PDA

View Full Version : προς ψαγμενους κομπιουτεραδες



mikros boudas
16/06/2008, 18:57
εχει κανεις το δικαιωμα να ταυτοποιησει την ip μου και να βρει το ποιος ειμαι κλπ?τι καλυψη εχω εγω?υπ'οψιν μπαινω μεσω connx.πρεπει να επικοινωνησει με τον παροχο??γιατι εμαθα πως ξερει καποιος χρηστης ο,τι χρησιμοποιω connx Και δε ξερω πως το εκανε

πχ οταν σε ενα φορουμ εχει ξεφυγει ο λογαριασμος μου,μπορει ο διαχειριστης να με βρει νομιμα?
οχι δεν ανεβασα τορρεντ γιατι την ξερω την παγιδα αυτη!

την ip μου την βρηκε απο το forum του.ομως αυτη η Ip δε φανερωνει κατι παρα μονο παροχο και γενικα "αθηνα".ρωταω απλα αν μπορει να βρει κατι αλλο με αυτα τα στοιχεια...ευχαριστω!!!
υγ δε με ενδιαφερει το να με μπλοκαρει απο το σαητ του,με ενδιαφερει να μην βρει το ποιος ειμαι!

MikeG
16/06/2008, 19:06
Το να βρει κάποιος ότι χρησιμοποιείς connX είναι εύκολο & νόμιμο.
Θεωρητικά όμως κανένας πέρα από το πάροχο σου δε μπορεί να βρει τα προσωπικά σου στοιχεία, καθώς & την ακριβή τοποθεσία, δηλαδή το σπίτι σου.
Αυτό γίνεται μόνο με εντολή εισαγγελέα από το πάροχο.

id12586
16/06/2008, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το να βρει κάποιος ότι χρησιμοποιείς connX είναι εύκολο & νόμιμο.
Θεωρητικά όμως κανένας πέρα από το πάροχο σου δε μπορεί να βρει τα προσωπικά σου στοιχεία, καθώς & την ακριβή τοποθεσία, δηλαδή το σπίτι σου.
Αυτό γίνεται μόνο με εντολή εισαγγελέα από το πάροχο.
+1
Απλώς ο γνωστός σου σε ψαρώνει, no worries. :)

Akatanomastos
16/06/2008, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το να βρει κάποιος ότι χρησιμοποιείς connX είναι εύκολο & νόμιμο.
Θεωρητικά όμως κανένας πέρα από το πάροχο σου δε μπορεί να βρει τα προσωπικά σου στοιχεία, καθώς & την ακριβή τοποθεσία, δηλαδή το σπίτι σου.
Αυτό γίνεται μόνο με εντολή εισαγγελέα από το πάροχο.

ναι αλλα αν το παλικαρι εχει κανει κατι παρανομο στο σαιτ που αναφερετε, ο ιδιοκτητης μπορει ν ατον κυνηγησει νομικα, και να βρει ποιος ειναι..

MikeG
16/06/2008, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ναι αλλα αν το παλικαρι εχει κανει κατι παρανομο στο σαιτ που αναφερετε, ο ιδιοκτητης μπορει ν ατον κυνηγησει νομικα, και να βρει ποιος ειναι..

Μόνο με εισαγγελέα... Πρέπει δηλαδή να έχει ασκηθεί μήνυση & στη συνέχεια ο εισαγγελέας να δώσει παράγγελμα ώστε να ελεγχθεί το "ηλεκτρονικό του μητρώο".

id12586
16/06/2008, 19:20
Βλέποντας ένα IP μπορεί να σε οδηγήσει μόνο στο DSLam του ISP σου. Απο εκεί και πέρα για να γίνει ταυτοποίηση χρειάζεται εισαγγελική προσταγή προς τον ISP για να πιστοποιήσει σε ποιον ανήκε εκείνη την χρονική στιγμή το IP.
Σπάνια γίνεται και ακόμα πιο σπάνια χωρίς λόγο.

Akatanomastos
16/06/2008, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μόνο με εισαγγελέα... Πρέπει δηλαδή να έχει ασκηθεί μήνυση & στη συνέχεια ο εισαγγελέας να δώσει παράγγελμα ώστε να ελεγχθεί το "ηλεκτρονικό του μητρώο".


ακριβως.



φιλε, μην ανυσηχεις εκτος και αν εχεις κανει κατι ΠΟΛΥ χοντρο, του στυλ να χακεψεις το σαιτ.
τωρα αν ειπατε καμια κουβεντα παραπανω, δεν νομιζω να ασχοληθει..

fantacid
16/06/2008, 19:25
ο isp εχει την υποχρεωση να δωσει στις αρχες τα στοιχεια της ip που χρησιμοποιήθηκε για καποια αξιοποινη πραξη

δε ξερω ποσο καιρο πισω μπορουν να δειξουν τα logs του isp, αλλα φανταζομαι αρκετα....


στο τεταρτο οροφο του ΓΑΔΑ ειναι το σωμα ηλ.εγκηματος κ απο σο εχω ακουσει ειναι μεγαλα τσακαλια!

:D

fantacid
16/06/2008, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ακριβως.



φιλε, μην ανυσηχεις εκτος και αν εχεις κανει κατι ΠΟΛΥ χοντρο, του στυλ να χακεψεις το σαιτ.
τωρα αν ειπατε καμια κουβεντα παραπανω, δεν νομιζω να ασχοληθει..


αυτο ειναι το πολυ χοντρο???
αν ηταν ετσι θα ειχαν γεμισει τα κρατητηρια 15χρονα που χτυπανε με dos οποια τρυπια σελιδα βρουνε!!!


για ποινικο κωδικα συνηθως δίνονται τετοιες εντολες,

hercul
16/06/2008, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
στο τεταρτο οροφο του ΓΑΔΑ ειναι το σωμα ηλ.εγκηματος κ απο σο εχω ακουσει ειναι μεγαλα τσακαλια!

:D

είναι σίγουρα μεγάλα τσακάλια αλλά μέχρι τώρα στην ελλάδα τουλάχιστον ασχολούνται με site που έχουν σχέση με σοβαρά εγκλήματα όπως η παιδική πορνογραφία και όχι με διακίνηση ταινιών ή μουσικής clopy right! :wave2:

gixxerpap
16/06/2008, 19:41
και τώρα που σου λύθηκε η απορία και σου 'φυγε το αγχος, μπορείς ελεύθερα να αλωνίσεις στο φορουμ και να τα κάνεις όλα μπο@$($λο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Akatanomastos
16/06/2008, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
αυτο ειναι το πολυ χοντρο???
αν ηταν ετσι θα ειχαν γεμισει τα κρατητηρια 15χρονα που χτυπανε με dos οποια τρυπια σελιδα βρουνε!!!


για ποινικο κωδικα συνηθως δίνονται τετοιες εντολες,

δηλαδη αμα πας στο plaisio.gr και το πηδισεις λες να κατσουν ετσι?:confused:

σιγουρα σε περιπτωσεις σαν του φιλου ουτε με αυτο θα ασχοληθουν

perastikos
16/06/2008, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
δε ξερω ποσο καιρο πισω μπορουν να δειξουν τα logs του isp, αλλα φανταζομαι αρκετα....
[/B]

Για ένα χρόνο ή και περισσότερο.... ;)
Πάντως όπως είπανε και οι παραπάνω μόνο με εντολή εισαγγελέα γίνονται αυτά τα πράγματα...

Όσον αφορά την IP σου, ο άλλος είδε ότι μπαίνεις με OTEnet... Αυτό μόνο... Ούτε που είσαι, ούτε τίποτα.
Και εγώ IP της OTEnet έχω αυτή τη στιγμή και μάλιστα δείχνει ότι είμαι και Αθήνα.... Αλλά είμαι εκατοντάδες χιλιόμετρα βορειότερα...

fantacid
16/06/2008, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
δηλαδη αμα πας στο plaisio.gr και το πηδισεις λες να κατσουν ετσι?:confused:

σιγουρα σε περιπτωσεις σαν του φιλου ουτε με αυτο θα ασχοληθουν

ναι!




Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
είναι σίγουρα μεγάλα τσακάλια αλλά μέχρι τώρα στην ελλάδα τουλάχιστον ασχολούνται με site που έχουν σχέση με σοβαρά εγκλήματα όπως η παιδική πορνογραφία και όχι με διακίνηση ταινιών ή μουσικής clopy right! :wave2:


γιαυτο!

billk
16/06/2008, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
Βλέποντας ένα IP μπορεί να σε οδηγήσει μόνο στο DSLam του ISP σου. Απο εκεί και πέρα για να γίνει ταυτοποίηση χρειάζεται εισαγγελική προσταγή προς τον ISP για να πιστοποιήσει σε ποιον ανήκε εκείνη την χρονική στιγμή το IP.
Σπάνια γίνεται και ακόμα πιο σπάνια χωρίς λόγο.

δεν είμαι αρκετά σίγουρος, πως μπορεί να φτάσει μέχρι το dslam. πρέπει να ξέρει αρκετά πράγματα πέρι ips για να εντοπίσει το dslam.
σίγουρα πάντως μπορεί να βρεί από την ip σε τι πάροχο ανήκεις, και σε ποιο κόμβο πέφτεις.

Και σίγουρα για να βρουν κάτι παραπάνω, εισαγγελική παρέμβαση όπως πολύ σωστά ειπώθηκε.

πάντως για το πόσο καιρό πίσω έχουν πρόσβαση σε logs , εξαρτάται από το πόσο ο πάροχος έχει προγραμματίσει τους servers που κάνουν την πιστοποίηση των accounts, να κρατάνε μνήμη χρονικά. συνήθως είναι 3 μήνες

perastikos
16/06/2008, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από billk
συνήθως είναι 3 μήνες

Αν δεν κάνω λάθος η Ευρωπαϊκή νομοθεσία προβλέπει 6 μήνες... Πριν από ένα χρόνο που είχα φίλο μου σε μεγάλο ISP μου είχε πει πως οι κύριοι Ελληνικοί ISP κρατάνε από 8-12 μήνες :)

Ψιλά γράμματα... Απλά κουβέντα να γίνεται :p

Λεωνίδας
16/06/2008, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από billk
δεν είμαι αρκετά σίγουρος, πως μπορεί να φτάσει μέχρι το dslam. πρέπει να ξέρει αρκετά πράγματα πέρι ips για να εντοπίσει το dslam. δεν μπορεί να εντοπιστεί μέσω IP το dslam
λάθος layer :wave2:

id12586
16/06/2008, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
δεν μπορεί να εντοπιστεί μέσω IP το dslam
λάθος layer :wave2:

Σωστός :blush: :D

mikros boudas
16/06/2008, 22:14
δεν εχω χακεψει!αν το ειχα κανει δε θα το εκανα απο το σπιτι μου!
απλα μπηκα με καλη διαθεση αλλα λογω ανυπερβλητης βλακειας των μελων μπριζωθηκα και αρχισα σπαμμινγκ(πολυ) και λογομαχιες(χωρις βρισιμο κλπ) με καποια μελη,μοντ κυριως!αυτο ειναι ολο.ξερω πως βλεπει περιοχη και ip

mikros boudas
16/06/2008, 22:23
τωρα αν ειναι τοσο χαζος και παει με βυσμα να βρει αλλα στοιχεια,την εχει πολυ ασχημα...

BLiTzER
16/06/2008, 23:04
Κοίτα, τίποτα προσωπικό, αλλά αν σε ΔΙΚΟ ΜΟΥ σάιτ/φόρουμ/οτιδήποτε γίνονταν τέτοια καραγκιοζιλίκια και έμπαινα στον κόπο να το κυνηγήσω παραπάνω, σίγουρα θα ήμουν ο τελευταίος που "την έχει άσχημα". Μην το πάρεις στραβά, απλά μπαίνεις στο χώρο κάποιου, κάνεις οτιδήποτε ενάντια στους κανονισμούς και ζητάς και τα ρέστα. Σκέψου το.

Κατά τ'άλλα, γενικά κάποιος που κατέχει το θέμα δε θα κάτσει να ασχοληθεί με τον κάθε μικροσπάμμερ, ίσως προσπαθήσει να τον ταρακουνήσει λίγο. Αλλά αν επιμένεις και το κάνει, δεν ξέρεις με τι άτομα μπλέκεις. Μην προκαλείτε την τύχη σας. Αυτά από κάποιον με αρκετή εμπειρία σε irc, fora, ονλαινιλίκι γενικώς.

mikros boudas
16/06/2008, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Κοίτα, τίποτα προσωπικό, αλλά αν σε ΔΙΚΟ ΜΟΥ σάιτ/φόρουμ/οτιδήποτε γίνονταν τέτοια καραγκιοζιλίκια και έμπαινα στον κόπο να το κυνηγήσω παραπάνω, σίγουρα θα ήμουν ο τελευταίος που "την έχει άσχημα". Μην το πάρεις στραβά, απλά μπαίνεις στο χώρο κάποιου, κάνεις οτιδήποτε ενάντια στους κανονισμούς και ζητάς και τα ρέστα. Σκέψου το.

Κατά τ'άλλα, γενικά κάποιος που κατέχει το θέμα δε θα κάτσει να ασχοληθεί με τον κάθε μικροσπάμμερ, ίσως προσπαθήσει να τον ταρακουνήσει λίγο. Αλλά αν επιμένεις και το κάνει, δεν ξέρεις με τι άτομα μπλέκεις. Μην προκαλείτε την τύχη σας. Αυτά από κάποιον με αρκετή εμπειρία σε irc, fora, ονλαινιλίκι γενικώς. δε μπορει να μου κανει κατι αν δεν εχω διαπραξει ποινικο αδικημα
εγω μπορει να μαλωνω με ενα nickname και να μην εχω ιδεα ποιος ειναι πισω απο αυτα.δεν μπορει να με κυνηγησει βαση αυτου.τωρα τι εννοεις με τι ατομα μπλεκω?τι εχουν δηλαδη αυτοι που εχουνε φορουμς κλπ?

BLiTzER
16/06/2008, 23:16
Δε μιλάω για όλους. Αλλά σίγουρα υπάρχουν άτομα που ξέρουν περισσότερα πράγματα από σένα. Κι από μένα. Απλά μου φάνηκε λίγο κάπως το στυλάκι "έκανα μαλακία, αλλά αν με ψάξει θα τον γαμήσω".

Δεν είναι απαραίτητo να σε κυνηγήσει νομικά ε :) Απλά δεν παίζουμε με τη φωτιά. Οκ κάνουμε μια μαλακία, παίζουμε λίγο γιατί έχουμε πολύ ελεύθερο χρόνο, το παραδεχόμαστε και προχωράμε. Πρόκειται για τον ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ χώρο. Κάποια άτομα πληρώνουν για να σπαμμάρεις εσύ. Αυτό. Φιλικά πάντα.

Akatanomastos
16/06/2008, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
δε μπορει να μου κανει κατι αν δεν εχω διαπραξει ποινικο αδικημα
εγω μπορει να μαλωνω με ενα nickname και να μην εχω ιδεα ποιος ειναι πισω απο αυτα.δεν μπορει να με κυνηγησει βαση αυτου.τωρα τι εννοεις με τι ατομα μπλεκω?τι εχουν δηλαδη αυτοι που εχουνε φορουμς κλπ?

φιλε, δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα αμα απλα μαλωνεις, αλλα δεν εχει και πολυ νοημα και για σενα αυτο, ετσι δεν ειναι?

mikros boudas
16/06/2008, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Δε μιλάω για όλους. Αλλά σίγουρα υπάρχουν άτομα που ξέρουν περισσότερα πράγματα από σένα. Κι από μένα. Απλά μου φάνηκε λίγο κάπως το στυλάκι "έκανα μαλακία, αλλά αν με ψάξει θα τον γαμήσω".

Δεν είναι απαραίτητo να σε κυνηγήσει νομικά ε :) Απλά δεν παίζουμε με τη φωτιά. Οκ κάνουμε μια μαλακία, παίζουμε λίγο γιατί έχουμε πολύ ελεύθερο χρόνο, το παραδεχόμαστε και προχωράμε. Πρόκειται για τον ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ χώρο. Κάποια άτομα πληρώνουν για να σπαμμάρεις εσύ. Αυτό. Φιλικά πάντα. δεν καταλαβες τι εννοω
εγω εχω ηδη αποχωρησει απο το σαητ αλλα το να ψαξει να με βρει ειναι παρανομο
αν ψαξει να βρει στοιχεια χωρις ενταλμα,αυτο κι αν ειναι παρανομο
εγω δεν εκανα κατι παρανομο αλλα κατι ανηθικο

mikros boudas
16/06/2008, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
φιλε, δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα αμα απλα μαλωνεις, αλλα δεν εχει και πολυ νοημα και για σενα αυτο, ετσι δεν ειναι? γι αυτο εξαλλου εχω ηδη σταματησει να μπαινω εκει γιατι μονο χρονο εχανα

MikeG
16/06/2008, 23:32
Γκομενιλίκια μου βρωμάει.
Τέλος πάντων ας λήξει εδώ αυτή η κουβέντα. Δόθηκαν απαντήσεις σαφέστατες.:wave2:

mikros boudas
16/06/2008, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Γκομενιλίκια μου βρωμάει.
Τέλος πάντων ας λήξει εδώ αυτή η κουβέντα. Δόθηκαν απαντήσεις σαφέστατες.:wave2: οχι οχι!δεν εχει σχεση με γυναικα...απλα ειχαμε μια γενικευμενη διασταση αποψεων με την πλειονοτητα των χρηστων του φορουμ...υπηρξε ενταση αλλα εληξε απο την πλευρα μου

BLiTzER
16/06/2008, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
δεν καταλαβες τι εννοω
εγω εχω ηδη αποχωρησει απο το σαητ αλλα το να ψαξει να με βρει ειναι παρανομο
αν ψαξει να βρει στοιχεια χωρις ενταλμα,αυτο κι αν ειναι παρανομο
εγω δεν εκανα κατι παρανομο αλλα κατι ανηθικο

Δεκτό. Απλά, γενικά μιλώντας, παρά προσωπικά, ήθελα να πω ότι υπάρχουν και πλάγιοι τρόποι. Αλλά συνήθως όσοι μπορούν να φτάσουν ως εκεί δεν το κάνουν για τον κάθε καυλωμένο έφηβο/σπάμμερ/χάκερ γουαναμπί κτλ. Συναντάνε δεκάδες τέτοιους καθημερινά, πίστεψέ με. Όπως και να χει τέτοιες συμπεριφορές είναι λίγο χαζές.


133626

MikeG
16/06/2008, 23:39
Παιδιά όπως είπαμε ας το λήξουμε εδώ...:winka:

mikros boudas
16/06/2008, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Δεκτό. Απλά, γενικά μιλώντας, παρά προσωπικά, ήθελα να πω ότι υπάρχουν και πλάγιοι τρόποι. Αλλά συνήθως όσοι μπορούν να φτάσουν ως εκεί δεν το κάνουν για τον κάθε καυλωμένο έφηβο/σπάμμερ/χάκερ γουαναμπί κτλ. Συναντάνε δεκάδες τέτοιους καθημερινά, πίστεψέ με. Όπως και να χει τέτοιες συμπεριφορές είναι λίγο χαζές. ναι καταλαβασινω τι λες γιατι και σε αλλα φορουμς που ειμαι ανα καιρους εχουνε βγει πολλα φρουτα
παντως το συγκεκριμενο ηταν μια ατυχης στιγμη:beer:

Gandalf dr685sm
17/06/2008, 08:15
Λοιπόν... καταρχάς να ξεκινήσουμε απο την ΙΡ που σύμφωνα με τον νέο νόμο της Ε.Ε. θεωρείται προσωπικό δεδομένο και βάσει αυτού ακόμα για την αποκάλυψη της απο τον ISP, χρειάζεται εισαγγελική εντολή.

Δεύτερον... Συνήθως οι ISPs δεν δίνουν στοιχεία ακόμα και όταν έχεις κάνει defacement σε μια ιστοσελίδα. Το πιθανότερο είναι να δεχτούν την καταγγελία και να προχωρήσουν σε καταγγελία της σύμβασης του ατόμου που ενέργησε με αυτό τον τρόπο. Είναι πολύ εύκολο για αυτούς να βρούν ποιός το έκανε. ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ τώρα, αν το άτομο αυτό διενέργησε έγκλημα ποινικού δικαίου, ή προχώρησε σε οικονομική ζημιά της εταιρίας/κατόχου ιστοσελίδας.... (λήψη στοιχείων πιστωτικών καρτών, δυσφήμιση , αγωγή απο εταιρία για οικονομική ζημιά κτλ... που θα γίνει εις βάρος του ISP)... μόνο τότε προχωρούν μαζί με τις Αρχές στην αποκάλυψη στοιχείων του επιτιθέμενου και φυσικά με δικαστική εντολή.

Σε κάθε άλλη περίπτωση κανείς δεν μπορεί να αποκαλύψει στοιχεία χρήστη - πελάτη ISP, χωρίς να δεχτεί μετά μια ωραιότατη μύνηση-αγωγή για αποκάλυψη ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων.

Αν παρόλα αυτά θέλετε περισσότερες πληροφορίες , μπορείτε να βρείτε την σελίδα-disclaimer του ISP σας που δίνει αρκετές πληροφορίες όσον αφορά τον συνδρομητή και τα δικαιώματα του.

Gandalf

mikros boudas
17/06/2008, 15:56
:beer: :beer:

gixxerpap
17/06/2008, 16:12
λίγο ασχετο με το θεμα σας, αλλα η φωτογραφία που έβαλε ο φίλος blitzer, μου 'κατσε κάπως στραβά ....

έλλειψη χιούμορ, ή έλειψη ευαισθησίας?

native
17/06/2008, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
δηλαδη αμα πας στο plaisio.gr και το πηδισεις λες να κατσουν ετσι?:confused:

σιγουρα σε περιπτωσεις σαν του φιλου ουτε με αυτο θα ασχοληθουν


Εμείς στη σχολή πάντως το κάναμε αυτό στο πλαίσιο καθαρά για εκπαιδευτικούς σκοπούς


(μετά από λίγη ώρα το επαναφέραμε βέβαια)


αλλά γίνεται :cool:

native
17/06/2008, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
δεν εχω χακεψει!αν το ειχα κανει δε θα το εκανα απο το σπιτι μου!
απλα μπηκα με καλη διαθεση αλλα λογω ανυπερβλητης βλακειας των μελων μπριζωθηκα και αρχισα σπαμμινγκ(πολυ) και λογομαχιες(χωρις βρισιμο κλπ) με καποια μελη,μοντ κυριως!αυτο ειναι ολο.ξερω πως βλεπει περιοχη και ip



Χωρίς να είμαι σίγουρη γιαυτό που θα σου πω αλλά επειδή το έψαχνα πρόσφατα για τη δουλεία μου στην Ελλάδα δεν έχουν γίνει ακόμα mapped οι ιps kai isps και έτσι μπορεί κάποιος


να μπένει από Βόρεια Ελλάδα πχ και να δείχνει η ip του πως είναι Αθήνα....

Akatanomastos
17/06/2008, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από native
Εμείς στη σχολή πάντως το κάναμε αυτό στο πλαίσιο καθαρά για εκπαιδευτικούς σκοπούς


(μετά από λίγη ώρα το επαναφέραμε βέβαια)


αλλά γίνεται :cool:

ολα γινονται..
εδω ο ανθρωπος κανει θαυματα δεν θα μπορει αυτο?:beer:

BLiTzER
17/06/2008, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
λίγο ασχετο με το θεμα σας, αλλα η φωτογραφία που έβαλε ο φίλος blitzer, μου 'κατσε κάπως στραβά ....

έλλειψη χιούμορ, ή έλειψη ευαισθησίας?

Το περίμενα ότι κάποιος θα παρεξηγηθεί. Αν θες τη γνώμη μου, το χιούμορ δεν έχει όρια. Οποιοσδήποτε παρεξηγείται, είναι εξαιτίας ανασφαλειών, ταμπού, όπως θες πες το. Σίγουρα πολλοί θα διαφωνήσουν. Σηκώνει συζήτηση μεν, αλλά δε νομίζω ότι θα έχει αποτέλεσμα δε. Όπως και να χει, αν διαβάσεις μεταξύ των λέξεων, θα καταλάβεις ότι το ρητό είναι πέρα για πέρα αληθινό. Δεν είχα σκοπό να προσβάλλω κανέναν. Και σίγουρα δεν είμαι γουρούνι, αναίσθητος, αλήτης μηχανόβιος και τέτοια :P

blackbusa
17/06/2008, 18:29
Ερωτηση.....ας πουμε οτι δουλευω σε εταιρια ISP....αν κοιταξω στο συστημα σε ποιον ανηκει καποιο ip φαινεται μετα σε καποιον ενδεχομενο ελενχο???

MikeG
17/06/2008, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Ερωτηση.....ας πουμε οτι δουλευω σε εταιρια ISP....αν κοιταξω στο συστημα σε ποιον ανηκει καποιο ip φαινεται μετα σε καποιον ενδεχομενο ελενχο???


Όχι. Το μόνο που μπορούν να δουν είναι από πιο pc είδες γενικά τον ip table.

blackbusa
17/06/2008, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Όχι. Το μόνο που μπορούν να δουν είναι από πιο pc είδες γενικά τον ip table.

αρα...αν εχω καποιον γνωστο σε ISP εταιρια η δουλευω σε τετοια....μπορω να βρω καποιον ευκολα στο μουλοχτο???

MikeG
17/06/2008, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
αρα...αν εχω καποιον γνωστο σε ISP εταιρια η δουλευω σε τετοια....μπορω να βρω καποιον ευκολα στο μουλοχτο???

Στη θεωρία ας πούμε ναι... Αλλά κανένας δε θα το έκανε... :wave2:

perastikos
17/06/2008, 20:28
Εγώ πάλι γιατί νομίζω πως στην πράξη ναι, αλλά στην θεωρία κανένας δεν θα το έκανε... :rolleyes:

Τέσπα, είναι το αντίστοιχο με το να έχεις κάποιον κολλητό που δουλεύει στο 100 και θες να δεις που ανήκει μια πινακίδα....

mikros boudas
17/06/2008, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Εγώ πάλι γιατί νομίζω πως στην πράξη ναι, αλλά στην θεωρία κανένας δεν θα το έκανε... :rolleyes:

Τέσπα, είναι το αντίστοιχο με το να έχεις κάποιον κολλητό που δουλεύει στο 100 και θες να δεις που ανήκει μια πινακίδα.... φιλε μου αν βρει παραπανω στοιχεια,ξερω πολυ καλα που αν απευθυνθω:beer:

blackbusa
17/06/2008, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
φιλε μου αν βρει παραπανω στοιχεια,ξερω πολυ καλα που αν απευθυνθω:beer:

φιλαρακι αν καποιος παει στα μουλωχτα,σιγα μην σου συστηθει κιολας.....η μην εμφανιστει καν ο ιδιος....απο την αλλη βεβαια αν απευθυνθεις εκει πολυ λες...αν δεν μπορεις να το αποδειξεις.....την εκατσες....

:wave2:

mikros boudas
17/06/2008, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
φιλαρακι αν καποιος παει στα μουλωχτα,σιγα μην σου συστηθει κιολας.....η μην εμφανιστει καν ο ιδιος....απο την αλλη βεβαια αν απευθυνθεις εκει πολυ λες...αν δεν μπορεις να το αποδειξεις.....την εκατσες....

:wave2: εαν βρουν την διευθυνση του σπιτιου μου η το ονομα μου απο υπολογιστη,μονο ενας τροπος υπαρχει μιας και δε δινω τα πραγματικα στοιχεια μου ποτε.οποτε καποιος απο τον οτε θα τα εδωσε κρυφα.

tifoefs
17/06/2008, 22:02
Ka8e ivtervet paroxeas exei mia vomimn seira IP dieu8uvseis p.x. 213.0.0.0

pou snmaivei oti exei oln tn seira IP dieu8uvsewv mexri to 214.0.0.0

ara apo ka8e IP suvdomntn 3ereis amesws kai se poio paroxea eivai... apo kei kai meta dev eivai duskolo va breis tov idioktntn tns IP !!

Giati o "(ka8e xwra exei eva tetoio orgavismo)" n ka8e paroxeas kai katalogos gia tous paroxeis eivai kratikos !!! ara de xreiazetai eisaggeleas gia mia plnroforia pou eivai ndn gvwstn.

Xreiazetai eisaggeleas gia va givei diw3n movo. Eurwpaikn apofasn !!

Zntw n kubervntikn epoxn !!

Exei va givei xamos

:wave2: :wave2:

mikros boudas
17/06/2008, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ka8e ivtervet paroxeas exei mia vomimn seira IP dieu8uvseis p.x. 213.0.0.0

pou snmaivei oti exei oln tn seira IP dieu8uvsewv mexri to 214.0.0.0

ara apo ka8e IP suvdomntn 3ereis amesws kai se poio paroxea eivai... apo kei kai meta dev eivai duskolo va breis tov idioktntn tns IP !!

Giati o "(ka8e xwra exei eva tetoio orgavismo)" n ka8e paroxeas kai katalogos gia tous paroxeis eivai kratikos !!! ara de xreiazetai eisaggeleas gia mia plnroforia pou eivai ndn gvwstn.

Xreiazetai eisaggeleas gia va givei diw3n movo. Eurwpaikn apofasn !!

Zntw n kubervntikn epoxn !!

Exei va givei xamos

:wave2: :wave2: εχω υπογραψει συμβαση πως δε θα δοθουν προσωπικα στοιχεια κλπ κλπ σε τριτους
για να βρεις σε ποιον ανηκει η ip,πρεπει να γινει μεσω του provider και για να το κανεις ο provider αυτο,πρεπει να με ρωτησει η να εχει ενταλμα να "ξεκλειδωθει" η ip μου

tifoefs
17/06/2008, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
εχω υπογραψει συμβαση πως δε θα δοθουν προσωπικα στοιχεια κλπ κλπ σε τριτους
για να βρεις σε ποιον ανηκει η ip,πρεπει να γινει μεσω του provider και για να το κανεις ο provider αυτο,πρεπει να με ρωτησει η να εχει ενταλμα να "ξεκλειδωθει" η ip μου

Gia va mn 3avagrafw ta idia ....

:wave2:

mikros boudas
17/06/2008, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Gia va mn 3avagrafw ta idia ....

:wave2: δεν καταλαβες τι γινεται
η ip ειναι ενας κωδικος οπως ειπε που λεει τον παροχο,την περιοχη και εμενα
τον κωδικο μου τον εχει μονο ο παροχος ταυτοποιημενο
δεν μπορει ο καθενας να τον δει ακομα κι αν τον ζητησει
πως μπορει καποιος να με βρει "ευκολα" δηλαδη?

tifoefs
17/06/2008, 23:43
Aytn n erwtnsn exei apavtnsn ...

movo pou dev 8es va ma8eis pws givetai !

:wave2:

Gandalf dr685sm
18/06/2008, 07:55
Πάμε πάλι... καταρχάς να δηλώσω επάγγελμα... σύμβουλος ασφαλείας στον τομέα ηλεκτρονικής πληροφορίας.

Μερικά πράγματα λοιπόν για να μαθαίνουμε..

1. Η ΙΡ είναι προσωπικό δεδομένο και οποιαδήποτε χρήση της χωρίς την έγγραφη συναίνεση του συνδρομητή ή νομικό έγγραφο (ένταλμα -δικαστική απόφαση) οδηγεί σε παραβίαση της ιδιωτικότητας κατά το άρθρο του Συντάγματος.

2. Τα προσωπικά στοιχεία κάθε συνδρομητή , προστατεύονται τόσο απο το εθνικό όσο και απο το διεθνές δίκαιο. Μόνο με δικαστική εντολή αποκαλύπτονται σε τρίτους, εκτός αν..

α) Ο συνδρομητής είναι ύποπτος για τρομοκρατική ενέργεια. Εκεί βάση του αντι-τρομοκρατικού νόμου στην Ε.Ε. (2003) και του Patriot Act (USA, UK, Australia) , τα στοιχεία αυτά είναι διαθέσιμα στις Αρχές για περαιτέρω έλεγχο , όχι όμως σαν στοιχεία για σύλληψη ή δίωξη του υπόπτου.

β) Ο συνδρομητής έχει παραβεί το ποινικό δίκαιο (π.χ. trafficking, παιδοφιλία , κτλ. ) οπότε χωρίς δικαστική εντολή συλλέγονται τα στοιχεία , αλλά μόνο προς έλεγχο τους ώς άνω.

3. Ο συνδρομητής υποχρεούται να τηρεί την σύμβαση που υπέγραψε και τους όρους της. Μέσα σε αυτούς αναγράφεται με ψιλά γράμματα πως ο πάροχος διατηρεί το δικαίωμα της άνευ προειδοποίησης , διακοπής της σύνδεσης, αν ο συνδρομητής έχει προχωρήσει σε κακόβουλη χρήση των πόρων του δικτύου. Σε αυτό Κυρίες και κύριοι , συμπεριλαμβάνουν πρόσφατα και τα warez-torrents , εξού και έχει αρχίσει και ενα μικρό traffic-shaping απο πολλούς ISPs. Στο , δε , ADSM (ADSL like mobile connection ) δεν επιτρέπεται καθόλου το Port forwarding που είναι αναγκαίο για τα peer-to-peer δίκτυα.

4. Οι ISPs είναι υποχρεωμένοι να διατηρούν πλέον δεδομένα για διάστημα απο 1 εώς και 2 έτη. Τα δεδομένα αυτά ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ , συνομιλίες, κείμενα ηλεκτρονικών μηνυμάτων κτλ... έχουν μόνο στοιχεία συνδρομητή, στοιχεία σύνδεσης (με ποιόν , πότε, πού) και αναφορές διάρκειας.
Αυτά αποδίδονται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ μετά απο εισαγγελική εντολή. Εκτός απο την περίπτωση 2α, που ανέφερα παραπάνω.

5. Σε περιπτώσεις παράνομης δραστηριότητας ηλεκτρονικών ενεργειών , ο ISP διατηρεί το δικαίωμα καταγγελίας σύμβασης και απροειδοποίητης διακοπής της σύνδεσης. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει βέβαια ακόμα οριοθετημένο νομοθετικό πλαίσιο , στο θέμα αυτό. Στις ΗΠΑ και UK, το defacement οδηγεί άμεσα σε διακοπή σύνδεσης... ενώ όποια άλλη παράνομη ενέργεια που θα επιφέρει όποιας φύσης οικονομική ζημιά ή απώλεια στον κάτοχο ιστοσελίδας άνω των 100.000$ διώκεται ποινικά.
Επίσης υπάρχει ειδικός κλάδος στο δικό τους δίκαιο για το θέμα "stalker" που αναφέρεται εν μέρει και στο "abuse"...(αυτό που λέμε περί βρισιών και προσωπικών προσβολών , συκοφαντίας, κτλ. ) που δρα νομικά αν και εφόσον διαπιστωθεί κάτι τέτοιο.

Επαναλαμβάνω λοιπόν... για να μην λέμε λόγια στον αέρα... διαβάστε το disclaimer page του ISP σας και σε κάθε περίπτωση αμφιβολίας, πάρτε τους τηλέφωνο ή στείλτε τους email στο abuse λογαριασμό που έχουν , για να σας διαφωτίσουν. Είναι υποχρεωμένοι διά νόμου να το κάνουν.

Gandalf

mikros boudas
18/06/2008, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Πάμε πάλι... καταρχάς να δηλώσω επάγγελμα... σύμβουλος ασφαλείας στον τομέα ηλεκτρονικής πληροφορίας.

Μερικά πράγματα λοιπόν για να μαθαίνουμε..

1. Η ΙΡ είναι προσωπικό δεδομένο και οποιαδήποτε χρήση της χωρίς την έγγραφη συναίνεση του συνδρομητή ή νομικό έγγραφο (ένταλμα -δικαστική απόφαση) οδηγεί σε παραβίαση της ιδιωτικότητας κατά το άρθρο του Συντάγματος.

2. Τα προσωπικά στοιχεία κάθε συνδρομητή , προστατεύονται τόσο απο το εθνικό όσο και απο το διεθνές δίκαιο. Μόνο με δικαστική εντολή αποκαλύπτονται σε τρίτους, εκτός αν..

α) Ο συνδρομητής είναι ύποπτος για τρομοκρατική ενέργεια. Εκεί βάση του αντι-τρομοκρατικού νόμου στην Ε.Ε. (2003) και του Patriot Act (USA, UK, Australia) , τα στοιχεία αυτά είναι διαθέσιμα στις Αρχές για περαιτέρω έλεγχο , όχι όμως σαν στοιχεία για σύλληψη ή δίωξη του υπόπτου.

β) Ο συνδρομητής έχει παραβεί το ποινικό δίκαιο (π.χ. trafficking, παιδοφιλία , κτλ. ) οπότε χωρίς δικαστική εντολή συλλέγονται τα στοιχεία , αλλά μόνο προς έλεγχο τους ώς άνω.

3. Ο συνδρομητής υποχρεούται να τηρεί την σύμβαση που υπέγραψε και τους όρους της. Μέσα σε αυτούς αναγράφεται με ψιλά γράμματα πως ο πάροχος διατηρεί το δικαίωμα της άνευ προειδοποίησης , διακοπής της σύνδεσης, αν ο συνδρομητής έχει προχωρήσει σε κακόβουλη χρήση των πόρων του δικτύου. Σε αυτό Κυρίες και κύριοι , συμπεριλαμβάνουν πρόσφατα και τα warez-torrents , εξού και έχει αρχίσει και ενα μικρό traffic-shaping απο πολλούς ISPs. Στο , δε , ADSM (ADSL like mobile connection ) δεν επιτρέπεται καθόλου το Port forwarding που είναι αναγκαίο για τα peer-to-peer δίκτυα.

4. Οι ISPs είναι υποχρεωμένοι να διατηρούν πλέον δεδομένα για διάστημα απο 1 εώς και 2 έτη. Τα δεδομένα αυτά ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ , συνομιλίες, κείμενα ηλεκτρονικών μηνυμάτων κτλ... έχουν μόνο στοιχεία συνδρομητή, στοιχεία σύνδεσης (με ποιόν , πότε, πού) και αναφορές διάρκειας.
Αυτά αποδίδονται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ μετά απο εισαγγελική εντολή. Εκτός απο την περίπτωση 2α, που ανέφερα παραπάνω.

5. Σε περιπτώσεις παράνομης δραστηριότητας ηλεκτρονικών ενεργειών , ο ISP διατηρεί το δικαίωμα καταγγελίας σύμβασης και απροειδοποίητης διακοπής της σύνδεσης. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει βέβαια ακόμα οριοθετημένο νομοθετικό πλαίσιο , στο θέμα αυτό. Στις ΗΠΑ και UK, το defacement οδηγεί άμεσα σε διακοπή σύνδεσης... ενώ όποια άλλη παράνομη ενέργεια που θα επιφέρει όποιας φύσης οικονομική ζημιά ή απώλεια στον κάτοχο ιστοσελίδας άνω των 100.000$ διώκεται ποινικά.
Επίσης υπάρχει ειδικός κλάδος στο δικό τους δίκαιο για το θέμα "stalker" που αναφέρεται εν μέρει και στο "abuse"...(αυτό που λέμε περί βρισιών και προσωπικών προσβολών , συκοφαντίας, κτλ. ) που δρα νομικά αν και εφόσον διαπιστωθεί κάτι τέτοιο.

Επαναλαμβάνω λοιπόν... για να μην λέμε λόγια στον αέρα... διαβάστε το disclaimer page του ISP σας και σε κάθε περίπτωση αμφιβολίας, πάρτε τους τηλέφωνο ή στείλτε τους email στο abuse λογαριασμό που έχουν , για να σας διαφωτίσουν. Είναι υποχρεωμένοι διά νόμου να το κάνουν.

Gandalf με καλυψες πληρως...κι εγω αυτα ηξερα μεσες ακρες πως ισχυουν αλλα δεν ημουνα σιγουρος:nono:

Λεωνίδας
18/06/2008, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Aytn n erwtnsn exei apavtnsn ...

movo pou dev 8es va ma8eis pws givetai !

:wave2: χάζεψες μπάρμπα :confused: :confused: :confused:

Λεωνίδας
18/06/2008, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ka8e ivtervet paroxeas exei mia vomimn seira IP dieu8uvseis p.x. 213.0.0.0

pou snmaivei oti exei oln tn seira IP dieu8uvsewv mexri to 214.0.0.0

ara apo ka8e IP suvdomntn 3ereis amesws kai se poio paroxea eivai... apo kei kai meta dev eivai duskolo va breis tov idioktntn tns IP !!

Giati o "(ka8e xwra exei eva tetoio orgavismo)" n ka8e paroxeas kai katalogos gia tous paroxeis eivai kratikos !!! ara de xreiazetai eisaggeleas gia mia plnroforia pou eivai ndn gvwstn.

Xreiazetai eisaggeleas gia va givei diw3n movo. Eurwpaikn apofasn !!

Zntw n kubervntikn epoxn !!

Exei va givei xamos

:wave2: :wave2: μάστορα θα μου πέσουν τα λίγα μαλλιά που έμειναν :hypnotize :hypnotize :hypnotize

:lol: :lol: :lol: :wave2:

tifoefs
18/06/2008, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
μάστορα θα μου πέσουν τα λίγα μαλλιά που έμειναν :hypnotize :hypnotize :hypnotize

:lol: :lol: :lol: :wave2:

Ka8nste eseis stn prostasia tou ellnvikou suvtagmatos mexri va pouln8ei to xwrafi pou mevete !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dez
18/06/2008, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
[B]1. Η ΙΡ είναι προσωπικό δεδομένο και οποιαδήποτε χρήση της χωρίς την έγγραφη συναίνεση του συνδρομητή ή νομικό έγγραφο (ένταλμα -δικαστική απόφαση) οδηγεί σε παραβίαση της ιδιωτικότητας κατά το άρθρο του Συντάγματος.
οχι, το IP address δεν αποτελει προσωπικο δεδομενο παρα μονο σε συνδυασμο με καποιο timestamp (ωρα/ημερομηνια). Κατα τ αλλα, το IP address, "ανηκει" στον παροχο (πχ HOL), ο οποιος το προμηθευεται απο το αναλογο RIR (πχ RIPE), στο οποιο εχουν κατανεμηθει καποιες ομαδες απο IP addresses απο το κεντρικο registrar, το IANA.


2. Τα προσωπικά στοιχεία κάθε συνδρομητή , προστατεύονται τόσο απο το εθνικό όσο και απο το διεθνές δίκαιο. Μόνο με δικαστική εντολή αποκαλύπτονται σε τρίτους, εκτός αν..

α) Ο συνδρομητής είναι ύποπτος για τρομοκρατική ενέργεια. Εκεί βάση του αντι-τρομοκρατικού νόμου στην Ε.Ε. (2003) και του Patriot Act (USA, UK, Australia) , τα στοιχεία αυτά είναι διαθέσιμα στις Αρχές για περαιτέρω έλεγχο , όχι όμως σαν στοιχεία για σύλληψη ή δίωξη του υπόπτου.

β) Ο συνδρομητής έχει παραβεί το ποινικό δίκαιο (π.χ. trafficking, παιδοφιλία , κτλ. ) οπότε χωρίς δικαστική εντολή συλλέγονται τα στοιχεία , αλλά μόνο προς έλεγχο τους ώς άνω.
Τι patriot act και κουραφεξαλα? Τα (α) και (β) καλυπτονται απο το Π.Δ 47 που αφορα την αρση απορητου στις τηλ/κοινωνιες...


3. Ο συνδρομητής υποχρεούται να τηρεί την σύμβαση που υπέγραψε και τους όρους της. Μέσα σε αυτούς αναγράφεται με ψιλά γράμματα πως ο πάροχος διατηρεί το δικαίωμα της άνευ προειδοποίησης , διακοπής της σύνδεσης, αν ο συνδρομητής έχει προχωρήσει σε κακόβουλη χρήση των πόρων του δικτύου. σωστα μεχρι εδω...


Σε αυτό Κυρίες και κύριοι , συμπεριλαμβάνουν πρόσφατα και τα warez-torrents
τουλαχιστον αστειο!


4. Οι ISPs είναι υποχρεωμένοι να διατηρούν πλέον δεδομένα για διάστημα απο 1 εώς και 2 έτη. οχι, δεν ειναι υποχρεωμενοι. Δεν υπαρχει καμια νομοθεσια, ουτε ελληνικη, ουτε ευρωπαικη. Μια ευρωπαικη οδηγια υπαρχει απο το 2006, συμφωνα με την οποια οι ISP πρεπει να κρατανε στοιχεια τουλαχιστον 6 μηνων για καποιες κατηγοριες στοιχειων και 1-2 εβδομαδων για καποιες αλλες.

αρκετα δεν ξεχειλωσε το συγκεκριμενο θεμα? Αρκετοι "ειδικοι" δε μιλησαν? :)

mikros boudas
18/06/2008, 17:14
εσυ τι πιστευεις για το θεμα?

Gandalf dr685sm
19/06/2008, 09:04
dez...

σε πιάνω αδιάβαστο...


οχι, το IP address δεν αποτελει προσωπικο δεδομενο παρα μονο σε συνδυασμο με καποιο timestamp (ωρα/ημερομηνια). Κατα τ αλλα, το IP address, "ανηκει" στον παροχο (πχ HOL), ο οποιος το προμηθευεται απο το αναλογο RIR (πχ RIPE), στο οποιο εχουν κατανεμηθει καποιες ομαδες απο IP addresses απο το κεντρικο registrar, το IANA.



http://www.androul.com/content/view/329/2/



Τι patriot act και κουραφεξαλα? Τα (α) και (β) καλυπτονται απο το Π.Δ 47 που αφορα την αρση απορητου στις τηλ/κοινωνιες...


σωστά....αλλά μόνο για την Ελλάδα... το web είναι όμως πολυεθνικό και οι περισσότεροι πάροχοι (π.χ. Google) ΧΕΣΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΟ Π.Δ. 47. Αντίθετα όμως το Patriot Act και ο διεθνής αντι-τρομοκρατικός νόμος τους δεσμεύει.

μερικά στοιχεία για την εναντίωση της Ελλάδος σε αυτό ...

περί διαφωνιών Ελλάδος και απόφασης (www.hlhr.gr/press/el-press-antitromokr-nomos5.7.2004.doc+%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE% B9%CE%BA%CF%8C%CF%82+%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82+%CE%95%CF%85%CF%81%CF%89%CF%80%CE%B1%CF%8A%CE%BA %CE%AE+%CE%88%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7&hl=en&ct=clnk&cd=6)

και περί του νόμου...αναλυτικά.

http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-terrorism_legislation


περί warez-torrents

τουλαχιστον αστειο!


Όπως νομίζεις... οι πάροχοι όμως έχουν το δικαίωμα διακοπής συνδέσεων καθώς κάθε παράνομη πράξη (παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων με warez και illegal downloads) τους δίνει το δικαίωμα , καθώς γίνεται κακόβουλη χρήση των πόρων του δικτύου. Το αν το κάνουν όμως ή οχι , είναι άλλο θέμα που υπάγεται στην πελατειακή τους πολιτική. Για παράδειγμα στις ADSM συνδέσεις , επειδή ακριβώς το δίκτυο παθαίνει χοντρό congestion , το έχουν απαγορεύσει με το γνωστό bandwidth limit αλλά και restrictions επάνω στα APN.

Για το θέμα αποθήκευσης προσωπικών δεδομένων τώρα απο παρόχους....και δεν είναι απλά "οδηγία" αλλά για απόφαση συμφωνία όπως αναφέρει παρακάτω.


Ελευθεροτυπία (7.6.2005) κείμενο του Χρήστου Ζέρβα

Σε καθεστώς υποχρεωτικής καταγραφής και παρακολούθησης μπαίνουν οι επικοινωνίες εκατομμυρίων πολιτών ( Ευρωπαίων και αλλοδαπών ) που ζουν και εργάζονται στην Ε.Ε., μέσω κινητής και σταθερής τηλεφωνίας, μηνυμάτων SMS και MMS, Ιντερνετ και e-mail.

Παρά τις αντιρρήσεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, της Ευρωπαϊκής Αρχής Προστασίας Δεδομένων και οργανώσεων προστασίας των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, με απόφαση-συμφωνία των υπουργών Δικαιοσύνης και Εσωτερικών, ένα εκτεταμένο αλλά και αρκετά δαπανηρό δίκτυο μαζικής επιτήρησης και ηλεκτρονικού φακελώματος των πολιτών εγκαθίσταται με ταχύτητα πάνω από την Ευρώπη.

Στα δεδομένα που υποχρεωτικά θα καταγράφουν και θα κρατούν στα αρχεία τους για διάστημα 6-48 μηνών ( ανάλογα με τις εθνικές νομοθεσίες ) όλοι οι φορείς παροχής υπηρεσιών τηλεφωνίας και Ιντερνετ ( δηλαδή στην Ελλάδα ο ΟΤΕ, οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας Cosmote, Vodafone, ΤΙΜ, Q-phone και όλες οι εταιρείες Ιντερνετ ) περιλαμβάνονται:

Τι καταγράφουν

* Οι τηλεφωνικοί αριθμοί του καλούντος και του καλούμενου προσώπου.

* Τα ονόματα και οι διευθύνσεις των συνομιλητών που είναι εγγεγραμμένοι στους καταλόγους.

* Η τηλεφωνική υπηρεσία που χρησιμοποίησαν.

* Ο αριθμός της συσκευής ( ΙΜΕΙ ) για τα κινητά.

* Οι διευθύνσεις Ιντερνετ ( ΙΡ ), το όνομα του χρήστη ( user ID ) που συνδέθηκε στο Ιντερνετ, καθώς και οι διευθύνσεις μέσω των οποίων έγινε η σύνδεση.

* Αλλα δεδομένα για την αναγνώριση του τόπου όπου άρχισε η επικοινωνία ( Cell ID ), ιδίως για κινητή τηλεφωνία, του προορισμού, του χρόνου και της διάρκειάς της.

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι όλες οι επικοιωνίες χάνουν ουσιαστικά το χαρακτήρα της ιδιωτικότητας και γίνονται άμεσα προσβάσιμες στις διωκτικές αρχές. Η τήρηση του αρχείου δεδομένων εκτιμάται ότι θα επιτρέπει στους αστυνομικούς να ανιχνεύουν τα ίχνη όσων θεωρούν «υπόπτους», αφού θα μπορούν να ελέγχουν με ποιους, πότε και από πού επικοινώνησαν. Τα δεδομένα αυτά θα παραμένουν στο αρχείο των εταιρειών υποχρεωτικά για ελάχιστο διάστημα 6-12 μηνών και θα είναι άμεσα διαθέσιμα στις διωκτικές αρχές όλων των κρατών-μελών, για τη διερεύνηση υποθέσεων που αφορούν το οργανωμένο έγκλημα και την τρομοκρατία.

Σύμφωνα με έκθεση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, η αποθήκευση των δεδομένων επικοινωνίας των πελατών μιας μεγάλης εταιρείας θα απαιτούσε έναν ψηφιακό όγκο 20-40.000 terabytes, που ισοδυναμεί με 4 εκατομμύρια χιλιόμετρα φακέλων ή με 10 πάκους φακέλων στοιβαγμένων από τη Γη έως το φεγγάρι!

Η αρχή θα γίνει με τη σταθερή και την κινητή τηλεφωνία και θα ακολουθήσουν σταδιακά ( για λόγους κόστους κυρίως ) οι επικοινωνίες μας στο Διαδίκτυο. Και όμως η αρμόδια ευρωπαϊκή αρχή προστασίας δεδομένων έχει εκφράσει από το 2004 την αντίθεσή της στην καθιέρωση ενός τόσο εκτεταμένου σε όγκο και χρονική διάρκεια αρχείου παρακολούθησης, γιατί καθιστά την επιτήρηση από εξαίρεση κανόνα.

Το Ευρωκοινοβούλιο

Πρόσφατα και το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο έκρινε αναποτελεσματική την τήρηση αρχείου τηλεπικοινωνιακών δεδομένων αφού, όπως αναφέρεται στην έκθεσή του, όσοι εμπλέκονται στο οργανωμένο έγκλημα και την τρομοκρατία θα πάρουν τα μέτρα τους για να αποφύγουν τον εντοπισμό, είτε χρησιμοποιώντας «παρένθετα πρόσωπα» για να αγοράσουν κάρτες κινητής τηλεφωνίας είτε χρησιμοποιώντας δημόσια τηλέφωνα είτε αλλάζοντας συνεχώς διευθύνσεις και e-mail στο Ιντερνετ.

Είναι χαρακτηριστικό ότι πριν από ένα χρόνο χρησιμοποιήθηκαν και στην Ελλάδα κινητά τηλέφωνα για την ενεργοποίηση εκρηκτικού μηχανισμού ( Λάρισα ), γεγονός που προβλημάτισε τις εισαγγελικές αρχές για το εάν πρέπει να απαγορευθεί η ανώνυμη αγορά καρτοκινητών τηλεφώνων. Αυτή η προοπτική όμως συναντά την αντίθεση των εταιρειών τηλεφωνίας. Οι ίδιες εταιρείες αντιδρούν στην άμεση δημιουργία ενός τόσο μεγάλου αρχείου και για έναν πρόσθετο λόγο: το πολύ μεγάλο κόστος εγκατάστασης και συντήρησης του αρχείου.

Μόνο το αρχείο τηλεπικοινωνιακών δεδομένων θα απαιτήσει επενδύσεις 180 εκατ. ευρώ ετησίως για κάθε εταιρεία, ενώ το ετήσιο λειτουργικό κόστος θα φτάνει τα 50 εκατ. ευρώ. Τα ποσά αυτά θεωρούνται απαγορευτικά για μικρομεσαίες επιχειρήσεις παροχών τηλεφωνίας, οι οποίες αναμένεται να αντιμετωπίσουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα

dez said:

αρκετα δεν ξεχειλωσε το συγκεκριμενο θεμα? Αρκετοι "ειδικοι" δε μιλησαν?

Ακριβώς αυτό...! Καλό είναι να τσεκάρουμε πρώτα πριν μιλήσουμε.


Gandalf

dez
19/06/2008, 11:45
ρε συ gandalf κακως επιμενεις...

1. οσον αφορα το αν ειναι προσωπικο δεδομενο το IP, η ενημερωση που εχεις ειναι επιφανειακη. Πρωτα απ ολα, ΔΕΝ υπαρχει consensus στο συγκεκριμενο θεμα ανα τις χωρες. Οι μισοι υποστηριζουν οτι το IP address δεν ειναι προσωπικο στοιχειο, απλως προσδιοριζει τη θεση ενος PC. Αλλοι υποστηριζουν οτι το IP address ειναι προσωπικο στοιχειο , υπο προυποθεσεις (συνδυαστικα με αλλα στοιχεια, οπως ειπα και πριν).

2. Το patriot act ΔΕΝ ισχυει στην Ελλαδα, ειναι κατανοητο αυτο?

3. οπως ειπες:
"Όπως νομίζεις... οι πάροχοι όμως έχουν το δικαίωμα διακοπής συνδέσεων καθώς κάθε παράνομη πράξη (παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων με warez και illegal downloads) τους δίνει το δικαίωμα , καθώς γίνεται κακόβουλη χρήση των πόρων του δικτύου. Το αν το κάνουν όμως ή οχι , είναι άλλο θέμα που υπάγεται στην πελατειακή τους πολιτική. "

Ναι, εχουν δικαιωμα και θα το εφαρμοσουν μετα απο καταγγελιες (για ενα http site πχ). Κατα τ αλλα, το φιλτραρισμα των "warez torrents" ΔΕΝ περιλαμβανεται στις υποχρεωσεις του παροχου γιατι πολυ απλα δεν ξερει και δεν πρεπει να ξερει τι διακινειται μεσω P2P πανω απο το δικτυο του!

4. Οσο για το data retention, ΝΑΙ, ειναι οδηγια, και το κειμενο που παραθετεις (εκτος του οτι ειναι ετεροχρονισμενο) δε μου λεει απολυτως τιποτα. Ο (ασχετος) δημοσιογραφος, προφανως ερμηνευει και μεταφραζει οπως θελει, αυτα που διαβασε περι data retention. Μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι η συγκεκριμενη οδηγια (και αλλες οδηγιες), μεχρι να ενσωματωθει στην νομοθεσια μιας χωρας (ελλαδας στην περιπτωση μας), δεν ειναι δεσμευτικη. Στην ελλαδα δεν εχει θεσπιστει τετοιου ειδους νομοθεσια ακομα... οποτε καθε παροχος (για την ωρα) κανει οτι νομιζει

paranoid
19/06/2008, 12:04
:a014: :a014: :a014:

mikros boudas
19/06/2008, 12:17
τελικα εμενα θα με δειρουνε νομιμα η παρανομα?

Gandalf dr685sm
19/06/2008, 13:21
dez...

Επειδή βαριέμαι και πάλι να λέω τα ίδια...

1. Σε κανένα σημείο δεν αναφέρεται οτι η ΙΡ αποτελεί προσωπικό δεδομένο ΜΟΝΟ ΑΝ συνοδεύεται απο timestamp. Αν έχεις κάτι που να το δηλώνει κατηγορηματικά μπορείς αν θες να το περάσεις εδώ, για να ενημερωθούμε. Εκείνο που γνωρίζω σύμφωνα με όσα διαβάζω ακόμα και στην ιστοσελίδα της Ε.Ε. , αναφέρει πως η ΙΡ είναι προσωπικό δεδομένο χωρίς συνοδευτικά.

2. Το Patriot Act σαφώς και δεν ισχύει στην Ελλάδα , αλλά αποτελεί το εφαλτήριο , συνοδοιπορίας της Ε.Ε. σε νομοθετικά πλαίσια , είτε μιλάμε για κυβερνοχώρο , είτε μιλάμε για πραγματικό κόσμο στο θέμα τρομοκρατίας και διεθνους εγκλήματος. Τρανταχτό παράδειγμα το press.gr , όπου για συκοφαντίες και λοιπά άλλα αστεία , δεν προκάλεσαν την απόδοση στοιχείων απο την Google και χρησιμοποιήθηκε όρος εγκλήματος (αν θυμάμαι καλά κάτι περί "απειλής επι προσωπικού" (δεν είμαι σίγουρος εδώ ! ), για να αποδώσει κατά συμμόρφωση με τους διεθνείς κανονισμούς , η Google τα στοιχεία. Οπότε... ναι... το patriot act δεν ισχύει κατά τους τύπους εδώ, αλλά σαφώς το web δεν είναι Ελληνικό αποκλειστικά, και σαφώς η Ελλάδα οφείλει να συνεργάζεται στο πνεύμα των παραπάνω νόμων.
Ούτε το Sarbanes Oaxley είναι πρότυπο ασφαλείας Ελληνικό και μάλιστα περιέχει και αρκετά αμφισβητούμενα στοιχεία , αλλά ακολουθείται απο εταιρίες για να έχουν διαπιστεύσεις λειτουργίας απο την ΑΔΑΕ.

3. Δεν είπα οτι είναι στις υποχρεώσεις του παρόχου , αλλά το οτι το εφαρμόζουν αρκετοί , έστω και άτυπα, είτε μέσω traffic shaping σε κόμβους ή και στο σύνολο του δικτύου τους... είτε μέσω αποκλεισμού , όπως στο ADSM.

4. όσο για το data retention...


As of January 2007 there are still several months to go before the deadline for national laws to be adopted to implement the Directive. But at the time the Directive was passed there were three countries in the EU with legal data retention actually in force. Italy retains data for four years and Ireland for three years. The UK has an extensive system of data retention, under a voluntary agreement made with the industry, but it had not yet been placed on a statutory basis. Belgium had re-introduced the possibility of data retention on 13 June 2005 with a new telecommunication law, but the royal decree stipulating what kind of data should be stored, by which market parties and for what period of time was never issued.



απο το http://en.wikipedia.org/wiki/Data_retention
και απο το site της Ε.Ε.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32006L0024:EN:HTML


Article 6

Periods of retention

Member States shall ensure that the categories of data specified in Article 5 are retained for periods of not less than six months and not more than two years from the date of the communication.



Απο την στιγμή λοιπόν που θα μπείς σε μια εταιρία παροχής ηλεκτρονικών υπηρεσιών προς το κοινό και δεν εφαρμόζει το παραπάνω κατά την διάρκεια audit, το παρόν σημαίνεται ώς πρόβλημα και επιζητείται διόρθωση εντός βραχυπρόθεσμου διαστήματος , δεδομένου οτι απο το 2009 (παράταση για μερικές χώρες) η "ντιρεκτίβα" όπως αναφέρεις , παρόλες τις αντιρρήσεις θα πρέπει να τηρείται έτσι ώστε να μπορεί να υπάρχει βοήθεια προς τις Αρχές .. αν και εφόσον ζητηθεί.

Δεν επιμένω τσάμπα... κάθε μέρα στην μάπα τα τρώω... εκτός και αν οτι γνωρίζω μέχρι στιγμής δεν ισχύει!

Gandalf

tifoefs
19/06/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
τελικα εμενα θα με δειρουνε νομιμα η παρανομα?

Αυτο σε νοιαζει τωρα ;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dez
19/06/2008, 16:44
επειδη δεν το ξερεις εσυ, δε σημαινει οτι δεν ισχυει. Πρωτ απ ολα ειναι κοινη λογικη. Απο ενα IP address δεν μπορεις να κανεις ταυτοποιηση χρηστη λογω της δυναμικης φυσης. Γενικα, read between the lines... αν εσυ οπως λες : "κάθε μέρα στην μάπα τα τρώω" , τοτε μαλλον δεν τα τρως αρκετα στη μαπα :D . Παραδειγμα απο UK http://www.out-law.com/page-8060


Ούτε το Sarbanes Oaxley είναι πρότυπο ασφαλείας Ελληνικό και μάλιστα περιέχει και αρκετά αμφισβητούμενα στοιχεία , αλλά ακολουθείται απο εταιρίες για να έχουν διαπιστεύσεις λειτουργίας απο την ΑΔΑΕ.Η ΑΔΑΕ εγκρινει πολιτικες ασφαλειας εταιρειων και κανει και audits αλλα οχι για να δινει "διαπιστεύσεις λειτουργίας" , αυτο ελειπε. Η ΑΔΑΕ προστιμα μοιραζει and thats it. Οι εταιρειες που ειναι SOX qualified, το κανουν περισσοτερο για μουρη παρα για ουσια.


Οσο για το γαμω-data retention :D , ΘΑ εφαρμοστει ΟΤΑΝ θεσπιστουν νομοι στην ελλαδα! Αυτο που παρεθεσες ειναι αυτο που λεω κι εγω. Ναι, υπαρχει οδηγια, ναι καποιες χωρες την εφαρμοζουν... η ελλαδα ΔΕΝ ειναι μεσα σ αυτες ακομα!

tifoefs
19/06/2008, 17:57
http://www.in.gr/news/article.asp?lngentityid=911880

Arxise ......

:a01: :a01:

Gandalf dr685sm
20/06/2008, 07:53
dez... καλά οτι πείς.... δεν ασχολούμαι άλλο.



Tifoefs....αναμενόμενο δεν είναι ρε φίλε;... τι είπα παραπάνω; Οτι το patriot act ναι μεν δεν είναι νόμος που ισχύει στην Ε.Ε. αλλά είναι εκείνος που επηρρεάζει το τι μέλει γεννέσθαι. Οπότε όποιοι θέλουν μένουν κρυμμένοι πίσω απο το δάχτυλο τους, όσον αφορά τις νομοθεσίες , μέχρι να τους έρθει η κεραμίδα - πρόστιμο απο ΑΔΑΕ (όντως)...


Gandalf

dez
20/06/2008, 13:59
το θεμα με τη σουηδια εχει ξεκινησει πολυ καιρο πριν. Αρχικα, τα γνωστα lobby (δισκογραφικες/κινηματογραφικες) ασκησαν πιεσεις ωστε να περασει νομος που θ αναγκαζει τους ISP να δινουν τα IPs των συνδρομητων τους σε "ανεξαρτητους" φορεις (σαν τον δικο μας ΟΠΙ) για την "παταξη" της πειρατειας. Κι αυτο ειχε ερθει ως απαντηση αλλο νομο που ειχε προταθει απο αρκετους φιλελευθερους βουλευτες, να επιτραπει καθε ειδους file sharing, επιχειρηματολοντας οτι ειναι η μονη λυση για την "πειρατεια". Οταν αρχισε ν αποκτα momentum η συγκεκριμενη προταση (και περισσοτερους υποστηρικτες) τοτε (3-4 μηνες πριν), ολως τυχαιως επεσε η προταση για παρακολουθηση ολης της IP (και τηλεφωνικης νομιζω) κινησης προς/απο τη Σουηδια (οχι ακριβως αυτο που "καταλαβε" ο δημοσιογραφος του in.gr). Για την ιστορια, ευρωπαικες χωρες στις οποιες δεν χρειαζεται εισαγγελικη εντολη για αρση απορητου τηλ/κοινωνιων ειναι η γαλλια και η αγγλια η οποια βαδιζει ολοταχως προς τα κει.

Οσο κι αν ακουγεται παραξενο, η ελλαδα εχει "αντισταθει" καπως στη θεσπιση αντιστοιχων μετρων μεχρι τωρα. Κατα ενα μερος ευθυνεται (ευτυχως για μας) ο ανυπαρκτος κρατικος σχεδιασμος. Κατα ενα μικρο μερος ευθυνεται κι η προσπαθεια ανθρωπων που θελουν το ιντερνετ να παραμεινει "ελευθερο" (σε πολλα εισαγωγικα αλλα τελοσπαντων).

tifoefs
04/07/2008, 00:35
Δικαστική απόφαση στις ΗΠΑ

Προσωπικά δεδομένα από την παρακολούθηση βίντεο στο YouTube θα παραδώσει η Google

Κατι για συνταγματικες ελευθεριες και κουραφεξαλα ακουστηκαν στην αγορα αλλα αυτα δε λαμβανονται πια υπ' οψιν !!

Δωσε κι αλλο μπαρμα ... να δουμε ως ποτε !

:alien: