PDA

View Full Version : ΤΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ????



MHXANOFAGOS
20/06/2008, 18:08
χερετω την παρεα με την σειρα μου,,,διαβασα με προσοχη και καταλαβα τελικα οτι το<<<καλυτερο>>>εχει σχεση με διαφορετικα πραγματα για τον καθε ενα μας ξεχωτιστα,,,,λογο του οτι θελω την γνωμη σας οσο ποιο αντικειμενικα γινετε εχω οδηγησει τα παρακατω

1.V-STROM 650
2.KAWASAKI VERSUS
3.HONDA TRANSALP 700
4.και αυριο το GS 658(800cc)

σας διαβαζω με προσοχη γιατι εκτος του οτι μου αρεσει ο τροπος που περνατε ιδιεες,,,,
θα ηθελα την πειρα σας για την αγορα της επομενησ μηχανης μου συγκεκριμενα πραγματα

γεωγραφικη περιοχη κρητη
χωμα θα παω αλλα οχι για εντουροκαταστασεις,,απλα αν το βρω δεν θα κολλησω
προιγουμενες μηχανες αρκετες απο διαφορους χωρους(εχουμε κανει και εμεις μ@λ@κειες)
με ενδιαφερει πραγματικα η καθημερινη χρηση της δηλ.κατι μεταξυ παπι μηχανη και αυτο με τρομαζει λιγο γιατι εχω ακουσει οτι δεν ειναι χρηστηκο στην πολη(εμενα παντος δεν μου φανικε κατι δυσκολο οταν το οδηγησα)
και οοολλλλλααα τα αλα που διαβασα οπος κοστος γενικα(χρησης αποκτησης)

καθε αποψη δεκτη...ευχαριστω...
:wave2: :) :wave2: :beer:

MikeG
20/06/2008, 18:12
Αν μένεις Κρήτη τότε ή Versys ή BMW.
Τα άλλα 2 ξέχνα τα. Κρήτη είμαι & εγώ. Στη θέση σου & το Versys θα ξεχνούσα γιατί ρε μάστορα, είσαι Ελαφονήσι & θες να πας Παλιόχωρα. Θα κολλήσεις τώρα στα 12 χιλιόμετρα χωματόδρομο?
Μπάλλο ( Γραμβούσα) δε θα θες να πας?
Τράβα κάνε test ride το BMW & θα καταλάβεις.
:wave2:

Sapadak
20/06/2008, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αν μένεις Κρήτη τότε ή Versys ή BMW.
Τα άλλα 2 ξέχνα τα. Κρήτη είμαι & εγώ. Στη θέση σου & το Versys θα ξεχνούσα γιατί ρε μάστορα, είσαι Ελαφονήσι & θες να πας Παλιόχωρα. Θα κολλήσεις τώρα στα 12 χιλιόμετρα χωματόδρομο?
Μπάλλο ( Γραμβούσα) δε θα θες να πας?
Τράβα κάνε test ride το BMW & θα καταλάβεις.
:wave2:

Το καινουριο gs δε μου φερνει για περισσοτερο χωματινο απο τα αλλα

Εχει οντως προβαδισμα?

MikeG
20/06/2008, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Το καινουριο gs δε μου φερνει για περισσοτερο χωματινο απο τα αλλα

Εχει οντως προβαδισμα?

Μετά από 4ήμερο test ride μπορώ να σου πω πως πάει πιο άνετα σε σχέση με τα υπόλοιπα.
Χώρια την ελάχιστη κατανάλωση του (νομίζω δεν βρίσκεις άλλο μηχανάκι με 74 άλογα με τέτοια).
Οδήγησε το & κρίνε:winka:

Sapadak
20/06/2008, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μετά από 4ήμερο test ride μπορώ να σου πω πως πάει πιο άνετα σε σχέση με τα υπόλοιπα.
Χώρια την ελάχιστη κατανάλωση του (νομίζω δεν βρίσκεις άλλο μηχανάκι με 74 άλογα με τέτοια).
Οδήγησε το & κρίνε:winka:

Spot on :beer:

Οταν μεγαλωσω και κινηθω προς ον-οφφ θα το εχω στο μυαλο :lol: :lol:

Road67
20/06/2008, 19:22
Κι εγω απο Κρητη ειμαι αν και δε μενω εκει :( με βαση τις εδαφολογικες συνθηκες, οδικο δικτυο αλλα και την καθημερινη χρηση εγω θα επαιρνα τη μπεμπα. Κατ' αρχην ειναι σαν τεραστιο παπι σε συμπεριφορα στην πολη, εχει καλη συμπεριφορα στους αερηδες [ενταξει δεν ειπαμε να πας και στο Ζακρο 5 το πρωι] και ειναι τιμιο μηχανακι απ' οσο πιστευω.
Εγω θα σου προτεινα και κατι ακομα κι αν θες καντο ενα tr. Το tenere :)

MHXANOFAGOS
21/06/2008, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Κι εγω απο Κρητη ειμαι αν και δε μενω εκει :( με βαση τις εδαφολογικες συνθηκες, οδικο δικτυο αλλα και την καθημερινη χρηση εγω θα επαιρνα τη μπεμπα. Κατ' αρχην ειναι σαν τεραστιο παπι σε συμπεριφορα στην πολη, εχει καλη συμπεριφορα στους αερηδες [ενταξει δεν ειπαμε να πας και στο Ζακρο 5 το πρωι] και ειναι τιμιο μηχανακι απ' οσο πιστευω.
Εγω θα σου προτεινα και κατι ακομα κι αν θες καντο ενα tr. Το tenere :)

Δηλ/η το v strom 650 το ξεχναμε???το βλεπω ποιο κοντα λογο του οτι σκευτομαι και το κοστος,,,μετα ακουσα οτι μπορει και να αλλαξει μοντελο συντομα....οσον αφορα το tenere δεν το εχει κανεις ρεθυμνο και ουτε θα το φερουν λει!!!!!:confused: γουρουνακι στο σακι δηλ μια κατασταση!!!!το versys μου αρεσει αρκετα και εμεινα πολυ εφχαριστημενος απο το test αλλα χωμα δεν το πολυ βλεπω,,,μπερδεμα ρε φιλοι!!!
:beer:

domiemic65
23/06/2008, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από MHXANOFAGOS
Δηλ/η το v strom 650 το ξεχναμε???το βλεπω ποιο κοντα λογο του οτι σκευτομαι και το κοστος,,,μετα ακουσα οτι μπορει και να αλλαξει μοντελο συντομα....οσον αφορα το tenere δεν το εχει κανεις ρεθυμνο και ουτε θα το φερουν λει!!!!!:confused: γουρουνακι στο σακι δηλ μια κατασταση!!!!το versys μου αρεσει αρκετα και εμεινα πολυ εφχαριστημενος απο το test αλλα χωμα δεν το πολυ βλεπω,,,μπερδεμα ρε φιλοι!!!
:beer:

Σαφώς το Στρομ είναι μακράν το πιο value for money μηχανάκι απο αυτά που αναφέρεις... για να μην πω όλης της αγοράς... Ε, τώρα αν αλλάξει το μοντέλο κατα το 2010 τι να κάνουμε όλα τα μηχανάκια κάποια στιγμη αλλάζουν... μ' αυτή τη λογική δεν θα αγοράσουμε ποτέ!
To Versys προσωπικά δεν μου αρέσει...
Τωρα όσον αφορά το Tenere θεωρώ οτι είναι super... Αν δεν είχα άλλο ένα μονοκύλινδρο (Domie) κατα 99% αυτό θα έπερνα (αντι για Strom). Τώρα για το οτι δεν θα το φέρουν στην Κρήτη... ε, δεν μου ακούγεται και τόσο σοβαρός ισχυρισμός αυτός... απλά θέλουν να σε κάνουν να πάρεις μηχανάκι που ήδη έχουν στοκ...

paranoid
23/06/2008, 09:30
Είχα οργώσει την Κρήτη όταν σπούδαζα εκεί με ένα XR250....
Θα σου πρότεινα κάτι αντίστοιχο σε πιό πολλά κυβικά όμως γιατί σε μακρινές αποστάσεις σε εθνική ήταν λίγο κούραση.....
Ας πούμε κανα XT ή κανένας κατιμάς (KTM) θα ήταν ό,τι πρέπει...

el_hymador
23/06/2008, 09:34
Αν σου αρεσει το στριβειν, το Versys ειναι μονοδρομος, πραγματικα εκπληκτικο μηχανακι....και οκ, εναν χωματοδρομο θα τον παει μια χαρα, αρκει να μην εχεις απαιτησεις για γρηγορη οδηγηση (που ουτως η αλλως κανενα μηχανακι της κατηγοριας δεν προσφερει

Road67
23/06/2008, 10:04
Oταν πηγα για το fazer αρχικα καλοβλεπα το R6, αλλα εγω ανεβοκατεβαινω πεζοδρομια ολη την ωρα, κανω μεγαλα ταξιδια δικαβαλο, δεν ηταν για 'μενα ενα τετοιο μηχανακι. Ειναι ενα παραδειγμα για να σου πω οτι παιρνουμε οτι ικανοποιει ολες μας τις αναγκες. Δηλαδη και το Xmax ακομα το εχω χωσει σε βαρβατο χωματοδρομο αλλα ηταν κατ' αναγκη για μερικες εκατονταδες μετρα και μονο για μια φορα. Αν ομως εσυ μπαινεις διαρκως σε χωματοδρομο, το Versys εκει που το λατρευεις στο δρομο, δε θα το μισησεις μεν αλλα θα σε οδηγησει αυτοματα στη σκεψη της αγορα ενος μικροτερου εντουροειδους η ακομη και ημικαθαροαιμου. Εγω εχω 2 μηχανες και σε βεβαιω οτι δεν ειναι και οτι πιο συμφερον.Συμφωνω με το φιλο παραπανω που ειπε οτι ειναι δικαιολογιες πως δε θα φερουν το tenere στην Κρητη. Θελουν να σου πλασσαρουν κατι αλλο. Για 'μενα προκειται ν' αγορασεις ενα οχημα, να το παντρευτεις εστω για λιγο καιρο. Σκοπος ειναι να σε βολεψει. Το tenere κατα την αποψη μου ειναι αγριο θηλυκο στο χωμα, αλλα ειναι και πολιτισμενο. ΟΜΩΣ ειναι περισσοτερο μοναχικο οχημα, σε προδιαθετει να το πηγαινεις μονος σου. Το Versys ειναι πιο στυλιζαρισμενο. Το V-strom ειναι καλη επιλογη, σχετικα ευκολοδηγητο, αλλα σε προσωπικο επιπεδο αδιαφορο. Οσο κι αν θελω δε σου προτεινω το Tdm αφ' ενος γιατι ειναι περισσοτερα κυβικα κι αφ' ετερου γιατι δε νομιζω πως θα σ' αρεσει ιδιαιτερα στο χωμα.

painterakis
23/06/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αν μένεις Κρήτη τότε ή Versys ή BMW.
Τα άλλα 2 ξέχνα τα. Κρήτη είμαι & εγώ. Στη θέση σου & το Versys θα ξεχνούσα γιατί ρε μάστορα, είσαι Ελαφονήσι & θες να πας Παλιόχωρα. Θα κολλήσεις τώρα στα 12 χιλιόμετρα χωματόδρομο?
Μπάλλο ( Γραμβούσα) δε θα θες να πας?
Τράβα κάνε test ride το BMW & θα καταλάβεις.
:wave2:
εχω το vstom 650, μενω κρητη και εχω παει παντου πανω σε αυτη.
και απο ελαφονησι προς παλιοχωρα απο τον χωματοδρομο δικαβαλος με σακο πανω στη μπαγαζιερα εχω παει και στο μπαλλο εχω παει και στη πολη ειναι ανετο αλλα και στην εθνικη.
το θεμα δεν ειναι που εχω παει αλλα οτι δε με προδωσε πουθενα.
αν κανεις ταξιδια με διπλο και φορτωμενος ειναι οτι πρεπει το β-στομα,αν παλι εισαι μοναχος σου (ή εστω θελεις να βαζεις κανενα ... πιπινι πανω για καμια παραλια) παρε καλυτερα ενα μεγαλο παπακι (versus) ή αν εχεις τα φραγκα πας στο ποιο μεγαλο (800 gs)
το transalp ουτε να το βλεπω δε θελω.(οψες το πρωι στα φαναρια του αγιου μεχρι το πρατηριο της εκο προς ηρακλειο πατησα ενα καινουργιο transalp,αυτος μονος,εγω διπλος.το καταχαρηκα):smokin:

mikios400
23/06/2008, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
εχω το vstom 650, μενω κρητη και εχω παει παντου πανω σε αυτη.
και απο ελαφονησι προς παλιοχωρα απο τον χωματοδρομο δικαβαλος με σακο πανω στη μπαγαζιερα εχω παει και στο μπαλλο εχω παει και στη πολη ειναι ανετο αλλα και στην εθνικη.
το θεμα δεν ειναι που εχω παει αλλα οτι δε με προδωσε πουθενα.
αν κανεις ταξιδια με διπλο και φορτωμενος ειναι οτι πρεπει το β-στομα,αν παλι εισαι μοναχος σου (ή εστω θελεις να βαζεις κανενα ... πιπινι πανω για καμια παραλια) παρε καλυτερα ενα μεγαλο παπακι (versus) ή αν εχεις τα φραγκα πας στο ποιο μεγαλο (800 gs)
το transalp ουτε να το βλεπω δε θελω.(οψες το πρωι στα φαναρια του αγιου μεχρι το πρατηριο της εκο προς ηρακλειο πατησα ενα καινουργιο transalp,αυτος μονος,εγω διπλος.το καταχαρηκα):smokin:

σωστός ο μπαίχτης!
για τους ίδιους λόγους παίρνω κ γω βε-στρόμα κ έρχεται εντός των ημερών... (σε παραγγελία είναι)
κ γω κοπέλι είμαι (μένω Κρήτη για όσους δεν τοπιασαν :p ), κάνω συχνά διπλός ταξιδάκια, και με νοιάζει το βάλιου φορ μάνει.

Ρε παιδιά γιατί του χιμήξατε όλοι του παιδιού;;; λέει
"το tenere δεν το εχει κανεις ρεθυμνο"
δεν είπε πως δεν θαρθει στην Κρήτη... άντε, κακές γλώσσες! άντε γιατί το θέλει ένας φίλος κ μεχει πρήηηηηξει!!!!

Cpt. Haddock
23/06/2008, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
το transalp ουτε να το βλεπω δε θελω.(οψες το πρωι στα φαναρια του αγιου μεχρι το πρατηριο της εκο προς ηρακλειο πατησα ενα καινουργιο transalp,αυτος μονος,εγω διπλος.το καταχαρηκα):smokin:


Μεταξύ μας, εκκλησία έκλεβες... 20 αλογα παραπάνω έχεις, αν δεν τον παταγες έπρεπε ν' αλλάξεις μηχανάκι :winka:

Road67
23/06/2008, 16:28
Δε λεει τιποτα οτι πατησες ενα transalp.
α. Μπορει να το εστρωνε
β. Ξερεις οτι με το συγκεκριμενο μηχανακι υπαρχουν κατοχοι που αργουν να ''κουμπωσουν'' και να βρουν τη δικη τους θεση οδηγησης
γ. Τιποτα απο τα παραπανω, μπορει ο οδηγος να ηταν λαπας :D

Για αποφυγη παραξηγησεων το transalp το θεωρω τελειως συντηρητικουρα και ποτε δε μου αρεσε.

Αμα φερουν στην Κρητη σε ενοικιασεις το Tenere στειλτε μου πμ ν' ανεβω να το τσακισω σε μερικα μερη που εχω στο μυαλο μου :eek: :D :rotflmao: :beer:

MikeG
23/06/2008, 21:45
Πάρτε τα vstorm σας & ελάτε να σας πάω σε παραλίες & άμα φτάσετε θα σας κεράσω παγωτό χωνάκι...
Έλεος πια με αυτό το vstorm... Το απόλυτο υπερόπλο...:bawl: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

STOYBI
23/06/2008, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από MHXANOFAGOS
χερετω την παρεα με την σειρα μου,,,διαβασα με προσοχη και καταλαβα τελικα οτι το<<<καλυτερο>>>εχει σχεση με διαφορετικα πραγματα για τον καθε ενα μας ξεχωτιστα,,,,λογο του οτι θελω την γνωμη σας οσο ποιο αντικειμενικα γινετε εχω οδηγησει τα παρακατω

1.V-STROM 650
2.KAWASAKI VERSUS
3.HONDA TRANSALP 700
4.και αυριο το GS 658(800cc)

καθε αποψη δεκτη...ευχαριστω...
:wave2: :) :wave2: :beer:

Για γενικη χρηση καλλυτερα απο ολα μου αρεσει το TRANSALP 700..!!!


:wave2:

delavale
24/06/2008, 12:07
Ως κάτοχος Vstrom το θεωρώ αξιολογότατο μηχάνημα για εντός δρόμου,εκτός τρέμει το φυλλοκάρδι σου,αν έχεις συχνή επαφή με χώμα η μπέμπα είναι μονόδρομος,καλό και το ΤΑ,αλλά είναι λίγο απ'όλα,θα κατέβω και εγώ Χανιά για 2-3 χρόνια απο Σεπτέμβρη αλλά για οφ ρόουντ έχω τζιπάκι το στρώμα για την πόλη............

miketzif
25/06/2008, 19:45
εγώ έχω το στρομ αλλά το γουστάρω κυρίως σε άφαλτο. Αν και από εμφάνιση δεν μου αρέσει καθόλου για μικτή χρήση θα πρότινα trasnalp 700. Τώρα ανάλογα με τα βαλαντια βέβαια και το 800 GS απ' όσα διαβάζω και ακούω (δεν το έχω οδηγήσει) δεν θα ήταν κακό στην περίπτωση σου.:beer:

domiemic65
28/06/2008, 08:51
Εγώ πάντως ξέρω να πω οτι ένα gs 650 (800) που παρκάρει στο γκαράζ που αφήνω την μοτο μου τις πρώτες μέρες εσταζε λάδια απο τον κινητήρα... (τώρα βλέπω το έφτιαξε) και ένα δεύτερο που είδα σε φανάρι το πιρούνι επίσης είχε αρχίσει να χάνει λάδια.....
Βέβαια όλα αυτά θα τα καλύψει η εγγύηση αλλά......:confused: :confused:

siokatas
28/06/2008, 10:11
φιλε κρητικε γεια σου απο βορεια..εχω κατεβει δυο φορες στην κρητη και την αγαπησα πιο πολυ για τους δρομους που εχετε πανω στα βουνα εχετε φοβερες διαδρομες και ασφαλτινες και χωματινες...

τωρα ως πρωην bmw f 650st,transalp 650 και νυν vstromas εχω να σου πω μονο το εξης ολα ειναι φοβερα μοτο δες μονο πιο θα σου κατσει καλλητερα στην οδηγησει σου...καντα ενα τεστ ride και βγαζεις συμπερασματα και μονος σου αφου ειναι κυριολεκτηκα αλλα μηχανακια ουσιαστηκα το ενα εχει κατι που δεν εχει το αλλο...(ενα transalp με μοτερ vstrom θα ηταν οτι καλλητερο για μενα:lol: )

domiemic65
30/06/2008, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
...ενα transalp με μοτερ vstrom θα ηταν οτι καλλητερο για μενα:lol:

+1

MHXANOFAGOS
09/07/2008, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
+1
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΑΖΙ,,,Η ΒΩΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΝΤΑ ΑΡΚΕΤΗ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΗΜΗ,
ΟΔΗΓΗΣΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗ ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΚΑΙ VERSUS,TRANSALP,V-STROM,
ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΣΕ VERSUS,,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΕ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΩ,,ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΟΛΛΟΙ ΟΙ ΑΝΤΙΠ/ΟΙ ΤΗΣ YAMAHA ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ(ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ)ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ TEST RIDE ΤΟ TENERE!!!!:eyepop: :hypnotize :look:
ΜΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΛΑΝΣΑΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΘΑΒΟΥΝ ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΚΥΚΛΟΦΩΡΙΣΕΙ!!!:confused:
ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΙΓΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΜΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η KAWASAKI ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΜΕ ΔΩΡΟ ΤΟ ABS ΚΑΙ(ΓΙΑ ΤΟ VERSIS ΓΡΑΦΩ) ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΩ ΚΑΙ ΤΟ TENERE,,,ΤΟ ΕΧΕΙ ΜΗΠΩΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΑΣ???ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕΣΟ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ ΦΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΟΧΕΛΙΚΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΒΑΡΥ ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ..