PDA

View Full Version : PORSCHE 911 - VFR 800, μια ιστορία αγάπης....



Σελίδες : [1] 2

theodosisv
12/06/2008, 15:49
σουρουπο... μολις εχω περασει στο vfr τα νεα παπα (p diablo rosso) και κατεβαινω ρολαριστος την κατεχακη απο το υψος του πολυτεχνειου. στο φαναρι ειμαι πρωτος και διπλα το πορσικο...
ξεκινοντας το παταει! μολις το ακουσα τρελαθηκα, ανοιγω οσο πιο χαλαρα μπορω, ισα για να τον περασω, με ετρωγε και μενα, τι να κανω?
στο επομενο φαναρι φευγει καλα αλλα δεν αφηνω αυτη τη φορα περιθωρια και φευγω μπροστα αλλα στα μισα με το επομενο φαναρι το κοβω και τον αφηνω να φυγει...
κοκκινο, πλευριζω
-τελικα μερικα αυτοκινητα πανε καλα του λεω, αφου με κοιταγε λιγο διστακτικα
-καλα πας, 600ρακι ειναι? μου κανει ο κυριος γυρο στα 30+
δεν κρατηθηκα
-800 vtec , του λεω, καμαρωνοντας σα γυφτικο σκερπανι, κι εχε χαρη που ακομα στρωνω τα λαστιχα και το μοτερ... (δεν ξερω αν καταλαβε πως εκανα πλακα, ενεκα κρανους...)
-κι εγω χαλαρα το παω, μου αποκρινεται... και μολις αναβει πρασινο φευγει το εργαλειο μανιασμενο!!!
ανοιγω χαλαρα(καλα, οχι πολυ χαλαρα), ομως τοσο οσο να σταθω αξιοπρεπως πισω του αφου σκεφτομουν αυτα τα κοκκινα διαβολακια που ειχαν δεν ειχαν 5 χιλιομετρα ως εκεινη τη στιγμη...
εχουμε φτασει μεσογειων και του κορναρω στριβοντας για χολαργο, αφηνοντας τον ικανοποιημενο οτι ειναι πιο γρηγορη η PORSCHE....

εχω να πω το εξης. οδηγω δικη μου μηχανη ενα χρονο. αυτοκινητο τα τελευταια 11 χρονια και οδηγουσα γρηγορα. απο τοτε που πηρα τη μηχανη, εχω ηρεμησει και παω κυριος με το αυτοκινητο και απλα μετακινουμαι(καλα,οχι παντα). αλλα πια εχω την ερωτηση προς του φιλους οδηγους.
ΑΦΟΥ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΔΕΝ ΠΑΝΕ, ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΖΟΡΙΖΕΤΕ ΤΑ ΚΑΗΜΕΝΑ?

Διαφωνω να αποκαλουνται τα αυτοκινητα κουτια! για τους ιδιους σχεδον λογους που θελουμε να λεγομαστε μοτοσυκλετιστες κι οχι μηχανοβιοι...

:wave2: :wave2: :wave2:

Cpt. Haddock
12/06/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
ΑΦΟΥ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΔΕΝ ΠΑΝΕ, ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΖΟΡΙΖΕΤΕ ΤΑ ΚΑΗΜΕΝΑ?

Πως ακριβως εννοείς το "δεν πάνε"; (ειδικά μιλώντας για πορσε ας πουμε... :rolleyes: )


εδώ ταιριάζει μια παροιμία με τη μυγα, τον κόσμο και την ανάγκη της :wave2:

sniper
12/06/2008, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
σουρουπο... μολις εχω περασει στο vfr τα νεα παπα (p diablo rosso) και κατεβαινω ρολαριστος την κατεχακη απο το υψος του πολυτεχνειου. στο φαναρι ειμαι πρωτος και διπλα το πορσικο...
ξεκινοντας το παταει! μολις το ακουσα τρελαθηκα, ανοιγω οσο πιο χαλαρα μπορω, ισα για να τον περασω, με ετρωγε και μενα, τι να κανω?
στο επομενο φαναρι φευγει καλα αλλα δεν αφηνω αυτη τη φορα περιθωρια και φευγω μπροστα αλλα στα μισα με το επομενο φαναρι το κοβω και τον αφηνω να φυγει...
κοκκινο, πλευριζω
-τελικα μερικα αυτοκινητα πανε καλα του λεω, αφου με κοιταγε λιγο διστακτικα
-καλα πας, 600ρακι ειναι? μου κανει ο κυριος γυρο στα 30+
δεν κρατηθηκα
-800 vtec , του λεω, καμαρωνοντας σα γυφτικο σκερπανι, κι εχε χαρη που ακομα στρωνω τα λαστιχα και το μοτερ... (δεν ξερω αν καταλαβε πως εκανα πλακα, ενεκα κρανους...)
-κι εγω χαλαρα το παω, μου αποκρινεται... και μολις αναβει πρασινο φευγει το εργαλειο μανιασμενο!!!
ανοιγω χαλαρα(καλα, οχι πολυ χαλαρα), ομως τοσο οσο να σταθω αξιοπρεπως πισω του αφου σκεφτομουν αυτα τα κοκκινα διαβολακια που ειχαν δεν ειχαν 5 χιλιομετρα ως εκεινη τη στιγμη...
εχουμε φτασει μεσογειων και του κορναρω στριβοντας για χολαργο, αφηνοντας τον ικανοποιημενο οτι ειναι πιο γρηγορη η PORSCHE....

εχω να πω το εξης. οδηγω δικη μου μηχανη ενα χρονο. αυτοκινητο τα τελευταια 11 χρονια και οδηγουσα γρηγορα. απο τοτε που πηρα τη μηχανη, εχω ηρεμησει και παω κυριος με το αυτοκινητο και απλα μετακινουμαι(καλα,οχι παντα). αλλα πια εχω την ερωτηση προς του φιλους οδηγους.
ΑΦΟΥ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΔΕΝ ΠΑΝΕ, ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΖΟΡΙΖΕΤΕ ΤΑ ΚΑΗΜΕΝΑ?

Διαφωνω να αποκαλουνται τα αυτοκινητα κουτια! για τους ιδιους σχεδον λογους που θελουμε να λεγομαστε μοτοσυκλετιστες κι οχι μηχανοβιοι...

:wave2: :wave2: :wave2:



Ωραία κι εύθυμη ιστορία..... Να το βάλω στα ανέκδοτα ΄ή στα VFR να το συζητήσετε με τους υπόλοιπους VFRηδες;

cityfly
12/06/2008, 15:56
άντε πάλι

KaTaNaS
12/06/2008, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ωραία κι εύθυμη ιστορία..... Να το βάλω στα ανέκδοτα ΄ή στα VFR να το συζητήσετε με τους υπόλοιπους VFRηδες;

ΣΤα ταξιδιωτικα!

Θάνος
12/06/2008, 15:59
Ευτυχώς που δεν ήσασταν στην εθνική γιατί μετά τη χαρά της εκκίνησης ακόμα θα προσπαθούσες να τον φτάσεις..

Cpt. Haddock
12/06/2008, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Ευτυχώς που δεν ήσασταν στην εθνική γιατί μετά τη χαρά της εκκίνησης ακόμα θα προσπαθούσες να τον φτάσεις..

+1

theodosisv
12/06/2008, 16:01
εννοω οτι ακομα και μια μεσαια μηχανη ειναι πιο γρηγορη απο ενα γρηγορο αυτοκινητο.

ομως το σχολιο δεν πηγαινε για την πορσε αλλα για μερικους καγκουρες οπως υπηρξα κι εγω

και γκαζωνα νομιζοντας πως ειμαι γρηγορος. ωραια ημουν καμια φορα, οχι ομως γρηγορος,

απλα γρηγοροτερος απο τα αλλα ¨"κουτια":dizzy:

και μην παρεξηγηθω, με το μοτο δεν ειμαι και δεν κανω το γρηγορο...

απλως μερικοι βιαζονται να βγαλουν συμπερασματα...:(

Cpt. Haddock
12/06/2008, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
εννοω οτι ακομα και μια μεσαια μηχανη ειναι πιο γρηγορη απο ενα γρηγορο αυτοκινητο.

χαιρόπουλος...

κι ενα εξαχρονο να δει τις αναλογιες κιλών/ίππων θα το καταλάβει... το θέμα ειναι τι εννοούμε "πιο γρήγορο", που, σε τι συνθήκες, σε ποια κατάσταση δρόμου κλπ

Δοκίμασε πχ υπο βροχή σε στροφιλίκι να πας πιο γρήγορα απο ενα "μεσο" αυτοκίνητο

:wave2:

devil's animal
12/06/2008, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
χαιρόπουλος...

κι ενα εξαχρονο να δει τις αναλογιες κιλών/ίππων θα το καταλάβει... το θέμα ειναι τι εννοούμε "πιο γρήγορο", που, σε τι συνθήκες, σε ποια κατάσταση δρόμου κλπ

Δοκίμασε πχ υπο βροχή σε στροφιλίκι να πας πιο γρήγορα απο ενα "μεσο" αυτοκίνητο

:wave2:


+250.
:beer: :beer: :beer:

stavrogin
12/06/2008, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
εννοω οτι ακομα και μια μεσαια μηχανη ειναι πιο γρηγορη απο ενα γρηγορο αυτοκινητο.
...(

υπαρχουν πολλα πολυ γρηγορα αυτοκινητα εκει εξω.Ας πουμε χοντρικα οτι οποιοδηποτε αυτοκινητο ξεπερναει τα 350 αλογα ειναι πολυυυυυυ γρηγορο για τα μεσαια μας μηχανακια και απιαστο στον ανοιχτο δρομο

theodosisv
12/06/2008, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
χαιρόπουλος...

κι ενα εξαχρονο να δει τις αναλογιες κιλών/ίππων θα το καταλάβει... το θέμα ειναι τι εννοούμε "πιο γρήγορο", που, σε τι συνθήκες, σε ποια κατάσταση δρόμου κλπ

Δοκίμασε πχ υπο βροχή σε στροφιλίκι να πας πιο γρήγορα απο ενα "μεσο" αυτοκίνητο

:wave2:
αστο... στους ελληνικους δρομους δε χρειαζεται να βρεξει για να ειναι πιο γρηγορα τα αυτοκινητα στα στροφιλικια... της μανης για παραδειγμα που ο δρομος ειναι γυαλι και η μεγαλυτερη ευθεια 20 μετρα.
με το αυτοκινητο εχω κανει χρονους απο σημειο σε σημειο που με τη μηχανη δε τους καταφερω ποτε κι αυτο με απογοητευει ως μηχανοβιο.
αλλα οταν θες να παιξεις λιγο, με το μοτο εισαι μπροστα.

