PDA

View Full Version : υψος ζελατίνας



georgek
17/06/2008, 05:57
καλημέρα,
μήπως κάποιος από σας έχει σηκώσει την μανίσια ζελατίνα του έτσι ώστε να την έχει βιδώσει στις 4 τέρμα κάτω (2 από κάθε πλευρά) τρύπες ? Μία θέση πιο κάτω δηλαδή από το να την πιάσει μόνο στις 2 τελευταίες (1 από κάθε πλευρά). Βέβαια για να την βιδώσω στις 4 τελευταίες τρύπες έπρεπε να βρω άλλες 2 αλλεν βίδες γιατί οι ανοξείδωτες δεν χωράνε έχουν μεγάλο κεφαλάκι. Λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την σταθερότητα της ζελατίνας ?

vestromas
17/06/2008, 10:49
Εγω το εχω κανει. Πιο ακριβως ειναι το ερωτημα σου;:beer: :wave2:

georgek
17/06/2008, 10:58
το ερώτημα είναι αν θα έχω πρόβλημα σταθερότητας της ζελατινας σε υψηλές ταχύτητες. μην μου φύγει δηλαδή. κάπου διάβασα ότι κάποιος την έχει πιάσει μόνο με μία βίδα στην τελαιυταία τρύπα από καθε πλευρά αλλά μου φαίνετε λίγο επικίνδυνο. Εγώ την έπιασα με 2 βίδες από καθε πλευρά αλλα στις 2 τερμα κάτω τρύπες. Δηλαδή απ τις 4 τρύπες που εχει από καθε πλευρά η βάση της ζελατίνας εγω χρισιμοποιώ τις 2 τελαιυταίες

vestromas
17/06/2008, 11:20
Προσωπικα την εχω βαλει τερμα πανω, αλλα τοσο ωστε να πιανει και τις 4ις βιδες.
Ειδα οτι εχει περιθωριο για μια σκαλα ακομα, εαν στηριξω στις δυο τελευταιες μονο, αλλα δεν στο προτινω. Η λογικη μου λεει πως στις μεγαλες ταχυτητες και με τρανταγματα και κραδασμους, εαν το κανω, αργα η γρηγορα θα φαω την ζελατινα στην μαπα. Με την ιδια λογικη επισης, φανταζομε οτι θα τρεμει πολυ και θα εχω προβληματικη οπτικη.
Γνωμη μου ειναι, αν δεν σε ικανοποιη, στο τελευταιο νορμαλ υψος, (δηλαδη με 4αβιδο), καλυτερα να περασεις σε μια αφτερ μαρκετ ψηλοτερη, για να εχεις το κεφαλι σου υσηχο.:beer: :beer: :wave2:

georgek
17/06/2008, 11:35
αφου την εχεις πιάσει κι εσύ με τις 4 τερμα κατω βίδες κι λες οτι είναι οκ θα το αφίσω κι εγώ ετσι (δηλαδη βλέπω τις 2 πάνω τρυπες απο την καθε πλευρα της βασης απο την θεση οδηγησης). το υψος με ικανοποιεί. απλός ανυσήχυσα γιατι δεν είναι μια απ τις 2 θεσεις που προτίνει ο κατασκευαστής αλλα μια πιο πανω και με αποτελεσμα να μην ταιριάζουν οι 2 απ τις 4 βιδες. βρήκα αλλες 2 βιδες με μικροτερο κεφαλι κι είναι μια χαρα. ευχαριστώ

Tsakalaki
21/06/2008, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Προσωπικα την εχω βαλει τερμα πανω, αλλα τοσο ωστε να πιανει και τις 4ις βιδες.
Ειδα οτι εχει περιθωριο για μια σκαλα ακομα, εαν στηριξω στις δυο τελευταιες μονο, αλλα δεν στο προτινω. Η λογικη μου λεει πως στις μεγαλες ταχυτητες και με τρανταγματα και κραδασμους, εαν το κανω, αργα η γρηγορα θα φαω την ζελατινα στην μαπα. Με την ιδια λογικη επισης, φανταζομε οτι θα τρεμει πολυ και θα εχω προβληματικη οπτικη.
Γνωμη μου ειναι, αν δεν σε ικανοποιη, στο τελευταιο νορμαλ υψος, (δηλαδη με 4αβιδο), καλυτερα να περασεις σε μια αφτερ μαρκετ ψηλοτερη, για να εχεις το κεφαλι σου υσηχο.:beer: :beer: :wave2:


Τη καλύτερη δουλειά έχεις κάνει. είναι κάτι που έκανα απο τη πρώτη μέρα που το πήρα, και πλέον, μετά απο σχεδόν 51.000 χμλ μπορώ να πω οτι είμαι ευχαριστημένος.

Respect
21/06/2008, 21:12
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=38118&perpage=15&highlight=%C6%C5%CB%C1%D4%BA%CD%C1&pagenumber=6

nik7119
21/07/2008, 21:18
εγω οταν καθομαι πανω στη μοτο βλεπω 2 τρυπες,, μια αριστερα και μια δεξια,,να την ανεβασω ακομα λιγο ωστε να φαινονται 4 τρυπες? η θαναι λιγο επικηνδινο?

tazakos
21/07/2008, 21:49
δεν νομίζω ότι υπαρχει πρόβλημα εγώ βλέπω τέσσερεις τρύπες την έχω στο πιο ψηλό που κρατιέται με 4 βίδες και 200ρίζω και δεν κουνιέται ρούπι!μην άγχεσαι

domiemic65
23/07/2008, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
εγω οταν καθομαι πανω στη μοτο βλεπω 2 τρυπες,, μια αριστερα και μια δεξια,,να την ανεβασω ακομα λιγο ωστε να φαινονται 4 τρυπες? η θαναι λιγο επικηνδινο?

Εγώ δεν θα το έκανα...

tazakos
23/07/2008, 11:42
ρε παιδιά η μαμά suzuki έβαλε ρυθμιζόμενη ζελατίνα και μετά από μελέτη αντοχής τοποθέτησε σαν τελευταία ασφαλή ρύθμιση αυτήν που βλέπεις 4 τρύπες και που κρατιέται με 4 βίδες στην βάση της. Γιατί να μην το κάνεις? Άλλο να το πας ακόμη πιο πάνω και να κρατιεται μόνο από 2 βίδες εκεί όντως κινδυνεύεις επειδή δεν τηρείς το εργοστασιακό πιάσιμο 4 βιδών αλλά με 4 βίδες σφιχτοπιασμένες πιο το πρόβλημα?η ζελατίνα πιασμένη σε 4 χαμηλές και σε 4 ψηλές βίδες δέχεται ακριβώς την ίδια αντίσταση από τον αέρα!

domiemic65
23/07/2008, 11:43
Διπλή ζελατίνα βγάζει η MRA αλλά και η Suzuki. Φαίνονται ακριβώς ίδιες. Ξέρει κανείς αν διαφέρουν κάπου;;
Εκανα μια σύντομη βόλτα με ένα στρομ που φοράει τέτοια και νομίζω οτι κάνει πολύ καλή δουλειά... πήγα μέχρι 130 δεν είχα δρόμο για παραπάνω...

Τι λέτε;;

domiemic65
23/07/2008, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από tazakos
ρε παιδιά η μαμά suzuki έβαλε ρυθμιζόμενη ζελατίνα και μετά από μελέτη αντοχής τοποθέτησε σαν τελευταία ασφαλή ρύθμιση αυτήν που βλέπεις 4 τρύπες και που κρατιέται με 4 βίδες στην βάση της. Γιατί να μην το κάνεις? Άλλο να το πας ακόμη πιο πάνω και να κρατιεται μόνο από 2 βίδες εκεί όντως κινδυνεύεις επειδή δεν τηρείς το εργοστασιακό πιάσιμο 4 βιδών αλλά με 4 βίδες σφιχτοπιασμένες πιο το πρόβλημα?η ζελατίνα πιασμένη σε 4 χαμηλές και σε 4 ψηλές βίδες δέχεται ακριβώς την ίδια αντίσταση από τον αέρα!

Διαφωνώ η πιο ψιλή θέση πρέπει να είναι αυτή που βλέπεις τις 2 και όχι τις 4 τρύπες....
Στο manual λέει οτι μπορεί να ρυθμιστεί σε 3 θέσεις. Αν την βάλεις έτσι ωστε να φαίνονται 4 τρυπες τις 3 θέσεις τις κάνεις 4... :nono: :nono:


Ασε που ακόμα και στην πιο ψιλή θέση (manual) μοιάζει σαν να είναι αποκομένη απο την μοτο.. σαν να "πετάει" εκτός μοτο... φαντάσου παραπάνω... ΙΜΗΟ!!!

tazakos
23/07/2008, 12:35
Τι να πω, εγώ την έχω από την μέρα που την αγόρασα στην 4η θέση σύμφωνα με την μέτρησή σου, βλέπω δηλαδή 4 τρύπες, δεν κουνάει καθόλου, και πάλι δεν καλύπτει ικανοποιητικά (1,90μ) και ψάχνομαι για MRA.

nik7119
03/08/2008, 20:23
παιδες το σπυρωμα που ειναι πανω στο φερινκ οπου βιδωνουν οι 4 βιδες που κρατιεται η βαση της ζελατινας,,κλοτσαει ευκολα?

Respect
03/08/2008, 21:26
Εγώ επί ένα χρόνο την είχα τέρμα επάνω να κρατιέται από 2 βίδες (δείτε τις φωτογραφίες στο link πιο πριν)
Οι διακοσάρες έδιναν και έπαιρναν.. Πρόβλημα κανένα ποτέ!! (ούτε στο σπύρωμα )


138463

nik7119
03/08/2008, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Εγώ επί ένα χρόνο την είχα τέρμα επάνω να κρατιέται από 2 βίδες (δείτε τις φωτογραφίες στο link πιο πριν)
Οι διακοσάρες έδιναν και έπαιρναν.. Πρόβλημα κανένα ποτέ!! (ούτε στο σπύρωμα ) δηλαδη απο πανω εβλεπες 6 τρυπες?

Respect
04/08/2008, 06:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
δηλαδη απο πανω εβλεπες 6 τρυπες?


138479

nik7119
04/08/2008, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
πολυ ψηλα δεν ειναι?

Respect
04/08/2008, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
πολυ ψηλα δεν ειναι? Υπολόγισε πως για κάποιον που είναι 1,80, το ύψος της ζελατίνας θα βρίσκεται ακριβώς κάτω από τα μάτια.

nik7119
04/08/2008, 07:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Υπολόγισε πως για κάποιον που είναι 1,80, το ύψος της ζελατίνας θα βρίσκεται ακριβώς κάτω από τα μάτια. δεν σου κοβει χλμ?δεν εχει μπαλαντζο?

Respect
04/08/2008, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
δεν σου κοβει χλμ?δεν εχει μπαλαντζο? Όχι.

Τώρα πια όμως δε την έχω έτσι. (δέκατο post στο link)

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14421&perpage=15&pagenumber=43