PDA

View Full Version : Τεντωτηρας cbr 600 fI



abrestas
18/06/2008, 23:26
αρχισε και ψιλιακουγετε η καδενα και μου σπαει τα νευρα,νομιζω οτι ηρθε η ωρα να αλλαξω τεντωτηρα.οποιος ξερει λεπτομερειες που θα βοηθησουν.......ο μηχανικος που ρωτησα μου ειπε για μηχανικο τεντωτηρα(140€) περιπου αγορα και θελει λυσιμο το καπακι της κεφαλης(λεει) ισχυει κατι τετοιο η θελω αλλον μηχανικο?

dirtbird
18/06/2008, 23:31
Για ρίξε μια ματιά εδώ.....

http://www.tts-performance.co.uk/tts.shtml

dankannn
19/06/2008, 01:11
Φιλε μου ο original o honda o ενισχυμενος εχει περιπου 60-70 ?
Μετα μπορεις να βαλεις μηχανικο της ΑΡΕ με βιδα δεν ξερω τιμη παντος οχι 140 ?.
Ναι φυσικα να αλλαξεις μηχανικο γιατι ειναι ψευτης.
Σιγα μην βγαλουμε το καπακι , μονο το τεποζιτο θες.
Παρε και ενα link να δεις πως τον αλλαζεις μονος σου.


http://www.bossturbo.com/cbr/howto_cct.shtml


:wave2:

DimChios
19/06/2008, 06:18
Και οτι ετοιμαζομουν κι εγω να ρωτησω γιατι σαν κατι να εχω αρχισει να ακουω!

:sick:

Με αυτον της ΑΡΕ τι παιζει?

:rolleyes:

abrestas
19/06/2008, 10:47
Παιδια πληροφοριακα τεντωτηρας ενισχυμενος γνησιος δεν υπαρχει στον σαρακακη παραγγελια μονο σε 20 μερες(σαν θελει ο θεος)

dankannn
19/06/2008, 10:49
Για οτι αλο θελετε στο link απο κατω


http://cbrworld.net/forums/thread/279538.aspx


:beer:

reinmeister
19/06/2008, 13:20
ο "ενισχυμενος" ειναι απο blackbird και ειναι τα ιδια σκ@τ@ με τον δικο του...βαλε εναν μηχανικο η φτιαξε εναν...για να βγει το μονο που χρειαζεται ειναι να ερθει το μοτερ ανω νεκρο σημειο ετσι ωστε να ειναι καμποσες βαλβιδες κλειστες για να μειωθουν οι τασεις στους εκκεντροφορους απο τα ελατηρια αποφευγοντας ετσι τον κινδυνο να πηδηξει δοντι η καδενα...


υ.γ. αν το μηχανακι εχει πολλα χιλιομετρα( 40.000-50.000) μαλλον ειναι καδενα κι οχι τεντωτηρας...
λυσε κι ελεγξε...

alx_gr
20/06/2008, 13:39
Παιδες μιας και το θεμα υπαρχει, θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι τα προβληματα που μπορει να παρουσιαστουν απο τον τεντωτηρα, εκτος απο το γεγονος μπορει να ακουγεται. Προκαλει φθορα στο μοτερ ή σε αλλα μηχανικα μερη?

killbill
20/06/2008, 13:55
Loipon na po kai ego thn apopsi mou, o tentotiras einai gnosto problhma sta CBR, pera ton thorivo den prokalei kamia vlavh apo oti mou exoun pei.

Tha sou elega na dokimaseis ton mhxaniko APE, giati kaneis den leei oti den tha xanavgalei an valeis to mama.

Ego allaxa prin peripou 8000 Km an thymamai kala kai tora xanaakougete, alla den protitheme na ton allaxo toulaxiston syntoma.

Afta, kata ta alla kamia anysixia.

Apo timh ton mama ton plhrosa 60 Euros an thymamai kala.

banditgr
22/06/2008, 13:20
eixa valei ton mixaniko tis APE sto f3 mou pio palia (to idio me ta f4i).
Mou eixe kostisei 50e apo ebay,kai den xreiazete lisimo tipota sto moter.Vevea to apolita sosto einai ontos na lithei to kapaki oste na metrithei o tzogos tis alisidas alla den to kanei kanenas.Apla mpenei kai vidonete me to xeri,mexri na nioseis ligo antisatsi + 1/2 strofi.Tin eixa arketes xiliades xiliometra meta kai den ekane kix.

DimChios
26/06/2008, 07:26
Πηγα χτες στον μηχανικο και ρωτησα!

Μου προτεινε να φτιαξει αυτον που φοραει, με πατεντα σαν να βαζεις τον ΑΡΕ, με 100 ευρω συνολικα (με την εργασια) και ξενοιαζεις!

Προτεινε και τον ΑΡΕ βεβαια, αλλα με σχεδον διπλα λεφτα!

Τι γνωμη εχετε?

Γενικως, δε μου εχει κανει μλκια απο τοτε που τον ξερω... επι Αφρικα μιλαμε...

dankannn
26/06/2008, 11:52
100 ? για μια βιδα με κοντρα παξιμαδι και αντε και λιγο τορνο ??

Καλα κανω και τα φτιαχνω μονος μου. :rotflmao:

DimChios
26/06/2008, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
100 ? για μια βιδα με κοντρα παξιμαδι και αντε και λιγο τορνο ??

Καλα κανω και τα φτιαχνω μονος μου. :rotflmao:


Μπορεις ή εχεις καμμια ιδεα να το φτιαξεις ή να το κανουμε παρεα?

Βαζω τις μπυρες και ο,τι θες αλλο για τον κοπο σου!

:beer: :beer: :beer: :beer:

dankannn
26/06/2008, 18:08
Άντε να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους.
Στην photo βλέπουμε δυο τεντωτηρες, ο αριστερά είναι ο παλιός και έμπαινε στα μοντέλα cbr600f 2001-2002, o δεξιά είναι ο ενισχυμένος και μπαίνει στα 2003 και μετά.
Άρα είτε έχουμε 2001 είτε 2005 παίρνουμε τον δεξιά αν θέλουμε να είναι ο μαμά Honda.
Όπως λέει και ο reinmeister αν βάλουμε μαμά μετά από κάποιο καιρό θα έχουμε το ίδιο πρόβλημα (κροτάλισμα σε κάποιες στροφές 2500-3500 και συνήθως όταν κλείνουμε το γκάζι το ακούμε πιο εύκολα-επίσης το γκάζι μας γίνετε πιο απότομο στο άνοιγμα και κλείσιμο του ).
Ακόμα αυτό που είπε ο reinmeister είναι σωστό αν έχουμε αρκετά χλμ 40.000 - 50.000 κάνουμε έλεγχο στην καδένα.
Ρε παιδια αφού αγοράζουμε έναν έτοιμο APE γιατί να φτιάξουμε τον μαμά?
Έκανα μια ερευνα και στο παρακάτω link
http://stores.ebay.com/OSB-Motorsports_Engine-Accessories_W0QQcolZ4QQdirZ1QQfsubZ13516332QQftidZ2QQtZkm
πουλανε και Ελλάδα με 54 $ + 7 $ μεταφορικά οποτε με ένα 60 ? περίπου είναι στην πόρτα σας.
Αν δείτε το link http://www.bossturbo.com/cbr/howto_cct.shtml είναι εύκολο να τον αλλάξετε.
Kαι εγώ έτσι τον άλλαξα όταν μου είπε ο banditgr ότι είναι πανεύκολο.
Tο παραπάνω link το βρήκα αργότερα.


134800

dankannn
26/06/2008, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Μπορεις ή εχεις καμμια ιδεα να το φτιαξεις ή να το κανουμε παρεα?

Βαζω τις μπυρες και ο,τι θες αλλο για τον κοπο σου!

:beer: :beer: :beer: :beer:

Φιλε χρονο δεν εχω παντος αν θες καποια ερωτηση για το cbr να μου κανεις ελευθερα, ξερω και εμαθα αρκετα πραγματα για αυτο το μηχανακι