PDA

View Full Version : νεα διπλωματα με RFID chip απο 2009



SpineshankD
12/06/2008, 12:41
Αλλαζουν τα διπλωματα οδηγησης το 2009 -με βαση τα Αμερικανικα προτυπα- και τα καινουργια θα εχουν ενσωματωμενο τι αλλο?? το RFID τσιπ που εχουν τα καινουργια Αμερικανικα διαβατηρια(ρουφα και ερχεται και απο εδω) και μια μορφη του ειναι και αυτη που μπαινει και στο χερακι και δινει στιγμα ανα πασα στιγμη! οτι δηλαδη ελεγε και στο Zeitgeist αλλα και οτι συζητιεται εδω και καιρο απο πολλους και διαφορους.(vestroma που εισαι?)
αντε μεγεια μας:mad: :confused:

http://www.metrogreece.gr/default.asp?pid=12&la=1&catID=13&artID=2351


και για να μην ξεχνιομαστε
http://news.cnet.com/2010-1069-980325.html

p@nos
12/06/2008, 12:51
Αμα μου πουνε παντως να μου βαλουν τσιπ στο χερι θα τους πω:


ΠΑΡΤΕ ΤΑ @@ ΜΟΥ!!!





:mad:

Cpt. Haddock
12/06/2008, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ΠΑΡΤΕ ΤΑ @@ ΜΟΥ!!! :mad:

για να βάλουν εκεί το τσιπ? :confused:

notakos600
12/06/2008, 13:04
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SpineshankD


Είναι σαν να βλέπω ήδη τα βυζαντινά λάβαρα να υψώνονται στο σύνταγμα...

:lol: :lol: :lol:

p@nos
12/06/2008, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
για να βάλουν εκεί το τσιπ? :confused:




Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Αμα μου πουνε παντως να μου βαλουν τσιπ στο χερι θα τους πω:





:evil: :evil: :evil:

makis206
12/06/2008, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
για να βάλουν εκεί το τσιπ? :confused:

Στο ένα και στο άλλο θα βάλουν το ντέϊλ !:bigcry: :bigcry: καήκαμε :bigcry: :rotflmao:

MG
12/06/2008, 13:13
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
[B]Αμα μου πουνε παντως να μου βαλουν τσιπ στο χερι θα τους πω:


ΠΑΡΤΕ ΤΑ @@ ΜΟΥ!!!

ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΔΩΡΗΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΝ...!

ΠΑΡΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ....



:smokin:

cityfly
12/06/2008, 13:22
ουουουο 666
οουουουου 666
ουουουουουου 666

SpineshankD
12/06/2008, 13:31
και ενα πολυ ωραιο βιντεακι για το chip το οποιο τα εξηγει σχεδον ολα στα γρηγορα!:evil:

http://www.youtube.com/watch?v=j7se4gFTCys

yannis24
12/06/2008, 13:34
μονο νεα διπλωματα ?
εδω εχουμε και ΝΕΕΣ αδειες κυκλοφοριας :


ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ Ε.Ε. Η ΝΕΑ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ ΤΟ ΥΠ. ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ


Προσοχή στους... ευρωτροχονόμους


Δυσάρεστα συναπαντήματα με τους τοπικούς τροχονόμους κινδυνεύουν να έχουν όσοι ταξιδεύουν με το αυτοκίνητό τους στην Ε.Ε., καθώς η ελληνική άδεια κυκλοφορίας δεν... πολυϊσχύει πια.


Οι νέες ευρωπαϊκές άδειες
Σύμφωνα με αρμόδιους παράγοντες του υπουργείου Μεταφορών έχουν ήδη ολοκληρωθεί όλες οι απαιτούμενες διαδικασίες, ώστε οι αρμόδιες υπηρεσίες να εκδίδουν τις νέες ενιαίου Τύπου άδειες που βασίζονται στις σχετικές κοινοτικές οδηγίες.

Προσθέτουν πως σε ορισμένες χώρες της Ε.Ε. είναι πιθανό να ισχύουν αποκλειστικά οι νέες άδειες, πράγμα που σημαίνει πως στη διάρκεια ελέγχου ρουτίνας η ελληνική άδεια μπορεί να καταλήξει στο ντουλαπάκι του περιπολικού, στο πίσω κάθισμα του οποίου θα φιλοξενείται ο -αποσβολωμένος- οδηγός.

Το ευτύχημα είναι πως η έκδοση νέας άδειας, σύμφωνα με τις ίδιες πηγές, είναι μια απλή υπόθεση που διεκπεραιώνεται ακόμη και εντός της ημέρας από τις υπηρεσίες Μεταφορών, ενώ όσοι προτιμήσουν κάποιο ΚΕΠ θα λάβουν το νέο έντυπο έπειτα από ολιγοήμερη αναμονή.

Είναι, πάντως, απορίας άξιον γιατί το υπουργείο δεν ενημέρωσε για την προσαρμογή στα νέα κοινοτικά δεδομένα και αντ' αυτού περίμενε να τυπωθούν πρώτα 60.000 νέες άδειες (!) για να προβεί στις σχετικές ανακοινώσεις.

Το νέο έντυπο θα είναι κοινό για τα οχήματα κάθε τύπου και χρήσης, αποτελείται από συνθετικό υλικό και διαθέτει ενσωματωμένη υδατογράφηση και χαρακτηριστικά ασφαλείας για προστασία από απόπειρες πλαστογραφίας.

Εκτός από τα στοιχεία του κατόχου, η άδεια περιλαμβάνει κωδικοποιημένα όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά του οχήματος, όπως ο κυβισμός, το χρώμα και η ιπποδύναμη. Σημειώνεται πως υποχρέωση αντικατάστασης της υπάρχουσας άδειας δεν υπάρχει για όσους δεν πρόκειται να ταξιδέψουν με το αυτοκίνητό τους στην Ε.Ε.

Και νέα διπλώματα

Παράλληλα χθες το υπουργείο παρουσίασε και τα νέα διπλώματα οδήγησης, που είναι πλαστικά και έχουν διαστάσεις πιστωτικής κάρτας.

Στα διπλώματα τα στοιχεία του οδηγού θα γράφονται με ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες (όπως στις νέες ταυτότητες δηλαδή), ενώ υπάρχει πρόβλεψη για την τοποθέτηση μικροτσίπ στο μέλλον αφού πρώτα καθοριστούν οι σχετικές προδιαγραφές από τα κράτη-μέλη της Ε.Ε. Το «πλαστικό» δίπλωμα θα χορηγείται στους οδηγούς από τις 19.1.2009, είτε πρόκειται για πρώτη έκδοση είτε για αναθεώρηση ή αντικατάσταση του γνωστού τρίπτυχου εντύπου.

Σημειώνεται πως τα διπλώματα που έχουν σήμερα οι οδηγοί στα χέρια τους εξακολουθούν να ισχύουν κανονικά ώς και το 2032, εκτός βέβαια και αν λήγουν νωρίτερα.


ΝΙΚΟΣ ΜΟΥΜΟΥΡΗΣ

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 12/06/2008
http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=78285288

Ζεύκας
12/06/2008, 14:07
ναι....το τσιπάκι στα διπλώματα σας πείραξε τώρα ρε τρομολάγνοι.

τα τσιπάκια που έχουν τα κινητά που τα χετε πάνω σας 24/7 και σας εντοπίζουν
χαλαρά δεν σας πειράζει ε?

dez
12/06/2008, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpineshankD
Αλλαζουν τα διπλωματα οδηγησης το 2009 -με βαση τα Αμερικανικα προτυπα- και τα καινουργια θα εχουν ενσωματωμενο τι αλλο?? το RFID τσιπ που εχουν τα καινουργια Αμερικανικα διαβατηρια(ρουφα και ερχεται και απο εδω) και μια μορφη του ειναι και αυτη που μπαινει και στο χερακι και δινει στιγμα ανα πασα στιγμη! οτι δηλαδη ελεγε και στο Zeitgeist αλλα και οτι συζητιεται εδω και καιρο απο πολλους και διαφορους.(vestroma που εισαι?)
αντε μεγεια μας:mad: :confused:

http://www.metrogreece.gr/default.asp?pid=12&la=1&catID=13&artID=2351


και για να μην ξεχνιομαστε
http://news.cnet.com/2010-1069-980325.html
και ποιος σου ειπε οτι το chip στα νεα διπλωματα θα ειναι RFID??

SpineshankD
12/06/2008, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
και ποιος σου ειπε οτι το chip στα νεα διπλωματα θα ειναι RFID??



καποια αντιστοιχη εφημεριδα το ανεφερε ονομαστικα,αλλα δεν θυμαμαι ποια για να κανω λινκ:wave2:

MG
12/06/2008, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ναι....το τσιπάκι στα διπλώματα σας πείραξε τώρα ρε τρομολάγνοι.

τα τσιπάκια που έχουν τα κινητά που τα χετε πάνω σας 24/7 και σας εντοπίζουν
χαλαρά δεν σας πειράζει ε?


ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΠΕΙΤΕ ΕΔΩ
www.trackapartner.com

ΒΑΖΕΙΣ ΑΡΙΘΜΟ ΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΝΤΟΠΙΖΕΙ!

:eyepop:

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΟ ΔΩΣΕΤΕ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΑΣ:lol:

SpineshankD
12/06/2008, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ναι....το τσιπάκι στα διπλώματα σας πείραξε τώρα ρε τρομολάγνοι.

τα τσιπάκια που έχουν τα κινητά που τα χετε πάνω σας 24/7 και σας εντοπίζουν
χαλαρά δεν σας πειράζει ε?


εγω ειμαι ο τρομολαγνος? ΚΑΛΟΟΟΟΟ!
και οι δορυφοροι που μας τσεκαρουν μεσα απο τα παραθυρα ανα πασα στιγμη με πειραζουν,και οι τραπεζες που τσεκαρουν ανα πασα στιγμη τα οικονομικα και τις κινησεις μου με πειραζουν,και η καρτα καρφουρ που χρησιμοποιει η μανα μου και τσεκαρουν απο που και ποσο αγοραζει με πειραζει.τι σημαινει αυτο?οτι και αυτο θα το κανουμε γαργαρα χαλαρα χωρις να ξερουμε τι παιζει,δεν καταλαβα?

dez
12/06/2008, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpineshankD
καποια αντιστοιχη εφημεριδα το ανεφερε ονομαστικα,αλλα δεν θυμαμαι ποια για να κανω λινκ:wave2:
οκ, εσυ ή/και η εφημεριδα κανετε λαθος.

Ζεύκας
12/06/2008, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpineshankD
εγω ειμαι ο τρομολαγνος? ΚΑΛΟΟΟΟΟ!
και οι δορυφοροι που μας τσεκαρουν μεσα απο τα παραθυρα ανα πασα στιγμη με πειραζουν,και οι τραπεζες που τσεκαρουν ανα πασα στιγμη τα οικονομικα και τις κινησεις μου με πειραζουν,και η καρτα καρφουρ που χρησιμοποιει η μανα μου και τσεκαρουν απο που και ποσο αγοραζει με πειραζει.τι σημαινει αυτο?οτι και αυτο θα το κανουμε γαργαρα χαλαρα χωρις να ξερουμε τι παιζει,δεν καταλαβα?


κοίταξε δεν έχεις άδικο.

κ εγώ νοιώθω άβολα όταν μπαίνω σε κατάστημα που έχει κάμερες...
αλλά κ οι επιχειρηματίες νοιάζονται για την άσφαλεια της επιχείρησης τους σωστά?

κ στο Λονδίνο που είχα πάει δυσανασχετούσα συνεχώς με την παρουσία καμερών!
μιλάμε πάνω από τα φανάρια υπήρχαν 6(!) κάμερες!

κ πιστωτική δεν έχω, με χαλάει να ξέρει κάποιος τις οικονομικές μου συναλλαγές!
κ τώρα σκέφτομαι να καταργήσω το συμβόλαιο του κινητού κ να το γυρίσω στην "ανώνυμη" κάρτα!
αλλά για να παρακολουθήσουν το κινητό σου πρέπει να πάρεις άδεια απ'τον εισαγγελέα και είναι πολύ δύσκολο να γίνει αυτό!

αλλά τα ίδια δε λέγαμε κ όταν ψηφίστηκε ο αντιτρομοκρατικός νόμος (το 2004?) ?
κάθε συγκέντρωση θα θεωρήται τρομοκρατική ενέργεια λέγανε οι εφημερίδες!
οποιοσδήποτε θα μπορεί να συλληφθεί σαν τρομοκράτης!

κ όντως κάποιοι φοιτητές συλλήφθηκαν σαν τρομοκράτες αλλά αφέθηκαν ελεύθεροι
γτ στην ουσία δεν υπήρχε κάποιο νόημα να θεωρούνται τρομοκράτες.
Εξαιρείται η περίπτωση του ταλαίπωρου φοιτητή με τα πράσινα παπούτσια :sad:

Γενικά αν υπάρχουν κάποιες δικλείδες ασφαλείας (πχ "υγιείς" ανεξάρτητες αρχές προστασίας)
ας έρθουν τα τσιπάκια...ίσως να ωφελήσουν...

Αλλά κ από την άλλη μπορεί να θεωρηθώ ως ένας αφελής πολίτης που με την αφέλεια/ανεκτικότητα του να επιτρέψει στα "κεφάλια" κάποια στιγμή να μας τοποθετήσουν
τσιπάκια στα ίδια μας τα κορμιά... :rolleyes: :(