γιατι μερικοι πρεπει να ειναι τοσο κατακριτικοι?
:confused: :confused:

sniper
12/06/2008, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
.....
αλλα οταν θες να παιξεις λιγο, με το μοτο εισαι μπροστα.

γιατι μερικοι πρεπει να ειναι τοσο κατακριτικοι?
:confused: :confused:


Δεν γίνονται αυτά που λες...... αν πάρεις 2 ΠΟΛΥ καλούς οδηγούς, ο ένας με μηχανή (ας πουμε 1000κ7 με 180 τροχό) κι έναν με αυτοκίνητο ας πουμε μια ταπεινή ταπεινό Μ3 (δεν πιάνουμε αυτοκίνητα με 300+ άλογα) η Μ3 θα σε κάνει ρόμπα....

Cpt. Haddock
12/06/2008, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
αλλα οταν θες να παιξεις λιγο, με το μοτο εισαι μπροστα.

ναι, αν "παιξιμο" εννοούμε το φαναρι-φαναρι υπο συνθήκες κίνησης με μεγιστη αποσταση 300 μετρα, ναι με το μοτο εισαι μπροστά...

Απο εκει και πέρα...ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να προσπαθούμε να συγκρίνουμε δύο ανόμοια πράγματα, μηχανή κ αυτοκίνητο... Ειναι δύο μέσα μεταφοράς, το καθένα με τα + και τα - , το καθένα επιτελεί διαφορετικά το σκοπό για τον οποίο κατασκευάστηκε...

Αμφότερα μπορούν να είναι απο απείρως βαρετά έως απείρως καυλιάρικα, ειναι θέμα συνθηκών και - κυρίως θα έλεγα - οδηγού

:wave2:

sniper
12/06/2008, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ναι, αν "παιξιμο" εννοούμε το φαναρι-φαναρι υπο συνθήκες κίνησης με μεγιστη αποσταση 300 μετρα, ναι με το μοτο εισαι μπροστά...

....


Μην τον κόβεις κιόλας..... :rolleyes:

Cpt. Haddock
12/06/2008, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μην τον κόβεις κιόλας..... :rolleyes:

Δε θα 'σαι καλα... :smokin:

Πιθανότατα όντως να μην πολυισχύει αυτό που έγραψα...ειναι και το θέμα της πρόσφυσης στο ελληνικο πατιναζ :rolleyes: κατα την εκκίνηση

PortisHead
12/06/2008, 16:27
Αντε κιας βάλουμε στην άκρη τις επιδόσεις.....
Τι εχει περισσότερο χλιδα ? Για σενα προσωπικα ή για μια κοπέλα ?
Το πορσικο ? ή το VFR ?
Για ρωτα....

:beer:

sniper
12/06/2008, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δε θα 'σαι καλα... :smokin:

Πιθανότατα όντως να μην πολυισχύει αυτό που έγραψα...ειναι και το θέμα της πρόσφυσης στο ελληνικο πατιναζ :rolleyes: κατα την εκκίνηση



Σε ότι δρόμο και να τα βάλεις, δίπλα-δίπλα, το αυτοκίνητο λόγω 4 τροχών και περισσότερης ευκολίας θα ξεκολλήσει πολύ πιο εύκολα απ΄ότι η μηχανή... άσε που αν ξεχαστείς θα είσαι με τον μπροστινό στον αέρα....

theodosisv
12/06/2008, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ναι, αν "παιξιμο" εννοούμε το φαναρι-φαναρι υπο συνθήκες κίνησης με μεγιστη αποσταση 300 μετρα, ναι με το μοτο εισαι μπροστά...

Απο εκει και πέρα...ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να προσπαθούμε να συγκρίνουμε δύο ανόμοια πράγματα, μηχανή κ αυτοκίνητο... Ειναι δύο μέσα μεταφοράς, το καθένα με τα + και τα - , το καθένα επιτελεί διαφορετικά το σκοπό για τον οποίο κατασκευάστηκε...

Αμφότερα μπορούν να είναι απο απείρως βαρετά έως απείρως καυλιάρικα, ειναι θέμα συνθηκών και - κυρίως θα έλεγα - οδηγού

:wave2:
συμφωνω απολυτα!! νομιζω οτι οι συγκρισεις δε βγαζουν πουθενα και το καθε ενα εχει τη χαρη του.

απλως μου αρεσει να τα βαζω (ναι, εστω και σε φαναρια) με αυτοκινητα που με το δικο μου δε θα φτασω ποτε...
οπως μου αρεσει οταν ταξιδευω με τη μηχανη και με πιασει η βροχη, μου λενε οτι δεν παω καλα, ταλαιπωρουμαι κι αλλα τετοια... και με βλεπουν οι οδηγοι αυτοκινητων και νιωθουν τυχεροι μεσα στο ελεγχομενο περιβαλλον τους.

τι να κανουμε τωρα?:wave2:

Sapadak
12/06/2008, 16:30
Ενας μεσος οδηγος με 300αρι+ τουτου και ενας μεσος με μπουσα στην εγνατια προς θεσ/νικη

Ακομα τον ψαχνει ο οδηγους του σκουμπη πως εξαφανιστηκε ετσι ο διαολος


Μη λεμε οτι θεμε

theodosisv
12/06/2008, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σε ότι δρόμο και να τα βάλεις, δίπλα-δίπλα, το αυτοκίνητο λόγω 4 τροχών και περισσότερης ευκολίας θα ξεκολλήσει πολύ πιο εύκολα απ΄ότι η μηχανή... άσε που αν ξεχαστείς θα είσαι με τον μπροστινό στον αέρα....

ξεχνας το πιο σημαντικο στην εκκινηση, την αναλογια κιλων ανα ιππο

theodosisv
12/06/2008, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Αντε κιας βάλουμε στην άκρη τις επιδόσεις.....
Τι εχει περισσότερο χλιδα ? Για σενα προσωπικα ή για μια κοπέλα ?
Το πορσικο ? ή το VFR ?
Για ρωτα....

:beer:

συγνωμη αλλα δεν αγορασα το vfr για της καθεμιας τη γνωμη...

ναι , αν ειχα λεφτα πορσε θα επαιρνα, αλλα ποσοι εχουν τα λεφτα για πορσε και κυκλοφορουν με μηχανη???

sniper
12/06/2008, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
ξεχνας το πιο σημαντικο στην εκκινηση, την αναλογια κιλων ανα ιππο


Μάλλον δεν έχεις δει ποτέ γρήγορη εκκίνηση....

Cpt. Haddock
12/06/2008, 16:36
Γενικότερα Θεοδόση μη νομίζεις οτι έτσι ειναι τα πράγματα επειδή βρέθηκε ενα πορσικό διπλα, εσύ νομίζεις οτι το άνοιξε (και στο ρελαντι κανουν σαματα), οτι τους έχουμε όλους πανω στις μηχανές...

Για να το πω αλλιώς.... Εχω κάνει το Αθήνα-Πρέβεζα ΠΑΡΑ πολλές φορές με αυτοκίνητο και πολλές (πλέον) με μηχανή...

Στις κανονικές συνθήκες, κίνηση, φορτηγά, ΚΤΕΛ, τρακτέρ (μετα το Αντίριο) κλπ κλπ, φτάνω πολύ πιο γρήγορα οδηγώντας μια μέση μηχανή απο οποιοδήποτε μέσο ή και γρήγορο αυτοκίνητο... Αλλά αυτό οφείλεται και στην αντικειμενική ευκολία που έχω να προσπερνάω συνεχώς με σχετική ασφάλεια εκμεταλλευόμενος το γκαζι και το μικρό όγκο της μηχανής αλλα και οτι έχω καλυτερο ρεπριζ στις εξόδους απο ενα μεσο αυτοκίνητο....

Ομως...
Εαν ο δρόμος ήταν τελείως άδειος θα ήταν αλλιως τα πράγματα...


Στις τόσες φορές, μια φορά έχει τύχει να με ακολουθεί ενας με Golf GTi αλλα τελικα τον άφησα γιατι ήταν συνεχώς στο αντίθετο και προσπερναγε εβλεπε-δεν εβλεπε μονο και μονο για να μη του ξεφύγω...Οποτε έκανα δεξια και τον άφησα να χαίρεται το μεγενθυμένο ανδρισμό του

Ο τίτλος που έβαλες στο θρεντ δε, δεν βοηθάει... Porsche vs VFR800 είναι σα να τα βάλατε κοντρα σε καμια ευθεία αεροδρομίου ή σε πιστα...

Μπες στο Νιρμπουργκρινγκ με το VFR και κοιτα μη πετύχεις κανα ντόπιο πορσικο γιατι θα αγοράσεις όλη τη φετινή σοδειά τσαγιού της Κεϋλανης

:wave2: :beer: :wave2:

sniper
12/06/2008, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
συγνωμη αλλα δεν αγορασα το vfr για της καθεμιας τη γνωμη...

ναι , αν ειχα λεφτα πορσε θα επαιρνα, αλλα ποσοι εχουν τα λεφτα για πορσε και κυκλοφορουν με μηχανη???

Thank you very much....


case closed

sniper
12/06/2008, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γενικότερα Θεοδόση μη νομίζεις οτι έτσι ειναι τα πράγματα επειδή βρέθηκε ενα πορσικό διπλα, εσύ νομίζεις οτι το άνοιξε (και στο ρελαντι κανουν σαματα), οτι τους έχουμε όλους πανω στις μηχανές...

Για να το πω αλλιώς.... Εχω κάνει το Αθήνα-Πρέβεζα ΠΑΡΑ πολλές φορές με αυτοκίνητο και πολλές (πλέον) με μηχανή...

Στις κανονικές συνθήκες, κίνηση, φορτηγά, ΚΤΕΛ, τρακτέρ (μετα το Αντίριο) κλπ κλπ, φτάνω πολύ πιο γρήγορα οδηγώντας μια μέση μηχανή απο οποιοδήποτε μέσο ή και γρήγορο αυτοκίνητο... Αλλά αυτό οφείλεται και στην αντικειμενική ευκολία που έχω να προσπερνάω συνεχώς με σχετική ασφάλεια εκμεταλλευόμενος το γκαζι και το μικρό όγκο της μηχανής αλλα και οτι έχω καλυτερο ρεπριζ στις εξόδους απο ενα μεσο αυτοκίνητο....

Ομως...
Εαν ο δρόμος ήταν τελείως άδειος θα ήταν αλλιως τα πράγματα...


Στις τόσες φορές, μια φορά έχει τύχει να με ακολουθεί ενας με Golf GTi αλλα τελικα τον άφησα γιατι ήταν συνεχώς στο αντίθετο και προσπερναγε εβλεπε-δεν εβλεπε μονο και μονο για να μη του ξεφύγω...Οποτε έκανα δεξια και τον άφησα να χαίρεται το μεγενθυμένο ανδρισμό του

Ο τίτλος που έβαλες στο θρεντ δε, δεν βοηθάει... Porsche vs VFR800 είναι σα να τα βάλατε κοντρα σε καμια ευθεία αεροδρομίου ή σε πιστα...

Μπες στο Νιρμπουργκρινγκ με το VFR και κοιτα μη πετύχεις κανα ντόπιο πορσικο γιατι θα αγοράσεις όλη τη φετινή σοδειά τσαγιού της Κεϋλανης

:wave2: :beer: :wave2:


+954

DUKASII
12/06/2008, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Thank you very much....


case closed re malaka eisai poly kota leme
astadiala meta amaxia ta grigora
ego opooy petyxo porse ferrari kai oti allh malakia paizei grigori pao kai ........








,.,,,,



















zitao daneika...:rotflmao: :lol: :bawl: :rotflmao: :lol:

sniper
12/06/2008, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
re malaka eisai poly kota leme
astadiala meta amaxia ta grigora
ego opooy petyxo porse ferrari kai oti allh malakia paizei grigori pao kai ........








,.,,,,



















zitao daneika...:rotflmao: :lol: :bawl: :rotflmao: :lol:

Kai lew giati emena den moy dinoyn..... :lol: :lol: :lol: :lol:

theodosisv
12/06/2008, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γενικότερα Θεοδόση μη νομίζεις οτι έτσι ειναι τα πράγματα επειδή βρέθηκε ενα πορσικό διπλα, εσύ νομίζεις οτι το άνοιξε (και στο ρελαντι κανουν σαματα), οτι τους έχουμε όλους πανω στις μηχανές...

Για να το πω αλλιώς.... Εχω κάνει το Αθήνα-Πρέβεζα ΠΑΡΑ πολλές φορές με αυτοκίνητο και πολλές (πλέον) με μηχανή...

Στις κανονικές συνθήκες, κίνηση, φορτηγά, ΚΤΕΛ, τρακτέρ (μετα το Αντίριο) κλπ κλπ, φτάνω πολύ πιο γρήγορα οδηγώντας μια μέση μηχανή απο οποιοδήποτε μέσο ή και γρήγορο αυτοκίνητο... Αλλά αυτό οφείλεται και στην αντικειμενική ευκολία που έχω να προσπερνάω συνεχώς με σχετική ασφάλεια εκμεταλλευόμενος το γκαζι και το μικρό όγκο της μηχανής αλλα και οτι έχω καλυτερο ρεπριζ στις εξόδους απο ενα μεσο αυτοκίνητο....

Ομως...
Εαν ο δρόμος ήταν τελείως άδειος θα ήταν αλλιως τα πράγματα...


Στις τόσες φορές, μια φορά έχει τύχει να με ακολουθεί ενας με Golf GTi αλλα τελικα τον άφησα γιατι ήταν συνεχώς στο αντίθετο και προσπερναγε εβλεπε-δεν εβλεπε μονο και μονο για να μη του ξεφύγω...Οποτε έκανα δεξια και τον άφησα να χαίρεται το μεγενθυμένο ανδρισμό του

Ο τίτλος που έβαλες στο θρεντ δε, δεν βοηθάει... Porsche vs VFR800 είναι σα να τα βάλατε κοντρα σε καμια ευθεία αεροδρομίου ή σε πιστα...

Μπες στο Νιρμπουργκρινγκ με το VFR και κοιτα μη πετύχεις κανα ντόπιο πορσικο γιατι θα αγοράσεις όλη τη φετινή σοδειά τσαγιού της Κεϋλανης

:wave2: :beer: :wave2:


διαπιστωνω πως εχεις δικιο, οτιτλος ειναι εντελως λαθος!! αν μπορει ας τον αλλαξει καποιος...

δεν ειχα την προθεση να κανω αμεση συγκριση των δυο οχηματων.

οσον αφορα τα περι ταξιδιου με αμαξι και μηχανη εχω διαπιστωσει ακριβως τι ιδιο για καλαματα και απογοητευομαι... με αδειο δρομο, στην καλυτερη, με μηχανη να κανω ιδιο χρονο με το αμαξι, μα οχι λιγοτερο. ωστε ειναι φυσιολογικο αυτο ετσι??:smilea:
ασε που με τη μηχανη, εγω προσωπικα δε μπορω να πηγαινω στο οριο(μου) παρα μονο για μερικα λεπτα. ενω με το αμαξι για ωρες...

Tpap
12/06/2008, 16:45
στην μετάβαση μιας μάζας από ακινησία σε κίνηση σε απασχολούν δύο πράγματα: τα ποσά ροπής που μπορείς να κατεβάσεις στον δρόμο καθώς και και ο συντελεστής τριβής/πρόσφυση...

αφού ξεκαθαρίσουμε αυτά για αρχή μετά συζητάμε τι ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ αμέσως μόλις αρχίσει να κινείται το όχημά μας...(μετατόπιση βάρους, συμπίεση/έκταση ανάρτησης, body/frame flexing/twisting, συμπεριφορά τιμονιού, αντιδράσεις συστήμάτων μετάδοσης, και λοιπά ευτράπελα ή αλλιώς πσσσιλά γράμματα... )

Cpt. Haddock
12/06/2008, 16:47
μα τι μλκς που ειναι αυτός ο moderator :lol: :bigcry: :lol:



Χρειαζόμαστε και npat/crs-k να αρχίσουμε τα περι φυσικής Τασο :lol: :beer:

TEOkaip7
12/06/2008, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν γίνονται αυτά που λες...... αν πάρεις 2 ΠΟΛΥ καλούς οδηγούς, ο ένας με μηχανή (ας πουμε 1000κ7 με 180 τροχό) κι έναν με αυτοκίνητο ας πουμε μια ταπεινή ταπεινό Μ3 (δεν πιάνουμε αυτοκίνητα με 300+ άλογα) η Μ3 θα σε κάνει ρόμπα....

έχεις απόλυτο δίκιο, πριν δυο ώρες γύρναγα απο ασπρόπυργο και βρήκα στο δρόμο μια BMW 645 Ci (333 HP) ήταν στην αριστερή λωρίδα και ερχόμουν απο πίσω του γύρω στα 120-130, με το που κατάλαβε ότι θέλω να τον περάσω απο δεξιά πατάει το γκάζι (ανοίγω κι εγώ) κάνει δεξιά και εξαφανίζεται!!

και ρωτάω: μήπως φταίει το γεγονός ότι έχω CBF γιατι ΠΟΛΥ καλός οδηγός είμαι

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

:beer: :beer:

PortisHead
12/06/2008, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
συγνωμη αλλα δεν αγορασα το vfr για της καθεμιας τη γνωμη...

ναι , αν ειχα λεφτα πορσε θα επαιρνα, αλλα ποσοι εχουν τα λεφτα για πορσε και κυκλοφορουν με μηχανη???

Σορρυ αλλα με παρεξήγησες....δεν μιλουσα για σενα προσωπικα....
Απλα πολλοι παιρνουν μια γρηγορη μηχανη (π.χ. R1) και λενε..."χα...τον εφαγα το μαλακα με την πορσε"
Ε και ?
Κιενα punto gt ξεφτυλιζει μια 318 BMW....και τι παει να πει αυτο ?

Μόνο το γκάζι μετράει ?
Ειναι και το prestige στη μέση...αυτο εννοουσα.
:beer:

ronin1
12/06/2008, 16:49
τελικά ειμαστε ολοι καγκουρες..

ενα περιστατικο που του συνεβη ειπε ο ανθρωπος..

κ πεσατε να τον φατε...

ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΔΕ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ???

να το δωσει δηλαδη..με καναν μαλακακο που το γκαζωνει κ το ''παιζει'' με αυτο που ''επαιζε'' και θα ''παιζει'' παντα....

αι τραβατε καμια βολτα..γιατι εχει ωραιο καιρο..:lol: :wave2:

theodosisv
12/06/2008, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
τελικά ειμαστε ολοι καγκουρες..

ενα περιστατικο που του συνεβη ειπε ο ανθρωπος..

κ πεσατε να τον φατε...

ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΔΕ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ???

να το δωσει δηλαδη..με καναν μαλακακο που το γκαζωνει κ το ''παιζει'' με αυτο που ''επαιζε'' και θα ''παιζει'' παντα....

αι τραβατε καμια βολτα..γιατι εχει ωραιο καιρο..:lol: :wave2:

να κι ενας που καταλαβε...
ευχαριστω:a15:

Tpap
12/06/2008, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
αι τραβατε καμια βολτα..γιατι εχει ωραιο καιρο..:lol: :wave2:

γιατί δεν παραδέχεσαι ότι θες να μείνεις να γράφεις μόνος σου?

Cpt. Haddock
12/06/2008, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
οσον αφορα τα περι ταξιδιου με αμαξι και μηχανη εχω διαπιστωσει ακριβως τι ιδιο για καλαματα και απογοητευομαι... με αδειο δρομο, στην καλυτερη, με μηχανη να κανω ιδιο χρονο με το αμαξι, μα οχι λιγοτερο. ωστε ειναι φυσιολογικο αυτο ετσι??:smilea:
ασε που με τη μηχανη, εγω προσωπικα δε μπορω να πηγαινω στο οριο(μου) παρα μονο για μερικα λεπτα. ενω με το αμαξι για ωρες...

