PDA

View Full Version : ...ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΠΑΠΙ.Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ!



kostask2008
19/06/2008, 14:27
Αγαπητοί φίλοι, καλημέρα. Αφού ευχαριστήσω όσους διάβασαν το άρθρο – ερώτημά μου για ταξίδι με παπί που σκεφτόμουν να κάνω, και περισσότερο όσους μου απάντησαν με τις σκέψεις τους, ήρθε η ώρα για τα …αποτελέσματα!
Υπενθυμίζω ότι ο προβληματισμός μου ήταν η κάλυψη απόστασης 80χλμ με το ενός έτους παπί μου SUZUKI ADDRESS 125i. Η διαδρομή Λουτράκι – Πειραιάς – νησάκι για 3ήμερο και πίσω. Το ταξίδι για Πειραιά , με 1 άτομο και βαλιτσα, στο νησί 2 άτομα.
Λοιπόν όλα πήγαν τέλεια! Το παπί απλά δεν είχε κανένα πρόβλημα, ούτε καν κάποιο δισταγμό σε κάτι, πήγε και ήρθε άψογα στο λιμάνι και χωρίς να με κουράσει. Σωστή επιλογή ήταν να δέσω την βαλίτσα ακριβώς πίσω μου στην σέλα, πράγμα που μου επέτρεψε να την χρησιμοποιώ για στήριξη μέσης σε όλο το ταξίδι. Επέλεξα να πάω από νέα εθνική καθώς ήταν χαράματα και η κίνηση θα ήταν ελάχιστη. Έκανα 1ώρα και 40 λεπτά με δύο 5λεπτες στάσεις και ταχύτητα γύρω στα 70. Άλλα 80 χλμ έγιναν στο νησί. Τέλος στην επιστροφή από πειραιά επέλεξα την χαλαρωτική διαδρομή της παλαιάς εθνικής καθώς ήταν και απόγευμα.
High lights:
- 2€ βενζίνη Πειραιάς – Λουτράκι, τι σας λέει?
- Mε το παπί στο νησί απλά νιώθεις άρχοντας…
- Κατανάλωση λαδιού δεν διέκρινα
- Το μπροστινό δισκόφρενο δεν έχασε σε αποτελεσματικότητα ούτε μετά από έντονη χρήση σε μεγάλη κατάβαση στο νησί
- Στην εθνική χρειάζονται ωτοασπίδες
- Σκέφτομαι να το ξανακάνω!!!!!!!!

Καλές διαδρομές και καλό καλοκαίρι σε όλους….

devil's animal
19/06/2008, 14:36
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

στην λωριδα εκτακτης αναγκης της εθνικης δεν εχεις κανενα προβλημα,εκτος και αν καποιος ειναι τοσο στοκος ωστε να κινειτε για πολυ ωρα εκει!
:wave2:

XJR_Billy
19/06/2008, 14:39
Ωραίος ο Κώστας!!!

Εγώ είχα κάνει ταξιδάκι δικάβαλος ΟΑΚΑ-Ωροπό με μια 110cc πάπια. Δεν πήγα από Εθνική αλλά περιφερειακά από την ορεινή διαδρομή και βγήκα Κάλαμο.

Καλά ήτανε αλλά ψιλοκουράστηκαν οι κvλοι μας!!!:lol:

Απόλυτα εφικτό όμως...

:wave2:

xampos
19/06/2008, 14:42
ωραιος :beer: αλλα ταξιδι δεν εκανες :D

apav
19/06/2008, 15:37
:beer:

castoras
19/06/2008, 15:40
Δηλαδή εγώ που πήγα και γύρισα Αθήνα-Αλεποχώρι με το κρυπτον με 80 χλμ/ωρα του ήπια το αίμα???:cry: :cry: :cry: Το βαρέθηκαααααα............
:bawl:
:bawl:
:bawl:

ammon_ra
19/06/2008, 17:06
εγω το 94 εκανα την πρωτη μου αποπειρα για ταξιδι με παπι.
T-50 τετραταχητο μετατροπη τοτε 80αρι
Η διαδρομη
Διδυμοτειχο - Καβαλα - Διδυμοτειχο (240χλμ να πας και αλλα τοσα να γυρισεις)
συνθηκες (ιουλιος, 5 παπια αυθημερον το πηγενε ελα)
θα μου μεινει αξεχαστο το πρωτο μου ταξιδι.
το μοναδικο μειον ειναι οτι απο κομοτινη προς Διδυμοτειχο γυρνουσα με κομενη την ντιζα του γαζιου:sad: :sad: αλιως σε τιποτα αλλο δεν με ειχε κουρασει.
Τωρα που μεγαλωσα και ειμαι "ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΣ" πλεον :D :D
με ss 1000αρι κανω ταξιδακια στην Ευρωπη (για οσους λενε οτι τα ss δεν μπορουν να κανουν ταξιδια)
ολα μια ιδεα ειναι και οποως το πας το καθε οχημα παει.
οσο για το ποσο βολικο ηταν το παπι στο νησι συμφωνω οτι ηταν οτι ποιο ξεκουραστο θα μπορουσες να εχεις για εξορμησεις

taxydromos
19/06/2008, 17:14
:beer: κωστα!:beer:

μου θυμισες παλια παποβια βολτα πειραιας-ν.κιος(ναυπλιο)..

αντε και να δουμε θρεντ στα ταξιδιωτικα οπως του ιππεα..

:cool: :cool:

THEOD
19/06/2008, 17:35
Τώρα για να λέμε και του στραβού το δίκιο...80 χιλιόμετρα ακόμα για το παπί εεεε...δεν θεωρούνται ακριβώς "ταξίδι".... :a01:

xampos
19/06/2008, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Τώρα για να λέμε και του στραβού το δίκιο...80 χιλιόμετρα ακόμα για το παπί εεεε...δεν θεωρούνται ακριβώς "ταξίδι".... :a01:

καθε μερα ταξιδη κανω αμα ειναι :lol: :lol: :lol:

hercul
19/06/2008, 17:56
Εγώ πέρυσι το καλοκαίρι είχα κάνει με το astrea supra μου Θεσσαλονίκη-Καβάλα και πίσω χωρίς κανένα πρόβλημα! Σε ένα διήμερο 400 χλμ! Σόλη τη διαδρομή το παπί πήγαινε τέρμα με κάτι λιγότερο απο 100 χλμ (κοντέρ 110+) αλλά δεν έκαψε ούτε σταγόνα λάδι! :D :D

Ιδίως για νησάκι(εκτός από Κρήτη) και καλοκαίρι το παπί είναι ότι πρέπει! Ούτε να σε βγάζει πολύ ζέστη(μιας και οι ταχύτητες είναι μικρές) και μικρή κατανάλωση!! :beer: :beer:

Στα επόμενα Κώστα!! :beer: :beer:

taxydromos
19/06/2008, 17:57
το ταξιδι ειναι στο μυαλο του καθενος μας...

Akatanomastos
19/06/2008, 18:10
δεν ειστε καλα μου φαινετε..:rolleyes:

το νησι θελει εντουρακι για να το δεις ΟΛΟ

vestromas
19/06/2008, 18:32
Παντως ρε μαγκες εχει φλορεψει πολυ το πραμα. Εμεις με τα honda c50 τα τριταχυτα, πηγαιναμε Ωροπους και Χαλκιδες για πλακα πιτσιρικαδες.
Και παλιοτερα με φλορετες και ζακς ταξιδευαν οικογενειακος Αθηνα Θεσσαλονικη με ανυπαρκτο οδικο δικτυο. Ενας θειος μου με vespa, το 1960 πηγε με την θεια μου στο Βερολινο με μπαγκαζια. Για την εποχη εκεινη ηταν εντελως φυσιολογικο.
Σημερα με τοση τεχνολογια, ενα παπι 125, ειναι καλυτερο και γρηγοροτερο απο πολλες μηχανες ανω των 250 κυβικων της δεκαετιας του 70, 80. Οποτε τη κατορθωμα ειναι να κανεις ταξιδι με παπι μετα το 2000;:beer: :wave2:

arxaios
19/06/2008, 18:41
Με C50 έχω γυρίσει όλη σχεδόν την Κρήτη ................. αυτό είχα, αυτό θα με πήγαινε !!!
Αλλά και Σαντορίνη, Κάρπαθο με Townmate .........:wave2:

arxaios
19/06/2008, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
δεν ειστε καλα μου φαινετε..:rolleyes:

το νησι θελει εντουρακι για να το δεις ΟΛΟ
To C50 και εντουράκι και SS ήτανε στα χέρια μας ............. o θεός το ανάπαυσε πρόσφατα, το λυπήθηκε 26 χρονών μηχανάκι ............... αλλά ενός φίλου πάει ακόμα και το χρησιμοποιεί καθημερινά !!!

Gares'
19/06/2008, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Με C50 έχω γυρίσει όλη σχεδόν την Κρήτη ................. αυτό είχα, αυτό θα με πήγαινε !!!
Αλλά και Σαντορίνη, Κάρπαθο με Townmate .........:wave2:

Ο αρχαίος μετα την τελευταία βόλτα μας είδε με άλλο "μάτι" τις πάπιες!!!Ειδικά μια εν ονόματι Heineken... :lol: :lol: :lol:

:a22: :a22: :a22: :a22:


:beer:

TOLISTOLAROS
19/06/2008, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Παντως ρε μαγκες εχει φλορεψει πολυ το πραμα. Εμεις με τα honda c50 τα τριταχυτα, πηγαιναμε Ωροπους και Χαλκιδες για πλακα πιτσιρικαδες.
Και παλιοτερα με φλορετες και ζακς ταξιδευαν οικογενειακος Αθηνα Θεσσαλονικη με ανυπαρκτο οδικο δικτυο. Ενας θειος μου με vespa, το 1960 πηγε με την θεια μου στο Βερολινο με μπαγκαζια. Για την εποχη εκεινη ηταν εντελως φυσιολογικο.
Σημερα με τοση τεχνολογια, ενα παπι 125, ειναι καλυτερο και γρηγοροτερο απο πολλες μηχανες ανω των 250 κυβικων της δεκαετιας του 70, 80. Οποτε τη κατορθωμα ειναι να κανεις ταξιδι με παπι μετα το 2000;:beer: :wave2:
Με παπί supra φίλος και συμφοιτητης πριν 4 χρόνια έκανε ταξίδι Αθήνα Πάτρα...Δεν το ξανακάνει που να τον πληρώσεις...συνεχώς τον προσπερνούσαν αμάξια με 140+ και πήγαινε απ'τον αέρα σε μπεκρής.
Παλιά δεν υπήρχαν ούτε τόσα πολλά ούτε τόσο γρήγορα αμάξια,πλέον ρισκάρεις χωρίς λόγο.Το δίκυκλο πρέπει να'ναι γρηγορότερο απ'τ αμάξια γιατί πια όλοι τρέχουν,είτε ξέρουν είτε όχι

vestromas
19/06/2008, 20:55
Απο αυτη την αποψη, παω πασο.:beer: :wave2:

Tropeas
20/06/2008, 16:03
Μπράβο αγορίνα!
κοίτα που θα φτιάξουμε και address club να πάμε τουλάχιστον οι 2 μας στον Πόρο την επόμενη και να ακούμε μετά τα μπινελικια του kro;ykh....
:rotflmao: :lol: :beer:
το για Πόρο αν έρθεις και εσύ παρέα το κάνουμε χαλαρά μετά τις 2 Ιουλίου... :winka: :wave2:

Λεωνίδας
20/06/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
για Πόρο αν έρθεις και εσύ παρέα το κάνουμε χαλαρά μετά τις 2 Ιουλίου... :winka: :wave2: πριν τις 2 Ιουλίου θα το κάνετε πολεμικά :confused: :look:

Tropeas
20/06/2008, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
πριν τις 2 Ιουλίου θα το κάνετε πολεμικά :confused: :look: δεν μπορώ ατριχή μου αγορίνα πριν , εκτός απο ιστιοπλοϊκά....:winka: :beer: :wave2:

Λεωνίδας
20/06/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
δεν μπορώ ατριχή μου αγορίνα πριν , εκτός απο ιστιοπλοϊκά....:winka: :beer: :wave2: βάζω τις σακούλες για τον εμετό βάζεις το σκάφος :confused: :evil: :lol:

Tropeas
21/06/2008, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
βάζω τις σακούλες για τον εμετό βάζεις το σκάφος :confused: :evil: :lol: είσαι και νησιώτης πανάθεμά σε....
μετά τις 2 έλα... αλλά δεν έχει μετά : "εμένα δεν μουαρέσει πάμε πίσω" ;-ρ

Xrider
21/06/2008, 11:14
Φιλος μου πριν καμια 10ετια με το MAX 100 ξεκινησε με την γκομενα του και ολες τις αποσκευες πανω στο παπι για τον γυρω της Πελλοπονησου απο την Αθηνα...το παπι τον εγκατελειψε καπου στην Καλαματα.
Με 3 χιλιαδες δραχμες το φορτωσε στο τρενο και γυρησε Αθηνα.
Αυτο ειναι ταξιδι.
Αλλες φορες παντως εκανε μονο το Αθηνα-Καλαματα-Αθηνα με το ΜΑΧ χωρις κανενα προβλημα.
Αν και 46 χρονων σημερα συνεχιζει να ειναι το ιδιο ανωμαλος και να κινειται αποκλειστικα με μηχανη και μονο...Το ΜΑΧ μετα απο δυο χρονια ελιωσε.

KLE
21/06/2008, 11:41
Τι μου θυμησατε τωρα....

Ανοιξιατικα το 98 (δεν ημουν και πιτσιρικας...) επρεπε να παω το 15ετιας(++) Τ50 απο Αριδαια στο Πευκοχωρι. 240Km
Η μεταφορα αφορουσε να παει το παπι εκει και οχι εγω.
Αλλα επειδη δεν υπηρχε ευκαιρο καποιο φορτηγακι, αναγκαστικά επρεπε να παει οδικως..

Το παπι αθλιο-εκαιγε περισσοτερο λαδι απο οτι βενζινη.

Φορτωμενο με δυο ντιγκα αθλητικους σακους-μεγεθους οσο δυο μοναδες PC Ο ΚΑΘΕΝΑΣ...
Βαλμενους δεξια-αριστερα σαν σαμαρια, δεμενα κατω απο τη σελα...

Και την εξωφρενικη τελικη των (βαρια-βαρια) 60Km/h.

Κάλους εβγαλε ο κwλος μου..... τουλαχιστον 5 ωρες πανω του..

Μονο μελανο σημειο, οταν εχασα (ξ-εχασα) τη στροφη για περιφεριακο στη Θεσ/νικη , τσαταλωσα το πισω φρενο, ειχε και βροχη και γλιτσα και βρεθηκα να κοβω τη διασταυρωση με τις μπαντες και αναποδα τιμονια περα-δοθε....η μονη σκεψη που με τρομοκρατισε..."ετσι και πεσω και ανοιξουν οι σακοι, θα μαζευω σωβρακα και σορτσακια για κανα δυωρο τουλαχιστον"...

Τελικα φτασαμε...δεν ειχε σταγονα λαδια μεσα...συμπληρωσα...εβγαλε ολο το καλοκαιρι εξυπηρετοντας το μαγαζι για ψωνια και τελικα παρεδωσε το πνευμα τον οκτωβριο της ιδιας χρονιας...
Τι του εμελε να παθει στα γεραματα του....


Με τα μοντερνα παπια ξεκιναω οχι μονο για 240km αλλα και για το γυρω του κοσμου.
Τα 80 και 100 χιλιομετρα νομιζω ειναι ψωμοτυρι πλεον για παπια 2-3 χρονων και 100+ κυβικων...

Road67
21/06/2008, 12:25
Βλεπω τωρα μηχανες σαν το 1400 της kawasaki, τη varadero κλπ και σκεφτομαι [οι μεγαλυτεροι απο 'σας θα θυμαστε] οτι καποτε ο κοσμος εκανε ταξιδια με μηχανακια σαν το KLR, AX-1 κλπ.
Ο αρχικος λογος για το να κανεις ταξιδι με μεγαλη μηχανη ηταν πρωτα απ' ολα η ασφαλεια που σου παρεχει συγκριτικα με το μικροτερο [και οχι συγκριτικα με ενα αυτοκινητο οπως καποιοι ηλ..θι... πιστευουν], επειτα η οικονομια στο καυσιμο και τελικα το ταξιδι καταντησε να ειναι ενας συνεχης αγωνας δρομου.

Φιλε μου, καλα ταξιδια να εχουμε. Να προσεχεις και συντομα δυομισαρης ;)