PDA

View Full Version : mia simbouli



zeus25
23/06/2008, 23:25
kalimera i kalispera.basika molis graftika sti parea sas an kai den eimai katoxos kapoiou dikiklou.eimai25 xronon kai toulaxiston apo tote pou thymamai ton eayto mou eixa trela me tis mixanes.to apotelesma einai oti mexri simera den exw kataferei na apoktisw moto gia diaforous logous eno antitheta exo amaksi ap ta dekaoxto ma akoma pisteyo pos den eimai gia aytokinito.den me sigkinei.gia na min pareksigithw na toniso oti kai ta dio mou aytokinita mexri stigmis exisa aima kai xino akoma gia na ta ksofliso opote den eimai kapoios pou brike kati etoimo kai den ton noiazei.pira tin apofasi na paw na bgalo to diploma gia aperiorista alla skeftomai pos an to paro tha me piasei mania gia mixani ki epeidi exo balei ti cbr600rr sto mati mporeite na me boithisete sto an tha dyskoleyto toulaxiston gia arxi kai telika an aksizei ton kopo na to kano?prosopika pisteyo pos aksizei.tha ektimousa tin boitheia kai tin simbouli sas.eyxaristo

xampos
23/06/2008, 23:29
θα σε δυσκολεψει φιλε λιγο στην αρχη ωσπου να μαθεις και θελει προσχη, αλλα απο εσενα εξαρταται αν εισαι συγκρατημενος η οχι !

θα σου πουνε 10 ατομα διαφορετικες αποψεις εδω μεσα το θεμα εχει συζητηθει 1000 φορες

vestromas
23/06/2008, 23:31
Αυτα τα γκρικλις, ειναι κολαση αδερφε για τα ματια. Κανε κατι σε παρακαλω.:beer: :wave2:

zeus25
23/06/2008, 23:32
xampos kat arxin s eyxaristo gia tin amesotita.ti tha mou proytines gia arxi?

mats8282
23/06/2008, 23:34
Πατα ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=61013&highlight=%F0%F1%F9%F4%E7+%EC%E7%F7%E1%ED%E7)
και ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59870&highlight=%F0%F1%F9%F4%E7+%EC%E7%F7%E1%ED%E7)
και
ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=55483&highlight=%F0%F1%F9%F4%E7+%EC%E7%F7%E1%ED%E7)

div400
23/06/2008, 23:38
το αν αξίζει ή οχι θα το αποφασίσεις ΕΣΥ και μόνο!

πάει αυτό! στα άααλλα τώρα...
ξέχνα την cbr600 προς το παρόν!!! βγάλε το δίπλωμα, πάρε ένα μικρο (πχ 400κεκ) πάρε εξοπλισμό (κράνος, μπουφάν, μπότες, γάντια και λοιπά) και γραψε χιλιόμετρα! πολλα χιλιόμετρα και όταν βαρεθείς τα χιλιόμετρα...θα γράψεις άλλα τόσα! να χαρείς, να ταλαιπωρηθείς, να πέσεις (ναι είναι και αυτό κομμάτι του παιχνιδιού) να ξανασηκωθείς και να συνεχίσεις!

μόνο έτσι θα δεις καταρχήν αν αξίζει για σένα και μόνο έτσι θα μάθεις να καβαλάς. και μετά από αυτά και εφόσον ακόμα θες να καβαλάς παίρνεις όποια άλλη μηχανή θες.

:wave2:

zeus25
23/06/2008, 23:54
div400 σ ευχαριστω για τα λογια σου και για μενα εχει σημασια οτι κι αν ακουσω.οσο για τον εξοπλισμο εχω τα παντα λογω κοντινων εκδρομων με παρεα μα μηχανη δεν εχω.:rotflmao: :rotflmao:
υπαρχει κατι αξιοπιστο σε 400 ποθ θα μοθ προτεινεσ?

xampos
23/06/2008, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeus25
xampos kat arxin s eyxaristo gia tin amesotita.ti tha mou proytines gia arxi?


φιλε παρε αυτο που θα σου αρεσει

θα προτεινα για αρχη απλα κατι πιο ευκολοδηγητο και πιο ανετο , κανα v strom 650 κανα φειζερακι

MG
24/06/2008, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
το αν αξίζει ή οχι θα το αποφασίσεις ΕΣΥ και μόνο!

πάει αυτό! στα άααλλα τώρα...
ξέχνα την cbr600 προς το παρόν!!! βγάλε το δίπλωμα, πάρε ένα μικρο (πχ 400κεκ) πάρε εξοπλισμό (κράνος, μπουφάν, μπότες, γάντια και λοιπά) και γραψε χιλιόμετρα! πολλα χιλιόμετρα και όταν βαρεθείς τα χιλιόμετρα...θα γράψεις άλλα τόσα! να χαρείς, να ταλαιπωρηθείς, να πέσεις (ναι είναι και αυτό κομμάτι του παιχνιδιού) να ξανασηκωθείς και να συνεχίσεις!

μόνο έτσι θα δεις καταρχήν αν αξίζει για σένα και μόνο έτσι θα μάθεις να καβαλάς. και μετά από αυτά και εφόσον ακόμα θες να καβαλάς παίρνεις όποια άλλη μηχανή θες.

:wave2:


+1000

THAT'S THE RIGHT WAY!

:beer:

Road67
24/06/2008, 15:02
Το αν αξιζει να βγαλεις διπλωμα μηχανης.

α. Μαθε τεχνη κι ας την να.

β. Μονος σου θα το αποφασισεις. Δεν ταιριαζουν σε ολων το δυναμικο οι μοτοσυκλετες.

Το αν αξιζει το CBR.

Ως τι ;

Για να το βαλεις στην εθνικη και να κανεις ενα μοναχικο ταξιδι η με μια καταδεχτικη κι αθλητικη κοπελα, ανεπιφυλακτα ναι.

Για να το καβαλας μεσα στην πολη, δεν ειναι και ο,τι καλυτερο αλλα ok 600αρι ειναι κατι παει κι ερχεται.

Για να το φορτωνεις, ξεχνα το.

Για να το βαλεις στο χωμα, ε οχι βεβαια.

Συνολικα σα μηχανη, ειναι εξαιρετικη σε αυτο που προσφερει και στην κατηγορια στην οποια απευθυνεται.

Απο εκει και περα πιστεψε με. Εισαι πρωτοπειρος. Στο επομενο τετραγωνο αλλου θα βρισκεσαι εσυ κι αλλου η Honda. Και δεν υπαρχει αυτο που λενε, εγω δε θα γκαζωσω και θα το παω λαου λαου. Δε θα το πας.

Κατ' αρχην, ειμαστε εδω μεσα ποσα ατομα; Ο καθενας οδηγει ενα δεδομενο τυπο μηχανης, αλλα εχουμε εμπειριες και απο αλλα ειδη. Αλλα ποσοι νομιζεις οτι θα φερουν πισω φατσα το γκαζι στο ανοιγμα και θα το κανουν με τετοιο τροπο που δε θα τους ερθει η μουρη σε ορθη γωνια; Μερικοι; Ολοι ; Οι περισσοτεροι ; Οι λιγοτεροι ; Εσυ παντως φιλε μου δε θα μπορεσεις. Και δε θα το κανεις και ηθελημενα. Εγω βλεπω τη Haya φιλου και ηθελημενα θελω στο πρωτο ρεπριζ να τη σηκωσω. Ναι οκ, μπορει να εχω την εμπειρια, η μπορει να νομιζω οτι την εχω, αλλα και παλι υπαρχουν παραγοντες που σιγουρα δε θα εχω υπολογισει. Οπου ναι εχω τη γνωση να ξερω τι θα πρεπει να κανω αν μου συμβει το ενα η το αλλο, αλλα και παλι αυτο δε σημαινει οτι θα το καταφερω.

Ο δασκαλος θα σου δειξει να οδηγεις σε καποιες καταστασεις αλλα δε θα σου μαθει ενα πολυ σημαντικο σχολειο ... το πως να πεφτεις. Κι αυτο ειναι ενα πολυτιμο μαθημα που δε θα το αποφυγεις. Καλο ειναι λοιπον να ξεκινησεις απο μια μηχανη βατη, στα δεδομενα σου, που θα σιγονταρει και τη σαχλαμαρα, η το λαθος χειρισμο σου. Τετοια μηχανακια ειναι τα CB500, CB500s, CBF600, ER-6, GS500 και αλλα μοντελα. Και πιστεψε με αν σου τη δινουν τα φαιρινγκ και το φουσκωμα περα του οτι καποια απ' αυτα εχουν κι εκδοσεις με φαιρινγκ μπορεις να φτιαξεις οτι θες με χαμηλο κοστος.

Ελπιζω να βοηθησα, καλοπροαιρετα.

devil's animal
24/06/2008, 21:37
ολοι σου μιλησαν σωστα και σου ειπαν για πτωσεις (που ειναι σαφεστατα μεσα στο παιχνιδι) αλλα κανενας δεν σου μιλησε για οδηγικη παιδεια δρομου (και πιο συγκεκριμενα πολης).
εχεις ακουσει πολλους να λενε "δεν μας υπολογιζουν καθολου"
ακομα και εμεις που οδηγαμε αρκετα χρονια το λεμε μεταξυ μας και καθε φορα ειναι σαν να μην μπορουμε να το πιστεψουμε.
ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!
δεν μπορεις να το κατανοησεις.
δεν μπορεις να καταναοησεις αν δεν το νοιωσεις πως ειναι να κοιτας τον αλλον στα ματια και να βγαινει απο STOP.
δεν μπορεις να καταλαβεις πως ειναι να σταματαει ο ταριφας δεξια "γιατι ετσι του κ@υλωσε" και εσυ να πεφτεις στα φρενα και με τα δοντια να κρατιεσαι στην σελα πανω...
και αλλα πολλα τετοια παραδειγματα που συνηθως συμβαινουν στην πολη.

πραγματικα δεν μπορεις να ξερεις...:rolleyes:

θελεις πολλα χλμ για να πεις οτι περιπου καταλαβαινεις τι γινετε.

και ολο αυτο το σκηνικο ειναι εφιαλτικο και δολοφονικο παραλληλα.

αφου δλδ, θα εχεις πεσει στα φρενα λογω του ταριφα και θα εχεις δει εικονες απο την παιδικη σου ηλικια να περνανε μπροστα σου,να κατσεις και να σκεφτεις:
-"τι εγινε τωρα ρε π0υστη μου?? γιατι το εκανε αυτο? τι εκανα εγω? πως δεν επεσα? πως και γιατι επεσα (αν εχεις πεσει)"


να αξιολογεις τις συνθηκες ανα πασα στιγμη και λεπτο.

μικρο μηχανακι και πολλα χλμ εντος και εκτος πολης...
:wave2:

zeus25
24/06/2008, 21:43
πραγματικα σας ευχαριστω ολους που ασχολειστε με το θεμα αν και ζηταω συγνωμη που το ξαναεθεσα μιας που υπηρχε ηδη τετοιο θεμα αλλα δεν το εψαξα.πραγματικα με βοηθατε πολυ με την εμπειρια που εχετε γι αυτο αλλωστε και απευθυνθηκα εδω μεσα.να στε καλα...

TOLISTOLAROS
24/06/2008, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
...να πέσεις (ναι είναι και αυτό κομμάτι του παιχνιδιού)...
Όχι παιδιά,δεν είναι,είναι απρόοπτο,δεν ξεκινάς να οδηγάς μηχανή λέγοντας "κάποτε θα πέσω".Γιατί;Επειδή το πρώτο πέσιμο μπορεί να'ναι το τελευταίο...Καβαλάς λέγοντας "δεν ξέρω τίποτα αλλά ΔΕ ΘΑ ΠΕΣΩ ΠΟΥ ΝΑ ΧΤΥΠΑΝΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΓΚΩΛΟ ΤΟΥΣ".Έτσι αποκλείεις το ενδεχόμενο να πέσεις από σφάλμα δικό σου.

fantacid
24/06/2008, 21:48
παρε αυτο που γουσταρεις κ ασε τους αλλους να λενε!!!!

κ καλως ηρθες!

:beer: :beer: :beer:

zeus25
24/06/2008, 21:53
καλως σας βρήκα...:beer: :beer: :beer:

div400
25/06/2008, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Όχι παιδιά,δεν είναι,είναι απρόοπτο,δεν ξεκινάς να οδηγάς μηχανή λέγοντας "κάποτε θα πέσω".Γιατί;Επειδή το πρώτο πέσιμο μπορεί να'ναι το τελευταίο...Καβαλάς λέγοντας "δεν ξέρω τίποτα αλλά ΔΕ ΘΑ ΠΕΣΩ ΠΟΥ ΝΑ ΧΤΥΠΑΝΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΓΚΩΛΟ ΤΟΥΣ".Έτσι αποκλείεις το ενδεχόμενο να πέσεις από σφάλμα δικό σου.

αν και δεν ειναι το καταλληλο thread....


:nono: :nono: :nono:

εδώ κάνεις λάθος (κατά την ταπεινή μου άποψη παντα :D ).
η πτώση από την οποιαδήποτε αιτία ΕΙΝΑΙ μέρος του μοτοσυκλετισμού...

στατιστικός είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των ατυχημάτων όπου ΔΕΝ εμπλέκεται άλλο όχημα (δηλ. έπεσε μόνο και μόνη της η μηχανή και ο αναβάτης) οφείλεται σε λάθος του αναβάτη.
είτε από απειρία είτε από λάθος εκτίμηση των συνθηκών είτε από υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων του αναβάτη...

η λογική του ''εγώ δεν θα πέσω ποτέ'' οδηγεί στο τελευταίο....
η ''σωστή'' λογική είναι : ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΣΩ αλλά μπορεί να μου συμβεί..και το αποδέχομαι!

και βασικά ναι ξεκινάς με την ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ότι κάποτε θα πέσεις....
οι παλιοί λέγανε: υπάρχουν 2 κατηγορίες μοτοσικλετιστών: αυτοί που πέσανε και αυτοί που ΘΑ πέσουν....

:wave2:

just my 2 cents....

Road67
25/06/2008, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
παρε αυτο που γουσταρεις κ ασε τους αλλους να λενε!!!!

κ καλως ηρθες!

:beer: :beer: :beer:

:nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

Δεν ειναι σταση αυτη. Το παλικαρι φιλε μου δεν ειναι πρωτοπειρος, ειναι τελειως απειρος. Και του προτεινεις να παρει το CBR600. Δηλαδη αν πει ενας παποβιος να παρει το fireblade, εσυ συμφωνεις; Η CBR ειναι κατ' εξοχην μηχανη για να ξυνεις και θα το κανεις θες δε θες. Δηλαδη θα παει ο απειρος να στριψει με 150 γιατι ειναι σιγουρο οτι θα το πατησει [αν δεν το εχει ανοιξει ατσαλα κι εχει φυγει σουζατος για κανα χωραφι] και θα στριψει πως;;; Με ποια παιδεια; Μου φαινεται ανωριμη η σταση σου απευθυνομενος σε ενα ξενο που ζηταει απεγνωσμενα μια συμβουλη, αν ομως αυτο το παλικαρι ηταν συγγενης σου; Θα πηγαινες να του την αγορασεις ο ιδιος κιολας;

lakou636
25/06/2008, 11:57
Γεια σου φιλε μου.
και εγω ειχα το ιδιο διλλημα πριν 3 χρονια.
απο παπι πηρα το zx-6r 2005 του κουτιου...
απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι:
-αν νομιζεισ οτι εχεισ την ωριμοτητα να μαθεισ σιγα σιγα το μηχανακι και να μην ψαχνεσαι σε καθε ευκαιρια να ανοιξεισ τερμα το γκαζι,δεν θα εχεισ προβλημα.
-αν ομωσ ανυπομονεισ να γινεισ, ροσσι και δεν βλεπεισ την ωρα να ξυσεισ την ασφαλτο θα εχεισ προβλημα...

πρεπει να γραψεισ πολλα χιλιομετρα και να αρχισεισ να την νοιωθεισ την μηχανη.να μπορεισ να προβλεψεισ την αντιδραση τησ στο καθε τι που θα κανεισ.....
(παντωσ οι τουμπεσ συνηθωσ ερχονται οταν την μαθεισ....θεσ να κανεισ το κατι παραπανω...)
πανω απ΄ολα μην παρασυρεσαι....μαθε τισ δυνατοτητεσ σου και σιγα σιγα θα δεισ σταδιακα να βελτιωνονται...
ελπιζω να βοηθησα....

TOLISTOLAROS
25/06/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
η ''σωστή'' λογική είναι : ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΣΩ αλλά μπορεί να μου συμβεί..και το αποδέχομαι!
Ναι ρε συ ,αυτό εννοούσα! αφού έγραψα "Έτσι αποκλείεις το ενδεχόμενο να πέσεις από σφάλμα δικό σου."


Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
και βασικά ναι ξεκινάς με την ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ότι κάποτε θα πέσεις....
οι παλιοί λέγανε: υπάρχουν 2 κατηγορίες μοτοσικλετιστών: αυτοί που πέσανε και αυτοί που ΘΑ πέσουν....

:wave2:

just my 2 cents....
Τι να πω,πάντως απ'την παρέα μου δεν έχει πέσει ποτέ κανένας(φτου φτου φτου)...λίγο μοιρολατρικό μου φαίνεται...

zeus25
27/06/2008, 19:24
ρε παιδια σας ευχαριστω πολυ.ειναι πολυ σημαντικη η βοηθεια σας και το εκτιμω που ασχολειστε ακομα αν και νομιζω οτι σας ψιλοαναστατωσα και δεν το ηθελα.να στε καλα ολοι παντως και σας ευχαριστω.