PDA

View Full Version : Περί κατανάλωσης



gdevelek
19/01/2005, 10:33
Μια απορία στο θέμα της κατανάλωσης:

Σχεδόν πάντα το τεπόζιτο μου δίνει περίπου 230χλμ μέχρι τη ρεζέρβα, με κίνηση αποκλειστικά μέσα στο πήξιμο της Αθήνας, άντε το πολύ 2-3 περάσματα από Κατεχάκη.

Στο ταξίδι στις Μυκήνες όπου βρισκόμουν σχεδόν διαρκώς μεταξύ 120-170, το τεπόζιτο μου έδωσε 260, ενώ περίμενα πολύ παραπάνω (τα 250 έγιναν στο ταξίδι, μόλις είχα βάλει βενζίνη).

Το ερώτημα λοιπόν είναι: Μήπως τελικά όταν κινείσαι σε υψηλές στροφές το κέρδος σε κατανάλωση από την υψηλή ταχύτητα εξαλείφεται; Μήπως, δηλαδή, το ιδανικό είναι να πηγαίνεις περίπου με 110-120, σε ό,τι αφορά την κατανάλωση;

idi
19/01/2005, 10:39
Μετα τα 140-150 χλμ το προβλημα της υψηλής κατανάλωσης δημιουργείται απο την αεροδυναμική αντίσταση

hornet
19/01/2005, 10:46
Ειναι πολλα που παιζουν.
Βασικα οσο πιο πολυ ανοιγεις το γκαζι τοσο πιο πολυ καιει.
Επισης οι συνεχεις αυξομοιωσεις της ταχυτητας παιζουν και αυτες το ρολο τους.
Οντως ολες οι μηχανες εχουν καποια ταχυτητα ταξιδιου δηλαδη σε καποιες ταχυτητες ειναι οικονομικες σχετικα.
Δηλαδη το cb τριγυρναει γυρω στα 130 οπου του ειναι μια χαρα απο αποψη οικονομιας.

GST
19/01/2005, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Ειναι πολλα που παιζουν.
Βασικα οσο πιο πολυ ανοιγεις το γκαζι τοσο πιο πολυ καιει.
Επισης οι συνεχεις αυξομοιωσεις της ταχυτητας παιζουν και αυτες το ρολο τους.
Οντως ολες οι μηχανες εχουν καποια ταχυτητα ταξιδιου δηλαδη σε καποιες ταχυτητες ειναι οικονομικες σχετικα.
Δηλαδη το cb τριγυρναει γυρω στα 130 οπου του ειναι μια χαρα απο αποψη οικονομιας.

το κυριοτερο σημειο ανφορασ σταθη ειναι τα χιλιομετρα η οι στροφεσ που εχει ο κινητηρασ στα ...χ... χιλιομετρα ;; δηλαδη μπορει να κινησε με 150 με 5η και οι στροφεσ σου να ειναι στις 7000 με κοκκινο στις 8500 και να καις περισσοτερο απο το αν κινησε με 6η με 150 και το στροφομετρο στις 5500....

OldMan
19/01/2005, 10:55
Η ισχύς που απαιτείται για την κίνηση κάποιου οχήματος μέσα σε ένα ρευστό μέσο (π.χ. αέρας) είναι ανάλογη με το τετράγωνο της ταχύτητας κίνησης ( αφήνουμε έξω την μετωπική επιφάνεια και τον συντελεστή οπισθέλκουσας γιατί δεν συγκρίνουμε διαφορετικά οχήματα ).

Με την χοντρική παραδοχή ότι οι συνθήκες κίνησης στο περιβάλλον μέσο είναι ίδιες (θερμοκρασία, πυκνότητα, ακινησία μέσου (δεν φυσάει) κ.λ.π.) τότε σε μια υποθετική παραδοχή ότι:

στα 100 χλμ απαιτούνται 40 Hp

στα 150 χλμ θα απαιτηθούν 90Hp

στα 200 χλμ θα απαιτηθούν 160 Hp

και πάει λέγοντας....

:wave2: :wave2: :wave2:

maintenance
19/01/2005, 11:06
Η ιδανικη ταχυτητα ταξιδιου ειναι στις στροφες που εχουμε την μεγιστη ροπη το οποιο συνδιαζεται και με την μικροτερη δυνατη καταναλωση. Απο εκει και πανω η καταναλωση μεγαλωνει με γεωμετρικο ρυθμο και ουχι αναλογικο!:beer:

gdevelek
19/01/2005, 11:06
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Διευκρινίζω ότι στο ταξίδι έβαζα 6η πριν καν περάσω τα 100χ/ω

Στάθη προφανώς στις υψηλές στροφές καίει περισσότερο, όταν όμως οι στροφές αυτές είναι με 6η, φεύγουν και τα χιλιόμετρα πολύ γρήγορα. Επίσης ποτέ δεν ξεπέρασα τις 10.000 στροφές.

Αναρωτιέμαι, τα 600άρια SS με ίδιες ταχύτητες πόσα χλμ βγάζουν στο λίτρο;;

hornet
19/01/2005, 11:10
Εννοειται οι παιζουν ρολο και οι στροφες αλλα και τα χιλιομετρα.
Αλλα ας κρατησουμε κατι σταθερο ετσι για να φαινεται το παραδειγμα
με 6η ας πουμε
αλλο να πηγαινεις με σταθερο γκαζι και αλλο να τσακωνεσαι με το γκαζι
πας με πολλα με 6η παντα και εχεις και μεγαλη αντισταση αερα καις πιο πολλα
οπως επισης πας 100 με 6 καις λιγοτερα αποτι 100 με 4η λογικο ετσι δεν ειναι
Γι αυτο και οι μεγαλες μηχανες καινε λιγοτερα σε μερικες περιπτωσεις γιατι εχουν λιγοτερες στροφες στα δεδομενα χιλιομετρα
Δηλαδη παρε ενα fazer με 20αρι ντεποζιτο με 120-170 θα εβγαζε σαφως παραπανω
Το vfr στα ιδια χιλιομετρα (140-170)καιει 17 λιτρα για 280-300 χιλιομετρα (σχετικα παντα ετσι)
Οι παραμετροι ειναι πολλοι και δεν ειναι ευκολο να εξηγηθουν

Dodok edessa
19/01/2005, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Η ισχύς που απαιτείται για την κίνηση κάποιου οχήματος μέσα σε ένα ρευστό μέσο (π.χ. αέρας) είναι ανάλογη με το τετράγωνο της ταχύτητας κίνησης ( αφήνουμε έξω την μετωπική επιφάνεια και τον συντελεστή οπισθέλκουσας γιατί δεν συγκρίνουμε διαφορετικά οχήματα ).

Με την χοντρική παραδοχή ότι οι συνθήκες κίνησης στο περιβάλλον μέσο είναι ίδιες (θερμοκρασία, πυκνότητα, ακινησία μέσου (δεν φυσάει) κ.λ.π.) τότε σε μια υποθετική παραδοχή ότι:

στα 100 χλμ απαιτούνται 40 Hp

στα 150 χλμ θα απαιτηθούν 90Hp

στα 200 χλμ θα απαιτηθούν 160 Hp

και πάει λέγοντας....

:wave2: :wave2: :wave2:





:hypnotize :uplate: :confused: :hypnotize :uplate: :confused: :hypnotize :uplate:
Καλά ε !!!!! κουφάθηκα !!!!πόσα ξέρουμε εμείς οι εντουραδες !!!!
Αδερφέ Οld ,το husaberg με πάει δεν με πάει σε μικτή διαδρομή 100-120 χλμ.
Κάποιες φορές σε μονοπάτι πέφτει στα 60.είμαι σοβαρά γιατρέ μου !!!!


:beer: :beer:

tamis
19/01/2005, 12:13
!!!OXI!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ta xeretismata mou stin omorfi edesa kai stous sklirotraxilous edeseous!!!! :wave2:

OldMan
19/01/2005, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
:Αδερφέ Οld ,το husaberg με πάει δεν με πάει σε μικτή διαδρομή 100-120 χλμ.
Κάποιες φορές σε μονοπάτι πέφτει στα 60.είμαι σοβαρά γιατρέ μου !!!!

Αδελφέ Dodok, να λες και "δόξα τω Θεώ" που σε πάει ... (άσχετο από χλμ) !!!:smilea: :smilea: :smilea:
(Οι κάτοχοι ευρωπαϊκών moto ξεχνάνε εύκολα μου φαίνεται ...)

Υ.Γ.
Καλά ρε, πόσα χλμ περίμενες να σε βγάζει το τεπόζιτο :confused: :confused: :confused:

Πάτε και τα βάζετε τα μηχανάκια σε γαμ@#$@ μέρη και μετά γκρινιάζετε που λερώθηκαν:yuck: :yuck: :yuck:

OldMan
19/01/2005, 12:19
Σε παγωμένο χιόνι, πόσο καίει ???

:beer: :beer: :beer:

Dodok edessa
19/01/2005, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από tamis
!!!OXI!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ta xeretismata mou stin omorfi edesa kai stous sklirotraxilous edeseous!!!! :wave2:


Γεια σου ρε φίλε μου tami.Έμαθα καινούργια λαστιχάκια ,και είπα μήπως πήγες να τα στρώσεις Κανά 700 – 800 χλμ. Άντε ρε αν θέλουν στρώσιμο παρ τους άλλους και ελάτε να κεράσω κρασί. εδώ πάνω.!!!!

:wave2:

Dodok edessa
19/01/2005, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σε παγωμένο χιόνι, πόσο καίει ???

:beer: :beer: :beer:


Κανά 7000 - 10.000 θερμίδες και μια καμένη φλάντζα στο μυοκάρδιο ..Πως περνάνε τα χρόνια! δεν ήρθες προχθές εντουραδα στο χιόνι. ένοιωσα τους προσαγωγούς μου να είναι σαν καλτσόν!!!!


:mad: :wave2:

Dodok edessa
19/01/2005, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αδελφέ Dodok, να λες και "δόξα τω Θεώ" που σε πάει ... (άσχετο από χλμ) !!!:smilea: :smilea: :smilea:
(Οι κάτοχοι ευρωπαϊκών moto ξεχνάνε εύκολα μου φαίνεται ...)

Υ.Γ.
Καλά ρε, πόσα χλμ περίμενες να σε βγάζει το τεπόζιτο :confused: :confused: :confused:

Πάτε και τα βάζετε τα μηχανάκια σε γαμ@#$@ μέρη και μετά γκρινιάζετε που λερώθηκαν:yuck: :yuck: :yuck:


Όχι ρε old μου βγήκε αξιόπιστο !!!!3 χρόνια στην πίπα και δεν έβγαλε τίποτα εκτός από αλώσιμα .Τώρα θέλει κάτι ψιλά΄. Άλλωστε με ta ktm είναι αδελφάκια
Ντεπόζιτο σε μέτρια διαδρομή 110- 135 χλμ.

OldMan
19/01/2005, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
.Πως περνάνε τα χρόνια! δεν ήρθες προχθές εντουραδα στο χιόνι. ένοιωσα τους προσαγωγούς μου να είναι σαν καλτσόν!!!!:mad: :wave2:

Που να έρθω, ρε Dodok, που παράτησα το μηχανάκι Σαββάτο μεσημέρι (μπήκα σε παγωμένο λούκι που ούτε ανέβαινε ούτε κατέβαινε - γαμ@#$ το έτος γεννήσεώς μου) και πήγα και το έβγαλα Δευτέρα με 4Χ4 και εργάτη και τροχαλίες !!!:( :( :(

Υ.Γ.
Δυσκολέψαν τα μονοπάτια ή μου φαίνεται ???:confused:
:wave2: :beer: :wave2:

Dodok edessa
19/01/2005, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Που να έρθω, ρε Dodok, που παράτησα το μηχανάκι Σαββάτο μεσημέρι (μπήκα σε παγωμένο λούκι που ούτε ανέβαινε ούτε κατέβαινε - γαμ@#$ το έτος γεννήσεώς μου) και πήγα και το έβγαλα Δευτέρα με 4Χ4 και εργάτη και τροχαλίες !!!:( :( :(

Υ.Γ.
Δυσκολέψαν τα μονοπάτια ή μου φαίνεται ???:confused:
:wave2: :beer: :wave2:



Κερνάω τσάι στους καταρράκτες!

:lol: :rotflmao: :wave2: :beer:

OldMan
19/01/2005, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
Κερνάω τσάι στους καταρράκτες!
:lol: :rotflmao: :wave2: :beer:

Χωρίς πλάκα, κάποιο από αυτά τα ΣΚ θα έρθω από τα μέρη σας (θα σου στείλω μήνυμα), μπας και βρούμε καθόλου λάσπη της προκοπής ....

Υ.Γ.
Το γαμ@#$#με το post (αφορούσε συγκεκριμένη απορία για την κατανάλωση, αν δεν κάνω λάθος...):wave2: :wave2:

Dodok edessa
19/01/2005, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Χωρίς πλάκα, κάποιο από αυτά τα ΣΚ θα έρθω από τα μέρη σας (θα σου στείλω μήνυμα), μπας και βρούμε καθόλου λάσπη της προκοπής ....

Υ.Γ.
Το γαμ@#$#με το post (αφορούσε συγκεκριμένη απορία για την κατανάλωση, αν δεν κάνω λάθος...):wave2: :wave2:


ΟΠΟΤΕ ΘΕΣ . ΣΤΕΙΛΕ ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΣΕ ΟΠΛΑ ΠΑΛΑΣΚΕΣ ….
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ,ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΙΡΑΧΤΗΡΙ ,,,ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ !


:smilea:

wolfman13
19/01/2005, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Μια απορία στο θέμα της κατανάλωσης:

Σχεδόν πάντα το τεπόζιτο μου δίνει περίπου 230χλμ μέχρι τη ρεζέρβα, με κίνηση αποκλειστικά μέσα στο πήξιμο της Αθήνας, άντε το πολύ 2-3 περάσματα από Κατεχάκη.

Στο ταξίδι στις Μυκήνες όπου βρισκόμουν σχεδόν διαρκώς μεταξύ 120-170, το τεπόζιτο μου έδωσε 260, ενώ περίμενα πολύ παραπάνω (τα 250 έγιναν στο ταξίδι, μόλις είχα βάλει βενζίνη).

Το ερώτημα λοιπόν είναι: Μήπως τελικά όταν κινείσαι σε υψηλές στροφές το κέρδος σε κατανάλωση από την υψηλή ταχύτητα εξαλείφεται; Μήπως, δηλαδή, το ιδανικό είναι να πηγαίνεις περίπου με 110-120, σε ό,τι αφορά την κατανάλωση;



ειναι λογικη καταναλωση χωρις να εχω διαβασει ολα τα ποστ..παντος ολα εξαρτοντε απο της στροφες που εχει ο κιτηρας στης συγκεκριμενς ταχυτετες πχ. στο δικο μου με 120-130 μου εβγαζε μια 280χλμ στο περιπου με πιο υψηλους ρυθμους επεφτα στο απιστευτο 220χλμ:eek: :eek: μεσα στη πολη αστα να πανε...γιαυτο η καλυτερη λυση ειναι το παπι!!!:beer: :beer:

gdevelek
19/01/2005, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από wolfman13
μεσα στη πολη αστα να πανε...γιαυτο η καλυτερη λυση ειναι το παπι!!!:beer: :beer:

Για μένα είναι κρίμα να έχεις καλό μοτόρι και να το αφήνεις να κάθεται Δευτέρα ως Παρασκευή. Με τη Super4 απολαμβάνω ακόμη και την κίνηση στην Αθήνα, αφού με μια μηχανή μπορεί κανείς να βρει ευκαιρίες για λίγο γκάζι ακόμη και μέσα στην κίνηση, π.χ. στην 3η Σεπτεμβρίου ή στην Πανεπιστημίου. Αντίθετα με το κουτί οι διαδρομές στην Αθήνα είναι σκέτη ανία και συχνά ταλαιπωρία.

Από την άλλη όσοι έχουν SS, επειδή το τιμόνι τους δεν κόβει, χάνουν σε ευελιξία στα φανάρια και γενικώτερα στην κίνηση. Αυτός είναι και ο πιο σημαντικός λόγος που δύσκολα θα αναβαθμίσω σε SS, παρότι τις αγαπώ ιδιαίτερα...

jtoros
20/01/2005, 20:39
Είχα διαβάσει πριν χρόνια στο ΜΟΤΟ ένα ενδιαφέρον "πείραμα". Πήραν μια ποικιλία μοτοστκλετών, από παπί μέχρι 1000άρι, και τους βάλαν από 1 λίτρο βενζίνη και μέτρησαν ποιο θα πάει πιο μακριά. Αποτελέσματα δεν θυμάμαι, αλλά αυτό που θυμάμαι είναι η παρακάτω φράση:
"Καταλήξαμε στο γργονός ότι η πιο οικονιμική οδήγηση σε κάθε μοτοσυκλέτα είναι το 1/4 της τελικής της με τελευταία σχέση". Αν και ακούγεται λίγο "κάπως" (γιατί αυτό σημαίνει πως το Transalp μου με τελική 170χλμ/ώρα έχει ως πλέον οικονομική ταχύτητα ταξιδιού τα 42,5χλμ/ώρα) ίσως μπορεί να βοηθήσει στην κατανόηση του θέματος κατανάλωση.

Και κάτι ακόμα. Όταν πριν κάνα χρόνο κάναμε τη διαδρομή Πάτρα-Πόρος-Πάτρα υπό συνεχή βροχή και με ταχύτητες που δεν ξεπέρασαν τα 110-120 km/h στο 90% της διαδρομής, το Transalp Μου έκαψε 5,5 λίτρα στα 100 χλμ ήτοι κάπου 310 χιλιόμετρα με ένα ντεπόζιτο. Όταν όμως ανέβαινα "καυλ....νος" Κομοτηνή το καλοκαίρι και πήγαινα όσο πήγαινε, έκαψε 7,8 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα δλδ 215 χιλιόμετρα...

Thnx for listening...

gdevelek
20/01/2005, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros


Και κάτι ακόμα. Όταν πριν κάνα χρόνο κάναμε τη διαδρομή Πάτρα-Πόρος-Πάτρα υπό συνεχή βροχή και με ταχύτητες που δεν ξεπέρασαν τα 110-120 km/h στο 90% της διαδρομής, το Transalp Μου έκαψε 5,5 λίτρα στα 100 χλμ ήτοι κάπου 310 χιλιόμετρα με ένα ντεπόζιτο. Όταν όμως ανέβαινα "καυλ....νος" Κομοτηνή το καλοκαίρι και πήγαινα όσο πήγαινε, έκαψε 7,8 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα δλδ 215 χιλιόμετρα...

Thnx for listening...

Και η δικιά μου παρουσιάζει την ίδια ακριβώς συμπεριφορά. Σε μεσουψηλές ταχύτητες καίει το ελάχιστο δυνατό, σε κίνηση αλλά και σε μέγιστες ταχύτητες καίει σαφώς περισσότερο.

Προφανώς πρόκειται για γενικώτερο κανόνα.

Thnx for confirming...