PDA

View Full Version : Βεντιλατέρ Ktm



MikeG
23/06/2008, 16:32
Αφού το πρωί έβγαλα το γύψο, έβαλα το KTM μπροστά ύστερα από 1 μήνα περίπου.
Δυσκολεύτηκε να πάρει βέβαια αλλά βγάζοντας τη βενζίνη από το carb & με μερικές μανιβελιές όλα οκ.
Το άφησα να δουλέψει περίπου 5 λεπτά, ίσως & λίγο παραπάνω εν στάση, & μετά το πήρα μια βόλτα στο τετράγωνο, 200 μέτρα. Το άφησα για 2 λεπτά ακόμη εν στάση.
Το βεντιλατέρ δεν είχε ανοίξει ακόμα. Το έσβησα & το ξαναάφησα στην ηρεμία του.
Εδώ & κάμποσο καιρό υποπτεύομαι ότι δε λειτουργεί το βεντιλατέρ όμως να πω την αλήθεια δε ξέρω. Περίπου κάθε πότε παίρνει μπρος? Ακούγεται πολύ όταν πάρει? Λογικά τώρα δεν θα έπρεπε να είχε ανάψει. Γνωρίζεται αν βγάζουν βλάβες σε αυτό (βεντιλατέρ)? Καίγονται?
Any help...? & πως να το τσεκάρω.... Να το βγάλω και να το συνδέσω σε μια μπαταρία να δω αν δουλεύει..?
Ευχαριστώ.
:wave2:

STOYBI
23/06/2008, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αφού το πρωί έβγαλα το γύψο, έβαλα το KTM μπροστά ύστερα από 1 μήνα περίπου.
Δυσκολεύτηκε να πάρει βέβαια αλλά βγάζοντας τη βενζίνη από το carb & με μερικές μανιβελιές όλα οκ.
Το άφησα να δουλέψει περίπου 5 λεπτά, ίσως & λίγο παραπάνω εν στάση, & μετά το πήρα μια βόλτα στο τετράγωνο, 200 μέτρα. Το άφησα για 2 λεπτά ακόμη εν στάση.
Το βεντιλατέρ δεν είχε ανοίξει ακόμα. Το έσβησα & το ξαναάφησα στην ηρεμία του.
Εδώ & κάμποσο καιρό υποπτεύομαι ότι δε λειτουργεί το βεντιλατέρ όμως να πω την αλήθεια δε ξέρω. Περίπου κάθε πότε παίρνει μπρος? Ακούγεται πολύ όταν πάρει? Λογικά τώρα δεν θα έπρεπε να είχε ανάψει. Γνωρίζεται αν βγάζουν βλάβες σε αυτό (βεντιλατέρ)? Καίγονται?
Any help...? & πως να το τσεκάρω.... Να το βγάλω και να το συνδέσω σε μια μπαταρία να δω αν δουλεύει..?
Ευχαριστώ.
:wave2:

Εχεις δυο ασφαλειες να ελεγχεις.... :winka:

1) Σε μια " καποτα-ασφαλειοθηκη " λαστιχενια κοντα στο ιδιο το βεντιλατερ...

2) Σε μια ασφαλειοθηκη κοντα στην μπαταρια....

Η αληθεια ειναι οτι στο δικο μου παντως ερχοταν σε λειτουργια σχεδον προτου βρασει....

:wave2:

dirtbird
23/06/2008, 19:28
Χωρίς να έχω εμπειρία στο μηχανάκι σου, 200 μέτρα και 2 λεπτά μου φαίνονται πολύ λίγα για να βράσει ή έστω να ζεσταθεί τόσο όσο χρειάζεται να ανάψει ο ανεμιστήρας έστγω και σε πολύ ζέστη.

Κάνε μία βόλτα στην πολή για κάνα τέταρτο τουλάχιστον (ή σε κάποιο κοντινό μονοπάτι....) και λογικά θα πάρει μόλις σταματήσεις.

Για το πως το καταλαβαίνεις....
αν δεν έχεις οπτική επαφή (που και πάλι μερικές φορές δεν μπορείς να καταλάβεις εάν γυρνάει..), βάλε το χέρι σου στο πίσω μέρος του φτερού του ψυγείου - θα σου φέρνει ζεστό αέρα.

MikeG
23/06/2008, 22:40
Ok, ήταν μια ασφάλεια 7,5. :winka: :wave2:

dirtbird
23/06/2008, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ok, ήταν μια ασφάλεια 7,5. :winka: :wave2:
Σε πόση ώρα δούλεψε το βεντιλατέρ?:confused: :confused:

MikeG
23/06/2008, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σε πόση ώρα δούλεψε το βεντιλατέρ?:confused: :confused:

Περίπου 5 λεπτά εν στάση. Επίσης αν δεις στο αρχικό μήνυμα είχα γράψει ότι το άφησα 5 λεπτά εν στάση & μετά το πήρα βόλτα.:wave2:

dirtbird
23/06/2008, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Περίπου 5 λεπτά εν στάση.:wave2:
Από τέρμα κρύο? Γρηγορούτσικα.....

Όταν ξαναρχίσεις τις βόλτες, δοκίμασε κανα καλό αντιψυκτικό (Denicol πράσινο).
Έτσι κι αλλιώς δεν ξέρεις εάν - πότε έχουν αλλαχθεί.

MikeG
23/06/2008, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Από τέρμα κρύο? Γρηγορούτσικα.....

Όταν ξαναρχίσεις τις βόλτες, δοκίμασε κανα καλό αντιψυκτικό (Denicol πράσινο).
Έτσι κι αλλιώς δεν ξέρεις εάν - πότε έχουν αλλαχθεί.

Ναι, από τέρμα κρύο. Βέβαια είχε & αρκετή ζέστη σήμερα. Έχω σκοπό να αλλάξω το αντιψυκτικό σύντομα μιας & βγαίνουμε κανονικά & το καλοκαίρι.
Τώρα πάμε για ρουλεμάν πίσω τροχού.:wave2:

OldMan
25/06/2008, 13:50
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Λουλούδες....!!!:smokin: :D

STOYBI
25/06/2008, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Λουλούδες....!!!:smokin: :D

7μισαρα ασφαλεια ειχες πει οτι εχεις στο κτμ για τον φορτιστη του τηλεφωνου..??? :confused:

:smokin: :D


:beer: :beer:

:wave2:

dirtbird
25/06/2008, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
7μισαρα ασφαλεια ειχες πει οτι εχεις στο κτμ για τον φορτιστη του τηλεφωνου..??? :confused:
:wave2:

Δεν έχεις δει τι γενιάς είναι το τηλέφωνο του....:smilea: :bigcry: :bigcry: