PDA

View Full Version : κολάζ στο photoshop cs3



xtapodias
23/06/2008, 19:33
Εχω ας πούμε 6-7 φωτογραφίες και θέλω να τις ενώσω σε μια για να κάνω ένα wallpaper.
Είναι εύκολο να γίνει αυτό;
Αν ναι παρακαλώ πείτε μου πως αν όχι καλή καρδιά

ευχαριστώ

Themis_81
24/06/2008, 01:55
Ευκολο ειναι ... αλλα πρεπει να μαθεις λιγο την εννοια των Layers και μετα να παιζεις με αυτα σε θεματα διαφανειας ... Επειδη η ωρα ειναι λιγο προχωρημενη θα σου πω αν θες καποια αλλη στιγμη ... Παντως μην σε τρομαζει ...
Ανοιξε οσες φωτο θελεις στο photoshop και μετα κανε με CTRL πατημενο Drag and Drop οσες φωτο θελεις στην φωτο που θα εχεις σαν βαση . Μετα αρχισε τα πειραματα ...
;)

Themis_81
24/06/2008, 01:55
Αυτο ηταν fazeroαλληλεγγυη ! :beer:

Ζεύκας
24/06/2008, 04:42
κ τι ακριβώς θέλεις να κάνεις?

να είναι η μία φωτό δίπλα στην άλλη?
να μπαίνει η μία μέσα στην άλλη?

να κάνουν οι φωτό κανά 69? :lol:

για προσδιόρισε!

:wave2:

xtapodias
24/06/2008, 07:57
Αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάλω φωτογραφίες δίπλα δίπλα, σε διαταξη ας πούμε 3χ3 φωτό που θα τις σώσω σε μια εικόνα για να τη βάλω wallpaper στο pc.

Για layers πρέπει να φτιάξω 9 layers και να τοποθετώ τις φωτο στις κατάλληλες θέσεις για να φτιάξω στο τέλος μια εικόνα αφού τα κλειδώσω?

Ή γίνεται και χωρίς layers?

thanks,

filipp0s
24/06/2008, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
Αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάλω φωτογραφίες δίπλα δίπλα, σε διαταξη ας πούμε 3χ3 φωτό που θα τις σώσω σε μια εικόνα για να τη βάλω wallpaper στο pc.

Για layers πρέπει να φτιάξω 9 layers και να τοποθετώ τις φωτο στις κατάλληλες θέσεις για να φτιάξω στο τέλος μια εικόνα αφού τα κλειδώσω?

Ή γίνεται και χωρίς layers?

thanks,

Θα ανοίξεις 'ενα νέο αρχείο στη διάσταση που θελεις να είναι το τελικο.
Θα ανοίξεις όλες τις φωτογραφίες και με copy-paste θα αρχίσεις να τις ρίχνεις μία-μία μέσα και να τις κάνεις resize (ή αφού τις κάνεις resize). Αφού τελείωσεις θα κάνεις Flatten Image και θα σώσεις το αρχείο όπως εσύ θέλεις (π.χ αν είναι για wallpaper σε bmp)


:wave2:

nelson
24/06/2008, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
Αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάλω φωτογραφίες δίπλα δίπλα, σε διαταξη ας πούμε 3χ3 φωτό που θα τις σώσω σε μια εικόνα για να τη βάλω wallpaper στο pc.


αυτο μπορεί να γίνει πολύ πιο απλά απο το paint των windows

xtapodias
24/06/2008, 09:13
Φίλιππε, copy paste ετσι όπως λες πήγα να το κάνω και δε τα κατάφερα.
Κάπως αλλιώς πρέπει να γίνεται.

Nelson θα προσπαθήσω και από το paint να δω τι θα καταφέρω.

lilipoua
24/06/2008, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
Φίλιππε, copy paste ετσι όπως λες πήγα να το κάνω και δε τα κατάφερα.
Κάπως αλλιώς πρέπει να γίνεται.

Nelson θα προσπαθήσω και από το paint να δω τι θα καταφέρω.





Γίνεται όπως λέει ο Φίλιππος , απλά , για να κάνεις copy την εικόνα στο Photoshop πρέπει πρώτα να κάνεις ctrl + A (δλδ: select All) ωστε η επιλογή σου να γίνει paste στο νέο αρχείο!!!

Αφού κανεις paste τις εικόνες, θα επιλέγεις το layer της κάθε εικόνας και θα κάνεις edit -> Transform ωστε να δώσεις τις διαστάσεις που θες!!


:wave2:

xtapodias
24/06/2008, 09:51
α! εντάξει..

Το απόγευμα θα προσπαθήσω να το κάνω.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Akatanomastos
24/06/2008, 11:32
τι φωτογραφιες ειναι?:look:

xtapodias
24/06/2008, 20:43
:a23: :a23: :a23:

Ευχαριστώ παιδιά, μπορώ να φτιάξω πλέον ότι wallpapers θέλω.

Τα συγκεκριμένα ήταν για την αδερφή μου, φωτογραφίες κάποιου Gerarld Buttler για όποιον γνωρίζει. :bigcry: :bigcry:

bartlal
24/06/2008, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
:a23: :a23: :a23:

Ευχαριστώ παιδιά, μπορώ να φτιάξω πλέον ότι wallpapers θέλω.

Τα συγκεκριμένα ήταν για την αδερφή μου, φωτογραφίες κάποιου Gerarld Buttler για όποιον γνωρίζει. :bigcry: :bigcry:

τρελλο μωρο!!! (http://bp1.blogger.com/_pILcVVGoYfY/R1Q3P-5M8xI/AAAAAAAAATc/1lSzDLldE1w/s1600-R/GERARLD+BUTLER+2.jpg)

:a07: :a07: :a07:










:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: