PDA

View Full Version : Καθαρισμός καρμπυρατέρ σε "μπάνιο" χημικού καθαριστικού



sotirisp
20/06/2008, 12:16
Γεια σας παιδες,

έχει κάνει κανείς σας ποτέ καθάρισμα καρμπυρατερ βουτώντας τα μέσα σε "μπάνιο" καθαριστικού υγρού;

Η απορία μου είναι αν εκτός από την αφαίρεση των μεμβρανών και λύσιμο στα λεκανάκια των καρμπυρατερ-λύσιμο όλων των ζιγκλέρ, απαιτείται
επιπρόσθετο λύσιμο όλου του καρμπυρατέρ για να αφαιρεθούν τσιμούχες ή όποια ελαστικά εξαρτήματα του καρμπυρατερ.

Διαβάζω ότι τα χημικό καθαριστικό μπορεί να κάνει ζημιά σε ελαστικά εξαρτήματα του καρμπυρατερ. Αληθεύει;

sapila racing
20/06/2008, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotirisp
Γεια σας παιδες,

έχει κάνει κανείς σας ποτέ καθάρισμα καρμπυρατερ βουτώντας τα μέσα σε "μπάνιο" καθαριστικού υγρού;

Η απορία μου είναι αν εκτός από την αφαίρεση των μεμβρανών και λύσιμο στα λεκανάκια των καρμπυρατερ-λύσιμο όλων των ζιγκλέρ, απαιτείται
επιπρόσθετο λύσιμο όλου του καρμπυρατέρ για να αφαιρεθούν τσιμούχες ή όποια ελαστικά εξαρτήματα του καρμπυρατερ.

Διαβάζω ότι τα χημικό καθαριστικό μπορεί να κάνει ζημιά σε ελαστικά εξαρτήματα του καρμπυρατερ. Αληθεύει;

Nαι αληθέυει. Θα καταστραφού όλα τα o rings κλπ.

Λύστο και βγάλτα όλα. Μετα αστ μέσα κανα δυο μέρες και θα γίνει τζάμι.

Υπάρχει πλέον και σύστημα καθαρισμου με υπέρηχους, πολύ αποτελεσματικό και ακίνδυνο για ευαίθητα εξαρτήματα.

OldMan
20/06/2008, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Υπάρχει πλέον και σύστημα καθαρισμου με υπέρηχους, πολύ αποτελεσματικό και ακίνδυνο για ευαίθητα εξαρτήματα.
Να σε δω ρε Σαπίλα να καθαρίζεις AMAL με υπέρηχους και μετά μπορώ να συναντήσω τον Δημιουργό μου ...!!! :p

sapila racing
20/06/2008, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Να σε δω ρε Σαπίλα να καθαρίζεις AMAL με υπέρηχους και μετά μπορώ να συναντήσω τον Δημιουργό μου ...!!! :p

Kια γιατί να μπλέξω εγω με τα παλιοεγγλέζικα πράματα ??

Παντως εχω δει τα αποτελέσματα σε Bing που ηταν σε πολύ μαυρο χάλι και δεν καθαριζε με τίποτα οσο κι αν το αφηνες στο μπάνιο. Δεν εχω εγω τέτοια πράματα αλλά εχω πρόσβαση σε μηχανκούς που εχουν :wave2:

Ασε και δεν εχω και αγγλοσαξωνικα κλειδιά και πρεπει να φτιάξω την Perkins στο καίκι τωρα το καλοκαίρι....:dizzy:

OldMan
20/06/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ασε και δεν εχω και αγγλοσαξωνικα κλειδιά και πρεπει να φτιάξω την Perkins στο καίκι τωρα το καλοκαίρι....:dizzy:
Πάρε ένα σετ "μετρικών" και διάφορα κέρματα και θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου ...!!!! :wave2: :beer:


(που τις θυμάστε τις Perkins ...) :look:

dirtbird
20/06/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(που τις θυμάστε τις Perkins ...) :look:

μάλλον seagull εννοούσε....:D

sapila racing
20/06/2008, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
μάλλον seagull εννοούσε....:D

Εχεις πέσει πολύ εξω.... :smokin:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=57620&perpage=15&highlight=θρασσα&pagenumber=2

sapila racing
20/06/2008, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πάρε ένα σετ "μετρικών" και διάφορα κέρματα και θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου ...!!!! :wave2: :beer:


(που τις θυμάστε τις Perkins ...) :look:

Αυτό δεν το ειχα σκεφτεί!! Ευχαριστώ Αντώνη :wave2:

sotirisp
20/06/2008, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Nαι αληθέυει. Θα καταστραφού όλα τα o rings κλπ.

Λύστο και βγάλτα όλα. Μετα αστ μέσα κανα δυο μέρες και θα γίνει τζάμι.

Υπάρχει πλέον και σύστημα καθαρισμου με υπέρηχους, πολύ αποτελεσματικό και ακίνδυνο για ευαίθητα εξαρτήματα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις καταρχήν!

Λόγω του ότι πρόκειται για "τετράδα" και αν τα λύσω δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εύκολο να τα "ξαναδέσω" όπως ήταν,

οι υπέρηχοι είναι εξίσου αποτελεσματικοί με τα χημικά καθαριστικά;

Προφανώς υπάρχουν κάποια συνεργεία/καταστήματα που κάνουν τη δουλειά με τους υπερήχους;

sapila racing
20/06/2008, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotirisp
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις καταρχήν!

Λόγω του ότι πρόκειται για "τετράδα" και αν τα λύσω δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εύκολο να τα "ξαναδέσω" όπως ήταν,

οι υπέρηχοι είναι εξίσου αποτελεσματικοί με τα χημικά καθαριστικά;

Προφανώς υπάρχουν κάποια συνεργεία/καταστήματα που κάνουν τη δουλειά με τους υπερήχους;

Nαι για υπέρηχους πρέπει να πας σε συνεργείο. Ειναι λίγο ακριβό το μηχάνημα.
Και το υγρό για το μπάνιο ακριβό είναι αν το αγοράσεις για μια φορά. Και θέλεις και κομπρσέρ να φυσήξεις όλους τους αυλούς, ζιγκλέρ κλπ.

sotirisp
20/06/2008, 12:57
Παιδιά αν μπορεί κάποιος ας μου συστήσει ένα συνεργείο που έχει υπερήχους με ένα PM...


EDIT: Αθήνα είμαι...

sapila racing
20/06/2008, 13:11
εχεις πμ :wave2:

dirtbird
20/06/2008, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εχεις πέσει πολύ εξω.... :smokin:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=57620&perpage=15&highlight=θρασσα&pagenumber=2 όντως...:o