PDA

View Full Version : provlima me tin sela



dsalpeas
20/01/2005, 15:26
Τις προάλλες είχα την δυσάρεστη εμπειρία να νιώσω τη σέλα μου να παρακουνιέται . Όταν κατέβηκα να δω τι γίνεται , μετα λύπης μου η σέλα μου έμεινε στο χέρι .
Για να μην πλιατάζω , είχε φύγει η βίδα που κρατάει το πιαστράκι που "κλειδώνει" τη σέλα στη θέση της.
Το ευχάριστο είναι ότι ο μηχανικός μου το άλλαξε κατευθείαν (άλλωστε μια βίδα ήταν) .
Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι πως και έγινε αυτό .
Μήπως έχει συμβεί και σε κανέναν άλλο αυτό ???
Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως η διαφορά θερμοκρασίας (μια και αυτό βρίσκεται ακριβώς πάνω από τις εξατμίσεις) "χαλάρωσε" τη βίδα και έφυγε ......
Εάν είναι αυτό τότε σίγουρα θα μου ξανασυμβεί ....

kostasfazer
20/01/2005, 18:42
Η σέλα πιάνει σε δυο σημεία ένα μπροστά και ένα πίσω, αν δεν τοποθετήσεις καλά το μπροστινό (ένα χοντρό πλαστικό γαντζακι) που συμβαίνει αρκετά συχνά, τότε η σελά στηρίζεται μόνο στο πίσω και στα αυτάκια που ακουμπούν στο ντεπόζιτο, δίνοντας σου την εντύπωση ότι έχει κουμπώσει καλά. ;)


7701

OldMan
20/01/2005, 18:51
Αν ξεβιδώσεις την συγκεκριμένη βίδα και βάλεις στα πάσα της λίγη αναερόβια κόλλα σπειρωμάτων (Loctite 242 κ.λ.π.) μπορείς πλέον να είσαι ήσυχος (για την βίδα αυτή τουλάχιστον)..

Πάντως το πιθανότερο είναι ότι η συγκεκριμένη βίδα είχε κάποιο πρόβλημα από την αρχή, γιατί τα Fazer ΔΕΝ φημίζονται για τους κραδασμούς τους.

Όσο για την θερμοκρασία, αν και είναι από διαφορετικά υλικά οι βίδες και οι υποδοχές τους, έχουν πρακτικά το ίδιο συντελεστή διαστολής, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα "χαλαρώματος".