PDA

View Full Version : Εξατμιση Carbon!



OzZzZzY
13/06/2008, 20:45
Στο duke εχω τελικα carbon akrapovic και παρατηρω πως το carbon εχει "ξεβαψει". Εχει γκριζαρει και εχει χασει την γυαλαδα του και την στιλπνοτητα του? Ποια ειναι η λυση? Παω να βγαλω φωτο και θα επισυναψω εντος ολιγου
:wave2:

OzZzZzY
13/06/2008, 20:56
1


133425

nikos force
13/06/2008, 21:15
me ti to katharizeis ?

OzZzZzY
13/06/2008, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
me ti to katharizeis ?



σε πλυντηριο το πλενω..:(

byron
13/06/2008, 22:51
Γιατί δεν ξαναπας τα κολλάρα στη θεση τους?

Souza_me_240kmh
13/06/2008, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γιατί δεν ξαναπας τα κολλάρα στη θεση τους?


:rotflmao:

OzZzZzY
13/06/2008, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γιατί δεν ξαναπας τα κολλάρα στη θεση τους?

τα κολαρα ειναι αλλη υποθεση:lol:


στα κολαρα δεν με πειραζει γτ δν θα φαινονται μετα
στο υπολοιπο τι να κανω?

stefanos
14/06/2008, 01:22
Συνήθως θαμπώνουν και κιτρινίζουν απο τον ήλιο, ή μπορεί να ξεκωλήσουν οι ίνες απο την μάζα της ρυτήνης, η μπορεί απλά να γρατζουνιστούν από σκούπισμα με στεγνό πανί.Δεν φαίνεται καλά στη φωτο.Μπας και την πέρασες κανένα κερί η τίποτα τέτοιο?

OzZzZzY
14/06/2008, 01:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Συνήθως θαμπώνουν και κιτρινίζουν απο τον ήλιο, ή μπορεί να ξεκωλήσουν οι ίνες απο την μάζα της ρυτήνης, η μπορεί απλά να γρατζουνιστούν από σκούπισμα με στεγνό πανί.Δεν φαίνεται καλά στη φωτο.Μπας και την πέρασες κανένα κερί η τίποτα τέτοιο?


οχι δεν τις εχω περασει με κερι.. στον ηλιο μπορει να μενουν καμια φορα.. τωρα να χω κανει εγω καποια πατατα δεν νομιζω.. μηπως ξερεις πως διορθωνεται?

Souza_me_240kmh
14/06/2008, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
οχι δεν τις εχω περασει με κερι.. στον ηλιο μπορει να μενουν καμια φορα.. τωρα να χω κανει εγω καποια πατατα δεν νομιζω.. μηπως ξερεις πως διορθωνεται?


ναι...


αγοραζεις καινουριες :D

lamoun
14/06/2008, 10:50
Mπορούμε να τις βγάλουμε, να τις τρίψουμε λιγάκι.
Μετά να περάσουμε καναδυο χέρια ρητίνη και κανα βερνικάκι.

Αλλά δε θέλω να πάρω ευθύνη, κάν'το μόνος σου!!!:lol:

OzZzZzY
14/06/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Mπορούμε να τις βγάλουμε, να τις τρίψουμε λιγάκι.
Μετά να περάσουμε καναδυο χέρια ρητίνη και κανα βερνικάκι.

Αλλά δε θέλω να πάρω ευθύνη, κάν'το μόνος σου!!!:lol:


θα το ψαξω και θα σου πω αν αυτο που λες στεκει :D

lamoun
14/06/2008, 18:02
Ρώτα Kele και Toneless.

banditgr
15/06/2008, 17:05
kai i diki mou i acrapovic etsi akrivos exei ginei.Exei 3ethoriasei apo ton ilio kai tin zesti.

OzZzZzY
15/06/2008, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
kai i diki mou i acrapovic etsi akrivos exei ginei.Exei 3ethoriasei apo ton ilio kai tin zesti.


μηπως να κανω αυτο που λε ο λαμουν?βερνικι,ριτινη κλπ?

banditgr
15/06/2008, 17:14
ritini den tha proteina.Verniki eixa sto mialo mou na to dokimaso kai ego.
Pantos akrivos etsi exei ginei,malista epidei tin kontina,fenete opos sto diko sou to simeio pou itan palia o kolies...

OzZzZzY
15/06/2008, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
ritini den tha proteina.Verniki eixa sto mialo mou na to dokimaso kai ego.
Pantos akrivos etsi exei ginei,malista epidei tin kontina,fenete opos sto diko sou to simeio pou itan palia o kolies... ,


ισως παω σε κανα μαγαζι που φτιαχνει χειροποιητες να ρωτησω.. ξερεις μηπως που να ψαξω στο νετ?

lamoun
16/06/2008, 12:33
Μίλησα για ρητίνη επειδή δεν ξέρεις πόσο στρώμα έχει από κάτω.

Θα μπορούσε κατευθείαν να το τρίψεις με ένα 320 και να του περάσεις το βερνίκι.

Απλά επειδή η εξάτμιση δε φαίνεται να έχει βάθος εγώ θα του περνούσα και 2 χέρια ρητίνη πρώτα.

Άν θες περίμενε να περάσω με carbonfiber τη δικιά μου, βλέπεις τη διαδικασία και κρίνεις ανάλογα.

banditgr
16/06/2008, 13:56
an tin peraseis me ritini,tha perastei me pinelaki anagkastika,i roloudaki.Ayto tha afisei traxeia epifaneia.An perastei verniki me pistoli aera safos tha strosei arketa kalitera.Vevea mporeis na kaneis kai ta 2...

KeLeYTiS
11/09/2008, 20:06
Αν δεν εχεις το καλουπι που φτιαχτηκαν πακετο να βαλεις ρητινη , οτι και να κανεις δεν θα κανουν επιφανεια

Εγω θα ετριβα με 320 (πρωτα τα κομματια που ξεφλουδισαν με ενα πιο χοντρο γυαλοχαρτο π.χ 220 ) καθαρισμα και περασμα κανα 2-3 χερια βερνικι θερμοκρασιας

OzZzZzY
11/09/2008, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Αν δεν εχεις το καλουπι που φτιαχτηκαν πακετο να βαλεις ρητινη , οτι και να κανεις δεν θα κανουν επιφανεια

Εγω θα ετριβα με 320 (πρωτα τα κομματια που ξεφλουδισαν με ενα πιο χοντρο γυαλοχαρτο π.χ 220 ) καθαρισμα και περασμα κανα 2-3 χερια βερνικι θερμοκρασιας

το βερνικι με πινελο ή ρολο?

KeLeYTiS
11/09/2008, 20:51
σπρευ

thalasinos
14/09/2008, 17:55
Μπορεις να περασεις ενα φυλλο ανθρακονημα απο πανω,ετσι θα καλυψει το απο κατω! θα το κανει ομως καποιος που ξερει!![ΚΑΛΥΨΗ-ΑΠΟΚΡΥΨΗ]:wave2:

OzZzZzY
14/09/2008, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από thalasinos
Μπορεις να περασεις ενα φυλλο ανθρακονημα απο πανω,ετσι θα καλυψει το απο κατω! θα το κανει ομως καποιος που ξερει!![ΚΑΛΥΨΗ-ΑΠΟΚΡΥΨΗ]:wave2:


πολυ καλη ιδεα αλλα μηπως επηρεασει κατι αυτο (οτιδηποτε)?

thalasinos
14/09/2008, 18:39
κανενας επηρεασμος !! απλως θα προστεθουν μερικα γραμαρια!

OzZzZzY
15/09/2008, 06:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από thalasinos
κανενας επηρεασμος !! απλως θα προστεθουν μερικα γραμαρια!

κοστος και απο που το προμηθευομαστε? :D

banditgr
15/09/2008, 11:23
an thimame kala kanei 50e to trexon metro.
Poulaei enas tipos stin peiraios kapou sto ypsos tou mosxatou alla den thimame onoma.
Poulaei kai ritines klp.

stefanos
15/09/2008, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
an thimame kala kanei 50e to trexon metro.
Poulaei enas tipos stin peiraios kapou sto ypsos tou mosxatou alla den thimame onoma.
Poulaei kai ritines klp.


Ανδρέου

byron
15/09/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ανδρέου

+1

Ο Ανδρέου τουλάχιστον παλαιότερα δεν είχε ρυτίνες θερμοκρασίας. Οι απλές χαλάνε.

ΥΓ: Το ότι χαλάνε είναι το λιγότερο, αν αυτός που θα επιχειρήσει να το τοποθετήσει δεν ξέρει πολύ καλά τι κάνει. :wave2:

stefanos
15/09/2008, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
+1

Ο Ανδρέου τουλάχιστον παλαιότερα δεν είχε ρυτίνες θερμοκρασίας. Οι απλές χαλάνε.

ΥΓ: Το ότι χαλάνε είναι το λιγότερο, αν αυτός που θα επιχειρήσει να το τοποθετήσει δεν ξέρει πολύ καλά τι κάνει. :wave2:

+2 Δεν είναι καθόλου εύκολο να βγάλεις αποδεκτό αισθητικά αποτέλεσμα.
Πρέπει να στρώνει καλά η πλέξη να μην μείνει αέρας όταν περνάς την ρυτήνη, να ρίξεις 2-3 χέρια για να χτισει καλό πάχος και να δείχνει ωραία...
Μπλέξιμο.
Δοκίμασε βερνίκι, που είναι πιό εύκολο και νομίζω οτι τελικά το αποτέλεσμα θα είναι πιό όμορφο, εξάλου δεν έχει δομική ζημιά το τελικό.

Tpap
15/09/2008, 13:45
κι όλα αυτά επειδή ξεθώριασε λίγο το κάρβον από την εξάτμΗσει...? :lol: :lol:

(και εγώ που νόμιζα ότι οι ιδιοκτήτες κτμ είχαν μόνο σοβαρά θέματα να επιλύσουν με τα μηχανάκια τους...)

KeLeYTiS
15/09/2008, 14:25
Το ειπα και το ξαναλεω

Δεν προκειται να φαινεται ομορφο η οπως πριν αν απλα τυλιξεις το πανι απο πανω θελει καλουπωμα απο την αρχη και κριμα να χαλασεις τα τελικα σου,χρονο και χρημα

Η νεοτεξ εχει ρητινη που αντεχει ως τους 120 βαθμους κελσιου μετα αρχιζει να μαλακωνει

Για να παρει αυτην την ιδιοτητα ομως θελει ψησιμο σε φουρνο πρωτα

Τεσπα δικο σου το μαχαιρι δικο σου και το καρπουζι :wave2:

banditgr
15/09/2008, 14:31
kai mporeis na paragkileis san antalatiko mono to e3oteriko carbon apo tin acrapovic.
Den gnorizo timi,alla 3ero oti i acrapovic dinei sxedon ta panta san antalaktika,mexri kai pritsinia titaniou.

OzZzZzY
15/09/2008, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
kai mporeis na paragkileis san antalatiko mono to e3oteriko carbon apo tin acrapovic.
Den gnorizo timi,alla 3ero oti i acrapovic dinei sxedon ta panta san antalaktika,mexri kai pritsinia titaniou.

Μεσα απο το εξωτερικο carbon υπαρχει πετροβαμβακας σωστα? Ή υπαρχει και τιποτα αλλο?

stefanos
15/09/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
Μεσα απο το εξωτερικο carbon υπαρχει πετροβαμβακας σωστα? Ή υπαρχει και τιποτα αλλο?

και ένας διατρητος σωλήνας μάλλον

OzZzZzY
15/09/2008, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
και ένας διατρητος σωλήνας μάλλον

ναι νταξει αυτο το ξερω. ελεγα μεταξυ εξωτερικου carbon και πετροβαμβακα αν παρεμβαλεται κατι αλλο.. θα ψαξω στο ιντερνετ για akrapovic και θα σας πω

banditgr
15/09/2008, 18:34
mpa tipota...apla o petrovamvakas tis acrapovic einai idikos,einai siskeyasmenos se ena eidos thikis me ena porodi yfasma.Tin anoi3a prosfata gia na tin kontino.

ktman710
25/05/2010, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Το ειπα και το ξαναλεω

Δεν προκειται να φαινεται ομορφο η οπως πριν αν απλα τυλιξεις το πανι απο πανω θελει καλουπωμα απο την αρχη και κριμα να χαλασεις τα τελικα σου,χρονο και χρημα

Η νεοτεξ εχει ρητινη που αντεχει ως τους 120 βαθμους κελσιου μετα αρχιζει να μαλακωνει

Για να παρει αυτην την ιδιοτητα ομως θελει ψησιμο σε φουρνο πρωτα

Τεσπα δικο σου το μαχαιρι δικο σου και το καρπουζι :wave2:

επειδη εχω το ιδιο προβλημα να παρω φυλλο carbon look να ντυσω τα τελικα μου ή δεν το προτεινεις?

xtzanos
26/05/2010, 02:13
δεν το προτεινει