PDA

View Full Version : and now TDM!!!! (κουφό)



skous
19/01/2005, 00:59
Λοιπόν για να σας κουφάνω λίγο...


Σκέφτομαι πολύ σοβαρά για την πρώτη μου, κάτι μεταξύ monster 620, fazer, v-strom κτλ...

Αλλάμ ου έχει σφηνοθεί το εξής στο μυαλό!

Τι λέει η TDM για πρώτη;;;

Είναι εντελώς αχαλίνωτο κτήνος;; Τρελή δύναμη;;;

Μην μου πείτε ότι ακόμα και η busa κάνει για πρώτη εάν έχεις απλα μυαλό! Μυαλό έχω, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τέτοια κατηγορία (900 και μεγάλη...)

Π.χ. το να πάρεις fiesta και porsche είναι οκ, μικρή διαφορά, αλλά το να πάρεις fiesta και κάμια νταλίκα τούρμπο, είναι και διαφορά δύναμης αλλά και μεγέθους...

Για πείτε καμια γνώμη ρε μαστόρια!!!

gispy
19/01/2005, 01:47
Ισχύει ότι ακριβώς ισχύει και για τα αμάξια:


Μικρή: Εύκολη στις μανούβρες, χαμηλή τελική ταχύτητα, χαμηλή ασφάλια, χαμηλότερη κατανάλωση, λιγότερες ευκολίες και ανέσεις κτλ.

Μεγάλη: Μεγαλύτερος όγκος, υψηλότερη τελική, μεγάλη ασφάλεια, υψηλή κατανάλωση, πολλές ανέσεις κτλ.

Σίγουρα παίζει και το πότε φτιάχτηκε το μοντέλο (όσο πιο καινούργιο συνήθως και πιο βελτιωμένο και στηριγμένο στο σύγχρονη τεχνολογία).

Όλα αυτά τα ξέρεις οπότε από μονος σου ξέρεις τι θέλεις καλλίτερα. Εγώ θα σου πρότεινα αν δεν το έχει κάνει ήδη, ψάξε για το κόστος των service, τι σου καίει και για ποιό λόγο το αγοράζεις, (π.χ. για πόλυ και ταξίδια με μπαγκάζια είναι ΠΟΛΥ πιο κατάλληλο το VStrom σε σχέση με το Fazer που είναι πιο κατάλληλο για βόλτες και μούρη-άποψή μου) αντιπρόσωπο-μηχανικό κοντά στη γειτονιά σου για ώρα ανάγκης, ψάξε και κανα test-drive να δεις τι θα κινεις μεσα στην πόλη. Το έχεις πραγματικά ανάγκη το έξτρα κόστος του μεγάλου ή και ένα 600-650 θα σου δώσει αυτά που ζητάς για τις βόλτες σου.

Αυτές οι μηχανές δεν είναι συγκρίσημες στο επίπεδο Porche-fiesta αλλα μεταξύ καινούργιου 1500-1600 (fazer-VStrom κτλ) με καινούργιου 1800 (TDM)

idi
19/01/2005, 01:56
:smokin:

xifias
19/01/2005, 03:04
αν δεν εχεις καθολου εμπειρια απο μηχανακια, παρε κατι μικροτερο.Και οι 3 αυτες μεγαλες ειναι

εχουμε τρελαθει εντελως μου φαινεται

Tigas
19/01/2005, 09:45
ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΠΟΙΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ 650 Η 900 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΟΔΗΓΗΤΕΣ.ΠΑΝΤΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ.:nono:

ruyjin
19/01/2005, 10:57
και οταν παρεις τον αερα της μηχανης, προσεχε διπλα και τριπλα, γιατι τοτε γινεται η μα@!!α, που νομιζουμε οτι ξερουμε να οδηγουμε

συνοπτικα,........ ΠΑΝΤΑ προσοχη!

αντε με το καλο :wave2:

afrotwin
19/01/2005, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
Λοιπόν για να σας κουφάνω λίγο...


δύναμης αλλά και μεγέθους...

Για πείτε καμια γνώμη ρε μαστόρια!!!

GIA KATSE RE FILARAKO TI ENOOIS TIN PROTI SOU?:eyepop:

DEN IXES POTE MIXANI KE 8A PARIS GIA PROTI FORA STIN ZOI SOU KATI APO AFTA POU ANEFERES?


POSO XRONON ISE?

TI EMPIRIA ME OXIMATA EXIS?

GIA LEGE (DIS) POU LEEI KE O PSILOS....:lol:

skous
19/01/2005, 13:13
25

aytokinito apo ta 18 (polla aytokinita)

exw parei diploma gia mixani, empeiria exw mikri ews elaxisti
btw den eimai kavlogazos ktl, xoris yperboles eimai arketa eos poli sinetos odigos (trexw opou me pernei mono kai otan eimai monos mesa kai eksw apo to aytokinito)

gdevelek
19/01/2005, 13:25
Φίλε αν έχεις ελάχιστη εμπειρία από μηχανοκίνητο δίκυκλο, όλα τα μοντέλα που αναφέρεις είναι υπερβολικά έως και επικίνδυνα. Αν έχεις εμπειρία π.χ. με παπί, και πάλι είναι υπερβολικά, αλλά σαφώς λιγώτερο επιίνδυνα.

Μη σνομπάρεις μηχανάκια όπως CB400SF, CB500, ER-5, CBF250 κλπ, είναι μια χαρά ως σκαλί για τα παραπάνω. Μάλιστα έτσι θα εκτιμήσεις περισσότερο τα 600+, αφού όταν τα αγοράσεις θα είσαι σε θέση να τα χαρείς πραγματικά, γιατί δεν θα φοβάσαι τη σκιά σου λόγω εμπειρίας στα χαμηλώτερα κυβικά.

skous
19/01/2005, 13:32
basika gia ayto to logo skeftomoun to monster to opoio einai sxetika to idio me to cb400 peripou.....

alla polloi lene apo edw mesa oti dne exoun simasia ola ayta....
Idou to problima

afrotwin
19/01/2005, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
basika gia ayto to logo skeftomoun to monster to opoio einai sxetika to idio me to cb400 peripou.....

alla polloi lene apo edw mesa oti dne exoun simasia ola ayta....
Idou to problima

file mou se vrisko ligo ipervoliko

pistevis oti i epi8imia sou ine megaliteri apo ton kindino pou paramonevi me mia motosikleta
ke oti se mia diskoli stigmi epidi exis epi8imia ke laxtara afta ine arketa gia na kataferis na tin vgalis ka8ari?

i pistevis oti i adrenalini ine arketi gia na ise odigos?

epidi odigas aftokinito exis odiki simperifora afto ine kalo
ala oxi arketo gia na odigisis teties moto
ke min ksexnas oti mesa sto kouti den antilamvanese akrivos tin epitanxisi ke ta xiliometra
me mia mixani ise ekte8imenos ke ola ta es8anese sto soma sou
i apiria lipon ine to isitirio gia na ftasis sto es8ima kindinou ke na afe8is stin tixi sou

8a afisis tin figoura ke 8a paris ena 125 to poli 250cc stretadiko na ma8is na odigas ke an ta kataferis se kanena xrono aneva sta 400 super spor ke meta apo kana dio xronia anevenis katigoria

an anti gia afto pas katef8ian se aftes tis mixanes pou anaferis
na ksegraftis ke na figis apo to moto den 8elo na milao me nekrous

gdevelek
19/01/2005, 14:53
Ας καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία μιας και βρέθηκα στην ίδια θέση...

Έχοντας εμπειρία από ποδήλατο και μόνο, λογάριαζα να πάρω τη Fazer (παλιό μοντέλο, όχι FZ6, δεν υπήρχε τότε). Καθώς μάθαινα σε μια Super4, συνειδοποίησα ότι ήταν ανόητο να πάω κατευθείαν στα 600κεκ και πήρα μια Super4 αμέσως αφού πήρα το δίπλωμα. Κατά τη διάρκεια των μαθημάτων η Super4 μου φαινόταν πάρα πολύ άγρια, γιατί πολύ απλά δεν είχα εξοικίωση με το γκάζι και δεν μπορούσα να το ρυθμίσω όπως έπρεπε.

Ήμουν εξαιρετικά προσεκτικός τους πρώτους μήνες, δυσκολεύτηκα λίγο να τη μάθω, αλλά δεν μετάνοιωσα για την αγορά. Πιστεύω πάντως πως ήμουν στο όριο, κάτι μεγαλύτερο θα ήταν τρελλό. Αξίζει, εξάλλου, να σημειώσω ότι φίλος πριν λίγους μήνες πήρε Super4 με 1.500Ε.

Με άλλα λόγια πιστεύω πως ο Afro υπερβάλλει όταν μιλάει για 125κεκ, αλλά σίγουρα υπερβάλλει και ο SKOUS με τις επιλογές που έχει στο μυαλό του.

Χρόνος υπάρχει φίλε SKOUS, αρκεί να είσαι πάντα όρθιος, να μαθαίνεις τη μηχανή σου αλλά και τον εαυτό σου πάνω σ' αυτή και σιγά σιγά να αναβαθμίζεις. Στα 25 είσαι ακόμη, έχεις πάρα πολλά χρόνια μπροστά σου.

Κάτι τελευταίο και πιο σημαντικό από τα παραπάνω, τώρα που ξεκινάς: (1) η μηχανή είναι ασύκριτα πιο δύσκολη από το αμάξι, και (2) πάνω στη μηχανή χρειάζεται να είσαι 101% συγκεντρωμένος χωρίς στιγμή αφηρημάδας. Και επειδή το γκάζι είναι γλυκό, πολύ πιο γλυκό από το γκάζι του κουτιού, η μηχανή θα σε υποβάλλει στο δυσκολώτερο τεστ ωριμότητας και αυτοκυριαρχίας, κάθε φορά που θα την καβαλάς.

idi
19/01/2005, 15:06
και αφησε κανα 1000ρι ευρω στην ακρη για ΚΑΛΟ εξοπλισμο ασφαλειας (κρανος+τζακετ+μποτες)

μη κανεις οικονομια σε αυτο το τομεα...

afrotwin
19/01/2005, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Ας καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία μιας και βρέθηκα στην ίδια θέση...

Έχοντας εμπειρία από ποδήλατο και μόνο, λογάριαζα να πάρω τη Fazer (παλιό μοντέλο, όχι FZ6, δεν υπήρχε τότε). Καθώς μάθαινα σε μια Super4, συνειδοποίησα ότι ήταν ανόητο να πάω κατευθείαν στα 600κεκ και πήρα μια Super4 αμέσως αφού πήρα το δίπλωμα. Κατά τη διάρκεια των μαθημάτων η Super4 μου φαινόταν πάρα πολύ άγρια, γιατί πολύ απλά δεν είχα εξοικίωση με το γκάζι και δεν μπορούσα να το ρυθμίσω όπως έπρεπε.

Ήμουν εξαιρετικά προσεκτικός τους πρώτους μήνες, δυσκολεύτηκα λίγο να τη μάθω, αλλά δεν μετάνοιωσα για την αγορά. Πιστεύω πάντως πως ήμουν στο όριο, κάτι μεγαλύτερο θα ήταν τρελλό. Αξίζει, εξάλλου, να σημειώσω ότι φίλος πριν λίγους μήνες πήρε Super4 με 1.500Ε.

Με άλλα λόγια πιστεύω πως ο Afro υπερβάλλει όταν μιλάει για 125κεκ, αλλά σίγουρα υπερβάλλει και ο SKOUS με τις επιλογές που έχει στο μυαλό του.

Χρόνος υπάρχει φίλε SKOUS, αρκεί να είσαι πάντα όρθιος, να μαθαίνεις τη μηχανή σου αλλά και τον εαυτό σου πάνω σ' αυτή και σιγά σιγά να αναβαθμίζεις. Στα 25 είσαι ακόμη, έχεις πάρα πολλά χρόνια μπροστά σου.

Κάτι τελευταίο και πιο σημαντικό από τα παραπάνω, τώρα που ξεκινάς: (1) η μηχανή είναι ασύκριτα πιο δύσκολη από το αμάξι, και (2) πάνω στη μηχανή χρειάζεται να είσαι 101% συγκεντρωμένος χωρίς στιγμή αφηρημάδας. Και επειδή το γκάζι είναι γλυκό, πολύ πιο γλυκό από το γκάζι του κουτιού, η μηχανή θα σε υποβάλλει στο δυσκολώτερο τεστ ωριμότητας και αυτοκυριαρχίας, κάθε φορά που θα την καβαλάς.

gine pio safis me ton filo mas
pes tou poses fores ekanes vlakies pou kindinepses
pose toumpes exis fai an exis fai kamia
periegrapsetou to es8ima tou asxetou ke tin dinami tis mixanis
ego file mou
pistevo oti den prepi na vasizomaste ston paragonta tixi pou isos ke na litourgise gia sena
ego pistevo stin nootropia ke stin logiki sinepia ke 8elo panta ton paragonta tixi na ton afino telefteo
pistevo oti mpori ke prepi na proxorisi ek tou asfalous
ke 8a elega na ksekinisi apo papaki ton 100cc ke na aneveni ala epidi to 8eorisa ligo ipervoliko protina 125-250cc
ke min ksexnas to oti kavalisa papaki den simeni oti to ixa mera nixta ke to exo kseperasi
ke otan sou milai enas an8ropos pou exi xasi tous filous tou apo mixanes oti sou leei ine apo empiries oxi apo empiria
ke sto leei gia na se prostatepsi oxi gia na sou kani ton eksipno ke ton pantognosti
apla den mporo na skefto gia enan an8ropo pou rotai
oti xestika den pana paris oti 8es
den ime tetios an8ropos mou aresi na simetexo energa stin kinonia ke to moto ine mia tetia

as voi8isoume lipon ton filo mas na kani tin trela tou ke na paramini stin zoi
ke as min emfanizomaste os paradigmata ekseresis
na ego den epa8a tipota...
epa8es ala den to katalaves
ala as min to kanoume 8ema

gdevelek
19/01/2005, 15:46
Κινδύνευσα μερικές φορές επειδή ήμουν εντελώς αρχάριος σε μηχανή, όχι λόγω μεγάλης μηχανής. Κινδύνευσα από κακές επιλογές και αποφάσεις, που θα ήταν ακριβώς οι ίδιες αν είχα μικρώτερο μηχανάκι. Ίσως μάλιστα η μεγαλύτερη ευελιξία ενός μικρώτερου να με ωθούσε σε πιο τολμηρές/ριψοκίνδυνες κινήσεις.
Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τη μια τούμπα που έχω φάει.

Στο στάδιο αυτό μετράει πολύ περισσότερο η απειρία και λιγώτερο το μέγεθος και τα κυβικά της μηχανής, εφόσον βρισκόμαστε κάτω από τα 400κεκ. και η μηχανή δεν είναι ψηλή και ψηλοκάβαλη για τα μέτρα του αναβάτη. Ίσα ίσα, μάλιστα, που με τη μεγαλύτερη δύναμη, τα καλύτερα φρένα και τα φαρδύτερα λάστιχα που έχει μια κανονική μηχανή σε σχέση με ένα παπί ή ένα 125αράκι, μάλλον κερδίζεις σε ασφάλεια.

Το αν η εμπειρία μου αποτελεί εξαίρεση ή κανόνα είναι κάτι που μόνο με στατιστική ανάλυση μεγάλου δείγματος μπορεί να εξακριβωθεί. Διαφορετικά, λέμε λόγια του αέρα.

kachius
19/01/2005, 15:51
Να σου πώ;

Τον περασμένο Μάρτη, αγόρασα ένα TDM850.

Πριν από αυτό είχα αυτοκίνητο για 8 χρόνια.

Μηχανάκι...ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ - ΤΙΠΟΤΑ!!!!!

