Για τσέκαρε και το 250...:sun:

Lazaros32
12/06/2008, 12:17
Σίγουρα δεν είναι το παν αλλά μετράει.

Σε ότι αφορά το 250 σίγουρα ξεφεύγει η τιμή οπότε τι να το δω :)

tragos
12/06/2008, 12:39
μην περιμενεις να παρεις παπακι και να πηγενεις με 110km/h οπως γραφεις ποιο πανω! λιγα πανε τοσο αλλα πιστευω οτι το κουραζεις το μηχανακι σε αυτα τα χιλιομετρα! εγω εχω innova με 6.000κμ κ ειμαι ευχαριστημενος. λιγο τριζουν τα πλαστικα μονο δεν καιει καθολου λαδι. απο αυτα που αναφερεις εγω προτεινω το crypton x

xampos
12/06/2008, 12:47
crypton x 135

δεν υπαρχει αλλο τσαμπα ψαχνεις ]

πηγαινα για ενα χρονο θερμη -ωραιοκαστρο (απο θεσσαλονικη εισαι και ξερεις ;) ) που ειναι 60 χλμ πανε ελα,

κοιτα ομως , με 110 οτι παπι και να παρεις δεν μπορεις να πηγαινεις !!!!! οχι οτι δεν τα πιανει απλα δεν μπορεις να κρατας 110-120 συνεχεια γιατι στο τελος θα τσιμπαει και αυτο λαδι !!!

90-100 πηγαινεις ανετα, (ετσι κι αλλιως στον περιφεριακο τα αυτοκινητα δεν πανε παραπανω τις ωρες αιχμης

2400 κανει το special edition τωρα και 2100 το απλο, σου προτεινω το απλο καθως τα 300 ευρω δεν ειναι και λιγα !! και δεν χανεις και τπτ, (απλα ενα χρωμα και τις ζαντες που εχει το s.e

Lazaros32
12/06/2008, 12:54
Ναι σίγουρα δεν θα είμαι συνεχεια στα 110 αφού με την κίνηση που έχει όλο και σε κόβει κάποιος στο περιφέριακό, απλά για το Δερβένι και μετά θέλο να μπορεί να πηγαίνει τόσο. Με μέση ταχύτητα εάν πάω με 100 μία χαρά είμαι.

Και εγώ για το Crypton X 135cc έχω προτίμηση απλά νόμιζα ότι πάει στα 2300 ευρώ. Τώρα άμα είναι 2100 ε όλο και κάτι θα μου κόψουν άμα τα σκάσω μετρητά και δεν πάρω δώρα (γιατί δεν τα χρειάζομαι αφού έχω τα πάντα τόσα χρόνια) οπότε το συζητάω άνετα.

Κανένα μαγαζί η σελίδα που προτείνετε για Θεσσαλονίκη για να ψάξω?

Tpap
12/06/2008, 13:42
θα σου πω τι έκανα εγώ.

αφου μια βλαμμένη πιτσιρίκα ερχόταν από γλυφάδα με τραβηγμένο χειρόφρενο, είναι επόμενο όταν χρειάστηκε φρένα να μην έχει...
έφυγε λοιπόν ευθεία και αφού στο τσακ δεν μπήκε μέσα στο γραφείο μου, εμβόλισε με επιτυχία -θα έλεγα- το παπάκι μου (supra 100cc) που το είχα απ'έξω σταθμευμένο.
Το αποτέλεσμα είναι το παρακάτω..

έτσι λοιπόν αποφάσισα και πήρα ένα κινέζικο αντίγραφο του supra (zipstarr 125) με 1000€ -αν θυμάμαι καλώς- και έκτοτε του έβαλα 12500χλμ..

έχω αλλάξει τα εξής: 1 καρμπ (το κινέζικο ήταν μπ@@ρδέλο), δισκάκια συμπλέκτη (πολύ κακής ποιότητος -έβαλα από χόνδα) και μία εξάτμησΕΙ (σκούριασε --εντός εγγυήσεως--)
το καρμπ/δίσκους τα αγόρασα.
Επίσης έβγαλα και κόλλησα όλες τις ποδιές με μαυρη σιλικόνη...(σημείωσε ότι δεν έτριζε περισσότερο από το σούπρα...)
Δουλεύει και ακούγεται σαν χόνδα και δεν καίει σταγόνα λάδι.

Σε απ'ευθείας ανοιγμα με ινόβα φίλου πάμε ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ μέχρι τα 100χλμ.

Αυτά από μένα.


