PDA

View Full Version : ΤΡΑΓΙΚΗ ΑΠΑΤΗ



Σελίδες : [1] 2

nikos force
13/06/2008, 15:58
Λοιπον καλησπερα... θελω να κανω μια ερωτησουλα ... λοιπον... προσφατα αγοαραστικε μηχανακι απο εμπορο ... ολα καλ ολα ωραια ...

ΑΛΛΑ κατα συμπτωση μετα απο δυο μηνες ( σημερα δλδ ) αποδειχτηκε οτι το μηχανακι , δεν ειναι ΟΥΤΕ το μοντελο που υποτειθεται οτι ειναι , ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ τα χλμ γραφει οτι εχει καιπανω απο ολα το μιχανακι ηταν τρακαρισμενο και με κομμενο πλαισιο το οποιο αγοραστηκε διορθωθηκε και πωληθηκε απο τον ιδιο εμπορο , προς εμας , παραλειπωντας ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ μικρες ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ...


απο δω και περα , εφοσων υπαρχει και η μαρτυρια του προηγουμενου ιδιοκτητη ο οποιος τρακαρε και πουλησε για ανταλλακτικα το μηχανακι , πως μπορουμρ να κινηθουμε κατα του εμπορου ... ????????

Cpt. Haddock
13/06/2008, 16:00
Caveat Emptor :wave2:

sniper
13/06/2008, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Λοιπον καλησπερα... θελω να κανω μια ερωτησουλα ... λοιπον... προσφατα αγοαραστικε μηχανακι απο εμπορο ... ολα καλ ολα ωραια ...

ΑΛΛΑ κατα συμπτωση μετα απο δυο μηνες ( σημερα δλδ ) αποδειχτηκε οτι το μηχανακι , δεν ειναι ΟΥΤΕ το μοντελο που υποτειθεται οτι ειναι , ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ τα χλμ γραφει οτι εχει καιπανω απο ολα το μιχανακι ηταν τρακαρισμενο και με κομμενο πλαισιο το οποιο αγοραστηκε διορθωθηκε και πωληθηκε απο τον ιδιο εμπορο , προς εμας , παραλειπωντας ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ μικρες ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ...


απο δω και περα , εφοσων υπαρχει και η μαρτυρια του προηγουμενου ιδιοκτητη ο οποιος τρακαρε και πουλησε για ανταλλακτικα το μηχανακι , πως μπορουμρ να κινηθουμε κατα του εμπορου ... ????????

μάλλον δικηγόρο θες.... στον έμπορο τα είπατε όλα αυτά;

nikos force
13/06/2008, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Caveat Emptor :wave2: meaning ???

nikos force
13/06/2008, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
μάλλον δικηγόρο θες.... στον έμπορο τα είπατε όλα αυτά; oxi... akoma... kai prwtoy milisoume me dikigoro... to thema bgike stin epifaneia MOLIS PRIN MERIKES WRES teleiws TYXAIA

Mr.T
13/06/2008, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
meaning ???

Nomizw kati sta Gallika soy eipe. :D

nikos force
13/06/2008, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Caveat Emptor :wave2: http://en.wikipedia.org/wiki/Caveat_emptor

Mr.T
13/06/2008, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
http://en.wikipedia.org/wiki/Caveat_emptor

Orea ean zoysame USA.. ala gie Europe paei alios :D

edit: Eiparxei Ellada Consumers Rights protection apo kapoia omada h otidipote alo
ean o alos den thelei na akoysei tipota?

Cpt. Haddock
13/06/2008, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
meaning ???

Ειναι ορος του εμπορικου δικαιου (λατινικα) σε ελεύθερη μετάφραση "Ο αγοραστής πρέπει να προσέχει"

(let the buyer beware το έχω δει στα αγγλικα)

Οπότε... :wave2:


Εάν ο προηγούμενος δέχεται να καταθέσει ενόρκως για τρακάρισμα κλπ, εάν έχεις μάρτυρες που να πιστοποιούν οτι αποσιώπησε ο πωλητής για τρακάρισμά (ακόμα καλυτερα εάν ρώτησες και αρνήθηκε), εάν οι μάρτυρες δεχτουν να καταθέσουν ενόρκως, τότε κάνεις μια μήνυση, εμπίπτει στον αστικό κώδικα και σε 2 χρόνια θα γίνει η πρώτη δίκη (θα πάρει αναβολ΄΄η λογικά με μια αστεία πρόφαση κλπ κλπ)

Αυτά :wave2:

nikos force
13/06/2008, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειναι ορος του εμπορικου δικαιου (λατινικα) σε ελεύθερη μετάφραση "Ο αγοραστής πρέπει να προσέχει"

(let the buyer beware το έχω δει στα αγγλικα)

Οπότε... :wave2:


Εάν ο προηγούμενος δέχεται να καταθέσει ενόρκως για τρακάρισμα κλπ, εάν έχεις μάρτυρες που να πιστοποιούν οτι αποσιώπησε ο πωλητής για τρακάρισμά (ακόμα καλυτερα εάν ρώτησες και αρνήθηκε), εάν οι μάρτυρες δεχτουν να καταθέσουν ενόρκως, τότε κάνεις μια μήνυση, εμπίπτει στον αστικό κώδικα και σε 2 χρόνια θα γίνει η πρώτη δίκη (θα πάρει αναβολ΄΄η λογικά με μια αστεία πρόφαση κλπ κλπ)

Αυτά :wave2: Με το δικο μου μυαλο θεωρω οτι δεν εχω εξαπατηθει μονο ως προς το εμπορικο κομματι της συναλλαγης αλλα οτι εχει τεθει και η σωματικη μου ακεραιοτητα σε κινδυνο ... οποτε ????εξακολουθει να εμπιπτει μονο στον αστικο κωδικα ... ( μπορω να ισχυριστω κατι τετοιο (το οποιο βεβαια πιστυεω

Cpt. Haddock
13/06/2008, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Με το δικο μου μυαλο θεωρω οτι δεν εχω εξαπατηθει μονο ως προς το εμπορικο κομματι της συναλλαγης αλλα οτι εχει τεθει και η σωματικη μου ακεραιοτητα σε κινδυνο ... οποτε ????εξακολουθει να εμπιπτει μονο στον αστικο κωδικα ... ( μπορω να ισχυριστω κατι τετοιο (το οποιο βεβαια πιστυεω

Δεν είμαι δικηγόρος, αλλά μάλλον ναι...

DimChios
14/06/2008, 06:12
το να του σπασεις τα μουτρα ειναι βεβαια μια λυση!

:rolleyes:

notakos600
14/06/2008, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
το να του σπασεις τα μουτρα ειναι βεβαια μια λυση!

:rolleyes:

Και να προσθέσω η πιο αποδοτική και συμφέρουσα :lol: :lol: :lol:

Sapadak
14/06/2008, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Με το δικο μου μυαλο θεωρω οτι δεν εχω εξαπατηθει μονο ως προς το εμπορικο κομματι της συναλλαγης αλλα οτι εχει τεθει και η σωματικη μου ακεραιοτητα σε κινδυνο ... οποτε ????εξακολουθει να εμπιπτει μονο στον αστικο κωδικα ... ( μπορω να ισχυριστω κατι τετοιο (το οποιο βεβαια πιστυεω

Αν ο προηγουμενος ιδιοκτητης μπορει να καταθεσει οτι ο εμπορος ηταν ενημερωμενος στο θεμα του πλαισιου τοτε εχεις υποθεση!

Αν ο προηγουμενος την εδωσε χωρις να πει μιλια στον εμπορο, το ανακαλυψε μετα και το "εφτιαξε" για να το δωσει μαλλον δεν εχει υποθεση (γιατι μπορει να πει καλλιστα οτι σε ενημερωσε πως εχει η κατασταση)


Επισης αυτο για το πλαισιο που λες πανε σε ενα μηχανικο να στο δωσει γραπτως οτι ηταν σπασμενο/ραγισμενο και επιδιορθωθηκε!

Και επειδη συνηθως κορακας κορακου ματι δε βγαζει αν σου κανουν σουμουτου μιλα με τεχνικο επιμελητηριο να σου δωσουν στοιχεια απο εκει καποιου εμπειρογνωμονα!!

nikos force
14/06/2008, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Αν ο προηγουμενος ιδιοκτητης μπορει να καταθεσει οτι ο εμπορος ηταν ενημερωμενος στο θεμα του πλαισιου τοτε εχεις υποθεση!

Αν ο προηγουμενος την εδωσε χωρις να πει μιλια στον εμπορο, το ανακαλυψε μετα και το "εφτιαξε" για να το δωσει μαλλον δεν εχει υποθεση (γιατι μπορει να πει καλλιστα οτι σε ενημερωσε πως εχει η κατασταση)


Επισης αυτο για το πλαισιο που λες πανε σε ενα μηχανικο να στο δωσει γραπτως οτι ηταν σπασμενο/ραγισμενο και επιδιορθωθηκε!

Και επειδη συνηθως κορακας κορακου ματι δε βγαζει αν σου κανουν σουμουτου μιλα με τεχνικο επιμελητηριο να σου δωσουν στοιχεια απο εκει καποιου εμπειρογνωμονα!! ο εμπορος το αγορασε απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη στη τιμι των 1800 ευρω για ανταλλακτικα... το πλαισιο ηταν κομμενο σε 3 σημεια ... δεν τηθετε δλδ θεμα αποκρυψεισ τετοιων στοιχειων στην αγοραπωλησια ... τωρα το να σπασεισ τα μουτρα καποιου ΤΟΣΟ ΑΜΦΙΒΛΟΥ ΗΘΙΚΗΣ εμπορου... μαλλον το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να μεινεις χωρισ μηχανακι μετα απο λιγο καιρο και να γραφεισ στο ,ΣΤΡΑΒΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΔΑ -ΚΛΟΠΗ ΜΗΧΑΝΗΣ ...

Sapadak
14/06/2008, 11:08
Κυνηγα τον με τον ΙΝΚΑ

notakos600
14/06/2008, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Κυνηγα τον με τον ΙΝΚΑ


Τον βλέπω ήδη τον έμπορο να τον λούζει κρύος ιδρώτας και να εκλιπαρεί για έλεος.

DimChios
14/06/2008, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
... τωρα το να σπασεισ τα μουτρα καποιου ΤΟΣΟ ΑΜΦΙΒΛΟΥ ΗΘΙΚΗΣ εμπορου... μαλλον το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να μεινεις χωρισ μηχανακι μετα απο λιγο καιρο και να γραφεισ στο ,ΣΤΡΑΒΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΔΑ -ΚΛΟΠΗ ΜΗΧΑΝΗΣ ...


:nono: :winka:

μη με κανεις να μιλαω σε παρακαλω!

Καλα ξεμπερδεματα παντως με το @δι! :wave2:

Mr.T
14/06/2008, 16:01
Sto internet egw pantos baraw ta panta, apo konta me tetio mafiozo emporo einai alo thema :rotflmao:

Ean o prohgoymenos idioktitis den thelei na mpleksei mesthn upothesi, kai omos kseroyme oti
h mixani exei moter alhs xronologias apo afto poy dilonei o emporos. Mporei na ginei kati;
05 moter kai h mixani thn poylaei gia 04 (etsi grafei kai sthn adeia toy paidioy, tis exei balei
pano ta panta gia na miazei me 03/04)

Episis sto plaisio oi arithmoi einai xtipimenoi kai fenete oti den einai mama plaisio.

Diladi einai pola pragmata poy fenontai, den ginete tipota xorhs na mpleksei o palios idioktitis;
Hdh eixe thn kalosinh na pei sto paidi me thn mixani ti paizei, topa na ton mpleksoyme me
kana tipo poy den kseroyme mexrh poy mporei na ftasei gia na mhn toy kleisoyme to magkazi
einai ligo patata.

dirtbird
14/06/2008, 16:52
Νίκο, νομίζω ότι αρχικά πρέπει να μιλήσεις με δικηγόρο και έπειτα να ζητήσεις εμπειρογν/ωμονα από το ΤΕΕ και μετά να στείλεις εξώδικο στον έμπορο όπου θα του ζητάς αρχικά αναστροφή πώλησης και -αναλόγως τι σε συμβουλεύσει ο δικηγόρος- κάποια αποζημίωση (εννοείται ότι τα έξοδα του εμπειρογνώμονα τα οποία ΔΕΝ είναι ευκαταφ΄ρονητα, θα περιλαμβάνονται στο ποσό της αναστροφής πώλησης).

Επίσης θα πρότεινα να μην συνεχίσεις τις δημόσιες αναφορές εκτός και αν κρίνεις σκόπιμο να αναφέρεις τα στοιχεία του πωλητή.

Κάτι που αργότερα θεωρώ αυτόνόητο ότι θα το κάνεις....

stavrouliasp
15/06/2008, 19:56
+1100 dirtbird. Ένα εξώδικο είναι άμεσο και πολύ φτηνό. Από τη στιγμή που θα το κάνεις, επειδή την γνωρίζει την απατεωνιά του και θα φοβηθεί για την άδεια του μαγαζιού του, θα σου επιστρέψει αμέσως τα λεφτά και δεν χρειάζεται τίποτε παραπάνω...

nikos force
18/06/2008, 11:38
Λοιπον ... πως εχουν τα πραγματα ...ολοι κατα καιρους εχουμε διαβασει ποστ με παρομοια θεματα ,τα οποια καποια στιγμη ξαφνικα σταματανε να ανανεωνονται απο το δημιουργο τους ... αλλα τελικα παντα υπαρχει μια εξηγηση ... η εξηγηση που θα δωσω στο δικο μου ποστ ισως να καλυπτει καποιους , καποιους αλλους ομως ισως οχι ...

Η υποθεση με το μηχανακι του φιλου μου (ρ6) εχει διελευκανθει ως ενα σημειο , το οποιο κρινετε αρκετο απο μας , ωστε να μην παει παραπερα το θεμα απο αποψη ερευνας , αλλα ισως και αντιδρασεων ...

Η ιστορια που κρυβετε πισω απο το μηαχανακι ειναι διαπιστωμενη και ειναι η εξης, στη πορεια θα καταλαβετε πως ειναι επιβεβαιωμενα ολα ...

Ρ6 μοντελο 2005 αγορασμενο απο ΜΟΤΟ Β.... , στα 12.000χλμ το μηχανακι στα καλ καθουμενα σε πορεια με ταχυτητα 60 χλμ , κοβει πλαισιο απο τη δεξια πλευρα (αλα κ5) στη προσκρουση με το εδαφος κοπηκε και στο σημειο του λαιμου με αποτελεσμα να φυγει ολοκληρο κομματι του πλαισιου(το συμβαν ελαβε χωρα μπροστα στα ματια αστυνομικου που το επιβεβαιωνει) ...απο τη στιγμη που δεν υπηρχε ασφαλιστικη δεν καλυπτε ΤΙΠΟΤΑ...μην βρισκοντας ακρη ο ιδιοκτητης με την εταιρια το πουλαει με 12.000χλμ εναντι του ποσου των 1800ευρω για ανταλλακτικα στο ΤΣΙΚ... εκει τελειωνει και η αναμιξη του προηγουμενου ιδιοκτητη με το μηχανακι...

Προ καποιων μηνων (2-3) φιλος μου αγοραζει ρ6 04 μοντελο με 24.000χλμ απο καταστημα στο περιστερι τον ΚΟΡ(Υποκαταστημα προς καλλιροης )... ολα καλα ολα ωραια
Προ εβδομαδας λοιπον , και ενω ο φιλος μου ειναι στη δουλεια του μπαινει ενας τυπακος μεσα και τον ρωταει αν το μηχανακι εξω ειναι δικο του ... με τα πολλα ο τυπακος ηταν ο πρωη ιδιοκτητης ο οποιος αναγνωρισε το μηχανακι απο την ΠΙΝΑΚΙΔΑ και του ειπε πως εχουν τα πραγματα γι το μηχανακι ...

Προσπερναω λοιπον λεπτομερειες και υποθεσεις και φτανω στο χτες ... μετα απο προτροπη πολλων να παει το μηχανακι σε εξουσιοδοτημενο ντιλερ να δουμε τι παιζει με τα νουμερα , κατεληξε εχτες το μηχανακι σε μεγαλο-γνωστο ντιλερ της ΓΙΑΜΑΧΑ επι της θηβων στο περιστερι...

Μετα απο μια μικρη αφηγηση των γεγονοτων ηοι ανθρωποι εκει θυμηθηκαν αμεσως το μηχανακι γιατι , εκει ειχε καταφυγει ο προηγουμενος στη προσπαθεια του να βγαλει ακρη με την εταιρια (με την εταιρια ΟΧΙ με τον ντιλερ ,μη παρεξηγουμαστε ) και του επιβεβαιωσαν την ιστορια ...

Παμε τωρα στο ΤΙ εχει γινει με το μηχανακι... (το πλαισιο ειχε οντως κατασταφει ολοσχερως) ... χτυπανε οι ανθρωποι τοΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΛΑΙΣΙΟΥ στο συστημα και τους βγαζει οτι ειναι σωστο ... οι ανθρωποι ισχυριστηκαν οτι ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να ειναι το ιδιο και μετα απο μια προχειρη εξεταση ειδαν οτι τα νουμερα ειναι απλα κακοχτυπημενα επναω στο πλαισιο και οτι το πλαισιο αυτο ειναι απλα ΚΛΕΜΜΕΝΟ και φορεμενο πανω στη μηχανη... δεχτηκαμε καποιες συμβουλες και υποδειξεις και την καναμε με ελαφρα πηδηματακια αλλα βαρια καρδια ...ο οποισδηποτε διαλογος με τον εμπορο που μας πουλησε τη μηχανη τελειωσε με την ατακα ‘’ΜΗΝ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ ΑΛΛΟ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΚΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ ‘’ ...

nikos force
18/06/2008, 11:44
Τα ευκολως εννοουμενα...

Αν εχετε καποια σχολια ...
Αν κρινετε πως το ποστ πρεπει για καποιο λογο να κριθει –καταδικαστει-σβηστει ειναι δικια σας αποφαση και οχι δικια μου , σε αυτο το παρον ποστ μοιραζομαστε το συμβαν και ΔΕΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΜΕ ανθρωπους για το λογο οτι ο ιδιοκτητης δεν θελει μαλλον να μπλεξει με ανθρωπους οπου οι επιχειρηματικες τους δραστηριοτητες ξεπερναν το χερι του νομου και μαλιστα ανενοχλητες ... καλα μας ξεμπερδεματα και προσοχη σε ολους

lamoun
18/06/2008, 11:59
Δηλαδή το θέμα δε το προχωρήσετε.

Ο έμπορος παίρνει την μηχανή πίσω ή απλά λέει "μη πείς τίποτα και πάρε τον π@ύλο απο εδώ";;

sapila racing
18/06/2008, 12:02
Ειναι εξοργιστικό, αλλά δυστυχως ετσι ειναι τά πράγματα στην Ελλάδα...

Υπάρχει έμπορος ο οποίος εχει καταδικαστεί κι εχει μπει και φυλακή για κλεμμένα και ειναι ακόμα και σήμερα μέλος του Συνδέσμου Εμπόρων Μοτοσυκλετών...

Ελλας το μεγαλείο σου :evil:

Mr.T
18/06/2008, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Δηλαδή το θέμα δε το προχωρήσετε.

Ο έμπορος παίρνει την μηχανή πίσω ή απλά λέει "μη πείς τίποτα και πάρε τον π@ύλο απο εδώ";;

O emporos leei (kai kala) "den kserw tipota etsi thn agoraza.."

mixalakis
18/06/2008, 12:05
Κατά τη γνώμη μου αυτού του είδους τα ποστ είναι τα σημαντικότερα και δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να σβήνονται ή να λογοκρίνονται. Τέτοια θέματα δίνουν αξία στα forums, αρκεί φυσικά να είναι επιβεβαιωμένη η αξιοπιστία τους.

Θα πρέπει να ελεγχθούν τα στοιχεία από τους moderators και οπωσδήποτε να δημοσιοποιηθούν τα στοιχεία του εμπόρου.

Mr.T
18/06/2008, 12:08
Makari na eipirxe black list apo tetio eidos katasthmata, distixos apagoreuete kai as einai
o xeiroteros mafiozos o emporos. Ase poy exei dei kai o filos mas me to R6 alh mia patenta
poy poylise o alos... (liges meres meta thn agora toy diko toy..) :rolleyes:

Diladi ean pas na agorazeis mixani, na pas oposdipote me kapoion poy kserei kala ti ginete,
kai na paei gia elengxo, toy paidioy einai to proto street toy, mesthn trela toy poy na pisteuei
oti h efkairia poy ekane htan telika mia apati.

Entaksei, to bright side tis upotheseis einai oti to moter exei poly ligoter xlm apo oti dilonei
to konter..

nikos force
18/06/2008, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Κατά τη γνώμη μου αυτού του είδους τα ποστ είναι τα σημαντικότερα και δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να σβήνονται ή να λογοκρίνονται. Τέτοια θέματα δίνουν αξία στα forums, αρκεί φυσικά να είναι επιβεβαιωμένη η αξιοπιστία τους.

Θα πρέπει να ελεγχθούν τα στοιχεία από τους moderators και οπωσδήποτε να δημοσιοποιηθούν τα στοιχεία του εμπόρου. Το να δημοσιοποιηθούν τα στοιχεία του εμπόρου μπορει να οδηγηση σεδικη σου ενημερωση και εμενα χωρις μηχανη

sapila racing
18/06/2008, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Κατά τη γνώμη μου αυτού του είδους τα ποστ είναι τα σημαντικότερα και δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να σβήνονται ή να λογοκρίνονται. Τέτοια θέματα δίνουν αξία στα forums, αρκεί φυσικά να είναι επιβεβαιωμένη η αξιοπιστία τους.

Θα πρέπει να ελεγχθούν τα στοιχεία από τους moderators και οπωσδήποτε να δημοσιοποιηθούν τα στοιχεία του εμπόρου.

Εσύ καλά τα λές, αλλά είσαι εξω απο το χορό.
Και ο παθών σίγουρα θέλει να βρεί το δίκιο του, αλλά απ οτι κατάλαβα ειναι σε πολύ δύσκολη θέση.

sniper
18/06/2008, 12:12
Οπότε κάνουμε μόκο, δεν το λέμε στην Αστυνομία, και όταν μας κλέβουν τα μηχανάκια τους βρίζουμε κι από πάνω αντί να πάμε σε καθρέφτη και να φτύσουμε!

Κάποιος κλαίει το μηχανάκι του αλλά για να μην πάθουμε τίποτα εμείς κάνουμε την πάπια....


Το μόνο που εύχομαι ρε φιλαράκι είναι σε κανένα μπλόκο να καταλάβουν οι μπάτσοι ότι το πλαίσιο είναι κλεμμένο....

τίποτα άλλο......

Ντροπή.... :rolleyes:

Mr.T
18/06/2008, 12:19
Nai etsi online akoygete sosta kai omorfa, sthn pragmatikh zoh pantos ta pragmata
pane alios. Exw dei, gnorisei, arketoi treloi gia na kserw pote na mhn mpleksw.

Soy efxomai na to matheis k'esi me oreo tropo kapoia stigmh, kai oxi me to "diskolo"
poy merikoi exoyn zisei. :wave2:

nikos force
18/06/2008, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Οπότε κάνουμε μόκο, δεν το λέμε στην Αστυνομία, και όταν μας κλέβουν τα μηχανάκια τους βρίζουμε κι από πάνω αντί να πάμε σε καθρέφτη και να φτύσουμε!

Κάποιος κλαίει το μηχανάκι του αλλά για να μην πάθουμε τίποτα εμείς κάνουμε την πάπια....


Το μόνο που εύχομαι ρε φιλαράκι είναι σε κανένα μπλόκο να καταλάβουν οι μπάτσοι ότι το πλαίσιο είναι κλεμμένο....

τίποτα άλλο......

Ντροπή.... :rolleyes: Αυτος που klaei το μηχανακι του το klaei ηδη ... παει αυτο ... ντροπη ειναι η κυρα αστυνομια να μην κλεινει φυλακη αυτους που εμπορευονται τετοια μηχανακια ... απο κει και περα ... το ποιος πρεπει να φτυσει ποιον ... το kserei ο παθων καλυτερα...Ξεφτιλα ειναι δυο εμπορων που περασε απο τα χερια τους το μηχανακι να μην παραδωσουν πινακιδα... ξεφτιλα ειναι ο εμπορος που το ειδε εχτες να σου λεειστο παιρνω για 2000 γιατι τι θα το κανεις ???? αυτα ειανι ξεφτιλα

sniper
18/06/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Αυτος που καλει το μηχανακι του το καλει ηδη ... παει αυτο ... ντροπη ειναι η κυρα αστυνομια να μην κλεινει φυλακη αυτους που εμπορευονται τετοια μηχανακια ... απο κει και περα ... το ποιος πρεπει να φτυσει ποιον ... το καλυτερα ο παθων καλυτερα...Ξεφτιλα ειναι δυο εμπορων που περασε απο τα χερια τους το μηχανακι να μην παραδωσουν πινακιδα... ξεφτιλα ειναι ο εμπορος που το ειδε εχτες να σου λεειστο παιρνω για 2000 γιατι τι θα το κανεις ???? αυτα ειανι ξεφτιλα

Μάλλον δεν σου έχουνε κλέψει μηχανάκι ποτέ.....

p@nos
18/06/2008, 12:25
Nικο η αστυνομια στα @@ της και δεν προκειτε να ασχοληθει.

Σα πως νομιζεις οτι ο ''εμπορος'' δεν εχει ακρες μεσα στην αστυνομια για να κανει τις μπινιες του?

Αυτο που θα πρεπει να γινει ειναι να βρει κανα γατο δικηγορο ο φιλος σου και να τον τραβηξει οσο αντεχει στα δικαστηρια.Να παει να ζητησει μια εγγραφη βεβαιοση απο τη Γιαμαχα οτι το προηγουμενο πλαισιο εχει καταστραφει και να του σκισει τον κωλο του παλιοπουστη!

mpou
18/06/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εσύ καλά τα λές, αλλά είσαι εξω απο το χορό.
Και ο παθών σίγουρα θέλει να βρεί το δίκιο του, αλλά απ οτι κατάλαβα ειναι σε πολύ δύσκολη θέση.

Κοτουλα λοιπον ο ιδιοκτητης (οπως και πολλοι αλλοι φανταζομαι, και εγω μαζι)?

Φιλε μου, το μηχανακι βαλτο αγγελια. Οποιος δεν ειναι κοτα ας παει να το παρει και να συνεχισει τον τσαμπουκα του, οχι απο το keyboard, αλλα "κανονικα", παιρνωντας τα σωβρακα του εμπορου. Τοτε, θα του βγαλουμε το καπελο(και μονο τοτε)

sniper
18/06/2008, 12:27
Ρε μαλάκες πάτε καλά;


Εδώ λέμε ότι το πλαίσιο είναι ΚΛΕΜΜΕΝΟ ΓΑΜΩ ΤΟ ΜΟΥΝΙ ΤΗΣ ΕΥΑΣ και συζητάμε ΜΟΝΟ για αποζημιώσεις;;;;;;

nikos force
18/06/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μάλλον δεν σου έχουνε κλέψει μηχανάκι ποτέ..... Κατανοω εν μερη την οργη σου ... καταλαβαινω και ξερω πως οτι γραφεις ειναι η σωστη αντιδραση ...ΑΛΛΑ ...ειναι σαν να λες σε καποιον ... επειδη εμενα δε προσεχα και μου το κλεψανε και κλαιω ... ας κλαις και εσυ τωρα που δεν προσεξες παροτι εχεις μηχανακι ...Και μακαρι να πιστευα οτι η αστυνομια θα εκανε κατι παραπανω ... κατι που δεν θα εβγαινε μονο εις βαρος μου ...τοτε ισως να μην εκανα μοκο ...αλλα ειλικρινα δεν το πιστευω μια και το εχω βιωσει

nikos force
18/06/2008, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρε μαλάκες πάτε καλά;


Εδώ λέμε ότι το πλαίσιο είναι ΚΛΕΜΜΕΝΟ ΓΑΜΩ ΤΟ ΜΟΥΝΙ ΤΗΣ ΕΥΑΣ και συζητάμε ΜΟΝΟ για αποζημιώσεις;;;;;; Στη προκειμενη ...ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ-ΖΗΤΑΜΕ αποζημιωσεις ... λεμε τι παθαμε για να μην το πατηει και αλλος

hidefnick
18/06/2008, 12:34
Στα ΚΤΕΟ που έρχονται να δω πως θα περάσει.........

nikos force
18/06/2008, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Στα ΚΤΕΟ που έρχονται να δω πως θα περάσει......... ΜΑΚΑΡΙ στα κτεο που ερχονται ... να βρεθουν ολα τα κλεμμενα ... και επιτελους να γινει κατι ... εσυ πιστευεις θα γινει ???? εσυ πιστευεις δεν θα περασει ??????? ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΤΟ ΚΩΛΟ ...ΑΛΛΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ

makis206
18/06/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Στη προκειμενη ...ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ-ΖΗΤΑΜΕ αποζημιωσεις ... λεμε τι παθαμε για να μην το πατηει και αλλος

Ρε'σύ Νίκο σόρρυ κιόλας αλλά στην αρχή ξεκίνησε αλλιώς η "καταγγελία" σου και μίλησες για μια απάτη που σας εξόργισε δίνοντάς της μάλιστα και τον χαρακτηρισμό "τραγική".

Μετά απ'αυτά τ'αποτελέσματα -και που κατά τη γνώμη μου είναι τρις χειρότερα- αποφασίζετε να κάνετε τους κινέζους.. σόρρυ φίλε αλλά δεν το βλέπω σωστό, αυτό θα έπρεπε να σας εξοργίσει πολύ περισσότερο..

:beer:

p@nos
18/06/2008, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρε μαλάκες πάτε καλά;


Εδώ λέμε ότι το πλαίσιο είναι ΚΛΕΜΜΕΝΟ ΓΑΜΩ ΤΟ ΜΟΥΝΙ ΤΗΣ ΕΥΑΣ και συζητάμε ΜΟΝΟ για αποζημιώσεις;;;;;;



Σνιππερ απο οτι εχω καταλαβει,δεν ειναι κλεμμενο το πλαισιο.Το μηχανακι που πηρε ο φιλος του Νικου ειναι ΚΛΕΜΜΕΝΟ(προφανως απ'το μαγκα τον εμπορο).

Αυτο που εκανε λοιπον ο παπαρας ο εμπορος ηταν να κλεψει ενα ιδιο μηχανακι με αυτο που του πηγε ο αλλος για ανταλλακτηκα,να γυρισει τα χλμ στο κοντερ, να χτυπησει και τον αριθμο στο πλαισιο απο την μοτοσυκλετα που ειχε κοπει και να το δωσει οπως ηταν(σιγα μην καθοταν να γδυσει 2 μηχανες ο μπασταρδος).

Γι'αυτο πρεπει αν αντεχει ο ανθρωπος να το κυνηγησει το θεμα οσο παει...

TOLISTOLAROS
18/06/2008, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
ΜΑΚΑΡΙ στα κτεο που ερχονται ... να βρεθουν ολα τα κλεμμενα ... και επιτελους να γινει κατι ... εσυ πιστευεις θα γινει ???? εσυ πιστευεις δεν θα περασει ??????? ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΤΟ ΚΩΛΟ ...ΑΛΛΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ
Ρε μεγάλε σοβαρά μιλάς ,θα τ'αφήσεις έτσι;Μίλα με δικηγόρο και Τριανταφυλλόπουλο...χωρίς μαλακίες τώρα;Άκου κει "θα έχουμε κακά ξεμπερδέματα..." ,γαμώ το σπίτι του και τη μάν@ του την ξεκωλιάρα...Πώς προδικάζεις ότι η αστυνομία δε θα κάνει τίποτε...έλεος πια...
ΜΗΝ δημοσιεύσεις τα στοιχεία του γιατί θα θεωρηθεί δυσφήμιση(αφού δίκη δεν έχει γίνει)και θα χάσεις το δίκιο σου.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω...λες ότι υπάρχει αστυνομική καταγραφή του γεγονότος(πέσιμο),λες ότι το πλαίσιο έχει τα χάλια του(κακοχτυπημένος αριθμός +ένα κάρο σκατά) και το αφήνεις;Φτάνεις μάλιστα στο σημείο να σκέφτεσαι μήπως πρέπει να διαγραφούν τα post;Κινήσου αθόρυβα με δικηγόρο και αστυνομία,μη το κάνεις βούκινο στο internet...
ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΜΟΓΙΟ,ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕ ΡΙΣΚΑΡΕΙ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΩΝ ΑΡΧΩΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ,ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ Η ΒΙΤΡΙΝΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΚΑΛΥΨΗ ΓΙΟΚ.- Απλά προσπάθησε να σε ψαρώσει.Μίλα του ψυχρά με τρόπο που να τον κάνεις να μην είναι σίγουρος κατά πόσο θα τραβήξεις το σκοινί,χωρίς νεύρα και παρακάλια...
Άι σιχτίρ με τα μουνόπανα!!
Φάτον το μπούστη.

Mr.T
18/06/2008, 12:54
Oxi, h mixani den einai klemenh, kapoia antalaktika na makigiaristh eos 2004 pantos einai,
kai afto topa to emathe o filos moy meta apo mhnes poy agorase thn mixani poy 8eoroyse
kalh efkairia ktlp. Diladi ean iksere afto prhn na thn agorasei fisika den tha thn eperne kan.

Topa gia to thema to poso tha antidroysate ean to pathate eseis, kai blepate poso periergos
einai o tipos amfibalw na pernate mia apofash toso efkola. Exei toso na xasei poy den nomizw
na ton pirazei na paei se akraies liseis gia na teliosei to thema.

nikos force
18/06/2008, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρε'σύ Νίκο σόρρυ κιόλας αλλά στην αρχή ξεκίνησε αλλιώς η "καταγγελία" σου και μίλησες για μια απάτη που σας εξόργισε δίνοντάς της μάλιστα και τον χαρακτηρισμό "τραγική".

Μετά απ'αυτά τ'αποτελέσματα -και που κατά τη γνώμη μου είναι τρις χειρότερα- αποφασίζετε να κάνετε τους κινέζους.. σόρρυ φίλε αλλά δεν το βλέπω σωστό, αυτό θα έπρεπε να σας εξοργίσει πολύ περισσότερο..

:beer: Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο ... στην αρχη μιλουσαμε και υποθεταμε ενα κολλημενο πλαισιο ... στο ποστ που εκανα σημερα ξεκαθαριζω, εμμεσα , οτι τα ψυχικα μας αποθεματα (κοινως αρχιδια) δεν φτανουν για προχωρησουμε σε κατι τετοιο ... για αυτο και δεν κατανομασα δημοσια ... και για αυτο πλεον το δηλωνω σαν συμβαν προς αποφυγη ... και για αυτο θεωρησα οτι ισως και να σβηστει ... παρολα ταυτα ... δεν παυει το ολο γεγονος να συγκαταλεγετε στις απατες ...

notakos600
18/06/2008, 12:59
... και το αποτέλεσμα μετά από 3 σελίδες συζήτησης ποιό είναι?

οι μοτοσυκλέτες θα συνεχίζουν να κλέβονται και να αγοράζονται μεταποιημένες γιατί απλά εμείς είμαστε αυτοί που κάποιες φορές συνειδητά συντηρούμε το τρίπτυχο:
κλεφτρόνια - μαγαζιά - αγορά μοτοσυκλέτας.

nikos force
18/06/2008, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
... και το αποτέλεσμα μετά από 3 σελίδες συζήτησης ποιό είναι?

οι μοτοσυκλέτες θα συνεχίζουν να κλέβονται και να αγοράζονται μεταποιημένες γιατί απλά εμείς είμαστε αυτοί που κάποιες φορές συνειδητά συντηρούμε το τρίπτυχο:
κλεφτρόνια - μαγαζιά - αγορά μοτοσυκλέτας. Θεωρησα σωστοτερο να κλεισω ετσι το θεμα ...παρα να το αφησω στη τυχη του ...μαλλον λαθος ...

Mr.T
18/06/2008, 13:09
Kai apo thn stigmh poy oyte den thelei na mpleksei o prohgoymenos idioktitis
diskola einai ta pragmata.

notakos600
18/06/2008, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Θεωρησα σωστοτερο να κλεισω ετσι το θεμα ...παρα να το αφησω στη τυχη του ...μαλλον λαθος ...


Φίλε μου και μόνο το γεγονός ότι το δημοσιοποίησες σε ανέβασε αυτόματα στην υπόληψή μου κι ας μη σε ξέρω προσωπικά.
Το σωστό και το λάθος το ξέρεις μόνο εσύ.
Πάντα φιλικά.

sniper
18/06/2008, 13:11
Κλοπή,

Κλεπταποδοχή,


Απάτη,


Κι ένα σωρό άλλα ποινικά.....



Α... έχουμε κι έναν που καβαλάει μηχανάκι ή μάλλον πλαίσιο άλλου..... κι αντί να πάει στην αστυνομία το κάνει γαργάρα....

nikos force
18/06/2008, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Πώς προδικάζεις ότι η αστυνομία δε θα κάνει τίποτε...έλεος πια...
Προ 2 μηνων 2 απο τα πρεζακια της γειτονιας μπηκαν στο μαγαζι εσπρωξαν και κλεψανε τη μανα μου ...οταν πηγαμε στο Α.Τ. περιστεριου ... και ενω γνωριζαμε ποιοι ητανε και ενω εχουν φακελο η απαντηση ητανε... ‘’ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΛΕΚΕΤΕ ΤΩΡΑ ... ΣΤΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΕΚΔΙΚΑΣΕΙ Η ΥΠΘΕΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΘΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ... ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΤΟΘΣ ΕΛΕΓΧΕΙ... ΑΣΤΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΕΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΘ ΗΣΥΧΟ ‘’ καταλαβες λοιπον γιατι εχουμε χασει τη πιστη μας ...

mpou
18/06/2008, 13:12
Οι χρηστες του συγκεκριμενου τμηματος "Στραβα και Αναποδα" εχουν πιασει ολη την οθονη.

Κανενας προθυμος?

Φιλικα



Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Κοτουλα λοιπον ο ιδιοκτητης (οπως και πολλοι αλλοι φανταζομαι, και εγω μαζι)?

Φιλε μου, το μηχανακι βαλτο αγγελια. Οποιος δεν ειναι κοτα ας παει να το παρει και να συνεχισει τον τσαμπουκα του, οχι απο το keyboard, αλλα "κανονικα", παιρνωντας τα σωβρακα του εμπορου. Τοτε, θα του βγαλουμε το καπελο(και μονο τοτε)

sniper
18/06/2008, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
...
Το σωστό και το λάθος το ξέρεις μόνο εσύ.
....


Αυτή η μικρή διαφορά σε πάει φυλακή καμιά φορά....

Mr.T
18/06/2008, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Α... έχουμε κι έναν που καβαλάει μηχανάκι ή μάλλον πλαίσιο άλλου..... κι αντί να πάει στην αστυνομία το κάνει γαργάρα....

Profanos diabazeis diagonia ta pragmata kai den eides ti legame parapano.

makis206
18/06/2008, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
παρολα ταυτα ... δεν παυει το ολο γεγονος να συγκαταλεγετε στις απατες ...

Ακριβώς Νικόλα.. κι όσο τις αφήνουμε να συμβαίνουν, άλλο τόσο θα ανθίζουν αυτές..

Τέλος πάντων, προσωπικά δεν θέλω να παίρνω στον λαιμό μου κανέναν, θα μπορούσε αυτό το αρχίδι να είναι απο'κείνες τις λέρες που από την πρώτη σου κιόλας κίνηση εναντίον του θα ήταν ικανός να σου καταστρέψει τη ζωή ολόκληρη, δεν ξέρω..

Κρίνετε την κατάσταση εσείς που καλείστε να την αντιμετωπίσετε, δώστε όμως βάση και σ'αυτά που σας λένε τα παιδιά, μην τον αφήσετε τον πούστη να του περάσει τόσο εύκολα, για αρχή πάντως η συμπεριφορά του και μόνο θα μου έθιγε την αξιοπρέπεια προσωπικά..

:beer:

fan
18/06/2008, 13:14
Παιδες, δεν κατακρίνω κανεναν.
Η λεξη είναι μία και σας την παραδίδω με την ερμηνία της.

* κλεπταποδόχος ο [kleptapoδóxos] Ο18 θηλ. κλεπταποδόχος [kleptapoδóxos] Ο35:

* αυτός που αποδέχεται κλοπιμαία, που αγοράζει ή απλώς φυλάει προϊόντα κλοπής.

[λόγ. κλεπτ(ο)- + αποδοχ(ή) -ος, σφαλερή δημιουργία αντί κλεπτοδόχος· λόγ. θηλ. χωρίς διάκρ. γένους]


Η ερμηνία της παραπάνω λεξης είναι τιμωρηταία απο θέμα νομικής πλευρας, σε ΟΛΕΣ της χωρες του κόσμου. Ναι even in Zimbabwe.

Επίσης, εκτός οτι είναι επικυνδινο να βρεθεί καποιος σε δικαστηκές αίθουσες αν "πιαστεί" πάνω σε τέτοιο όχημα (θα αθοωθει λογικα γιατι πιστεύω να είναι αρκετα εξυπνος ωστε να "δώσει τον μαλακα εμπορο"), είναι και μαλακία για τον κακόμοιρο που κλαιει το μηχανάκι του και τα χιλιάδες ευρό που του κόστισε.

Τώρα όσον αφορά για καποια απαντηση που είδα οτι καποιος λεει θα οδηγηθεί χωρίσ μοτο είναι λανθασμένη καθώς αν τον "δωσεις" τον μπασταρδο που σου πούλησε τετοιο μηχανάκι, το δικαστήριο θα επιβάλει την αποζημίωσή σου.

Αποτέλεσμα?

1. Εσυ στην χειρότερη θα αποζημιωθείς.
2. ο παπαρας θα το φυσαει και δε θα κρυώνει
3. Καποιος ατυχος που περνει λεοφορεία για την βόλτα του ενώ θα επρεπε να είναι καβαλα σε μηχανή, θα νιώσει δικαιωμένος.
4.Ολοι εμείς οι υπόληποι θα ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ τα στοιχεία του καραγκιώζη.


Αυτα είχα να πω.
Έυχομαι στον μπασταρδο τον εμπορο να του καει το καταστημα και να το έχει ανασφάλιστο.

Περαστικά :a15:

sapila racing
18/06/2008, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από fan
Έυχομαι στον μπασταρδο τον εμπορο να του καει το καταστημα και να το έχει ανασφάλιστο.

Περαστικά :a15:

Το οποίο κατάστημα το βρίσκεις πολύ ευκολα στο ιντερνετ απο τα στοιχεια πoυ ειναι διαθέσιμα στο thread.....

McTalas
18/06/2008, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Το μόνο που εύχομαι ρε φιλαράκι είναι σε κανένα μπλόκο να καταλάβουν οι μπάτσοι ότι το πλαίσιο είναι κλεμμένο....
. :rolleyes:

ρε sniper?
σου εχουν τσεκαρει ποτε αριθμο πλαισιου ή κινητηρα σε μπλοκο?
προσωπικα ποτε!!

οποτε αν δεν κανει τιποτα το παλικαρι δεν προκειται να γινει κατι.


προς το συντακτη του θεματος:
τι εχεις να φοβηθεις?
εχει παει ποτε σε δικηγορο?
νομιζεις οτι δεν υπαρχει νομοθετικο πλαισο (οχι σαν το δικο σου το κλεμενο) να σε καλυψει?
στην yamaha hellas πηγατε? ψαχτικατε?
ή πηγατε ντουγρου στον απατεωνα εμπορα?

για ψαξτο λιγο και δεν θα παθεις τιποτα, εδω αλλοι τα βαζουν με μαφιες εσυ σε ενα εμπορα και μια χουφτα κλεφτρονια κολας?
αν παλι δεν θες να κανεις τιποτα δικαιωμα σου....

fan
18/06/2008, 13:20
μια καταρα του εριξα.
Δεν προκυται να παω να το κανω εγω.
Refrase: Ευχομαι ο υπαληλός του να ξεχάσει 10 αναμένα τσιγάρα δίπλα απο τα ανοιχτα και γεματα ντεπόζητα των κλοπιμαίων.


Ισως και κανα κερί κλπ ευλεκτα.
Αν δεν του κατσι τετοια στραβή τουλάχιστον ασ του καει το video

Mr.T
18/06/2008, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
τι εχεις να φοβηθεις?

Otan skeftesai oti mporei na paei filaki kai na toy kleiseis to magkazi,
pisteuw einai ikanos gia ola. :beer:

sniper
18/06/2008, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
ρε sniper?
σου εχουν τσεκαρει ποτε αριθμο πλαισιου ή κινητηρα σε μπλοκο?
....


Ναι....

McTalas
18/06/2008, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ναι....
μπραβο!!

:confused: :confused:
εμενα δεν μου εχει τυχη ποτε !!

McTalas
18/06/2008, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.T
Otan skeftesai oti mporei na paei filaki kai na toy kleiseis to magkazi,
pisteuw einai ikanos gia ola. :beer:
ε! τοτε φα'τον πρωτος!!!
βαλε δυο ρουμανους να τον καθαρισουν, και κλεψτου και ενα μηχανακι και μετα καψτου ολο το μαγαζι και καντα ολα αυτα να μιαζουν με ενα ατυχημα...
θα σου στοιχισει λιγο παραπανω αλλα θα εχεις δυο μηχανακι και το εμπορα τεζα και ξεμπερδευεις...

sniper
18/06/2008, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.T
Otan skeftesai oti mporei na paei filaki kai na toy kleiseis to magkazi,
pisteuw einai ikanos gia ola. :beer:

Eάν τον τυλίξεις με μία ωραία μήνυση, το μόνο που μπορεί να σου κάνει είναι να πάρει φόρα και να έρθει με την όπισθεν.

fan
18/06/2008, 13:29
Ξεχασα να προσθέσω πως στην τελευταία αγορά μηχανής που πηγα να κάνω,
πήγαν να μου πουλήσουν μηχανάκι που άλλα ελεγε η άδεια και άλλα το πλαισιο.
Την παραπάνω υπόθεση την έχει στα χέρια του το Υπ.Μεταφορών.

Όσο για μένα και συμβουλεύω και ολους εσας όταν αγοράζετε μια μοτό (ακόμα και καινουρια *θα το δικαιολογισω παρακατω) ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ πλαισιο-μοτερ για αριθμούςκακοτεχνίες.

Είπα και στα καινούρια γιατι πολλες φορες γινοντε και λάθη. Λαθος μπορεί να γίνει και στο υπουργείο οταν περνανε τους αριθμούς στον λεγόμενο φάκελο αλλα και στο τελωνείο.

Αν είναι στο υπουργείο, έχει καλώς. Αν το λάθος είναι στο τελωνείο.........απλα παρε δρόμο και παρε την μηχανή απο αλλου.

Αυτα.

fan
18/06/2008, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ναι....

Ρε sniper, μπας κι εχεις αλητοφατσα?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

McTalas
18/06/2008, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Eάν τον τυλίξεις με μία ωραία μήνυση, το μόνο που μπορεί να σου κάνει είναι να πάρει φόρα και να έρθει με την όπισθεν.
ρε sniper οταν συμφωνω πολυ μαζι σου νοιωθω πως ειμαι αδιαθετος...




Μην βλεπετε πολλες ταινειες με το τσακ νορις και τον σιγκαλ, αυτα γινονται στο χολυγουντ αντε και στο μπολιγουντ πιο cult βεβαια...

nikos force
18/06/2008, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Eάν τον τυλίξεις με μία ωραία μήνυση, το μόνο που μπορεί να σου κάνει είναι να πάρει φόρα και να έρθει με την όπισθεν. Η ΜΙΑ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ... Η ΩΡΑΙΑ...ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΟΜΩΣ ΕΣΥ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΝΑ ΦΥΛΑΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ... ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΦΥΛΑΣ ΤΙΣ ΤΖΑΜΑΡΙΕΣ ΜΟΥ ???

McTalas
18/06/2008, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Η ΜΙΑ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ... Η ΩΡΑΙΑ...ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΟΜΩΣ ΕΣΥ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΝΑ ΦΥΛΑΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ... ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΦΥΛΑΣ ΤΙΣ ΤΖΑΜΑΡΙΕΣ ΜΟΥ ???

τα ασφαλιστηκα μετρα τα γνωριζεις??

και ξανα ρωτω, εχεις παει σε δικηγορο να παρεις μια γνωμη ή ακομα καλυτερα μια "νομικη συμβουλη"???

nikos force
18/06/2008, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Η ΜΙΑ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ... Η ΩΡΑΙΑ...ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΟΜΩΣ ΕΣΥ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΝΑ ΦΥΛΑΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ... ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΦΥΛΑΣ ΤΙΣ ΤΖΑΜΑΡΙΕΣ ΜΟΥ ??? δυστηχως οτι νομικη συμβουλη εχω παρει μεχρι σημερα ,οπωσ προειπα , αντικατοπτριζει τη μιση αληθεια... και δυστηχως εχω δει και λαιβ , τσακ νοριδες κλπ και οχι μονο στο σινεμα

Mr.T
18/06/2008, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Eάν τον τυλίξεις με μία ωραία μήνυση, το μόνο που μπορεί να σου κάνει είναι να πάρει φόρα και να έρθει με την όπισθεν.

Xorhs na pw pola, gia ligotero exw dei (edw sthn Ellada etsi kai paraligo na zisw palh kala
poy mia ebdomada prhn eixa figei apo thn doyleia) enas na erthei na pirobolisei katasthma
opoy htan paidia/gunaikes mesa. Kai meta 10 mpatsoi giro apo to lathos atomo na toy lene
na ksaplosei kato me ta xeria sto kefali. (epedh thn stigmh poy irthan eixe piasei sta xeria
aftos poy eixe erthei me to oplo...)

H astunomia edw den einai gia pola... (ean thes alo paradeigma opos px enas mpatsos poy
phge na kriftei enw ginontan listia se mini market kai htan palh mesa paidia/ginaika ktlp pes moy..)

Opote minish tha ginei, mexrh na ginei omos to dikastirio pios kserei ti skata tha ginei;

fan
18/06/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
εχεις παει σε δικηγορο να παρεις μια γνωμη ή ακομα καλυτερα μια "νομικη συμβουλη"???

What he said....

TOLISTOLAROS
18/06/2008, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Προ 2 μηνων 2 απο τα πρεζακια της γειτονιας μπηκαν στο μαγαζι εσπρωξαν και κλεψανε τη μανα μου ...οταν πηγαμε στο Α.Τ. περιστεριου ... και ενω γνωριζαμε ποιοι ητανε και ενω εχουν φακελο η απαντηση ητανε... ‘’ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΛΕΚΕΤΕ ΤΩΡΑ ... ΣΤΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΕΚΔΙΚΑΣΕΙ Η ΥΠΘΕΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΘΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ... ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΤΟΘΣ ΕΛΕΓΧΕΙ... ΑΣΤΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΕΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΘ ΗΣΥΧΟ ‘’ καταλαβες λοιπον γιατι εχουμε χασει τη πιστη μας ...
Den e;inai to ;idio,ta prez;akia ak;oma kai να τους ξέρεις χωρίς μάρτυρες παπάρια..εσύ όμως έχεις έγγραφα...καμμία σχέση...

Vourkoufales
18/06/2008, 13:43
Ενα μπετόνι πιτρελιο (πετρέλαιο) και ενα κουτι σπίρτα είναι αρκετα νομίζω! :rolleyes:

mixalakis
18/06/2008, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το οποίο κατάστημα το βρίσκεις πολύ ευκολα στο ιντερνετ απο τα στοιχεια πoυ ειναι διαθέσιμα στο thread.....

Μπορείς να μας πεις ποια είναι αυτά τα στοιχεία;
Γιατί εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιος είναι.

stefanos
18/06/2008, 14:04
Το πλαίσιο πώς το ξέρουμε οτι είναι κλεμένο?
Οταν πουλάτε την μηχανή σας για ανταλακτικά δίνεται και την άδεια μαζί?
Γιατί εγώ ξέρω οτι για ανταλακτικά πουλάμε όλα εκτός απο την άδεια.
Επί της ουσίας όταν πουλάμε με την άδεια πουλάμε μοτοσυκλέτα, την οποία ο έμπορος την μεταπούλησε.Με λίγα λόγια νομικά ο έμπορος δεν έχει κάνει κάτι αξιόποινο.
Επισκεύασε την μοτοσυκλέτα και την πούλησε.Εκτός εάν μπορείτε να αποδείξεται οτι το πλαίσιο είναι όντος κλεμμένο, και όχι αγορασμένο.

mixalakis
18/06/2008, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το πλαίσιο πώς το ξέρουμε οτι είναι κλεμένο?
Οταν πουλάτε την μηχανή σας για ανταλακτικά δίνεται και την άδεια μαζί?
Γιατί εγώ ξέρω οτι για ανταλακτικά πουλάμε όλα εκτός απο την άδεια.
Επί της ουσίας όταν πουλάμε με την άδεια πουλάμε μοτοσυκλέτα, την οποία ο έμπορος την μεταπούλησε.Με λίγα λόγια νομικά ο έμπορος δεν έχει κάνει κάτι αξιόποινο.
Επισκεύασε την μοτοσυκλέτα και την πούλησε.Εκτός εάν μπορείτε να αποδείξεται οτι το πλαίσιο είναι όντος κλεμμένο, και όχι αγορασμένο.

Το πλαίσιο δεν είναι ανταλλακτικό, αυτό είναι στην ουσία η μοτοσυκλέτα!

sapila racing
18/06/2008, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το πλαίσιο πώς το ξέρουμε οτι είναι κλεμένο?
Οταν πουλάτε την μηχανή σας για ανταλακτικά δίνεται και την άδεια μαζί?
Γιατί εγώ ξέρω οτι για ανταλακτικά πουλάμε όλα εκτός απο την άδεια.
Επί της ουσίας όταν πουλάμε με την άδεια πουλάμε μοτοσυκλέτα, την οποία ο έμπορος την μεταπούλησε.Με λίγα λόγια νομικά ο έμπορος δεν έχει κάνει κάτι αξιόποινο.
Επισκεύασε την μοτοσυκλέτα και την πούλησε.Εκτός εάν μπορείτε να αποδείξεται οτι το πλαίσιο είναι όντος κλεμμένο, και όχι αγορασμένο.


Αναφέρθηκε οτι εχει τα νούμερα απο τον σκελετό που κόπηκε κι εχει καταγραφεί και απο την Yamaha, μόνο που αυτος ειναι ατόφιος. Δεν τον επισκεύασε, τον άλλαξε με αλλον και χτύπησε νούμερα.

@ mixalakis
Tα στοιχεία που χρησιμοποίησα βρίσκονται στην 2η σελίδα 7ο ποστ του thread.

sniper
18/06/2008, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Το πλαίσιο δεν είναι ανταλλακτικό, αυτό είναι στην ουσία η μοτοσυκλέτα!

Πλέον είναι ανταλλακτικό..... αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

Mr.T
18/06/2008, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πλέον είναι ανταλλακτικό..... αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

Nai episis to thema einai poses mixanes exei poylisei etsi o emporos.
Pos kai den phre kaneis xampari gia tipota :eyepop:
(o filos moy den nomizw na eixe katalabei ti paizei ean den eixe erthei
na toy milisei o prohgoymenos idioktitis)

TEOkaip7
18/06/2008, 14:22
εάν δεν θέλει ο φίλος να το κυνηγήσει είναι δικαίωμά του, εγώ προσωπικά δε θα το άφηνα έτσι, δε ξέρω τι αλλά κάτι θα έκανα,
θέλω όμως να τον ρωτήσω αν το πλαίσιο ήταν επισκευασμένο όπως νόμιζε στην αρχή και κάθε φορά που ανέβαινε στη μηχανή έτρεμε το φυλλοκάρδι του, θα το άφηνε έτσι;
η μήπως τώρα που ξέρει ότι το μηχανάκι είναι εντάξει δεν τρέχει και τίποτα απλώς κάποιος κλαίει το μηχανάκι του και εμείς αδιαφορούμε.

Mr.T
18/06/2008, 14:24
Giati tha psaksei kaneis se pion anike to plaisio; Makari na ginontan afta poy les pantos :(

nikos force
18/06/2008, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
εάν δεν θέλει ο φίλος να το κυνηγήσει είναι δικαίωμά του, εγώ προσωπικά δε θα το άφηνα έτσι, δε ξέρω τι αλλά κάτι θα έκανα,
θέλω όμως να τον ρωτήσω αν το πλαίσιο ήταν επισκευασμένο όπως νόμιζε στην αρχή και κάθε φορά που ανέβαινε στη μηχανή έτρεμε το φυλλοκάρδι του, θα το άφηνε έτσι;
η μήπως τώρα που ξέρει ότι το μηχανάκι είναι εντάξει δεν τρέχει και τίποτα απλώς κάποιος κλαίει το μηχανάκι του και εμείς αδιαφορούμε. κακως μεν αλλα αυτο που λεσ ισχυει δε :sick:

Vourkoufales
18/06/2008, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πλέον είναι ανταλλακτικό..... αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Το πλαίσιο είναι ανταλλακτικό αλλα έχω την εντύπωση πως αν αλλάξεις κινητήρα δεν αλλάζεις πλαίσιο και το αντίθετο!~ :rolleyes:

blackbusa
18/06/2008, 14:36
Οσο παιρναει ο καιρος η υποθεση θα καταληξει εις βαρος αυτου που αγορασε την μηχανη.....αν οντως στο πλαισιο ειναι χτυπημενα νεα νουμερα (ισως απο καποιο κλεμμενο) τα παλια νουμερα μπορει να βρεθουν (σκετικα ευκολα νομιζω)....απο εκει και περα ξεκιναει μια δικαστικη κατασταση οπου....βασικος κατηγορουμενος θα ειναι ο αγοραστης και ισως ο εμπορος....οσο ειναι ακομα φρεσκο το θεμα ο αγοραστης μπορει να προσπαθησει να αποδειξει οτι ο εμπορος ειναι λαμογιο....ομως αμα βγει αυτη η ιστορια στην φορα μετα απο κανα δυο χρονια ο εμπορος μπορει να πει ανετα οτι ολα ηταν δουλεια του αγοραστη....οτι αυτος εκανε την λαμογια και αλλαξε πλαισιο....αν τωρα ο αγοραστης το πουλησει οπως προτινε καποιος αλλος,παλι θα βρεθει μπλεγμενος αν το παρει εγκαιρα χαμπαρι ο νεος αγοραστης....γιατι θα μπορει να κατηγορησει τον παλιο αγοραστη (και πωλητη του),και ο εμπορος θα εχει ακομα πιο μεγαλο αλλοθι και τροπο να την γλυτωσει....αρα μειλαμε απο την στιγμη που αν βγουνε στην φορα ολα αυτα το λιγοτερο μια 5ετια σε δικαστηρια,με πολυ χαμενο χρονο,περισσοτερα πεταμενα λεφτα,και σιγουρα τρομερο ανχος....


Η μονη λυση,που εχετε αργησει κιολας να κανετε,ειναι να πατε σε εναν δικηγορο και να αρχισετε εσεις δικαστικη διαμαχη και να ειστε κατηγοροι παρα κατηγορουμενοι....


:wave2:

stefanos
18/06/2008, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Το πλαίσιο δεν είναι ανταλλακτικό, αυτό είναι στην ουσία η μοτοσυκλέτα!

Αυτό ίσχυε μόνο στην Ελλάδα και δεν είμαι σίγουρος οτι ισχύει πλέον.

byron
18/06/2008, 14:42
Και γαμώ.....

Nikos force κανόνισε να το βάλεις εδώ μέσα αγγελία :wave2:

TEOkaip7
18/06/2008, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Η μονη λυση,που εχετε αργησει κιολας να κανετε,ειναι να πατε σε εναν δικηγορο και να αρχισετε εσεις δικαστικη διαμαχη και να ειστε κατηγοροι παρα κατηγορουμενοι....


:wave2:

:a18:

stefanos
18/06/2008, 14:54
Το μόνο αξιοποινο που υπάρχει στην υπόθεση είναι η παραποίηση του αριθμού πλαισίου και αυτό με επιφύλαξη.
Ολα τα υπόλοιπα είναι υποθέσεις που ΔΕΝ αποδεικνύονται.
Οπως ένα ηλίθιος ή ανεύθυνος πούλησε την άδειά του
έτσι και ένα μαγαζί παίρνει απο ένα σπασμένο κινητήρα το πλαίσιο και χτυπάει τα νούμερα.
Δεν μπορεί κανένας να αποδείξει οτι αυτό το πλαίσιο είναι κλεμμένο.
Γι αυτό και δεν έχει κανένα άγχος ο έμπορος.

nikos force
18/06/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Και γαμώ.....

Nikos force κανόνισε να το βάλεις εδώ μέσα αγγελία :wave2: πιστευω οτι δεν ειμαστε οι μονοι που πσεσαμε θυματα μια τετοιασ συγκυριας ... ειμαστε σιγουρα απο τουσ λιγους που το μαθαμε με τον εναν η τον αλλο τροπο ... απλα τωρα κατανοω γιατι ειμαστε και απο τους ελαχιστους που το δημοσιοποιησανε ... δεν με ενδιαφερει να πουλησω το μηχανακι ουτε εμενα ουτε τον ιδιοκτητη ...και οτιεγραψα θεωρω οτι καλα εκανα και το εγραψα παρα το διαλογο που προηγηθηκε ... ισως καποιοι αποφυγουν παρομοιες καταστασεις στο μελλον ...μου απευχομαι,οπως και σε ολους, να βρεθω στη θεση που βρεθηκε-ειναι ο σναιπερ για να κατανοησω πληρως την οργη του ...

Mr.T
18/06/2008, 15:03
Egw exw mia aporia sto pos mporei na bgei mia adeia kukloforias 2 fores me to idio
arithmo pinakidas/plaisioy, kai sthn mia na htan 2005 montelo, kai sthn alh 2004 :look:

stefanos
18/06/2008, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.T
Egw exw mia aporia sto pos mporei na bgei mia adeia kukloforias 2 fores me to idio
arithmo pinakidas/plaisioy, kai sthn mia na htan 2005 montelo, kai sthn alh 2004 :look:


Μα δεν βγήκε η άδεια ξανά.Η ίδια άδεια είναι και έγινε μεταβίβαση.
Αυτό είναι το εξωφρενικό.
Κάποιος "μοτοσυκλετιστής" πούλησε το άχρηστο μηχανάκι του γνωρίζοντας οτι το ποιό απλό που μπορούσε να κάνει ένας αγοραστής ήταν να κλέψει ένα ίδιο και να χτυπήσει απλά τα νούμερα της άδειας.

Γι αυτό νομίζω οτι δεν είναι κλεμμένο το πλαίσιο.

Mr.T
18/06/2008, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μα δεν βγήκε η άδεια ξανά.Η ίδια άδεια είναι και έγινε μεταβίβαση.
Αυτό είναι το εξωφρενικό.
Κάποιος "μοτοσυκλετιστής" πούλησε το άχρηστο μηχανάκι του γνωρίζοντας οτι το ποιό απλό που μπορούσε να κάνει ένας αγοραστής ήταν να κλέψει ένα ίδιο και να χτυπήσει απλά τα νούμερα της άδειας.

Γι αυτό νομίζω οτι δεν είναι κλεμμένο το πλαίσιο.

Sthn adeia grafei 2004 montelo afto einai to periergo :confused:
Enw h mixani arxika einai 2005.

nikos force
18/06/2008, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μα δεν βγήκε η άδεια ξανά.Η ίδια άδεια είναι και έγινε μεταβίβαση.
Αυτό είναι το εξωφρενικό.
Κάποιος "μοτοσυκλετιστής" πούλησε το άχρηστο μηχανάκι του γνωρίζοντας οτι το ποιό απλό που μπορούσε να κάνει ένας αγοραστής ήταν να κλέψει ένα ίδιο και να χτυπήσει απλά τα νούμερα της άδειας.

Γι αυτό νομίζω οτι δεν είναι κλεμμένο το πλαίσιο. και αλλαξ και το μοτερ και εβαλε πανω απο το ''αχρηστο'' μηχανακι ??? γιατι καναμε τσεκ και τα νοθμερα του μοτερ?? και αλλαξε και χρωμα ? το αχρηστο ηταν μαυρο το δικο μασ μπλε ??? και τιμονοπλακες και μπουκαλεσ ?? το αχρηστο σαν 05 εχει αναποδα το δικο μας σαν 04 εχει συμβατικα ?

mixalakis
18/06/2008, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αναφέρθηκε οτι εχει τα νούμερα απο τον σκελετό που κόπηκε κι εχει καταγραφεί και απο την Yamaha, μόνο που αυτος ειναι ατόφιος. Δεν τον επισκεύασε, τον άλλαξε με αλλον και χτύπησε νούμερα.

@ mixalakis
Tα στοιχεία που χρησιμοποίησα βρίσκονται στην 2η σελίδα 7ο ποστ του thread.

Αν εννοείς τη φράση "απο καταστημα στο περιστερι τον ΚΟΡ(Υποκαταστημα προς καλλιροης )", εγώ δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα ποιος είναι. Το πήρε από το Περιστέρι ή από την Καλλιρόης;

DimChios
18/06/2008, 16:49
μαλιστα...

:rolleyes:

Εγω εβγαλα τα συμπερασματα μου

:wave2:

nick183
22/06/2008, 00:59
νομικα,
ο αγοραστης οταν αγορασει μια μοτοσυκλετα εχει υποχρεωση να ελεγξει τα νουμερα πλαισιου/κινητηρα.αν δεν το πραξει, και αυτα ειναι διαφορετικα απο αυτά της αδείας τοτε εχει το 100% της ευθυνης για τις πραξεις του.

αν ομως κανει τον ελεγχο και τα νουμερα ειναι ιδια αλλα ειναι χτυπημενα τοτε συμβαινουν τα εξης:
1)αν βρει τροπο να αποδειξει οτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε χτυπησει τα νουμερα τοτε ειναι εξ ολοκληρου κατηγορουμενος ο πρωην ιδιοκτητης(ειναι πολυ δυσκολο...ως ακατορθωτο να συμβει αυτο)
2)διωκεται ο παρων ιδιοκτητης για παραποιηση(εως 2χρονια ποινη κ κατασχεση οχηματος)
3)(η περιπτωση μας)υπαρχει μεσαζων ο οποιος παραποιησε τους αριθμους με σκοπο την κερδοφορια.ειναι γεγονος που αποδεικυεται μονο με την καταθεση του πρωην ιδιοκτητη.
αν ο πρωην δεν θελει να εμπλακει δεν κανεις τιποτα απολυτως διοτι εισαι στην περιπτωση 2!
αν γινει δικη ειναι σιγουρο πως θα δικαιωθεις με μεγαλο χρηματικο ποσο απο τον μεσαζωντα.η μηχανη θα κατασχεθει και θα βγει σε πληστηριασμο μεσω οδδυ.

Συμβουλη μου:μιλησε με δικηγορους(οχι μονο εναν) θα σου πουνε το ποσο αποζημιωσης.δωσε το 30% στον πρωην ιδιοκτητη και 20% στο δικηγορο.

θα διαρκεσει πανω απο 4 χρονια η διαμαχη σας.αλλα ΑΞΙΖΕΙ!
μαθε την αποζημιωση και θα γλυκαθεις
εμπλεκονται σωματικες βλαβες απο αμελεια μεσα,διοτι ανετα μπορεις να ισχυριστεις οτι το πλαισιο ειναι ακαταλληλο.(δεν μπορει να το αντικρουσει αυτο το επιχειρημα γιατι το πλαισιο ειναι αγνωστου προελευσης!)

φιλικα νικος

McTalas
22/06/2008, 17:59
ειδες φιλε που υπαρχουν λυσεις !!!

ρωτα καναδυο δικηγορους και θα την βρεις την ακρη !!

s12original
08/08/2008, 12:19
Και αφού κανεις ολα τα παραπανω ετοιμασου να ........ 1 . αντιμετοπισεις απο την αστυνομια κατηγοριες για συνεργεια αν αποδειχθει οτι ειναι καλεμενο το πλαισιο ( θα αθοωθεις αλλα το μπλεξιμο θα το φας) , 2 . να τα βγαλεις περα με τους λαμογοδικηγορους του εν λογο απατεωνα που θα κανουν οτι μπορουν για να βγαλουν φταιχτη εσενα 3 . να κρυβεσε απο τους "φουσκωτους" που θα σου στειλει για να σου "σπρεχαρουν δυο λεξεις" 4 . οσα και να παρεις αποζημιωση ( 7-8 χρονια μετα που θα τελεσιδικησει η υποθεση ) θα σου τα φανε οι δικοι σου δικηγοροι . 5 . να σου κατασχεσει η αστυνομια το μηχανακι και ολα αυτα μονο αν εισαι .......... πολυ ,πολυ τυχερος ( μηλαω εκ πειρας ) .

Δυστυχως η μονη λυση λεγεται Potasioum Nitrate μαζι με ενα μπιτονι Petrolioum και μερικα ακομα υλικα ( γκαζακια , στουπια κτλ ) . Λεπτομεριες θα βρεις στο Anarchists Cookbook το οποιο θα βρεις αν ψαξεις στο net .

Μονο που αν τελικα φτασεις σε αυτη τη λυση , φροντησε σε παρακαλω οταν βαλεις το μπουρλοτο , να ειναι καπου εκει και αυτο το λαμογιο και να ........ τραβηξεις βιντεο ( το οποιο ενοειτε οτι θα ανεβασεις για να δουμε ) με τον καραγκιοζη να κλεγεται που καταστραφηκε το μαγαζι του . Μετα κανε δυο ανωνημα τηλεφωνα . Ενα στην αστυνομια που να λεει οτι ο τυπος εχει κλεμενα μηχανακια ( για να καταγραφει το τηλεφωνημα ) και ενα στην υπηρεσια εσωτερικων υποθεσεων της ατυνομιας που να καταγγελεις οτι η αστυνομια της περιοχης δεν κανει τιποτα και παει να κουκουλωσει την υποθεση . Και ενα ( τριτο ) τηλεφωνο στο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ΣΔΟΕ . Ολο και κατι θα του βρει .

Τελος αν ολα τα παραπανω σου φαινονται δυσκολα και επικυνδινα ( οντος ειναι ) τοτε ξεχνα τα Potasioum Nitrate και τα μπουρλοτα και ολα τα συναφει .
Παρε μονο τα τηλεφωνα , που ξερεις μπορει να πεσεις σε κανενα σωστο μπατσο και να το γ@μισουν το καθικι .

Παντος κανε μια ασφαλεια κλοπης για το μηχανακι , παρε και ενα πεντακιλο μπλε μπογια , βαψτο μπλε απο πανω μεχρι κατω , βγες βολτα στην παραλιακη και .......... οπου βρεις σκουρα μπλε θαλασσα ........ φουνταρισε το να μην το ξαναβρουνε , γιατι αλλιως θα μπλεξεις .