PDA

View Full Version : ΧΤ660r ΑΞΙΖΕΙ???



SePuLcHaOs
19/06/2008, 16:03
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ XT660R ΠΟΥ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΠΑΡΩ.ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ?ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΕΣ Η ΑΠΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΕΣ?ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΣΤΟΙΧΙΖΟΥΝ?

XJR_Billy
19/06/2008, 16:52
ΚΑΙ ΜΑΜΩ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ!!!

Αν την γουστάρεις πάρτη και μην ακους τις κακές γλώσσες...

Προτίμησε ιδιώτες για την αγορά... πολύ πιο τίμιοι απ'τους εμπόρους...

Η τιμή τους παίζει ανάλογα τη χρονολογία, τα χιλιόμετρα, την κατάσταση, τα εξτρα κ.λ.π. όπως σε όλες τις μηχανές.

Για γράψε τα κατά που έχεις ακούσει να τα συζητήσουμε...

(Γιατί κάτι μου λέει ότι τα άκουσες από πρώην κατόχους ΧΤ660?):rolleyes:

XJR_Billy
19/06/2008, 18:15
Λεπτή, χωράει όπου και ένα παπί, κινητήρας σκυλί μαύρο, κραδασμούς για μονοκύλινδρο δεν έχει, κατανάλωση γύρω στα 5 λίτρα στα 100 χλμ, γύρω στα 300χλμ αυτονομία (ταξίδι) , άνετη θέση οδήγησης, ο πίσω άρχοντας, ροπάτη, 180+ τελική, χώμα πάει, λακούβες δεν καταλαβαίνει, φορτώνεται σαν μουλάρι και πας δικάβαλος με 130-140 (μέχρι τόσο πάω εγώ), ανθεκτική σε πεσίματα, φτηνή συντήρηση, ανταλλακτικά φτηνά, η καλύτερη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, μεταπώληση, aftermarket και αξεσουαρ ότι γουστάρεις,

Δεν έχει τέλειο ψεκασμό, έχει σκληρή σέλα και μέτριο (όχι κακό) μπροστινό φρένο.

Τώρα που το σκέφτομαι,

Μ@^@ΚΕ!@ ΕΙΝΑΙ!!!

ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ!!!

:beer:

peskandritsos
20/06/2008, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Λεπτή, χωράει όπου και ένα παπί, κινητήρας σκυλί μαύρο, κραδασμούς για μονοκύλινδρο δεν έχει, κατανάλωση γύρω στα 5 λίτρα στα 100 χλμ, γύρω στα 300χλμ αυτονομία (ταξίδι) , άνετη θέση οδήγησης, ο πίσω άρχοντας, ροπάτη, 180+ τελική, χώμα πάει, λακούβες δεν καταλαβαίνει, φορτώνεται σαν μουλάρι και πας δικάβαλος με 130-140 (μέχρι τόσο πάω εγώ), ανθεκτική σε πεσίματα, φτηνή συντήρηση, ανταλλακτικά φτηνά, η καλύτερη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, μεταπώληση, aftermarket και αξεσουαρ ότι γουστάρεις,

Δεν έχει τέλειο ψεκασμό, έχει σκληρή σέλα και μέτριο (όχι κακό) μπροστινό φρένο.

Τώρα που το σκέφτομαι,

Μ@^@ΚΕ!@ ΕΙΝΑΙ!!!

ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ!!!

:beer: Γιατι ρε παλιοπαιδο πας να παρασυρεις τον κοσμο να κανει την βλακεια που εκανες εσυ και μετα να το μετανιωνει???:cool:

peskandritsos
20/06/2008, 09:40
Καλη τιμη φιλε ειναι γυρω στα 3800, νορμαλ τιμη ειναι γυρω στα 4000 - 4500 αναλογως τα χλμ την χρονολογια και την κατασταση ακριβη θα θεωρουσα οτι πιο πανω απο αυτα.:smokin:Αναφερομαι για το XTR.

XJR_Billy
20/06/2008, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Γιατι ρε παλιοπαιδο πας να παρασυρεις τον κοσμο να κανει την βλακεια που εκανες εσυ και μετα να το μετανιωνει???:cool:

Προδότη, Ισκαριώτη!!:wave2:

+2 μέρες καθυστέρηση στην παραλαβή της Τενερέ από μένα!!!:evil:

Παίρνω τώρα τηλ. Yamaha να τους ενημερώσω...:D :smokin:

:beer: :beer:

peskandritsos
20/06/2008, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Προδότη, Ισκαριώτη!!:wave2:

+2 μέρες καθυστέρηση στην παραλαβή της Τενερέ από μένα!!!:evil:

Παίρνω τώρα τηλ. Yamaha να τους ενημερώσω...:D :smokin:

:beer: :beer: ΠΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦ σιγα τωρα μας τρομαξες...:lol:

Εδω περιμενουμε 2 μηνες οι 2 μερες θα μας πειραξουν?:a028:

Μας πειραζουν μας πειραζουν...:a023: :a023: :a023:

αιγαιοπλόος
20/06/2008, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από SePuLcHaOs
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ XT660R ΠΟΥ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΠΑΡΩ.ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ?ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΕΣ Η ΑΠΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΕΣ?ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΣΤΟΙΧΙΖΟΥΝ?

Το ΧΤ 660R είχε μόνο ένα ουσιαστικό ελάττωμα, που αφορούσε τη μη σωστή λειτουργία του ψεκασμού στις χαμηλές στροφές. Το ελάττωμα αυτό αφορούσε τα πρώτα κυρίως μοντέλα και μπορούσε να επιλυθεί με την αλλαγή του αισθητήρα θέσης γκαζιου (το λεγόμενο TPS), το οποίο στο άλλαζε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Yamaha, χωρίς χρέωση, ακόμη κι αν ήσουν εκτός εγγύησης. Τσέκαρε τον κωδικό αριθμό που βρίσκεται πάνω στο TPS (στη δεξιά μεριά της μοτο, πάνω από το δοχειάκι του υγρού του πίσω φρένου). Αν ο κωδικός αρχίζει από "4", είναι το βελτιωμένο TPS. Αν αρχίζει από "3", είναι το παλιό.
Εφόσον αλλαχτεί το TPS και γίνει η τοποθέτηση του νέου ΣΩΣΤΑ (δηλ. με τη σωστή γωνία), ρυθμιστεί η παροχή καυσίμου σωστά (πλούσιο - φτωχό μίγμα), και ρυθμιστεί το ρελαντί στις 1.500 σ.α.λ., ο ψεκασμός λειτουργεί χωρίς πρόβλημα (δηλ. χωρίς σβησίματα, κομπιάσματα και μπερδέματα). Η ρύθμιση, που γίνεται με τα πλήκτρα select και reset του πίνακα οργάνων, πρέπει να γίνει από μηχανικό που έχει εκπαιδευτεί πάνω στο συγκεκριμένο μηχανάκι και γνωρίζει πώς γίνεται η σωστή ρύθμιση. Εγώ που είχα το ΧΤ-R για 3 χρόνια και έκανα μαζί του και μια μεγάλη εκδρομή στην Κωνσταντινούπολη και τη Μαύρη Θάλασσα πέρσι το καλοκαίρι μπορώ να σου πώ ότι είναι ένα πολύ ευχάριστο μηχανάκι και πολύ ικανό για ταξίδια (εφόσον του βάλεις μια ψηλότερη ζελατίνα). Επίσης είναι εξαιρετικά ευέλικτο και εύχρηστο στην πολή και τα πάει θαυμάσια στο χώμα αλλά και στις λακούβες και τα μπαλώματα των ελληνικών δρόμων. Τίμιο, εύκολο και αξιόπιστο θα το χαρακτήριζα.
Τέλος για να είμαι εντελως αντικειμενικός, στα μειονεκτήματά του θα καταλόγιζα και τη χαμηλή ποιότητα των πλαστικών και της βαφής αλλά αυτό είναι πταίσμα μπροστά στις αρετές του. Εγώ τα είχα περάσει ένα βερνίκι και ήταν μια χαρά και έλαμπαν (κόστος 50 ευρώ, σε φαναρτζίδικο). Επίσης, το στάντ λυγίζει αν στηρίζεσαι πάνω του αλλά κι αυτό διορθώνεται αν το ενισχύσεις ηλεκτροκολλώντας μια σιδερένια βεργούλα κάτω από το "νύχι" του στάντ (σε σιδερά μπορεί να γίνει εύκολα η δουλειά και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο).
Τα φρένα του δε με προβλημάτισαν. Είχαν καλή αίσθηση και ήταν προοδευτικά. Δεν είναι καλό σε on-off μηχανάκι να είναι πολύ δυνατά τα φρένα.
Γύρω στα 4.000 ευρώ είναι καλή τιμή.
Στη φωτό περνάμε με το ΧΤ660R τη γέφυρα του Βοσπόρου. Στο βάθος είναι η Ασία. Τέτοια ταξίδια τα κάνει για πλάκα το ΧΤ660R.


134032

Filosofos
20/06/2008, 16:11
Φιλαράκι δες αυτό: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=61562
Πιστεύω πως θα σε ενδιαφέρει :D :smokin: