PDA

View Full Version : Σκουριες στα Hornet 08????



kondoras
13/06/2008, 07:23
Γεια σας .Γυρνοντας τις εκθεσεις για hornet διαπιστωσα οτι ολα τα μηχανακια ειχαν σκουριες ..μαλλον ...στο λεβιε ταχυτητων και πολλα στους λαιμους.Σε ερωτηση μου για τι αυτο ακουγα ...γκουχου-γκουχου.Μαλιστα ενας ειχε παρει ενα JIF και ετριβε τον λεβιε να τς βγαλει.
Σε ενα τεστ διαβασα οτι το ΤΡΑΝΣΑΛΠ το πλυνανε και μαδησε η μπογια.
Ειναι τυχαιο η οι Ιταλοι ..σαμποταρουν τα honda για να που λανε τα aprilia:smilea:
Oι κατοχοι τι λενε??
Επησεις φιλοι θα ηθελα να μου πειτε αν θελεις να πας λιγο πιο μακρια η σελα του και γενικα η ανεση του με νορμαλ ταχυτητες 200- 220:rotflmao: ...οχι πραγματι νορμαλ πως ειναι.
Θα αποφασιζατε ενα ταξιδι 4ημερο χαλκιδικι ας πουμε??
Η θεση του σας βολεβει μεσα στην πολι η θα θελατε κατι ποιο ορθιο η ενα παπι..λεμε τωρα.
Αν κα οδηγω χρονια μηχανη εχω μικρη εμπειρια απο street για αυτο τοσες πολλες ερωτησεις
Ευχαριστω.
Γιωργος.

Sabre
13/06/2008, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
Γεια σας .Γυρνοντας τις εκθεσεις για hornet διαπιστωσα οτι ολα τα μηχανακια ειχαν σκουριες ..μαλλον ...στο λεβιε ταχυτητων και πολλα στους λαιμους.Σε ερωτηση μου για τι αυτο ακουγα ...γκουχου-γκουχου.Μαλιστα ενας ειχε παρει ενα JIF και ετριβε τον λεβιε να τς βγαλει.
Σε ενα τεστ διαβασα οτι το ΤΡΑΝΣΑΛΠ το πλυνανε και μαδησε η μπογια.
Ειναι τυχαιο η οι Ιταλοι ..σαμποταρουν τα honda για να που λανε τα aprilia:smilea:
Oι κατοχοι τι λενε??
Επησεις φιλοι θα ηθελα να μου πειτε αν θελεις να πας λιγο πιο μακρια η σελα του και γενικα η ανεση του με νορμαλ ταχυτητες 200- 220:rotflmao: ...οχι πραγματι νορμαλ πως ειναι.
Θα αποφασιζατε ενα ταξιδι 4ημερο χαλκιδικι ας πουμε??
Η θεση του σας βολεβει μεσα στην πολι η θα θελατε κατι ποιο ορθιο η ενα παπι..λεμε τωρα.
Αν κα οδηγω χρονια μηχανη εχω μικρη εμπειρια απο street για αυτο τοσες πολλες ερωτησεις
Ευχαριστω.
Γιωργος.

Ασε ρε συνάδελφε...
Τριμπούρδελα Χούντα ΡΠΜ...

Ευτηχώς αυτό που είχα του 2005 δέν είχε σκουριές τουλάχιστον.
Για τα 2008 μοντέλα δέν ξέρω να σου απαντήσω δεν έχω δεί κανένα απο κοντά.
Για να το λές αφού το είδες έτσι θα είναι.... (!)

:rolleyes: (πότε προλάβανε να σκουριάσουνε; τα βάλανε στον Μούσκιο...?)

Με Jif πάντως δέν βγαίνει η σκουριά...όσο και να τρίβεις...

Ναι, ένα Τρανσάλπ όχι απλά είχε μαδήσει,είχε εξαηλωθεί όταν το τρίψανε.

Τα hornet πλέον είναι made in italy ,οπότε πάει περίπατο η ποιότητα made in japan που όλοι κάποτε εκθειάζανε.Για το άν σαμποτάρουν τα Χόνδα οι ιταλοί,το θεωρώ μάλλον αβάσιμο, μιας και η ίδια η Χόνδα έχει καταφέρει να "σαμποτάρει" τα ίδια της τα προϊόντα.

Ο κάτοχος λέει: [QUOTE] "το πούλησα το σαπάκι και βρήκα την υγεία μου!" :lol:

Η σέλα μια χαρά είναι,το ότι είναι γυμνό και θα φάς το ξύλο της αρκούδας απο τον αέρα να σε προβληματίζει...

Ταξίδι με 220 χλμ δέν κάνεις γιατί πολύ απλά δεν πιάνει τόσα το χρέπι.

Για την πόλη μια χαρά είναι η θέση (μην σου πώ και υπερβολικά όρθια) αλλά με ένα παπάκι βολεύεσαι καλύτερα γιατί: καίει λιγότερα,είναι πιο φτηνό και σε περνάνε όλοι όπως με το Hornet ,αλλά έχεις την δικαιολογία ότι είσαι με παπί! :lol:

[spam/off]



:lol:


(χωρίς πλάκα ΜΗΝ πάρεις Honda,παίζει και το Triumph street triple)



Αντε του χρόνου πάλι :wave2:

:beer: :beer: πάντα όρθιοι παίδες!!!

bsari
15/06/2008, 09:54
λοιπον μια και ειμαι ο πιο παλιος κατοχος hornet 07 θα σου πω οοτι
ναι το τιμονι εβγαλε σκουρια σε λιγοτερο απο 6 μηνες(οπως και πολλα αλλα μηχανακια στη κρητη)
πουθενα αλλου!!!
οσο για το aprilia ,filow poy phre to shiver εχει προβλημα διρροης λαδιων διοτι η φλατζα ΔΕΝ καθετε καλα!!!(1 μηνα μοτο)
οσο για τη σελα -αερα περι οροξεως...
εγω μια φορα το ανοιξα εγραψε 240+(πραγματικα δε ξερω)
αλλα προσωπικα δε θα το ξανακανω ,ταξιδακι με 120-160 με δυο ατομα σουπερ

για το transalp τωρα εχω ακουσει για φιδια αλλα αυτο ξεπερναει τα ανακοντα!!!

τελος κανε μια λιστα με μηχανακια στο βαλαντιο σου και οδηγησε τα,δες πιο σου αρεσει,αν αρχισεις να ρωτας ολοι θα εχουν κατι να σου πουν
(ενα tdm 2 ετων να δεις πως ειναι ολο σκουρια!!!,fazer 1000 ta idia)

kondoras
15/06/2008, 17:14
Οτι ειπα για TRANSALP το διαβασα σε τεστ.
Για τις σκουριες εχω δει ο ιδιος σε ΟΛΑ τα HORNET ΤΟ 08.
Τελευταια εξηγηση που ακουσα ειναι οτι τρεχουν σκουρια τα καγκελα συσκευασιας και τα λερωνουν και με το πρωτο πλυσιμο φευγουν.
Αρα μας τα πουλανε απλυτα:lol: :rotflmao:
Τι να πω και το κανω πολυ κεφι το μηχανακι,,,....και το εχω οδηγησει

bZrOo
08/07/2008, 00:57
Απλά για την ιστορία επειδή πήρα και εγώ πριν 2 εβδομάδες το Hornet 08 , είχε σκουριές ( δεν ξέρω αν ήταν από την συσκευασία ή όχι ) σε κάποιες βίδες στο τιμόνι και στο χταπόδι στις ενώσεις μεταξύ τους , κάτι που πλέον δεν φαίνεται γιατί κάηκε η εξάτμιση και δεν είναι γυαλιστερό ασημένιο χρώμα όπως ήταν στην αντιπροσωπεία που το κοίταξα.

Τι να πω δεν ξέρω , από την μια μ@λ@κια στην άλλη πέφτω , πήρα αμάξι Honda made in England … τώρα πήρα μηχανή Honda made in Italy …. Γ@ΜΤ τι θα γίνει κάνα γιαπωνέζικο θα πάρω ποτέ ; :cry:

TAKSIMIS
10/07/2008, 11:31
θα συμφωνισω και γω με τα παιδια παραπανω.
Δεν ειναι πλεον τα μηχανακια ιαπωνικα,οποτε δεν ειναι honda.

Xarilaos
06/08/2008, 23:06
Συγγνώμη ρε παιδιά επειδή ενδιαφέρεται και ένας φίλος μου,όσον αφορά τις σκουριές,δεν μπορείς δηλαδή να το γυρίσεις πίσω και να πεις "δεν είναι οκ"?Σε εγγύηση είναι.

bZrOo
07/08/2008, 21:30
Εγώ προσωπικά δεν ασχολήθηκα ακόμα γιατί είναι απειροελάχιστο το πρόβλημα και δεν με απασχολεί , είχα το ντεπόζιτο λακουβιασμένο από μαμά και ασχολήθηκα με αυτό και μου ενέκριναν αλλαγή και περιμένω ανταλλακτικό λέει …

mamounias
05/10/2008, 13:05
Η μοτο αγοράστηκε Ιούλιο του '07.
Μοντέλο με ABS.
Πέρα από τη σκουριά που εμφανίζεται στις δισκόπλακες μετά από βροχή (παρκαρισμένη) δεν έχει πέσει τίποτα στην αντίληψή μου.
Ναι , η ποιότητα σίγουρα δεν είναι made in Japan , αλλά σίγουρα είναι μια χαρά σε σχέση με τον ανταγωνισμό.
Το θέμα της εμφάνισης είναι καθαρά υποκειμενικό.
Η σέλλα είναι σουπερ και από αέρα 140-160 αναλόγως της έντασης και κατεύθυνσης του ανέμου είναι ανεκτά.
Αυτά τα λίγα ...

993cc
05/10/2008, 16:15
Σκουριές στα Hornet 08 ? ..Eε όχι αλλά το κοίταγα γύρω γύρω πάνω κάτω καμμιά ώρα πριν πάω την επομένη και τα σκάσω!

p_bourinos
20/11/2008, 08:14
Φίλοι μου γεγονός είναι οτι η HONDA που ξέραμε δεν υπάρχει πιά,ούτε σε αξιοπιστία ούτε σε ποιότητα κατασκευής γιατί πολύ απλά γίνανε ευρωπαικά από γιαπωνέζικα.Αυτό που με χαλάει είναι οτι οι τιμές είναι οι ίδιες και εξίσου ακριβές όπως ήταν τα ιαπωνικής προελεύσεως.Πήγα είδα το transalp το καινούριο και μου λένε 8500 ευρό με abs τη στιγμή που το v-strom έχει 7200,και μιλάμε για ένα HONDA με ακτίνες,κάτι scrip απαίσια (ούτε το μεταλλικό τελείωμα ρε παιδια δεν είχαν και πρέπει να ήταν ίδια με αυτά που είχε το αστρακι που αγόρασα το 1996 -και έχω ακόμα και δεν το αλλάζω με κανένα παπί-),σιδερένιο πλαίσιο και γενικά μια υφή ελεεινή.Έχει χαλάσει πολύ η εταιρία έχω να πω και δεν νομίζω να την ξαναπροτιμήσω αν και φανατικός υποστηρικτής.Το τελευταίο honda που αγόρασα είναι CB400 sf του 1998,και είναι πραγματικά honda με οτι συνεπάγεται το τότε όνομα της.Και με τα αυτοκίνητα δυστυχώς το ίδιο συμβαίνει.

ps:όσοι αντιμετωπίζεται πρόβλημα με σκουριές δεν αμφιβάλλω οτι υπάρχουν,απλά προσθέτω την πιθανότητα να είναι αρκετές αν μένετε κοντά στην θάλασσα.

notakos600
20/11/2008, 08:40
Σκουριά σε καινούριο μηχανάκι? φαντάζομαι μετά από κανένα χρόνο πως θα είναι...
Κρίμα και το είχα ψιλοκαψουρευτεί το 1000.

bsari
20/11/2008, 08:56
ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ!!!!
παιζει καποια να απεκτησαν λογω κακης συσκευασιας,δε ξερω....

kondoras
20/11/2008, 17:36
Πρεπει κατι να παιχτηκε με την μεταφορικη και αποθηκευτικη εταιρια.
Κατι λενε για αποθηκευση σε εξωτερικους χωρους.
Παντως εγω πηρα τελικα HONDA και η κατασταση του ειναι καλη.
Το 1000 ειναι αλλη φουρνια.
Για το 1300 τι λετε?
Αν και το δικο μου ειναι κατακαινουργιο λεω μια και εχω καποια ηλικια ...μεγαλη:sad: να αλλαζω συχνα να προλαβω πολλα:D .
Σχεδον καθε χρονο.
Γνωμες η παραπομπη σε αλλη κουβεντα σας παρακαλω

SVX
20/11/2008, 18:31
μην μασατε ... εχει ο Σαρακακης αντισκωριακο Hornet γνησιο ...72,5 ευρω η φιαλη:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

celia2007
06/03/2009, 14:23
Γεια σας κι απο μενα.
Εχω ενα cbf600s 08 το οποίο απο μοτερ και περιφερειακα ειναι hornet.
Μετα απο ενα 6μηνο, με το μηχανακι να ειναι σε καθημερινη σχεδον βαση μεσα στην υγρασια (οχι βροχη, αλλα πρωινη "δροσια") λογω ιδιαιτεροτητας της περιοχης που μενω, αρχισε να σκουριαζει σε: λευγε, ντιζακι (το καθετο στα cb) ταχυτητων , λευγε φρενων, βιδες τιμονιου, και στις allen των καθρεφτων.
Με αντισκοριακο και ΠΟΛΥ τριψιμο, εχει φυγει το 90% αλλα απλα περιμενω να το ξαναδω....
Το ιδιο φανταζομαι συμβαινει και στα hornet.
Να σημειωσω εδω οτι ενα transalp 650 του 05 που ειχα, δεν παρουσιαζε τιποτα απο τα παραπανω...

Delfian
13/03/2009, 13:52
Κάτοχος και γώ ενός HORNET 2008 , υπήρχαν κάποιες σκουριές σε βίδες (τιμονιού κυρίως) από την ημέρα που το αγόρασα και μέχρι σήμερα παρόλο που το κυκλοφορώ με βροχή και χωρίς, δεν έχω προσέξει να έχει βγάλει κάπου αλλού.
Σε γενικές γραμμές όμως είμαι ευχαριστημένος και μέχρι τώρα δεν εχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.
Για ταξίδι που ρώτησε ο πρώτος φίλος, πήγα δέκα μέρες χαλκιδική (από Αθήνα) το περασμένο καλοκαίρι και στο ταξίδι (με ντάλα ήλιο) 150-170 δεν με κούρασε ιδιαίτερα.
Με αυτό το μηχανάκι όμως δεν μπορείς να κάνεις πορεία με 200χλμ...θα σε καταβάλλει σωματικά κάποια στιγμή.
Και ναι...παει και 220 άρα δεν είναι χρέπι! :)

fonzareli
22/05/2009, 16:55
Επειδή σκέφτομαι να το πάρω, μιάς και είναι εδώ μαζεμένοι τόσοι κάτοχοι ας ρωτήσω:

1) Σε όσα καινούρια είδα υπήρχε σκουριά στις βίδες στο τιμόνι (πχ στη βίδα που κρατάει την μανέτα του συμπλέκτη)...

2) Οι ταχύτητες κουμπώνουν λίγο ξερά ή μου φαίνεται; Δύσκολη η εύρεση νεκράς. ή έτυχε;

3) Το πίσω φρένο (το ποδοστήριο) μπορεί να ρυθμιστεί λίγο χαμηλότερα; Το πόδι μου κάνει γωνία και με κουράζει.

ΥΓ Εκπληκτικό μοτέρ! Δεν σκορτσάριζε ότι ταχύτητα και να του έβαζα... Το θέλω για χαλαρή ήρεμη βολτούλα γι αυτό το δοκίμαζα στις χαμηλές ώστε να δω αν με βολέυει σε σχέση πχ με δικύλινδρα. Είδα και το translap αλλά μου πέφτει λιγάκι ψηλό και "ξένο" νομίζω.

fonzareli
18/06/2009, 12:02
7490 αυτό του 2008 πλέον!

fonzareli
11/07/2009, 09:14
παιδιά μιά ερώτηση για τις σκουριές: Οσοι έχετε δει στα μηχανάκια σας, αυτές ψιλουπήρχαν από την αρχή ή τα μηχανάκια ήταν άψογα εντελώς και εμφανίστηκαν οξιδώσεις σε 6 μήνες πχ;

celia2007
12/07/2009, 12:34
Στην αρχη ολα τελεια. Μετα απο το εξαμηνο, σιγα σιγα εμφανιστηκαν...

fonzareli
12/07/2009, 14:21
celia2007 σε σένα ξαναεμφανίστηκαν μετά τον 3/2009 που τις καθάρισες;

Είναι τελικά αρκετά σοβαρό θέμα για να αποφύγει κανείς την αγορά της, ή παρουσιάζεται μόνο σε περιφερειακά που δεν τρέχει και τίποτα;

πχ η εξάτμιση σκουριάζει; Το πηρούνι;

celia2007
12/07/2009, 16:13
Ειναι περισσοτερο ψυχολογικο το θεμα. Ειναι πολυ συγκεκριμενα σημεια που παρουσιαζουν προβλημα και απ'οτι εχω καταλαβει ειναι τα ιδια σε ολους. Δεν εχει κανενα λειτουργικο προβλημα, αλλα καθαριζει δυσκολα και ξαναεμφανιζεται. Ειναι κατι σαν λεκες απο σκουρια αν καταλαβαινεις αλλα σου την δινει στα νευρα οταν το πρωτοβλεπεις και σε καινουρια μηχανη!

Delfian
14/07/2009, 21:35
Μια μικρή σκουριά στην βίδα του φρένου (τιμόνι). Την είχε εξ' αρχής όταν την πήρα, μην φανταστείς όμως τρελή σκουριά, κάτι λίγα.
Την έχω ένα χρόνο τώρα και καμία άλλη σκουριά δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου.

Όσο για την εύρεση νεκράς, μάλλον σου έτυχε φίλος, δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα ποτέ με αυτό το ζήτημα.

fonzareli
14/07/2009, 23:25
Παιδιά κάτι οι σκουριές, κάτι η θερμοκρασία που βγάζει το μοτερ, κάτι η φήμη της αντιπροσωπείας....
πήρα τελικά άλλη μηχανή.

kondoras
12/08/2009, 10:09
Παιδες μηχανη και φρενα ΤΕΛΕΙΑ

Τα αλλα να τα κρινετε......................

TAKSIMIS
31/10/2009, 18:37
μμμμμ...με βαζετε σε σκεψεις..οτι ελεγα να αναθεωρησω την αποψη μου,για τα ιταλικα πλεον honda..

matas
19/12/2009, 18:12
προσφατα εγινα κατοχος ενος hornet 08'. παιδια το εργαλειο δεν εχει κανενα προβλημα και οσο για τις σκουριες ναι υπαρχουν ελαχιστες (μονο στο μαρσπιε φαινεται) και δεν νομιζω να ειναι τπτ σοβαρο.

Εχω ακουσει παντως οτι τις αποθηκευουν εξω καποιες φορες στον Σαρακακη και αν εχει παει καποιος απο κει σιγουρα εχει δει οτι η αποθηκη ειναι κανα 2 χλμ μακρια απο την εκθεση.

Αυτα, καλες γιορτες και καλες βολτες.