Δεν υπάρχει λόγος να απογοητεύεσαι, τη μηχανή την έχεις για να απολαμβάνεις την οδήγηση και όχι (απαραίτητα) να μετράς τα δευτερόλεπτα (με τον ίδιο αμείλικτο ρυθμό πέφτουν :sad: )

Πάντα σε μεικτές διαδρομές (Αθηνα-Καλαμάτα, Αθήνα-Πρέβεζα), overall με μηχανή έχεις καλύτερο χρόνο λογω ακριβώς της καλυτερης Μ.Ω.Τ. που μπορείς να έχεις, είτε αυτή προέρχεται απο τη διήθηση σε κίνηση, ειτε απο την αποφυγή της ουράς των διοδίων είτε απο το γρήγορο προσπερασμα στις στροφές των Χράνων του Irisbus που έχουν τα ΚΤΕΛ Μεσσηνίας...

Απο την άλλη με το αυτοκίνητο πας σερι Καλαματα αν θες, ενω με το μοτορι θες μια στάση για ανεφοδιασμό στα σίγουρα...και μη σου πω άλλη μια για ξεμουδιασμα/κατουρημα/ρεψιμο και άλλα ευγενη αθλήματα :lol:

sniper
12/06/2008, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
...

ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΔΕ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ???

....


Σου ορκίζομαι σε ότι έχω ότι κόντρα με 911 δεν έχω κάνει ποτέ μου.....


με μια S4 όμως έφαγα με το 600 που είχα τότε μια ψ@λιά από εδώ μέχρι το Πύθειο.....

theodosisv
12/06/2008, 17:01
[Q

Απο την άλλη με το αυτοκίνητο πας σερι Καλαματα αν θες, ενω με το μοτορι θες μια στάση για ανεφοδιασμό στα σίγουρα...και μη σου πω άλλη μια για ξεμουδιασμα/κατουρημα/ρεψιμο και άλλα ευγενη αθλήματα :lol: [/B][/QUOTE]

α... οχι οχι... δεν καιει και τοσα το μωρο μου. με παει με τη μια!:D

αλλα για τα ευγενη αθληματα συνηθως κανω 1-2 στασεις...

λες γι αυτο να ειναι ιδιοι οι χρονοι??:rotflmao: :rotflmao:

theodosisv
12/06/2008, 17:03
Μόνο το γκάζι μετράει ?
Ειναι και το prestige στη μέση...αυτο εννοουσα.
:beer: [/B][/QUOTE]

γι αυτο πηρα vfr κι οχι cbr...

ελα πλακα κανω!!!! ολοι ετοιμοι να με φατε παλι...:beer:

DirtRider
12/06/2008, 17:27
Μπες στο Νιρμπουργκρινγκ με το VFR και κοιτα μη πετύχεις κανα ντόπιο πορσικο γιατι θα αγοράσεις όλη τη φετινή σοδειά τσαγιού της Κεϋλανης...
:lol: :lol: :lol:
Μα εκεί και τα Lada 300αρίζουνε...

Επιτρέψτε μου να σας παραθέσω μια δική μου εμπειρία (από την εποχή των σπηλαίων, αλλά δε θα την ξεχάσω ΠΟΤΕ!):

1985...γυρνούσα δικάβαλος με το CBX 750 F (ήταν τότε το δυνατότερο 750 με ολάκερα 92 άλογα...:a13: ) από Χερσόνησο προς Ηράκλειο...χαλαρά και όμορφα στην ΕΟ.

Ξάφνου μας περνάει η ολόλευκη 3άρα Alpina (οι Ηρακλειώτες του τότε ξέρουν ποιά εννοώ) σαν να είμασταν σταματημένοι...

Έχοντας (τότε) φοβερή απέχθεια στα κουτιά ένοιωσα προσβεβλημένος (οι 18 άρηδες καταλαβαίνουν τι εννοώ, οι μεγάλοι ας μην σχολιάσουν) και αποφάσισα να τον βάλω στην θέση του...

Αμ δε....βρε τι στύψημο στο γκάζι...βρε τι πλαγιάσματα...το ρημάδι μου ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...έβλεπα μόνο τα κωλοφάναρά του και γω λυσσούσα όλο και περισσότερο (αφού έλεγα να ξεφορτωθώ τον Δημήτρη πίσω μου εν κινήσει, αλλά...) :evil:

Τελικά κατάφερα να τον πλευρίσω πια μόνο στα πρώτα φανάρια (μετά 15 χλμ άγριου κυνηγητού) και απλά ήθελα πλέον να του δώσω συγχαρητήρια...ήταν η ΠΡΩΤΗ φορά που παραδέχτηκα αυτοκίνητο καθώς και αυτόν που το οδηγούσε...

Εγώ πάντως το πήρα το μάθημά μου τότε και κατάλαβα ότι δε πα να 'χεις ότι μηχανάκι θες... κάπου υπάρχουν 4 ρόδες που θα σε κάνουν να ιδρώσεις (απλά αναφέρω το βίντεο στο Youtube του R1 που σε Autobahn δεν μπορεί να φτάσει Veyron...).

Βρε μ@λ@κίες που κάνει κανείς όταν βγαίνει απ' τ' αυγό...

Ζεύκας
12/06/2008, 17:49
καλά βρε παιδιά εγώ ωσάν άσχετος ερωτώ: οι μηχανές δεν είναι πιο γρήγορες από στάση?
τα νούμερα τρελάθηκαν?

πχ.πόσα αμάξια πιάνουν το 400άρι κάτω από 10" και πόσες μηχανές?
που'σαι ρε reinmeister να μας διαφωτίσεις...

Αυτά όσο αφορά την ευθεία...γιατί στις στροφές κ ένα ραλλάκι στα χέρια ενός χερά μπορεί
να κέρασει τσάι σε μηχανή...

Κ στο νίρμπουργκρινγκ όντως οι μηχανές δεν κάνουν το γυρολόγιο ενός σούπερκαρ...

Τέσπα άλλη μια μάταιη συζήτηση άουτο βέρσους μοτο ξεκίνησε στο διαδυκτιακό μας χωρίο...

Ζεύκας
12/06/2008, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DirtRider
(απλά αναφέρω το βίντεο στο Youtube του R1 που σε Autobahn δεν μπορεί να φτάσει Veyron...)

άμα είναι να συγκρίνουμε μηχανήματα που το ένα κάνει 1,000,000 ευρώ κ το άλλο 13 χιλιάρικα
άστο να πάει στο διάολο! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ταξιδευτής
12/06/2008, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Τέσπα άλλη μια μάταιη συζήτηση άουτο βέρσους μοτο ξεκίνησε στο διαδυκτιακό μας χωρίο...

Οχι, κατσε, ωραια ειναι η συζητηση αυτη ρε! :a014: :a014:

Veyron & R1: http://www.youtube.com/watch?v=WShY1ObPvhQ :wave2:

Sapadak
12/06/2008, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Οχι, κατσε, ωραια ειναι η συζητηση αυτη ρε! :a014: :a014:

Veyron & R1: http://www.youtube.com/watch?v=WShY1ObPvhQ :wave2:


Τη συνεχεια του περναει καντηλα απο διπλα τους γιατι δεν τη βαζεις?

:smokin:

mats8282
12/06/2008, 19:09
Σαν γενικος κανονας απο αυτα που γνωριζω....


Τα αυτοκινητα εχουν καλυτερα περιθωρια για καλυτερα νουμερα σε προσφυση,επιταχυνση,αεροδυναμικη και φρεναρισμα λογω των 4 τροχων κτλ...

Αλλα πρεπει να εχεις μια σωστη βαση να εξελιξεις και ενα πορτοφολι ΝΑ(για εξελιξη ή αγορα)για μια αναλογια κιλων ανα ιππο κατω απο 4:1(λογικα) εκτος των αλλων....

Απο την αλλη δεν υπαρχει αυτοκινητο στα 13,000Ε να συναγωνιζεται αντιστοιχης αξιας μηχανες στην ευθεια ουτε να προσφερει την ιδια κ@υλα...

Και καλο παραδειγμα οι χρονοι ενος motoGP και μιας F1...

2vs4 τροχοι στην μεγιστη δυνατη εξελιξη σημερα....

China is one of the few places that both Moto GP and F1 race over the same course.
05/05/07 Rossi shattered the lap record for Moto GP with a time of 1:58.424
Schumacher's F1 lap record, set in 2004, is 1:32.238

26 δευτερολεπτα τον γυρο....

Ακυρη γενικα η συγκριση αλλα κουβεντα να γινεται....

gdevelek
12/06/2008, 19:17
ο τρελαμένος με γρήγορες μηχανές αργά ή γρήγορα (συνήθως αρκετά γρήγορα) θα πάρει ένα πυραυλάκι των 150+ ίππων και θα ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙ το όνειρό του

ο τρελαμένος με τα πολύ γρήγορα κουτιά πολύ πιο γρήγορα θα πάρει τη σχετική αφίσσα και εκεί θα παραμείνει ώσπου να κλείσει τα μάτια του

Lupo
12/06/2008, 20:35
Ρε παιδιά...
είμαι μεταξύ του να πάρω καινούργια μηχανή επιτέλους ή να πάρω ένα πορσικό.

Τι να κάνω? Με βάλατε σε σκέψεις.
:uplate:

ronin1
12/06/2008, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
γιατί δεν παραδέχεσαι ότι θες να μείνεις να γράφεις μόνος σου?


αν ηθελα να γραφω μονος μου...θα ανοιγα το WORD..:beer: :wave2: :lol: :lol:

theodosisv
12/06/2008, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
ο τρελαμένος με γρήγορες μηχανές αργά ή γρήγορα (συνήθως αρκετά γρήγορα) θα πάρει ένα πυραυλάκι των 150+ ίππων και θα ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙ το όνειρό του

ο τρελαμένος με τα πολύ γρήγορα κουτιά πολύ πιο γρήγορα θα πάρει τη σχετική αφίσσα και εκεί θα παραμείνει ώσπου να κλείσει τα μάτια του

εκει λοιπον που ημουν ετοιμος να δωσω περσι τετοια εποχη, 25.000 ευρο για να παρω golf tsi με πολυ εξτρα εξοπλισμο που ηθελε η μουρη μου, κρατησα το ταπεινο hyundai lantra που ειχα(φερει στα μετρα μου) και πηγα και πηρα καινουργιο tdm. δε με ικανοποιησε και εδω και κανα μηνα εχω το vfr...

τωρα λοιπον εχω και αμαξι και μηχανη:a25:

το αμαξι ομως δεν ξερω γιατι το κραταω ακομα...

madox
12/06/2008, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Σαν γενικος κανονας απο αυτα που γνωριζω....


