PDA

View Full Version : συναλλαγματικες



axi
20/01/2005, 15:50
μηπως μπορει να μου πει καποιος τι γινετε εαν δεν πληρωθει μια συναλλαγματικη??η οποια ειναι κατατεθημενη στην τραπεζα

OldMan
20/01/2005, 16:36
Απολύτως Τίποτε !!!:smilea: :smilea: :smilea:

Αν δεν έχει προεξοφληθεί από την τράπεζα η συναλλαγματική, απλά την γυρίζει στον καταθέτη, ο οποίος και κυνηγάει τον "πιστολέρο" με ένδικα μέσα.:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Άν έχει προεξοφληθεί, η τράπεζα ζητάει πίσω τα λεφτά από τον καταθέτη (ο οποίος και νευριάζει :evil: :evil: ) και του επιστρέφει την συναλλαγματική για τα περεταίρω...

m1ke
20/01/2005, 18:03
Εάν η συναλλαγματική έχει προεξοφληθεί όντως η τράπεζα θα ζητήσει ολόκληρο το ποσό από τον κομιστή (δηλ αυτόν που την προεξόφλησε). Ο κομιστής αναγκαστικά θα πληρώσει την τράπεζα και θα του επιστραφεί η συναλλαγματική. Μετά έχει δικαίωμα να ζητήσει την έκδοση διαταγής πληρωμής κατά όλων όσων έχουν υπογράψει τη συναλλαγματική (εκδότη, αποδέκτη, οπισθογράφο, τριτεγγυητή). Εφόσον εκδοθεί διαταγή πληρωμής όλοι αυτοί μπαίνουν στον ΤΕΙΡΕΣΙΑ δηλαδή "μαυρίζονται" σε όλες τις τράπεζες με τις γνωστές συνέπειες.

OldMan
20/01/2005, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
η τράπεζα θα ζητήσει ολόκληρο το ποσό από τον κομιστή

Επειδή μάλλον ασχολείσαι με τα συναφή, υπόδειξέ μου μια τράπεζα που προεξοφλεί ολόκληρο το ποσό της συναλαγματικής (χωρίς παρακράτηση επισφάλειας).!!!

Σοβαρά, με ενδιαφέρει ...:sad: :sad:

m1ke
20/01/2005, 18:27
Let me explain. Όταν πας σε μία τράπεζα να προεξοφλήσεις μία συναλλαγματική, ουσιαστικά ζητάς να σε δανείσει με εγγύηση τη συναλλαγματική. Η τράπεζα εφόσον δεχθεί να σε δανείσει ορίζει ένα επιτόκιο (προεξοφλητικό επιτόκιο) με βάση το οποίο σου πληρώνει τη παρούσα αξία της συναλλαγματικής. Την μέρα πληρωμής της συναλλαγματικής η τράπεζα θα ζητήσει το ποσό που έδωσε στον κομιστή ΚΑΙ το τόκο.

OldMan
20/01/2005, 18:30
Thanks m1ke, εγώ μπερδεύτηκα με την χρήση της συναλαγματικής σαν "εγγύηση" για την χορήγηση κάποιου ποσού...:wave2: :wave2:

crs-k
20/01/2005, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
...

Σωστα το εγραψε ο Old.
Οταν προεξοφλεις συναλλαγματικες σου δινου το 70% - 80% της αξιας τους, αναλογα με την τραπεζα ή με το ποσο καλος πελατης εισαι.
Οτα πληρωθει η συναλλαγματικη σου δινουν και το υπολοιπο ποσοστο αφου παρακρατησουν ενα πολυ μικροτερο ποσοστο σαν τοκο αναλογα με την χρονικη αποσταση απο την προεξοφληση.

Η αρχικη λοιπον παρακρατηση ειναι η παρακρατηση επισφαλειας, ασχετα αν μετα (εφ' οσον δεν πληρωθει) η τραπεζα σου ζητησει πισω τα χρηματα που σου εδωσε για την εν λογω συναλλαγματικη.

OldMan
20/01/2005, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Σωστα το εγραψε ο Old.
Οταν προεξοφλεις συναλλαγματικες σου δινου το 70% - 80% της αξιας τους, αναλογα με την τραπεζα ή με το ποσο καλος πελατης εισαι.
Οτα πληρωθει η συναλλαγματικη σου δινουν και το υπολοιπο ποσοστο αφου παρακρατησουν ενα πολυ μικροτερο ποσοστο σαν τοκο αναλογα με την χρονικη αποσταση απο την προεξοφληση.

Η αρχικη λοιπον παρακρατηση ειναι η παρακρατηση επισφαλειας, ασχετα αν μετα (εφ' οσον δεν πληρωθει) η τραπεζα σου ζητησει πισω τα χρηματα που σου εδωσε για την εν λογω συναλλαγματικη.

Κατάλαβα...

Την ίδια ταμιακή ρευστότητα απολαμβάνουμε:bigcry: :bigcry: :bigcry:

crs-k
20/01/2005, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κατάλαβα...

Την ίδια ταμιακή ρευστότητα απολαμβάνουμε:bigcry: :bigcry: :bigcry:


:lol: :rotflmao: :lol:

Η αληθεια ειναι οτι προσωπικα δεν εχω προεξοφλησει, αλλα ξερω οτι ειναι αυτη η διαδικασια ...

:lol: :rotflmao: :lol:

OldMan
20/01/2005, 18:43
Όσο για το ..... του m1ke, πριν λίγο στο ίδιο post είχε γράψει κάτι διαφορετικό (το οποίο εξαφανίστηκε) και επί αυτού απάντησα
:wave2: :wave2: :wave2:

crs-k
20/01/2005, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όσο για το ..... του m1ke, πριν λίγο στο ίδιο post είχε γράψει κάτι διαφορετικό (το οποίο εξαφανίστηκε) και επί αυτού απάντησα
:wave2: :wave2: :wave2:

Κι εγω θα ορκιζομουνα οτι αυτο ειχα κανει quote, αλλα μετα ειδα τελιτσες ....

Θαυμα! Θαυμα!

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

OldMan
20/01/2005, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
:Η αληθεια ειναι οτι προσωπικα δεν εχω προεξοφλησει, αλλα ξερω οτι ειναι αυτη η διαδικασια ...

Some guys have all the luck :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Υ.Γ.

Τι γίνεται με τα post αι εμφανιζοεξαφανίζονται μυνήματα και μένουμε σαν τους μαλ@#$ες με quote που δεν υπάρχει παραπάνω ???:confused:

crs-k
20/01/2005, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
.....................
Τι γίνεται με τα post αι εμφανιζοεξαφανίζονται μυνήματα και μένουμε σαν τους μαλ@#$ες με quote που δεν υπάρχει παραπάνω ???:confused:

Του εκανε "επεξεργασια και εγραψε κατι αλλο"!

:lol: :rotflmao: :lol:

OldMan
20/01/2005, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Του εκανε "επεξεργασια και εγραψε κατι αλλο"!
:lol: :rotflmao: :lol:

Αχαααα !!!

Υπάρχουν και πονηρούληδες...

:beer: :beer: :beer:

m1ke
20/01/2005, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Κι εγω θα ορκιζομουνα οτι αυτο ειχα κανει quote, αλλα μετα ειδα τελιτσες ....

Θαυμα! Θαυμα!

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

Όντως διόρθωσα το post μετά από κανά δύο λεπτά που το καταχώρησα, είστε πολύ γρήγορα πιστόλια και δεν σας πρόλαβα πριν απαντήσετε ... :(