PDA

View Full Version : Xt 600 AkoyΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΟΤΕΡ



apsogos
19/06/2008, 13:24
Καλησπερα σε ολους τους φιλους!

ακουω μετα απο καποια ωρα που ζεστενεται ενα πολυ ψιλο θορυβο ο οποιος δεν ακουγεται ολη την ωρα αλλα με καποιες παυσεις ας πουμε...μετα απο ερευνα που εκανα με εστειλε ενας φιλος που μενει διπλα πολυ μεγαλυτερος απο εμας σε ηλικια και χρονια με μηχανες στο κουμπαρο του(μηχανικο) στο μενιδι, γιατι μου ειπε οτι ειναι τιμιος και σωστος...και οντως ετσι μου φανηκε....εκανα 2η φορα σερβις. και εκει καθησα μπροστα να δω κιολασ...ο τυπος οντως φενεται πολυ προσεκτικος....και πολυ λογικος στις τιμες του...τον εβαλα να ακουσει...αυτο το θορυβακι...και μετα το σερβις (αλλα και απο καμμια ωρα αργοτερα που ξαναπηγα που ειχε ζεσταθει) και ακουγοταν καπως πιο καλα...
μου ειπε οτι ειναι η βαλβιδες και επειδη ζεστενεται ακουγεται...τον ρωτησα αν ειναι φυσιολογικο και μου ειπε ναι...
χτες περασα απο ενα συνεργειο οπως πηγαινα σε ενα φιλο στο γαλατσι...τυχαια για να ρωτησω για ενα μαξιλαρακι για το τιμονι, και ρωτησα και ενα μηχανικο εκει...γι αυτο. Ο οποιος μου το επεξε πολυ μουρη..μου ειπε οτι δουλευε μεσα στην yamaha και οτι τα ξερει απ εξω. Κατεθειαν μου ειπε οτι ειναι πιστονι....(και η περισσοτεροι λενε οτι ειναι βαλβιδες ή καδενες) απο τα χιλιομετρα μου ειπε τα xt (φυσικη φθορα? Απορία) δημιουργουν γυρω στα 50-60.000χλμ ενα τζογο ή κατι δεν θυμαμαι ακριβως και ακουγεται το πιστονι...μου ειπε επισης επειδη τον ρωτησα..αν προσεχω τα λαδια δεν προκειται να κολλησει παντως λεει,για να φτιαχτει...θελει πιστονι και μου προτεινε σφυριλατο wiseco και χοντρικα μαζι με εργασιες και οτι χρειαζεται τελος παντων θα παει γυρω στα 500 κατι ευρω...ο χριστος και η παναγια...please help παιδια γιατι θα παρω το δρεπανι! Θυμός

OzZzZzY
19/06/2008, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
Καλησπερα σε ολους τους φιλους!

ακουω μετα απο καποια ωρα που ζεστενεται ενα πολυ ψιλο θορυβο ο οποιος δεν ακουγεται ολη την ωρα αλλα με καποιες παυσεις ας πουμε...μετα απο ερευνα που εκανα με εστειλε ενας φιλος που μενει διπλα πολυ μεγαλυτερος απο εμας σε ηλικια και χρονια με μηχανες στο κουμπαρο του(μηχανικο) στο μενιδι, γιατι μου ειπε οτι ειναι τιμιος και σωστος...και οντως ετσι μου φανηκε....εκανα 2η φορα σερβις. και εκει καθησα μπροστα να δω κιολασ...ο τυπος οντως φενεται πολυ προσεκτικος....και πολυ λογικος στις τιμες του...τον εβαλα να ακουσει...αυτο το θορυβακι...και μετα το σερβις (αλλα και απο καμμια ωρα αργοτερα που ξαναπηγα που ειχε ζεσταθει) και ακουγοταν καπως πιο καλα...
μου ειπε οτι ειναι η βαλβιδες και επειδη ζεστενεται ακουγεται...τον ρωτησα αν ειναι φυσιολογικο και μου ειπε ναι...
χτες περασα απο ενα συνεργειο οπως πηγαινα σε ενα φιλο στο γαλατσι...τυχαια για να ρωτησω για ενα μαξιλαρακι για το τιμονι, και ρωτησα και ενα μηχανικο εκει...γι αυτο. Ο οποιος μου το επεξε πολυ μουρη..μου ειπε οτι δουλευε μεσα στην yamaha και οτι τα ξερει απ εξω. Κατεθειαν μου ειπε οτι ειναι πιστονι....(και η περισσοτεροι λενε οτι ειναι βαλβιδες ή καδενες) απο τα χιλιομετρα μου ειπε τα xt (φυσικη φθορα? Απορία) δημιουργουν γυρω στα 50-60.000χλμ ενα τζογο ή κατι δεν θυμαμαι ακριβως και ακουγεται το πιστονι...μου ειπε επισης επειδη τον ρωτησα..αν προσεχω τα λαδια δεν προκειται να κολλησει παντως λεει,για να φτιαχτει...θελει πιστονι και μου προτεινε σφυριλατο wiseco και χοντρικα μαζι με εργασιες και οτι χρειαζεται τελος παντων θα παει γυρω στα 500 κατι ευρω...ο χριστος και η παναγια...please help παιδια γιατι θα παρω το δρεπανι! Θυμός


δεν ξερω να σου απαντησω σιγουρα αλλα απ οτι εχω διαβασει εδω μεσα και εχω ακουσει τα ΧΤ εχουν ενα χαρακτηριστικο θορυβο που ακουστικα σε παραπεμπει σε αρυθμιστες βαλβιδες κλπ, αλλα ειναι μονο ο θορυβος που κανει το μοτερ

apsogos
19/06/2008, 13:29
ευχαριστω πολυ! καμμια άλλη γνωμη?

p@nos
19/06/2008, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
ευχαριστω πολυ! καμμια άλλη γνωμη?



φιλε μου ενας κινητηρας ειναι κατασκευασμενος ετσι ωστε οταν λειτουργει να μην ακουγεται ΤΙΠΟΤΑ,δηλαδη το μονο που πρεπει να ακους ειναι η εξατμιση και απο το μοτερ να μην ακους το παραμικρο.

Τωρα απο ειδικους ''μαστορες'' εχει γεμισει ο κοσμος και ολοι τους εχουν μια αποψη αλλα βεβαια αυτο που θα σου πουν ειναι πιστονια λυσιμο ετσι ωστε να σου παρουν λεφτα.

τωρα το σιγουρο ειναι οτι οποιοσδηποτε θορυβος δεν ειναι φυσιολογικος,αν και λογω του οτι τα ΧΤ εχουν πολυ ανθεκτικο κινητηρα ακομη και αν ακουγετε δεν υπαρχει περιπτωση να σε πουλησει.

Εχοντας ενα 500αρι το οποιο το πηρα μεταχειρισμενο το ακουω το μοτερ να κανει θορυβο και αυτο που υποψιαζομαι ειναι τα κοκορακια των βαλβιδων,αλλα δεν παιρνω και ορκο, ειμαι σιγουρος ομως πως ο θορυβος προκαλέιτε απ'την κεφαλη.

Μολις τελειωσω με την εξεταστικη θα κατεβασω το μοτερ και θα ανακαλυψω τι ειναι αυτο που κανει το θορυβο και φυσικα μετα θα σταματησει.Θα φροντησω να ανοιξω και ενα θρεντ ενημερωνοντας τους υπολοιπους κατοχους ΧΤ για την πηγη του θορυβου.

the who
19/06/2008, 15:03
Το σφυρηλατο της wiseco να του πεις να το βαλει στο.......δικο του μηχανακι.Ειχα το ιδιο προβλημα κι ημουν σχεδον σιγουρος οτι ηταν πιστονι.Ο μαστορας το ανοιξε και τελικα ηταν καδενα.Σημερα που τοβαλε μπροστα κελαηδαγε.Και χωρις ναχει ρυθμισει βαλβιδες.Πρωτα εκανε σαν ραπτομηχανη.
Αν αλλαξεις πιστονι παντως και θες να βαλεις κατι καλυτερο,βαλε η απο το ΧΤΖ η JE.Η JE ειναι η μαμα εταιρια της wiseco πλεον.
Αν θελεις στειλε μου με πμ τα στοιχεια του μαστορα στο Μενιδι γιατι μετακομιζω εκει κοντα.

animalcopy
29/06/2008, 15:38
χα χα χα:rotflmao: 500 ευρω εεε.......:eyepop:
τι θα αλαξεις ρε μαστορα? Αυτα κανουν και τους εχει σιχαθει η ψυχη μου.
Αλλαξα (μονος μου βεβαια) πιστονι, καδενα, τσιμουχακια, φλατζες set (και απο τα καπακια), εισαγωγες, ντιζες κ.τ.λ. και ολα γνησια και δε μου κοστισε τοσο.
ενα γνησιο κανει περιπου 100 ευρω και το wiseco κανει περιπου 170. τα 500 απο που βγαινουν τι ειναι στραγαλια, δε νομιζω:nono:

apav
29/06/2008, 20:15
Εργατικά;

id12586
29/06/2008, 20:28
500-170=330
Ας πούμε για 3 ώρες.


Και τα μισά να έπαιρνα, άλλαζα επάγγελμα. :rotflmao:

apav
29/06/2008, 22:17
Νομίζεις ότι είναι πολύ μακριά από τις υπόλοιπες κοστολογήσεις των ελληνικών καταστημάτων;

animalcopy
29/06/2008, 23:31
Νομίζεις ότι είναι πολύ μακριά από τις υπόλοιπες κοστολογήσεις των ελληνικών καταστημάτων;

οχι αλλα τι να λεει αυτο? επιδη κανουν ολοι την ιδια μαλακια εμεις πρεπει να την αποδεχομαστε
να τη θεωρουμε normal και να καθομαστε να την τρωμε?

apav
30/06/2008, 09:43
Δεν είναι καθόλου μαλακία. Είναι η ελληνική λεβεντιά που πληρώνει τον καφέ 5 ευρόπουλα και πουλάει και μούρη στα κοριτσόπουλα. Το κάνει γαργάρα και το υπερηφανεύεται, αλλά με τίποτα δεν θέλει να πληρώσει για τις γνώσεις του άλλου για να του φτιάξει τον ματρακά που κόλλησε.

Γιατί ο καφές που στοιχίζει 1 γιουροσέντζι η ζάχαρη, άλλο ένα ο καφές, και ένα τρίτο το γάλα-σκόνη, φτάνει να πωλείται ως προίον επίδειξης :a31: στην προνομιακή γκλαμουράτη τιμή των 5 ευραίων; Γιατί να μην πληρώσουμε τον μάστορα που ίσως να έχει πάει σε κανά νυχτερινό, απασχολεί κανά μαστορόπουλο, πληρώνει λίγο ΦΠΑ και ότι άλλο φόρο στις τρύπιες τσέπες του ελληνικού κράτους, πληρώνει δημοτικά τέλη, ΔΕες, ΟΤες, Νερά, και περιμένει πότε θα κολλήσει καμιά αρχαιολογία ΧΤ να βγάλει τον μήνα; Ελεύθερη αγορά, αλλιώς αντιπροσωπεία ή κάδο ανακύκλωσης και αγοράζεις κανά στρώμα που πιάνει 276χλμ/ώρα.

ΥΓ Έχετε δει τι τιμές χρεώνουν, πέρα από τις καφετέριες που ο κόσμος παρακάλαει να μην κλείσουν γιατί δεν θα έχουν τι να κάνουν στον ελεύθερο χρόνο τους ως σκληρά εργαζόμενοι δημόσιοι υπάλληλοι και αφεντικόπουλα που δεν θέλουν να πληρώνουν ούτε τον βασικό μισθό, υδραυλικοί-ελαιχρωματιστές-επισκεύες ψυγείων-πλυντηρίων;

XJR_Billy
30/06/2008, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Δεν είναι καθόλου μαλακία. Είναι η ελληνική λεβεντιά που πληρώνει τον καφέ 5 ευρόπουλα και πουλάει και μούρη στα κοριτσόπουλα. Το κάνει γαργάρα και το υπερηφανεύεται, αλλά με τίποτα δεν θέλει να πληρώσει για τις γνώσεις του άλλου για να του φτιάξει τον ματρακά που κόλλησε.

Γιατί ο καφές που στοιχίζει 1 γιουροσέντζι η ζάχαρη, άλλο ένα ο καφές, και ένα τρίτο το γάλα-σκόνη, φτάνει να πωλείται ως προίον επίδειξης :a31: στην προνομιακή γκλαμουράτη τιμή των 5 ευραίων; Γιατί να μην πληρώσουμε τον μάστορα που ίσως να έχει πάει σε κανά νυχτερινό, απασχολεί κανά μαστορόπουλο, πληρώνει λίγο ΦΠΑ και ότι άλλο φόρο στις τρύπιες τσέπες του ελληνικού κράτους, πληρώνει δημοτικά τέλη, ΔΕες, ΟΤες, Νερά, και περιμένει πότε θα κολλήσει καμιά αρχαιολογία ΧΤ να βγάλει τον μήνα; Ελεύθερη αγορά, αλλιώς αντιπροσωπεία ή κάδο ανακύκλωσης και αγοράζεις κανά στρώμα που πιάνει 276χλμ/ώρα.

ΥΓ Έχετε δει τι τιμές χρεώνουν, πέρα από τις καφετέριες που ο κόσμος παρακάλαει να μην κλείσουν γιατί δεν θα έχουν τι να κάνουν στον ελεύθερο χρόνο τους ως σκληρά εργαζόμενοι δημόσιοι υπάλληλοι και αφεντικόπουλα που δεν θέλουν να πληρώνουν ούτε τον βασικό μισθό, υδραυλικοί-ελαιχρωματιστές-επισκεύες ψυγείων-πλυντηρίων;

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ!!!

+Ε01

Μπορεί να πληρώνουμε κάτι παραπάνω στον μάστορα (όχι πάντα), αλλά ξεχνάμε ότι είναι αυτός που συντηρεί και επισκευάζει τις αγάπες μας, μετά το σκίσιμο που τους ρίχνουμε, που τόσο μιλάμε και περηφανευόμαστε γι' αυτές, που μας προσφέρουν την αίσθηση που ζητάμε από μιά μηχανή...

O Apav τα' πε όλα. Αν πληρώνουμε 5 ευρεόπουλα για ένα καφέ τότε, (αναλογικά), θα'πρεπε να σκάμε 100 στον μάστορα για αλλαγή λαδιών...:mad:

Ότι υπάρχουν καραγκιόζηδες που εκμεταλεύονται τον κόσμο, είναι αποδεκτό. Αλλά πέστε μου ένα επάγγελμα που όλοι είναι σοβαροί επαγελματίες με αίσθηση της υπευθυνότητας και σεβασμό στον πελάτη...

peskandritsos
30/06/2008, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
. Αλλά πέστε μου ένα επάγγελμα που όλοι είναι σοβαροί επαγελματίες με αίσθηση της υπευθυνότητας και σεβασμό στον πελάτη... Αντιπροσωπος ιαπωνικων μοτοσυκλετων και δικηγορος:smokin:

squirrel
30/06/2008, 10:08
είχα πρόσφατα ενα ΧΤ το οποίο έκανε ενα θόρυβο σαν λίγο απο μπιέλα.
το πήγα λοιπόν σε <<γνωστό>> μηχανικό ο οποίος μάλιστα ήταν κ μηχανικός της yamaha.
μου είπε πως είναι μπιέλα κ θα με βγάλει κανένα 6μηνό ακόμη οπότε κ αποφάσισα να το φτιάξω.
λοιπόν,ξεκινήσαμε απο φλάτζες,μπιέλα,τον τόρνο,μου είπε οτι αφού το ανοίγουμε πρέπει να αλλάξουμε κ δίσκους,τελικά ήθελε κ καδένα,γλύστρα κτλ...
κουστουμάκι των 900ευρώ....

ήμουν εκεί την πρώτη φορά που πήρε μπροστά για να ακούσω με έκπληξη να ακούγεται ακριβώς όπως πρίν!!!!!!!!!!!!!!!!!
μου είπε πως αυτός ο θόρυβος είναι απο τον κύλινδρο ο οποίος μετά απο κάποιο καιρό γίνεται οβάλ κ χτυπάει το πιστόνι,αλλά δεν κατάλαβα γιατί δεν το άλλαξε:mad:

δυστυχώς το μαγαζί το είχε ένας πολύ καλός μου φίλος ο οποίος μου ζητάει ακόμα συγνώμη κ δεν ήθελα να του πώ τίποτα χριστοπαναγίες.

τελικά πλήρωσα 900ευρώ για μια επισκευή που μάλλον δεν χρειαζόταν κ η λειτουργία του κινητήρα ήταν ακριβώς ίδια.
το πούλησα με χασούρα 1200ευρώ απο ότι το πήρα κ με καινούριο μοτέρ μόλις στρωμένο...:sad: :sad:

XJR_Billy
30/06/2008, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Αντιπροσωπος ιαπωνικων μοτοσυκλετων και δικηγορος:smokin:


:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl: :beer: :beer: :beer:

p@nos
30/06/2008, 19:53
Παιδια προφανως και τα συνεργεια θα κανουν οτι περναει απ'το χερι τους για να βγαλουν κατι παραπανω.Μαλιστα οσο περισσοτερο "κοροιδο" βλεπει ο μαστορας τον κατοχο της μηχανης, συμπτωματικα τοσες παραπανω ζημιες θα εχει ο κινητηρας(οι γνωσεις του κατοχου με τις ζημιες του κινητηρα ειναι ποσα αντιστροφως αναλογα-νομος του Πανου:lol: )

Παντως γενικα θεωρω απαραδεκτο να μη μπορει καποιος να κανει τη βασικηγ συντηρηση στη μοτοσυκλετα του οπως πχ μια αλλαγη λαδιων η τακακια κλπ...

apav
30/06/2008, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Παιδια προφανως και τα συνεργεια θα κανουν οτι περναει απ'το χερι τους για να βγαλουν κατι παραπανω.Μαλιστα οσο περισσοτερο "κοροιδο" βλεπει ο μαστορας τον κατοχο της μηχανης, συμπτωματικα τοσες παραπανω ζημιες θα εχει ο κινητηρας(οι γνωσεις του κατοχου με τις ζημιες του κινητηρα ειναι ποσα αντιστροφως αναλογα-νομος του Πανου:lol: )

+1000

Μα και αυτοί οι γιατροί-δικηγόροι-λοιποί επαγγελματίες, τα παραλένε! :bigcry:

Βρε γκαζοφώνιξ, τα θες και τα λες, ή σου ξεφεύγουν; Φαντάζεσαι κάποτε να πάρεις πτυχίο και να πας να βγάλεις καμιά δουλειά και να ακούς το κοντό και το μακρύ του κάθε πολυξερίδη;


Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Παντως γενικα θεωρω απαραδεκτο να μη μπορει καποιος να κανει τη βασικηγ συντηρηση στη μοτοσυκλετα του οπως πχ μια αλλαγη λαδιων η τακακια κλπ...

Και εγώ αυτό λέω, να βγάλει τον ΧΤούρα στην άκρη και να αλλάξει κυλινδροπίστονο! :rotflmao:

p@nos
30/06/2008, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
+1000

Μα και αυτοί οι γιατροί-δικηγόροι-λοιποί επαγγελματίες, τα παραλένε! :bigcry:

Βρε γκαζοφώνιξ, τα θες και τα λες, ή σου ξεφεύγουν; Φαντάζεσαι κάποτε να πάρεις πτυχίο και να πας να βγάλεις καμιά δουλειά και να ακούς το κοντό και το μακρύ του κάθε πολυξερίδη;



Και εγώ αυτό λέω, να βγάλει τον ΧΤούρα στην άκρη και να αλλάξει κυλινδροπίστονο! :rotflmao:

:confused:

Ρε απαβ συγνωμη κιολας αλλα πιστευεις οτι στα συνεργεια οι μαστορες κανουν οτι χρειαζεται και οχι οτι τους συμφερει περισσοτερο?Αν το πιστευεις αυτο να ξερεις οτι θα σε γδαρουν αμα πας στο συνεργειο.

Δεν ειπα κιολας να λυνουν ολοι κινητηρες μονοι τους αλλα τουλαχιστον τα λαδια ειναι κατι που ο καθενας μπορει να αλλαξει.

:wave2:

apav
30/06/2008, 20:50
ΟΧΙ! Δεν θα κάνουν ότι χρειάζεται αλλά ότι τους συμφέρει. Ο συνεργειάς δεν το άνοιξε για να είναι μες στην μουτζούρα, αλλά για να βγάζει κομπόδεμα. Το κακό που είναι;

Εγώ λέω το άλλο, ακόμη και εάν ζητήσει 1.000 και 10.000 ευρώπουλα για να φτιαξει το ΧΤ, εγώ γιατί να του τα δώσω; Ας τον να γαβγίζει, θα πάω με τα πόδια αφού δεν ξέρω να το φτιάξω μόνος μου. Εάν τα 500 εξακολουθούν να μοιάζουν λίγα, θα πάω και δίπλα να ρωτήσω, και παραδίπλα, και πιο πέρα. Εάν δεν βγάλω άκρη, και πρέπει να δώσω τόσα χρήματα, θα το σκεφτώ και θα πράξω ανάλογα.

p@nos
30/06/2008, 20:54
Καπως ετσι ειναι.

Ο συνεργειας θα προσπαθησει να ξεζουμησει τον πελατη του.

Εδω το παλικαρι πιο πανω ενα ρεκτιφιε ηθελε και του αλλαξε ολοκληρο το μοτερ ο αλλος:lol:


Δυστυχως η αγνοια πληρωνεται στις μερες μας.Ειτε συνεργειο εχει ο αλλος,ειτε μπετατζης ειναι ειτε γιατρος θα προσπαθησει να σε ξεζουμησει...