PDA

View Full Version : EΛΛΑΔΑ..!! Isde 2008



Σελίδες : [1] 2 3

STOYBI
16/06/2008, 23:42
Ανακοινώθηκαν από την ΛΑΜΣ οι τελικές λίστες συμμετοχών ανά χώρα:

Ελλαδα...http://www.isde2008.gr/web/fileadmin/lina_images/participation/greece.pdf

Συμμετοχες Υπολοιπων χωρων...!!http://www.isde2008.gr/web/index.php?id=120


133624

fantacid
17/06/2008, 00:04
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:


133625

STOYBI
17/06/2008, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Γιατι απορεις..??? :confused:

Οπως το διαβαζεις..!!! :winka:

:wave2:

MikeG
17/06/2008, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:


Να πληρώνουμε οι μαλαξ οι Έλληνες για να κάνουν το χαβαλέ τους.....:mad:

STOYBI
17/06/2008, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Να πληρώνουμε οι μαλαξ οι Έλληνες για να κάνουν το χαβαλέ τους.....:mad:

Ειναι σιγουρο οτι πληρωσε η υπηρεσια και οχι αυτοι...???? :confused:

Και αν πληρωσε η υπηρεσια .....

Τοσο κακο το βλεπετε...??? :confused:

MikeG
17/06/2008, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ειναι σιγουρο οτι πληρωσε η υπηρεσια και οχι αυτοι...???? :confused:

Και αν πληρωσε η υπηρεσια .....

Τοσο κακο το βλεπετε...??? :confused:


Τόσο κακό δε θα το έβλεπα αν πλήρωναν τα πάντα & για τους υπόλοιπους αγωνιζόμενους. Δε πλήρωσαν όμως. Είναι μεγάλη κουβέντα. Ας το πω απλά εκμετάλευση χρημάτων από κάποιους όμως δυστυχώς σε όλο το δημόσιο συμβαίνει αυτό....
:(

STOYBI
17/06/2008, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Τόσο κακό δε θα το έβλεπα αν πλήρωναν τα πάντα & για τους υπόλοιπους αγωνιζόμενους. Δε πλήρωσαν όμως. Είναι μεγάλη κουβέντα. Ας το πω απλά εκμετάλευση χρημάτων από κάποιους όμως δυστυχώς σε όλο το δημόσιο συμβαίνει αυτό....
:(

Νομιζω για καποιους οδηγους εδωσαν αρκετα πραγματα ( Σε υπηρεσιες--ευκολιες κλπ )

Αλλα για εμενα -- εσενα και τον Χατζηπετρη ....

Με ποια λογικη..??? Και γιατι..???

Τελος παντων..

Ο καθενας οπως το βλεπει..

:rolleyes:

DirtRider
17/06/2008, 09:49
H TM Ιταλίας νοικιάζει για την διάρκεια του ISDE στις Σέρρες περιορισμένο αριθμό μηχανών διαφόρων κατηγοριών με εργοστασιακή υποστήριξη...

Να μια (ακριβή βέβαια) ευκαιρία να μπορείς να πεις στα εγγόνια σου μια μέρα ότι συμμετείχες και συ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα με "εργοστασιακό" μηχανάκι...

Ένα πουλάκι μου ξέρασε ότι ήδη στην Κρήτη υπάρχουν 2 ανώμαλοι που το σκέφτονται σοβαρά... :D :D :D

Zid
17/06/2008, 10:08
Αυτοί ειναι οι έλληνες στο συνολο που δήλωσαν για να τρέξουν..:confused:

Zid
17/06/2008, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Αυτοί ειναι οι έλληνες στο συνολο που δήλωσαν για να τρέξουν..:confused: Συγκεκριμένος αριθμός μόνο μπορεί...? Και με ποια κριτήρια επιλέγονται?:confused:

dirtbird
17/06/2008, 10:27
:wave2:

Julius
17/06/2008, 10:39
Pedes mhn rotame vlakies, sto episynatpomeno pdf me tis ellinikes symetoxes einai h afrokrema ton ellinon agonizomenon

Zid
17/06/2008, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Κοίτα τους τερματισμούς στους αγώνες πέρυσι και φέτος. Φτάνει....:confused: :smokin: Ρε Σωτ.. αυτοι σίγουρα ειναι οι κορυφαίοι το ξέρω.. απλά νόμιζα οτι θα υπήρχε μεγαλύτερος αριθμός συμμετοχών και θα βλέπαμε και κανα ξεκάρφωτο ονομα.. .

dirtbird
17/06/2008, 10:44
:wave2:

Zid
17/06/2008, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ως γνωστόν, υπάρχει περιορισμός στο συνολικό αριθμό συμμετεχόντων

(αλλιώς δεν βγαίνει οργανωτικά ο αγώνας). Αα οκ νόμιζα οτι μπορούν να συμμετάσχουν περισσότεροι !!




:wave2:

Ταξιδευτής
17/06/2008, 10:57
Ρε παιδια, :sick: ο Βασιλης Ορφανος που ειναι στη λιστα; :confused:
Διαβασα την βιογραφια του και ειχε συμμετασχει σε πολλα ISDE, τα οποια οπως δηλωνε τα λατρευει!
Περιμενα να τον δω σαν συμμετοχη αλλα πουθενα... :sick:
Γιατι;;:confused:

KaTaNaS
17/06/2008, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Γιατι;;:confused:

ωχ :rolleyes:

:lol: :rotflmao: :rotflmao:

ο ορφανος δεν τρεχει στο πανελληνιο πρωταθλημα...

dirtbird
17/06/2008, 11:04
:wave2: :a31:


:rolleyes:

Ταξιδευτής
17/06/2008, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ωχ :rolleyes:

:lol: :rotflmao: :rotflmao:

ο ορφανος δεν τρεχει στο πανελληνιο πρωταθλημα...

Οκ, καθιστε μισο λεπτο γιατι εγω δεν τα ξερω κ απλα ρωταω... Πριν κανα δυο χρονια που συμμετειχε ετρεχε στο Πανελληνιο πρωταθλημα; :confused:
Αν θυμαμαι καλα ειχε σταματησει με το Ελληνικο πρωταθλημα πιο πριν... :sick:

ΒρωμοπουλΑ πες ρε ανοιχτα τη γνωμη σου και μην ντρεπεσαι... Εγω απο το βιβλιο του που διαβασα μου εδωσε την εντυπωση οτι δεν ειναι πολυ αγαπητος στην κοινοτητα των Ελληνων βρωμιαρηδων.... :sick:

KaTaNaS
17/06/2008, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
ΒρωμοπουλΑ πες ρε ανοιχτα τη γνωμη σου και μην ντρεπεσαι... Εγω απο το βιβλιο του που διαβασα μου εδωσε την εντυπωση οτι δεν ειναι πολυ αγαπητος στην κοινοτητα των Ελληνων βρωμιαρηδων.... :sick:


εκτος του οφφ-τοπικ δε βρισκω τον λογο να απαντησει ο σωτηρης και ο καθενας μας!

ο χωρος του εντουρο και πολυ επρισσοτερο το χωματινο τεραιν του μοτο.γρ δεν χωραει λαμπιρηδες και τατιανες (εκτος της tati)

tati
17/06/2008, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής


ΒρωμοπουλΑ πες ρε ανοιχτα τη γνωμη σου και μην ντρεπεσαι... Εγω απο το βιβλιο του που διαβασα μου εδωσε την εντυπωση οτι δεν ειναι πολυ αγαπητος στην κοινοτητα των Ελληνων βρωμιαρηδων.... :sick:

μην αρχίζουμε παίδες τώρα με τέτοια ζητήματα...

οχι οτι "κατευθύνω" τη κουβέντα αλλά.....:alien:

tati
17/06/2008, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
εκτος του οφφ-τοπικ δε βρισκω τον λογο να απαντησει ο σωτηρης και ο καθενας μας!

ο χωρος του εντουρο και πολυ επρισσοτερο το χωματινο τεραιν του μοτο.γρ δεν χωραει λαμπιρηδες και τατιανες (εκτος της tati)

ελα βρε κατανα, τωρα ειδα την απάντηση σου..τα ιδια λέμε;)

Ταξιδευτής
17/06/2008, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
εκτος του οφφ-τοπικ δε βρισκω τον λογο να απαντησει ο σωτηρης και ο καθενας μας!

ο χωρος του εντουρο και πολυ επρισσοτερο το χωματινο τεραιν του μοτο.γρ δεν χωραει λαμπιρηδες και τατιανες (εκτος της tati)

:rolleyes:

Οκ, οτι να ναι. :o

Εγω απλα ξερω οτι ο τυπος αυτος καλως η κακως ειναι κορυφαιος αναβατης -δεν ειναι λιγο να εχεις νικησει στην κατηγορια σου στο Dakar 2 φορες μεταξυ αλλων- οποτε το να βαζουμε ενα smilie με το γνωστο χειροκινητο αθλημα και να λεμε απλα "μην αρχίζουμε παίδες τώρα με τέτοια ζητήματα..." δεν ειναι ωραιο....
Οταν απαξιωνουμε κατι/καποιον θα πρεπει τουλαχιστον να το στοιχειοθετουμε, ειδικα απεναντι σε ανθρωπους που ΔΕΝ ειναι του χωρου οπως εγω.

Οπως και να εχει.... Δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα το θεμα, δεν ασχολουμαι με τα χωματα οποτε δεν μου πεφτει λογος.
:o

KaTaNaS
17/06/2008, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
:rolleyes:

Οκ, οτι να ναι. :o

Εγω απλα ξερω οτι ο τυπος αυτος καλως η κακως ειναι κορυφαιος αναβατης -δεν ειναι λιγο να εχεις νικησει στην κατηγορια σου στο Dakar 2 φορες μεταξυ αλλων- οποτε το να βαζουμε ενα smilie με το γνωστο χειροκινητο αθλημα και να λεμε απλα "μην αρχίζουμε παίδες τώρα με τέτοια ζητήματα..." δεν ειναι ωραιο....
Οταν απαξιωνουμε κατι/καποιον θα πρεπει τουλαχιστον να το στοιχειοθετουμε, ειδικα απεναντι σε ανθρωπους που ΔΕΝ ειναι του χωρου οπως εγω.

Οπως και να εχει.... Δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα το θεμα, δεν ασχολουμαι με τα χωματα οποτε δεν μου πεφτει λογος.
:o

νικολί η παλινδρομηση προφανως και δεν ηταν για το προσωπο του ορφανου αλλα για την ερωτηση σου προκειμενου να επισημανει το ασχετο της...

δεν απαξιωσε κανενας κανεναν...

παντως για να μην μπερδευομαστε, αλλο αγωνισμα το ραλλυ... άλλο αγωνισμα το εντουρο, αλλο το μοτοκρος

:wave2:

STOYBI
17/06/2008, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Ρε παιδια, :sick: ο Βασιλης Ορφανος που ειναι στη λιστα; :confused:
Διαβασα την βιογραφια του και ειχε συμμετασχει σε πολλα ISDE, τα οποια οπως δηλωνε τα λατρευει!
Περιμενα να τον δω σαν συμμετοχη αλλα πουθενα... :sick:
Γιατι;;:confused:

Νομιζω εχει προσωπικη σελιδα στι διαδικτυο οπου μπορεις να τον ρωτησεις......:D

Εδω το θεμα ειναι ο Μεγαλυτερος αγωνας εντουρο στον κοσμο...!! :D

:wave2:

KaTaNaS
17/06/2008, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Νομιζω εχει προσωπικη σελιδα στι διαδικτυο οπου μπορεις να τον ρωτησεις......:D


ηθελα να το προτεινω κι εγω! :wave2:

marios8
17/06/2008, 20:53
Σωτήρη ο Παπαδημητρίου είναι ο γνωστός συναθλητής της κατηγορίας στο 'Αττικα ?? :cool: :cool:


Γι αυτό το Σάββατο είχε λιώσει στην προπόνηση !!!! :winka:

marios8
17/06/2008, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS


παντως για να μην μπερδευομαστε, αλλο αγωνισμα το ραλλυ... άλλο αγωνισμα το εντουρο, αλλο το μοτοκρος

:wave2:


Φίλε Ταξιδευτής ο KaTaNaS έχει δίκιο.

Το ποιός θα πάει στο ISDE έχει να κάνει με την θέση που κατέχεις στο ΠΠΕ.
Εκτός βέβαια κάποιων εξαιρέσεων , όπως ήταν ο Μαντάς που είχε τραυματισμό αλλα η αξία του είναι αδιαμφισβήτητη απο όλους . :wave2:


Υγ Ρε παιδιά αυτός ο πιτσιρικάς, ο Μανωλίδης πιστεύω οτι μπορούσε να χωρέσει στην πρώτη ομάδα. Τόπος στα νιάτα :beer: :beer: :wave2:

fantacid
18/06/2008, 16:17
για να μπουμε λιγο στο θεμα σαν θεατες που θα μαστε κ αφηστε τις συμμετοχες ...

επειδη βλεπω οτι πολλοι γουσταρουμε το θεμα κ πολλοι θα ειναι πανω εκεινο το καιρο απο σαλονικα απο αθηνα κ απο αλλα μερη,

θα κανουμε κανα meeting point για "live spamming" αλα μοτο.γρ?

να πιουμε κανα καφεδακι/ουζακι, να φωναξουμε, να χειροκροτησουμε, να γουσταρουμε βρε αδερφε!

τι λετε μπορουμε να φτιαξουμε τετοια κατασταση?

ελα να οργανωθουμε λιγακι!


:beer: :beer: :beer: :beer:

ARISPEED1
21/06/2008, 20:50
Ο Βασίλης Ορφανός ειχε ερθει στο εντούρο της Α.Μ.0.Τ.Ο.Ε στα Μέγαρα το 2007 με ενα Απρίλια 450 η 550 ,για να τρέξει............Απο τα μεγαλύτερα αστέρια του Ελληνικού εντούρο,αλλά με τι εχει στραβώσει το παλληκάρι;

Doc Off-Road
27/06/2008, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Να πληρώνουμε οι μαλαξ οι Έλληνες για να κάνουν το χαβαλέ τους.....:mad:

Eπ! Μην βαρύνουμε με χαρακτηρισμούς, ειδικά αν ΔΕΝ ξέρεις ποιός πλήρωσε και πόσα.

Δηλαδοί οι "ντοπαρισμένοι λοχαγοί" ολυμπιονίκες μας στο κάτω κάτω δεν σε πειράζουν?

Αντί να πεις μπράβο σε μια υπηρεσία που βοηθάει τους εργαζόμενούς της να κάνουν τον αθλητισμό τους.... πρέπει να το κατακρίνουμε αμέσως?

Για κάτσε ντε!!!:rolleyes:

Doc Off-Road
27/06/2008, 00:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
:rolleyes:

Οκ, οτι να ναι. :o

Εγω απλα ξερω οτι ο τυπος αυτος καλως η κακως ειναι κορυφαιος αναβατης -δεν ειναι λιγο να εχεις νικησει στην κατηγορια σου στο Dakar 2 φορες μεταξυ αλλων- οποτε το να βαζουμε ενα smilie με το γνωστο χειροκινητο αθλημα και να λεμε απλα "μην αρχίζουμε παίδες τώρα με τέτοια ζητήματα..." δεν ειναι ωραιο....
Οταν απαξιωνουμε κατι/καποιον θα πρεπει τουλαχιστον να το στοιχειοθετουμε, ειδικα απεναντι σε ανθρωπους που ΔΕΝ ειναι του χωρου οπως εγω.

Οπως και να εχει.... Δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα το θεμα, δεν ασχολουμαι με τα χωματα οποτε δεν μου πεφτει λογος.
:o

1. Δεν αρκεί να είσαι κορυφαίος αναβάτης
2. Άλλο "είσαι", άλλο "ήσουν"
3. Όποιος απαξιώνει το ίδιο το Ελληνικό Πρωτάθλημα - κοινό που τον έβγαλε 4 φορές πρωταθλητή, τότε...???
4. Μπράβο του για το Dakar, το λέω και θα το λέω πάντα, αλλά άλλο το ένα, κι άλλο το άλλο!
5. Και άλλοι έχουν κερδίσει πολλά περισσότερα πρωταθλήματα στο enduro, και ακόμη περισσότερες γενικές. Πως το ορίζεις το "κορυφαίος αναβάτης"? Και με πια χρονική διάρκεια - πόσο μάλλον...? Ας τρέξει κι ο Τασούλης τότε, και ο Αργυρόπουλος, και ο Κατσάφαρος, και ο Πουλόπουλος, που τότε τρέχανε μαζί...
6. Τέλος, για να το λήγουμε το -off topic- θέμα, δεν εκδηλώθηκε ανάλογη πρόθεση.

Doc Off-Road
27/06/2008, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Υγ Ρε παιδιά αυτός ο πιτσιρικάς, ο Μανωλίδης πιστεύω οτι μπορούσε να χωρέσει στην πρώτη ομάδα. Τόπος στα νιάτα :beer: :beer: :wave2:

Σωστά! Αλλά ποιόν να βγάλεις.....?.....?

Doc Off-Road
27/06/2008, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Συγκεκριμένος αριθμός μόνο μπορεί...? Και με ποια κριτήρια επιλέγονται?:confused:

Με άκρως αξιοκρατικά. Να είσαι σίγουρος!

Διαθεσιμότητα, εμπειρία, φόρμα την συγκεκριμένη περίοδο, ομαδικότητα, υποστήριξη, και πάνω από όλα να θέλουν οι ίδιοι!!!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=60045

Zid
27/06/2008, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
Με άκρως αξιοκρατικά. Να είσαι σίγουρος!

Διαθεσιμότητα, εμπειρία, φόρμα την συγκεκριμένη περίοδο, ομαδικότητα, υποστήριξη, και πάνω από όλα να θέλουν οι ίδιοι!!!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=60045 Nαι οκ δεν διαφωνώ...


Απλά νόμιζα οτι επειδή είμαστε οργανωτές θα είχαμε λάσκα στον αριθμό συμμετοχών (δεν τα ξέρω και καλά όσον αφορά τους κανονισμούς συμμετοχής...:wacko:)

Πάντως τα παιδιά που τρέχουν είναι οι κορυφαίοι οδηγοί αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα...αυτό είναι σίγουρο.... :)

marios8
27/06/2008, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
Σωστά! Αλλά ποιόν να βγάλεις.....?.....?


Θα σου πώ απο κοντά :D :D :D :D

marios8
27/06/2008, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
Ας τρέξει κι ο Τασούλης τότε, και ο Αργυρόπουλος, και ο Κατσάφαρος, και ο Πουλόπουλος, που τότε τρέχανε μαζί...


Doc, αν είναι τώρα που θα κατέβω κάτω να πώ και στον Λαθούρη :lol: :lol: :lol: :lol:

dirtbird
27/06/2008, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
D....και στον Λαθούρη :lol: :lol: :lol: :lol:

One of the best ever......

Doc Off-Road
30/06/2008, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Απλά νόμιζα οτι επειδή είμαστε οργανωτές θα είχαμε λάσκα στον αριθμό συμμετοχών (δεν τα ξέρω και καλά όσον αφορά τους κανονισμούς συμμετοχής...:wacko:)


O αριθμός συμμετοχών έχει να κάνει με το μέγεθος του κύκλου του αγώνα, και ειδικά στην πρώτη μέρα, στο πρώτο πέρασμα, όπου θεωρητικά υπάρχουν και οι περισσότεροι συμμετέχοντες.

Με εκκίνηση 180 την ώρα, σε 2ώρες και 30 λεπτά ξεκινάνε 450 αναβάτες.
Με διάρκεια κύκλου τις 3ώρες και 30 λεπτά, ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει μια απόσταση ασφαλείας 60 λεπτών - για τα καπέλα, ώστε να μην ντουμπλαριστούν οι αργότεροι αναβάτες από τους πρώτους. Δυστυχώς... 450 is the limit...

Και υπάρχει ολόκληρη διαδικασία προτεραιοτήτων, καθώς είναι αγώνας παγκοσμίου πρωταθλήματος ΚΡΑΤΩΝ! κι όχι ένας απλός διεθνής αγώνας...

Doc Off-Road
30/06/2008, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Θα σου πώ απο κοντά :D :D :D :D

γιατί? υπάρχει κάτι να κρύψουμε?

Doc Off-Road
30/06/2008, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Doc, αν είναι τώρα που θα κατέβω κάτω να πώ και στον Λαθούρη :lol: :lol: :lol: :lol:

Χαχα! Να του δώσεις πολλά χαιρετίσματα! Κι έχω και κάτι μπλουζάκια να σου δώσω να του κατεβάσεις...:)

marios8
30/06/2008, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
γιατί? υπάρχει κάτι να κρύψουμε?



Όχι βέβαια . Οι χρόνοι και τα αποτελέσματα (ειδικά στους 2 τελευταίους ) δεν κρύβουν τίποτα :winka:


:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

marios8
30/06/2008, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
Χαχα! Να του δώσεις πολλά χαιρετίσματα! Κι έχω και κάτι μπλουζάκια να σου δώσω να του κατεβάσεις...:)


Θα του δώσω . Είναι μορφή :D .

Όσο για τα μπλουζάκια το κανονίζουμε (μάλλον μέσω Παπασού ή Μαρκάτου ) ή περνάω απο την Μακάν καθημερινή όποτε θές :beer: :beer: :wave2:

Doc Off-Road
01/07/2008, 01:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Όχι βέβαια . Οι χρόνοι και τα αποτελέσματα (ειδικά στους 2 τελευταίους ) δεν κρύβουν τίποτα :winka:


:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

Επειδή θεωρώ ότι την έπιασα τη μπηχτή...

Όπως δεν κρύβουν η εμπειρία, η αντοχή, το πείσμα, ειδικά αν έχεις γίνει τροπέτο και συνεχίζεις, ειδικά αν έχεις στηρίξει το θεσμό χρόνια, ειδικά αν είσαι από αυτούς που "έφεραν" το ISDE στην Ελλάδα, ειδικά αν το έχεις πληρώσει από την τσέπη σου χρόνια ολόκληρα, ειδικά αν κάποιοι το στήριξαν όταν ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι κατηγορούσαν αυτούς που τώρα τους πληρώνουν...

:beer:

Τις μπύρες στο τέλος φιλαράκι...

Στο κάτω κάτω, αυτός που "πληρώνει", έχει και την ευθύνη, αποφασίζει κιόλας! Αν οι χρόνοι στα 2 τελευταία δεν κρύβουν... ούτε και 6 ISDE έχουν να κρύψουν κάτι πόσο μάλλον...

Αν δεν την έπιασα την μπηχτή, και κάνω λάθος..., συγχωρέστε την ΠΟΜ που "έβαλε" τον Μαντά στην Εθνική... ναι! Μπορεί να μην είναι έτοιμος... από τον τραυματισμό του...

marios8
01/07/2008, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
Επειδή θεωρώ ότι την έπιασα τη μπηχτή...



Doc είμαι απο τους πρώτους που έγραψα οτι η εθνική είναι αυτή που θα έπρεπε να είναι .

Ναι να τιμήσουμε όλους όσους τόσα χρόνια έχουν δώσει και την ψυχή τους . Μπράβο τους είναι άξιοι συγχαρητηρίων.

Απλώς είμαι της λογικής τόπος στα νιάτα . Έχουμε το κακό εδω στην Ελλάδα τον 25χρονο να τον θεωρούμε "ταλέντο" .
Ταλέντο ήταν στα 17 του όχι στα 25 .

Την λογική σου την καταλαβαίνω και είναι σεβαστή. Και εγώ αν ήμουν η ΕΛΠΑ (δηλαδή είχα το βάρος της ευθύνης) ίσως θα έκανα το ίδιο.
Όμως σαν φίλαθλος και χωρίς καμία ευθύνη να με βαραίνει, μπορώ να αφήσω στην άκρη το "τί πρέπει" και να αναφερθώ στο "τί μου αρέσει" .

Δεν καταλαβαίνω γιατί λές "μπιχτή".
Το θέμα είναι ποιός οδηγός μας αρέσει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ (κατα την προσωπική μας άποψη πάντα) . Το οτι όλοι αξίζουν είναι δεδομένο και δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Αλλα πώς να το κάνουμε , εδώ ποδόσφαιρο βλέπεις και λές την άποψή σου για την 11αδα .
Μην ξεχνάμε οτι είναι η εθνική ομάδα οπότε δεν βλέπω να χωράνε μπιχτές .
Χαβαλές όμως νομίζω χωράει , οπότε τσάκω μια :beer: πρίν περάσουμε στο σχολιασμό των υπόλοιπων teams :D :D

dirtbird
01/07/2008, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Χαβαλές όμως νομίζω χωράει , οπότε τσάκω μια :beer: πρίν περάσουμε στο σχολιασμό των υπόλοιπων teams :D :D



:bigcry: :bigcry: :bigcry:

marios8
01/07/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:bigcry: :bigcry: :bigcry:


Γιατί ρε Σωτήρη ? Γιορτή δεν είναι ?

Γιατί ότι λέγεται πρέπει υποχρεωτικά να έχει απο πίσω του δόλο ?
Δεν κάνεις χαβαλέ όταν με ένα φιλαράκι σου διαφωνείτε και λές γιατί έβαλε τον τάδε "κουλό" ή "κουτσό" με χιουμοριστική πάντα διάθεση ?
Έχω παρατηρήσει οτι στον χώρο του εντούρο εύκολα γίνεσαι παρεξηγήσιμος .
Να είχα οφέλη να σου πώ εντάξει. Αλλα τώρα γιατί?

Τελος πάντων στην δική μου λογική αυτό δεν χωράει . Τσάκω και εσύ μια :beer:

ktmakis
01/07/2008, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Γιατί ρε Σωτήρη ? Γιορτή δεν είναι ?

Γ
Έχω παρατηρήσει οτι στον χώρο του εντούρο εύκολα γίνεσαι παρεξηγήσιμος .



Πόσο δίκιο έχεις......

dirtbird
01/07/2008, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Πόσο δίκιο έχεις......

:lol: :lol: :bigcry:

ktmakis
01/07/2008, 15:17
Οριστε τωρα με παρεξήγησαν.....

:cry: :cry:

iatrodikastis
06/07/2008, 20:49
http://www.isde2008.gr/web/fileadmin/lina_images/participation/CYPRUS.pdf



:confused:


έχω άκρη με ivory coast.:smokin:

Zid
06/07/2008, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
http://www.isde2008.gr/web/fileadmin/lina_images/participation/CYPRUS.pdf



:confused:


έχω άκρη με ivory coast.:smokin: Ρε δολοπλόκε τι σκαλίζεις πάλι??:smokin:

marios8
06/07/2008, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
http://www.isde2008.gr/web/fileadmin/lina_images/participation/CYPRUS.pdf



Mόνο 3 οδηγοί απο Κύπρο ή ακόμα δεν έχει οριστικοποιηθεί ??

dirtbird
07/07/2008, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Mόνο 3 οδηγοί απο Κύπρο ή ακόμα δεν έχει οριστικοποιηθεί ??

Κάτι μπορούμε να κάνουμε και για σένα.......:lol: :lol:

Doc Off-Road
07/07/2008, 02:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Mόνο 3 οδηγοί απο Κύπρο ή ακόμα δεν έχει οριστικοποιηθεί ??

στην Κύπρο δεν έχουν αγώνες enduro, οπότε... και ο Τηλέμαχος από το Μαρούσι είναι!

marios8
07/07/2008, 07:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Κάτι μπορούμε να κάνουμε και για σένα.......:lol: :lol:

Eσύ μην γελάς και τα έμαθα τα περι φούμο :lol: :rotflmao: :lol:

marios8
07/07/2008, 07:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
στην Κύπρο δεν έχουν αγώνες enduro, οπότε... και ο Τηλέμαχος από το Μαρούσι είναι!


Προφανώς εδώ μετράει η καταγωγή .

Doc Off-Road
07/07/2008, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Προφανώς εδώ μετράει η καταγωγή .

Στα Club δεν μετράει ποιός σου εκδίδει λισάνς, ΟΥΤΕ καταγωγή διαβατηρίου όπως στα Trophy όπου όλοι οι Έλληνες ας πούμε πρέπει να έχουν ελληνικό διαβατήριο.

Στα Club, μπορούν να συμμετέχουν ένας έλληνας, ένας αργεντίνος κι ένας ιάπωνας, και να το ονομάσουν όπως θέλουν.
Αν τώρα το κατεβάζει επίσημα μια χώρα... ακόμη καλύτερα!

marios8
07/07/2008, 13:30
.

marios8
07/07/2008, 13:39
Ok Doc το έπιασα .

Τελικά Σωτήρη να το πάρεις το φούμο και εγώ τηλεφωνώ στο θείο απο το Γιοχάνεσμπουρκ :smokin:


135963

marios8
12/07/2008, 19:35
Πάει ο Βαγγελάκος :(


http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=1&CPid=2544

taxydromos
12/07/2008, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Πάει ο Βαγγελάκος :(


http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=1&CPid=2544

εχει 100% δικιο το παιδι......καλα σε τι χωρα ζουμε?


αν και προερχεται απο το μοτοκρος πιστευω οτι με την τεχνικη προπονηση του θα πηγαινε καλα...

iatrodikastis
12/07/2008, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Πάει ο Βαγγελάκος :(


http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=1&CPid=2544


...δεν μ΄αρέσει να δικαιώνομαι με τέτοια μαντάτα.:sad:

drmel
13/07/2008, 02:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=1&CPid=2544 [/B]

αυτή είναι όλη η ενημέρωση που έχουμε ή μίλησε και κανείς μαζί του???

ayrton63
13/07/2008, 09:40
Για ρίχτε και εδώ μια ματιά στα τελευταία 5-6 post.
Εχουν ενδιαφέρον.

http://www.trailride.gr/forum/viewthread.php?forum_id=5&thread_id=296&pid=8018#post_8018

marios8
13/07/2008, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ayrton63
[B]
Εχουν ενδιαφέρον.



Kώστα ωραία όλα αυτά, αλλα δεν κατάλαβα καλά. Τσακωθήκανε για την τυρόπιτα ?? :lol: :lol:

caninus
13/07/2008, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Τσακωθήκανε για την τυρόπιτα ?? :lol: :lol:

βασικα δε τσακωθηκε κανεις με κανενα!
απλα ενας αναβατης αποχωρησε απο την ομαδα λογω οικονομικων δυσχερειων η μη καλυψης εξοδων κατα την αποψη του και αντικατασταθηκε απο αλλον.

καθημερινοτητα θα ελεγα....

:cool: :cool: :cool:

Zid
13/07/2008, 19:16
Ποιος μπήκε στη θέση του Βαγγελάκου τελικά?

marios8
13/07/2008, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Ποιος μπήκε στη θέση του Βαγγελάκου τελικά?

Ο Παυλίδης :wave2:

geotriada
14/07/2008, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από caninus
βασικα δε τσακωθηκε κανεις με κανενα!
απλα ενας αναβατης αποχωρησε απο την ομαδα λογω οικονομικων δυσχερειων η μη καλυψης εξοδων κατα την αποψη του και αντικατασταθηκε απο αλλον.

καθημερινοτητα θα ελεγα....

:cool: :cool: :cool:

ρε Βασιλακη και Μητσο ,εμεις που ειμαστε απεξω διαβασαμε κατι στο enduro.gr.
Δεδομενων των οικονομικων δισκολιων , δωστε εναν αριθμο λογαριασμου να συνεισφερει
οποιος θελει οτι θελει , για να γινουν τα καλυτερα στην ολυμπιαδα του μηχ.αθλητ. που γινεται
για πρωτη φορα στην ρημαδα την χωρα μας:sun:

ΥΓ. δεν ειναι ντροπη

caninus
14/07/2008, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
ρε Βασιλακη και Μητσο ,εμεις που ειμαστε απεξω διαβασαμε κατι στο enduro.gr.
Δεδομενων των οικονομικων δισκολιων , δωστε εναν αριθμο λογαριασμου να συνεισφερει
οποιος θελει οτι θελει , για να γινουν τα καλυτερα στην ολυμπιαδα του μηχ.αθλητ. που γινεται
για πρωτη φορα στην ρημαδα την χωρα μας:sun:

ΥΓ. δεν ειναι ντροπη

οπως το ειπες:διαβασες κατι στο...........

οσο για τα υπολοιπα γιωργο δε νομιζω να τα λες παρα μονο για αστειο!!!

θα ελεγα οτι αρκετα ασχοληθηκαμε με το θεμα.
ο χρονος θα δειξει ποιος εχασε!!!

:beer: :beer: :beer:

Doc Off-Road
14/07/2008, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
ρε Βασιλακη και Μητσο ,εμεις που ειμαστε απεξω διαβασαμε κατι στο enduro.gr.
Δεδομενων των οικονομικων δισκολιων , δωστε εναν αριθμο λογαριασμου να συνεισφερει
οποιος θελει οτι θελει , για να γινουν τα καλυτερα στην ολυμπιαδα του μηχ.αθλητ. που γινεται
για πρωτη φορα στην ρημαδα την χωρα μας:sun:

ΥΓ. δεν ειναι ντροπη

Ρε Γιωργάκη, εσείς που είσαστε απέξω όμως αρχίζετε το μπίρι μπίρι.
Για τη συνεισφορά, εσύ το είπες, εσύ να το κάνεις!!! Ή όποιος το πρότεινε τέλος πάντων!
(Για να δεις την γλύκα να προσπαθείς να κάνεις πράγματα και να μην μπορείς...)

Αν το κάνουμε εμείς, θα μας πουν οι "φίλοι" ότι... τα φάγαμε για την πάρτη μας κιόλας!
Δεν σφάξανε!

geotriada
14/07/2008, 22:15
φαινεται οτι ειμαι ρομαντικος μ@λ@κ@ς.
τι καθομαι και λεω για οικονομικες συνησφορες και αλλες παπαριες,
την στιγμη που το κλιμα 48 μερες πριν τον αγωνα ειναι χαλια.
τουλαχιστον απο αυτα που λεγονται και γραφονται




http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=1&CPid=2554

marios8
14/07/2008, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
φαινεται οτι ειμαι ρομαντικος μ@λ@κ@ς.
τι καθομαι και λεω για οικονομικες συνησφορες και αλλες παπαριες,
την στιγμη που το κλιμα 48 μερες πριν τον αγωνα ειναι χαλια.
τουλαχιστον απο αυτα που λεγονται και γραφονται




http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=1&CPid=2554


Doc αλήθεια σου λέω δεν τους είπα εγω τίποτα . :lol: :bigcry: :lol: :bigcry:

Doc Off-Road
14/07/2008, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
φαινεται οτι ειμαι ρομαντικος μ@λ@κ@ς.
τι καθομαι και λεω για οικονομικες συνησφορες και αλλες παπαριες,
την στιγμη που το κλιμα 48 μερες πριν τον αγωνα ειναι χαλια.
τουλαχιστον απο αυτα που λεγονται και γραφονται




http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=1&CPid=2554

Κι έπειτα μου λες εσύ Γιώργο μου... για εράνους!!!

Λες και άν θέλει κάποιος να τρέξει σε έναν τέτοιο αγώνα, θα του λείψουν τα 300 ευρώ, ή τα 2 λάστιχα! Και με καραφλά θα τον έβγαζε ΑΝ ΗΘΕΛΕ!!!

Και να 'σαι σίγουρος Γιώργο, ότι ΟΥΤΕ ο Μανωλίδης έχει τοποθετηθεί έτσι! Ούτε ο ίδιος βγήκε να μιλήσει, γιατί ξέρει τουλάχιστον να σέβεται και να μην είναι αχάριστος!

Κι όσοι καλοθελητές θέλουν να δυναμιτίσουν την όλη προσπάθεια, ΟΠΟΙΑ κι αν είναι αυτή... κάνουν πολύ μεγάλο ΛΑΘΟΣ!!! Αντί να πούμε πάμε γερά, προσπαθούμε να σπείρουμε την ΔΙΧΟΝΟΙΑ και τη μιζέρια...

Αλλά Γιώργο μου... όταν σπέρνεις έριδες, θα θερίσεις πολέμους!!! Δυστυχώς, οι χθεσινοί κατευθυνόμενοι δημοσιογραφίσκοι της τηλεόρασης, των κουτσομπολίστικων φυλλάδων και των reality shows... περνάνε και στο χώρο της μοτοσυκλέτας!

Εφαρμόζουν το: "ρίξε, ρίξε λάσπη, όλο και κάτι θα μείνει!!!"

Αλλά ευτυχώς, ο κόσμος ΚΑΙ κρίση έχει, ΚΑΙ μνήμη...

marios8
14/07/2008, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
φαινεται οτι ειμαι ρομαντικος μ@λ@κ@ς.


Δεν πειράζει Γιώργο. Ας υπάρχουμε και εμείς οι ρομαντικοί μ@λ@κ@ς . :beer: :beer: :beer: :wave2:

dirtbird
14/07/2008, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Doc αλήθεια σου λέω δεν τους είπα εγω τίποτα . :lol: :bigcry: :lol: :bigcry:

Σοβαρέψου Μάριε, μην αδικείσαι μόνος σου....:confused:

dirtbird
14/07/2008, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road


Λες και άν θέλει κάποιος να τρέξει σε έναν τέτοιο αγώνα, θα του λείψουν τα 300 ευρώ, ή τα 2 λάστιχα! Και με καραφλά θα τον έβγαζε ΑΝ ΗΘΕΛΕ!!!


+1

κάτι τέτοιο πήγα να γράψω και το'σβησα 3 φορές....

όμως Δημήτρη επειδή έχω κάποιες ενστάσεις σχετικά με την επιλογή τουλάχιστον των clubs, μήπως θα ήταν καλό να αναφερθεί ποιοί -ή ποια clubs (βλέπε παρέες αγωνιζομένων)-εκδήλωσαν επιθυμία συμμετοχής και σε ποιούς δόθηκε τελικά η ευκαιρία και με τι κριτήρια.

Για τις 2 'Εθνικές' ομάδες, προσωπικά δεν θέλω να πάρω θέση..... (και who cares δηλαδή....)

marios8
14/07/2008, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σοβαρέψου Μάριε, μην αδικείσαι μόνος σου....:confused:


Σωτήρη σου μοιάζει για σοβαρή η κατάσταση ?? (ανεξάρτητα του ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο)

Κανονίσαμε τις άδειες , θα χαλάσουμε ένα σωρό λεφτά (και είμαστε χρεωμένοι έως τα μπούνια), θα φάμε την παντόφλα μας και θα πούμε ευχαριστώ και όλα αυτά για να πάμε στο ISDE.
Για να δούμε απο κοντά ενα τόσο μεγάλο γεγονός (για εμάς) , μια γιορτή του εντούρο που δεν έχεις ευκολα την ευκαιρία να το παρακολουθήσεις.
Να δείς απο κοντά αυτούς τους οδηγούς που τόσο θαυμάζεις.

Και τί γίνεται? Τσακώνονται οι μεν με τους δε. Αν είναι δυνατόν :a018:


Σου το ξαναλέω. Το βλέπω γιορτή και καλαμπούρι (καλοπροαίρετο).

Αυτοί που με γνωρίζουν δεν με αδικούν να είσαι σίγουρος

Doc Off-Road
14/07/2008, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
+1

κάτι τέτοιο πήγα να γράψω και το'σβησα 3 φορές....

όμως Δημήτρη επειδή έχω κάποιες ενστάσεις σχετικά με την επιλογή τουλάχιστον των clubs, μήπως θα ήταν καλό να αναφερθεί ποιοί -ή ποια clubs (βλέπε παρέες αγωνιζομένων)-εκδήλωσαν επιθυμία συμμετοχής και σε ποιούς δόθηκε τελικά η ευκαιρία και με τι κριτήρια.

Για τις 2 'Εθνικές' ομάδες, προσωπικά δεν θέλω να πάρω θέση..... (και who cares δηλαδή....)

Σωτήρη για αυτό θα πρέπει να απευθυνθείς στον οργανωτή. Από όσο ξέρω, ένα club πρότεινε και χρηματοδοτεί η ΠΟΜ. Βλέπεις, αντί να προτιμήσει να στείλει πλουσιοπάροχα και με όλα τα έξοδα πληρωμένα μόνο μία εθνική ομάδα, προτίμησε να βήθήσει περισσότερους με λιγότερες παροχές, δηλαδή +μια εθνική junior, +1 club.

Μετά είχαν δηλώσει άλλα 4-5 club.

Ήταν δεδομένο ότι θα ήταν αδύνατο να τρέξουν όλοι!

Σε συνεννόηση -από όσο ξέρω- με ΣΑΜΕ, κάποιοι δεν επέμειναν, ενώ επιλέχτηκαν οι υπόλοιποι.

To της αστυνομίας επιλέχτηκε τιμής ένεκεν, καθώς η συνεισφορά της στον αγώνα θα είναι απεριόριστη!

Μπήκε και ένα club με Θέρριο, Σκαρή, Προβιά που γενικά είναι καλοί, έμπειροι και αξιόμαχοι αναβάτες.

Κάποιοι που ήταν "καλοί" και δεν μπορούσαν να τρέξουν λόγω ηλικίας στην junior, (βλέπε Ζβιντερίκος) έκαναν ένα team Μυτιλήνη και μπήκαν, καθώς γενικώς είναι και αυτοί καλοί στα τελευταία τους -και όχι μόνο- αποτελέσματα.

Γίνεται μια ακόμη προσπάθεια να μπει ένα ακόμη club, λόγω ακυρώσεων.

Να σημειωθεί ότι οι συμμετοχές έχουν οριακά υπεπληρωθεί, και αυτό είναι πρόβλημα!

Βασιζόμαστε στην "στατιστική" που λέει ότι κάποιοι δεν θα έρθουν, ότι κάποιοι δεν θα περάσουν τεχνικό έλεγχο κτλ... Χαχαχα!!!
Κάποιοι άλλοι είχαν την φαεινή ιδέα να χτυπήσουν την πόρτα της Κυπριακής Ομοσπονδίας και καλά έκαναν, εξασφαλίζοντας την συμμετοχή τους.

Doc Off-Road
14/07/2008, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8

Και τί γίνεται? Τσακώνονται οι μεν με τους δε. Αν είναι δυνατόν :a018:


ΟΧΙ Δεν τσακώνονται οι μεν με τους δε!!!

Τσακώνονται λασπωλογώντας ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ, οι μόνιμα γκρινιάρηδες, φωνακλάδες, ιντριγκαδόροι, παρλαπίπες, παπαγάλοι, που κι όταν δεν βρίσκουν αντικείμενο να τσακωθούν, δημιουργούν από μόνοι τους! Χα!

Αλλά δυστυχώς, δεν έπρεπε ΚΑΝ να το δημιουργήσουν τώρα...:nono: :nono:

marios8
14/07/2008, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


Μιας και με πέτυχες στις καλές μου θα σου το προχωρήσω λίγο το θέμα γιατί δεν με ενδιαφέρει να είμαι διαλλακτικός και διπλωμάτης.

Ένας και μόνο φταίει για την όλη κατάσταση και κανένας άλλος.

ΟΙ ΑΘΛΗΤΈΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.


Εισπράττουν ακριβώς αυτό που τους αξίζει.
Είναι οι μόνοι που μπορούν πραγματικά να φτιάξουν τα πράγματα και δεν κάνουν τίποτα γι αυτό .
Δεν έχουν φωνή , δεν έχουν άποψη , δεν έχουν κρίση .
Με την συμπεριφορά τους μια ζωή θα είναι πιόνια των μεν και των δε.

Μπορεί να στεναχώρησα κάποιους αλλα ..............

:beer: :beer: :beer: :wave2:

geotriada
14/07/2008, 23:47
Μαριε, μπραβο σε ολα οσα λες

+1000000

Doc Off-Road
15/07/2008, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Ένας και μόνο φταίει για την όλη κατάσταση και κανένας άλλος.

ΟΙ ΑΘΛΗΤΈΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.


Εισπράττουν ακριβώς αυτό που τους αξίζει.
Είναι οι μόνοι που μπορούν πραγματικά να φτιάξουν τα πράγματα και δεν κάνουν τίποτα γι αυτό .
Δεν έχουν φωνή , δεν έχουν άποψη , δεν έχουν κρίση .


Συμφωνώ και γω απολύτως!!!!

Δεν μπορείς φίλε μου να γλύφεις εκεί που έφτυνες, ούτε να φτύνεις εκεί που έγλυφες!

Πόσο μάλλον να ΑΠΑΙΤΕΙΣ από αυτούς που έχεις φτυσμένους -ακολουθώντας άλλο πρωτάθλημα- αντί από αυτούς που γλύφεις και σε φτύνουν... (βλέπε ΑΜΟΤΟΕ)

Και πάνω από όλα:
- Κάποιοι πρέπει να μάθουν να ΜΗΝ είναι αχάριστοι, ειδικά όταν κανείς δεν τους χρωστάει τίποτε!
- Κάποιοι θα πρέπει να σταματήσουν να γίνονται μάγκες στην πλάτη άλλων, που αν μη τι άλλο έχουν δώσει τη ψυχή τους και το αίμα τους για να έρθει το ISDE στην Ελλάδα! (Ας μην μιλήσουμε για χρήμα...)
- και κάποιοι -επί τέλους- πρέπει να μάθουν ότι υπάρχουν και κάποιες αρχές σε αυτή τη ζωή!

Αυτοί που επέλεξαν να απαξιώσουν, να εκμηδενίσουν, να ρεζιλέψουν, να καταρρεύσουν οικονομικά στο κομμάτι του Enduro την ΠΟΜ (και πέρισυ την ΕΛΠΑ), με τι θράσσος ζητάνε σήμερα να είναι και χρηματοδοτούμενοι από αυτήν? Με τι χρήματα? Με τι μούτρα?

Τί θέση πρέπει να πάρει η ΠΟΜ/ΕΛΠΑ σε ανθρώπους που όχι μόνο δεν την "έφτυσαν" στην δύσκολη φάση, αλλά την στήριξαν μέχρι εκεί που δεν παίρνει, πλήρωσαν από την τσέπη τους την συμμετοχή τους σε ΠΟΛΛΑ ISDE, βγήκαν Πρωταθλητές στο Πρωτάθλημά της πέρυσι και χρόνια, και παραμένουν ακόμα καταξιωμένοι αθληταράδες με ΑΡΧΙΔΙΑ ?

Ποιά η εμπειρία και η αντοχή των πρόσφατων (χωρίς να θέλω να τους υποτιμήσω) αθλητών της ΑΜΟΤΟΕ σε 2 ήμερους και πόσο μάλλον πολυήμερους αγώνες Enduro? Πότε αυτή έχει αποδειχτεί? Προσωπικά δεν είδα συμμετοχή φέτος το Eizberg, ούτε άλλους που είναι στο Club που πρότεινε η ΠΟΜ σε 2ήμερους, εγχώριους ή διεθνείς αγώνες, ISDE κτλ.

ΚΥΡΙΟΙ! Ο Τσακατσώνης για παράδειγμα, θα είναι στην Εθνική Ομάδα για χρόνια!!! Άσχετα αν δεν είναι ή όχι στην 6άδα του πρωταθλήματος! Ο άνθρωπος παρακολουθεί το Πανευρωπαϊκό με δικά του έξοδα, το πιστεύει, το ζητάει και το θέλει!

Ο Κόκκινος ΔΕΝ θα μπορούσε να λείπει από την Εθνική ομάδα στον αγώνα της Πατρίδας του, αφού έχει πληρώσει από την τσέπη του 6 ISDE!!! και έχει τερματίσει στα περισσότερα! Έχει γίνει "τροπέτο", σωματικά, ψυχικά και μηχανολογικά, κι έχει συνεχίσει, όταν οι άλλοι εγκατέλειπαν. Αλλάζει 2 mousse σε 8 λεπτά, όταν οι άλλοι δεν ενδιαφέρθηκαν να μάθουν... Έχει βοηθήσει τους συναθλητές του, όταν οι άλλοι τους έφτυσαν (Ορφανός...). Έχει μεταδώσει εμπειρία, ψυχή και παλικαριά, όταν οι άλλοι έκλαιγαν... Έχει σηκώσει την ελληνική σημαία όταν οι άλλοι την έκρυβαν... Έχουμε παλέψει και μαζί να έρθει το ISDE στην χώρα μας, φτιάξαμε τις πρώτες σύγχρονες πολυμελείς ελληνικές αποστολές και το έχουμε νιώσει στο πετσί μας!

Δεν θα ξεχάσω ότι έμεινα ένα μήνα στην εντατική στην Ουγγαρία, με 15 χειρουργεία στο "ενεργητικό" και τελικά χωρίς δάχτυλα, στο ταξίδι μου στην Πολωνία, όντας διοργανωτής της ελληνικής αποστολής...
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! Λίγος σεβασμός, όχι μόνο στα κριτήρια, αλλά και στην ιστορία κάποιων ανθρώπων!

Ο 45χρονος Botturi, δεν συμμετέχει σε ΚΑΝΕΝΑ πρωτάθλημα, ούτε παγκόσμιο, ούτε Ιταλικό, αλλά ΑΚΟΜΗ και σήμερα, παραμένει σημαία της Ιταλικής Εθνικής Ομάδας, χάρη στην εμπειρία του και στην ψυχάρα του!

Αλλά βλέπετε... τα προσωπικά του espresso.gr με την ΕΛΠΑ/ΠΟΜ και το αλισβερίσι με την ΑΜΟΤΟΕ και τους αντίστοιχους χορηγούς, του επιβάλλουν άλλη άποψη...

Zid
15/07/2008, 00:33
Doc...

Εμείς σαν νεότεροι στο χώρο δεν γνωρίζουμε τα του παρελθόντος.... και θεωρούμε κάποια πράγματα δεδομένα( π.χ την full κάλυψη των εξόδων του κάθε αθλήτη της εθνικής).
Mπορεί οντως να είναι αρκετά αυτά που τους δίνουν και ορισμένοι απλα να χαιδεύονται και να κατινιάζουν χωρίς λόγο.

Οπως και να έχει εμείς θα είμαστε εκεί το Σεπτέμβρη σαν θεατές... και θα στηρίξουμε τους δικούς μας αθλητές και το θεσμό του 6days!!!

Είμαι σίγουρος οτι θα το θυμόμαστε για χρόνια το συγκεκριμένο event!!!!:beer:

Doc Off-Road
15/07/2008, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Doc...

Εμείς σαν νεότεροι στο χώρο δεν γνωρίζουμε τα του παρελθόντος.... και θεωρούμε κάποια πράγματα δεδομένα( π.χ την full κάλυψη των εξόδων του κάθε αθλήτη της εθνικής).


δεδομένο δεν είναι τίποτα! Ειδικά όταν ΔΕΝ υπάρχει αναγνωρισμένη ομοσπονδία που ΔΕΝ έχει επιχορηγήσεις από πουθενά!

Αυτή τη στιγμή, οι περισσότεροι προαναφερόμενοι αναβάτες τρέχουν στην ΑΜΟΤΟΕ, αυτή στηρίζουν, αυτή χρηματοδοτούν, αυτή μαζεύει τους χορηγούς, και όμως, η ΠΟΜ είναι αυτή που προσφέρει, δίνει, από τα αυξανόμενα ελλείματά της για το ISDE...

Παρόλα αυτά, κάποιοι κακόβουλοι, κάνουν ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΘΕΜΑ τα "μόνο" 13.000 euro που δίνει και τους αθλητές που επιλέγει, περνώντας στο ντούκου την ένδεια, αδιαφορία και (γιατί να μην το πω?) σαμποτάρισμα του ISDE από την ομοσπονδία που τρέχουν, την ΑΜΟΤΟΕ...

Λοιπόν? Ξέρεις τα έσοδα από το χώρο του Enduro φέτος της ΠΟΜ? ΜΗΔΕΝ! Ο! Τα έξοδα? 13.000, όλα για την εθνική που ΔΕΝ θέλησε να κατεβάσει η ΑΜΟΤΟΕ...

Και όλα αυτά που ακούγονται... είναι το "Ευχαριστώ"...

zubitos
15/07/2008, 01:01
πάντως κοιτώντας το θέμα εντελώς ουδέτερα,τα τελευταία άρθρα του
enduro.gr θεωρώ οτι είναι λίγο περίεργα.


Την δεδομένη χρονική στιγμή καλό θα ήταν να χαμηλώσουν οι τόνοι και όλοι
να απολαύσουμε εναν αγώνα που ίσως δεν θα έχουμε ξανα την ευκαιρία να το κάνουμε.

caninus
15/07/2008, 01:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από zubitos
πάντως κοιτώντας το θέμα εντελώς ουδέτερα,τα τελευταία άρθρα του
enduro.gr θεωρώ οτι είναι λίγο περίεργα.


Την δεδομένη χρονική στιγμή καλό θα ήταν να χαμηλώσουν οι τόνοι και όλοι
να απολαύσουμε εναν αγώνα που ίσως δεν θα έχουμε ξανα την ευκαιρία να το κάνουμε.

οφειλει λοιπον πρωτη η λεγομενη διαδικτυακη σελιδα να αποσυρει το αρθρο που ανεβασε και με το τιτλο που το ανεβασε σαν πρωτοσελιδο!
και τα αρθρα δεν ειναι καθολου περιεργα απλα εχει χαραγμενη γραμμη και ανοικτο πολεμο εδω και πολυ καιρο με συγκεκριμενες ομοσπονδιες η αν θελετε με συγκεκριμενους ανθρωπους.

συμφωνω οτι οι τονοι πρεπει να χαμηλωσουν αλλα και οι κατινισμοι ειναι που πουλανε και ανεβαζουν τις εισοδους η τα περασματα σε σελιδες που ζουν απο αυτο.
τι να κανουμε η τηλεοραση μεταφερθηκε και εδω(δεν εννοω εδω τη συγκεκριμενη σελιδα οπου γραφω).
ομως τα φορουμ ειναι που παραμενουν ενεργα και ακουγεται και του καθενος η γνωμη ωστε καποια στιγμη να καταλαβαινει και ο κοσμος που διαβαζει τι ακριβως γινεται.

:wave2: :wave2: :wave2:

johny2
15/07/2008, 03:00
ΡΕ ΜΑΓΓΕΣ ΤΟΥ ΕΣΠΡΕΣΣΟ GR ,ΟΠΑ ENDURO GR ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ http://www.enduro.gr/index.cfm?Acti...1&CPid=2554 ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ ΚΑΝΑ ΣΙΡΙΑΛ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΑΝΑΒΑΤΕΣ ΕΝΤΟΥΡΟ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΧΡΗΣΤΟΙ. ΑΛΗΘΕΙΑ 1) ΠΟΣΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΑΝ ΠΕΡΣΙ ΣΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΗΣ (ΛΑΜΣ) 2) ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΣΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΓΩΝΑ Ο ΑΝΑΒΑΤΗΣ 3)ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΥΤΟΣ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ ΝΑΙ Η ΟΧΙ.4)ΑΛΛΑΞΤΕ ΧΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ((((((((ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΙ ΞΥΠΝΑΤΕ)))))

marios8
16/07/2008, 18:50
Aπο έγκυρες πηγές γνωρίζω οτι ο Μανωλίδης (όπως και άλλοι) γνώριζε εξαρχής ότι δεν είναι μέσα στην Εθνική ομάδα (απο την στιγμή δηλαδή που ανακοινώθηκε η αρχηγία του Κοκκινου ) .
Παρόλα αυτά το παιδί δεν είχε κανένα πρόβλημα (όπως και όλλοι) με την απόφαση .
Εδώ το άρθρο του enduro.gr πάσχει .
Είμαι σίγουρος οτι ο Μανωλίδης ΔΕΝ ρωτήθηκε για το άρθρο (κάτι για πιόνια που λέγαμε παραπάνω) .

Το θέμα είναι ένα. Να πάμε ενωμένοι στο ISDE σαν Εθνική .
Όλοι μπορούν να βάλουν νερό στο κρασί τους αρκεί να υπάρχει βούληση εκατέρωθεν .


:beer: :beer: :beer: :wave2:

caninus
17/07/2008, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8

Το θέμα είναι ένα. Να πάμε ενωμένοι στο ISDE σαν Εθνική .
Όλοι μπορούν να βάλουν νερό στο κρασί τους αρκεί να υπάρχει βούληση εκατέρωθεν .


:beer: :beer: :beer: :wave2:

πολυ σωστο μαριε αρκει ''ορισμενοι'' να μη δυναμιτιζουν 1.5 μηνα πριν τον αγωνα με αρθρακια που τους κατεβαινουν απο το.....μυαλο τους!
τη λεξη διακοπες τη ξερουν;

αυτο που λες παντως ειναι σιγουρο οτι θα συμβει οτι κι αν λεει ο καθε ''δημοσιογραφος'' χρησιμοποιοντας ονοματα κατα το δοκουν του μυαλου του και το τελικο αποτελεσμα του αγωνα ουδεμια σχεση δε θα εχει με τον περσινο αφου θα τον ξεπερασει οργανωτικα κατα πολυ!

:beer: :beer: :beer:

Zid
17/07/2008, 10:44
Βγήκαν και οι διαδρομές...!!!


http://www.isde2008.gr/web/index.php?id=134

ayrton63
17/07/2008, 11:41
Ο Γκρέτσης πάντα έχει έναν....δικό του τρόπο να λέει τα πράγματα.:p :p


http://www.trailride.gr/forum/viewthread.php?forum_id=5&thread_id=296&pid=8049#post_8049

drmel
17/07/2008, 13:03
Μήπως να έμπαινε ένα τέλος σε όλο αυτό, παραμονές του αγώνα??
Τα παιδιά που θα τρέξουν, οι άνθρωποι της οργάνωσης έχουν ρίξει απίστευτη δουλεια για να την χαλάσει "κάποιος" ή "κάποιοι" που στην τελική είναι και έξω απο το "παιχνίδι".

Αντε να δούμε και κανά χρυσό να ανοίξε το μάτι μας.

dirtbird
17/07/2008, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
Μήπως να έμπαινε ένα τέλος σε όλο αυτό,

Εάν πρόσεξες, το παρόν άλλαξε 'δωμάτιο'..... :winka:

drmel
17/07/2008, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εάν πρόσεξες, το παρόν άλλαξε 'δωμάτιο'..... :winka:

σε αυτά είσαι το ινδαλμά μου......
http://www.trailride.gr/forum/viewthread.php?forum_id=9&thread_id=514

dirtbird
17/07/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
σε αυτά είσαι το ινδαλμά μου......
http://www.trailride.gr/forum/viewthread.php?forum_id=9&thread_id=514

I know, I know...:blush: :blush:

dirtbird
17/07/2008, 15:17
Η ανακοίνωση του προέδρου του Συνδέσμου Αναβατών Μοτό Εντούρο σχετικά
με τις τελευταίες εξελίξεις όσον αφορά τη σύνθεση των Εθνικών ομάδων του ISDE 2008.



ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σεβόμενος την πλειοψηφία του συνόλου των αναβατών που με τίμησαν με την ψήφο τους, ως εκπροσώπου αυτών στην προσπάθεια μεταφοράς των αιτημάτων τους προς την ΕΛΠΑ/ΠΟΜ για την θέσπιση Εθνικής Ομάδας Enduro, αλλά και θέλοντας να δώσω ένα τέλος στην ξέφρενη φημολογία των τελευταίων ημερών, δηλώνω τα εξής:

1. Στην συνάντηση που έλαβε χώρα στο Ζάππειο Μέγαρο το Σάββατο παραμονή της εκκίνησης του Ιστορικού Ραλλί Ακρόπολις, περί τα τέλη Μαϊου, παρευρέθησαν οι κάτωθι: Άγγελος Μπαβέλλας, Θεόδωρος Δελαπόρτας, Κάθυ Γουέλς και Δημήτρης Χελιώτης. Οποιουδήποτε άλλου η άποψη για τα όσα ειπώθηκαν μεταξύ των ανωτέρω προσώπων στην συνάντηση εκείνη είναι άτοπη.
2. Τα αιτήματα των αγωνιζομένων μετά την ψηφοφορία της Χαλκίδος συζητήθηκαν με όσους ευθύνονταν για την σύσταση της Εθνικής Ομάδας, τα μέλη της ΕΛΠΑ/ΠΟΜ. Κατόπιν διαβούλευσης συμφωνήθηκε η κάλυψη των εξόδων της συμμετοχής στο ISDE, της διαμονής και της διατροφής για τα μέλη των Εθνικών Ομάδων Trophy Team, Junior Trophy Team, καθώς και ενός Club από την ΠΟΜ. Επίσης συμφωνήθηκε η κάλυψη όλων των εξόδων προκειμένου οι αναβάτες λίγο πριν την έναρξη του ISDE να μπορέσουν να προετοιμαστούν στον χώρο του αγώνα, σε συνεργασία πάντα και με την διοργανώτρια Λ.Α.Μ.Σ.
3. Η εκλογή γενικού αρχηγού αποστολής, η δυνατή εύρεση μεγάλου χορηγού, αλλά και όποιες λεπτομέρειες για την παροχή περαιτέρω βοήθειας (μηχανικοί, support κτλ.) έμειναν αιωρούμενες, κι αυτό γιατί τα χρήματα της ΕΛΠΑ/ΠΟΜ ήταν περιορισμένα λόγω της μη τέλεσης αγώνων enduro την φετινή χρονιά, όπως αυτό είχε συμφωνηθεί μετά από πιέσεις στην αρχή της χρονιάς.

Σε αντάλλαγμα όλων αυτών υποσχέθηκα, ως εκπρόσωπος των αναβατών, την στήριξή στο επερχόμενο κύπελλο enduro της ΠΟΜ, όπως είχε συμφωνηθεί και στην αρχή του χρόνου. Αυτά ακριβώς ειπώθηκαν, οι αναβάτες ενημερώθηκαν άμεσα και όλοι ήταν σε αναμονή της επίσημης ανακοίνωσης της ΕΛΠΑ/ΠΟΜ για τα περαιτέρω. Η ανακοίνωση εκδόθηκε σχεδόν μία εβδομάδα αργότερα, όπου, λίγο ή πολύ, προέβλεπε όλα τα παραπάνω. Τα νέα στοιχεία ήταν το όνομα του αρχηγού της αποστολής, Στέφανου Κόκκινου, το γεγονός πως για την υποστήριξη των αναβατών υπεύθυνοι θα είναι οι ίδιοι οι αναβάτες και οι ομάδες τους, καθώς και η ανακοίνωση του ονόματος του Δημήτρη Κόκκινου ως μέλους της Εθνικής Ομάδας Trophy Team.

Στο άκουσμα των νέων επικοινώνησα αμέσως με τους Γιώργο Μανωλίδη, Μιχάλη Τράντζα και Παντελή Σκόδρα και τους ενημέρωσα για την τοποθέτηση του Δημήτρη Κόκκινου στην Εθνική Ομάδα, κάτι που ήταν αντίθετο στο αίτημά μας η επιλογή των αναβατών να γίνει βάσει της Γενικής Κατάταξης. Επίσης τους ρώτησα εάν θα είχαν πρόβλημα, εφόσον υπήρχε αυτή η δυνατότητα, να συμμετάσχουν στο ISDE ως μέλη ενός επίσημου Club της ΠΟΜ.

Και οι τρεις αναβάτες απάντησαν πως δεν έχουν κανένα πρόβλημα! Το ίδιο κιόλας βράδυ επικοινώνησα με τον Δημήτρη Κόκκινο, κάνοντάς του γνωστή την πρόθεση των αναβατών. Επίσης το ίδιο βράδυ επικοινώνησα με τον Βασίλη Σιαφαρίκα, ενημερώνοντάς τον για την εξέλιξη των πραγμάτων και παίρνοντας την απάντηση πως ούτε αυτός είχε κανένα πρόβλημα. Το ίδιο ακριβώς συνέβη σε επικοινωνία μου την επομένη με τον Γιάννη Τρίγκα, στον οποίο ανέθεσα και την ενημέρωση του Δημήτρη Τσακατσώνη.

Σχετικά με το ζήτημα της επιλογής του Δημήτρη Κόκκινου για να στελεχώσει την Εθνική Ομάδα, πιστεύουμε πως η πράξη αυτή, πέρα από την όποια πορεία του συγκεκριμένου αναβάτη στο παρελθόν, σηματοδοτεί μια καινούργια αρχή στις σχέσεις μεταξύ των αναβατών. Παρά το γεγονός πως δεν ικανοποιήθηκε το αίτημά μας η επιλογή να γίνει βάσει Γενικής Κατάταξης, πιστεύουμε πως ο Δημήτρης Κόκκινος είναι αναβάτης enduro και θα πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν φίλος και όχι εχθρός. Άλλωστε η νέα πολιτική την οποία εμείς οι ίδιοι προσπαθούμε να φέρουμε στον χώρο του enduro εμπερικλείεται στο σύντομο απόφθεγμα: «Όλοι για έναν και ένας για όλους». Τυχόν αποκλίσεις από τον κανόνα θα σημαίνουν αυτόματη διαγραφή οποιουδήποτε εμπλεκόμενου όχι απλά από μέλος, αλλά από την δική μας συνείδηση. Επίσης πιστεύουμε πως οι καλές σχέσεις μεταξύ των αναβατών διαμορφώνουν ένα θετικό κλίμα στην αποστολή εν όψει του ISDE. Ας μην ξεχνάμε και τα παραδείγματα του παρελθόντος, και πόσο αρνητικά επηρέασαν αυτά τους αναβάτες.

Σεβόμαστε απεριόριστα την στήριξη της ΕΛΠΑ/ΠΟΜ για την αποστολή στο ISDE και ιδιαίτερα την απόφασή της να στείλει πλήρη ομάδα με συνολικό αριθμό αναβατών μεγαλύτερο από κάθε άλλη φορά, για τους οποίους μάλιστα θα εξασφάλιζε κάλυψη όλων των εξόδων, σε μια χρονιά, μάλιστα, που οι αναβάτες έχουμε επιλέξει να στηρίζουμε με την παρουσία μας έναν άλλον πρωταθληματικό θεσμό, αυτόν της Α.ΜΟΤ.Ο.Ε, που στην συγκεκριμένη φάση αδυνατεί να κάνει οτιδήποτε. Κι αν ξαφνικά και ετεροχρονισμένα κάποιο ανακάλυψαν την «αφόρητη αδικία» στο πρόσωπο του Γιώργου Μανωλίδη, γιατί κάτι ανάλογο δεν εκφράστηκε και στο φιάσκο που ακούει στο όνομα Erzberg;

Αναφερόμενοι στις καθόλου ασήμαντες λεπτομέρειες της αποστολής, οφείλουμε να καταστήσουμε σαφές πως όταν μιλούσαμε για διαμονή αναβατών, δεν αναφερόμασταν σε μεταποιημένα νοσοκομεία χωρίς κλιματισμό, μπάνια, πρωϊνό. Δεν κάναμε παζάρια για 100, 200 ή 300 ευρώ, αλλά θεωρήσαμε αυτονόητη την καλύτερη δυνατή εικόνα μιας ολοκληρωμένης αποστολής μέσα στην χώρα μας, χωρίς καθόλου στην πορεία να αναφέρουμε πουθενά τις λέξεις «Υποστήριξη Επί Πληρωμή».

Μετά την συνάντηση της προηγούμενης Τετάρτης, η οποία έγινε κατόπιν προσωπικής μου πρωτοβουλίας σε επικοινωνία με τους Γιάννη Βόλη και Στέφανο Κόκκινο, παρόλο που έμεινα επίσημα ακάλεστος, είδαμε με έκπληξη να παρουσιάζεται ένα διαφορετικό προφίλ στα όσα έχουν να κάνουν με την αποστολή Ελλήνων αναβατών στο ISDE. Με βασικό εκφραστή τον Δημήτρη Αθανασουλόπουλο και βάσει των μαρτυριών των Γιώργου Κοινωνά, Γιώργου Μανωλίδη και Δημήτρη Βαγγελάκου, η άποψη η οποία εκφράστηκε προς τους αναβάτες ήταν πως εφόσον οι ίδιοι φέτος συμμετέχουν στον πρωτάθλημα της Α.ΜΟΤ.Ο.Ε, θα πρέπει να δεχθούν την κατάσταση και τα νέα δεδομένα όπως ακριβώς έχουν, θεωρώντας μάλιστα δεδομένη την υποχρέωση να νιώθουν ευγνωμοσύνη προς την ΕΛΠΑ/ΠΟΜ για την χάρη που τους κάνει.

Η σύνθεση και η παρουσίαση μια ολοκληρωμένης Εθνικής Αποστολής στο ISDE είναι υποχρέωση της ΕΛΠΑ/ΠΟΜ, από την στιγμή που θέλει να ισχυρίζεται πως αυτή είναι η αρχή του σπορ, αλλά και ο επίσημος εντεταλμένος της FIM στην Ελλάδα. Δεν κάνει χάρη σε κανέναν και όποιος ισχυρίζεται κάτι τέτοιο κάθε άλλο παρά σοβαρός μπορεί να είναι. Όσο αφορά στην απόφαση του Δημήτρη Βαγγελάκου να αποχωρήσει από την Εθνική Ομάδα Junior Trophy, απόφαση την οποία, κατά την γνώμη μας, επηρέασε σε μεγάλο βαθμό η απαξιωτική αντιμετώπιση του Δημήτρη Αθανασουλόπουλου στην συνάντηση της Τετάρτης, εκφράζουμε τα συγχαρητήριά μας στο νεαρό αναβάτη που αποδεικνύει έτσι πως πρόκειται για ένα άτομο με ώριμη και επαγγελματική αντιμετώπιση του ζητήματος αγώνες.

Ελπίζουμε πραγματικά πως τόσο ο κ. Μανιατόπουλος, όσο και ο κ. Μπαβέλλας θα σταθούν στο ύψος των περιστάσεων, αναλαμβάνοντας προσωπικά πρωτοβουλία και ενεργώντας με τρόπο ανάλογο του υψηλού σεβασμού με τον οποίον ζητούν να αντιμετωπίζονται. Πιστεύουμε πως όλοι οι Έλληνες που απαρτίζουν την Εθνική Ομάδα Trophy Team, την Junior Trophy Team, το Club αλλά και όσους άλλους συμμετάσχουν στον θεσμό θα προετοιμαστούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, δίνοντας για άλλη μια φορά τον καλύτερό τους εαυτό και μένοντας μακριά από όποιες μικρότητες, παρασκήνια και μιζέρια. Το International Six-Days Enduro είναι η Ολυμπιάδα του Enduro και τελικά αυτός που θα βγει κερδισμένος είναι το ίδιο το άθλημα. Είναι επίσης μεγάλη ευκαιρία το κράτος να δει με άλλο μάτι τον μηχανοκίνητο αθλητισμό, αναγνωρίζοντας επιτέλους μια Ομοσπονδία, όποια κι αν αυτή είναι, για να δοθεί έτσι τέλος στο «Θέατρο του Παραλόγου». Μόνο τότε θα μπορούμε να μιλάμε για πραγματικούς νόμους, για κανόνες, για αξιοκρατία, για θεσμούς και όχι για διαπλεκόμενους, για κατευθυνόμενους, για υποτελείς. Πάνω από όλα όμως θα μπορούμε να μιλάμε «δια του λόγου το αληθές».

Με εκτίμηση,
Δημήτρης Χελιώτης
Εκπρόσωπος των αναβατών Enduro

caninus
17/07/2008, 15:43
ΣΗΜΕΙΩΣΗ moderator :mad: ;):Σε italics τα quotes από την επιστολή Χελιώτη.

Σεβόμενος την πλειοψηφία του συνόλου των αναβατών που με τίμησαν με την ψήφο τους, ως εκπροσώπου αυτών στην προσπάθεια μεταφοράς των αιτημάτων τους προς την ΕΛΠΑ/ΠΟΜ για την θέσπιση Εθνικής Ομάδας Enduro, αλλά και θέλοντας να δώσω ένα τέλος στην ξέφρενη φημολογία των τελευταίων ημερών, δηλώνω τα εξής:
Σε αντάλλαγμα όλων αυτών υποσχέθηκα, ως εκπρόσωπος των αναβατών, την στήριξή στο επερχόμενο κύπελλο enduro της ΠΟΜ, όπως είχε συμφωνηθεί και στην αρχή του χρόνου




ακομα κι ενας εκπροσωπος των αναβατων με το υψος του δημητρη δε μπορει να επιβαλλει στις εταιρειες στηριξη ενος θεσμου κυπελλου η με συμφωνιες δια λογου(οτι γραφεις μενει).



τα νέα στοιχεία ήταν το όνομα του αρχηγού της αποστολής, Στέφανου Κόκκινου, το γεγονός πως για την υποστήριξη των αναβατών υπεύθυνοι θα είναι οι ίδιοι οι αναβάτες και οι ομάδες τους, καθώς και η ανακοίνωση του ονόματος του Δημήτρη Κόκκινου ως μέλους της Εθνικής Ομάδας Trophy Team.
Στο άκουσμα των νέων επικοινώνησα αμέσως με τους Γιώργο Μανωλίδη, Μιχάλη Τράντζα και Παντελή Σκόδρα και τους ενημέρωσα για την τοποθέτηση του Δημήτρη Κόκκινου στην Εθνική Ομάδα, κάτι που ήταν αντίθετο στο αίτημά μας η επιλογή των αναβατών να γίνει βάσει της Γενικής Κατάταξης.




υπαρχει μενος προς τον αρχηγο της εθνικης ομαδας;
βασικα αυτος που κραταει το καρπουζι εχει και το μαχαιρι η πιο απλα οταν εγω πληρωνω βαζω και τους ορους.
στο δρομο βεβαια μπορει λογω κοστους να κανω καποιες περικοπες που ομως δεν αλλοιωνουν το βασικο πακετο(αυτα περι νοσοκομειου/ξενοδοχειου κλπ...).





Σχετικά με το ζήτημα της επιλογής του Δημήτρη Κόκκινου για να στελεχώσει την Εθνική Ομάδα, πιστεύουμε πως η πράξη αυτή, πέρα από την όποια πορεία του συγκεκριμένου αναβάτη στο παρελθόν, σηματοδοτεί μια καινούργια αρχή στις σχέσεις μεταξύ των αναβατών. Παρά το γεγονός πως δεν ικανοποιήθηκε το αίτημά μας η επιλογή να γίνει βάσει Γενικής Κατάταξης, πιστεύουμε πως ο Δημήτρης Κόκκινος είναι αναβάτης enduro και θα πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν φίλος και όχι εχθρός.



αντε,μπραβο βρειτε τα!!!




Σεβόμαστε απεριόριστα την στήριξη της ΕΛΠΑ/ΠΟΜ για την αποστολή στο ISDE και ιδιαίτερα την απόφασή της να στείλει πλήρη ομάδα με συνολικό αριθμό αναβατών μεγαλύτερο από κάθε άλλη φορά, για τους οποίους μάλιστα θα εξασφάλιζε κάλυψη όλων των εξόδων, σε μια χρονιά, μάλιστα, που οι αναβάτες έχουμε επιλέξει να στηρίζουμε με την παρουσία μας έναν άλλον πρωταθληματικό θεσμό, αυτόν της Α.ΜΟΤ.Ο.Ε, που στην συγκεκριμένη φάση αδυνατεί να κάνει οτιδήποτε.




αδυνατει η απαξιει;
γιατι λεφτα υπαρχουν και θαλεγα πολυ περισσοτερα απο οτι διαθετει η ΠΟΜ!!!




Αναφερόμενοι στις καθόλου ασήμαντες λεπτομέρειες της αποστολής, οφείλουμε να καταστήσουμε σαφές πως όταν μιλούσαμε για διαμονή αναβατών, δεν αναφερόμασταν σε μεταποιημένα νοσοκομεία, χωρίς κλιματισμό, μπάνια, πρωϊνό. Δεν κάναμε παζάρια για 100, 200 ή 300 ευρώ, αλλά θεωρήσαμε αυτονόητη την καλύτερη δυνατή εικόνα μιας ολοκληρωμένης αποστολής μέσα στην χώρα μας, χωρίς καθόλου στην πορεία να αναφέρουμε πουθενά τις λέξεις «Υποστήριξη Επί Πληρωμή»




πολυ σωστο!!!




Μετά την συνάντηση της προηγούμενης Τετάρτης, η οποία έγινε κατόπιν προσωπικής μου πρωτοβουλίας σε επικοινωνία με τους Γιάννη Βόλη και Στέφανο Κόκκινο, παρόλο που έμεινα επίσημα ακάλεστος, είδαμε με έκπληξη να παρουσιάζεται ένα διαφορετικό προφίλ στα όσα έχουν να κάνουν με την αποστολή Ελλήνων αναβατών στο ISDE. Με βασικό εκφραστή τον Δημήτρη Αθανασουλόπουλο και βάσει των μαρτυριών των Γιώργου Κοινωνά, Γιώργου Μανωλίδη και Δημήτρη Βαγγελάκου, η άποψη η οποία εκφράστηκε προς τους αναβάτες ήταν πως εφόσον οι ίδιοι φέτος συμμετέχουν στον πρωτάθλημα της Α.ΜΟΤ.Ο.Ε, θα πρέπει να δεχθούν την κατάσταση και τα νέα δεδομένα όπως ακριβώς έχουν, θεωρώντας μάλιστα δεδομένη την υποχρέωση να νιώθουν ευγνωμοσύνη προς την ΕΛΠΑ/ΠΟΜ για την χάρη που τους κάνει.





μηπως πρεπει καποια στιγμη να κατσεις και στο ιδιο τραπεζι με τους συνονοματους σου βασει των προηγουμενων που λες:''ολοι για ενα κι ενας για ολους;''(κατι απο αλεξανδρο δουμα θυμιζει αυτο κυριε σωματοφυλακα!!!)






Η σύνθεση και η παρουσίαση μια ολοκληρωμένης Εθνικής Αποστολής στο ISDE είναι υποχρέωση της ΕΛΠΑ/ΠΟΜ, από την στιγμή που θέλει να ισχυρίζεται πως αυτή είναι η αρχή του σπορ, αλλά και ο επίσημος εντεταλμένος της FIM στην Ελλάδα. Δεν κάνει χάρη σε κανέναν και όποιος ισχυρίζεται κάτι τέτοιο κάθε άλλο παρά σοβαρός μπορεί να είναι.



φετος ειδικα με τη σταση των εταιρειων που ακομα παιζεται οχι μονο χαρη κανει αλλα και χανει απο τα ελλειπη ταμεια της.





Όσο αφορά στην απόφαση του Δημήτρη Βαγγελάκου να αποχωρήσει από την Εθνική Ομάδα Junior Trophy, απόφαση την οποία, κατά την γνώμη μας, επηρέασε σε μεγάλο βαθμό η απαξιωτική αντιμετώπιση του Δημήτρη Αθανασουλόπουλου στην συνάντηση της Τετάρτης, εκφράζουμε τα συγχαρητήριά μας στο νεαρό αναβάτη που αποδεικνύει έτσι πως πρόκειται για ένα άτομο με ώριμη και επαγγελματική αντιμετώπιση του ζητήματος αγώνες.




εδω εχεις τραγικο λαθος φιλε δημητρη αφου υποστηριζεις λαθος επιλογη!
η αποφαση αυτη δεν ειναι ωριμη και μην υποστηριζεις κιτρινισμο.
δε μιλαμε για 300-400 ευρω και για καποια που εχουν περιγραφει τις προηγουμενες ημερες εδω και ουτε επαιξε καποιο ρολο απαξιωτικη αποφαση.
οικτρο λαθος κατα τη γνωμη μου του κατα τα αλλα εξαιρετικου αναβατη...






Πιστεύουμε πως όλοι οι Έλληνες που απαρτίζουν την Εθνική Ομάδα Trophy Team, την Junior Trophy Team, το Club αλλά και όσους άλλους συμμετάσχουν στον θεσμό θα προετοιμαστούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, δίνοντας για άλλη μια φορά τον καλύτερό τους εαυτό και μένοντας μακριά από όποιες μικρότητες, παρασκήνια και μιζέρια. Το International Six-Days Enduro είναι η Ολυμπιάδα του Enduro και τελικά αυτός που θα βγει κερδισμένος είναι το ίδιο το άθλημα. Είναι επίσης μεγάλη ευκαιρία το κράτος να δει με άλλο μάτι τον μηχανοκίνητο αθλητισμό, αναγνωρίζοντας επιτέλους μια Ομοσπονδία, όποια κι αν αυτή είναι, για να δοθεί έτσι τέλος στο «Θέατρο του Παραλόγου». Μόνο τότε θα μπορούμε να μιλάμε για πραγματικούς νόμους, για κανόνες, για αξιοκρατία, για θεσμούς και όχι για διαπλεκόμενους, για κατευθυνόμενους, για υποτελείς. Πάνω από όλα όμως θα μπορούμε να μιλάμε «δια του λόγου το αληθές».





θα ειμαστε εκει δημητρη εκ των εσω αφου συμμετεχουμε κι εμεις στην οργανωση του τεραστιου αυτου αγωνα και θα τα πουμε απο κοντα και πριν φτασουμε εκει!




Με εκτίμηση,
Δημήτρης Χελιώτης
Εκπρόσωπος των αναβατών Enduro



***το εκπροσωπος δε το εχω καταλαβει αλλα τελος παντων.
ειχα την εντυπωση οτι εχεις εκλεχθει σαν προεδρος του ΣΑΜΕ αλλα μηπως δε νομιμοποιηθηκαν οι τοτε εκλογες;
σε αυτο αναμενω απαντηση...


:smokin: :smokin: :smokin:

***επισης αδυνατω να κανω παραθεσεις με διαφορετικα γραμματα ωστε το κειμενο να ειναι ευπαρουσιαστο γι'αυτο ας μεριμνησει ο μανταρατορ...:)

dirtbird
17/07/2008, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από caninus
***επισης αδυνατω να κανω παραθεσεις με διαφορετικα γραμματα ωστε το κειμενο να ειναι ευπαρουσιαστο γι'αυτο ας μεριμνησει ο μανταρατορ...:) [/B]

Αυτό -χαλαρά- ξέχνα το και αυτό που έκανα πολύ είναι.

Καλύτερα να πάω να γίνω proof reader σε ταιβανέζικη λογοτεχνία...:bigcry:

Παρακαλώ, μην ξαναεπαναληφθεί τόσο μεγάλη σε έκταση παράθεση-απάντηση γιατί θα αναγκαστώ να διαγράψω το μήνυμα.
Είναι πολύ δύκολο να γίνει επεξεργασία εκ των υστέρων.
Κάνε το τμηματικά.