133355

Lazaros32
12/06/2008, 13:57
Καταλαβαίνω τι ενοείς αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έπερνα οτιδήποτε Κινέζικο. Ούτε και ένα ευρώ δεν θέλω να τους δίνω

epp1640
12/06/2008, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazaros32
Πολύ άσχημο είναι. Το τσέκαρα λίγο στο νετ και δεν μου άρεσε καθόλου από εμφάνιση

Λες άσχημο το κορίτσι μου..??
:a017: :rotflmao: λοιπόν, έχω οδηγήσει παπί, και έχω στην κατοχή μου ένα ψευτοεντουράκι δίχρονο και το ybr.. μπορεί να μην είναι ότι πιο τρέντικο κυκλοφορεί αλλά πίστεψε με είναι πραγματικά τίμια μηχανή, και ασύγκριτη με παπί.. φοράει το ίδιο μοτέρ με ελάχιστες διαφορές με το xtάκι, είναι injection και δεν καίει τπτ..ενδεικτικά 400 χλμ με 10 λίτρα.. όχι εργοστασιακή τιμή..τόσα κάνω.. :wave2: :beer:

Lazaros32
12/06/2008, 16:44
Θα το δω πάλι με την όταν έχω χρόνο απλά έχω αδυναμία στα παπιά. ΑΠό τιμή τι παίζει?

epp1640
12/06/2008, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazaros32
Θα το δω πάλι με την όταν έχω χρόνο απλά έχω αδυναμία στα παπιά. ΑΠό τιμή τι παίζει?

αν εννοείς το δικό μου 2120, εγώ με 2000 στο χέρι πήρα και την ταξινόμηση και στα σερβις πληρώνω μόνο τα αναλώσιμα :D πάντως το xtάκι είναι πολύ κοντό.. :beer:

Georg_
12/06/2008, 20:59
Εγω έχω 4,5 χρόνια το honda innova και του εχω κάνει περίπου 21.000 χλμ. και έχει τα εξης προβλήματα: Τα πλαστικά και το πίσω φρένο τρίζουν .Μερικές φορές αν ανοίξω απότομα το γκάζι σβήνει (κυρίως σε ανηφόρες), επίσης οι ταχύτητες κάνουν δυνατό θόρυβο όταν μπαίνουν(ειδικά η δεύτερη).Επίσης μου είχε σκάσει 2 φορές το λάστιχο εξαιτίας της ζάντας αλλά μου έβαλε ο μάστορας ένα υλικό σαν ταινία εσωτερικά και τώρα δεν έχω πρόβλημα. Παρόλα αυτά δεν μπορώ να πώ οτί μετάνιωσα που το πήρα, λάδια δεν μου έχει κάψει ποτέ παρόλο που του κάνω και μακρινές διαδρομές 40+ χλμ πήγαινέλα με 80-90+ χλμ, και μέσα στην πόλη το ζωρίζω αρκετά.
Αν δεν είχα μηχανάκι θα έπαιρνα το yamaha 135 επειδή είναι το πιό δυνατό και με καλα περιφερειακά. Βέβαια αν ψάχνει κάποιος δοκιμασμένο και αξιόπιστο μοντέλο τότε θα πρότεινα το modenas kriss 110. Έχω ακούσει τα καλύτερα γι αυτό.

Georg_
12/06/2008, 21:01
Διόρθωση: Modenas kriss 115. από λάθος έγραψα 110

tragos
12/06/2008, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georg_
Εγω έχω 4,5 χρόνια το honda innova και του εχω κάνει περίπου 21.000 χλμ. και έχει τα εξης προβλήματα: Τα πλαστικά και το πίσω φρένο τρίζουν .Μερικές φορές αν ανοίξω απότομα το γκάζι σβήνει (κυρίως σε ανηφόρες), επίσης οι ταχύτητες κάνουν δυνατό θόρυβο όταν μπαίνουν(ειδικά η δεύτερη).Επίσης μου είχε σκάσει 2 φορές το λάστιχο εξαιτίας της ζάντας αλλά μου έβαλε ο μάστορας ένα υλικό σαν ταινία εσωτερικά και τώρα δεν έχω πρόβλημα. Παρόλα αυτά δεν μπορώ να πώ οτί μετάνιωσα που το πήρα, λάδια δεν μου έχει κάψει ποτέ παρόλο που του κάνω και μακρινές διαδρομές 40+ χλμ πήγαινέλα με 80-90+ χλμ, και μέσα στην πόλη το ζωρίζω αρκετά.
Αν δεν είχα μηχανάκι θα έπαιρνα το yamaha 135 επειδή είναι το πιό δυνατό και με καλα περιφερειακά. Βέβαια αν ψάχνει κάποιος δοκιμασμένο και αξιόπιστο μοντέλο τότε θα πρότεινα το modenas kriss 110. Έχω ακούσει τα καλύτερα γι αυτό.
εχω κ εγω innova
το πισω φρενο σου τριζει επειδη πρεπει να αλλαξεις σιαγονες κ να καθαρισεις το ταμπουρο σου
κ εμενα σβηνει αν το ανοιξεις αποτομα το γκαζι αλλα κυριως οταν ειναι κρυο. οι ταχυτητες κανουν δυνατο θορυβο σε ολα τα innova.

Georg_
12/06/2008, 21:10
Έχω αλλάξει σιαγώνες 2 φορές αλλά την τελευταία φορά που τις άλλαξα μετά από λίγο καιρό άρχισε να τρίζει λίγο. Το πιό ενοχλητικό είναι ο θόρυβος που το κιβότιο αλλά αυτό δυστυχώς δεν φτιάχνει. Πάντως κατά τα άλλα πάει πολύ καλά.

aoc7
18/06/2008, 13:11
αν θεσ οικονομια παρε innova, αν θεσ γκαζια παρε το χ135(αν το πασ τρωι βενζινη). και το kristar 125 αξιοπιστω και γρηγορω ειναι αλλα πολυ τεραστιο παπακι... σα σκουτερ ειναι...
οσο για τα αλλα:nono:

FLIPTOPBOX
18/06/2008, 13:18
To Suzuki address 125cc τι λεει?
Γυρω στα 1840 ευρω παιζει.

xampos
18/06/2008, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από FLIPTOPBOX
To Suzuki address 125cc τι λεει?
Γυρω στα 1840 ευρω παιζει.

για μενα αξιζει τη δευτερη θεση το adress πισω απ τον βασιλια ;)

Lazaros32
18/06/2008, 13:26
Το Χ135 πόσο πάει ρε παιδιά τελικά?

aoc7
18/06/2008, 13:36
το χ135 του φιλου μου 125 σε ευθεια. μεχρι τα 60 χιλιομετρα με το μαμα innova μου των τρωο παντα στα 110 τελικισ μου σε ευθεισ με 4 ερχετε διπλα μου και μετα φευγει..;) δεν ξερω ποιο ειναι καλυτερο παντωσ παντα αυτοσ σταματαει πρωτοσ για βενζινη... αα και το κιβωτιο του χ135 ειναι πολυ σκληρο ασε που ειναι και το ποιο αθορυβο παπακι(χ135 σαν ηλεκτικο)

xampos
18/06/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazaros32
Το Χ135 πόσο πάει ρε παιδιά τελικά?

2100 και κατι η απλη εκδοση και 2395 το special edition

γνωμη μου : συμφερει η απλη εκδοση (μπλεη ασημι η κοκκινο ) γιατι ετσι οπως πηγε το πραγμα κυκλοφορουνε 9 σπεσιαλ και ενα απλο οποτε το απλο θα γινει σπεσιαλ :lol: :lol:

Lazaros32
18/06/2008, 13:59
Και πια ι διαφορά του απλού με το special δηλαδή? Αξίζει?

Αυτή είναι η τιμή παντού η μπορείς να την βρεις και χαμηλότερα?

aoc7
18/06/2008, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazaros32
Και πια ι διαφορά του απλού με το special δηλαδή? Αξίζει?

Αυτή είναι η τιμή παντού η μπορείς να την βρεις και χαμηλότερα?

χρωμα μαυρο και ζαντεσ αλουμηνιου ενκει εχει το σπεσιαλ

Lazaros32
18/06/2008, 14:20
Χρώμα μαύρο δεν θα το έπερνα σε καμία περίπτωση. Για τις ζάντες όμως δεν θα έλεγα όχι

aoc7
18/06/2008, 14:32
ασχετο αλλα συμφερει...... http://www.mototriti.gr/news/preview_news.asp?CATEGORY_id=81&NEWS_DATA_ID=70117

xampos
18/06/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazaros32
Χρώμα μαύρο δεν θα το έπερνα σε καμία περίπτωση. Για τις ζάντες όμως δεν θα έλεγα όχι

δεν ειναι ακριβως μαυρο , πιο πολυ μπλε θα το ελεγα με περλα :eek:

ειναι και βαμενο ετοιμο για τη θαλασσα :lol: :lol:


133807

Lazaros32
18/06/2008, 15:42
χα χα χα καλοοοοοοο. Πάντος είναι καλό το χρώμα αλλά και τα 300 επιπλέον ακόμα καλύτερα

@aoc7 : δεν δουλέυει το link

xampos
18/06/2008, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazaros32
χα χα χα καλοοοοοοο. Πάντος είναι καλό το χρώμα αλλά και τα 300 επιπλέον ακόμα καλύτερα

@aoc7 : δεν δουλέυει το link

σου λεω αξιζει το απλο με 1000 !! και το ασημι ειναι ωραιο χρωματακι και το κοκκινο

εγω πηρα αυτο γιατι τοτε η διαφορα σπεσιαλ ---- απλου ητανε 80 ευρω (το πηρα 2.370 ενω το απλο εκανε 2290 ) τωρα κανανε τι διαφορα 300 ευρω γιατι τους εχου7ν τελειωσει τα σπεσιαλ επειδη ολοι αυτα ζητουσανε

Lazaros32
18/06/2008, 15:58
OK. Να δούμε τελικά τι απόφαση θα πάρω και τι θα διαλέξω

xampos
18/06/2008, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazaros32
OK. Να δούμε τελικά τι απόφαση θα πάρω και τι θα διαλέξω

αδικα ψαχνεις :smokin: αν διαθετεις τα χρηματα τοτε το γιαμαπα ειναι μονοδρομος αν παλι δεν διαθετεις τοσα τοτε το σουζουκι ειναι μονοδρομος ;)

Lazaros32
18/06/2008, 16:05
Δηλαδή το Suzuki πόσο έχει και ποιεσ ουσιαστικά διαφορές έχει πέρα από την τελική (και τη υδρόψυξη και πλαίσιο)?

xampos
18/06/2008, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazaros32
Δηλαδή το Suzuki πόσο έχει και ποιεσ ουσιαστικά διαφορές έχει πέρα από την τελική (και τη υδρόψυξη και πλαίσιο)?

exei 1850 peripoy και απο διαφορες μια αρκει , οτι το ενα ειναι crypton και το αλλο ena neo adress

για τα λεφτα του ειναι το καλυτερο τωρα κατι μοντενας κτλ ειναι να χαμε να λεγαμε

aoc7
18/06/2008, 17:51
τελικα αν παρεισ(παρε) yamaha, παρτο μαυρο :rotflmao: για να μην ξεχωριζετε η μπλε φοβερο χρωμα οσο για το adress= μουφα ειναι απο μοτερ
συμπερασμα οτι πληρωνεισ παιρνεισ:beer:

Lazaros32
18/06/2008, 17:52
Όλο και παραπάνω μπερδεύομαι

THEOD
18/06/2008, 18:50
Εγώ πάντως προχθές αγόρασα αυτό και μου έχει αφήσει άριστες εντυπώσεις... "Δεμένη" αίσθηση, στιβαρό, τα 100 τα βλέπεις εύκολα, τα 90 παντού και γρήγορα, η μακριά 4η του δείχνει ότι σε κατηφόρα θα πιάσει γύρω στα 120 (2 μέρες τόχω - δεν πέτυχα καμμιά γκρεμίλα ακόμα...:lol: ), με καλές αναρτήσεις που ελέγχουν το μηχανάκι χωρίς να πλέουν ή να τερματίζουν εύκολα ακόμα και δικάβαλλος, τεράστια και ξεκούραστη σέλλα, γλυκό-θετικό και εύκολο κιβώτιο, και τα τυπικά για παπί φρένα-φώτα-εξοπλισμό...

Το βασικό όμως για μένα δεν είναι τα +/- 5-10 χιλιόμετρα τελικής σε σχέση με κάποιο άλλο... είναι ότι δείχνει να διαθέτει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και συναρμολόγησης με αποτέλεσμα πολύ καλή αίσθηση "ποιότητας κύλισης" χωρίς τριξίματα και ατσαλιές, και το κυριότερο....δεν έδωσα και καμμιά περιουσία...ελαφρά μεταχείρω κάτω από 1000ρικο μου κόστισε...

Τώρα άμα εσύ θες να σκάσεις σχεδόν 2,5 χιλιάρικα για ένα παπί :eyepop: για να κερδίσεις πιθανόν 10 χλμ ακόμα και πιο "μοντέρνο design".... τί να πω ??? Θελέστα και παθέστα...


133855

Lazaros32
18/06/2008, 20:26
Και μένα δεν με φαγουρίζουν τα επιπλέον φράγκα απλά έλεγα για λίγα χιλιόμετρα παραπάνω γιατί από το Fazer τώρα στο παί είναι μεγάλη διαφορά και τα χιλιόμετρα που θέλω να κάνω καθημερινά δεν είναι λίγα (60χλμ). Ενοείτε ότι εάν βρω κάτι σε μεταχειρισμένο σε καλά λεφτά και κατάσταση θα το πάρω και δεν μιλάμε μόνο για παπί απλά σκέφτομαι τόσα που όλο μπερδεύομαι

aoc7
18/06/2008, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εγώ πάντως προχθές αγόρασα αυτό και μου έχει αφήσει άριστες εντυπώσεις... "Δεμένη" αίσθηση, στιβαρό, τα 100 τα βλέπεις εύκολα, τα 90 παντού και γρήγορα, η μακριά 4η του δείχνει ότι σε κατηφόρα θα πιάσει γύρω στα 120 (2 μέρες τόχω - δεν πέτυχα καμμιά γκρεμίλα ακόμα...:lol: ), με καλές αναρτήσεις που ελέγχουν το μηχανάκι χωρίς να πλέουν ή να τερματίζουν εύκολα ακόμα και δικάβαλλος, τεράστια και ξεκούραστη σέλλα, γλυκό-θετικό και εύκολο κιβώτιο, και τα τυπικά για παπί φρένα-φώτα-εξοπλισμό...

Το βασικό όμως για μένα δεν είναι τα +/- 5-10 χιλιόμετρα τελικής σε σχέση με κάποιο άλλο... είναι ότι δείχνει να διαθέτει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και συναρμολόγησης με αποτέλεσμα πολύ καλή αίσθηση "ποιότητας κύλισης" χωρίς τριξίματα και ατσαλιές, και το κυριότερο....δεν έδωσα και καμμιά περιουσία...ελαφρά μεταχείρω κάτω από 1000ρικο μου κόστισε...

Τώρα άμα εσύ θες να σκάσεις σχεδόν 2,5 χιλιάρικα για ένα παπί :eyepop: για να κερδίσεις πιθανόν 10 χλμ ακόμα και πιο "μοντέρνο design".... τί να πω ??? Θελέστα και παθέστα...

παρολο που εχω innova σου λεω οτι αν οδηγησεισ το χ135 θα καταλαβεισ οτι δεν ειναι παπι ειναι μοτοσυκλετακι

THEOD
19/06/2008, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από aoc7
παρολο που εχω innova σου λεω οτι αν οδηγησεισ το χ135 θα καταλαβεισ οτι δεν ειναι παπι ειναι μοτοσυκλετακι

Το innova που έχω οδηγήσει δεν μου έκανε καμμία διαφορετική εντύπωση σε σχέση με τα ομοειδή παπιά...Ούτε καμιά σοβαρή ποιότητα κατασκευής αντιλήφθηκα (να μην σου πω ότι μου φάνηκε και λίγο "τριζάτο"), ενώ και το γκάζι του, και η συμπεριφορά του, και η όλη αίσθησή του ήταν στα επίπεδα των παπιών που λίγο-πολύ γνωρίζουμε... Πάντως δεν με έπεισε ότι είναι ανώτερο συγκριτικά πχ με το Modenas...Οπότε δεν βλέπω γιατί πρέπει κάποιος να σκάσει τα μπόλικα λεφτουδάκια που κοστίζει... Άσε που ακούω κάτι βρώμες ότι το πιο κινήσιμο ανταλλακτικό του είναι η μπιέλα...και μπλέκεις και με τον Σαρακάκη...

Για το χ135 τι να πω...δεν το ξέρω, δεν το έχω οδηγήσει, και φαντάζομαι ότι για να έχει αρκετούς υποστηρικτές πράγματι θα είναι καλό...Τα επιπλέον κυβικά του θα του δίνουν κάποιο προβάδισμα στις επιδόσεις (τα +20 ή +30 κυβικά του μην ξεχνιόμαστε αντιπροσωπεύουν μια αύξηση κυβισμού της τάξης του 15-25 % σε σχέση με τα τυπικά 100-110 κυβικά), και από τις φωτό το βλέπω μοντέρνο, και όμορφο...Αλλά βρε παιδί μου... Εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα λεφτά είναι πολλά, την στιγμή που μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά (γιατί για δουλειά παίρνεις παπί - όχι για συγκινήσεις) με πολύ λιγότερα...

Τέσπα...δεν το παίζω ειδικός στο θέμα και εδώ που τα λέμε η επαφή μου με τα παπιά ήταν πάντα "ψυχρή" και με γνώμονα την πρακτικότητα και την λογική... Απλά έτυχε αυτές τις μέρες λόγω της αγοράς του Modenas να ψαχτώ λίγο και να καβαλήσω κάμποσα, οπότε απλά παραθέτω πως ΕΓΩ αντιλήφθηκα τα πράγματα...

Lazaros32
19/06/2008, 07:50
Και εγώ ανάμεσα στο Modenas και του X135 είμαι άλλα θα ψάξω μπας και βρω κάτι μεταχειρισμένο πριν πάω για καινούριο. Θα ψάξω μπας και βρω και κανένα μηχανάκι σε αυτά τα λεφτά.

nik16v
19/06/2008, 08:19
Κυκλοφορεί ή θα κυκλοφορήσει και ένα καινούργιο μοντέλο της Modenas το Xcite.
Βέβαια στο site της Modenas λέει ότι είναι 130cc ενώ εδώ ο Γκοργκόλης λέει 135.
Στο site υπάρχει μία λίστα από τα περιφερειακά και τις τεχνολογίες που έχει κλπ.
Να πω την αλήθεια εμένα τώρα σε παπί πεταλούδα με throttle position sensor λίγο με φοβίζει ως προς την αντοχή στο χρόνο και την αξιοπιστία όπως και ο ψεκασμός αλλά...
Επίσης έχει πολύ χώρο κάτω από τη σέλα (16lit)επειδή το ντεπόζιτο είναι μπροστά στο λαιμό του τιμονιού.

Desperado
19/06/2008, 08:33
Φίλε, εγώ θα σου πρότεινα να διαλέξεις παπί με το σκεπτικό ότι διαλέγεις εργαλείο δουλειάς και όχι επιδόσεις και συγκινήσεις. Το yamaha είναι η καλύτερη επιλογή εάν ζητάς, λίγο καλύτερες επιδόσεις και φρέσκο design. Εάν ψάχνεις όμως κάτι αξιόπιστο και οικονομικό , θα σου πρότεινα να αποφύγεις την υδρόψυξη και τον ψεκασμό, όχι ότι δεν είναι καλά , αλλά ότι δεν υπάρχει δεν χαλάει κιόλας ;) στην τελική από το παπί μας θέλουμε να είναι απλό - οικονομικό και αξιόπιστο και να το κατσαβιδιάζουμε και μόνοι μας άμα λάχει:rolleyes: .Από μοντέλα εγώ δεν συμπαθώ το μοδενας ιδιαίτερα, θα σου πρότεινα σουτζούκι ή ακόμα και kymco, γιατί την απορρίπτεις? εξάλλου με περίπου 1900 ευρώ νομίζω πάιρνεις το 150 άρι παπί της. Εγώ έχω το Spyke 125 από το 2002, από ποιότητα κατασκευής είναι σε ανεκτά επίπεδα, δεν τρίζει ιδιαίτερα , δύναμη έχει αρκετή, τα 110 χλμ επίσης τα βλέπω συχνά.Έχω κάνει 44000 χλμ περίπου, όπου εάν εξαιρέσεις ότι έμεινα από τρόμπα λαδιού κοντά στις 14000 χλμ και αλλαξα όλο το σετάκι, τρόμπα, έμβολο , μπιέλα και ρεκτιφιέ στο χιτώνιο (κολλησε όπως κατάλαβες....) , από συζητήσεις και με άλλους που έχω κάνει έχω καταλήξει ότι μάλλον ήμουν γκαντέμης....παρόλα αυτά από τότε δεν έχει κανένα πρόβλημα. Μεταχειρισμένο πάντως το βρίσκεις πολύ φτηνό. Το κακό που έχει είναι ότι το παντρεύεσαι μετά....:smilea:

Lazaros32
19/06/2008, 08:34
Και εγώ το είδα αλλά με φοβήζει λίγο το ντεπόζιτο που είναι μπροστά γιατί σε ένα τρακάρισμα δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει

nik16v
19/06/2008, 08:46
Σίγουρα, αλλά αν είναι ένα τρακάρισμα να πιάσει στο ντεπόζιτο τότε σίγουρα ο οδηγός θα έχει "πετάξει" αρκετά μακρυά :rotflmao:

Τώρα όπως λέει και ο desperado όταν το παπί = εργαλείο γιατί να μην πάρω το daytona πχ 125 ούτε ψεκασμοί όυτε τίποτα. Συν ότι θα δώσω 1360 και όχι 2000 (κάπου εκεί θα έχει το Xcite).

Παλιές καλές εποχές Honda C-50 one size ούτε να προβληματιστείς ούτε τίποτα. Το έπαιρνες απ'τη χαρά σου και ότι χρώμα υπήρχε στο μαγαζί και τέλος.

Lazaros32
19/06/2008, 09:13
Ναι σίγουρα άλλες εποχές τότε

THEOD
19/06/2008, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Φίλε, εγώ θα σου πρότεινα να διαλέξεις παπί με το σκεπτικό ότι διαλέγεις εργαλείο δουλειάς και όχι επιδόσεις και συγκινήσεις.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
θα σου πρότεινα να αποφύγεις την υδρόψυξη και τον ψεκασμό, όχι ότι δεν είναι καλά , αλλά ότι δεν υπάρχει δεν χαλάει κιόλας ;) στην τελική από το παπί μας θέλουμε να είναι απλό - οικονομικό και αξιόπιστο και να το κατσαβιδιάζουμε και μόνοι μας άμα λάχει:rolleyes:

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ....Mε αυτό το σκεπτικό έγραψα και εγώ πιο πρίν...
Αν είναι να μετατρέψουμε και την κατηγορία των παπιών από απλά, οικονομικά, καθημερινά, φθηνά, αξιόπιστα, και ευκολοσυντήρητα εργαλεία δουλειάς σε πανάκριβα hi-tech κατασκευάσματα που θα επικεντρώνονται στον βωμό των επιδόσεων και του technofreak εντυπωσιασμού....τότε κάπου χάσαμε την μπάλα...

Lazio
24/06/2008, 11:35
Εγω με το γερο μου παραγγειλαμε το Kymco το 150αρι με ενδειξη ταχυτητας σασμαν και βενζινης ενταξει σαν ποιοτητα δειχνει νορμαλ εχει κακασχημο μπροστινο φτερο αλλα δε με χαλαει που εχει 5αρι σασμαν αφου θα δουλευει και εθνικη και πολυ καλα φρενα :beer: :beer:

Επισης δε με χαλαει το κοπουνι με τα δωρα αξιας 400Ε παιδες οι ενδιαφερομενοι τρεχτε γιατι η προσφορα της Kymco θα ειναι για λιγο.

Στα μειον το καρπυρατερ αλλα πιστευω για τα 1917Ε που κοστιζει ειναι οκ.


:wave2:

Lazaros32
24/06/2008, 12:00
Τελικά δεν μπόρεσα να αντισταθώ και πήγα πάλι στην κατηγορία της μοτοσυκλέτας αν και μικρή. Βρήκα και θα πάρω ελπίζω αυτές τις μέρες (αφού μου πει και το ΟΚ ο μηχανικός μου) ένα CBR125R.

Επίσης ήθελα να ευχαριστήσω και δημόσια τον φίλο THEOD για την διάθεση του να με εξυπηρετίσει και να με βοηθήσει. Χίλια ευχαριστώ φίλε.

epp1640
24/06/2008, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazaros32
Τελικά δεν μπόρεσα να αντισταθώ και πήγα πάλι στην κατηγορία της μοτοσυκλέτας αν και μικρή. Βρήκα και θα πάρω ελπίζω αυτές τις μέρες (αφού μου πει και το ΟΚ ο μηχανικός μου) ένα CBR125R.

Επίσης ήθελα να ευχαριστήσω και δημόσια τον φίλο THEOD για την διάθεση του να με εξυπηρετίσει και να με βοηθήσει. Χίλια ευχαριστώ φίλε.

Καλά έκανες!! :beer: Δεν καταλαβαίνω γιατί να δώσει κανείς σήμερα 2.000 ευρώ για παπάκι την στιγμή που στα ίδια και λιγότερα λεφτά παίρνει μοτοσυκλέτα 125 διετίας..:beer:

apav
26/06/2008, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Δεν καταλαβαίνω γιατί να δώσει κανείς σήμερα 2.000 ευρώ για παπάκι την στιγμή που στα ίδια και λιγότερα λεφτά παίρνει μοτοσυκλέτα 125 διετίας

Μικρότερα έξοδα, το παρατάς όπου βρεις, δεν έχει ξεσκιστεί ως μεταχειρισμένο, δεν θέλει service/λάστιχα/λοιπά_κερατιάτικα/κλπ.

epp1640
26/06/2008, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Μικρότερα έξοδα, το παρατάς όπου βρεις, δεν έχει ξεσκιστεί ως μεταχειρισμένο, δεν θέλει service/λάστιχα/λοιπά_κερατιάτικα/κλπ.

Θα διαφωνίσω.. και εγώ 125 τετράχρονο μοτοσυκλετάκι έχω και πίστεψε με το κόστος συντήρησης διαφέρει ελάχιστα από ένα παπί.. λόγω των μικρών διαστάσεων τα ελαστικά είναι φτηνά και δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω από ένα παπί σε κάποιον άλλο τομέα. Όσο ξεσκισμένο είναι ένα cbr125 που είχε ένας 15 χρονος άλλο τόσο είναι και αντίστοιχα ένα innova. Χίλιες φορές να πάει να πάρει ένα xr125 από ένα παπί.. Εγώ απλώς θα απέφευγα ένα cbr125 γιατί δεν μπορεί να φορτωθεί όπως ένα μικρό εντουράκι και γιατί η μέση ηλικία των προηγούμενων χρηστών συνήθως είναι μικρή όπως λες και εσύ.. πάντως για παπί με τις τιμές που έχουν τώρα ούτε με σφαίρες..

Elle
26/06/2008, 21:37
Φίλε Λάζαρε σου προτείνω το Yamaha Crypton X 135cc, το οδήγησα και μου φάνηκε πολύ ωραίο. Τώρα το Kymco δεν το ξέρω κι εκτός αυτού πιστεύω πως YAMAHA είναι YAMAHA!

apav
27/06/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
cbr125 xr125 παπί τιμές

Όταν με την ίδια τιμή βρίσκεις καινούργιο και μεταχειρισμένο, το ξανασκέφτεσαι ποιο θα καταλήξει με λιγότερα έξοδα.

Και εγώ με τα 1.000 για το YBRάρακι σε σχέση με το παπί, αλλά το καινούργιο παπί/YBRάρακι νικάει κατά κράτος το ξεσκισμένο CBR/XT/XR/wannabemoto, ειδικά με τον παράγοντα της ίδιας τιμής.

Lazaros32
27/06/2008, 16:27
Ρε παιδιά τι ενοείτε ξεσκισμένο CBR? Τι θα το κάνει δηλαδή? Θα το πάει πάντα τέρμα? Το ίδιο δεν κάνουμε όλοι μας και με τα παπάκια? Εγώ είχα παπάκια πριν από 27 χρόνια και πολλές φορές μέχρι τότε και ότι και να τα έκαμνες δεν πάθαιναν τίποτα οπότε γιατί να πάθει το CBR κάτι?

Εκτός από αυτό, αυτό που βρήκα ενώ είναι 2004 μοντέλο έχει πολύ λίγα χιλιόμετρα οπότε γιατί αν το σκεφτώ άμα τελικά τα βρούμε με τον ιδιοκτήτη. Εάν δεν τα βρούμε τότε ίσος να δω τελικά για το Yamaha Crypton X 135cc (μετά από σκέψη γιατί ξεφεύγω στα χρήματα που ήθελα να δόσω αυτήν την στιγμή) εκτός και εάν βρω κάτι πάλι σε στυλ μηχανής.

Πάντος για το YBR πολλά καλά ακούω αλλά πρώτων ξεφεύγει και αυτό λίγο στην τιμή (το 250 γιατί το 125 δεν με εντυποσιαάζει και δεν θα έχει την μεταπώληση που έχει ένα παπί) και δεύτερων είναι πολύ άσχημο ρε παιδιά (τουλάχιστον στα μάτια μου).

epp1640
27/06/2008, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Όταν με την ίδια τιμή βρίσκεις καινούργιο και μεταχειρισμένο, το ξανασκέφτεσαι ποιο θα καταλήξει με λιγότερα έξοδα.

Και εγώ με τα 1.000 για το YBRάρακι σε σχέση με το παπί, αλλά το καινούργιο παπί/YBRάρακι νικάει κατά κράτος το ξεσκισμένο CBR/XT/XR/wannabemoto, ειδικά με τον παράγοντα της ίδιας τιμής.

Πάντως αν ξανααγόραζα κάτι μικρό, πάλι το ybr125 θα επέλεγα αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα σε αυτό και σε παπί.. είναι αλήθεια ότι δεν έχει μεταπώληση, θα το πουλήσεις σχεδόν όσο το παπί αφού η ελληνική αγορά ποτέ δεν το αποδέχτηκε, αφού δεν είναι κανένα trendy μηχανάκι.. :rolleyes: Ο φίλος μας μπορεί να κοιτάξει και για 3ετίας cbf250 με 2000 ευρώ.. θα βρει αρκετά και εδώ μέσα.. :wave2:

Lazaros32
27/06/2008, 20:24
Κοίταξα για CBF250 αλλά όλα πουλήθηκαν και δύσκολα βρίσκεις στα 2 χιλιάρικα νομίζω

Elle
27/06/2008, 20:32
Όντως με 2000 ευρώ είναι κάπως δύσκολο να βρείς και μάλιστα σε ΟΚ κατάσταση. Με 2,500 βρίσκεις καλό πάντως αν ψάξεις.

Lazaros32
27/06/2008, 21:46
Ναι ξέρω απλά τώρα δεν θέλω να διαθέσω τόσα χρήματα. θέλω να βολευτώ με όσα γίνετε λιγότερα.

apav
28/06/2008, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazaros32
ξεσκισμένο CBR

Για τι χρήματα μιλάς; Να δώσεις περισσότερα από την κούτα YBR, είναι τουλάχιστον γελοίο, ακόμη και να εάν δεν σου ζητήσει το παραμικρό.

Μεταχειρισμένο = λάδια, φίλτρα, μπούζι, βαλβίδες, αλυσίδα/γρανάζια, λάστιχα, εργατικά, χρόνος, σπάσιμο_που_θέλει_και_εκείνο_και_το_άλλο_και_το_παραδίπ λα.

Τι παραπάνω έχει το CBR από το YBR;

Lazaros32
28/06/2008, 12:38
Θέλω να βρεθώ κάτω από τα 2χιλιάρικα. Τι έχει? Εμφάνιση. Το YBR που το βλέπω στις φωτό για το δικό μου γούστο είναι πολύ μα πολύ άσχημο και δεν θα το έπερνα ακόμα και τζάμπα να μου το έδιναν. Σόρρυ αλλά γούστα είναι αυτά

Tropeas
28/06/2008, 17:02
Για ρίξε μια ματιά εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=61924
και εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=58342&highlight=%F0%E1%F0%DF

ARISPEED1
28/06/2008, 21:35
Παπάκι MITSOTAKI ,για γκαντεμόβολτες...........

Elle
29/06/2008, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ARISPEED1
Παπάκι MITSOTAKI ,για γκαντεμόβολτες...........

Ου ρε ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ!!!!! :a37: :a45: :a52: :a53:

Ninjaki
29/06/2008, 01:31
Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί λέτε ότι τα παπιά είναι ακριβά σήμερα. Το 1994 αγόρασα ένα Honda Dream καινούργιο και έκανε 615000δρχ. Και μιλάμε για 14 χρόνια πριν. Με τα σημερινά δεδομένα τιμές που παίζουν στα 1700-2000 για επώνυμο παπί, κάθε άλλο παρά τραγικές είναι. Θεωρώ ότι οι τιμές είναι λογικές και η απόκτηση παπιού είναι ευκολότερη από παλαιότερα (που ούτε δάνεια έπαιζαν με τόση ευκολία, μόνο γραμμάτια και συνήθως για λίγους μήνες).

Πάντως το παπί είναι ένα. Αυτό:


134994

epp1640
29/06/2008, 03:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninjaki
Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί λέτε ότι τα παπιά είναι ακριβά σήμερα. Το 1994 αγόρασα ένα Honda Dream καινούργιο και έκανε 615000δρχ. Και μιλάμε για 14 χρόνια πριν. Με τα σημερινά δεδομένα τιμές που παίζουν στα 1700-2000 για επώνυμο παπί, κάθε άλλο παρά τραγικές είναι. Θεωρώ ότι οι τιμές είναι λογικές και η απόκτηση παπιού είναι ευκολότερη από παλαιότερα (που ούτε δάνεια έπαιζαν με τόση ευκολία, μόνο γραμμάτια και συνήθως για λίγους μήνες).

Πάντως το παπί είναι ένα. Αυτό:

Είναι πραγματικά πολύ όμορφο.. και αν ήταν πιο φτηνό θα το σκεφτόμουν ίσως αντί για το ybr. Εγώ τότε ήμουν πολύ μικρός και δεν ήξερα ότι έπαιζαν τέτοιες, εξωφρενικές τιμές πραγματικά. Αυτό όμως δεν σημαίνει όμως ότι τώρα είναι δικαιολογημένες. Δηλαδή αν για ένα μικρό αερόψυκτο μοτεράκι, ένα πίσω ταμπούρο, χωρίς μονό μοχλικό πίσω αλλά δύο μικρά αμορτισεράκια (για τα μπροστά ουδέν σχόλιο) και ένα πλαίσιο, μια σωλήνα ολότελα θες 2100 ευρώ τότε γιατί σας φαίνονται εξωφρενικές οι τιμές του yzf r125 και του cbr125?? Το τελευταίο διάστημα ο Σαρακάκης έδινε το προηγούμενο cbr125 2620 ευρώ.. 500 ευρώ πάνω από το innova..