PDA

View Full Version : Ανανέωση του Xr!



Jason_ch
11/06/2008, 00:42
Το ταπεινό μου XR400 μετά απο στενή επαφή με τα χώματα του Ριάχωβου "ζούλιξε" το φανάρι, αχρήστεψε το κοντέρ, τσάκισε την βάση (!!!) της μανέτας του συμπλέκτη και στρέβλωσε τη μανέτα του φρένου (την έκανε για ένα δάκτυλο).

Αφορμή έψαχνα κι εγώ να ξεφορτωθώ τη σαβούρα. Πηγάινω για Fatbar της Renthal με ειδικούς αποστάτες, και θέλω γνώμες για τα υπόλοιπα. (Φρένο, συμπλέκτης, μασκάκι)

Διχάζομαι στο αν θα βάλω μανέτες απ' αυτές που γυρίζουν στις πτώσεις, ή κανονικές με χούφτες multiplo (μπάρα αλουμινίου)

Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

kordix
11/06/2008, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jason_ch
Το ταπεινό μου XR400 μετά απο στενή επαφή με τα χώματα του Ριάχωβου "ζούλιξε" το φανάρι, αχρήστεψε το κοντέρ, τσάκισε την βάση (!!!) της μανέτας του συμπλέκτη και στρέβλωσε τη μανέτα του φρένου (την έκανε για ένα δάκτυλο).

Αφορμή έψαχνα κι εγώ να ξεφορτωθώ τη σαβούρα. Πηγάινω για Fatbar της Renthal με ειδικούς αποστάτες, και θέλω γνώμες για τα υπόλοιπα. (Φρένο, συμπλέκτης, μασκάκι)

Διχάζομαι στο αν θα βάλω μανέτες απ' αυτές που γυρίζουν στις πτώσεις, ή κανονικές με χούφτες multiplo (μπάρα αλουμινίου)

Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες, ευχαριστώ εκ των προτέρων.


1. Φρόντισε το τινόνι που θα βάλεις, να έχει σωστές γωνίες για να έχεις οδηγικά σωστούς μοχλούς. Εγώ έχω βάλει oversize με καβαλέτα προσαρμογής περίπου 1cm πιο ψηλά από μαμά αλλά παίρνει κι άλλο αν οδηγάς όρθιος.

2. Μάσκα θα έβαζα κάτι κλασσικό, κάτι που να μοιάζει στις μάσκες των παλαιότερων XR με το μικρό φανάρι και σε χρώμα λευκό. (αν μιλάμε για το κόκκινο 400ρι)

3. Μανέτες φρένου και συμπλέκτη προσωπικά έχω μαμά και φροντίζω να έχω πάντα δυο μαζί μου. Δεν τις σφιγγω πολύ στο τιμόνι και στις πτώσεις φεύγουν από τη θέση τους αλλά δεν σπάνε. Προτίμησε χούφτες ανοιχτές χωρίς μεταλλική ενίσχυση για να αποφύγεις δυσάρεστες συνέπειες.


(Άσχετο αλλά αν θες να χώσεις λεφτά, στο ebay πουλάει κάποιος τιμονόπλακες και πιρούνι ανάποδο + σταυρό από CR 125 02΄ έτοιμα να μπουν σε ΧR 400 ή 250).

Jason_ch
11/06/2008, 17:06
Τι εννοείς λέγοντας δυσάρεστες συνέπειες?:sick:

Έχεις το link για το ebay να ρίξω μια ματιά?

fantacid
11/06/2008, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ


3. Προτίμησε χούφτες ανοιχτές χωρίς μεταλλική ενίσχυση για να αποφύγεις δυσάρεστες συνέπειες.


προτιμω τις κλειστες με μεταλλικη ενισχυση,
με εχουν σωσει απο πολλα ζευγαρια μανετων κ χασιμο χρονου για την αλλαγη τους μεσα στο μονοπατι!

:winka:

marios8
11/06/2008, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
προτιμω τις κλειστες με μεταλλικη ενισχυση,
με εχουν σωσει απο πολλα ζευγαρια μανετων κ χασιμο χρονου για την αλλαγη τους μεσα στο μονοπατι!

:winka:

Δεν έχει καμία σχέση το πόσες μανέτες θα σπάσεις με το τί χούφτες φοράς .

Ισα ίσα με τις κλειστές χούφτες είχα σπάσει περισσότερες μανέτες. Καθαρά θέμα τύχης .

Για να σώζεις τις μανέτες όπως είπε και ο Κώστας πρέπει να μην τις σφίγγεις στο τιμόνι .

Στο enduro απαγορεύονται οι κλειστές χούφτες . :beer: :beer: :wave2:

fantacid
11/06/2008, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Δεν έχει καμία σχέση το πόσες μανέτες θα σπάσεις με το τί χούφτες φοράς .

Ισα ίσα με τις κλειστές χούφτες είχα σπάσει περισσότερες μανέτες. Καθαρά θέμα τύχης .

Για να σώζεις τις μανέτες όπως είπε και ο Κώστας πρέπει να μην τις σφίγγεις στο τιμόνι .

Στο enduro απαγορεύονται οι κλειστές χούφτες . :beer: :beer: :wave2:


εαν θα σπασει η μανετα ειναι θεμα πως πεσεις κ ποσο γκαντεμης εισαι! -μη το παρεις προσωπικα, γενικα μιλαω- :winka:

αν θα εχεις χαλαρες τις μανετες ή θα εχεις ταινια τεφλον απο μεσα απλα λιγοστευςι τις πιθανοτητες το να τις σπασεις, η γκαντεμια εξακολουθει να παιζει το ρολο τις! :D

απο ποτε απογευρεονται οι κλειστες κ απο ποιον δε το καταλαβα

.....σορυ κιολας αλλα δε με ενημερωσε κανενας!

:wave2:

dirtbird
11/06/2008, 22:04
Aν δεν αποστηθίσετε ΟΛΕΣ τις λεπτομέρειες από το thread της ΚΟΥΤΑΣ σύντομα, θα πρέπει να μάθετε να ζείτε με τις συνέπειες της επιλογής σας......:evil: :evil:


...ή ικανότητας......:bigcry: :bigcry: :bigcry:

fantacid
11/06/2008, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Aν δεν αποστηθίσετε ΟΛΕΣ τις λεπτομέρειες από το thread της ΚΟΥΤΑΣ σύντομα, θα πρέπει να μάθετε να ζείτε με τις συνέπειες της επιλογής σας......:evil: :evil:


...ή ικανότητας......:bigcry: :bigcry: :bigcry:


κουτα or die !!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

kordix
11/06/2008, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jason_ch
Τι εννοείς λέγοντας δυσάρεστες συνέπειες?:sick:

Έχεις το link για το ebay να ρίξω μια ματιά?



Για να μη σου μαζέψει κανα δάχτυλο σε στατική τούμπα ή όλο το χέρι σε τούμπα με πολλά χιλιόμετρα.

Αν φας καμιά καλή, οι χούφτες με αλουμίνιο στραβώνουν και μετά από 2 - 3 στραβόματα/ισιώματα "την ακούνε" για πλάκα. Στα πολλά ισιώματα κόβονται. Αν θες κλειστές προτίμησε σκέτο πλαστικό.

Καλύτερα όμως, αν θες να βάλεις χούφτες αλουμίνιου ή κάποιο aftermarket καλούδι βάλτο και μη δίνεις σημασία σε αυτά που γράφουμε. Φτιάξε το μηχανάκι όπως το έχεις φανταστεί.

Το link δεν το κράτησα για να μη μπω σε πειρασμό. Δεν είναι δύσκολο να το βρεις.

marios8
12/06/2008, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid

απο ποτε απογευρεονται οι κλειστες κ απο ποιον δε το καταλαβα

.....σορυ κιολας αλλα δε με ενημερωσε κανενας!

:wave2:


H FIM :winka:

kordix
18/06/2008, 21:34
Για δες εδώ http://www.xrsonly.com/content/index.php?page=shop.browse&category_id=29&option=com_virtuemart&Itemid=77