Η μόνη μου επαφή ήταν να κάνω καμμιά βόλτα
(το τετράγωνο, όχι τίποτα παραπάνω!) κανά
παπάκι κανενός φίλου, συν μια-δυο φορές
που είχα νοικιάσει κάτι χάρους (lead 50cc σε
α π α ρ ε δ ε κ τ η κατάσταση) σε νησιά!

Κοινός η εμπειρία μου σε δίκυκλα ήταν
συνολικά 50χλμ με παπάκια - lead-άκια
σε διάστημα 5 ετών!!!!

Με το TDM δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα
(ψεεεεεμαααααααααα!!!!!)

Οπότε να πώ και την αλήθεια:
Το πρόβλημά μου ήταν το βάρος της όταν
αυτή ήταν σχεδόν σταματημένη!

Hint: Όταν είναι ακίνητη (ελιγμούς με μηδενικά χλμ)
φρόντισε πάντα...μα πάντα (!!) να την κρατάς
σε όρθια θέση!

Καθώς είναι 200++ κιλά με ψηλό κέντρο βάρους,
αν δεν κινείται οπότε δεν έχεις κεντρομόλο/φυγόκεντρο
και αρχίσει να γέρνει....μόνο ο Δήμας και ο Σουγκλάκος
θα την επαναφέρουν σε όρθια θέση.

Hint2:Λόγω απειρίας, στην αρχή θα σου σβήνει.
Φρόντισε να κλείνεις ΑΜΕΣΩΣ το συμπλέκτη γιατί
θα μπλοκάρει ο τροχός, θα κοκαλώσει η μηχανή
και μέχρι να φτάσει το ποδαράκι σου στο έδαφος
θα έχει ήδη πάρει κλίση μεγαλύτερη από το κρίσιμο
σημείο, συν του ότι θα έχει και αρχική ταχύτητα,
οπότε θα την θαυμάσεις και ξαπλωμένη!!!

Αυτά μη σε τρομάζουν.
Θα μάθεις να "χειρίζεσαι" το βάρος της αρκετά γρήγορα.
Να σου πώ την αλήθεια...πιστεύω ότι θα σου πέσει κανά
δυο φορές (...η μηχανή ρε!) και αν την έχεις πάρει και
καινούργια...θα ξενερώσεις κάπως.

Το βάρος της, ο όγκος της, η δύναμή της κ.τ.σ.
δε θα σου δημιουργήσουν προβλήματα στην
κίνησή της, σε άλλο βαθμό απ'ότι οποιοδήποτε
άλλο μοτέρ!

Το πρόβλημα που σου ανέφερα αφορά μόνο
τους διάφορους ελιγμούς σε μηδενικές ταχύτητες.
Δεν κινδυνεύεις σωματικά από αυτό!
(μόνο ψυχολογικά!)


Γενικά...δεν το έχω μετανιώσει καθόλου!!!
Είναι και γαμώ το μηχανάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ταξιδάκια γαμάτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ροπή - γκάζια άψογα για ψάρακλες
(δηλ: για ψάρακλα είναι πολλά...
...αλλά είπαμε ότι είσαι συνετός! Απότομες
αποκρίσεις δεν έχει..πχ δεν είναι και GSX-r 1000!
Αν δε θέλεις το γκάζι της...δε θα στο δώσει με το ζόρι!)

Με άλλα λόγια
πάρ'το και και δε θα το μετανιώσεις!!!

Για όποια άλλη διευκρίνηση...ρώταμε!:wave2:

skous
19/01/2005, 16:29
Παιδιά δεν είαπ ότι θα την πάρω κτλ...

Πρώτη μου επιλογή παραμένει το ducati το οποίο απ' οτι έχω καταλάβει και έχω οδηγήσει για λίγα μέτρα είανι καλό για να μάθει κανείς (όχι και το πιο εύκολο, αλλά εφάμιλλο του super4 μάλλον!)

Όπως θα έχετε δει άλλοι λένε οκ για TDM άλλοι με τίποτα. Δεν ξέρω ποιόν να πιστέψω! Τι να πώ....

Φυσικά και δεν θέλω να σκοτωθώ για μια τρέλα. Φυσικά και εάν την πάρω (δύσκολο) θα είναι ψιλο-παλούκι. Το καλό βέβαια είναι ότι θα έχω άπειρο χρόνο να αφιερώσω και να αρχίσω σιγά σιγά όποια μηχανή και εάν είναι!


Κάτι άσχετο. Φίλε που είπες πρίν για τον συμπλέκτ, αυτό που είπες είναι για το αν σου σβήσει φρενάροντας κτλ, όχι να σου σβήσει σε ακινησία ε;; Διότι αν γνωρίζω καλά, σε ακινησία αν σου σβήσει με ταχύτητα,΄ή όταν πας να φύγεις τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

kachius
19/01/2005, 16:39
Ενοούσα το εξής:
να ξεκινάς από στάση!

Αλλά αν δεν τον κλείσεις αμέσως, θα γείρει λίγο
(πολύ λίγο) αλλά απότομα !
...και είναι βαριά η που$##@*

kachius
19/01/2005, 16:41
Λογικά ισχύει και στο φρενάρισμα...
αλλά μέχρι να φτάσω στο στάδιο να φρενάρω
...δεν αντιμετώπιζα αυτό το πρόβλημα πια!

(το πρόβλημα είναι να ξεκινήσεις...μετά είναι
πιο εύκολα τα πράγματα!)

Spike
19/01/2005, 16:59
EPHDH VLEPO OTI OUTE ESY kachius ALLA OUTE KAI ESY skous

EXETE MYALO MESA STO KEFALI SAS KAI KAPOIOI ANTHROPOI EDO MESA POU EXOUN ARKETA XRONIA EMPEIRIAS PROSPATHOUN NA SAS POUN OTI TO SIDERIKO POU PATE NA KABALHSETE DEN EINAI AKOMA GIA ESAS KAI KATHESTE KAI SYZHTATE GIA TO EAN THA SAS SBHSEI STHN EKKINHSH H OXI....
TOTE EISASTE AXIOI THS TYXHS SAS ....
AN EPISHS ME AYTHN THN IDEOLOGIA PARETE KAI KANENAN STON LAIMO SAS SAN SYNEPIBATH H SAN KAPOION POU TON SYMBOULEUETE TI NA KANEI TOTE DEN NOMIZO OTI EXETE KATHOLOU MYALO.....

POLLES FORES AKOMA KAI OI MEGALYTERES KAI PIO "EMPEIRES" HLIKIES PARASYRONTAI KAI KANOUN PRAGMATA GIA TA OPOIA TO METANIONOUN ME TON ENAN H TON ALLO TROPO....
GIA AYTO TO LOGO FRONTISTE NA TO SKEFTEITE POLY KALA PRIN PRAXETE ANALOGA....

kachius
19/01/2005, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
EPHDH VLEPO OTI OUTE ESY kachius
...
NA TO SKEFTEITE POLY KALA PRIN PRAXETE ANALOGA....

Το μηχανάκι το έχω πάρει από τον περασμένο Μάρτη!
και δεν έχω πέσει / τρακάρει / κινδυνεύσει μέχρι τώρα!

Το πρόβλημα που είχα με το βάρος της μοτο,
υπήρχε την πρώτη βδομάδα που την πήρα!

Γενικά, επειδή οδηγώ αυτοκίνητο αρκετά χρόνια,
έχω καταλάβει πολύ καλά ποιά είναι τα "τυφλά" σημεία του,
και επίσεις ξέρω πολύ καλά πότε ένας ΙΧής μπορεί
να "κάνει μαλακία" ως προς ένα μηχανόβιο, που όμως
την αποκλειστική ευθύνη για αυτή τη μαλακία την έχει
ο μηχανόβιος!

(πχ. το πιο απλό: αν βγεις από μια στροφή με "200" και
ένα αυτοκίνητο αλλάξει λωρίδα και έρθει πάνω σου...
δε φταίει ο άνθρωπος.....δεν υπάρχει περίπτωση να σε δει!!)

Με άλλα λόγια δε μαλακίζομαι στην κίνηση
ούτε "παίζω" με τα αυτοκίνητα.

Όσο για τις μαλακίες που κάνω και αφορούν καθαρά
το τρόπο οδήγησης της μοτό μου (και δεν αντικρούουν
την οδηγική συμπεριφορά/ασφάλεια)
φροντίζω και τις κάνω μόνος μου (χωρίς συνεπιβάτη...
χωρίς άλλους οδηγούς οποιοδήποτε οχήματος γύρω μου!)


Οπότε ... όταν φάω το κεφάλι μου...θα είναι μόνο το
δικό μου...και θα γουστάρω κι'όλας!
(δε σκοπέυω να το κάνω...αλλά είναι πιθανό να συμβεί
στον καθένα..για πολλούς λόγους)

kachius
19/01/2005, 18:02
[i]...και δεν αντικρούουν
την οδηγική συμπεριφορά/ασφάλεια...[/B]

ασφάλεια τρίτων εννοώ!

Μικρή Λουλού
19/01/2005, 20:20
ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΚΟΜΑ,ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΛΑΣΗ ΝΑ ΚΛΑΙΣ, Μ'ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ...

Spike
19/01/2005, 20:52
FILE THANASI .... MALON GIA GELIA EINAI KAI ELPIZO NA MHN GINOUN KLAMATA....

TO MONO POU EXO NA SAS PO EINAI ... PROSOXH ..
AYTA...

asprogerakatos
19/01/2005, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Το μηχανάκι το έχω πάρει από τον περασμένο Μάρτη!
και δεν έχω πέσει / τρακάρει / κινδυνεύσει μέχρι τώρα!

Το πρόβλημα που είχα με το βάρος της μοτο,
υπήρχε την πρώτη βδομάδα που την πήρα!

Γενικά, επειδή οδηγώ αυτοκίνητο αρκετά χρόνια,
έχω καταλάβει πολύ καλά ποιά είναι τα "τυφλά" σημεία του,
και επίσεις ξέρω πολύ καλά πότε ένας ΙΧής μπορεί
να "κάνει μαλακία" ως προς ένα μηχανόβιο, που όμως
την αποκλειστική ευθύνη για αυτή τη μαλακία την έχει
ο μηχανόβιος!

(πχ. το πιο απλό: αν βγεις από μια στροφή με "200" και
ένα αυτοκίνητο αλλάξει λωρίδα και έρθει πάνω σου...
δε φταίει ο άνθρωπος.....δεν υπάρχει περίπτωση να σε δει!!)

Με άλλα λόγια δε μαλακίζομαι στην κίνηση
ούτε "παίζω" με τα αυτοκίνητα.

Όσο για τις μαλακίες που κάνω και αφορούν καθαρά
το τρόπο οδήγησης της μοτό μου (και δεν αντικρούουν
την οδηγική συμπεριφορά/ασφάλεια)
φροντίζω και τις κάνω μόνος μου (χωρίς συνεπιβάτη...
χωρίς άλλους οδηγούς οποιοδήποτε οχήματος γύρω μου!)


Οπότε ... όταν φάω το κεφάλι μου...θα είναι μόνο το
δικό μου...και θα γουστάρω κι'όλας!
(δε σκοπέυω να το κάνω...αλλά είναι πιθανό να συμβεί
στον καθένα..για πολλούς λόγους)



ΡΕ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΑ!!

ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΔΗΓΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ SOLO ...

ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΒΑΝΕΣΑΙ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΜΟΤΟ ΜΕ ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΣΕ 200 ΚΙΛΑ ΤDM (850 ΓΑΜ.......ΝΑ ΚΥΒΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ..ΡΔΕΛΟ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ???) ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΚΥΝΔΙΝΟΣ .????????

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΤΟ
ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΑΛΛΑ ΡΕ ΣΥ ΜΗ ΒΑΖΕΙΣ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ..:( :( :nono: :nono: :

Xlitos
19/01/2005, 23:30
Απ'αυτά που λες mostro καλύτερα...το SV650S το κοίταξες;

το 1ο έχει εμφάνιση,ΗΧΟ,σκληρές αναρτήσεις,άλογα παραπάνω δεν θα χρειαστείς,χαμηλό,ροπάτο...
το 2ο έχει 10( ; ) άλογα παραπάνω,πιο μαλακές αναρτήσεις,κάνεις πιο άνετα ταξίδια(έχει φαίριγκ),χαμηλό-εύκολο στην οδήγηση- αν και λίγο νευρικό...

Γενικά πάρε κάτι ελαφρύ,με χαμηλό κέντρο βάρους και κοντά στα 50-60 άλογα.Στην τελική αν απογοητευτέις από τα γκάζια(αποκλείεται εκτός κι αν κάνεις Αθηνά-Θεσσαλονίκη κάθε μέρα) ΤΟ ΠΟΥΛΑΣ και παίρνεις το TDM.

Πάντως στη θέση σου θα έπαιρνα κανα CB,BROS 400

xifias
20/01/2005, 04:29
ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ Μ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ

ας κανει κατι καποιος moderator.Καλυτερα να βριζει καποιος παρα αυτο το πραμα



Φιλε skous, αστ τον kachius να κουρευεται.Παρε κατι μικροτερο και θα μαθεις να οδηγεις καλυτερα και σε μικροτερο χρονικο διαστημα.

φιλαρακι καυλογκαζος που ειχε τρεξει και σε 2-3 εντουρο, μου εκμηστηρευτηκε οτι δεν ξερει να κανει σουζα διαρκειας για τον απλουστατο λογο οτι δεν περασε ποτε απ τη σχολη παπι.

οσο λιγοτερα κιλα και γκαζια, τοσο γρηγοροτερα θα της παρεις τον αερα, θα τη βαζεις στη στροφη, θα μαθεις να την πλαγιολισθαινεις κλπ.Μετα με μια μεγαλυτερη ολα θα ειναι πιο ευκολα, πολυ πιο ευκολα

ξερεις ποσοι εχουν βαραντερο και δεν ξερουν να τα πανε?Αλλοι παλι με σπορ χιλιαρια που επειδη δεν περασανε απ τη σχολη 600 ειναι και θα μεινουν ψαρωμενοι?

αμα θες να κανεις φιγουρα υπαρχουν πιο ακινδυνοι τροποι

GST
20/01/2005, 07:53
επειδη κατα καιρουσ πολλοι μπαινουν και γραφουν να παρω αυτο να παρω το αλλο και αλλα τετοια κουφα με σχεδον μηδενικη εμπειρια αυτο που εγω εχω να τουσ πω ειναι να κατσουν και να σκεφτουν πιοσ ειναι ο σκοποσ τησ αγορασ τουσ .....να πουν η να δειξουν στο κοινωνικο τουσ περιγυρο οτι ειναι μαγκεσ και πηρανε μεγαλο μηχανακι η να μαθουν να οδηγουν;;;...αν ο σκοποσ ειναι ο πρωτοσ να παρουν οτι μηχανη θελουν και τουσ αρεσει και τουσ ευχομε να σταθουν τυχεροι στισ οδηγηκεσ τουσ εμπειριεσ...τα μειωνεκτιματα ειναι οτι θα παρουν ενα μηχανημα που δεν θα μαθουν ποτε να το οδηγουν σωστα..παντα στην οδηγηση τουσ θα κυριαρχει ο φοβοσ .......αν ο σκοποσ ειναι ο δευτεροσ να παρουν ενα μηχανακι ευχρηστο να νιωθουν ανετα με την ιδεα οτι καθονται πανω του ..σιγουρα οχι μεγαλυτερο απο 600 κυβικα και αυτα πολλα ειναι και χωρισ υπερβολικεσ επιδοσεισ ...αυτα :)

n1k3man
20/01/2005, 14:28
mia psifos sto sv650s &apo mena.. gamw ta ergaleia se ola tou..
to exw odigisei arketes fores apo filo &pragmatika to xairomai..