PDA

View Full Version : Ανομοιόμορφη προφόρτιση, μπροστινού συστήματος.



lamoun
17/06/2008, 17:30
Πρίν καιρό άλλαξα ελατήρια στο μπροστινό του GS500.

Επειδή τα καινούρια ελατήρια είχαν διαφορετικό μήκος και σκληρότητα, έφτιαξα spacer απο PVC για να έχω μια σωστή προφόρτιση (δεν ρυθμίζεται). Το πρόβλημα αρχίζει τώρα. Βάζοντας ελατήρια και PVC παρατηρώ ότι ο συνδυασμός στη δεξιά μπουκάλα, έχει μεγαλύτερο ύψος. :confused:

1) Δεν έλεγξα στάθμη λαδιού, έχω αφήσει την εργοστασιακή, υπάρχει περίπτωση να δημιουργείτε απο ασυμμετρία στάθμης; (Δε μου φαίνεται σωστό)

2) Κανένα κόλπο για να αποφύγουμε στραβοβιδώματα, χαλώντας τα πάσα της τάπας; (Εκτός του όταν νιώσεις αντίσταση σταμάτα)

3) Λίγο off. Τί αποτελέσματα έχει αυτό στην οδική συμπεριφορά;

Η παρακάτω φωτό είναι χθεσινή. Ο δεξής αποστάτης είναι 1-2 χιλιοστά μικρότερος απο τον αριστερό, παρ'ολα αυτά βρίσκετε πιο ψηλά.


133720

stefanos
18/06/2008, 09:40
Ετσι όπως το γράφεις στην αρχή νόμιζα οτι είναι διαφορετικά τα ελατήρια μεταξύ τουσ:lol:
λοιπόν επί της ουσίας
1. δεν υπάρχει περίπτωση να είναι το λάδι
2.Αρχίζεις με το χέρι αφού έχεις καθαρίσει τα σπειρώματα και συνεχίζεις απαλά γνωρίζοντας ότι οποιοσδήποτε ενθουσιασμός θα στοιχίσει, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και δυναμόκλειδο.
3.Αν εννοείς τη διαφορά μήκους καμία επίπτωση που να καταλαβαίνουμε.

Δεν μας είπες αν μέτρησες το ελεύθερο μήκος των ελατηρίων.

lamoun
18/06/2008, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ετσι όπως το γράφεις στην αρχή νόμιζα οτι είναι διαφορετικά τα ελατήρια μεταξύ τουσ:lol:
λοιπόν επί της ουσίας

Έχεις δίκιο, τώρα το παρατήρησα! :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν μας είπες αν μέτρησες το ελεύθερο μήκος των ελατηρίων.

Το είχα μετρήσει όταν πρωτοπαρατήρησα το πρόβλημα. Δεν υπήρχε κάποια αξιόλογη διαφορά.

Και αφού δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει το λάδι, ούτε τα ελατήρια, συμπεραίνω οτι κάτι συμβαίνει στα εκ των έσω του μπροστινού.

Να ξεχάσαν να βάλουν κάτι;;

stefanos
18/06/2008, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun

Να ξεχάσαν να βάλουν κάτι;;

Η suzuki? χλωμό. μπορέι το νέο ελατήριο να είναι πιό χοντρό και να σφηνώνει.

lamoun
18/06/2008, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Η suzuki? χλωμό. μπορέι το νέο ελατήριο να είναι πιό χοντρό και να σφηνώνει.

Τα ελατήρια είναι για GS500, και το mod αυτό γίνεται κατακόρον στην Αμερική, και κάτι τέτοιο δεν έχει αναφερθεί.

Κάπου είχα δει φωτογραφία, με τα ελατήρια, παλιά και καινούρια δίπλα δίπλα, άν την βρώ θα τη βάλω.

stefanos
18/06/2008, 13:22
Οπότε το μόνο που μένει είναι να τα έχεις βάλει ανάποδα, πράγμα κακό και για το ύψος του λαδιού.
Και θα πρότεινα εφόσον πρόκειται για ελατήρια για το συγκεκριμένο μηχανάκι να βάλεις και όσο λάδι προτείνει ο κατασκευαστής του ελατηρίου.

lamoun
18/06/2008, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Οπότε το μόνο που μένει είναι να τα έχεις βάλει ανάποδα, πράγμα κακό και για το ύψος του λαδιού.
Και θα πρότεινα εφόσον πρόκειται για ελατήρια για το συγκεκριμένο μηχανάκι να βάλεις και όσο λάδι προτείνει ο κατασκευαστής του ελατηρίου.

Νιώθω οτι σε ταλαιπωρώ. :lol:

Τα ελατήρια δεν είναι προοδευτικά. (φαντάζομαι αυτό σκέφτηκες και είπες για ανάποδα)

Το μεσαίο είναι το μαμά και στα δεξιά αυτό που έβαλα εγώ.

Έτσι και αλλιώς θα πρέπει να αλλαχτεί το λάδι, είναι καιρός, θα τα λύσω και θα ενημερώσω.

Ευχαριστώ.


133786

Μικρή Λουλού
18/06/2008, 15:07
αντε να πω και γω την μαλακια μοιυ....
κατ'αρχην,οταν βαζεις αποστατες να ξερεις οτι αυτο ειναι εις βαρος της διαδρομης...
δλδ,συμπιεζεις το ελατηριο με αποτελεσμα αυτο να εχει μικροτερη διαδρομη τερματισματος.
αυτο που αναρωτιεμαι ειναι πως καταφερες να κλεισεις την ταπα με ελατηριο μεγαλυτερου μηκους απο το μαμα!!!:lol:
θα πρεπει να κρεμαστηκες πανω του!!
η ταπα εχει πολλες "βολτες" πραγμα που σημαινει οτι στην αρχη θα ΠΡΕΠΕΙ να "βιδωνει
" γλυκα,αν οχι να ξαναπροσπαθεις μεχρι να το πετυχεις!!
δεν την βιδωνεις καθετα λογω της υπερβολικης πιεσης που ασκεις για να "κλεισει" η ταπα με αποτελεσμα να στραβοκαθεται.

να θυμασαι οτι το πυκνο σπειρωμα των ελατηριων ειναι προς τα πανω!!

stefanos
18/06/2008, 15:20
Τώρα που βλέπω καλύτερα στη φωτό μου φαίνεται οτι η τάπα είναι με ασφάλεια και όχι βιδωτή:look: ή όχι?

Μικρή Λουλού
18/06/2008, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τώρα που βλέπω καλύτερα στη φωτό μου φαίνεται οτι η τάπα είναι με ασφάλεια και όχι βιδωτή:look: ή όχι?





εγινες νιος,ή εβαλες επιτελους τα γυαλια ???:lol: :lol: :lol:



2) Κανένα κόλπο για να αποφύγουμε στραβοβιδώματα, χαλώντας τα πάσα της τάπας; (Εκτός του όταν νιώσεις αντίσταση σταμάτα)




αν δεν το εννοει,ηρθε καιρος να βαλει κι αυτος γυαλια...:lol:

lamoun
18/06/2008, 15:50
Μικρή λουλού οι αποστάτες στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι αναγκαίοι.
Τα μαμά ελατήρια είναι πολύ μικρά δε μπαίνουν χωρίς αποστάτες. Ακόμα και τα καινούρια χρειάζονται, απλά μικρότερους. Το μήκος τους υπολογίστηκε ώστε να έχω το δυναμικό SAG που έπρεπε.

Στέφανε οι τάπες βιδωτές είναι.
Άν δεις στη δεξιά φωτογραφία χαμηλά μέσα στην ανάρτηση ίσα που φαίνονται δυο βόλτες.

OldMan
19/06/2008, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Το μήκος τους υπολογίστηκε ώστε να έχω το δυναμικό SAG που έπρεπε.
:look: :hypnotize :uplate: :eyepop:

θα μας τρελάνεις ντιπ καταντιπ ...??? :smokin:

p@nos
19/06/2008, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
Κανένα κόλπο για να αποφύγουμε στραβοβιδώματα, χαλώντας τα πάσα της τάπας; (Εκτός του όταν νιώσεις αντίσταση σταμάτα)





Βαζεις αυτο που θες να βιδωσεις (βιδα ταπα κλπ) και εχοντας το εργαλειο με το οποιο θα προσπαθησεις να το βιδωσεις τοποτετημενο τελειως καθετα ως προς τα σπειρωματα το γυριζεις αριστεροστροφα(σα να το ξεβιδωνεις) μεχρι τη στιγμη που η βιδα θα πεσει στο πρωτο σπειρωμα.Ακριβως εκεινη τη στιγμη σταματας να ''ξεβιδωνεις'' και αρχιζεις το βιδωμα.

lamoun
19/06/2008, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:look: :hypnotize :uplate: :eyepop:

θα μας τρελάνεις ντιπ καταντιπ ...??? :smokin:

Απλά είχα δεδομένα από ξένο site, για αναβάτη, παρόμοιου βάρους - ύψους και για τα ίδια ελατήρια (και ίδιο μηχανάκι εννοείτε) με το SAG που ήθελα... Απο εκεί και πέρα το μαγείρεψα και λίγο. :smokin:

Zbandit750
22/06/2008, 23:37
τους αποστάτες τους έκοψες σε τόρνο?

lamoun
22/06/2008, 23:42
Όχι φίλε μου, οι αποστάτες είναι απο pvc, τους έκοψα με πριονάκι και μετά τους έφαγα με υαλόχαρτο για τους φέρω στα ίσα τους.

Zbandit750
22/06/2008, 23:58
Μόλις έδωσες την απάντηση στο πρόβλημα σου.
Σε τέτοιες δουλειές μόνο ΤΟΡΝΟΣ.
Βγάλε και μέτρα τους αποστάτες και θα δεις που έχουν διάφορα.
Όταν μετράμε τέτοια εξαρτήματα , μετράμε την μεγαλύτερη διάσταση, δηλαδή αν ο ένας έχει ένα μικρο νύχι , ή ένα γρέζι , εκεί είναι η μεγαλύτερη διάσταση του.

Και για να βάλεις σωστό μήκος αποσταση , πρεπει να λαβεις μερικα πραγματα υποψιν σου, δεν ειναι μπακαλική κόψε βάλε.

α) το υψος του λαδιου που μετραει ο κατασκευαστης με μαμα ελατηριο και υπολογιζοντας οτι θα βαλεις και τον μαμα αποστατη, εχει να κανει με το ποσος αερας θα μεινει στο καλαμι για να παιξει τον ρολο του air spring , που ειναι πολυ σημαντικός. αρα μετρα το παχος και το μηκος του μαμα αποσταση και βγαλε τον ογκο του.

β) Λογικα τα ελατηρια θα εχουν πανω κατω το ιδιο παχος αλλα διαφορετικες σπειρες και αρα διαφορετικο ογκο. μετρα την διαφορα εστω και σε ποσοστο

Οι δυο παραπανω ποσοτητες επηρεάζουν την ποσοτητα αερα που θα μεινει και αρα το air spring , που ειναι πολυ σημαντικό οταν τερματιζει η αναρτηση σου. Μπορει να παρατηρήσεις αποτομο μπλοκαρισμα του τροχου.
Λαβε αυτα υποψιν σου κανε τους υπολογισμους σου φυσικα τα πειραματα σου και μετα κοψε αποστατη.

Η εμπειρία μου λεει οτι θα κοψεις 2 αποστατες σε τορνο στο ελαχιστο μηκος που θεωρεις σωστο και μετα βαζε ροδελες ιδιες και ισες σε καθε καλαμι μεχρι να βρεις το μηκος που σε βολευει και στο μεταξύ αν ειχεις αποτομη συμπεριφορά στο τερματισμα με μπλοκαρισμα, μαλλον θα πρεπει αν βγαλεις και λιγο λαδι απο καθε καλαμι. Αν κανει γκουπ και χτυπαει τερμα τοτε θες λαδι.

Εγω φαει τα νιατα μου σε ενα bandit 400 γιατι οι @@@@@ απο το K-SHOCK μου βαλανε ελατηρια απο το 600 που φυσικα δεν κανανε.

lamoun
23/06/2008, 00:13
Ευχαριστώ φίλε μου!

Το θέμα με τους αποστάτες στη παρούσα φάση δεν είναι θέμα τόρνου, υπάρχει μια συνολική διαφορά των 4mm, θα φαινόταν με το μάτι.

Παρ'όλα αυτά δεν ήξερα τι να κάνω με την ποσότητα λαδιού σε συνδυασμό με τα καινούρια ελατήρια και τους αποστάτες, αυτά που μου έγραψες θα βοηθήσουν πολύ, γιατί όντως έχω κάποιες αντιδράσεις, απο το μπροστινό, που δε μου αρέσουν. :beer: