PDA

View Full Version : τα φώτα σας παρακαλω



mixalisX
21/06/2008, 16:35
λοιπόμ παιδιά πάω σημερα και σκάλίζω τα μπροστινά φλασάκια. Τα αποσύνδεσα και επείσης αποσύνδεσα και το φανάρι το μπροστινό.
'Οταν τα σύνδεσα πάλι, μου καιγόταν μια ασφάλεια απο την ασφαλειοθήκη 10Α.

Αφου την αντικατέστησα 2 φορές το προβλημα συνεχίζοταν, μετά απο 10 δευτερα μου καιγοταν η ασφαλεια. (η αφάλεια απο τα φώτα είναι, μια ασφαλεια για ολο τον φωτισμο).

Αφου το εψαξα βρήκα κάτι πολυ περίεργο, στην ασφαλειοθήκη μου, όλο και ολο 4 ασφαλειες εχω. Βαση του σχεδιαγραμματος στο καπάκι της ασφαλειοθηκης είδα ότι οι ασφάλειες είναι βαλμένες ΑΝΑΠΟΔΑ!!!

στην πρωτη φωτο φαινεται πως θα επρεπε να ειναι και στην δευτερη πως ειναι.

Εκει που θα επρεπε να εχει 15Α ασφαλεια έχει 10Α, εκει που θα επρεπε να εχει 10Α εχει 25Α ασφαλεια.

Δεν μου καηκε εδω και 1,5 χρονο που την εχω μεταχειρισμενη ποτε καμια ασφαλεια. Απορω γιατι τωρα στα καλα καθουμενα, μπορει να ειναι καποιο βραχυκυκλωμα αλλα παλι το θεμα με την ασφαλειοθηκη ειναι σοβαρο. Και απλα ρωταω αν μηπως κανω εγω καποιο λαθος η όντως ειναι λαθος οι ασφαλειες βαλμενες.

Πειτε μου παρακαλω, να τις βαλω σωστα οπως λεει το διαγραμμα και να ξαναδωκιμασω η οχι? Ξερω ότι με ασφαλεις καλα ειναι να μην παζουμε μπορει να κανουμε ζημια σοβαρη.

mixalisX
21/06/2008, 16:51
ετσι οπως λεει ο πινακας...


134142

mixalisX
21/06/2008, 16:54
ετσι όπως ειναι συνδεδεμενες τωρα...


134143

OldMan
21/06/2008, 20:00
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Το σχέδιο στο καπάκι πρέπει να έχει κάποιο χαρακτηριστικό "θέσης" (μια γωνία, ένα σημάδι κ.λ.π.)

Πιθανότατα το βλέπεις ανάποδα ...:wave2:

mixalisX
21/06/2008, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Το σχέδιο στο καπάκι πρέπει να έχει κάποιο χαρακτηριστικό "θέσης" (μια γωνία, ένα σημάδι κ.λ.π.)

Πιθανότατα το βλέπεις ανάποδα ...:wave2:

οπως λες παπου, το καπάκι δείχνει 2 θεσεις για τις ασφάλειες ρεζερβα οι οποιες λείπουν φυσικα απο την ασφαλειοθήκη. Δεν το κοιταω λάθος σιγουρα, την έδειξα σε έναν φίλο ηλεκτρολογο και το επιβεβαιωσε.

Παντως πολύ παράξενο να είναι ανάποδα οι ασφαλειες τόσο καιρό και να μην βγάλει άλλο πρόβλημα.....

Anty12
24/06/2008, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
Παντως πολύ παράξενο να είναι ανάποδα οι ασφαλειες τόσο καιρό

Και πολύ τυχερός θες να πεις ........(το να έχεις 25άρα σε θέση για 10άρα) :rolleyes:

Βάλτες όπως πρέπει να είναι (ότι λέει το καπάκι) και ξανατσέκαρε για άλλη μία φορά πως επανασυνέδεσες την καλωδίωση όσων πασπάτεψες....
Ειδικότερα δες αν έχουν πατήσει οι λάμπες στο φανάρι σωστά πάνω στη βάση τους , και δεν βραχυκυκλώνουν......:beer:

mixalisX
24/06/2008, 09:11
Kαι έτσι έκανα, αλαξα τις θέσεις των ασφαλειων και της έβαλα με οδηγό το καπάκι, και.... ως δια μαγειας... λυθηκε το προβλημα.

Ολα δουλευουν αψογα ευτυχως, και χωρίς να χρειαστει να πάω σε μάστορα.

Παντως έλεος ρε πουστη μου, θελω να ξέρω ποιος ήταν ο μαλακας που τις έβαλε ανάποδα. Πάλι καλά που δεν έπαθα καμια χοντρη ζημια......