PDA

View Full Version : ena vibeo sokaristiko



gozntari
16/06/2008, 15:16
Παιδία συγγνώμη που το βάζω ελπίζω να μην χαλάσω την μέρα κανενός αλλά πρέπει να δούμε ότι πρέπει να προσέχουμε 2 φόρες όταν καβαλάμε την μηχανή. Υπάρχουν άτομα που μας περιμένουν στο σπίτι. Τα τελευταία ατυχήματα(στο vibeo) είναι θανατηφόρα και πολύ αιματηρά ,,το λέω για να μην το δη κανένας και μου πει ότι ήταν πολύ σκληρά ….το βίντεο είναι 10 λεπτά η τελευταία σκηνή με σόκαρε :look: :eyepop: :dizzy:
Ποτέ σε κανέναν τέτοια πράγματα .ούτε μια μικρή πτώση .πάντα το κράνος στο κεφάλι και εξοπλισμός .και μεγάλη προσοχή ιδιαίτερα στους μαλακές οδηγούς ,μετά από 2 χρόνια στο τιμόνι έχω μάθει να ξεχωρίζω ,ποιος θα κάνει την μαλάκια στην επόμενη στροφή και κρατώ αποστάσεις .γερά στομάχια σε όσους δουν την τελευταία σκηνή η μηχανή δεν φταίει ,οδηγός δεν κατάλαβε τη έπαθε
Αν είστε νέοι οδηγοί συμβουλεύω : ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔHΤΕ

KaTaNaS
16/06/2008, 15:35
αν και δεν ειμαι υπερ της δημοσιευσης και ανοιγματος τετοιου τυπου θρεντς... δυστηχως ειναι αναγκαια ορισμενες φορες γι ανα αμς υπενθυμιζουν ποσο ευαλωτοι ειμαστε... και τι μεγεθους δυναμεις μπορουν να ασκηθουν ανα πασα στιγμη πανω μας!

ο φιλος που ρωτησε προχθες αν το κρανος του ηταν ελλατωματικο επειδη ραγισε σε μια πτωση ας κατανοησει πως ειμαστε πολυυυυυυ ευαισθητοι οργανισμοι!

McGyver
16/06/2008, 15:40
Έχω αναφέρει ήδη το θέμα προς διαγραφή.

Παρακαλώ να σβήσεις ΑΜΕΣΑ το link...

gozntari
16/06/2008, 15:42
ok to sbinw twra sygnomh

Giorgos19
16/06/2008, 15:44
Mονο η τελευταια σκηνη???

Η αλλη με το ποδι?


:eek: :eek: :eek: :eek: :a53: :a53: :a53: :a53: :a53:

Επαθα την πλακα μου λεμε...

gozntari
16/06/2008, 15:52
McGyver


den kserw pws na to sbisw se parakalw pes mou pws na to kanw.h opios kserei na mou pei.den eixa spopo na dhmiourgisw entash zhtw shgnomh (eipa pws einai poli skliro).phtemou pws tha to sbisw h tha to sbisei ka pios diaxiristeis

Giorgos19
16/06/2008, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gozntari
McGyver


den kserw pws na to sbisw se parakalw pes mou pws na to kanw.h opios kserei na mou pei.den eixa spopo na dhmiourgisw entash zhtw shgnomh (eipa pws einai poli skliro).phtemou pws tha to sbisw h tha to sbisei ka pios diaxiristeis

Επεξεργασια και σβηνεις το λινκ του βιντεο!

gozntari
16/06/2008, 15:54
ee

gozntari
16/06/2008, 16:13
Ευχαριστώ Γιώργο που είπες πώς να το σβήσω ,sorry ήταν πολύ σκληρό ,ναι και αυτή με το πόδι ήταν πολύ σκληρή έχεις δίκιο. μόλις είδα την τελευταία την ξέχασα αυτή .το video βρήκα τυχαία στο youtoube (μην νομίζετε ότι την βρίσκω με αυτά ,έτυχε ). καλά έκανε ο McGyver και μου είπε να το σβήσω .την ώρα που το είδα το ανέβασα και εδώ δεν σκέφτηκα πως μπορεί να προσβληθεί κάνεις αφού είπα πως και εγώ τα έπαιξα. ευχαριστώ

alximistis
16/06/2008, 16:18
Δεν ξέρω αν οι τόσο σκληρές εικόνες και ωμές βοηθούν σε κάτι. Ειδικά τους Έλληνες οι οποίοι το αντιλαμβανόμαστε εντελώς διαφορετικά όταν βλέπουμε κάτι τέτοιο.
Από την άλλη και χωρίς να λέω ότι δεν έπρεπε να σβηστεί μην παρεξηγηθούμε είναι μία πρώτης τάξεως ευκαιρία να αντιληφθούμε μέσα από τις το ξαναλέω πολύ ωμές εικόνες τι ακριβώς όχημα είναι η μοτοσικλέτα και πόσο σεβασμό οφείλουμε να δείχνουμε στην οδήγηση.
Εγώ θα μας επισημάνω απλώς δύο τρία πράγματα.
1). όσοι το είδατε προσέξτε κάτι. Η συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων που δείχνει το βιντεάκι (προς ενημέρωση και όσων δεν το είδαν) είναι μαλακίες ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ!!!! προσέξτε το αυτό όσοι το είδαν.
2). Κοιτάξτε στην περίπτωση του ποδιού το... παντοφλέ παπουτσάκι και την καλτσούλα που φορά ο μοτοσικλετιστής. Που σημαίνει ότι όπως αναφέρθηκε και πριν ο εξοπλισμός είναι απόλυτα υποχρεωτικός.
3). Το θέμα της ταχύτητας. Ας κατανοήσουμε όλοι μας κάτι. Η υπερβολική ταχύτητα δεν θα προκαλέσει κακό μόνο όταν φύγουμε σε μια στροφή (χτύπα ξύλο) ή όταν χάσουμε κάπου τον έλεγχο και αγοράσουμε αγρούς ή καρφωθούμε (μακρυά από μας) κάπου. Με την αυξημένη ταχύτητα ΔΕΝ προλαβαίνουμε να αντιδράσουμε στην μαλακία του άλλου! Εμείς μπορεί να οδηγούμε "τέλεια" ο άλλος όμως; Αν σου πεταχτεί στα 50 μέτρα πως να αντιδράσεις πηγαίνοντας με 140;;;
4). Και τελευταίο αλλά το πιο βασικό. Αε συνειδητοποιήσουμε επιτέλους ΤΙ οδηγούμε και ΠΟΥ!!! Δεν είμαστε στο τέλεια ελεγχόμενο περιβάλλον δεν υπάρχει αυτό. Αντίθετα ζούμε στην ελλάδα όπου κάθε γωνία=κίνδυνος κάθε στενό και εν δυνάμει κάποιος που θα πεταχτεί. Αν το κατανοήσουμε πλήρως αυτό και συνειδητοποιήσουμε πραγματικά πόσο ευάλωτοι είμαστε και πόσο εκτεθιμένοι ίσως καταλάβουμε πως κάποια πράγματα στην οδήγησή μας πρέπει να αλλάξουν αλλά και στην σκέψη μας. Και όχι να δημιουργούμε φαντασίες ότι δεν θα συμβεί σ εμένα ή εγώ θα τη γλιτώσω!!!
τα λέω όλα αυτά ξεκινώντας από αυτό που είπα στην αρχή και ισχύει. Οι περισσότερες περιπτώσεις στο βιντεάκι είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μαλακίες των μοτοσικλετιστών!!!!! Γι αυτό ας σκεφτόμαστε τι πράτουμε. :)

όσο για το σβήσιμο οκ ήταν πολύ σκληρό σε κάποια σημεία το βιντεάκι οπότε μάλλον σωστά σβήστηκε.

alximistis
16/06/2008, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gozntari
Ευχαριστώ Γιώργο που είπες πώς να το σβήσω ,sorry ήταν πολύ σκληρό ,ναι και αυτή με το πόδι ήταν πολύ σκληρή έχεις δίκιο. μόλις είδα την τελευταία την ξέχασα αυτή .το video βρήκα τυχαία στο youtoube (μην νομίζετε ότι την βρίσκω με αυτά ,έτυχε ). καλά έκανε ο McGyver και μου είπε να το σβήσω .την ώρα που το είδα το ανέβασα και εδώ δεν σκέφτηκα πως μπορεί να προσβληθεί κάνεις αφού είπα πως και εγώ τα έπαιξα. ευχαριστώ


Υπάρχουν και πιο σκληρά φίλε. Σε πληροφορώ πως η γαλλική αστυνομία-τροχαία έχει φτιάξει ξεχωριστό βίντεο για καμπάνια στους μοτοσικλετιστές το οποίο το έχω αλλά φυσικά δεν ποστάρω με απίστευτες εικόνες. Όχι απλώς σοκαριστικές αλλά κυριολεκτικά εμετικές και αηδιαστικές. Κι όμως το προέβαλλαν σε μοτοσικλετιστές με κύριο στόχο να αντιληφθούν οι Γάλλοι φίλοι τους κινδύνους που διατρέχουν.

McGyver
16/06/2008, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
...

a.k.a. "Το μυαλό μας μέσα στο κράνος μας..."

alximistis
16/06/2008, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
a.k.a. "Το μυαλό μας μέσα στο κράνος μας..."


ακριβώς!!!!!!!!! ;)

gozntari
16/06/2008, 16:57
ο σκοπός μου ήταν να μας ταρακουνήσω είμαστε τέλος εκτεθειμένοι σε κάθε μαλάκια τον άλλον οδηγών νομίζω πως ακομπλεξαριστα και με πλήρη επίγνωση της πραγματικότητας (ακόμα και μέσα από αυτό τα ακραία περιστατικά θα οδηγούμε όλοι καλύτερα) αλλά δεν θέλω να προσβάλω κανέναν .και το έσβησα όπως μου είπαν μπορεί πραγματικά να μην έχει καμία άξια σε αυτό το χώρο. το έδηξα σε εσάς όπως θα το έδειχνα στο κολλητό μου ,αλλά δεν είναι το ίδιο μάλλον. ο καθένας έβγαλε τα συμπεράσματα του παντός και εγώ τα δοκα μου και αισθάνομαι ότι και από την μικρή συζήτηση με αφορμή το video toy youtoube ,θα είμαι όσο μπορώ πιο προσεκτικός. πάντα με το κράνος στο κεφάλι και με εξοπλισμό ,το ξαναλέω είναι πολύ σημαντικό
Alximisti, σωστός όπως πάντα σε παρακολουθώ και μου αρέσεις ,γιατί τεκμηριώνεις αυτό που λες πολύ απλά και χωρίς πολλά πολλά

alximistis
16/06/2008, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gozntari
Alximisti, σωστός όπως πάντα σε παρακολουθώ και μου αρέσεις ,γιατί τεκμηριώνεις αυτό που λες πολύ απλά και χωρίς πολλά πολλά


Καλά όχι και χωρίς πολλά πολλά... είμαι κομματάκι πολυλογάς. :D :lol:

gozntari
16/06/2008, 21:34
Με αφορμή το σημερινό φιάσκο μου, να περάσω και εγώ ένα κοινωνικό μήνυμα σαν μικρός που είμαι .έβαλα το μεσημέρι ένα video από το youtoube μετά τις αντιδράσεις μερικών έσβησα το ling αλλά μετά από αυτό συνεχιστικέ μια καλή κουβεντούλα .τώρα που ξαναμπήκα στο foroum δεν βλέπω καθόλου την ζήτηση (είναι σαν να μην έγινε; ) ενώ εμένα και αρκετούς που το είδαν μας επηρέασε (άλλους πολύ άλλους λιγότερο).θέλω να μου πουν (για να μάθω )τι ειναι αυτό που τους πειράζει γενικότερα σε αυτά τα video; .να πουν και αυτοί που μπορούν και τα βλέπουν για τι το κάνουν ;αρχίζοντας εγώ (για να δώσω αφορμή για σχόλια)το κάνω για να βλέπω τα λάθει και της επιπτώσεις τους. και να θυμάμαι πώς δεν είμαι άτρωτος πάνω στην μηχανή η στο αυτοκίνητο .ομολογώ οι επιπτώσεις είναι πολύ σκληρές αλλά έτσι έχουν τα πράγματα. λέω πάλι σε κανέναν(σοβαρά τροχαία ,και πτώσεις) ωμός εκεί έξω δύσκολα τα πράγματα…περιμένω μια ωραία κουβεντούλα :D :smilea:

gdevelek
16/06/2008, 21:52
υπάρχουν μέλη που είναι υπέρ της δημοσίευσης βίντεο ατυχημάτων

όχι όμως ΤΟΣΟ ωμών

τέτοιες εικόνες δεν βοηθούν σε τίποτε απολύτως

gozntari
16/06/2008, 22:19
Κανένας ρε παιδία (μονό ο gdevelek έχει άποψη )με το video πλακώσατε όλοι. και 200 επισκέψεις χτύπησε σε 10 λεπτά που κράτησε αυτή η ιστορία .και εγώ που αισθάνθηκα πραγματικά άσχημα ότι σας πρόσβαλα με την κίνηση αυτή, έτσι όπως έκαναν μερικοί, τώρα δεν λένε τίποτα. περίμεναν απλός να αντιδράσουν εκείνη την στιγμή ;εγώ είπα πως το video έχει σκληρές σκηνές ,και προέτρεψα τούς νέους και όσους δεν αντέχουν να μην το δουν ειλικρινά δεν είχα κακή πρόθεση. ήμουν ξεκάθαρος .και προσωπικά ασθμάνομε πληγωμένος που η πρώτη συζήτηση,που άνοιξα, λογοκριτικέ τόσο έντονα στο foroum(δεν ξέρω αν το έχει επιχειρήσει αλός πιο πριν ,και τι κατάληξη είχε ) . αυτούς που με στήριξαν με προσωπικά email τούς ευχαριστώ ,κατάλαβαν την πρόθεση μου .καλά μην απασχολώ άλλο το foroum ποιος έχει άποψη ,πάνω στο θέμα με τα σκληρά video ας γράψει.- :sick:

MikeG
16/06/2008, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gozntari
Κανένας ρε παιδία (μονό ο gdevelek έχει άποψη )με το video πλακώσατε όλοι. και 200 επισκέψεις χτύπησε σε 10 λεπτά που κράτησε αυτή η ιστορία .και εγώ που αισθάνθηκα πραγματικά άσχημα ότι σας πρόσβαλα με την κίνηση αυτή, έτσι όπως έκαναν μερικοί, τώρα δεν λένε τίποτα. περίμεναν απλός να αντιδράσουν εκείνη την στιγμή ;εγώ είπα πως το video έχει σκληρές σκηνές ,και προέτρεψα τούς νέους και όσους δεν αντέχουν να μην το δουν ειλικρινά δεν είχα κακή πρόθεση. ήμουν ξεκάθαρος .και προσωπικά ασθμάνομε πληγωμένος που η πρώτη συζήτηση,που άνοιξα, λογοκριτικέ τόσο έντονα στο foroum(δεν ξέρω αν το έχει επιχειρήσει αλός πιο πριν ,και τι κατάληξη είχε ) . αυτούς που με στήριξαν με προσωπικά email τούς ευχαριστώ ,κατάλαβαν την πρόθεση μου .καλά μην απασχολώ άλλο το foroum ποιος έχει άποψη ,πάνω στο θέμα με τα σκληρά video ας γράψει.- :sick:

Φίλε, μην ανησυχείς & μη προβληματίζεσαι.
Εξάλλου σκέψου ότι τώρα έχει & μπάλλα. Δεν υπήρξε λογοκρισία, μη το βλέπεις έτσι.
Ίσα ίσα έγινε μια ωραία κουβεντούλα. :wave2:

gdevelek
16/06/2008, 22:24
φίλε το θέμα έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές (όπως κι όλα τα θέματα, τα ίδια και τα ίδια κλωθογυρίζουμε :lol: ) γι' αυτό δεν βλέπεις τις αντιδράσεις που περίμενες

nktR
17/06/2008, 18:57
να θεωρήσω λοιπόν ότι το σενάριο είναι χαρούμενες φάτσες άκρανες, ζευγαράκια και γκομενίτσες με αστραφτερά δόντια και μακριά πόδια, όλοι χαρούμενοι και χωρίς πτώσεις, τσακίσματα και θανάτους.
Μ΄αρέσει το σενάριο !!!! ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΩ !!!!


Έτσι θα παραμυθιάζουμε τα παιδιά μας για το τι θα έχουν να αντιμετωπίσουν μετά από ατύχημα ή πτώση με τη μοτό ??? έτσι θα φτιάξουμε συνετισμένους μοτοσυκλετιστές ????

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΑΕΡΑ ΣΤΑ ΠΑΝΙΑ ΜΑΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ :evil:

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΚΑΥΤΑ ΣΤΡΙΝΚ :smokin: ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΣΕΙ



ΘΕΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ :mad: :mad:

EVI
17/06/2008, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
να θεωρήσω λοιπόν ότι το σενάριο είναι χαρούμενες φάτσες άκρανες, ζευγαράκια και γκομενίτσες με αστραφτερά δόντια και μακριά πόδια, όλοι χαρούμενοι και χωρίς πτώσεις, τσακίσματα και θανάτους.
Μ΄αρέσει το σενάριο !!!! ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΩ !!!!


Έτσι θα παραμυθιάζουμε τα παιδιά μας για το τι θα έχουν να αντιμετωπίσουν μετά από ατύχημα ή πτώση με τη μοτό ??? έτσι θα φτιάξουμε συνετισμένους μοτοσυκλετιστές ????

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΑΕΡΑ ΣΤΑ ΠΑΝΙΑ ΜΑΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ :( :evil:

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΚΑΥΤΑ ΣΤΡΙΝΚ :smokin: ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΣΕΙ



ΘΕΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ :(

symfono en merh...

e oxi kai oti katsei :lol:


oxi sovara symfono xreiazete na tarakoynioynte alla to forum kai oi diaxeiristes toy exoyn epileksei thn mh provolh tetoio video

zephyr1
17/06/2008, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
να θεωρήσω λοιπόν ότι το σενάριο είναι χαρούμενες φάτσες άκρανες, ζευγαράκια και γκομενίτσες με αστραφτερά δόντια και μακριά πόδια, όλοι χαρούμενοι και χωρίς πτώσεις, τσακίσματα και θανάτους.
Μ΄αρέσει το σενάριο !!!! ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΩ !!!!


Έτσι θα παραμυθιάζουμε τα παιδιά μας για το τι θα έχουν να αντιμετωπίσουν μετά από ατύχημα ή πτώση με τη μοτό ??? έτσι θα φτιάξουμε συνετισμένους μοτοσυκλετιστές ????

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΑΕΡΑ ΣΤΑ ΠΑΝΙΑ ΜΑΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ :( :evil:

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΚΑΥΤΑ ΣΤΡΙΝΚ :smokin: ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΣΕΙ



ΘΕΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ :(


Νικολα και εγω δεν το καταλαβα ποτε ,αλλα σεβομε την επιλογη των moto.gr να μην βαζουμε τετοια βιντεο.

Τωρα αμα βρεθειτε σε στουκα και χρειαστει να βοηθησετε κανα πολυ μπλιαχ ατυχημα , φωναξτε κανα μοντ να το σβηση απ'την μνημη σας.

liago86
17/06/2008, 19:29
Δεν ειμαι σιγουρος αλλα αν καταλαβα καλα το ειδα και γω το βιντεο, ενταξει ρε παιδια δεν ηταν και τοσο αισχρο οσο αφηνετε να εννοηθει.

Και ηθελα να επισημανω οτι ολες οι περιπτωσεις εκτος απο 4 ή 5 νομιζω μετρημενες ειναι ατομα που κανουν σουζες εντο ή τρεχουν υπερβολικα και τετοιες μαλακιες και τρωνε σαβουρντες.

Και σε συνολο ολων των περιπτωσεων εχει ολο κι ολο μια φαση ανατριχιαστικη με ενα κομμενο ποδι, εγω παντως σοκαριστικα λιγο οταν το ειδα αλλα απο την αλλη νιωθω πλεον πιο θαρραλεος σε περιπτωση που χρειαστει να το δω στην πραγματικοτητα ή να προσφερω καποια βοηθεια σε τετοια περιπτωση οπως αναφερθηκε περαπανω.

liago86
17/06/2008, 19:32
Και οποιος ειναι τοσο περιεργος για τι μιλαμε ας μου στειλει π.μ.

nktR
18/06/2008, 09:51
:mad: :mad: :mad:

BELZEBOYLIS
18/06/2008, 10:04
Τα ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ μου στους mod που ξήλωσαν το βιντεάκι αυτό !! Τους ευχαριστώ που με προστάτεψαν από ενα βίντεο βίας που το μόνο που θα κατάφερνε θα ήταν να μου γ@μ@σει την ψυχολογία !!

Δεν χρειάζονται τέτοια βίντεο για να ευαισθητοποιήσεις τον κόσμο !!!!!!!!

nktR
18/06/2008, 10:18
συγχαρητήρια δίνουμε στους γάμους και στα βαπτίσια ....
εδώ πρέπει να δείχνουμε στον κόσμο και τις δύο πλευρές του πάθους μας,
εκτός και εάν γουστάρετε να ζείτε σε ένα ψεύτικο κόσμο :confused:

Πάρτε γκάζια και δώσε !!!! θα λυτρωθείς !!!!

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΖΕΤΕ ΣΩΣΤΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΜΑΣ ....
........ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ..... ::beer:

byron
18/06/2008, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Τωρα αμα βρεθειτε σε στουκα και χρειαστει να βοηθησετε κανα πολυ μπλιαχ ατυχημα , φωναξτε κανα μοντ να το σβηση απ'την μνημη σας.

Ρε Πάνο πλάκα κάνεις έτσι; Απ΄τα βιντεάκια θα μάθεις να βοηθάς στα ατυχήματα; Αν είναι έτσι είχαμε μάθει να πετάμε αεροπλάνα, να οδηγάμε σαν τον róssi και να κάνουμε εγχειρίσεις ανοιχτής καρδιάς επειδή το είδαμε στο discovery channel και στο eurosport....

Βιντεάκια που ΔΕΝ προσφέρουν καμμιά πληροφορία για το τι έγινε και πως μπορούμε να προφυλαχτούμε απ΄το λάθος, αλλά έχουν σκοπό μόνο να σοκάρουν με το θέαμα ενός διαμελισμένου δεν μπαίνουν. Όποιος θέλει αίμα για να συνετιστεί και να οδηγάει προσεχτικά υπάρχουν ελεύθερα στο net να χορτάσει τη ανάγκη του.

Βιντεάκια που θα προσφέρουν κάτι θετικό έχουν μείνει και ας είναι τραγικά, όπως τα 2 πρόσφατα με το target fixation που ήταν και αφορμή για κουβέντα. Τα κομμένα πόδια και τα χυμένα μυαλά τι θα προσφέρουν ;
Η αρχική συζήτηση (χωρίς το link) συγχωνεύτηκε με την νέα. Την έκοψα πάνω στην βιασύνη μου χωρίς να δω ότι είχε αφαιρεθεί το link.

byron
18/06/2008, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΖΕΤΕ ΣΩΣΤΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΜΑΣ ....
........ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ..... ::beer:

Παραδειγματίζουμε τους νέους προσφέροντας τις πληροφορίες για να οδηγήσουν ασφαλέστερα και να μάθουν (πειστούν καλύτερα) για την ανάγκη χρήσης εξοπλισμού.

Ο παραδειγματισμός με κομμένα πόδια μπορεί να δωθεί και απ΄τις ιστορίες των μανάδων μας όταν προσπαθούσαν να μας αποτρέψουν απ΄τις μοτοσυκλέτες Νίκο.

nktR
18/06/2008, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Παραδειγματίζουμε τους νέους προσφέροντας τις πληροφορίες για να οδηγήσουν ασφαλέστερα και να μάθουν (πειστούν καλύτερα) για την ανάγκη χρήσης εξοπλισμού.

Ο παραδειγματισμός με κομμένα πόδια μπορεί να δωθεί και απ΄τις ιστορίες των μανάδων μας όταν προσπαθούσαν να μας αποτρέψουν απ΄τις μοτοσυκλέτες Νίκο.

γνωρίζοντας και την σκληρή πλευρά όμως, το βάζεις κάπου στην άκρη του μυαλού σου και γίνεσαι πιο προσεκτικός.
Δυστυχώς, καλύτερα σοκαρισμένοι παρά πεθαμένοι.
Μόνο έτσι πιστεύω ότι θα λειτουργήσει η σύνεση στη μοτό. :sun:

byron
18/06/2008, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
γνωρίζοντας και την σκληρή πλευρά όμως, το βάζεις κάπου στην άκρη του μυαλού σου και γίνεσαι πιο προσεκτικός.
Δυστυχώς, καλύτερα σοκαρισμένοι παρά πεθαμένοι.
Μόνο έτσι πιστεύω ότι θα λειτουργήσει η σύνεση στη μοτό. :sun:

Δλδ ρε Νίκο αυτό που σε κρατάει απ΄το να μην κάνεις μαλακίες στους δρόμους είναι οι αναμνήσεις από πεθαμένους ή οι άνθρωποι που αγαπάς;

Γιατί σε μένα συμβαίνει το δεύτερο.

nktR
18/06/2008, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δλδ ρε Νίκο αυτό που σε κρατάει απ΄το να μην κάνεις μαλακίες στους δρόμους είναι οι αναμνήσεις από πεθαμένους ή οι άνθρωποι που αγαπάς;

Γιατί σε μένα συμβαίνει το δεύτερο.

προσωπικά όχι και μαζί σου.
Παιδιά 16 έως ότι ηλικία παιδιά που δεν έχουν αυτή τη λογική αλλά της τρέλας,
γι αυτά μιλάω

sniper
18/06/2008, 10:39
Επειδή λίγοι από εσάς (ευτυχώς) έχουν δει άνθρωπο διαμελισμένο (τον τελευταίο που είδα είχε πατήσει νάρκη) θέλω να σας πω ότι το θέαμα δεν είναι και πολύ όμορφο. Το όλο δε σκηνικό είναι λες και δεν είσαι εκεί αλλά είναι κάποιος άλλος.

Τα βιντεάκια από την άλλη είναι σαν να βλέπουμε εκπομπή της Λαμπίρη και μόνο την δίψα μας για κουτσομπολιό κι αίμα ικανοποιούν!

Δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα! Ειδικά στα νέα παιδιά - όλοι μας υπήρξαμε νέοι (και νεαρότεροι :D ) και θυμόμαστε ότι Ο,ΤΙ και να σου λένε εσύ γράφεις τον άλλο στα παπάρια σου και κάνεις ό,τι θες.

Περισσότερο καλό κάνει να μάθεις από το "να δεις και να γίνεις προσεχτικότερος". Ισα-ισα που αν δεις και "τρομάξεις" σε κατάσταση πανικού αυτό που θα κάνεις είναι να φρενάρεις.....

Akatanomastos
18/06/2008, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
προσωπικά όχι και μαζί σου.
Παιδιά 16 έως ότι ηλικία παιδιά που δεν έχουν αυτή τη λογική αλλά της τρέλας,
γι αυτά μιλάω

αμα δειξεις σε 16χρονο αυτα τα πραγματα δεν θα καβαλησει ποτε..

το θεμα (και γενικα και ειδικα) δεν ειναι να τρομαζεις τον κοσμο, οπως μας βαραγαν οι δικοι μας παλια για να μην κανουμε μ@λ@κιες, το θεμα ειναι να τον εκπαιδευεις σωστα..

BELZEBOYLIS
18/06/2008, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
γνωρίζοντας και την σκληρή πλευρά όμως, το βάζεις κάπου στην άκρη του μυαλού σου και γίνεσαι πιο προσεκτικός.
Δυστυχώς, καλύτερα σοκαρισμένοι παρά πεθαμένοι.
Μόνο έτσι πιστεύω ότι θα λειτουργήσει η σύνεση στη μοτό. :sun:



Πως βγάζεις αυτό το συμπέρασμα ??? Πώς είσαι τόσο σίγουρος οτι λειτουργεί ????

nktR
18/06/2008, 10:49
εδώ ξεφεύγουμε όλοι μας όταν την καβαλάμε :eek: τι 30 τι 40 τι 50 !!!
κατά πόσο ο μικρός νέος και άπειρος αναβάτης ....:uplate:

εκτός και εάν είσαι ο Παπαγεωργίου και βάλεις τα παιδιά σου ΜΟΝΟ ΠΙΣΤΑ και δεν τα αφήνεις να οδηγούν στο δρόμο !!!!.....γίνεται ?....δεν γίνετια........
άσε που έχουμε μποστάνι και όχι πίστα

nktR
18/06/2008, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Πως βγάζεις αυτό το συμπέρασμα ??? Πώς είσαι τόσο σίγουρος οτι λειτουργεί ????

γιατί πολύ απλά το άλλο δεν λειτουργεί για κανέναν.... πλην εξαιρέσεων.....

BELZEBOYLIS
18/06/2008, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
γιατί πολύ απλά το άλλο δεν λειτουργεί για κανέναν.... πλην εξαιρέσεων.....




Σε δύο προτάσεις -θεωρίες , αν μια είναι λάθος δεν σημαίνει οτι η άλλη είναι σωστή !! Κάθε θεωρία πρέπει να στέκει από μόνη της !!!!!

zephyr1
18/06/2008, 11:10
Η εικονα ειναι μαγκες , η εικονα κανει το μυαλο να συνηδειτοποιησει τι πραγματικα συμβαινει.

Το να μου πει καποιος ιστοριες για κεφαλια ανοιγμενα και κομμενα ποδια δεν με βοηθαει σε τιποτα.

Αν δω ομως τοτε θα γινω πιο σκληρος και προσεχτικος.

Πριν καποια χρονια μοτοσυκλετιστης προπορευομενος συγκρουστηκε με φορτηγο και ''εσπασε'' ολο το κορμι του , ημουν μονος να βγαλω το φιδι απ'την τρυπα.Απο φοβο και σοκ εκατσα στα 2 μετρα και δεν μπορουσα να πλησιασω περισσοτερο,ξερετε γιατι ? γιατι η εικονα δεν υπηρχε στο μυαλο μου, εντολη δεν επαιρνα να κινηθω προς αυτον γιατι το μυαλο μου ειχε κολησει απο μια κατασταση που δεν ειχε βιωσει ποτε, ουτε σαν εικονα.

Κατα περιοδους μπαινω και βλεπω τετοια βιντεο για να κρατιεμαι συνηδειτος, δεν θα περασω οτι αυτος ειναι ο τροπος αλλα για την δικη μου λογικη δουλευει.

Φιλακια παστακια. :)

Fournaris
18/06/2008, 14:13
Και εγω εχω βρεθει μπροστα σε ατυχημα με τραγικες συνεπειες αιματα και αλλα. Η στιγμη εκεινη δεν ξεχνιεται και μολις σκεφτομαι να την κανω την μ@λακια μου ερχονται στο μυαλο εκεινα και μαζευομαι.

Θεωρω οτι ο κοσμος δεν ειναι αγγελικα πλασμενος και οτι πρεπει και αυτα να δημοσιευονται μηπως και σωσουμε κανενα ανησυχο νεαρο υποψηφιο στις λιστες του θανατου.

Ως εκ τουτου πιστευω οτι το λινκ κακως σβηστηκε. Ειμαι υποχρεωμενος βεβαια να σεβαστω την κριση των διαχειριστων/συντονιστων αλλα διαφωνω εντονα.

byron
18/06/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fournaris
Θεωρω οτι ο κοσμος δεν ειναι αγγελικα πλασμενος και οτι πρεπει και αυτα να δημοσιευονται μηπως και σωσουμε κανενα ανησυχο νεαρο υποψηφιο στις λιστες του θανατου.


Αν έχεις καταλάβει φόρουμ μοτοσυκλέτας είμαστε και μοτοσυκλετες οδηγάμε. Υποψήφια θύματα για λίστες θανάτου υπάρχουν στα ζάκια και στις σκόνες.

Μάλλον το έχετε μπλέξει λίγο το θέμα....

Fournaris
18/06/2008, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αν έχεις καταλάβει φόρουμ μοτοσυκλέτας είμαστε και μοτοσυκλετες οδηγάμε. Υποψήφια θύματα για λίστες θανάτου υπάρχουν στα ζάκια και στις σκόνες.

Μάλλον το έχετε μπλέξει λίγο το θέμα....


Οχι δεν τα εχω μπλεξει καθολου και ξερω πολυ καλα που βρισκομαι.
Για τα υποψηφια θυματα των τροχαιων λεω. Για τα παιδια που ειναι 16, 20, 23 και δεν συνετιζονται με λογια και κανουν τα οργια επανω στους δρομους χωρις ιχνος σκεψης

sniper
18/06/2008, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fournaris
Οχι δεν τα εχω μπλεξει καθολου και ξερω πολυ καλα που βρισκομαι.
Για τα υποψηφια θυματα των τροχαιων λεω. Για τα παιδια που ειναι 16, 20, 23 και δεν συνετιζονται με λογια και κανουν τα οργια επανω στους δρομους χωρις ιχνος σκεψης

Όταν κάνεις παιδιά, και είναι 8,9,10 χρονών κι έχουν προσβαση στο internet και μπουν στο moto.gr και δουν αυτό το θέαμα, έλα να το συζητήσουμε πάλι.

byron
18/06/2008, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fournaris
Οχι δεν τα εχω μπλεξει καθολου και ξερω πολυ καλα που βρισκομαι.
Για τα υποψηφια θυματα των τροχαιων λεω. Για τα παιδια που ειναι 16, 20, 23 και δεν συνετιζονται με λογια και κανουν τα οργια επανω στους δρομους χωρις ιχνος σκεψης

Τέσπα μην το κουράζουμε.
Το θέμα της επίδρασης ή όχι φωτογραφιων/συντριμιών κλπ έχει εφαρμοστεί και αναλυθεί υπό το πρίσμα της βιωματικής «εκπαίδευσης» των οδηγών σε χώρες της Β.Ευρώπης. Σε συγκεκριμένα σημεία ή σε εκθέσεις τοποθετούσαν τα διαλυμένα αυτοκίνητα/μοτοσυκλέτες που είχαν εμπλακεί σε θανατηφόρα τροχαία. Σκοπό είχαν να σοκάρουν, έτσι ώστε οι οδηγοί να οδηγούν πιο αργά/προσεκτικά κλπ.

Απέτυχε ως μέτρο όπου εφαρμόστηκε. :wave2:

Fournaris
18/06/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Όταν κάνεις παιδιά, και είναι 8,9,10 χρονών κι έχουν προσβαση στο internet και μπουν στο moto.gr και δουν αυτό το θέαμα, έλα να το συζητήσουμε πάλι.


Οταν γινει η κορη μου 8-9 θελω να πιστευω οτι θα εχω ακομα τον ελεγχο τι βλεπει και που.
Αλλα απο τα 16 θα οδηγαει μηχανακι. Να μην ξερει τι γινεται οταν ο ενθουσιασμος ειναι μεγαλυτερος απο τη σωστη κριση.

Τις συνεπειες θα πρεπει να τις γνωριζει ωστε να μην κανει ή τελος παντων να περιορισει τα λαθη της.

Αν δει μπροστα της ενα συμβαν ζωντανο νομιζεις οτι θα ειναι καλυτερα απο την καρεκλα του υπολογιστη της;

byron
18/06/2008, 15:46
Μάλλον δεν βγάζουμε άκρη....

Ποιά η διαφορά του να δεί ένα διαμελισμένο οδηγό μοτό, ή έναν που έπεσε απ΄τον 20ο όροφο, ή κάποιον που τον πάτησε τραίνο; :sick:

Θα καταλάβει την διαφορά, ή θα διδαχθεί κάτι;

Fournaris
18/06/2008, 15:52
Τα παντα στη ζωη ειναι εμπειριες.

Αν εχεις σωστη κριση μπορεις να αποκομισεις "θετικα" απο τα παντα που συμβαινουν γυρω σου. Απο τα πιο απλα μεχρι τα πιο συνθετα. Και να διαμορφωσεις χαρακτηρα και συμπεριφορα

byron
18/06/2008, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fournaris
Τα παντα στη ζωη ειναι εμπειριες.

Αν εχεις σωστη κριση μπορεις να αποκομισεις "θετικα" απο τα παντα που συμβαινουν γυρω σου. Απο τα πιο απλα μεχρι τα πιο συνθετα. Και να διαμορφωσεις χαρακτηρα και συμπεριφορα


Σε ρώτησα ποιά η διαφορά μεταξύ δυο διαμελισμένων από οποιονδήποτε λόγο ως εικόνα.

Φίλε μου τις εμπειρίες και σωστή κριση κλπ κλπ κλπ. και τα θετικά που θα αποκομίσεις επέτρεψε μου να έχω τις διαφωνίες μου. Στο παιδί σου/μου θα του δείξεις φωτογραφίες από σεξουαλικά κακοποιημένα παιδιά, ή θα του μάθεις να μην παίρνει σοκολάτες από αγνώστους;

p@nos
18/06/2008, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fournaris
Τα παντα στη ζωη ειναι εμπειριες.

Αν εχεις σωστη κριση μπορεις να αποκομισεις "θετικα" απο τα παντα που συμβαινουν γυρω σου. Απο τα πιο απλα μεχρι τα πιο συνθετα. Και να διαμορφωσεις χαρακτηρα και συμπεριφορα



Ναι αλλα και τα ναρκωτικα εμπειρια ειναι,τι παει να πει,οτι πρεπει να τα δοκιμασουμε?
Και το θεμα με τους ομοφυλοφιλους εμπειρια ειναι,τι παει να πει, οτι θα στησουμε κωλο κιολας για την εμπειρια:lol: ?


Αν και δεν ειδα το βιντεο, οι μοντ καλα εκαναν και το εσβησαν,και γρηγορα απ'οτι καταλαβα.Τετοια συχαμερα βιντεο που τα ανεβαζουν διεστραμενοι στο youtube δε προσφερουν σε τιποτα...

Αν θελετε να δειτε τις επιπτωσεις μαλακιων με μηχανες στο δρομο, πιστευετε οτι θα σας κανει να το σκεφτειτε για να οδηγησετε προσεκτηκοτερα διαμελησμενα σωματα, 'η η εικονα απο ενα κοριτσακι να κλαιει που εχασε τον πατερα της?


Οποιος θελει τετοια βιντεακια μπορει πολυ ευκολα να βρει βαζοντας τα καταλληλα keywords στο search του youtube.

Fournaris
18/06/2008, 16:19
Ειναι λιγο δυσκολο μεσα απο μια οθονη να γινω αντιληπτος και μαλλον παρεξηγηθηκα.

Το σκεπτικο μου ειναι απλως οτι πρεπει να εχουμε την εικονα των πραγματων για να πραττουμε αναλογα. Προφανως και δε θα δωσω στα παιδια μου ναρκωτικα μονο και μονο για την εμπειρια αλλα θα προσπαθησω να τονισω τις συνεπειες της χρησης τους.

Πανω κατω στο ιδιο μοτιβο κινουμαστε στα λεγομενα μας με διαφορετικες λεξεις.
Παντως το βιντεακι δεν το ειδα ποσο σοκαριστικο ηταν απλως εξεφρασα τη γνωμη μου γιατι πρεπει να υπαρχουν και αυτα διαθεσιμα.

Το προλαμβανειν ειναι καλυτερο του θεραπευειν.

byron
18/06/2008, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fournaris
Το προλαμβανειν ειναι καλυτερο του θεραπευειν.

Aν το αλλάξεις σε «Το προλαμβανειν ειναι καλυτερο του εντυπωσιάζειν» (sic) θα καταλάβεις πιο έυκολα γιατί κόβονται.

ΥΓ : Στην ενότητα Οδήγηση Τips υπάρχουν βιντεάκια και συζητήσεις που μπορούν να προσφέρουν κάτι επιπλέον απο το απλά να μας φρικάρουν.

KRHTIKOS
19/06/2008, 10:19
Nomizete oti ta kolopaida an theloun na doun gore den kseroun pou na mpoun sto NET?
An den einai to Pc pou prostateyei o goneas , tha einai to PC toy aderfou h tou filou filhs.....
Kai ama broun mia selida tou dinoun kai katalavainei.

To video den to eida alla to exw dei live me prwtagwnisth emena.
Me rapsane me mpalwsane , kai odhgaw pali. To kako einai oti den eftega egw alla mia sygkhria gegonotwn... Myalo evala? Nai en merei.
Exw meres pou paw cool. Exw meres pou niwthw poio aneta kai poio sigoura kai paw tapa.
Ola ekei pou prepei omws!