PDA

View Full Version : Αγορά Aprilia Pegaso από αρχάριο



Nismo
14/06/2008, 16:18
Χαιρετώ το κοινό του Aprilia subforum :)

Αν όλα πάνε καλά με τα οικονομικά μου, σκοπεύω να αγοράσω μια Aprilia Pegaso 650 μοντέλο 2002 με 2004, ανάλογα τι θα βρω. Το budget μου φτάνει στα 2.800 ευρώ οπότε πιστεύω πως μπορώ να βρω έναν καλό Πήγασο αν κρίνω από τις αρκετά συγκρατημένες τιμές μεταπώλησης.
Ψάχνω 2 μήνες για μηχανή αλλά μόλις είδα τον Pegaso έφαγα κόλλημα!

Εσείς γνωρίζοντας καλύτερα τα πράγματα, θα ήθελα να μου πείτε αν αντιπροσωπεύει αυτό που ψάχνω:

-Αξιοπρεπείς επιδόσεις για ταξίδι των 150χλμ

-Χαμηλή κατανάλωση (θέλω οπωσδήποτε κάτω από 6 λίτρα/100χλμ)

-Κόστος συντήρησης λογικό και επαρκής αξιοπιστία ώστε να μην βγάζει απρόσμενα έξοδα

-Να είναι εύχρηστο, εύκολο και άνετο, γιατί είναι το πρώτο δίκυκλο που θα οδηγήσω εκτός από τη μηχανή του δάσκαλου οδήγησης και το ποδήλατο που είχα μικρός

Είναι σωστή η επιλογή μου για την Aprilia πιστεύετε ή καλύτερα θα ήταν να κοιτάξω κάποια άλλη μηχανή;

Nismo
21/06/2008, 02:24
Δεν γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό με το Pegaso; :blush:

MikeG
21/06/2008, 02:25
Φίλε κάνε ένα search στο Φόρουμ, θα βρεις αρκετά.

:wave2:

Aggelos_SV
21/06/2008, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nismo

-Χαμηλή κατανάλωση (θέλω οπωσδήποτε κάτω από 6 λίτρα/100χλμ)




Πολύ υπεραισιόδοξη κατανάλωση για μοτοσυκλέτα 600+ κυβικών.Ειλικρινά δεν ξέρω αν θα βρεις σ'αυτά τα κυβικά τέτοια κατανάλωση(για μέση κατανάλωση μιλάμε πάντα).

Λογικά γύρω στα 7 l/km πρέπει να καίει,ας πει κάποιος κάτοχος ...

Road67
21/06/2008, 15:52
Οι πρωτοπειροι δεν ξεκινουν ουτε με on-off 650 κυβικων αλλα κι αν πεις οτι ξεκινανε ουτε κατα διανοια δεν κανει ετσι ταξιδι 150 χιλιομετρων απνευστι. Σιγουρα ο δασκαλος δε σε 'χει βγαλει εξω με αερα.
Παντως μια χαρα ειναι ο Πηγασος εντος πολης, αρκετα ευκολοδηγητος για την κατηγορια του.

Nismo
21/06/2008, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Οι πρωτοπειροι δεν ξεκινουν ουτε με on-off 650 κυβικων αλλα κι αν πεις οτι ξεκινανε ουτε κατα διανοια δεν κανει ετσι ταξιδι 150 χιλιομετρων απνευστι. Σιγουρα ο δασκαλος δε σε 'χει βγαλει εξω με αερα.
Παντως μια χαρα ειναι ο Πηγασος εντος πολης, αρκετα ευκολοδηγητος για την κατηγορια του.

Καλησπέρα

Το ταξίδι δεν σκοπεύω να το κάνω από την αρχή, έχω αυτοκίνητο γι αυτή τη δουλειά. Τη μηχανή την χρειάζομαι για τις καθημερινές εντός πόλης μετακινήσεις προς το παρόν.
Θέλω να μάθω όμως και αν η μηχανή αυτή έχει την δυνατότητα για μια τέτοια εκτός πόλης μετακίνηση γιατί ίσως στο μέλλον χρειαστεί να πουλήσω το αυτοκίνητο.

Road67
21/06/2008, 16:58
Σου απαντησα και στο αλλο θεματακι που εβαλες και στο ξαναλεω κι εδω. Για εντος πολης διαδρομες δε χρειαζεσαι κατι μεγαλο. Μη σε παραμυθιαζουν οι εμποροι. Δε συμφωνω να παρεις μια κι εξω μεγαλου κυβισμου μηχανη, αλλα αν παρεις ριξε μια ματια και σε CBF600s, F650,Fazer600 07 [το μικρουλι με τους 75 ιππους]. Παντως εχω καποιο γνωστο που η πρωτη του μηχανη ηταν το V-strom 650.
Απο 'κει και περα, δεν εχω καλη εικονα για τα ιταλικα, αλλα ο Πηγασος εχω ακουσει πως εχει καποια αξιοπιστια.

Nismo
21/06/2008, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Σου απαντησα και στο αλλο θεματακι που εβαλες και στο ξαναλεω κι εδω. Για εντος πολης διαδρομες δε χρειαζεσαι κατι μεγαλο. Μη σε παραμυθιαζουν οι εμποροι. Δε συμφωνω να παρεις μια κι εξω μεγαλου κυβισμου μηχανη, αλλα αν παρεις ριξε μια ματια και σε CBF600s, F650,Fazer600 07 [το μικρουλι με τους 75 ιππους]. Παντως εχω καποιο γνωστο που η πρωτη του μηχανη ηταν το V-strom 650.
Απο 'κει και περα, δεν εχω καλη εικονα για τα ιταλικα, αλλα ο Πηγασος εχω ακουσει πως εχει καποια αξιοπιστια.

Σε ευχαριστώ για τη γνώμη, θα τη λάβω υπ'όψην. Αν και πιστεύω πως το Pegaso μπορεί να συνδυάζει πολλά από αυτά που θέλω και με πολύ καλή τιμή, διαφορετικά θα πήγαινα σε cbf250 για αρχή.

harlek
23/06/2008, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nismo
1. Αξιοπρεπείς επιδόσεις για ταξίδι των 150χλμ

2. Χαμηλή κατανάλωση (θέλω οπωσδήποτε κάτω από 6 λίτρα/100χλμ)

3. Κόστος συντήρησης λογικό και επαρκής αξιοπιστία ώστε να μην βγάζει απρόσμενα έξοδα

4. Να είναι εύχρηστο, εύκολο και άνετο, γιατί είναι το πρώτο δίκυκλο που θα οδηγήσω εκτός από τη μηχανή του δάσκαλου οδήγησης και το ποδήλατο που είχα μικρός


Ως κάτοχος, απαντώ:

1. Ναι. Ωστόσο ίσως σε κουράσουν λίγο οι κραδασμοί του μοτέρ στις ψηλές στροφές, σε σχέση με ένα δικύλινδρο.

2. Από 6-10 λίτρα/100km. Τα 6 λίτρα θα τα δείς εφόσον έχει ρυθμιστεί σωστά ο ψεκασμός και μόνο σε διαδρομές σε επαρχιακό δρόμο, με πολύ ήρεμη οδήγηση και ταχύτητες γύρω στα 60-90χ.α.ω.

3. Αξιοπιστία καλή, εφόσον λυθούν προληπτικά 1-2 γνωστά μικροπροβλάματα που βγάζουν σχεδόν όλοι οι πήγασοι.

4. Πολύ εύχρηστο. Αν είσαι λίγο μετρημένος στην αρχή κι έχεις και εμπειρία αυτοκινήτου μπορεί να είναι ΑΝΕΤΑ η πρώτη σου μηχανή.

Nismo
23/06/2008, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Ως κάτοχος, απαντώ:

1. Ναι. Ωστόσο ίσως σε κουράσουν λίγο οι κραδασμοί του μοτέρ στις ψηλές στροφές, σε σχέση με ένα δικύλινδρο.

2. Από 6-10 λίτρα/100km. Τα 6 λίτρα θα τα δείς εφόσον έχει ρυθμιστεί σωστά ο ψεκασμός και μόνο σε διαδρομές σε επαρχιακό δρόμο, με πολύ ήρεμη οδήγηση και ταχύτητες γύρω στα 60-90χ.α.ω.

3. Αξιοπιστία καλή, εφόσον λυθούν προληπτικά 1-2 γνωστά μικροπροβλάματα που βγάζουν σχεδόν όλοι οι πήγασοι.

4. Πολύ εύχρηστο. Αν είσαι λίγο μετρημένος στην αρχή κι έχεις και εμπειρία αυτοκινήτου μπορεί να είναι ΑΝΕΤΑ η πρώτη σου μηχανή.

Ωραίος, ευχαριστώ πολύ :beer:
Άρα πέραν της κατανάλωσης βενζίνης (που από όσο έψαξα για κατανάλωση κάτω από 5-6 λίτρα πρέπει να πάω σε 250-400 κυβικά αλλά μετά αντίο ταξίδι, οπότε θα κάνω μια υποχώρηση) καλύπτει όλα τα κριτήρια. Τα 1-2 γνωστά μικροπροβλήματα πιθανώς θα έχουν λυθεί από τον προηγούμενο κάτοχο (ελπίζω) άρα η μηχανή είναι ό,τι πρέπει για εμένα όπως το βλέπω.
Θα ενημερώσω όταν με το καλό προχωρήσω το θέμα Pegaso :)