PDA

View Full Version : R 1200gsa με σκασιματα?



vrider
23/06/2008, 09:38
Εχω ενα 1200GSA με περιπου 800 χλμ ακομη. Απο την πρωτη μερα λοιπον, μου κανει σκασιματα.
Μικρα και οχι ενοχλητικα αλλα σκασιματα.

Ρωτησα στο συνεργειο και η απαντηση ηταν οτι φταιει η βενζινη (........."επειδη οι βενζινες εδω δεν ειναι σαν τη Γερμανια"......... !) και μετα το 4 περιπου γεμισμα του ρεζερβουαζ θα ελατωθει αλλα δεν θα εξαφανιστει!
Δηλαδη εχωσα αν σκασμο λεφτα και πηρα ενα μηχανακι που κανει backfire? Να το καταλαβω οτι η Γερμανικη βενζινη θα μπορουσε να ειναι καλυτερη απο την Ελληνικη αλλα η BMW φτιαχνει μηχανακια που "δουλευουν" σωστα μονο στη Γερμανια?

Επειδη με το V-Strom 1000 που ειχα αυτου του ειδους τις π@π@ριες εχω συνηθησει να τις ακουω, ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει λυση απλα φανταζομαι οτι καποιοι μαστορες ή δεν ξερουν ή βαριουνται....

Γι' αυτο παρακαλω τα φωτα σας. Και τα δικα σας μηχανακια κανουν σκασιματα και τελικα τι κανουμε γι' αυτο?

Χαρης

mjtir
23/06/2008, 11:39
Ιδιο μοντελλο , ιδια χρονια , ιδια σκασιματα . Μετα το πρωτα σερβις ειχε αισθητη βελτωση , αλλα και τωρα λιγους μηνες μετα , εχοντας δοκιμασει απο ενισχυμενη μεχρι racing τα σκασιματα παραμενουν. Καποιος καπου καποτε ειπε οτι ευθυνεται ο μικρος καταλυτης που φοραει...

caesarsk
23/06/2008, 13:49
αυτο ακριβως που σου ειπε ο bavarian από πάνω


Ειναι απολύτως φυσιολογικό για τον boxer να κάνει σκασίματα!


Μαθε να ζεις με αυτο...ή πούλα την και ξαναπάρε V-Strom!

vrider
23/06/2008, 14:43
Θερμη παρακληση να μου εξηγησετε, αν θελετε, τι ειδους ιδιοτροπια εχει ο boxer και
του 'επιτρεπουμε' να κανει σκασιματα.

Δηλαδη γιατι σε αλλους κινητηρες αυτο δεν ειναι αποδεκτο αλλα στους boxer ειναι?

Η ερωτηση γινεται προς τους πιο εμπειρους περι το θεμα προκειμενου να κατανοησω, μιας δεν ειμαι μηχανικος αλλα ασχολουμαι απο χομπυ και ως εκ τουτου οι γνωσεις μου προερχονται περισσοτερο απο διαβασμα και λιγοτερο απο εμπειρια , αυτη την ιδιoτρoπια των boxer.

Παρ' ολα αυτα δυσκολευομαι να κατανοησω γιατι ενας κινητηρας σωστα ρυθμισμενος, πρεπει να κανει σκασιματα.


Χαρης

MikeG
23/06/2008, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
Θερμη παρακληση να μου εξηγησετε, αν θελετε, τι ειδους ιδιοτροπια εχει ο boxer και
του 'επιτρεπουμε' να κανει σκασιματα.

Δηλαδη γιατι σε αλλους κινητηρες αυτο δεν ειναι αποδεκτο αλλα στους boxer ειναι?

Η ερωτηση γινεται προς τους πιο εμπειρους περι το θεμα προκειμενου να κατανοησω, μιας δεν ειμαι μηχανικος αλλα ασχολουμαι απο χομπυ και ως εκ τουτου οι γνωσεις μου προερχονται περισσοτερο απο διαβασμα και λιγοτερο απο εμπειρια , αυτη την ιδιoτρoπια των boxer.

Παρ' ολα αυτα δυσκολευομαι να κατανοησω γιατι ενας κινητηρας σωστα ρυθμισμενος, πρεπει να κανει σκασιματα.


Χαρης

Μετά το πρώτο service όλα θα στρώσουν. Μην ανησυχείς.
:wave2:

Julius
23/06/2008, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :bigcry:



ναι αλλά το σβήσανε..έχουν γίνει πολύ ευαισθητούληδες κι εδώ :evil: εκτός κι αν προσέλαβαν μοντεράτορες από την άλλη πλευρά :yuck:





είναι ο χαρακτήρας του μοντέλου...από τα κοντοσούβλια :wave2:


den kovoume ligo to karagioziliki, o anthropos rotaei gia to mixanaki toy symvoules


kratiste thn eironia kai to yfaki gia toy dikou sas anthropous poy sas gnorizoun kai toys gnorizete

Tpap
23/06/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
Παρ' ολα αυτα δυσκολευομαι να κατανοησω γιατι ενας κινητηρας σωστα ρυθμισμενος, πρεπει να κανει σκασιματα.

είναι πολύ απλό:

δυσκολεύεσαι να το κατανοήσεις διότι ένας κινητήρας σωστά σχεδιασμένος/ρυθμισμένος ΔΕΝ πρέπει να κάνει σκασίματα...


σημ:
(πολύ δε περισσότερο αν το μοτεράκι αυτό ΔΕΝ έχει αγωνιστικές βλέψεις -δαγκανιάρικους εκκεντροφόρους/διάρκεια- και προορίζεται για πολιτική χρήση και δη σε μεγάλο ον/οφ...)

Tpap
23/06/2008, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
εμενα γιατι μου αρεσουν τα σκασιματα?
ειδικα στα τουνελ κλεινοντας την μηχανη απο το kill switch(εδω χρησιμοποιειται...καπ10) ενω ρολαρεις πετυχαινεις εντυπωσιακα αποτελεσματα..

αν ήξερες και τι άλλα εντυπωσιακά αποτελέσματα μπορείς να επιφέρεις στην κεφαλή, έχω την αίσθηση ότι ΔΕΝ θα το ματαξαναέκανες...:wave2:

vrider
14/07/2008, 11:31
Τελικα επειδη μπορει καποιος να ενδιαφερεται γι' αυτο το θεμα, θα πρεπει να πω οτι μετα το πρωτο service (1000 χλμ)δεν ειδα σημαντικη βελτιωση με διαβεβαιωσαν ομως οτι μεχρι τα 10000χλμ αυτο θα εχει εξαφανιστει.

Παρολα αυτα εμαθα οτι αυτο το κλαπατσιμπανο κανει δουλεια http://www.dobeckperformance.com/shopping660/shopdisplayproducts.asp?id=2&cat=BMW .

Ομως θα περιμενω μεχρι τα 10000χλμ.. Κοντος ψαλμος....... τον αλλο μηνα σχεδον!

Χαρης

AntoD
14/07/2008, 11:46
Χαρη,

Εχωντας κανει πανω από 160.000 με μποξερ θα σου ελεγα ότι το μοτερ ΔΕΝ κανει σκασιματα….

Απλα το δικο σου είναι ή αρρύθμιστο, ή ο σενσορας του knock(λεγε με πιράκια) τα εχει παίξει.

Δοκιμασε να τον καθαρισεις.
Επίσης στο συνεργείο να σου ελεγξουν την λειτουργία του αισθητήρα λ, ο οποίος μπορει να εχει κολλήσει…..

Καποιος στο συνεργείο βαριέται να δουλέψει νομιζω….

Η βενζινη μπορει να προκαλέσει σκασιματα αλλα όχι για 10.000 χλμ….

Υ.Γ.

Το μοτο είναι σκυλί…

vrider
14/07/2008, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Χαρη,

Εχωντας κανει πανω από 160.000 με μποξερ θα σου ελεγα ότι το μοτερ ΔΕΝ κανει σκασιματα….

Απλα το δικο σου είναι ή αρρύθμιστο, ή ο σενσορας του knock(λεγε με πιράκια) τα εχει παίξει.

Δοκιμασε να τον καθαρισεις.
Επίσης στο συνεργείο να σου ελεγξουν την λειτουργία του αισθητήρα λ, ο οποίος μπορει να εχει κολλήσει…..

Καποιος στο συνεργείο βαριέται να δουλέψει νομιζω….

Η βενζινη μπορει να προκαλέσει σκασιματα αλλα όχι για 10.000 χλμ….

Υ.Γ.

Το μοτο είναι σκυλί…


Στην αρχη αυτο νομιζα κι εγω. Ο μαστορας στο συνεργειο βεβαια παρα τις πιεστικες μου ερωτησεις αρκεστηκε σε κατι του τυπου ¨ οι γερμανοι επιτηδες εχουν ΄σφιχτες΄τις βαλβιδες και μετα τις 10000 χλμ τις ρυθμιζουμε σωστα και ΄αναπνεει΄ ο κινητηρας' .

Εγω ως μη-μηχανικος αρκεστηκα σε αυτο αλλα συνεχισα απο περιεργεια το ψαξιμο, οπου και διαπιστωσα οτι υπηρχαν μερικες αναφορες σε αυτο το θεμα (οι υπολοιποι ειτε ΔΕΝ εχουν τετοιο θεμα ειτε ακολουθουν το δογμα 'πιστευε και μη ερευνα΄ δηλαδη ' Ολα τα boxer κανουν ετσι και αυτο ειναι φυσιολογικο΄).
Ολοι ομως οσοι ειχαν αυτο το προβλημα ειχαν καινουργια μηχανακια. Τελικα βρηκα αυτο το 'γκατζετακι' της Dobeck ( ενα περεμφερες της Teka ειχα και για το DL) το οποιο φαινεται να κανει δουλεια.

Εν πασει περιπτωσει θα αναμεινω και θα σας κρατω ενημερους (οσους ενδιαφερονται)

Χαρης

AntoD
14/07/2008, 13:05
Αυτο που σου ειπανε για τις βαλβιδες ειναι σωστό για τα πρώτα 1500-2000 χλμ....

Πηγαινε σε ενα ανεξαρτητο συνεργειο και ρυθμισε το σωστα....

Το μοτο σου εχει αισθητηρες για προαναφλεξη, οξυγονο κλπ....

κατι ειναι κακορυθμισμενο.

ΔΔεν στα εκαναν στο 10 σερβις διοτι ειναι σπονσοραριζομενο απο την ΒΜW μιας και ειναι καινουργια, και βαριουνται να ξοδεψουν 5 εργατοωρες που ΔΕΝ θα πληρωθουν (δεν μπορει να σου ζητησει παραπανω απο το συνηθες στο 1ο σερβις)

Τραβα στο μοτο Ζ να στο κανει οκ σε 30 λεπτα...

αντε με του π@π@ρες τα χω παρει καιρο τωρα....

Υ.Γ.

Για να ην πει κανενας οτι κανω διαφημιση εγω το δικο μου το φτιαχνω μονος μου
Τελος

lamoun
14/07/2008, 14:24
Δες ΕΔΩ (http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=15075&st=15), ο ALX και Black_hawk έχουν 1150 και 1200 αντίστοιχα και σκάνε μόνο σε απότομα κλεισίματα γκαζιού και στιγμιαία.

Κάτι παραπάνω από αυτό και έχεις κάτι κακορυθμισμένο, δε θα έπαιρνα το παπαράκι που έβαλες στο link.

Bavarian
14/07/2008, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
den kovoume ligo to karagioziliki, o anthropos rotaei gia to mixanaki toy symvoules


kratiste thn eironia kai to yfaki gia toy dikou sas anthropous poy sas gnorizoun kai toys gnorizete





Συγγνώμη τρισμέγιστε...λίγο χιούμορ δεν κάνει κακό :winka: το συγκεκριμένο μέλος είχε κάνει την ερώτηση πριν καιρό σε βεμβέ φόρουμ και είχα απαντήσει εκεί με λεπτομέρειες γιατί το μηχανάκι κάνει έτσι.Εδώ λοιπόν το γύρισα στην πλάκα γιατί τελικά πλάκα είναι...ο χαρακτήρας :D ...υφάκι δεν έχω ούτε ειρωνεύομαι και το έχω αποδείξει πολλάκις :wave2: όπως και έχω βοηθήσει και αρκετούς γνωστούς και μη.
Σε τόσα και τόσα θρεντ γίνεται το ίδιο αλλά μόνο σε εμένα απάντησες έτσι και μου έσβησες το ποστ αλλά οκ νο χαρντ φήλινγκς.Ας έκανες το ίδιο και στο τεχνικό για τα λάδια του CS που έβαλα και εκεί να δεις ειρωνία...


Αν απαντήσεις γραψε τουλάχιστον ελληνικά να μη μου βγαίνουν τα μάτια σε greeklish δεν ξανααπαντάω...:wave2:

vrider
14/07/2008, 18:13
@ Bavarian: Δυστυχως δεν προλαβα να διαβασω το ποστ σου γιατι ειχε σβηστει. Κριμα γιατι θα ειχε πλακα .....

Παντως για να βαλουμε τα πραγματα στη θεση τους , ουτε σε αλλο forum ουτε και εδω εχω ξανακανει την ιδια ερωτηση σχετικα με το GSA. Μπορει να απαντησες σε αλλον ή μπορει να νομιζες οτι απαντησες σε μενα.
Παντως ευχαριστως θα ακουγα τις λεπτομερειες. Αν βαριεσαι (το καταλαβαινω) δωσε link..!

Χαρης

Bavarian
14/07/2008, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
@ Bavarian: Δυστυχως δεν προλαβα να διαβασω το ποστ σου γιατι ειχε σβηστει. Κριμα γιατι θα ειχε πλακα .....

Παντως για να βαλουμε τα πραγματα στη θεση τους , ουτε σε αλλο forum ουτε και εδω εχω ξανακανει την ιδια ερωτηση σχετικα με το GSA. Μπορει να απαντησες σε αλλον ή μπορει να νομιζες οτι απαντησες σε μενα.
Παντως ευχαριστως θα ακουγα τις λεπτομερειες. Αν βαριεσαι (το καταλαβαινω) δωσε link..!

Χαρης




Φίλε Χάρη θα απαντήσω για να σου φύγει η απορία περί σκασίματος του μοτέρ στο κλείσιμο του γκαζιού.Ο boxer λοιπόν είναι ένας κινητήρας που έχει ως χαρακτηριστικό την υψηλή συμπίεση.Μεγάλη συμπίεση όμως σημαίνει και μεγάλες θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στο θάλαμο καύσης και στα μέταλα που τον περιβάλλουν.Η αεροελαιόψυξη δεν προσφέρει και πολλά πράγματα στην απαγωγή της θερμότητας.Επίσης λόγω του τεράστιου σχετικά θαλάμου καύσης που έχει ο boxer σε κάθε κύλινδρο η "σάρωση" του κυλίνδρου δεν προλαβαίνει να τον "καθαρίσει" τελείως από τυχόν ακαυτο μείγμα που υπάρχει σε αυτόν.Ετσι όσο εξελιγμένο και να είναι το motronic που φοράει το μηχανάκι σου πάντα ένα μικρό ποσοστό άκαυτου μείγματος θα υπάρχει στον θάλαμο που σε συνάρτηση με την μεγάλη θερμότητα που παράγεται -και λέγαμε παραπάνω πως- παράγουν αυτά τα σκασίματα που ακούς στο κλείσιμο του γκαζιού.Είναι απολύτως φυσιολογικά μη φοβάσαι λοιπόν.Που να είχες και 1100 ή 1150 εκεί να δεις τι πανηγύρι γινόταν από τα μπαμ μπουμ...στο Strom δεν τα είχες σε τόσο μεγάλο βαθμό γιατί εκεί είχες υγρόψυξη και τεχνολογία κεφαλής σχεδιασμένη το 2000 και όχι το 1930. :wave2:


:beer:

lempoi
14/07/2008, 20:46
Σωστος ο bavarian:a18:

lamoun
14/07/2008, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
...

Και πάλι όμως αυτά (σωστά ή μη) δεν εξηγούν γιατί κάνει σκασίματα μόνο όταν κλείνεις το γκάζι.
Έτσι όπως τα περιγράφεις θα έπρεπε να σκάει και με σταθερό γκάζι. :D

AntoD
15/07/2008, 09:53
Τα σκασιματα οταν εχεις π.χ. 2η ή 3η και 5000στροφες και κλεινεις το γκαζι ειναι φυσιολογικα και γινονται λογω αναρροφησης-φυσιολογικο.
Νομιζω-εκτος εαν καταλαβα λαθος- οτι στον φιλο συμβαινει εν κινησει....

Εαν οχι τοτε ειναι νορμαλ το μοτο!!!