PDA

View Full Version : Transalp , KLE500 ή Freewind ;



agalmata
24/06/2008, 00:34
Γεια χαρά σε όλους
Νέος και στο φόρουμ αλλά και στις μηχανές ( μεγάλου κυβισμού ) .
Το ερώτημα και η βοήθεια που θέλω είναι σχετικά απλή ( για τους έμπειρους ) :
KLE500 μοντέλου του 2003 περίπου , στα 3000ευρώ περίπου
Freewind 2002-2003 στα 2500 ευρώ περίπου
Ή Transalp 650 2001-2002 στα 3500 + περίπου
Αυτά είναι τα 3 που έχω στο μυαλό μου . Εκτός αν προτείνει κάποιος κάτι άλλο επιπλέον .
Μιλάμε για οδήγηση κυρίως μέσα στην πόλη και κάποιες φορές θάλασσα - απόσταση Θεσσαλονίκης -Χαλκιδικής ας πούμε .
Υ.Γ.: Οι περισσότεροι που ρωτάω μου λένε να πάρω transalp για να ξεμπερδεύω μια και καλή . Θα δώσεις 1000 ευρώ παραπάνω σίγουρα βέβαια , αλλά δεν θα ασχοληθείς παραπάνω . Στην αρχή κοιτούσα f650 αλλά μου όλοι οι μηχανικοί μου λένε μακρυά κι αγαπημένα .
Τα έχω οδηγήσει και τα 3 . Είμαι ψηλός , μου φάνηκαν εύκολα με πρώτο το kle .

EVI
24/06/2008, 00:55
δες εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=58197&highlight=freewind
και εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=44946&highlight=freewind
και εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=44862&highlight=freewind
εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34409&highlight=freewind
και εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34387&highlight=freewind

και αν ψαξεις λιγο ακομα θα βρεις αλλα τοσα :beer:

dimokritos
24/06/2008, 01:02
transalp

με το κλε θα βαρεθείς μέχρι να πας χαλκιδική, όχι ότι είναι και σοβαρή απόσταση δηλαδή αλλά λεμε...

Cpt. Haddock
24/06/2008, 09:49
Μεταξυ Τρανσαλπ και Freewind οι επιλογές

Στα + του Τρανσαλπ τα παραπάνω άλογα και ο κυλινδρος, άρα και η μεγαλύτερη άνεση σε ταξιδι

Στα + του freewind η ευκολια του

Αυτά :wave2:

agalmata
24/06/2008, 10:05
EVI τα έχω δει όλα αυτά απλά ίσως να ήθελα μια πιο "ιδιαίτερη" εκτίμηση ανάμεσα στα συγκεκριμένα .
dimokritos για ένα KLE του 2005 με το τελευταίο facelift που είναι πανέμορφο , τι θα έλεγες ; Σχεδόν στα ίδια χρήματα με το transalp ίσως και λιγότερα .
Η αλήθεια είναι ότι όλοι για transalp μιλάνε !!

XJR_Billy
24/06/2008, 10:31
Καλώς ήρθες φίλε!!!

Για αυτά που ζητάς βλέπω το Transalp να σου ταιριάζει περισσότερο...

Ρίξε και μια ματιά στο ΧΤ660 γιατί στην κίνηση είναι άψογο και κάνει και για ταξιδάκια.

Βγαίνει πιο ακριβό όμως...

:wave2:

XJR_Billy
24/06/2008, 10:34
Ξέχασα να προθέσω ότι όποια και να πάρεις πρέπει να της δείξεις σεβασμό γιατί τα άλογα που βγάζουν αυτές οι μηχανές μπορεί να είναι "λίγα" σχετικά με τα θηρία που κυκλοφορούν, αλλά αυτό δεν τις κάνει λιγότερο επικίνδυνες..

Εννοείται ότι έχεις αγοράσει ήδη ΚΡΑΝΟΣ, μπουφανάκι, γάντια, μποτάκια..

:wave2:

dimokritos
24/06/2008, 13:17
το τελευταίο κλε μπορεί να είναι όμορφο αλλα μέχρι εκεί. είναι ακριβώς το ίδιο με τα προηγούμενα. σίγουρα είναι και παμφτηνο στην συντήρησή του και σκυλί κανονικό. όσο για την πόλη δε, απο παπί πιο ευκολο είναι (καλά, υπερβάλλω :D ). αλλά θα σε κουράσει στις λίγο μεγαλύτερες διαδρομές. όχι οτι δεν πάει αλλά όχιο τόσο άνετα όσο το ΤΑ

Road67
24/06/2008, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από agalmata
Γεια χαρά σε όλους
Νέος και στις μηχανές ( μεγάλου κυβισμού ) .


Ok. Και η κοινοτυπη ερωτηση. Τι οδηγουσες πριν;

Απο τα τρια ειδικα, προτεινω το freewind ειναι το λιγοτερο ξενερωτο. Απο 'κει και περα γιατι να μη ριξεις μια ματια και σε Tdm 850 η ενα απο τα πρωτα 900; Η κανενα Πηγασο;

agalmata
24/06/2008, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Ok. Και η κοινοτυπη ερωτηση. Τι οδηγουσες πριν;

Απο τα τρια ειδικα, προτεινω το freewind ειναι το λιγοτερο ξενερωτο. Απο 'κει και περα γιατι να μη ριξεις μια ματια και σε Tdm 850 η ενα απο τα πρωτα 900; Η κανενα Πηγασο;


scooter και παπάκι . Το δίπλωμα το έχω χρόνια αλλά δεν έτυχε να πάρω μεγαλύτερη μηχανή λόγω τρέλας με τα αυτοκίνητα .
Για πηγασο δεν ακούω πολύ καλά λόγια για να πω την αλήθεια . Δηλαδή λίγο καλύτερα σε σχέση με το f650 . TDM το έχω στο μυαλό μου αλλά δεν νομίζω ότι είναι value for money . Δηλαδή να δώσεις 3500 για να πάρεις ένα 10ετίας . Θεωρώ ότι έχω καλύτερες επιλογές .

Υ.Γ: Μεγάλη μου αδυναμία είναι το fz6 naked αλλά ξέρω ότι δεν θα με βολέψει . Όπως και το gsr600 .

gpan
24/06/2008, 14:54
βρεθηκα στο ιδιο διλημα πριν δυο χρονια και προτιμησα να παρω KLE καινουριο. δεν ειναι κακο μηχανακι το KLE αλλα νομιζω οτι ειναι καλυτερα να κανεις μια θυσια στο οικονομικο και να παρεις κατι πιο ποιοτικο( ταπεινη προσωπικη αποψη παντα )

KLE
24/06/2008, 15:04
Ειχα KLE...(φαινεται αλλωστε και απο το nick μου)...δυομισι χρονια..
Καβαλησα και Transalp600 για δυομισι...μηνες.

Και μαλιστα τα κυκλοφορισα ακριβως στους ιδιους δρομους που θες να τα κυκλοφορισεις και συ.
Θεσ/νικη-Χαλκιδικη δυο φορες το μηνα για πολυ καιρο(οσο σχεδον τα ειχα).

Το KLE εχει αρκετους κραδασμους και κουραζει.....
Εχει "δυσκολη" σελα....
Τρως ¨ξυλο" απο τον αερα λιγο λιγοτερο απο ενα γυμνο....
Με μπαγκαζιερα πισω, μετα τα 120 πας "βαρκα-γυαλο"......
Αλλα(προσωπικη αποψη)και μονο που καθεσαι πανω του, σε προδιαθετει να του πιεις το αιμα,σε αντιθεση με το Transalp που ειναι πολυ ουδετερο σε αυτον τον τομεα....
Επισης ειναι πιο μαζεμενο σε διαστασεις και ειναι ευκολοτερο στην πολη....

Το Transalp απο την αλλη πλευρα ειναι πολυ πιο ανετο και σε χωρο και σε προστασια απο τον αερα...
Πιο δυνατο βεβαιως(λογω κυβισμου).....
Αλλα και πιο βενζινοβορο...

Αν δεν ησουν ποτε εστω και λιγο καγκουρας :smilea: αλλα παντα προτιμουσες ανεση και χαλαρωτητα...το Trans θα ειναι η καλυτερη επιλογη σου.

Αν ομως που και που ξυπνα το θηριο μεσα σου...το KLE αρμοζει στην περισταση...γιατι το Honda ειναι κινουμενη πολυθρονα και θα σε ξενερωσει(αν ξυπνησει το θηριο ειπαμε, ετσι;; )
Ασχετα με το οτι το KLE ειναι πιο αδυναμο... νομιζεις οτι εχει περισσοτερο σπιρταδα....και σε φτιαχνει...


Οσο για το Suzuki.....μονοκυλινδρο;;;; Δεν παιρνεις καλυτερα(οπως ειπε και καποιος πιο πανω) ενα XT;;;

dimokritos
24/06/2008, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gpan
βρεθηκα στο ιδιο διλημα πριν δυο χρονια και προτιμησα να παρω KLE καινουριο. δεν ειναι κακο μηχανακι το KLE αλλα νομιζω οτι ειναι καλυτερα να κανεις μια θυσια στο οικονομικο και να παρεις κατι πιο ποιοτικο( ταπεινη προσωπικη αποψη παντα )

δε νομίζω ότι το κλε δεν είναι ποιοτικό. μια χαρά μηχανάκι είναι. το βασικό πρόβλημα που αντιμετώπηζα εγώ ήταν στο θεμα της ταχύτητας. μετά τα 120 δεν το εμπιστευόμουν το μηχανάκι. ούτε να φρενάρει αν χρειαζόταν, ούτε να αποφύγω κάτι αν έβρισκα στο δρόμο.. το μόνο που μου λείπει απο το κλε ήταν οι αναρτήσεις του. :(

όπως και να το κάνουμε το ΤΑ είναι μερικά κλικ παραπάνω. και σε ταξίδι θα είναι πολύ πιο ξεκούραστο.

Road67
24/06/2008, 15:43
To fazer δεν εχει καμια σχεση με τα μηχανακια που αναφερεις κι εμενα με βολευει πολυ.

Θ' αποτολμησω παρολ' αυτα να προτεινω ενα μηχανακι πολυ ξεκουραστο, αξιοπιστο αν και προσωπικα δεν το συμπαθω ιδιαιτερα CBF 1000

agalmata
25/06/2008, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
To fazer δεν εχει καμια σχεση με τα μηχανακια που αναφερεις κι εμενα με βολευει πολυ.

Θ' αποτολμησω παρολ' αυτα να προτεινω ενα μηχανακι πολυ ξεκουραστο, αξιοπιστο αν και προσωπικα δεν το συμπαθω ιδιαιτερα CBF 1000
Νομίζω ξεφεύγουμε και στα κυβικά και στα χρήματα . Για το fz6 το γυμνό αν και δεν έχει σχέση με τα υπόλοιπα , το ανέφερα σαν ποια μου αρέσουν και θα έπαιρνα άνετα .

miketzif
25/06/2008, 22:26
λιγο πολύ τα παιδιά πιο πα΄νω με έχουν καλύψει. Εγώ στο μόνο που θα επιμείνω είναι όχι μονοκύλινδρο (προσωπική άποψη πάντα ) :beer:

EVI
26/06/2008, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από miketzif
λιγο πολύ τα παιδιά πιο πα΄νω με έχουν καλύψει. Εγώ στο μόνο που θα επιμείνω είναι όχι μονοκύλινδρο (προσωπική άποψη πάντα ) :beer:

γιατι?

miketzif
26/06/2008, 02:00
οι κραδασμοί που έχει ενα μονοκύλινδρο είναι απίστευτα κουαραστικοί για τον αναβάτη τόσο για την μέση του όσο και τα μαλακά του μόρια και όχι μόνο. Εξάλλου όταν έχεις ενα μηχανάκι όπως το freewind Π.Χ. θα θέλησεις έστω κάποια στιγμή να κάνεις ένα μικρό ταξίδι το οποίο θα είναι απίστευτα κουραστικό τόσο για τον αναβάτη όσο και για την ίδια την μηχανή (τραβάει ζόρι το μοτορι, κουβαλάει σχεδόν τα ίδια κιλα με ένα αντίστοιχο δικύλινδρο με το δικύλινδρο να έχει 15-20 άλογα παραπάνω freewind-trasalp) αν δε είσαι με συνεπιβάτη και με μπακάζια τα πράγματα δυσκολεύουν περισσότερο με αποτέλεσμα το ταξίδι σου πέραν των 120-130χλμ να μην είναι άνετο και κυρίως ασφαλές, πχ. προσπέραση. Αν απ' την 'αλλη έναν υποψήφιο αγοραστή δεν τον ενδιαφέρουν τα παραπάνω και δεν έχει πρόβλημα με τα μεινεκτήματα του μονοκύλινδρου και πρασανατολίζεται για χρήση εντός πόλης άντε και 20χλμ πιο έξω απ'α αυτήν τότε κατά την προσωπική μου απόψη τα 650 cc δεν χρειάζονται.

ΥΓ:ΚΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΑ ΜΕ ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ. ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ Μ' ΑΥΤΟ Ο ΗΛΙΘΙΟΣ :bigcry:

miketzif
26/06/2008, 13:39
κάτι ακόμα που ξέχασα από τα (-) του μονοκύλινδρου είναι το σκορτσάρισμα με δευτέρα εντός πόλης όταν στρίβεις

XJR_Billy
26/06/2008, 14:05
Εγώ πρότεινα στον άνθρωπο ένα ΧΤ660, το οποίο ΔΕΝ έχει κραδασμούς (για μονοκύλινδρο).

Έχω οδηγήσει πολλά μονοκύλινδρα όπως XR350 & 500, XLR250 & 600, XT500 &600 &660, BMW F650GS, KLR650.