Τα αυτοκινητα εχουν καλυτερα περιθωρια για καλυτερα νουμερα σε προσφυση,επιταχυνση,αεροδυναμικη και φρεναρισμα λογω των 4 τροχων κτλ...

Αλλα πρεπει να εχεις μια σωστη βαση να εξελιξεις και ενα πορτοφολι ΝΑ(για εξελιξη ή αγορα)για μια αναλογια κιλων ανα ιππο κατω απο 4:1(λογικα) εκτος των αλλων....

Απο την αλλη δεν υπαρχει αυτοκινητο στα 13,000Ε να συναγωνιζεται αντιστοιχης αξιας μηχανες στην ευθεια ουτε να προσφερει την ιδια κ@υλα...

Και καλο παραδειγμα οι χρονοι ενος motoGP και μιας F1...

2vs4 τροχοι στην μεγιστη δυνατη εξελιξη σημερα....

China is one of the few places that both Moto GP and F1 race over the same course.
05/05/07 Rossi shattered the lap record for Moto GP with a time of 1:58.424
Schumacher's F1 lap record, set in 2004, is 1:32.238

26 δευτερολεπτα τον γυρο....

Ακυρη γενικα η συγκριση αλλα κουβεντα να γινεται....


το παραδειγμα σου εν μερη σωστο αλλα μην ξεχνας οτι μια μηχανη motogp ειναι ουσιαστικα μια εξελιγμενη supersport και με λιγες μετατροπες(desmocedici)κυκλοφορει στο δρομο, ενω μια f1 δεν ειναι αυτοκινητο και δεν μπορει με τιποτα να κυκλοφορισει στους δρομους.Ειναι ουσιστικα ενα project σε τεσσερις ροδες που δεν κοντραρεται απο κανενα αλλο μεσο σε μια πιστα.:wave2:

madox
12/06/2008, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Οχι, κατσε, ωραια ειναι η συζητηση αυτη ρε! :a014: :a014:

Veyron & R1: http://www.youtube.com/watch?v=WShY1ObPvhQ :wave2:


η veyron ειναι μια υπερβολικη παπαρια που πινει τσαι σε πιστα ακομα και απο το GTR.

Aμα μιλαμε για ευθειες να φερουμε κανενα busa turbo και μετα τα ξαναλεμε:wave2:

mats8282
13/06/2008, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
το παραδειγμα σου εν μερη σωστο αλλα μην ξεχνας οτι μια μηχανη motogp ειναι ουσιαστικα μια εξελιγμενη supersport και με λιγες μετατροπες(desmocedici)κυκλοφορει στο δρομο, ενω μια f1 δεν ειναι αυτοκινητο και δεν μπορει με τιποτα να κυκλοφορισει στους δρομους.Ειναι ουσιστικα ενα project σε τεσσερις ροδες που δεν κοντραρεται απο κανενα αλλο μεσο σε μια πιστα.:wave2:

Το Ντουκατι ειναι οτι πιο κοντα μπορεις να παρεις σε MotoGp μηχανημα και παλι ειναι μακρια αλλα οι υπολοιπες δεν εχουν καμμια σχεση με τις αγωνιστικες...Καταρχας πολυ βαρυτερες....ειναι 70-80 αλογα κατω..Φρενα,μοτερ,πλαισια και αναρτησεις ειναι εντελως αλλου....

F1 k motogp ειναι οτι καλυτερο εχει να δειξει η σημερινη τεχνολογια στις πιστες σε 4 και 2 ροδες....Και αυτο ηθελα να αναδειξω....Και τα σημεια που χανει η μοτο κατα κρατος ειναι φρενα,εσωτερικο στροφης και εξοδος....Εκει δηλαδη που οι 4 ροδες με κατι λαστιχα μισο μετρο το καθενα βρισκουν προσφυση να βαλουν κατω πολλα αλογα και G....Ασε που εχουν και καλυτερη αναλογια κιλων ανα ιππο,αεροδυναμικη(downforce κτλ κτλ)....

Οπως και να το κανουμε τα τετρατροχα εχουν πιο πολλες δυνατοτητες εξελιξης απο τα διτροχα με την σημερινη τεχνολογια.....


ΥΓ Αμα θες κατι μονο για ευθειες πας περνεις ενα προηγουμενο Skyline του ριχνεις τα λεφτα της διαφορας με την Veyron και μετα φερε και Hayabusa με 3 τουρμπο :winka:

DirtRider
13/06/2008, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Τη συνεχεια του περναει καντηλα απο διπλα τους γιατι δεν τη βαζεις?

:smokin:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Στα ανέκδοτα...γρήηηηηγορα...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
13/06/2008, 11:58
ο ζητημας ειναι τεραστιος...

με πολυ απλα κατανοητα λογια ,αρχικα παιζει ρολο η αναλογια κιλων ανα ιππο και απο καποια στιγμη και μετα, που ξεπερνιεται η αδρανεια του οχηματος, παιζει ρολο η καθαρη ιπποδυναμη και η αεροδυναμικη...(εκει τον πινουμε οι μοτοσυκλεττισται...τον στραγγιζουμε για την ακριβεια,μια και συγκριτικα με ενα οποιοδηποτε αξιοπρεπες σχεδιαστικα αυτοκινητο με σοβαρη ιπποδυναμη,εχομεν αεροδυναμικη καθεδρικου ναου...γοτθικου ρυθμου για την ακριβεια...)

επιπροσθετως...αν μιλησουμε για καμια τετρακουνα με 450-500 αλογακια και launch control,(αυτο που ο οποιοσδηποτε κουλος παταει τερμα γκαζι ,αφηνει τον συμπλεκτη και ξεκιναει σαν να εκτοξευεται απο κανονι) τοτε μιλαμε για ιστοριες μεταξωτων ρομπων,διπλοφαρδων με χρυσα κουμπια και στρας...και μετα τα 270-280 που εμεις θα παλευουμε με τον αιολο,ο τυπος θα αλλαζει κομματι στο cd και θα μας οδηγει στο πιο κοντινο καφε για πρασινο τσαι που καιει και τις τοξινες...

εαν λαβουμε υπ οψιν και την ολισθηροτητα των δρομων...πικρα...

τωρα...σε ιδανικες συνθηκες,με κορυφαιο μοτοσυκλετιστη εκκινησακια, και 400 μετρα το συζηταμε...

για στροφες δεν συζηταμε καθολου...εκει μετραμε τις διαφορες με συνοικιες...

καμμενα χαρτια ειμαστε με λιγα λογια,εκτος εαν εχουμε μηχανακι σαν το δικο μου:D που για να με περασει αμαξι πρεπει να ειναι τουλαχιστον 600 κατω...κι αυτο φυσικα μεχρι τα 310...μετα κι εγω απολαμβανω τα κωλοφαναρα του...

χαρακτηριστικο παραδειγμα...

porsche 997 turbo γνωστου με 580 στροφαλο(καμια 470αρα κατω και περιπου 90 κιλα ροπη) κι εγω δικαβαλος με 186(τοτε:D ) κατω, με ανοιγμα απο τα 100...
του εφευγα ελαχιστα(δυο τρια μηχανακια),σταθεροποιουμασταν γυρω στα 270 και στα 300 ηταν διπλα μου με τασης φυγης...μονοκαβαλος μεχρι και την τελικη μου( 309 πραγματικα) θα εμενα σιγουρα μπροστα,αλλα μιλαμε για ενα νορμαλ πορσικο με περιφερειακα μονο...

με μια μαρανελο που ειχα ανοιξει απο 1η ουσιαστικα,μεχρι τα 250-260 που πηγαμε εφαγε ανελεητο ξυλο,αλλα μιλαμε για πισοκουνα και κουλαδι οδηγο...

εν ολιγοις,με νορμαλ μηχανακι,οτι και να ναι αυτο,και τουτου με 400-500 αλογακια(και κυκλοφορουν παααρα πολλα τετοια ελλαδα),τυχη δεν υπαρχει...we drink it...

:lol:

PortisHead
13/06/2008, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ο ζητημας ειναι τεραστιος...

με πολυ απλα κατανοητα λογια ,αρχικα παιζει ρολο η αναλογια κιλων ανα ιππο και απο καποια στιγμη και μετα, που ξεπερνιεται η αδρανεια του οχηματος, παιζει ρολο η καθαρη ιπποδυναμη και η αεροδυναμικη...(εκει τον πινουμε οι μοτοσυκλεττισται...τον στραγγιζουμε για την ακριβεια,μια και συγκριτικα με ενα οποιοδηποτε αξιοπρεπες σχεδιαστικα αυτοκινητο με σοβαρη ιπποδυναμη,εχομεν αεροδυναμικη καθεδρικου ναου...γοτθικου ρυθμου για την ακριβεια...)

επιπροσθετως...αν μιλησουμε για καμια τετρακουνα με 450-500 αλογακια και launch control,(αυτο που ο οποιοσδηποτε κουλος παταει τερμα γκαζι ,αφηνει τον συμπλεκτη και ξεκιναει σαν να εκτοξευεται απο κανονι) τοτε μιλαμε για ιστοριες μεταξωτων ρομπων,διπλοφαρδων με χρυσα κουμπια και στρας...και μετα τα 270-280 που εμεις θα παλευουμε με τον αιολο,ο τυπος θα αλλαζει κομματι στο cd και θα μας οδηγει στο πιο κοντινο καφε για πρασινο τσαι που καιει και τις τοξινες...

εαν λαβουμε υπ οψιν και την ολισθηροτητα των δρομων...πικρα...

τωρα...σε ιδανικες συνθηκες,με κορυφαιο μοτοσυκλετιστη εκκινησακια, και 400 μετρα το συζηταμε...

για στροφες δεν συζηταμε καθολου...εκει μετραμε τις διαφορες με συνοικιες...

καμμενα χαρτια ειμαστε με λιγα λογια,εκτος εαν εχουμε μηχανακι σαν το δικο μου:D που για να με περασει αμαξι πρεπει να ειναι τουλαχιστον 600 κατω...κι αυτο φυσικα μεχρι τα 310...μετα κι εγω απολαμβανω τα κωλοφαναρα του...

χαρακτηριστικο παραδειγμα...

porsche 997 turbo γνωστου με 580 στροφαλο(καμια 470αρα κατω και περιπου 90 κιλα ροπη) κι εγω δικαβαλος με 186(τοτε:D ) κατω, με ανοιγμα απο τα 100...
του εφευγα ελαχιστα(δυο τρια μηχανακια),σταθεροποιουμασταν γυρω στα 270 και στα 300 ηταν διπλα μου με τασης φυγης...μονοκαβαλος μεχρι και την τελικη μου( 309 πραγματικα) θα εμενα σιγουρα μπροστα,αλλα μιλαμε για ενα νορμαλ πορσικο με περιφερειακα μονο...

με μια μαρανελο που ειχα ανοιξει απο 1η ουσιαστικα,μεχρι τα 250-260 που πηγαμε εφαγε ανελεητο ξυλο,αλλα μιλαμε για πισοκουνα και κουλαδι οδηγο...

εν ολιγοις,με νορμαλ μηχανακι,οτι και να ναι αυτο,και τουτου με 400-500 αλογακια(και κυκλοφορουν παααρα πολλα τετοια ελλαδα),τυχη δεν υπαρχει...we drink it...

:lol:


ΕΥΓΕ.....κάντε το sticky....για να λέμε τα συκα-συκα και τη σκαφη-σκαφη.

McGyver
13/06/2008, 12:12
Σιγά τ' αυγά...

Εμένα με το Sprint, επιστρέφοντας από Β. Εύβοια, με έχει περάσει Suzuki Alto...

:p

Για να μη θυμηθώ μια παλιά ιστορία με έναν τράκτορα και 775 (400+250+125) κυβικά...

sniper
13/06/2008, 12:20
Αμήν!

Θενκιου Ρέιν.....

Κάντε ένα πείραμα όσοι δεν πιστεύετε τα παραπάνω..... Πάμε σ' ένα φανάρι και περιμένουμε να έρθει δίπλα μας ένα 2λιτρο A4 TFSI Quattro.... (Γύρω στα 200 αλογάκια και με ABS,ESP,8AB και με 44.000Ε κυκλοφορουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ανάμεσά μας) και ξεκινήστε μαζί...... ΜΕ ΟΤΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΕΛΕΤΕ (και δεν σας λένε Μπουστα κλπ) !

1. Θα φάτε τόσο χώμα (αν δεν φάτε καπάκι ή δεν σας σβήσει) στην εκκίνηση που θα το ξανασκεφτείτε.
2. Σε κλειστό στροφιλίκι τον έχουμε πιει τόσο πολύ όσο λέει ο Ρέιν παραπάνω
3. Σε ανοιχτό στροφιλίκι, μας περνάει από πάνω και τραβάει και τζούρα τσιγάρο αφού αφήσει τον καφέ
4. Όταν τελειώσει η παραπάνω διαδικασία, βγαίνει, κλειδώνει και πάει να παίξει και λίγο μπασκετάκι ενώ εμείς θέλουμε 2 σκέτους καφέδες κι ένα πακέτο τσιγάρα να αναπολήσουμε τις πόσες φορές νοιώσαμε τους αρχαγγέλους να πηγαίνουμε δικάβαλλο.....


Αν μιλήσουμε για τα αυτοκίνητα που λέει ο Rein 350+ κάτω.... γεια σας...

theodosisv
13/06/2008, 12:22
αχ... ενα περιστατικο εγραψα και ξεσπασε σαλος ...:eek: :eek:

μηπως θα επρεπε να αλλαξουμε παλι ονομα στη συζητηση και να τη βαλουμε στις αντιπαραθεσεις?

:beer:

sniper
13/06/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
αχ... ενα περιστατικο εγραψα και ξεσπασε σαλος ...:eek: :eek:

μηπως θα επρεπε να αλλαξουμε παλι ονομα στη συζητηση και να τη βαλουμε στις αντιπαραθεσεις?

:beer:

Μπα....


Όλοι μας τις αγαπάμε τις μηχανές (τουλάχιστον αυτό λέμε) και χαλάμε χρόνο και πολύ χρήμα για να τις έχουμε.

Αυτό όμως δεν μας κάνει και γρήγορους.

Γρήγοροι είμαστε μόνο μέσα στην κίνηση κι αυτό λόγω ικανότητας ελιγμών...

Η αλήθεια είναι αυτή, μας αρέσει ή όχι.

Η μηχανή σου δίνει άλλα πράγματα... στον καθένα κάτι διαφορετικό.

byron
13/06/2008, 12:35
Και για να μας φύγει και κάθε αμφιβολία, δείτε τους χρόνους των MotoGp στο Mugello.

Οχι σε σύγκριση με F1 που είναι έτη φωτός, αλλά με αγωνιστικά αυτοκίνητα.

Αν δεν κάνω λάθος είναι 15-20 sec στον γύρο.

mats8282
13/06/2008, 12:35
Αν διαβασεις οσα εχω γραψει συμφωνω οτι τα υπεραυτοκινητα/κωλοφτιαγμενα ειναι πιο γρηγορα απο τις μοτοσυκλετες...

Αλλα το A4 ρε φιλε δεν νομιζω...Εκτος αν το φαναρι το εχουν βαλει σε παγοδρομιο...

the 2.0-litre turbocharged FSI quattro. Still, careful tuning has pushed power from 197bhp to 217bhp, enough to shave a third-of-a-second off the 0-60mph time, dropping it to 6.9 seconds. Top speed is now 152mph

6.9 για τα 100 ειναι ο χρονος των 1000 για τα 200....

Στο στροφιλικι τωρα εξαρταται...Στις Σερρες ειναι πιο γρηγορο απο ενα R1??Στον Τυμφρηστο σιγουρα ειναι....

sniper
13/06/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
...

Αλλα το A4 ρε φιλε δεν νομιζω...Εκτος αν το φαναρι το εχουν βαλει σε παγοδρομιο...

the 2.0-litre turbocharged FSI quattro. Still, careful tuning has pushed power from 197bhp to 217bhp, enough to shave a third-of-a-second off the 0-60mph time, dropping it to 6.9 seconds. Top speed is now 152mph

6.9 για τα 100 ειναι ο χρονος των 1000 για τα 200....

Στο στροφιλικι τωρα εξαρταται...Στις Σερρες ειναι πιο γρηγορο απο ενα R1??Στον Τυμφρηστο σιγουρα ειναι....


Δεν ξέρω, αλλά με το μικρό το Quattro έχω περάσει την Υλίκη με +30 από το max που την έχω περάσει με το CBR..... Δεν είμαι μέτρο σύγκρισης εγώ αλλά φαντάσου τι κάνει κάποιος που ξέρει να οδηγεί κουτί τετρακούνητο....

Νύχτα ήταν και είχε βρέξει κιόλας :eyepop:

theodosisv
13/06/2008, 12:44
κοιτα, κατα μια εννοια γρηγοροι ειμαστε...

ο μεσος ορος οχηματων κινειται πιο αργα απο μας, ειτε λογω κινησης, ειτε λογω δυναμης...

ποσο συχνα σας προσπερνουν αυτοκινητα??

και βεβαια δεν ειναι το ζυτουμενο η ταχυτητα, αλλο ειναι αυτο που δινει η μηχανη...

οταν ομως ειχα 2,5 ωρες ως την ωρα που δουλευα στην αθηνα και ημουν καλαματα και ηταν πρωτομαγια, εφτασα ακριβως στην ωρα μου και πηγαινα χαλαρα. με το αμαξι εκεινη τη μερα θα ηθελα τουλαχιστον 4ωρες ως το χαιδαρι, 20-30 λεπτα ως το κεντρο και μιση ωρα να παρκαρω. ενω με το μοτο χρειαστηκα 5 λεπτα να βγαλω τον εξοπλισμο...
:cool:

mats8282
13/06/2008, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν ξέρω, αλλά με το μικρό το Quattro έχω περάσει την Υλίκη με +30 από το max που την έχω περάσει με το CBR..... Δεν είμαι μέτρο σύγκρισης εγώ αλλά φαντάσου τι κάνει κάποιος που ξέρει να οδηγεί κουτί τετρακούνητο....

Νύχτα ήταν και είχε βρέξει κιόλας :eyepop:

Δηλαδη πανω απο 210-215 δεν εχεις παει με το CBR στην Υλικη?Το Audi λενε για 240-245 τελικη...Οποτε αν περασες τελικιασμενος +30 χλμ απο το CBR τοσα βγαινουν....

Για το 954 μιλαμε ετσι?

Μικρο quattro πιο εννοεις?

sniper
13/06/2008, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
...

Μικρο quattro πιο εννοεις?

το 1.8Τ


Φίλε μου.... δεν πάω με τόσα με το CBR (συνήθως κι ιδίως στους δημόσιους δρόμους) γιατί δεν θέλω να βρω μπροστά μου κάτι και να γίνω νούμερο στατιστικής και είδηση στις 8. Δεν νομίζω να με συγχωρέσουν τα 2 παιδιά μου.

Με το quattro περνάς από εκεί με 200+ χωρίς να προβληματίζεσαι ιδιαίτερα.... ε και στραβή να γίνει έχεις 2 τόνους σίδερα να σε "προστατεύσουν" (όσο μπορούν).

McGyver
13/06/2008, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ε και στραβή να γίνει έχεις 2 τόνους σίδερα να σε "προστατεύσουν" (όσο μπορούν).

ΔΕΝ μπορούν να σε προστατεύσουν 2 τόνοι σίδερα στα 200+ ρε Νίκο...

mats8282
13/06/2008, 13:07
Σωστος :)


Απλα μου εκανε εντυπωση...Γιατι Υλικη κατι τυπακια που δεν εχουν υποχρεωσεις και ειναι καυλογκαζοι και στριφτεροι πανε κοντα τελικες με κατι 1000αρια,05 και μετα, και στις πιο πολλες στροφες 250+....210-215 εχω περασει με το GSR απο εκει χωρις να ειμαι πιλοτος και χωρις να ειμαι τερμα κατω...Και αυτο γιατι δεν ανεβαζε αλλο με εμενα κρεμασμενο στο πλαι :D


Αν ειχα τετοιες υποχρεωσεις παντως δεν νομιζω να το εκανα :beer:

vassilis88
13/06/2008, 13:15
στο δρομο οκ λογικο να χανουν τα μηχανακια. στο περιοδικο drive εχω δει καλυτερο χρονο 1.30 απο ferrari 430 στις σερρες. αυτον τον χρονο δν τον εχουν πολλοι με μηχανακια? κ captain αμα παει ο τουριστας με το vfr nurburgring λογικο να φαει ξυλο απ το ντοπιο μ3 κ 911. ο ντοπιος με το ρ1 ειναι το θεμα πως θα τα παει. κ η συγκεκριμμενη πιστα δν ειναι κ για μηχανακια, ουτε ασφαλτο εχει καλη οσο πρεπει, ουτε διαφυγες.. αν το ιδιο ατομο γυρισει με μηχανακι κ αμαξι για πρωτη φορα λογικο να παει πολυ πιο γρηγορα με αμαξι, ειναι mind thing, δν μπορεις να πιεσεις τερμα το μηχανακι βλεποντας το δεντρο στα 5 μετρα.

sniper
13/06/2008, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
....210-215 εχω περασει με το GSR απο ....

....


Μου θύμισες ένα φιλαράκι που πέρναγε κάποτε από Υλίκη με 210+ με FZS600 κι έστριβε και τσιγάρο με το άλλο χέρι..... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Εσύ με το γυμνό περνάς από Υλίκη με 210-215 και ήσουν και κρεμασμένος στο πλάι;


Σόρρυ ρε φίλε αλλά αυτά δεν γίνονται.... πάνω από τα 170 σε γυμνό μηχανάκι βάζεις αλυσίδες για να μην σε πάρει ο αέρας κι εσύ κρεμιέσαι; :rolleyes:

Giorgos19
13/06/2008, 13:40
Μου αρεσει που επιτελους συζηταμε ηρεμα!:)


Να πω και γω την βλακιουλα μου....Η εκρηξη αδρεναλινης που εχω (ειχα :sad: ) με την μηχανη δεν μπορει να μου την δωσει κανενα αμαξι...Εχω μπει σε Μ3 φιλου (ψιλοφτιαγμενο κιολας,οποτε ποσα να ητανε?350?360?) και το ανοιγε...Δεν λεω ειχε δυναμη αλλα το μονο που ενιωθες ηταν ενα κολληματακι στο καθισμα και παπαλα!Ενω με την μηχανη την νιωθεις ρε παιδι μου,οτι θελει να σου φυγει απο τα χερια!

sniper
13/06/2008, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Μου αρεσει που επιτελους συζηταμε ηρεμα!:)


Να πω και γω την βλακιουλα μου....Η εκρηξη αδρεναλινης που εχω (ειχα :sad: ) με την μηχανη δεν μπορει να μου την δωσει κανενα αμαξι...Εχω μπει σε Μ3 φιλου (ψιλοφτιαγμενο κιολας,οποτε ποσα να ητανε?350?360?) και το ανοιγε...Δεν λεω ειχε δυναμη αλλα το μονο που ενιωθες ηταν ενα κολληματακι στο καθισμα και παπαλα!Ενω με την μηχανη την νιωθεις ρε παιδι μου,οτι θελει να σου φυγει απο τα χερια!


Να μπεις σε αμάξι με λιγότερα άλογα απο την Μ3 ή ακόμα και στην Μ3 και να την οδηγήσει κάποιος που ξέρει (πισωκούνα γαρ) στο Σουνιο...

Μετά το ξανασυζητάμε..... σαν να συγκρίνεις sabre με 2λιτρο είναι..... :D

Giorgos19
13/06/2008, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Μετά το ξανασυζητάμε..... σαν να συγκρίνεις sabre με 2λιτρο είναι..... :D


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ναι σε αυτο δεν αντιλεγω!Απλα εμεις ανοιγαμε ευθειες.Και αυτο που λες Νικο δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλοι που μπορουν να το κανουν!Να ντριφταρουν σε μια στροφη ναι ok αλλα ολοκληρη διαδρομη θελει τρομερα χερια.

sniper
13/06/2008, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ναι σε αυτο δεν αντιλεγω!Απλα εμεις ανοιγαμε ευθειες.Και αυτο που λες Νικο δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλοι που μπορουν να το κανουν!Να ντριφταρουν σε μια στροφη ναι ok αλλα ολοκληρη διαδρομη θελει τρομερα χερια.


Νομίζεις ότι πολλοί που έχουν μηχανές πάνω απο 400cc μπορούν και τις πηγαίνουν τάπα συνέχεια; :winka:

Giorgos19
13/06/2008, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Νομίζεις ότι πολλοί που έχουν μηχανές πάνω απο 400cc μπορούν και τις πηγαίνουν τάπα συνέχεια; :winka:


Οχι (τρανο παραδειγμα ειμαι εγω :lol: ) αλλα πιστευω οτι ειναι περισσοτεροι απο αυτους που μπορουν να πανε ταπα ή driftαριστοι με Μ3 το Σουνιο!

p@nos
13/06/2008, 14:01
Παιδια η μηχανη αναλογα με τον αναβατη κανονιζεται αν θα κινηθει πιο γρηγορα η πιο αργα απο αυτοκινητο.Με παρα πολυ ικανο αναβατη μπορει να κινηθει πιο γρηγορα, αλλα ειναι και ο βαθμος επικινδηνοτητας που μπαινει στη μεση μεσα,ειδικα στους δημοσιους δρομους.Και για να το διασταυρωσετε αυτο δειτε τους χρονουν που κανουν αυτοκινητα και μηχανες στις 2 ελληνικες πιστες.

Τωρα οσο αφορα το Nurburgring, μιλαμε για την δυσκολοτερη και απετητηκοτερη πιστα του πλανητη,καθως και την πιο επικινδυνη, μιας και πολλοι εχουν σκοτωθει εκει μεσα και δεν υπαρχει κανενα σημειο στο οποιο να εχει αμμοπαγιδες κλπ,μονο μπαριερες, γι'αυτο εχει και το παρατσουκλη πρασινη κολαση.

Μηχανη στο nr εχει γυρισει το '80 με ενα honda 750 στο 7:40, χρονος που κανουν τα σημερηνα supercars.Οστοσο οποιοσδηποτε απο μας δε θα επεφτε κατω απ'το 10λεπτο σε αυτη την πιστα με αυτοκινητο η μηχανη.Απλα το θεμα ειναι οτι η μηχανη για να παει θελει πολυυυυυυυυυυ περισσοτερο τσαμπουκα και σφιξιμο στο στομαχη απ'οτι το αμαξι, που απα γυριζεις το τιμονι,και μπαινεις πολυ πιο γρηγορα στις στροφες.

Giorgos19
13/06/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Παιδια η μηχανη αναλογα με τον αναβατη κανονιζεται αν θα κινηθει πιο γρηγορα η πιο αργα απο αυτοκινητο.Με παρα πολυ ικανο αναβατη μπορει να κινηθει πιο γρηγορα, αλλα ειναι και ο βαθμος επικινδηνοτητας που μπαινει στη μεση μεσα,ειδικα στους δημοσιους δρομους.Και για να το διασταυρωσετε αυτο δειτε τους χρονουν που κανουν αυτοκινητα και μηχανες στις 2 ελληνικες πιστες.

Τωρα οσο αφορα το Nurburgring, μιλαμε για την δυσκολοτερη και απετητηκοτερη πιστα του πλανητη,καθως και την πιο επικινδυνη, μιας και πολλοι εχουν σκοτωθει εκει μεσα και δεν υπαρχει κανενα σημειο στο οποιο να εχει αμμοπαγιδες κλπ,μονο μπαριερες, γι'αυτο εχει και το παρατσουκλη πρασινη κολαση.

Μηχανη στο nr εχει γυρισει το '80 με ενα honda 750 στο 7:40, χρονος που κανουν τα σημερηνα supercars.Οστοσο οποιοσδηποτε απο μας δε θα επεφτε κατω απ'το 10λεπτο σε αυτη την πιστα με αυτοκινητο η μηχανη.Απλα το θεμα ειναι οτι η μηχανη για να παει θελει πολυυυυυυυυυυ περισσοτερο τσαμπουκα και σφιξιμο στο στομαχη απ'οτι το αμαξι, που απα γυριζεις το τιμονι,και μπαινεις πολυ πιο γρηγορα στις στροφες.

Σωστος,απλα απο ενα σημειο και μετα και το αμαξι θελει χερια!

:beer: :beer: :beer:

McGyver
13/06/2008, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Σωστος,απλα απο ενα σημειο και μετα και το αμαξι θελει χερια!

:beer: :beer: :beer:

@@™ θέλει...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mats8282
13/06/2008, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μου θύμισες ένα φιλαράκι που πέρναγε κάποτε από Υλίκη με 210+ με FZS600 κι έστριβε και τσιγάρο με το άλλο χέρι..... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Εσύ με το γυμνό περνάς από Υλίκη με 210-215 και ήσουν και κρεμασμένος στο πλάι;


Σόρρυ ρε φίλε αλλά αυτά δεν γίνονται.... πάνω από τα 170 σε γυμνό μηχανάκι βάζεις αλυσίδες για να μην σε πάρει ο αέρας κι εσύ κρεμιέσαι; :rolleyes:

Μεχρι τα 170 δεν με πειραζει πολυ ο αερας...Μην ειναι και κοντρα βεβαια....Απο εκει και πανω πιεζει σβερκο πιο πολυ και μετα τα 200 ειναι ψιλοδραμα με το Arai και τις αεροτομες....Τουλαχιστον σε εμενα,στο 1.85 μου και στα 95+ κιλα μου....Δεν μπορεις να πας πολυ ωρα με πανω απο 170-180 χωρις συνεπειες(Σε λαιμο και σβερκο) αλλα τα λιγα χλμ της Υλικης αντεχω μια χαρα....

Και οπως ειπα και πριν...

210-215 στην Υλικη ανετα και το μηχανακι δεν ανεβαζε αλλο....Σε ελαχιστες καμπες αριστερες(απο Λαμια ερχομουνα), που δεν βλεπεις τι υπαρχει πισω απο το διαχωριστικο,εκοψα κατω απο 190...

Συγνωμη κιολας....

Giorgos19
13/06/2008, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
@@™ θέλει...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
13/06/2008, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
....

Και οπως ειπα και πριν...

210-215 στην Υλικη ανετα και το μηχανακι δεν ανεβαζε αλλο....Σε ελαχιστες καμπες αριστερες(απο Λαμια ερχομουνα), που δεν βλεπεις τι υπαρχει πισω απο το διαχωριστικο,εκοψα κατω απο 190...

Συγνωμη κιολας....

Kαλά... κι εγώ έχω ένα γνωστό που περνάει με 270 απο την Υλίκη ξύνοντας....

Αλλά όταν το λέει αυτό ή γκόμενα πάει να βγάλει ή μιλάει σε φίλους του ανηψιού του, μαθητές γυμνασίου....

Συγνώμη κιολας....

sniper
13/06/2008, 14:25
Οι κάτοχοι βεστρώμ μπορουν να συνεισφέρουν στην κουβέντα μας.

Εδώ πιάνει 210 το gsr.... δεν θα τα πιάνει και το Βεστρώμ; :rolleyes:

p@nos
13/06/2008, 14:26
Και νομιζω οτι μερικοι θα πρεπει να σταματησουν ρε παιδια να ειναι κολλημενοι μονο με τις μηχανες.

Και τα αυτοκινητα ειναι πολυ διασκεδαστικα να τα οδηγας και πολυ ευχαριστα.

Αλλα τωρα μη συγκρινουμε τα υπεροπλα της μηχανοκινησης οπως 911 turbo η φερραρι κλπ, ειναι ιεροσυλια οπως να το κανουμε:lol:

Αυτα τα βλεπεις και σου τρεχουν τα σαλια, τα θαυμαζεις και σου προκαλουν δεος μονο και μονο που τα βλεπεις.Ακομα θυμαμαι τι επαθα οταν ειχα δει μια 599 στην Κηφισιας και εγινα τρενακι απο πισω της για να την καμαρωνω:lol:

mats8282
13/06/2008, 14:27
Ε καλα....Εγω σου λεω για 210-215 και εσυ μου λες για 210+ με το ενα και στο αλλο τσιγαρο και 270(αγνωστων λοιπων στοιχειων) και αν ξυνει....

Ποιος ειναι ο υπερβολικος εδω....Αληθεια GSR εχεις οδηγησει ποτε?

mats8282
13/06/2008, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Οι κάτοχοι βεστρώμ μπορουν να συνεισφέρουν στην κουβέντα μας.

Εδώ πιάνει 210 το gsr.... δεν θα τα πιάνει και το Βεστρώμ; :rolleyes:

227-228 στην ευθεια με εμενα πανω και 236 σε γκρεμο εξω απο τον Βολο....Κοντερ παντα μιλαμε...

sniper
13/06/2008, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Ε καλα....Εγω σου λεω για 210-215 και εσυ μου λες για 210+ με το ενα και στο αλλο τσιγαρο και 270(αγνωστων λοιπων στοιχειων) και αν ξυνει....

Ποιος ειναι ο υπερβολικος εδω....Αληθεια GSR εχεις οδηγησει ποτε?



Πες μας ότι πάει καλύτερα κι από gsxr600 (τα 750 και 1000 θα τα πιάσουμε μετά).... :rolleyes:

sniper
13/06/2008, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
227-228 στην ευθεια με εμενα πανω και 236 σε γκρεμο εξω απο τον Βολο....Κοντερ παντα μιλαμε...




Βεστρώμ έπρεπε να πάρεις....

Cpt. Haddock
13/06/2008, 14:30
:wacko:


133416

p@nos
13/06/2008, 14:31
Ρε παιδια ελεος κοφτε το...

Αν θελετε πειτε κατι σχετικο με το thread.


Αν θελετε τσακωθειτε με πμ

mats8282
13/06/2008, 14:50
Γιατι ποιος τσακωνεται??

Για να δουμε τι λεγαμε πριν κοντα 2 χρονια στο αντιστοιχο thread στα μοντελα....


Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Στην αττικη οδο προς αεροδρομιο απο βαρης κορωπιου πηγα με 220 πανω σε μια αριστερη παρατεταμενη.Χαραξα μια πορεια και αυτο ηταν.
Εμεινε ακλονητο.....

ΤΟ GSR ειναι καταπληκτικο μηχανακι για να σε μθεισει στα μυστικα των στροφων και της γρηγορης οδηγησης.


Αρχικά δημιουργήθηκε από kostiZ
ΠΑΙΔΕΣ ΕΓΩ ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΚΥΛΗΝΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΣΚΑΛΑ ΕΠΙΑΣΑ 220.... ΠΟΛΥ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΟ ΜΗΤΟΡΙ


Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Υστερα απο ενα ωραιο 3ημερο 900 χλμ Αθηνα-Βολο-Πλαταμωνα μπορω να πω 3 πραγματα....
1ο) οπου στροφη(+καμπη) και χαρα τουλαχιστον μεχρι τα 215 που ειδα στην Υλικη(αλλα το ατιμο το Audi S6 δεν το εφτασα :p )
3ο)235 ειναι αρκετα για γυμνο :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από ystefanidis
prin liges meres sas ipa oti de blepo to konter na leei tipote pano apo 226km...
paides simera to lipon to konter egrapse 241km....(xoris zelatina)mou to legan k de to pisteya...kai akomi pisteyo oti to moter anoigi...


Βαριεμαι να ψαξω για αλλα και επειδη δεν πιστευατε ουτε τα 228 εβαλα και 220 σε καμπες κτλ....Αν τωρα ειμαστε ολοι ψευτες τι να σας πω....Φιλος δικος μου με 1000 Κ7 μου ειπε 243(στο δικο μου) αλλα αυτος ειναι 65 κιλα και 1.70.....Στην εθνικη μετα την Πατρα....Με περιμενε παρακατω γιατι με το Κ7 εκτος απο ενα ανοιγμα 272(μαμα μου) με 6η ειμουνα 150-160....

Παντα μιλαμε κοντερ....

Το σταματαω εδω...

YG
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πες μας ότι πάει καλύτερα κι από gsxr600 (τα 750 και 1000 θα τα πιάσουμε μετά).... :rolleyes:

Ελεος....

Giorgos19
13/06/2008, 15:00
Δεν ειναι επι του παροντος,αλλα οντως αυτο που ειχα γραψει στο quote του mats ειναι αληθεια.Τοσα ειχα δει με το gsrακι

sniper
13/06/2008, 15:17
ΟΚ σας πιστεύουμε....


To γυμνό gsr με τα 98 άλογα στο στρόφαλο πάνε με 240+


Αμα γράψω ότι το 954 πάει με 400, gsxr750 του Θάνος πάει με 450, το μπουσα του gixxerpap με 650 και το μπουσα του rein με 1.3 Mach μην τολμήσει κανένας να το αμφισβτήσει γιατί όλοι τους θα συμφωνήσουν μαζί μου.

mats8282
13/06/2008, 15:20
Τι να κανουμε ρε φιλε....Να μην πουμε τι βλεπουμε στο κοντερ?Οποτε θες κανονισε,στειλε πμ,να βρεθουμε Αττικη οδο να στο δωσω....Τι αλλο να πω πια...

gixxerpap
13/06/2008, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ΟΚ σας πιστεύουμε....


To γυμνό gsr με τα 98 άλογα στο στρόφαλο πάνε με 240+


Αμα γράψω ότι το 954 πάει με 400, gsxr750 του Θάνος πάει με 450, το μπουσα του gixxerpap με 650 και το μπουσα του rein με 1.3 Mach μην τολμήσει κανένας να το αμφισβτήσει γιατί όλοι τους θα συμφωνήσουν μαζί μου.


με gps παρακαλω, όχι κοντερίσια και αηδίες .....:lol:

Cpt. Haddock
13/06/2008, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
με gps παρακαλω, όχι κοντερίσια και αηδίες .....:lol:

+1 :smokin:

byron
13/06/2008, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ΟΚ σας πιστεύουμε....


To γυμνό gsr με τα 98 άλογα στο στρόφαλο πάνε με 240+


Αμα γράψω ότι το 954 πάει με 400, gsxr750 του Θάνος πάει με 450, το μπουσα του gixxerpap με 650 και το μπουσα του rein με 1.3 Mach μην τολμήσει κανένας να το αμφισβτήσει γιατί όλοι τους θα συμφωνήσουν μαζί μου.

Ρε sniper ποιός λέει για 240; 220 κοντέρ λένε τα παιδιά. Που είναι το θέμα δλδ; 200+ δεν βγάζει πραγματικά;;:confused:

Giorgos19
13/06/2008, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ΟΚ σας πιστεύουμε....


To γυμνό gsr με τα 98 άλογα στο στρόφαλο πάνε με 240+


Αμα γράψω ότι το 954 πάει με 400, gsxr750 του Θάνος πάει με 450, το μπουσα του gixxerpap με 650 και το μπουσα του rein με 1.3 Mach μην τολμήσει κανένας να το αμφισβτήσει γιατί όλοι τους θα συμφωνήσουν μαζί μου.

Νικο,δεν μιλησε κανενας για 240!Εγω μεχρι 228 ειχα δει και δεν πηγαινε παραπανω.Τωρα αν το κοντερ εκλεβε της Παναγιας τα ματια τι να πω!

mats8282
13/06/2008, 15:22
Καποιοι ειπαν και 240....Δεν ξερω....

Εγω ειπα,και πεσανε να με φανε,227-228 στην ευθεια και 236 σε γκρεμο εξω απο το Βολο....Κοντερ παντα....


Δειτε και αυτο γυρω στο 7:30 και 8:30....

http://www.youtube.com/watch?v=y2KrX02md3Y


ΥΓ Πανω απο 215 πραγματικα δεν νομιζω να ειναι τα 230 κοντερ...
ΥΓ2 Και μιας και δεν το ειχα δει αυτο κοιταξτε στο τελος του 9' και αρχες του 10....Απιστοι Θωμαδες... :smokin:

sniper
13/06/2008, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ρε sniper ποιός λέει για 240; 220 κοντέρ λένε τα παιδιά. Που είναι το θέμα δλδ; 200+ δεν βγάζει πραγματικά;;:confused:

Εσύ σήμερα μετά την δουλειά να πας σε γιατρό....

τι σου συμβαίνει ρε Βύρωνα; :rolleyes:


1. Πραγματικά 220 ούτε για ανέκδοτο.
2. Και να πιάσει κοντερίσια 220 τι να τα κάνει; Πόση ώρα θα τα δεις;
3. Εδώ ρε βύρωνα πάνε με 210 σε στροφές και βγάζουν σώμα (κατ' ομολογία τους) - Δεν γεννηθήκαμε χθες... αυτό φταίει μάλλον....

Cpt. Haddock
13/06/2008, 15:27
Mεγάλους και αδικημένους χεράδες έχει αυτη η χώρα τελικά.... :rolleyes: :smokin: