PDA

View Full Version : περι μανηταριων ο λογος



manos cbr600fi
15/06/2008, 08:49
νομιζω οτι πρεπει να ανοιχτεί νεα συζητηση γιατι το θεμα ειναι μεγαλο
απο προσωπικη μου εμπειρια η μηχανη μου φοραει της R &G που ποιανουν αναμεσα στο πλαισιο και τα
ferings
σε πτωση απο σταντ και ριξιμο απο αυτοκινητο που προσπαθουσε να παρκαρει με ελαχιστη ταχυτητα η προστασια τους ηταν απολυτη με μηδενικες ζημιες
τωρα φιλος που φοραει τα ιδια αλλα ποιο ατυχος που επεσε με ταχυτητα(60-70 χλμ με την ιδια μοτο) το μανiταρι ελιωσε απο την τριβη η βιδα του λυγισε αλλα δεν εσπασε εσπασε ομως το φερινγκ στο σημειο της ενωσης
ολα τα δεξια πλαστικα που συρθηκαν στην ασφαλτο γρατζουνιστηκαν (δεν εσπασαν) μαζι με το καπακι του κινητηρα και την εξατμιση
ντεποζιτο πλαισιο πιρουνι ψαλιδι ανεπαφα
γενικως νομιζω πως τα μανiταρια προσφερουν προστασια μονο απο μικροπτωσεις και με ελαχιστη ταχυτητα
σε δυνατες πτωσεις προσφερουν μηδαμινα και εχω ακουσει περιπτωσεις ζημιων στο πλαισιο
τα συγκεκριμενα τις μοτραξ τα ειδα αλλα δεν τα εμπιστευτηκα γιατι αγκαλιαζουν το πλαισιο σε επικυνδυνο κατα την γνωμη μου σημειο που θα δεχθει πολυ πιεση κατα την πτωση
:beer:

Sapadak
15/06/2008, 08:55
Φοραω τα Magic Mushrooms :lol: της ΜΟTRAX

Ειναι μικρα μεν, αλλα συμφωνα με τα λεγομενα των γυναικων size doenst matter :cool:

Γνωστος μου σε στατικη πτωση (με αλλη μηχανη ομως) γλιτωσε τα πλαστικα του

Ελπιζω αμα θα χρειαστει (φτου κακα) να γλιτωσει και τα δικα μου


133490

abrestas
17/06/2008, 13:31
Εγω το αγορασα με αυτα ειναι evotech τουλαχιστων ετσι γραφουν επανω δεν ξερω απο που τα εχει παρει καπου στην μιχαλακοπουλου νομιζω, το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να τρυπησεις το fering σε εκεινο το σημειο πιανουν στις βασεις του μοτερ. πιστευω οτι ειναι πολυ καλο σημειο,θελει πολυ προσοχη ομως για να κανεις τις τρυπες ευτυχως στο δικο μου τις εχει κανει τοσο τελεια που δεν φαινεται τιποτα


133671

McTalas
17/06/2008, 13:36
και εγω τα R&G εχω και θεωρω πως ειναι απο τα κορυφαια.
αυτα ειναι τα μονα δυναμομετριμενα μανυταρια τα οποια οταν δεχτουν περισοτερη δυναμη απο οσο πρεπει τοτε στραβωνει (και σπαει) η βιδα ωστε να μην γινει ζημια στις βασεις του μοτερ και στο πλαισιο.

abrestas
17/06/2008, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
και εγω τα R&G εχω και θεωρω πως ειναι απο τα κορυφαια.
αυτα ειναι τα μονα δυναμομετριμενα μανυταρια τα οποια οταν δεχτουν περισοτερη δυναμη απο οσο πρεπει τοτε στραβωνει (και σπαει) η βιδα ωστε να μην γινει ζημια στις βασεις του μοτερ και στο πλαισιο.

Αυτα ειναι και τα δικα μου? για να ξερω τι εχω.

SAM46
17/06/2008, 14:52
και εγω της R&G εχω!!!

δυστηχως και σε εμενα επρεπε να τρυπηθει το φερινκ!:( (Hayabusa)

Tigas
17/06/2008, 17:44
sorry παίδες αλλά τα μανιτάρια από όσο ξέρω είναι για να την γλυτώσει το πλαίσιο και σε καμιά
μικροπτώση να την γλυτώσει και κανένα πλαστικό.

Υπάρχουν κοντά και μακριά άν θέλει κάποιος για να υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να την γλυτώσουν τα πλαστικά.

Εγώ είχα βάλει valter moto στο 1000RR κε με τούμπα 140+km το μανιτάρι άν και κοντό φαγώθηκε, ραισε το πλαστικό αλλά δεν τρίφτηκε που σημαίνει ότι πολύ εύκολα ξαναφτιάχνεται.

McTalas
18/06/2008, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από abrestas
Αυτα ειναι και τα δικα μου? για να ξερω τι εχω.
οχι τα original R&G γραφουν πανω στο μανιταρι www.rg-racing.com

Alarm
29/06/2008, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos cbr600fi
νομιζω οτι πρεπει να ανοιχτεί νεα συζητηση γιατι το θεμα ειναι μεγαλο
απο προσωπικη μου εμπειρια η μηχανη μου φοραει της R &G που ποιανουν αναμεσα στο πλαισιο και τα
ferings
σε πτωση απο σταντ και ριξιμο απο αυτοκινητο που προσπαθουσε να παρκαρει με ελαχιστη ταχυτητα η προστασια τους ηταν απολυτη με μηδενικες ζημιες
τωρα φιλος που φοραει τα ιδια αλλα ποιο ατυχος που επεσε με ταχυτητα(60-70 χλμ με την ιδια μοτο) το μανiταρι ελιωσε απο την τριβη η βιδα του λυγισε αλλα δεν εσπασε εσπασε ομως το φερινγκ στο σημειο της ενωσης
ολα τα δεξια πλαστικα που συρθηκαν στην ασφαλτο γρατζουνιστηκαν (δεν εσπασαν) μαζι με το καπακι του κινητηρα και την εξατμιση
ντεποζιτο πλαισιο πιρουνι ψαλιδι ανεπαφα
γενικως νομιζω πως τα μανiταρια προσφερουν προστασια μονο απο μικροπτωσεις και με ελαχιστη ταχυτητα
σε δυνατες πτωσεις προσφερουν μηδαμινα και εχω ακουσει περιπτωσεις ζημιων στο πλαισιο
τα συγκεκριμενα τις μοτραξ τα ειδα αλλα δεν τα εμπιστευτηκα γιατι αγκαλιαζουν το πλαισιο σε επικυνδυνο κατα την γνωμη μου σημειο που θα δεχθει πολυ πιεση κατα την πτωση
:beer:

Οπως ειπε και αλλος φιλος εδω μεσα , ποτε τα R&G δεν ειπαν οτι προστατευουν πλαστικα.
Για αυτο λεγονται αλλοστε Frame Sliders και οχι Fairing Sliders... Σκοπος τους ειναι να προστατευσουν τα πλαισια και οχι τα πλαστικα.

manos cbr600fi
29/06/2008, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
Οπως ειπε και αλλος φιλος εδω μεσα , ποτε τα R&G δεν ειπαν οτι προστατευουν πλαστικα.
Για αυτο λεγονται αλλοστε Frame Sliders και οχι Fairing Sliders... Σκοπος τους ειναι να προστατευσουν τα πλαισια και οχι τα πλαστικα.
παντως τα δικα μου τα προστατευσαν μια χαρα
τωρα σε πτωση με πολλα απλα καντε την προσευχη σας(η υγεια πανω απ ολα)