To XT660 είναι σαν τετρακύλινδρο σε σχέση με παλιότερα μονοκύλινδρα. Ζόρι δεν τραβάει κανένα, και τα KLE τα κάνει και αναστενάζουν...

Με 130-140 πας ΧΑΛΑΡΑ και χωρίς μεγάλη ζελατίνα. Φίλοι μου ταξιδεύουν σταθερά με 160+. Από ροπές είναι στα κορυφαία της κατηγορίας του, προσπεράσεις κάνεις για πλάκα και έχει άνεση.

Συμφωνώ για τα παλιά μονοκύλινδρα ότι δεν είχαν κρατήματα, ότι σε έπαιρνε ο αέρας, πάρκινσον κ.λ.π.

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το ΧΤ660R!!!

Εγώ πρότεινα να πάρει την Transalp για τη φιλικότητά της και την άνεσή της.
Γιατί όμως να διαγράψει την ΧΤ?

Φίλε miketzif μέσα στην πόλη και 20χλμ έξω από αυτή?:confused: :confused:

Την Κυριακή, μόνο, έκανα πάνω από 400 στην ετήσια!!!

Τι μονοκύλινδρο είχες? Κανά ΧΤ500 του 76???:lol: :lol:

Φιλικά πάντα.

agalmata
26/06/2008, 14:08
XT_Billy με τα λεγόμενά σου , μου έβαλες και το 660 στις επιλογές . Είναι και στα γούστα μου ( εμφανισιακά )

XJR_Billy
26/06/2008, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από agalmata
XT_Billy με τα λεγόμενά σου , μου έβαλες και το 660 στις επιλογές . Είναι και στα γούστα μου ( εμφανισιακά )

Φίλε agalmata, δεν παίρνω ποσοστά απ' τη Yamaha.:lol: :lol:

Έχω κάνει Αθήνα - Κομοτηνή με στάσούλες για ξεμούδιασμα και στενοχωριέμαι όταν ακούω ότι τα μονοκύλινδρα είναι για 20χλμ. έξω από την πόλη...

Τον Αύγουστο (να' μαστε καλά), έχω φύγει για βόρεια Βουλγαρία.

Δεν κατηγόρησα καμιά μηχανή γιατί έχω σε εκτίμηση και την KLE και την Transalp. Για την τελευταία ειδικά έχω πολύ καλές εντυπώσεις.

Ρίξε καμιά ματιά στο υπο-φόρουμ των ΧΤ να ακούσεις και άλλες γνώμες!!

:beer: :wave2:

miketzif
26/06/2008, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Εγώ πρότεινα στον άνθρωπο ένα ΧΤ660, το οποίο ΔΕΝ έχει κραδασμούς (για μονοκύλινδρο).

Έχω οδηγήσει πολλά μονοκύλινδρα όπως XR350 & 500, XLR250 & 600, XT500 &600 &660, BMW F650GS, KLR650.

To XT660 είναι σαν τετρακύλινδρο σε σχέση με παλιότερα μονοκύλινδρα. Ζόρι δεν τραβάει κανένα, και τα KLE τα κάνει και αναστενάζουν...

Με 130-140 πας ΧΑΛΑΡΑ και χωρίς μεγάλη ζελατίνα. Φίλοι μου ταξιδεύουν σταθερά με 160+. Από ροπές είναι στα κορυφαία της κατηγορίας του, προσπεράσεις κάνεις για πλάκα και έχει άνεση.

Συμφωνώ για τα παλιά μονοκύλινδρα ότι δεν είχαν κρατήματα, ότι σε έπαιρνε ο αέρας, πάρκινσον κ.λ.π.

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το ΧΤ660R!!!

Εγώ πρότεινα να πάρει την Transalp για τη φιλικότητά της και την άνεσή της.
Γιατί όμως να διαγράψει την ΧΤ?

Φίλε miketzif μέσα στην πόλη και 20χλμ έξω από αυτή?:confused: :confused:

Την Κυριακή, μόνο, έκανα πάνω από 400 στην ετήσια!!!

Τι μονοκύλινδρο είχες? Κανά ΧΤ500 του 76???:lol: :lol:

Φιλικά πάντα.

είχα bmw 650 gs του 04. η άρνηση μου στα μονοκύλιδρα δεν έιχε να κάνει με το χτ διότι το έχω οδήγήσει ελάχιστα οπότε δεν μπορώ να εκφέρω για αυτό γνώμη. Αναφερόμουν κυρίως στο freeewind που το γνωρίζω πολυ καλά (αρκετά χλμ μ' αυτό) το πρώην δικό μου και είχα στο νού μου και τον πήγασο. Ταμηχανάκια που αναφέρω ακροβατούν στην κατήγορία διότι έχουν "ονομαστικά" όλά που πρέπει να έχει ένα 650 πλην όμως κυριολεκτικά στο όριο χωρίς να έχουν συμμαχο το χαμηλό βάρος. Έτσι γα την περίπτωση του φίλου μας που ανοιξε την συζήτηση είχα περισσότερο στο μυαλό μου ένα δυκίλινδρο μεταχηρησμένο π.χ. τρανσαλπ. οπότε εκεί δεν διαφωνούμε.

να κάνω μόνω μια ερώτηση και όχι προβακατόρικη, τα 400 χλμ τα έκανες μόνος σου με συνεπιβάτη με τριπλέτα ή με όλα αυτά μαζί και αν ήταν όλα πές μου πως ήταν το ταξίδι

ΥΓ: ΕΠΕΣΕΣ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΞΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΗΤΑΝ SUSUKI GT 185 του 1975 μοντέλο:a08:

CAMBOF
27/06/2008, 14:52
ΕΧΟΝΤΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΤΟ FREEWIND ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ
ΘΑ ΤΟ ΒΑΡΕΘΕΙΣ-ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΠΑΝΤΟΥ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΤΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ

XJR_Billy
27/06/2008, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από miketzif
είχα bmw 650 gs του 04. η άρνηση μου στα μονοκύλιδρα δεν έιχε να κάνει με το χτ διότι το έχω οδήγήσει ελάχιστα οπότε δεν μπορώ να εκφέρω για αυτό γνώμη. Αναφερόμουν κυρίως στο freeewind που το γνωρίζω πολυ καλά (αρκετά χλμ μ' αυτό) το πρώην δικό μου και είχα στο νού μου και τον πήγασο. Ταμηχανάκια που αναφέρω ακροβατούν στην κατήγορία διότι έχουν "ονομαστικά" όλά που πρέπει να έχει ένα 650 πλην όμως κυριολεκτικά στο όριο χωρίς να έχουν συμμαχο το χαμηλό βάρος. Έτσι γα την περίπτωση του φίλου μας που ανοιξε την συζήτηση είχα περισσότερο στο μυαλό μου ένα δυκίλινδρο μεταχηρησμένο π.χ. τρανσαλπ. οπότε εκεί δεν διαφωνούμε.

να κάνω μόνω μια ερώτηση και όχι προβακατόρικη, τα 400 χλμ τα έκανες μόνος σου με συνεπιβάτη με τριπλέτα ή με όλα αυτά μαζί και αν ήταν όλα πές μου πως ήταν το ταξίδι

ΥΓ: ΕΠΕΣΕΣ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΞΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΗΤΑΝ SUSUKI GT 185 του 1975 μοντέλο:a08:

Φίλε miketzif,

εγώ συμφώνησα μαζί σου για τα παλιά μονοκύλινδρα, και πρότεινα ο ίδιος την Transalp. Δεν απέκλεισα όμως το ΧΤ. Στην GS650 έχω ανέβει σαν συνεπιβάτης αλλά δεν την έχω οδηγήσει. Δεν με κούρασε όμως. Αντίθετα, για τον συνεπιβάτη νομίζω ότι είναι λίγο πιο άνετη απ' το ΧΤ.

Όσο για την ετήσια, την έκανα με συνεπιβάτη και bagster, όπως έχω κάνει όλα μου τα ταξίδια πλην της Κομοτηνής που είχα και πλαινές δανεικές από φίλο.

Το ταξίδι ήταν πολύ ωραίο, αλλά λόγω του εξαιρετικά γρήγορου ρυθμού του γκρουπ που ήμουν (Δ1:beer: ), και τον φόβο (και την γκρίνια) της συζύγου στις στροφές, μετά την πρώτη στάση συνεχίσαμε με το γκρουπ Ε1:beer: , πιο σιγά, αλλά με μεγαλύτερη απόλαυση της διαδρομής (και έλλειψη γκρίνιας).

Αν πω ότι δεν κουράστηκα, θα λέω ψέματα. Αλλά μόνο κάποιος με πολύ καλύτερη φυσική κατάσταση από μένα θα πει πως δεν κουράστηκε. (400+ χιλιόμετρα με στροφές, όχι απο Εθνική, δεν είναι και λίγα).

Αλλά και Varadero ή GS1200 να οδηγούσα, που είναι ΟΙ άνετες, πάλι θα κουραζόμουν. Λόγω φυσικής κατάστασης.

Μην με παρεξηγείς. Δεν θέλω να πω ότι το ΧΤ είναι το πιο ταξιδιάρικο μηχανάκι. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αποκλείεις τα ταξίδια. Πολλοί από τους συμφορουμίτες έχουν κάνει πολύ πιο μακρινά από μένα (βλέπε αιγαιοπλόος:beer: ) και νομίζω ότι θα συμφωνήσουν σ' αυτό.

Ωραίος ο κύριος!!!
GT185!!!

:beer: :beer:

Elle
27/06/2008, 21:19
Έχοντας οδηγήσει και τα 3 θα σου πρότεινα πρώτα τον Βασιλιά Honda Transalp ύστερα το Freewind. Και τo KLE καλό είναι αλλά δεν ξέρω κάτι δε μου έκατσε καλά.

miketzif
27/06/2008, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Φίλε miketzif,

εγώ συμφώνησα μαζί σου για τα παλιά μονοκύλινδρα, και πρότεινα ο ίδιος την Transalp. Δεν απέκλεισα όμως το ΧΤ. Στην GS650 έχω ανέβει σαν συνεπιβάτης αλλά δεν την έχω οδηγήσει. Δεν με κούρασε όμως. Αντίθετα, για τον συνεπιβάτη νομίζω ότι είναι λίγο πιο άνετη απ' το ΧΤ.

Όσο για την ετήσια, την έκανα με συνεπιβάτη και bagster, όπως έχω κάνει όλα μου τα ταξίδια πλην της Κομοτηνής που είχα και πλαινές δανεικές από φίλο.

Το ταξίδι ήταν πολύ ωραίο, αλλά λόγω του εξαιρετικά γρήγορου ρυθμού του γκρουπ που ήμουν (Δ1:beer: ), και τον φόβο (και την γκρίνια) της συζύγου στις στροφές, μετά την πρώτη στάση συνεχίσαμε με το γκρουπ Ε1:beer: , πιο σιγά, αλλά με μεγαλύτερη απόλαυση της διαδρομής (και έλλειψη γκρίνιας).

Αν πω ότι δεν κουράστηκα, θα λέω ψέματα. Αλλά μόνο κάποιος με πολύ καλύτερη φυσική κατάσταση από μένα θα πει πως δεν κουράστηκε. (400+ χιλιόμετρα με στροφές, όχι απο Εθνική, δεν είναι και λίγα).

Αλλά και Varadero ή GS1200 να οδηγούσα, που είναι ΟΙ άνετες, πάλι θα κουραζόμουν. Λόγω φυσικής κατάστασης.

Μην με παρεξηγείς. Δεν θέλω να πω ότι το ΧΤ είναι το πιο ταξιδιάρικο μηχανάκι. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αποκλείεις τα ταξίδια. Πολλοί από τους συμφορουμίτες έχουν κάνει πολύ πιο μακρινά από μένα (βλέπε αιγαιοπλόος:beer: ) και νομίζω ότι θα συμφωνήσουν σ' αυτό.

Ωραίος ο κύριος!!!
GT185!!!

:beer: :beer:

Γενικά δεν διαφωνούμε απλά όταν έγραψα το πρώτο ποστ είχα στο νού μου μόνο τα 3 μηχανάκια για τα οποία ρώτησε ο φίλος μας στην αρχή.

Απλά θεωρώ ότι όταν πας για μεταχείρησμένο και έχεις 2 ή 3 επιλογές στο μυαλό σου που κειμένονται λίγο πολύ στα ίδια χρήματα """σοφότερη""" επιλογή θα ήταν ένα δυκύλινδρο.

όσο για τα 20 χλμ που είπα για εκτός πολης αν διαβάσεις προσεκτικά αυτά που έγραψα θα θείς ότι λέω

""Αν απ' την 'αλλη έναν υποψήφιο αγοραστή δεν τον ενδιαφέρουν τα παραπάνω και δεν έχει πρόβλημα με τα μεινεκτήματα του μονοκύλινδρου και πρασανατολίζεται για χρήση εντός πόλης άντε και 20χλμ πιο έξω απ'α αυτήν τότε κατά την προσωπική μου απόψη τα 650 cc δεν χρειάζονται.""
[I][U]
ξέρω φίλους μου (και όχι μόνο) που αυτό ζήτουν από μία μήχανή πολή άντε και εκδρομή για κανένα μπάνιο
και όχι ότι ένα 650 μονοκύλινδρο δεν βγαίνει έκτός πόλης

kachius
27/06/2008, 21:36
Σε xt660 έχω βρεθεί πίσω μερικές φορές σε απόσταση 25χλμ.
Καμμία σχέση με τα "παλιά" μονοκύλινδρα ως προς τους κραδασμούς.
Άνετο (για τον πίσω, μπροστά δεν ξέρω τί λέει) δε θα το έλεγα, είναι αρκετά μικρός
ο χώρος (είχα και tdm τότε...) αλλά από κραδασμούς μηδέν!

Το ΚΛΕ το είχα 2 μήνες, τον 2ο προσπαθούσα να το πουλήσω.
Πάνω από τα 20 λεπτά αρχίζεις να μην την παλεύεις με τη σέλα του,
μιλάμε για ΤΟ αίσχος! δε μου έχει ξανατύχει.
Την ίδια γνώμη είχε και η συνοδηγός.

Στα ταξίδια σε παίρνει ο ύπνος και σε πατάνε και τα φορτηγά
(αν δε σε πάρει το ρεύμα και σε πετάξει σε κανά γκρεμό:lol: )

Ποιοτικά...πρέπει να λύσεις το μισό μηχανάκι για να έχεις πρόσβαση στη μπαταρία
(εντάξει, μόνο ένα πλαϊνό καπάκι πρέπει να...ξεβιδώσεις!)
και το εν λόγο καπάκι έχει πάχος μου το μετράς με μικρόμετρο,
χαλαρά το διπλώνεις στα 5 και το βάζεις στην τσέπη :lol:

Φαίνεται ότι δεν το γουστάρω καθόλου,ε;

ΔΕΝ θα πρότεινα λοιπόν με την καμμία το ΚΛΕ,
το ΧΤ νομίζω καλά κάνεις και το σκέφτεσαι,
για τα άλλα δύο δεν έχω καμμία εμπειρία.

Καλή αγορά και καλές βόλτες
:wave2:

XJR_Billy
30/06/2008, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από miketzif
Γενικά δεν διαφωνούμε απλά όταν έγραψα το πρώτο ποστ είχα στο νού μου μόνο τα 3 μηχανάκια για τα οποία ρώτησε ο φίλος μας στην αρχή.

Απλά θεωρώ ότι όταν πας για μεταχείρησμένο και έχεις 2 ή 3 επιλογές στο μυαλό σου που κειμένονται λίγο πολύ στα ίδια χρήματα """σοφότερη""" επιλογή θα ήταν ένα δυκύλινδρο.

όσο για τα 20 χλμ που είπα για εκτός πολης αν διαβάσεις προσεκτικά αυτά που έγραψα θα θείς ότι λέω

""Αν απ' την 'αλλη έναν υποψήφιο αγοραστή δεν τον ενδιαφέρουν τα παραπάνω και δεν έχει πρόβλημα με τα μεινεκτήματα του μονοκύλινδρου και πρασανατολίζεται για χρήση εντός πόλης άντε και 20χλμ πιο έξω απ'α αυτήν τότε κατά την προσωπική μου απόψη τα 650 cc δεν χρειάζονται.""
[I][U]
ξέρω φίλους μου (και όχι μόνο) που αυτό ζήτουν από μία μήχανή πολή άντε και εκδρομή για κανένα μπάνιο
και όχι ότι ένα 650 μονοκύλινδρο δεν βγαίνει έκτός πόλης

Οκ, λάθος κατάλαβα για τα 20 χλμ.:wave2:

dimpapag
04/07/2008, 10:45
μην το σκεφτεσαι φιλε freewind τερας αξιοπιστιας και ξιφιακο καντραν....απροβληματιστο..... εχω 95000 km χωρις το παραμικρο προβλημα...παρτο

EVI
04/07/2008, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από miketzif
οι κραδασμοί που έχει ενα μονοκύλινδρο είναι απίστευτα κουαραστικοί για τον αναβάτη τόσο για την μέση του όσο και τα μαλακά του μόρια και όχι μόνο. Εξάλλου όταν έχεις ενα μηχανάκι όπως το freewind Π.Χ. θα θέλησεις έστω κάποια στιγμή να κάνεις ένα μικρό ταξίδι το οποίο θα είναι απίστευτα κουραστικό τόσο για τον αναβάτη όσο και για την ίδια την μηχανή (τραβάει ζόρι το μοτορι, κουβαλάει σχεδόν τα ίδια κιλα με ένα αντίστοιχο δικύλινδρο με το δικύλινδρο να έχει 15-20 άλογα παραπάνω freewind-trasalp) αν δε είσαι με συνεπιβάτη και με μπακάζια τα πράγματα δυσκολεύουν περισσότερο με αποτέλεσμα το ταξίδι σου πέραν των 120-130χλμ να μην είναι άνετο και κυρίως ασφαλές, πχ. προσπέραση. Αν απ' την 'αλλη έναν υποψήφιο αγοραστή δεν τον ενδιαφέρουν τα παραπάνω και δεν έχει πρόβλημα με τα μεινεκτήματα του μονοκύλινδρου και πρασανατολίζεται για χρήση εντός πόλης άντε και 20χλμ πιο έξω απ'α αυτήν τότε κατά την προσωπική μου απόψη τα 650 cc δεν χρειάζονται.

ΥΓ:ΚΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΑ ΜΕ ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ. ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ Μ' ΑΥΤΟ Ο ΗΛΙΘΙΟΣ :bigcry:

το σουζουκι ειναι μονοκυλινδρο(γιατι το εβαλες μαζι με το ΤΑ στην παρενθεση)

απο κει και περα μιας που το ειχα θα σου πω οτι δε κουραστικα ουτε λεπτο και δε καταλαβαινω τι εννοεις κραδασμους .....κανα καθαροαιμο θα παρει?η καμμια χαρλει?:lol: :p

και 2καβαλα και με μπακαζια το σουζουκι με πηγε παντου ανετα τωρα αν εννοεις στης προσπεραση οτι δεν εχεις την ιπποδυναμη για να την κανεις οταν εχεις τερματισει την ταχυτητα εχεις δικιο για αυτο φροντιζεις να κατεβασεις η να ανεβασεις μιας που ως γνωστον τα μονοκυλινδρα δινου χαμηλα την ιπποδυναμη τους με αποτελεσμα να αλλαζεις παιζεις με τις ταχυτητες στις συγκλονιστικες στροφες των 5000-6000

απο κει και περα μεγαλου κυβισμου μονοκυλινδρα σαν το σουζουκι και το καβασακι δεν χουν τα προβληματα ακριβως οπως τα αναφερεις και τα συγκεκριμενα εχουν σελαρα για ταξιδια το τιμονι τους κοβει απιστευτα (ειδικα το σουζουκι) μεσα στη πολη (πιο πολυ και απο παπι ναι!)

ειναι οικονομικα και σε βγαζουν αρκετα χλμτρ και εναι καλα σχολεια κατεμε εαν δεν θες ενα καθαρο εντουρακι η ενα στριτακι των 250-400 σεσε

γνωμη μου παντα :beer: :beer: :beer:

miketzif
04/07/2008, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
το σουζουκι ειναι μονοκυλινδρο(γιατι το εβαλες μαζι με το ΤΑ στην παρενθεση)

απο κει και περα μιας που το ειχα θα σου πω οτι δε κουραστικα ουτε λεπτο και δε καταλαβαινω τι εννοεις κραδασμους .....κανα καθαροαιμο θα παρει?η καμμια χαρλει?:lol: :p

και 2καβαλα και με μπακαζια το σουζουκι με πηγε παντου ανετα τωρα αν εννοεις στης προσπεραση οτι δεν εχεις την ιπποδυναμη για να την κανεις οταν εχεις τερματισει την ταχυτητα εχεις δικιο για αυτο φροντιζεις να κατεβασεις η να ανεβασεις μιας που ως γνωστον τα μονοκυλινδρα δινου χαμηλα την ιπποδυναμη τους με αποτελεσμα να αλλαζεις παιζεις με τις ταχυτητες στις συγκλονιστικες στροφες των 5000-6000

απο κει και περα μεγαλου κυβισμου μονοκυλινδρα σαν το σουζουκι και το καβασακι δεν χουν τα προβληματα ακριβως οπως τα αναφερεις και τα συγκεκριμενα εχουν σελαρα για ταξιδια το τιμονι τους κοβει απιστευτα (ειδικα το σουζουκι) μεσα στη πολη (πιο πολυ και απο παπι ναι!)

ειναι οικονομικα και σε βγαζουν αρκετα χλμτρ και εναι καλα σχολεια κατεμε εαν δεν θες ενα καθαρο εντουρακι η ενα στριτακι των 250-400 σεσε

γνωμη μου παντα :beer: :beer: :beer:



τι δεν καταλαβες απο την παρένθεση........... (τραβάει ζόρι το μοτορι, κουβαλάει σχεδόν τα ίδια κιλα με ένα αντίστοιχο δικύλινδρο με το δικύλινδρο να έχει 15-20 άλογα παραπάνω, freewind-transalp)....... το susuki ειναι μονολύλιδρο και το ΤΑ δικύλινδρο με 15 περιπου άλογα παραπάνω και σχεδόν τα ίδια κιλά. Νομίζω ότι έιναι απλό και κατανοητό αυτό που λέω.

Τώρα ως προς το θέμα τον κραδασμών έχεις ακόμα το freewind ή το έχεις αλλάξει? γιατι αν το έχεις ακόμα ή το έχεις αλλάξει με μονοκίλυνδρο πάλι και δεν έχεις οδήγήσει δικύλινδρο (πολλά χλμ σε ταξίδι) για να διαπιστώσεις την διαφορά τους δεν νομίζω πως είμαι σε θέση να στο μεταφέρω με τετοιο τροπο που ωστε να το καταλάβεις.

Ουτε έγω το καταλαβαινα απόλυτα παρά μονο όταν αγόρασα δικυλινδρο. Έκανα πολλά ταξίδια με φίλους που έιχαν ΤΑ στροματα και διαφορα άλλα μηχανάκια αυτού του τύπου και γω με ένα gs 650 του 04. Λυπάμαι που το λέω άλλα έγω στα 50-60 χλμ πορείας ηθελα οπωσδήποτε στάση ( λόγω κραδασμών κούραση στα χέρια στην μέση και στα μαλακά μόρια) ένω οι άλλοι δεν καταλάβαιναν τίποτα.

Και όπως έγραψες και σύ ... γνωμη μου πάντα


φιλικά:wave2:

solpap
05/07/2008, 15:16
Ήμουν περαστικός και είδα το thread, οπότε είπα να αφήσω και εγώ την άποψή μου.

Έχω (στην Ελλάδα) ένα ΚΛΕ (2001) με το οποίο κάθε καλοκαίρι κατεβαίνω Χανία απο Θεσσαλονίκη. Το υπόλοιπο διάστημα το οδηγά ο πατέρας μου καθώς εγώ ζω στο εξωτερικό.

Το μηχανάκι λοιπόν είναι σκυλι μαύρο και φθηνό στη συντήρηση. Επίσης είναι άνετο μέσα στην πόλη λόγω διαστάσεων. Μέχρι εδώ όλα καλά.....

Στο δρόμο, πάνω απο τα 120-130χλμ είναι όντως βάρκα-γιαλό όταν είσαι μόνος και έχεις μπαγκαζιέρα. Αυτό μου την έδινε πάντα, καθώς έχει πολύ γκάζι ακόμα το οποίο δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Με δύο άτομα είναι πιο σταθερό και το κοντέρ έχει δείξει μέχρι 170χλμ (αν θυμάμαι καλά) σε κατηφόρικό δρόμο. Όμως, όταν είσαι διπλός καταλαβαίνεις τη διαφορά στο τράβηγμα - δυσκολεύεται αρκετά.

Η προστασία απο τον αέρα δεν είναι καλή αν και βελτιώνεται λίγο με μια ψηλότερη ζελατίνα.

Η οικονομία καυσίμου δεν είναι κακή, αλλα αν το πιέσεις στα περίπου 170-180 χιλιόμετρα θα γυρίσεις στη ρεζέρβα.

Με λίγα λόγια, αν και είναι τίμιο μηχανάκι, δεν θα το αγόραζα ξανά. Το έχω ακόμα γιατί βολεύει τον πατέρα μου, και εδώ έχω άλλη μηχανή.

Το freewind δεν το έχω οδηγήσει, όμως προσωπικά δεν μου αρέσει η εμφάνισή του. Νομίζω το ΤΑ είναι η πιο καλή επιλογή απο τα τρία μηχανάκια (αν αι αυτό δεν το έχω οδηγήσει σε κανονικό ταξίδι).

Αυτά,
Sol

EVI
06/07/2008, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από miketzif

Και όπως έγραψες και σύ ... γνωμη μου πάντα


φιλικά:wave2: [/B]

εχω Ζ750 τουτεστιν 4κυλινδρο(σορυ 2κυλνδρο εχω οδηγησει ελαχιστα και αυτο απο φιλους αλλα μαλλον καταλαβαινω τη διαφορα του σουζουκιου με το Ζ μου) και το σουζουκι ακομα το εχω

για την παρενθεση δε καταλαβα εγω καλα νομιζα οτι εννοουσες οτι το σουζουκι ηταν 2κυλινδρο οπωτε δικο μου λαθος

και εγω ΔΕΝ κανω σταση με το σουζουκι κατω απο τα 150+χλμτρ ταξιδιου δεν με ενοχλει ο καθενας εχει τις αντοχες του

:wave2:

miketzif
06/07/2008, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
εχω Ζ750 τουτεστιν 4κυλινδρο(σορυ 2κυλνδρο εχω οδηγησει ελαχιστα και αυτο απο φιλους αλλα μαλλον καταλαβαινω τη διαφορα του σουζουκιου με το Ζ μου) και το σουζουκι ακομα το εχω

για την παρενθεση δε καταλαβα εγω καλα νομιζα οτι εννοουσες οτι το σουζουκι ηταν 2κυλινδρο οπωτε δικο μου λαθος

και εγω ΔΕΝ κανω σταση με το σουζουκι κατω απο τα 150+χλμτρ ταξιδιου δεν με ενοχλει ο καθενας εχει τις αντοχες του

:wave2:

Σίγουρα για να κάνεις ταξίδι χρειάζεται φυσική κατάσταση την οποία όταν οδήγούσα το gs νόμιζα ότι δεν έιχα και λέω νόμιζα γιατί όταν έκανα ταξίδι με ΤΑ εκέινη την περίοδο, κατάλαβα ότι το πρόβλημα ήταν στο μήχανακι μου και όχι σε μένα.

Γενικά θέλω να πιστεύω ότι στον πήγασο στο freewind και στο gs έχω "αρκετή εμπείρια" (λόγω πολλών χλμ και με τα τρία). Για να μην έιμαι πολύ άδικος με το susuki θα σου πώ ότι από τα τρία (συγκριτικά παντα) έχει τους λιγότερους κραδασμούς (τα άλλα 2 έχουν ρόταξ κινητηρα και του gs συγκεκριμένα κάνει σαν τρακτερ).

Τώρα έχω στρομ και όταν κάνω ταξίδι και αναλογίζομαι τα ταξίδια με τα μονοκύλινδρα που έχω κάνει, δεν μπορώ να πιστεψω ότι πριν χρόνια ταξίδευα μ'αυτα και η σύγκριση (υποκειμένική πάντα) δεν έχει να κάνει με τους κραδασμούς μόνο αλλά με την γεικότερη συμπερίφόρα που έχουν όλα τα μηχανκιά που αναφέρω.

Εν πάση περιπτώση αυτοί είναι λίγο πολύ οι λόγοι (υποκειμενικοί ) που με κάνουν να είμαι αρκετά εως πολύ αρνητικός με τα μονοκύλιδρα, τουλάχιστον με αυτά που έχω οδήγήσει και ξέρω και μετά την μεταβαση μου σε δικύλινδρο δεν νομίζω ποτέ ότι θα αγόραζα μονοκύλιδρο ξανα.


ΥΓ: ποτέ μη λές ποτέ :nono: :lol: :wave2:

domiemic65
08/07/2008, 09:00
Transalp

Σαφώς πιο ολοκληρωμένο και all around μηχανάκι απο τα άλλα δυο που αναφέρεις σε όλα τα ταιρεν. Απο κει και πέρα αν βάλεις την αξιοπιστία του και πολύ περισσότερο την μακράν κατα την γνώμη μου, πιο ευκολή πώληση του στο μέλλον μάλλον το θεωρώ μονοδρομο.... IMHO παντα!!!!

Καλή αγορά...

p@nos
08/07/2008, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
με αποτελεσμα να αλλαζεις παιζεις με τις ταχυτητες στις συγκλονιστικες στροφες των 5000-6000





ρε Ενι αλλαζες ταχυτητες στο freewind στις 6,000 στροφες?

:eek: :eek: :eek:




Εγω παλι με το ζορι στις 4,000...
:D

agalmata
10/07/2008, 00:58
Οδήγησα και τα 3 και μπορώ να πω ότι το transalp με ικανοποίησε με διαφορά από τα άλλα δυο . Επίσης οδήγησα και vstrom το οποίο πραγματικά δεν παίζεται . Νομίζεις οδηγείς αυτοκίνητο . Αλλά είναι πιο ακριβά από αυτά που σκοπεύω να "επενδύσω" .

mparta
14/08/2008, 16:59
TO Freewind το θεωρείτε καλή αγορά για αρχάριο;
(μοντ. '99, 35000χλμ, 1700ευρώ από γνωστό)
Ή να τη ψάξω για ΧΤ 660r & ΚLE 500 με τα διπλά χρήματα?

taksidiotis25
15/08/2008, 09:03
παρε το transalp Πολυ καλυτερο κατα την γνωμη μου.

σουλης
16/08/2008, 03:07
τα τρανασαλπ 600-650 τα είχα πολυ αξιόπιστα μηχανάκια για κάθε μερα χωρις να κάνουν κατι τέλεια αλλα και χωρίς να υστερουν ουσιωδως κάπου
Αν ζείς σε μεγάλο αστικο κέντρο και δεν ταξιδευεις μεγάλες αποστάσεις το ΧΤ είναι οτι πρέπει καθότι πιο ευέλικτο απο τα τρανσαλπ

mparta
16/08/2008, 16:20
τα τρανασαλπ 600-650 τα είχα πολυ αξιόπιστα μηχανάκια για κάθε μερα χωρις να κάνουν κατι τέλεια αλλα και χωρίς να υστερουν ουσιωδως κάπου Αν ζείς σε μεγάλο αστικο κέντρο και δεν ταξιδευεις μεγάλες αποστάσεις το ΧΤ είναι οτι πρέπει καθότι πιο ευέλικτο απο τα τρανσαλπ
Ζω Αθήνα και το θέλω για καθημερινή μετακίνηση και με την πρώτη ευκαιρία εκδρομές από 30 έως και 360 χλμ

σουλης
16/08/2008, 17:29
Τι ύψος και βάρος έχεις?

taksidiotis25
16/08/2008, 21:10
μπα,xt πλεον δεν προτεινω,1000 φορες το transalp.πιο μηχανη και δεν μπορω να πω οτι δεν ειναι και ευελικτο.

mparta
17/08/2008, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από σουλης
Τι ύψος και βάρος έχεις?
175cm
90kg

Μοντέλο λέμε

σουλης
17/08/2008, 18:57
το τρανσαλπ μια χαρα το κουμανταρεις

baskoydoynis
18/08/2008, 16:22
φιλε εχω kle 500 2004 απο καινουργιο.Ειναι καλο στο ταξιδι καιει 5.5λιτρα/100κμ δεν χαλαει δεν σπαει ολα καλα αλλα εχει και ενα κουσουρακι η σελα του δεν εναι και οτι καλυτερο και εγω ειμαι στην διαδικασια να το δωσω για να παρω αλλο και ποο μεγαλο.Δες την περιπτωση του vstrom 650.εγω το δικο μου εχει 11.500 κ μ και το δεινω 4000 ευρακια εαν εσυ βεισκεις με 3000ευ. τοτε ειναι καλυ τιμη

agalmata
22/09/2008, 14:20
Επανέρχομαι στο θέμα . Επειδή μάλλον ανεβαίνει το "κασέ" μου , βάζω στις επιλογές και το v strom . Τι γνώμη έχετε ; Πολλοί μου είπαν με κλειστά ματιά , ούτε καν να το σκεφτώ

Road67
22/09/2008, 14:44
To παιρνεις καινουργιο, παει αριστα σε επαρχιακο, μπορει να παει σε ΕΟ αλλα οχι με μεγαλες ταχυτητες, ειναι χρονια δοκιμασμενο και γενικα πολυ τιμιιο μηχανακι στα λιγο παραπανω απο 5500... KLR 650

agalmata
22/09/2008, 15:21
Εννοείς ότι θα είναι 2-3 χρόνων , δηλαδή " καινούριο " ; Σε σχέση με ένα transalp ας πούμε .
Τι πρέπει να προσέξει κάποιος στο vstrom ;

Road67
22/09/2008, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από agalmata
Εννοείς ότι θα είναι 2-3 χρόνων , δηλαδή " καινούριο " ; Σε σχέση με ένα transalp ας πούμε .
Τι πρέπει να προσέξει κάποιος στο vstrom ; Oχι δεν καταλαβες. Ολοκαινουργιο.

apav
22/09/2008, 18:25
Το KLR είναι ολοκαίνουργιο μόνο στην πινακίδα. Όσα δίνουν, είναι στοκαρισμένα 5 ετών. :wave2:

http://www.kawasaki.gr/product.asp?Id=B63F51ECCE

Road67
22/09/2008, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Το KLR είναι ολοκαίνουργιο μόνο στην πινακίδα. Όσα δίνουν, είναι στοκαρισμένα 5 ετών. :wave2:

http://www.kawasaki.gr/product.asp?Id=B63F51ECCE Δεν ειπα οτι ειναι φρεσκο μηχανακι, καινουργιο εγραψα. Οπως και να εχει κανενα καινουργιο δε συγκρινεται με μεταχειρισμενο [εξαιρουνται τα hyosung, euromotors κλπ της συνομοταξιας :lol: ]

agalmata
22/09/2008, 19:45
Για να καταλάβω , αντιπροτίνεις το klr ;
Το vstrom καινούριο πόσο έχει ; Νομίζω ξεφεύγουμε

Road67
22/09/2008, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από agalmata
Για να καταλάβω , αντιπροτίνεις το klr ;
Το vstrom καινούριο πόσο έχει ; Νομίζω ξεφεύγουμε Φυσικά και αντιπροτείνω το KLR αλλά όχι στο Vstrom που εκτός των άλλων δεν κάνει για άπειρο ή πρωτόπειρο, αλλά στα μεταχειρισμένα TA, Free, KLE.

george11largat
23/09/2008, 13:21
φίλε εγώ από παπί,σκούτερ,ποδήλατο και περιστασιακά μηχανές φίλων πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή με 2500? πρέπει να πάρεις ένα καλό funduro , να οδηγήσεις κανένα εξάμηνο και μετά να αποφασίσεις σε τί είδους μηχανή να επενδύσεις.εγώ προσωπικά διαπίστωσα ότι τα κάνει όλα μέτρια, με υποχωρήσεις δηλαδή.πήγα λάρισα-τρίπολη σερί (με μία στάση θήβα για βενζίνη), ανέβηκα στα βουνά σε ήπιους χωματόδρομους και λασπόδρομους κτλ. εύκολο μηχανάκι,αξιόπιστο κτλ κτλ ΑΛΛΑ....
μετά από κάποια στιγμή θα ήθελα να κάνω πιο εύκολα ταξίδια στην εθνική δικάβαλος (δηλαδή κάποιο sport touring 1200) και να ξε...λώνω στον κίσσαβο στο χώμα τα σκ (κάποιο δίχρονο 250άρι).
ΑΡΑ....
χρειάζομαι δύο μηχανάκια και περίπου 12000? και για τα δύο μεταχειρισμένα και για να είμαι 100% ευχαριστημένος.
ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ....
βολεύομαι και με το funduro που το πήρα με τριβάλιτσο και άλλα εξτρά ,με 2 κράνη και μόνο με 3000?.να τα κάνω όλα όπως τα ονειρεύομαι και μόνο με 3-4000 δεν γίνεται

mparta
30/09/2008, 20:57
Εγώ πάντως πήρα ενα Transalp 650 του 2006 σε πολύ καλή κατάσταση και είμαι ενθουσιασμένος.
Πήρα το συγκεκριμένο γιατί το βρήκα πρώτο από το 660r που ήταν η άλλη επιλογή.
Για μένα το Τransalp 650 και το XT660R αν και διαφορετικής σχεδίασης-φιλοσοφίας, είναι τα καλύτερα on-off στην κατηγορία τους (που έχω οδηγήσει ...για να μην παρεξηγούμαι), αν και δεν έχω καβαλήσει ΚΤΜ. Επίσης είναι "σκυλιά", έμπιστα και αξιοσέβαστα στη δικυκλη κοινότητα της χωρας (αν αυτό σου λέει κάτι).

agalmata
30/09/2008, 23:27
Κι εγώ μάλλον εκεί θα καταλήξω .Σε ΤΑ 650 . Όλοι μα όλοι , μηχανικοί και μη , ειδικοί και μη , μου λένε για την transalp . Προφανώς δεν είναι τυχαίο .
Αν επιτρέπεται πόσο το πήρες ;

derd
01/10/2008, 09:26
και πολυ καλα θα κανεις.. εγω το αλλαξα , μετα απο 4 χρονια συμβιωσης (με βαρια πραγματικα καρδια) ,γιατι ηθελα κατι πιο ταξιδιαρικο - ασφαλτινο - οικονομικο - πηρα το στρομ . Εκανα υποχωρησεις βεβαια οσον αφορα την ευελιξια μεσα στη πολη, την πιο ευκολη διελευση εμποδιων και - τις λιγες- χωματινες διαδρομες..

manosamos
27/07/2009, 09:50
Σιγουρα τωρα που γραφω ηδη θα εχεις παρει μηχανη,μαλλονTransalp.Εγω εχω ενα Varadero 1000 και θα ηθελα μονο να αναφερω οτι καλη μαρκα,ασπαστα μηχανακια αλλα.....πανακριβα ανταλλακτικα.Ολοι σου περιεγραψαν αρετες της Α η Β μοτο.350 ευρω για ενα πλαινο πλαστικο καπακι δεν ειναι λιγα.....κοντα τα 900 ευρω το τεποζιτο!!!!συν συν συν (τιμες για Βαραντερο,οκ?)Καλο το ΤΑ αλλα σαν το Βαραντερο θα βαρεσει αντλια βενζινης(τα καρμπυρατερατα 190ευρω)Επειδη μιλας για Suzuki freewind εχω να πω οτι την 10ετια του 2000βαλε δεν επιτρεπονται μηχανακια ΑΕΡΟΨΥΚΤΑ,θα παρεις φωτια στην κινηση:cry: .Η επιλογη μου θα ηταν το Kawasaki KLE γιατι,ειναι υδροψυκτο με συγχρονο κινητηρα,τιμια κατασκευη,φτηνα ανταλλακτικα,ευκολο σερβις και οσο για την σκληρη σελλα εχει μαστορους που στην κανουν σουπερ με λιγα χρηματα...Αν δεν υπηρχε λοιπον περιπτωση να πεσει η μοτο μας...τοτε ΤΑ αβλεπει,αλλα επειδη ειμαστε στους δρομους και ολα παιζουν προσοχη και στις τιμες των ανταλλακτικων τους.....τσουζει!!!!