PDA

View Full Version : ειμαι νεος τι να παρω??



todo
23/06/2008, 13:27
Παιδια γεια σας!Ενδιαφερομαι να αγορασω μηχανη και θελω της γνωμες σας και την βοηθεια σας γιατι βασικα δεν σκαμπαζω και πολλα... :lol: Μου αρεσουν μηχανες στιλ R1 CBR στριτακια γενικα.Αλλα επιδη ποτε μου δεν ειχα μεγαλη μηχανη πιστευω ειναι καλητερα για αρχη να μην παρω μια τοσο νευρικη.Αλλα δεν θελω και πολυ μικρη και οχι πολυ παλια.Σκευφτομαι για fazer tdm vstrom δεν ξερω.... και θελω να δωσω μεχρι 5000Ε
Τι θα κανατε στην θεση μου?Τι μου προτινεται?Τι ειναι αρκετα αξιοπιστο?
Σας ευχαριστω εκ τον προτερων...

xampos
23/06/2008, 13:33
fazer 600 μεταχειρισμενο φιλε ειναι πολυ καλη επιλογη βρισκεις με 4500-5000

απλα μην νομιζεις ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟΥ ειδικα στην αρχη γιατι μαζευει χιλιομετρακια ;)

DUKASII
23/06/2008, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από todo
Παιδια γεια σας!Ενδιαφερομαι να αγορασω μηχανη και θελω της γνωμες σας και την βοηθεια σας γιατι βασικα δεν σκαμπαζω και πολλα... :lol: Μου αρεσουν μηχανες στιλ R1 CBR στριτακια γενικα.Αλλα επιδη ποτε μου δεν ειχα μεγαλη μηχανη πιστευω ειναι καλητερα για αρχη να μην παρω μια τοσο νευρικη.Αλλα δεν θελω και πολυ μικρη και οχι πολυ παλια.Σκευφτομαι για fazer tdm vstrom δεν ξερω.... και θελω να δωσω μεχρι 5000Ε
Τι θα κανατε στην θεση μου?Τι μου προτινεται?Τι ειναι αρκετα αξιοπιστο?
Σας ευχαριστω εκ τον προτερων... οταν λες ..δε σκαμπαζω και πολλα??
τι εχεις οδηγησει και για ποσο?

todo
23/06/2008, 13:37
4 χρονια astra supra ειχα το εχω λυωσει...

DUKASII
23/06/2008, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από todo
4 χρονια astra supra ειχα το εχω λυωσει... η γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις με κατι μικροτερο απο αυτα που αναζητας.
πιο ελαφρυ..λιγοτερο γκαζι και παρτο μεταχειρισμενο και κρατα το μεχρι να μαθεις τη διαφορα μεταξυ μοτο και παπιου.
μη βιαζεσαι..

απο την αλληκαι αφου ξεπερασω τη μαλακια μου με τους νεους οδηγους..παρε οτι θες και κανε τα κουμαντα σου..αν δεις οτι το χεις..συνεχισε..αν πεφτεις ανα 2 μερες σαν εναν αλλον εδω που δε το φτανε λεει..αστο και παρε αμαξι οσο προλαβαινεις.

OzZzZzY
23/06/2008, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
η γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις με κατι μικροτερο απο αυτα που αναζητας.
πιο ελαφρυ..λιγοτερο γκαζι και παρτο μεταχειρισμενο και κρατα το μεχρι να μαθεις τη διαφορα μεταξυ μοτο και παπιου.
μη βιαζεσαι..

απο την αλληκαι αφου ξεπερασω τη μαλακια μου με τους νεους οδηγους..παρε οτι θες και κανε τα κουμαντα σου..αν δεις οτι το χεις..συνεχισε..αν πεφτεις ανα 2 μερες σαν εναν αλλον εδω που δε το φτανε λεει..αστο και παρε αμαξι οσο προλαβαινεις.


συμφωνω! κανα μοταρντακι παρε!

dukeandthecity
23/06/2008, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
η γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις με κατι μικροτερο απο αυτα που αναζητας.
πιο ελαφρυ..λιγοτερο γκαζι και παρτο μεταχειρισμενο και κρατα το μεχρι να μαθεις τη διαφορα μεταξυ μοτο και παπιου.
μη βιαζεσαι..

απο την αλληκαι αφου ξεπερασω τη μαλακια μου με τους νεους οδηγους..παρε οτι θες και κανε τα κουμαντα σου..αν δεις οτι το χεις..συνεχισε..αν πεφτεις ανα 2 μερες σαν εναν αλλον εδω που δε το φτανε λεει..αστο και παρε αμαξι οσο προλαβαινεις.

ζω απο εσένα να μαθαίνω δάσκαλε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

todo
23/06/2008, 14:13
Σαν τι δλδ?Τι μηχανη?Να ψαξω να δω...

sniper
23/06/2008, 14:48
Πάρε μεταχειρισμένο ένα FMX..... και πάει και δεν πάει.... μια χαρά θα σου είναι για να μάθεις....

Road67
23/06/2008, 16:46
Και πιστευεις οτι μετα απο το παπι θα κουμανταρεις με τη μια το Fazer ; Δεν ξερω ποιο μοντελο εννοεις αλλα αν πιστευεις οτι απο τα 5 αλογακια μπορεις να πας στα 98 η στα 150 [αναλογα με το μοντελο] εισαι μακραν γελασμενος. Κατ' αρχην εχε υποψη σου οτι η μηχανη μου φλερταρει ασυστολα με την υποστροφη. Εισαι σιγουρος οτι μπορεις να κουμανταρεις κατι τετοιο; Ξεκινα απο ενα CB500, η GS500F, η ER-5 η ακομα και το παραγνωρισμενο [αμα βρεις ευκολα μεταχειρισμενο] CB500s [καμια σχεση με τη CBF] μαθε τη μηχανουλα σου, ασε να σου μαθει κι αυτη τα τερτιπια και μετα πας σε κατι μεγαλυτερο. Πρεπει να μαθεις το συμπλεκτη αναποφευκτα. Και καλο ειναι να ξεκινησεις απο μια μηχανουλα που να μην σκορτσαρει στις ατσαλιες σου [δε σε κατηγορω ολοι τις καναμε κι οποιος λεει το αντιθετο η δεν το παραδεχεται ειναι κεφτες] και τα μηχανακια που σου αναφερω ειναι τιμια. Δεν εχουν επιδοσεις ουτε fazer, hornet, gsr, ποσο μαλιστα CBR.

id12586
23/06/2008, 18:18
Μια λύση είναι και το καινούργιο ninja 250 που θα σε βάλει στον χώρο των SS που θές.
Βέβαια μόνο καινούργιο και μια πιθανή πτώση θα στοιχίζει..πολύ..

Αλλά είπαμε. Οι γνώμες είναι σαν τις κ@λοτρυπες. Όλοι έχουμε απο μία. :D

Ό,τι και να πάρεις καλά και ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα. :wave2:

aoc7
23/06/2008, 18:39
δωσε 3000 το πολι και παρε κανα χτ600= παπακι σε συνδιασμο με μηχανη:cool:

epp1640
23/06/2008, 19:08
Βαριέμαι να ξανασυζητήσω ένα χιλιοανοιγμένο θέμα τύπου θέλω να πάρω ένα γαμηστερό τετρακύλινδρο και μέχρι σήμερα οδηγάω πάπια (που θεωρώ αξεπέραστα εργαλεία - αλλά δεν είναι μοτοσυκλέτες). Εφόσον σου αρέσουν μηχανές με sport προσανατολισμό, πήγαινε και πάρε ένα ninja 250 με 4200 καινούριο.. υπεραρκετή δύναμη για την εμπειρία και την ηλικία σου. Άντε και καλωσήλθες στο φόρουμ.. :beer:

power hornet
23/06/2008, 19:16
παρε ενα cbf 250 μια χαρα θα ειναι για εσενα

todo
23/06/2008, 22:08
ευχαριστω παιδια για της προτασεις...το ninja 250 και το GS500F ειναι πολυ καλες απο οτι βλεπω.θα το ψαξω λιγω να δω τι θα κανω...

epp1640
23/06/2008, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από todo
ευχαριστω παιδια για της προτασεις...το ninja 250 και το GS500F ειναι πολυ καλες απο οτι βλεπω.θα το ψαξω λιγω να δω τι θα κανω...

Θοδωρή ελπίζω να μην παρεξήγησες με το ύφος που είχα πριν.. απλώς πραγματικά είναι ένα χιλιοανοιγμένο θέμα, που κάθε φορά καταλήγει σε διαμάχη.. συνήθως χωρίς κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα.. αν κάνεις αναζήτηση θα βρεις άπειρα.. ρίξε τους μια ματιά.. αν θες μπορείς να δεις και κανένα cb500, πάντως νομίζω ότι το ninjaκι είναι ότι πρέπει.. :winka:

doomantia
15/07/2008, 19:09
Συμφωνώ κι εγώ με τα περί εμπειρίας, αν και αυτό το ρόλο τον έχει καρπωθεί ο Road67. Έχει ξεκινήσει σταυροφορία να νουθετήσει όλους εμάς τους 84ρηδες ; )
Πέρα από την πλάκα, πάνω από 40 - 50 άλογα δεν θα τα ευχαριστηθείς. Προτείνω ΧΤ600 μίζα. Εγώ είχα ΤΤ 600, σε αυτό έμαθα και γενικά το ευχαριστήθηκα πολύ. Πάρε ένα ΧΤάκι 2000 - 2500 ευρώ, κράτα το κάνα δίχρονο, και τότε πούλα το σχεδόν όσο το πήρες, για κάτι άλλο.
Εναλλακτικά, κοίτα και κάνα Super Four ή Bros, από τα πολλά που κυκλοφορούν.

Road67
15/07/2008, 19:19
Με ειδες οτι δεν ξανααπαντησα στο θεμα σου οπως ειπα οτι θα κανω, τι προσπαθεις να κανεις να με προκαλεσεις; Ασε μας ρε φιλε στην τελικη, με τις δηθεν εμπειριες σου. Τραβα παρε και τη hayabusa κι ασε μας ησυχους. Τη μια με λες κομπλεξικο, την αλλη οτι προσπαθω να σε πατροναρω, την αλλη οτι φοβομουνα τη μηχανη μου, ασε μας ρε μεγαλε. Μια καλοπροαιρετη συμβουλη εδωσα. Δε θες να την ακουσεις μαγκια σου. Αλλα κομμενες οι ειρωνειες ειτε στο δικο σου θεμα, ειτε σε αλλων θεματα. Ακους εκει, ειδε οτι οντως δεν του απανταω στο θεμα του και παει να με προκαλεσει. Παρε ο,τι θελεις οδηγαρα.

doomantia
17/07/2008, 12:24
Road67 σε παρακαλώ. Πήγαινε να τιθασεύσεις εκείνο το Agusta που έλεγες, ή ακόμα καλύτερα κανένα κοριτσάκι και άσε εμάς τους αδαείς. Και σε παρακαλώ, διόρθωσε την ηλικία στο προφίλ σου, δεν μπορεί να είσαι του 1981. The end.

AntoD
17/07/2008, 12:38
Παρε τουρμπισμενο μπουσα....

οταν βαλεις και νιτρο πουλα το σε αλλον γρηγορο εδω μεσα....

Road67
17/07/2008, 12:41
Εχω κοπελα φιλε μου. Ειμαι οσο λεει το προφιλ μου. Δεν προκειται να με προκαλεσεις. Οσο επιασε επιασε. Εχω την εμπειρια μου που σου ευχομαι να τη φτασεις ολοψυχα. Απο εκει και περα διαφωνουμε. Δεν εισαι σε θεση να συζητησεις. Εισαι ισχυρογνωμονας και δυστυχως στη μηχανη επανω δε χωρανε αυτα. Καλες βολτες και δεν πειραζει, καλη καρδια.

george72
17/07/2008, 13:44
ρε παιδια συγνωμη κιολας.....

ειναι δυνατον καποιος με μικρη οδηγικη πειρα, ο οποιος ΔΕΝ σκαμπαζει και πολλα...
που μεχρ τωρα οδηγουσε παπι...

να παει ξαφνικα στα 100 η 80 αλογα του S2, η τα 80 του v-strom η δεν ξερω και γω τι... στο tdm το οποιο αρπαζει απο τις 1000 στροφες και σου φευγει απο τα χερια...


η νορμαλ εξελιξη των πραγματων.....
(οπως ολοι μας νομιζω που οδηγαμε χρονια μηχανες)

κανα 250αρακι ψευτοεντουρο, και μετα ανεβαινουμε πιο ψηλα......

σιγα σιγα αποκταμε και εμπειρια, και νοιωθουμε και πιο σιγουροι για την οδηγικες μας ικανοτητες

σαν την κοπελια σε ενα αλλο ποστ που ελεγε ενας φιλος, με μηδεν γνωσεις ηθελε gsxr 1000
:eyepop: και επεμενε κιολας!

να βγει στο δρομο αυτη η χαρ-ικλεια, με το gsxr και να μη ξερεις που να κρυφτεις....

Τα RI και τα cbr και τα tdm εδω θα ειναι δεν θα φυγουν......

XJR_Billy
17/07/2008, 13:49
Φίλε todo, πάρε ότι τούμπανο θέλεις, αλλά μην πάρεις την cbr1000 toy '08 γιατί με την μαμά εξάτμιση δεν πάει μία...:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :bigcry: :bigcry:

TOLISTOLAROS
17/07/2008, 13:56
Πάρε το νέο V-max!Μικρό,βολικό,ελαφρύ,δε γκαίει(den gay:lol: :lol: ),ό,τι πρέπει για να μάθεις!!!

kachius
17/07/2008, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από todo
ευχαριστω παιδια για της προτασεις...το ninja 250 και το GS500F ειναι πολυ καλες απο οτι βλεπω.θα το ψαξω λιγω να δω τι θα κανω...

Καλά το πάς :D

Παρόμοια είναι και τα honda cb500 και cbf500
:wave2:

Elle
17/07/2008, 16:40
Ούτε νίντζα ούτε χελωνονίντζα! ...Αλλά FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER - FAZER!!!

Απλά τα πράγματα!:sun: :wave2: :beer:

teok8
18/07/2008, 15:50
arxige egw meta apo xronia me scootrs piga sto aprilia to rs 125 kai emeina mlks!einai kai gamw ta sxoleia,kai simplektis kai swsti thesi odigisis gia na mathaineis kai poli kalo stis strofes(milame gia gonata oxi asteia!)
ase pou kati r125 kai kati ninja 250 kai xt450 ta exei gia prwino!
to mixanaki mama pigaine 165 teliki..eisai ligo me tin tautotita omws..
apla paizei poli ladila re aderfe m..

kales agores oti kai an pareis kai na thimasai oti oi mikres mixanes se megales taxitites einai pio epikindines apo tis megales mixanes...:wave2: